Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostrava rozdělila miliony z loterií na sociální služby
  • Havířov má adaptační strategii na změnu klimatu
  • FN Ostrava má certifikát za léčbu zhoubného nádoru
  • Stavební práce v Lidické ulici zkomplikovaly geologické poměry
  • Novojičíňáci hlasovali pro lavičky a rodinné hřiště

Ostrava rozdělila miliony z loterií na sociální služby

Část peněz z provozu výherních automatů rozdělí Ostrava mezi sociální služby ve městě. Zastupitelé schválili celkem 29 projektů, které si dohromady rozdělí přes 5 milionů korun.

V Ostravě je provozování výherních automatů zakázáno vyhláškou již od roku 2019. Pořád ale městu náleží podíl z celostátního výnosu daně z hazardních her. V roce 2012 začala Ostrava podporovat prostřednictvím dotačního titulu Loterie rozvoj sociálních služeb. Zastupitelé schválili podporu 29 projektů v celkové částce 5,5 milionů korun.

Zdeněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Prioritou dotačního programu je zkvalitňování životních podmínek klientů sociálních služeb a souvisejících aktivit prostřednictvím zlepšení materiálního a technického vybavení poskytovatelů z řad nestátních neziskových organizací zajišťujících sociální služby a související aktivity občanům města Ostravy. Je jedním z mála dotačních titulů pro poskytovatele sociálních služeb a souvisejících aktivit, který neslouží k financování běžných provozních výdajů, ale ze kterého je možné použít dotaci na úhradu výdajů investičního charakteru."

Záměrem je podpořit zejména investiční projekty organizací, u kterých již byla přiznána dotace z externích zdrojů a u který je povinná spoluúčast financování. Podpořeny jsou též projekty finančně nákladných rekonstrukcí a oprav. Například Charita Ostrava využije peníze na dva projekty.

Dalibor Kraut, mluvčí Charity Ostrava: "Jeden je v objemu 500 tisíc korun a využijeme ho v Charitním domě Salvator v Krnově, kde budeme opravovat střechu a 400 tisíc využijeme v Charitním domě sv. Františka, což je azylový dům s noclehárnou pro muže bez přístřeší, kde vybudujeme aktivizační místnost."

Celkový letošní výnos z daně z loterií bude asi 70 milionů korun. Polovina těchto příjmů bude přerozdělena mezi 23 městských obvodů a druhá část půjde na projekty.

---

Havířov má adaptační strategii na změnu klimatu

Havířov si nechal zpracovat adaptační strategii na změnu klimatu. Stou se mohla seznámit i široká veřejnost. Podle tvůrců má město oproti jiným výhodu v dostatku zeleně. Přesto je co do budoucna zlepšovat.

Planeta se otepluje a města na to musí včas reagovat. I proto si nechala radnice v Havířově vypracovat podrobnou analýzu. Vlny veder, sucho, přívalové povodně. To jsou hlavní rizika pro Havířov.

Martin Vokřál, jednatel společnosti Asitis: "Co se týká právě těch vln veder, tak se bavíme o velkých sídlištích, bavíme se třeba o Šumbarku, ale bavíme se i o té staré části Havířova. Když se bavíme o suchu, tak se bavíme o tom, kde máme vegetaci, která by mohla degradovat, která by mohla být znehodnocena a právě kvůli klimatické změně, tam se bavíme hlavě o Hlavní třídě. O lokalitách, kde je vegetace starší a je třeba do ní investovat, aby dále ochlazovala to území."

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Strategie je pro nás velmi důležitá právě proto, že bude sloužit jako podklad pro přípravu různých investičních akcí, změn města. Prostě my se musíme přizpůsobovat dnešní době a posouvat dopředu."

Prezentaci si přišli poslechnout i studenti.

anketa, student: "My jsme přišli z toho důvodu, že mě zajímá hodně, jakým způsobem se bude adaptovat na probíhající klimatickou změnu ve světě. Myslím, že jedno z řešení by mohlo být i obnovitelné zdroje energie.”

Podle autorů strategie má ale celkově Havířov oproti jiným městům výhodu v dostatku zeleně.

---

Krátké zprávy 4. 7. 2023 16.00 - 1

Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově loni po mnoha letech skončila v zisku, který činil 4,99 milionu korun. Předloni bylo ve ztrátě 32,6 milionu korun. Dosažení zisku společnost označila za historický milník. Vlastníkem letiště, které má přibližně 200 zaměstnanců, je Moravskoslezský kraj.

Tři zraněné osoby si vyžádala nehoda osobního auta a dodávky v městské části Ráj v Karviné. Došlo k zaklínění jednoho z řidičů vozidlem. K jeho vyproštění použili hasiči pneumatické vaky a následně, společně se záchranáři prováděli resuscitaci.

---

FN Ostrava má certifikát za léčbu zhoubného nádoru

Gynekologicko-porodnická klinika FN Ostrava má jako jediná v České republice certifikát za velmi vysokou úroveň poskytované péče při léčbě rakoviny děložní sliznice. Po rakovině prsu jde o druhý nejčastější nádor u žen.

V Česku ročně zhoubným nádorem děložní sliznice onemocní zhruba 1900 žen. Onemocnění přímo souvisí s obezitou a nezdravým životním stylem a postihuje zejména starší ženy. V ostravské fakultní nemocnici se snaží co nejvíce pacientek operovat pomocí robota a ženy zákrok oceňují.

Miloslava Soukupová, pacientka: “Já jsem tak spokojená, tak šťastná, že jsem přistoupila k tomu druhu operace a hlavně ta rekonvalescence, ta byla velice krátká. Neměla jsem bolesti, neměla jsem ani velké invazivní rána na břiše. No prostě já jsem nadšená.”

Lékaři u robotické operace oceňují celou řadu výhod.

Jaroslav Klát, zástupce přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky pro VVČ: “Podobně jako všechny zhoubné nádory v časném stádiu nebolí. Onemocnění se ale většinou projeví nepravidelným krvácením u žen, které by krvácet neměly a jsou v přechodu. Je to sice nejčastější nádor, ale z těch gynekologických nejlépe léčitelný. Většinu jsme schopni postihnout v časném stádiu a odoperovat. V kombinaci s radioterapií pak pacientky mají velmi dobrou prognózu. Museli jsme splnit řadu kritérií. Co se třeba týče operační léčby, tak většina pacientek by měla být operována miniinvazivně, tedy bez velkého řezu. Buďto laparoskopicky nebo roboticky. Výhody robotické operace můžeme rozdělit na dvě skupiny, to znamená pro pacienty i pro operatéra. pro pacientku je to především kratší doba operace, preciznější operační technika při výborném stabilním obrazu a určitém zvětšení. Operujeme ve 3D zobrazení. A s tím je spojená menší krevní ztráta, která je zanedbatelná. A tím pádem i minimální tkáňové trauma, to znamená pacientka po dvou dnech může odcházet domů.”

Udělení certifikátu si cení také vedení fakultní nemocnice.

Jiří Havrlant, ředitel FN Ostrava: “Pro naší nemocnici jako Centrum superspecializované péče v oboru gynekologie a porodnictví to znamená velice hodně, protože to je určitý doklad vyšší kvality a bezpečnosti pro léčbu a pro vůbec práci našich kolegů v nemocnici a naše pacienty.”

Gynekologicko-porodnická klinika FN Ostrava teď patří mezi několik akreditovaných center v Evropě.

---

Stavební práce v Lidické ulici zkomplikovaly geologické poměry

Z Lidické ulice v Novém Bohumíně zmizela v minulých dnech stavební technika a práce na opravě komunikace ustaly. Stavební firma při opravě zjistila změny v podloží a musela zvolit jiné technologické řešení.

Kompletní rekonstrukci silnice a opěrných zdí v Lidické ulici, kterou tam od května provádí Správa silnic Moravskoslezského kraje , přerušily geologické poměry. Stavební firma musí přistoupit k jinému technologickému řešení.

Edita Novotná, mluvčí stavební společnosti Strabag: " Po odstranění konstrukčních vrstev vozovky byly oproti stavu z dobu zpracování projektové dokumentace zjištěny změny v podloží, konkrétně mnohem nasycenější vrstvy měkkých jílovitých zemin. Ve spolupráci s autorským dozorem jsme tedy nechali zpracovat novou realizační dokumentaci s upraveným technickým řešením.” 

Dokumentace byla zaslána investorovi k odsouhlasení, stavba bude pokračovat co nejdříve. Město současně pokročilo ve vyjednávání o opravě soukromých přejezdů železničních vleček.

Petr Vícha, starosta Bohumína: “My jsme ve spolupráci s drážním úřadem a vlastníky železničních přejezdů vyvolali jednání, protože naším cílem je, aby nejen cesta byla opravena, ale i okolí těch železničních přejezdů, které patří těm firmám.”


Správa silnic předpokládá, že oprava potrvá do konce října letošního roku. Během rekonstrukce musí řidiči počítat s úplnou uzavírkou Lidické ulice pro tranzit mimo autobusy, dopravní obsluhu a vozidla stavby.

---

Krátké zprávy 4. 7. 2023 16.00 - 2

Dopravní podnik Ostrava zprovoznil domovskou stanici pro 18 elektrobusů v areálu na Vítkovické ulici. Součástí stanice je přístřešek s rozvodnou skříní pro nabíječky, které slouží k nočnímu balancování baterií elektrobusů. Stavba vyšla na 36 milionů korun.

Moravskoslezský kraj dokončil výstavbu tří nových jednopodlažních domků, ve kterých bude pečováno o 12 osob s poruchou autistického spektra. Domy, které se nacházejí v ulici Blahoslavova v Krnově, vyšly na 35 milionů korun.

---

Novojičíňáci hlasovali pro lavičky a rodinné hřiště

Rodinné hřiště na Lamberku a lavičky v Hückelových vilách - to jsou dva úspěšné projekty letošního participativního rozpočtu v Novém Jičíně. O jejich postoupení k realizaci rozhodla hlasováním veřejnost.

Projekty pro Nový Jičín, tedy nápady v rámci participativního rozpočtu, v letošním šestém ročníku výzvy odevzdali čtyři předkladatelé. Tři z nich se po posouzení příslušných odborů města nakonec dostaly do veřejného hlasování, do kterého se zapojilo 342 lidí, přičemž každý mohl dát dva hlasy.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Vyhrál projekt na realizaci takového dětského Rodinného hřiště na Lamberku vedle fotbalového hřiště. A na druhém místě se umístily lavičky v Hückelových vilách. Čili tyto dva produkty by měly být realizovány.”

Vítězný projekt, návrh Rodinného hřiště na Lamberku, je kombinací několika herních prvků, od posilovací lavice až po houpačky.

Petr Augustini, předkladatel projektu: “Ten projekt je pro nás velmi důležitý, protože hřiště na Lamberku je takové hole, není tam v podstatě nic dalšího kromě toho, že se tam dá hrát fotbal. Takže si myslíme, že to hřiště velmi oživí ten prostor.”

Druhý úspěšný návrh předložil Spolek pro záchranu Hückelových vil. Obsahem je umístit v areálu vil deset laviček.

Radek Polách, předkladatel projektu: “Ten mobiliář byl vybírán souběžně s rozhodnutím komise architektury a taktéž na to měl vliv městský architekt pan Materna. V letošním roce by se to mělo všechno finančně pokrýt a předpokládám, že v průběhu září, vzhledem k dodacím lhůtám na tyto typy, které byly zvoleny, by lavičky mohly být instalovány.”

Oba projekty se musí vejít do 400 tisíc korun, které jsou na participativní rozpočet vyčleněny. Termín realizace je nejpozději příští rok.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
04. července 2023, 16:00

Ostrava rozdělila miliony z loterií na sociální služby

Část peněz z provozu výherních automatů rozdělí Ostrava mezi sociální služby ve městě. Zastupitelé schválili celkem 29 projektů, které si dohromady rozdělí přes 5 milionů korun.

V Ostravě je provozování výherních automatů zakázáno vyhláškou již od roku 2019. Pořád ale městu náleží podíl z celostátního výnosu daně z hazardních her. V roce 2012 začala Ostrava podporovat prostřednictvím dotačního titulu Loterie rozvoj sociálních služeb. Zastupitelé schválili podporu 29 projektů v celkové částce 5,5 milionů korun.

Zdeněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Prioritou dotačního programu je zkvalitňování životních podmínek klientů sociálních služeb a souvisejících aktivit prostřednictvím zlepšení materiálního a technického vybavení poskytovatelů z řad nestátních neziskových organizací zajišťujících sociální služby a související aktivity občanům města Ostravy. Je jedním z mála dotačních titulů pro poskytovatele sociálních služeb a souvisejících aktivit, který neslouží k financování běžných provozních výdajů, ale ze kterého je možné použít dotaci na úhradu výdajů investičního charakteru."

Záměrem je podpořit zejména investiční projekty organizací, u kterých již byla přiznána dotace z externích zdrojů a u který je povinná spoluúčast financování. Podpořeny jsou též projekty finančně nákladných rekonstrukcí a oprav. Například Charita Ostrava využije peníze na dva projekty.

Dalibor Kraut, mluvčí Charity Ostrava: "Jeden je v objemu 500 tisíc korun a využijeme ho v Charitním domě Salvator v Krnově, kde budeme opravovat střechu a 400 tisíc využijeme v Charitním domě sv. Františka, což je azylový dům s noclehárnou pro muže bez přístřeší, kde vybudujeme aktivizační místnost."

Celkový letošní výnos z daně z loterií bude asi 70 milionů korun. Polovina těchto příjmů bude přerozdělena mezi 23 městských obvodů a druhá část půjde na projekty.

---

Havířov má adaptační strategii na změnu klimatu

Havířov si nechal zpracovat adaptační strategii na změnu klimatu. Stou se mohla seznámit i široká veřejnost. Podle tvůrců má město oproti jiným výhodu v dostatku zeleně. Přesto je co do budoucna zlepšovat.

Planeta se otepluje a města na to musí včas reagovat. I proto si nechala radnice v Havířově vypracovat podrobnou analýzu. Vlny veder, sucho, přívalové povodně. To jsou hlavní rizika pro Havířov.

Martin Vokřál, jednatel společnosti Asitis: "Co se týká právě těch vln veder, tak se bavíme o velkých sídlištích, bavíme se třeba o Šumbarku, ale bavíme se i o té staré části Havířova. Když se bavíme o suchu, tak se bavíme o tom, kde máme vegetaci, která by mohla degradovat, která by mohla být znehodnocena a právě kvůli klimatické změně, tam se bavíme hlavě o Hlavní třídě. O lokalitách, kde je vegetace starší a je třeba do ní investovat, aby dále ochlazovala to území."

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Strategie je pro nás velmi důležitá právě proto, že bude sloužit jako podklad pro přípravu různých investičních akcí, změn města. Prostě my se musíme přizpůsobovat dnešní době a posouvat dopředu."

Prezentaci si přišli poslechnout i studenti.

anketa, student: "My jsme přišli z toho důvodu, že mě zajímá hodně, jakým způsobem se bude adaptovat na probíhající klimatickou změnu ve světě. Myslím, že jedno z řešení by mohlo být i obnovitelné zdroje energie.”

Podle autorů strategie má ale celkově Havířov oproti jiným městům výhodu v dostatku zeleně.

---

Krátké zprávy 4. 7. 2023 16.00 - 1

Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově loni po mnoha letech skončila v zisku, který činil 4,99 milionu korun. Předloni bylo ve ztrátě 32,6 milionu korun. Dosažení zisku společnost označila za historický milník. Vlastníkem letiště, které má přibližně 200 zaměstnanců, je Moravskoslezský kraj.

Tři zraněné osoby si vyžádala nehoda osobního auta a dodávky v městské části Ráj v Karviné. Došlo k zaklínění jednoho z řidičů vozidlem. K jeho vyproštění použili hasiči pneumatické vaky a následně, společně se záchranáři prováděli resuscitaci.

---

FN Ostrava má certifikát za léčbu zhoubného nádoru

Gynekologicko-porodnická klinika FN Ostrava má jako jediná v České republice certifikát za velmi vysokou úroveň poskytované péče při léčbě rakoviny děložní sliznice. Po rakovině prsu jde o druhý nejčastější nádor u žen.

V Česku ročně zhoubným nádorem děložní sliznice onemocní zhruba 1900 žen. Onemocnění přímo souvisí s obezitou a nezdravým životním stylem a postihuje zejména starší ženy. V ostravské fakultní nemocnici se snaží co nejvíce pacientek operovat pomocí robota a ženy zákrok oceňují.

Miloslava Soukupová, pacientka: “Já jsem tak spokojená, tak šťastná, že jsem přistoupila k tomu druhu operace a hlavně ta rekonvalescence, ta byla velice krátká. Neměla jsem bolesti, neměla jsem ani velké invazivní rána na břiše. No prostě já jsem nadšená.”

Lékaři u robotické operace oceňují celou řadu výhod.

Jaroslav Klát, zástupce přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky pro VVČ: “Podobně jako všechny zhoubné nádory v časném stádiu nebolí. Onemocnění se ale většinou projeví nepravidelným krvácením u žen, které by krvácet neměly a jsou v přechodu. Je to sice nejčastější nádor, ale z těch gynekologických nejlépe léčitelný. Většinu jsme schopni postihnout v časném stádiu a odoperovat. V kombinaci s radioterapií pak pacientky mají velmi dobrou prognózu. Museli jsme splnit řadu kritérií. Co se třeba týče operační léčby, tak většina pacientek by měla být operována miniinvazivně, tedy bez velkého řezu. Buďto laparoskopicky nebo roboticky. Výhody robotické operace můžeme rozdělit na dvě skupiny, to znamená pro pacienty i pro operatéra. pro pacientku je to především kratší doba operace, preciznější operační technika při výborném stabilním obrazu a určitém zvětšení. Operujeme ve 3D zobrazení. A s tím je spojená menší krevní ztráta, která je zanedbatelná. A tím pádem i minimální tkáňové trauma, to znamená pacientka po dvou dnech může odcházet domů.”

Udělení certifikátu si cení také vedení fakultní nemocnice.

Jiří Havrlant, ředitel FN Ostrava: “Pro naší nemocnici jako Centrum superspecializované péče v oboru gynekologie a porodnictví to znamená velice hodně, protože to je určitý doklad vyšší kvality a bezpečnosti pro léčbu a pro vůbec práci našich kolegů v nemocnici a naše pacienty.”

Gynekologicko-porodnická klinika FN Ostrava teď patří mezi několik akreditovaných center v Evropě.

---

Stavební práce v Lidické ulici zkomplikovaly geologické poměry

Z Lidické ulice v Novém Bohumíně zmizela v minulých dnech stavební technika a práce na opravě komunikace ustaly. Stavební firma při opravě zjistila změny v podloží a musela zvolit jiné technologické řešení.

Kompletní rekonstrukci silnice a opěrných zdí v Lidické ulici, kterou tam od května provádí Správa silnic Moravskoslezského kraje , přerušily geologické poměry. Stavební firma musí přistoupit k jinému technologickému řešení.

Edita Novotná, mluvčí stavební společnosti Strabag: " Po odstranění konstrukčních vrstev vozovky byly oproti stavu z dobu zpracování projektové dokumentace zjištěny změny v podloží, konkrétně mnohem nasycenější vrstvy měkkých jílovitých zemin. Ve spolupráci s autorským dozorem jsme tedy nechali zpracovat novou realizační dokumentaci s upraveným technickým řešením.” 

Dokumentace byla zaslána investorovi k odsouhlasení, stavba bude pokračovat co nejdříve. Město současně pokročilo ve vyjednávání o opravě soukromých přejezdů železničních vleček.

Petr Vícha, starosta Bohumína: “My jsme ve spolupráci s drážním úřadem a vlastníky železničních přejezdů vyvolali jednání, protože naším cílem je, aby nejen cesta byla opravena, ale i okolí těch železničních přejezdů, které patří těm firmám.”


Správa silnic předpokládá, že oprava potrvá do konce října letošního roku. Během rekonstrukce musí řidiči počítat s úplnou uzavírkou Lidické ulice pro tranzit mimo autobusy, dopravní obsluhu a vozidla stavby.

---

Krátké zprávy 4. 7. 2023 16.00 - 2

Dopravní podnik Ostrava zprovoznil domovskou stanici pro 18 elektrobusů v areálu na Vítkovické ulici. Součástí stanice je přístřešek s rozvodnou skříní pro nabíječky, které slouží k nočnímu balancování baterií elektrobusů. Stavba vyšla na 36 milionů korun.

Moravskoslezský kraj dokončil výstavbu tří nových jednopodlažních domků, ve kterých bude pečováno o 12 osob s poruchou autistického spektra. Domy, které se nacházejí v ulici Blahoslavova v Krnově, vyšly na 35 milionů korun.

---

Novojičíňáci hlasovali pro lavičky a rodinné hřiště

Rodinné hřiště na Lamberku a lavičky v Hückelových vilách - to jsou dva úspěšné projekty letošního participativního rozpočtu v Novém Jičíně. O jejich postoupení k realizaci rozhodla hlasováním veřejnost.

Projekty pro Nový Jičín, tedy nápady v rámci participativního rozpočtu, v letošním šestém ročníku výzvy odevzdali čtyři předkladatelé. Tři z nich se po posouzení příslušných odborů města nakonec dostaly do veřejného hlasování, do kterého se zapojilo 342 lidí, přičemž každý mohl dát dva hlasy.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Vyhrál projekt na realizaci takového dětského Rodinného hřiště na Lamberku vedle fotbalového hřiště. A na druhém místě se umístily lavičky v Hückelových vilách. Čili tyto dva produkty by měly být realizovány.”

Vítězný projekt, návrh Rodinného hřiště na Lamberku, je kombinací několika herních prvků, od posilovací lavice až po houpačky.

Petr Augustini, předkladatel projektu: “Ten projekt je pro nás velmi důležitý, protože hřiště na Lamberku je takové hole, není tam v podstatě nic dalšího kromě toho, že se tam dá hrát fotbal. Takže si myslíme, že to hřiště velmi oživí ten prostor.”

Druhý úspěšný návrh předložil Spolek pro záchranu Hückelových vil. Obsahem je umístit v areálu vil deset laviček.

Radek Polách, předkladatel projektu: “Ten mobiliář byl vybírán souběžně s rozhodnutím komise architektury a taktéž na to měl vliv městský architekt pan Materna. V letošním roce by se to mělo všechno finančně pokrýt a předpokládám, že v průběhu září, vzhledem k dodacím lhůtám na tyto typy, které byly zvoleny, by lavičky mohly být instalovány.”

Oba projekty se musí vejít do 400 tisíc korun, které jsou na participativní rozpočet vyčleněny. Termín realizace je nejpozději příští rok.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-04-07-2023-16-00