Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Atraktivními výlohami bojuje NJ proti vizuálnímu smogu
  • Majitelé s bývalými útulkovými psy přišli na setkání
  • Rekonstrukce pobočky DPS Školská je před dokončením
  • Schody u kostela sv. Mikuláše projdou rekonstrukcí
  • ZUŠ F-M pořádala Galakoncert populárních melodií

Atraktivními výlohami bojuje NJ proti vizuálnímu smogu

Nově naaranžované výlohy se objevily v městském domě v centru Nového Jičína, i když je tento dům několik let prázdný. K jejich úpravě došlo v rámci projektu „atraktivní město”. Jeho cílem je zlepšit vnímání veřejného prostoru.

Projekt Atraktivní Nový Jičín odráží snahu radnice pečovat o architektonické hodnoty města. K prioritám patří i lepší využívání veřejného prostoru. Jedním z konkrétních kroků je úprava výloh městského domu na ulici 28. října, který se nedaří pronajmout a je několik let prázdný.

Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Zhruba před rokem jsme se nechali inspirovat manuálem označování provozoven a reklamy, takzvaný Atraktivní Nový Jičín, který má za úkol vhodně kultivovat veřejný prostor. Ulice 28. října je jednou z hlavních tepen městské památkové rezervace, proto i tento nebytový prostor s těmito výlohami si zasloužil tuto modernizaci.”

Realizátorem projektu Atraktivní Nový Jičín, který mimo jiné dává podnikatelům návod, jak označovat své provozovny a řešit reklamu, a designérem těchto výloh je Petr Čaník.

Petr Čaník, realizátor projektu: “Tady tomu projektu říkáme Atraktivní výlohy, který navazuje na projekt Atraktivní Nový Jičín, kdy jsme se společně s městským architektem Martinem Maternou snažili podchytit a kultivovat ten veřejný prostor v centru Nového Jičína. A chtěli jsme na to navázat dalšími projekty a toto je jeden z nich.”

Výlohy v centru tak město využilo ke své propagaci.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Například je tam popis toho, jak bude vypadat zpřístupnění kostelní věže, které se chystá na příští rok, a potom taky je to využito na prezentaci jednak novojičínských podnikatelů, a také historie trhů v Novém Jičíně.”

Kromě toho je ve výkladních skříních i pozvánka do expozic Návštěvnického centra, a to prostřednictvím maket Kloboučníka Prokopa a generála Laudona.

---

Majitelé s bývalými útulkovými psy přišli na setkání

Disciplíny, možnost prohlídky psů bez domova nebo soutěž kostýmů. To čekalo návštěvníky dne otevřených dveří v městském útulku Ostrava. Tradičně byla akce spojena i s hromadným setkáním majitelů již zachráněných psů.

Přes 20 spokojených psů umístěných do rodin a jejich majitelé. V městském útulku v Ostravě-Třebovicích se koná již čtyřiadvacáté setkání takzvaných útulkáčků.

Martina Přikrylová, vedoucí oddělení útulku pro psy: „Dnes je čeká dopoledne plné zábavy, kdy budou soutěžit v různých disciplínách. Tady tohle setkání pořádáme každoročně pro opatrovníky a dneska už vlastně nové majitele pejsků, kteří prošli našim útulkem.

Božena Bednářová, účastnice setkání: „Našla jsem si přes kolegyni tady v útulku no a láska na první pohled. No divoch je to neskutečný, to je ADHD, takže je co dělat, ale pomohla mi strašně, že jsem se začala hýbat, protože musím.“

Kromě různých soutěží měli návštěvníci akce možnost si také prohlédnout 55 psů, o které se momentálně v útulku starají, a to v rámci dne otevřených dveří.

Martina Přikrylová, vedoucí oddělení útulku pro psy: Pokud má někdo zájem o pejska z útulku, tak přijde tady k nám a buď už má vybraného pejska z našich webových stránek nebo se může na pejska podívat přímo na počítači v přijímací místnosti.“

Kromě aktuální nabídky psů k opatrovnictví jsou na webu důležité také sekce Ztratil se a Daruji.

---

Zprávy krátké, 4. 7. 2024 17.00 -1
Zastupitelstvo Ostravy se napříč politickým spektrem shodlo, že Baník potřebuje nový fotbalový stadion na Bazalech. Schválili memorandum, které deklaruje další konkrétní kroky k přípravě projektu. Stavba by měla být zahájena za 3 roky.

Václav Vrabec, majitel klubu FC Baník Ostrava: "Mě to potěšilo. V mém životě jsou sice zásadnější věci, ale myšlenka, že by se Baník vrátil domů na Bazaly, je na prvním místě."

---

Rekonstrukce pobočky DPS Školská je před dokončením

Rekonstrukce pobočky domova pro seniory ve Frýdku-Místku je před dokončením. Dodělávají se vnitřní stavební práce a v průběhu prázdnin by měl být objekt předán provozovateli, který ho následně začne vybavovat. V domově bude 27 lůžek s vysokým komfortem.

Pobočka domova pro seniory ve Školské ulici ve Frýdku-Místku je na první pohled doslova jako nová.

Marcel Sikora (SPOLU/KDU-ČSL), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Zastupitelstvo schválilo můj návrh na transformaci lůžek sociální služby Domov pro seniory na sociální službu Domov se zvláštním režimem. Abych vysvětlil, co to přesně znamená, tak Domov pro seniory na ulici Školská, kde v tuto chvíli končí celková rekonstrukce, tak vznikne 27 lůžek. A vzhledem k demografickým změnám, kdy stoupá počet seniorů trpících Alzheimerovou chorobou, či různými formami stařecké demence, je daleko větší potřebnost o lůžka se zvláštním režimem."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Já navážu na pana náměstka. Tak, jak hovořil o tom, že to bude domov se zvláštním režimem, tak opravdu otevíráme od 1. 1. 2025. Není to jediná novinka, která bude od nového roku spuštěná. Domov pro seniory rozšíří službu i o půjčovnu kompenzačních pomůcek. Nicméně, abych se vrátil k této budově, tak my v této chvíli čekáme na dokončení stavebních prací. Jde vidět, že některá patra jsou skoro hotová, vymalovaná."

Původní budova už neodpovídala dnešním standardům a take bylo nutné řešit novodobé požadavky na požární bezpečnost i comfort klientů.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "V tuto chvíli je to tak, že půdu nahradilo jedno patro, které umožnilo vybudovat další pokoje. Nicméně ta kapacita opravdu klesla. Ze 40 míst na 27. Nicméně jsou to opravdu už jenom jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje. Zmizely původní tří až čtyřlůžkové, které v tuto chvíli už ani by neměly být. Myslím si osobně, že to je nedůstojné na dožití, mít takový vícelůžkový pokoj. Takže kvalitou jdeme opravdu výrazně nahoru."

Domov pro seniory by měl budovu převzít v srpnu. Následně se ji začne postupně vybavovat, aby se do ní mohli opět nastěhovat klienti a oficiální otevření se stihlo do začátku příštího roku.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Komfort se zvýší dále tím, že na každém pokoji bude hygienické zázemí, minimálně takto sdílená koupelna, kde bude WC, sprcha a umyvadlo, to v minulém režimu nebylo, což vítám za velký přínos. Je to dneska opravdu standard. Takže se dostáváme do toho, že jsme dokázali ty prostory obohatit i o společenskou místnost, kde můžeme pořádat různé aktivity pro seniory. Opravdu, aby ten život byl důstojný."

Marcel Sikora (SPOLU/KDU-ČSL), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek rovněž finančně podporuje takováto zařízení na území města. Jedná se například o Alzheimer home na ulici Hlavní nebo Domov svatého Jana Křtitele v Lysůvkách. Do dvou až tří let vznikne úplně nové zařízení pro lidi s Alzheimerem, a to v lokalitě Berlín II. Kapacita tohoto zařízení bude 100 míst a provozovat ho bude společnost Clementas Medela."

Rekonstrukce budovy ve Školské ulici byla rozpočítána na 63 milionů korun. Z toho 23 milionů má pokrýt dotace z ministerstva práce a sociálních věcí.

---

Schody u kostela sv. Mikuláše projdou rekonstrukcí

Schody vedoucí ke kostelu sv. Mikuláše v Ostravě-Porubě se po dlouhých letech dočkají rekonstrukce. Zatím ji oddalovaly nevyřešené majetkoprávní vztahy mezi farností a radnicí. To už je ale minulostí.

Kostel sv. Mikuláše je jednou z nejstarších dochovaných památek Poruby. Barokní stavba z 15. století prošla několika rekonstrukcemi a v roce 2012 bylo opraveno i její okolí. Na léta chátrající schody vedoucí k ní se ale nedostalo. To se brzy změní.

Richard Hanáčik (ANO), místostarosta Ostravy-Poruby: “Nějakou dobu se jednalo s farností, protože jsme neměli úplně vyjasněné čí jsou schody, čí je zídka a kdo vlastně provede tu následnou rekonstrukci. V loňském roce proběhla dohoda s farností o spolupráci, kdy jsme zadali společně projekt na rekonstrukci zídky včetně schodů.”

Projekt je hotový a momentálně probíhá povolovací proces. Samotná rekonstrukce by měla začít nejpozději začátkem příštího roku.

Pavel Marek, farář římskokatolické církve: “Pro nás je určitě velkou radostí, že jsme se dohodli s městem na opravě a rekonstrukci schodiště i zdi kolem kostela, protože nejen pro farníky, ale určitě i pro občany města je to přístupová cesta jednak ke kostelu, ale zároveň také k úřadu.”

Zatímco schodiště, které je v katastru obce, bude financovat porubská radnice, římskokatolická farnost zaplatí opravu zídky.

Farnost se navíc pustila i do rekonstrukce fary.

Pavel Marek, farář římskokatolické církve: “Už po dlouhé době potřebovala velký zásah, takže pracujeme na všem, co se dá.”

Kostel sv. Mikuláše je velmi oblíbený. Jen během nedělních bohoslužeb ho navštíví více než 800 lidí.

---

Zprávy krátké, 4. 7. 2024 17.00 - 2
V Ostravě začala urbanisticko-architektonická soutěž na podobu čtvrti, kterou chce v místě bývalé struskové haldy Žofinské huti vybudovat soukromý investor. Zájemci mohou podávat přihlášky do 6. září. Výsledky soutěže by měly být známy příští rok na jaře.

Od začátku roku mají nehody v Moravskoslezském kraji 16 obětí, o jednu víc než za prvních šest měsíců loni. V červnu letos zemřeli tři lidé. Celkem se během června stalo 1071 nehod, což je o 184 více než loni.

---

ZUŠ F-M pořádala Galakoncert populárních melodií

Základní umělecká škola Frýdek-Místek připravila unikátní akci. Pěvecké sbory a smyčcové orchestry spojily síly a společně připravili Galakoncert populárních melodií. Na akci, která sklidila velký úspěch vystoupilo na 130 účinkujících.

Národní dům ve Frýdku-Místku hostil unikátní hudební akci, kterou se rozhodla poprvé uspořádat Základní umělecká škola.

Markéta Šímová, vedoucí sboru Písnička: "Je to akce Galakoncert populárních melodií, který jsme dali dohromady s paní dirigentskou Sárou Mrázovou, protože v minulosti jsme už spolupracovali na projektech společných, a tak jsme se rozhodli, že spojíme síly. A že to dneska uděláme trochu větší. Je to velká akce, je to poprvé, protože my, když jsme v minulosti spolupracovali na těch projektech, tak jsme začali dělat takové větší skladby, jako je například Adiemus nebo Baba yetu a zjistili jsme, že když je hodně těch účinkujících, tak je to krásně efektivní. A má to velký úspěch i u publika."

Své síly tady spojily všechny pěvecké sbory a smyčcové orchestry, které se postupně představily v různých hudebních blocích.

Sára Mrázová, dirigentka: "Rozhodli jsme se, že uděláme takovou velkou akci a přestavíme smyčcové nástroje a sbory v trochu populárním hávu. Takže celý ten program je poskládaný z populárních melodií typu ABBA, John Lennon a podobně. Máme tady i klasickou hudbu, ale ta už je tak zpopularizovaná, že jsme se rozhodli to do toho zakomponovat a pozvali jsme v podstatě všechny členy těchto oborů, které na základní umělecké škole máme."

Účinkujících bylo 130 a sál Národního domu tak byl zcela zaplněn hlavně příbuznými od vystupujících žáků.

Markéta Šímová, vedoucí sboru Písnička: "Dneska se přestaví děti ze Základní umělecké školy, bude to malý sbor Notička, který vede paní učitelka Veronika Paclová, Pevecký sbor Písnička, který vedu já, mé jméno je Markéta Šímová a další ještě pěvecký sbor, Ženský pěvecký sbor Bohuslava Martinů. A doprovodí nás smyčcový orchestr ze základní umělecké školy pod vedením paní učitelky Sáry Mrázové. A plus ještě je tam spolupráce se Základní uměleckou školou ve Vratimově."

Základní umělecká škola Frýdek-Místek v letošním roce oslavila 85 let a její žáci i absolventi dlouhodobě sklízí řadu úspěchů.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.


Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
04. července 2024, 17:00

Atraktivními výlohami bojuje NJ proti vizuálnímu smogu

Nově naaranžované výlohy se objevily v městském domě v centru Nového Jičína, i když je tento dům několik let prázdný. K jejich úpravě došlo v rámci projektu „atraktivní město”. Jeho cílem je zlepšit vnímání veřejného prostoru.

Projekt Atraktivní Nový Jičín odráží snahu radnice pečovat o architektonické hodnoty města. K prioritám patří i lepší využívání veřejného prostoru. Jedním z konkrétních kroků je úprava výloh městského domu na ulici 28. října, který se nedaří pronajmout a je několik let prázdný.

Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Zhruba před rokem jsme se nechali inspirovat manuálem označování provozoven a reklamy, takzvaný Atraktivní Nový Jičín, který má za úkol vhodně kultivovat veřejný prostor. Ulice 28. října je jednou z hlavních tepen městské památkové rezervace, proto i tento nebytový prostor s těmito výlohami si zasloužil tuto modernizaci.”

Realizátorem projektu Atraktivní Nový Jičín, který mimo jiné dává podnikatelům návod, jak označovat své provozovny a řešit reklamu, a designérem těchto výloh je Petr Čaník.

Petr Čaník, realizátor projektu: “Tady tomu projektu říkáme Atraktivní výlohy, který navazuje na projekt Atraktivní Nový Jičín, kdy jsme se společně s městským architektem Martinem Maternou snažili podchytit a kultivovat ten veřejný prostor v centru Nového Jičína. A chtěli jsme na to navázat dalšími projekty a toto je jeden z nich.”

Výlohy v centru tak město využilo ke své propagaci.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Například je tam popis toho, jak bude vypadat zpřístupnění kostelní věže, které se chystá na příští rok, a potom taky je to využito na prezentaci jednak novojičínských podnikatelů, a také historie trhů v Novém Jičíně.”

Kromě toho je ve výkladních skříních i pozvánka do expozic Návštěvnického centra, a to prostřednictvím maket Kloboučníka Prokopa a generála Laudona.

---

Majitelé s bývalými útulkovými psy přišli na setkání

Disciplíny, možnost prohlídky psů bez domova nebo soutěž kostýmů. To čekalo návštěvníky dne otevřených dveří v městském útulku Ostrava. Tradičně byla akce spojena i s hromadným setkáním majitelů již zachráněných psů.

Přes 20 spokojených psů umístěných do rodin a jejich majitelé. V městském útulku v Ostravě-Třebovicích se koná již čtyřiadvacáté setkání takzvaných útulkáčků.

Martina Přikrylová, vedoucí oddělení útulku pro psy: „Dnes je čeká dopoledne plné zábavy, kdy budou soutěžit v různých disciplínách. Tady tohle setkání pořádáme každoročně pro opatrovníky a dneska už vlastně nové majitele pejsků, kteří prošli našim útulkem.

Božena Bednářová, účastnice setkání: „Našla jsem si přes kolegyni tady v útulku no a láska na první pohled. No divoch je to neskutečný, to je ADHD, takže je co dělat, ale pomohla mi strašně, že jsem se začala hýbat, protože musím.“

Kromě různých soutěží měli návštěvníci akce možnost si také prohlédnout 55 psů, o které se momentálně v útulku starají, a to v rámci dne otevřených dveří.

Martina Přikrylová, vedoucí oddělení útulku pro psy: Pokud má někdo zájem o pejska z útulku, tak přijde tady k nám a buď už má vybraného pejska z našich webových stránek nebo se může na pejska podívat přímo na počítači v přijímací místnosti.“

Kromě aktuální nabídky psů k opatrovnictví jsou na webu důležité také sekce Ztratil se a Daruji.

---

Zprávy krátké, 4. 7. 2024 17.00 -1
Zastupitelstvo Ostravy se napříč politickým spektrem shodlo, že Baník potřebuje nový fotbalový stadion na Bazalech. Schválili memorandum, které deklaruje další konkrétní kroky k přípravě projektu. Stavba by měla být zahájena za 3 roky.

Václav Vrabec, majitel klubu FC Baník Ostrava: "Mě to potěšilo. V mém životě jsou sice zásadnější věci, ale myšlenka, že by se Baník vrátil domů na Bazaly, je na prvním místě."

---

Rekonstrukce pobočky DPS Školská je před dokončením

Rekonstrukce pobočky domova pro seniory ve Frýdku-Místku je před dokončením. Dodělávají se vnitřní stavební práce a v průběhu prázdnin by měl být objekt předán provozovateli, který ho následně začne vybavovat. V domově bude 27 lůžek s vysokým komfortem.

Pobočka domova pro seniory ve Školské ulici ve Frýdku-Místku je na první pohled doslova jako nová.

Marcel Sikora (SPOLU/KDU-ČSL), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Zastupitelstvo schválilo můj návrh na transformaci lůžek sociální služby Domov pro seniory na sociální službu Domov se zvláštním režimem. Abych vysvětlil, co to přesně znamená, tak Domov pro seniory na ulici Školská, kde v tuto chvíli končí celková rekonstrukce, tak vznikne 27 lůžek. A vzhledem k demografickým změnám, kdy stoupá počet seniorů trpících Alzheimerovou chorobou, či různými formami stařecké demence, je daleko větší potřebnost o lůžka se zvláštním režimem."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Já navážu na pana náměstka. Tak, jak hovořil o tom, že to bude domov se zvláštním režimem, tak opravdu otevíráme od 1. 1. 2025. Není to jediná novinka, která bude od nového roku spuštěná. Domov pro seniory rozšíří službu i o půjčovnu kompenzačních pomůcek. Nicméně, abych se vrátil k této budově, tak my v této chvíli čekáme na dokončení stavebních prací. Jde vidět, že některá patra jsou skoro hotová, vymalovaná."

Původní budova už neodpovídala dnešním standardům a take bylo nutné řešit novodobé požadavky na požární bezpečnost i comfort klientů.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "V tuto chvíli je to tak, že půdu nahradilo jedno patro, které umožnilo vybudovat další pokoje. Nicméně ta kapacita opravdu klesla. Ze 40 míst na 27. Nicméně jsou to opravdu už jenom jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje. Zmizely původní tří až čtyřlůžkové, které v tuto chvíli už ani by neměly být. Myslím si osobně, že to je nedůstojné na dožití, mít takový vícelůžkový pokoj. Takže kvalitou jdeme opravdu výrazně nahoru."

Domov pro seniory by měl budovu převzít v srpnu. Následně se ji začne postupně vybavovat, aby se do ní mohli opět nastěhovat klienti a oficiální otevření se stihlo do začátku příštího roku.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Komfort se zvýší dále tím, že na každém pokoji bude hygienické zázemí, minimálně takto sdílená koupelna, kde bude WC, sprcha a umyvadlo, to v minulém režimu nebylo, což vítám za velký přínos. Je to dneska opravdu standard. Takže se dostáváme do toho, že jsme dokázali ty prostory obohatit i o společenskou místnost, kde můžeme pořádat různé aktivity pro seniory. Opravdu, aby ten život byl důstojný."

Marcel Sikora (SPOLU/KDU-ČSL), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek rovněž finančně podporuje takováto zařízení na území města. Jedná se například o Alzheimer home na ulici Hlavní nebo Domov svatého Jana Křtitele v Lysůvkách. Do dvou až tří let vznikne úplně nové zařízení pro lidi s Alzheimerem, a to v lokalitě Berlín II. Kapacita tohoto zařízení bude 100 míst a provozovat ho bude společnost Clementas Medela."

Rekonstrukce budovy ve Školské ulici byla rozpočítána na 63 milionů korun. Z toho 23 milionů má pokrýt dotace z ministerstva práce a sociálních věcí.

---

Schody u kostela sv. Mikuláše projdou rekonstrukcí

Schody vedoucí ke kostelu sv. Mikuláše v Ostravě-Porubě se po dlouhých letech dočkají rekonstrukce. Zatím ji oddalovaly nevyřešené majetkoprávní vztahy mezi farností a radnicí. To už je ale minulostí.

Kostel sv. Mikuláše je jednou z nejstarších dochovaných památek Poruby. Barokní stavba z 15. století prošla několika rekonstrukcemi a v roce 2012 bylo opraveno i její okolí. Na léta chátrající schody vedoucí k ní se ale nedostalo. To se brzy změní.

Richard Hanáčik (ANO), místostarosta Ostravy-Poruby: “Nějakou dobu se jednalo s farností, protože jsme neměli úplně vyjasněné čí jsou schody, čí je zídka a kdo vlastně provede tu následnou rekonstrukci. V loňském roce proběhla dohoda s farností o spolupráci, kdy jsme zadali společně projekt na rekonstrukci zídky včetně schodů.”

Projekt je hotový a momentálně probíhá povolovací proces. Samotná rekonstrukce by měla začít nejpozději začátkem příštího roku.

Pavel Marek, farář římskokatolické církve: “Pro nás je určitě velkou radostí, že jsme se dohodli s městem na opravě a rekonstrukci schodiště i zdi kolem kostela, protože nejen pro farníky, ale určitě i pro občany města je to přístupová cesta jednak ke kostelu, ale zároveň také k úřadu.”

Zatímco schodiště, které je v katastru obce, bude financovat porubská radnice, římskokatolická farnost zaplatí opravu zídky.

Farnost se navíc pustila i do rekonstrukce fary.

Pavel Marek, farář římskokatolické církve: “Už po dlouhé době potřebovala velký zásah, takže pracujeme na všem, co se dá.”

Kostel sv. Mikuláše je velmi oblíbený. Jen během nedělních bohoslužeb ho navštíví více než 800 lidí.

---

Zprávy krátké, 4. 7. 2024 17.00 - 2
V Ostravě začala urbanisticko-architektonická soutěž na podobu čtvrti, kterou chce v místě bývalé struskové haldy Žofinské huti vybudovat soukromý investor. Zájemci mohou podávat přihlášky do 6. září. Výsledky soutěže by měly být známy příští rok na jaře.

Od začátku roku mají nehody v Moravskoslezském kraji 16 obětí, o jednu víc než za prvních šest měsíců loni. V červnu letos zemřeli tři lidé. Celkem se během června stalo 1071 nehod, což je o 184 více než loni.

---

ZUŠ F-M pořádala Galakoncert populárních melodií

Základní umělecká škola Frýdek-Místek připravila unikátní akci. Pěvecké sbory a smyčcové orchestry spojily síly a společně připravili Galakoncert populárních melodií. Na akci, která sklidila velký úspěch vystoupilo na 130 účinkujících.

Národní dům ve Frýdku-Místku hostil unikátní hudební akci, kterou se rozhodla poprvé uspořádat Základní umělecká škola.

Markéta Šímová, vedoucí sboru Písnička: "Je to akce Galakoncert populárních melodií, který jsme dali dohromady s paní dirigentskou Sárou Mrázovou, protože v minulosti jsme už spolupracovali na projektech společných, a tak jsme se rozhodli, že spojíme síly. A že to dneska uděláme trochu větší. Je to velká akce, je to poprvé, protože my, když jsme v minulosti spolupracovali na těch projektech, tak jsme začali dělat takové větší skladby, jako je například Adiemus nebo Baba yetu a zjistili jsme, že když je hodně těch účinkujících, tak je to krásně efektivní. A má to velký úspěch i u publika."

Své síly tady spojily všechny pěvecké sbory a smyčcové orchestry, které se postupně představily v různých hudebních blocích.

Sára Mrázová, dirigentka: "Rozhodli jsme se, že uděláme takovou velkou akci a přestavíme smyčcové nástroje a sbory v trochu populárním hávu. Takže celý ten program je poskládaný z populárních melodií typu ABBA, John Lennon a podobně. Máme tady i klasickou hudbu, ale ta už je tak zpopularizovaná, že jsme se rozhodli to do toho zakomponovat a pozvali jsme v podstatě všechny členy těchto oborů, které na základní umělecké škole máme."

Účinkujících bylo 130 a sál Národního domu tak byl zcela zaplněn hlavně příbuznými od vystupujících žáků.

Markéta Šímová, vedoucí sboru Písnička: "Dneska se přestaví děti ze Základní umělecké školy, bude to malý sbor Notička, který vede paní učitelka Veronika Paclová, Pevecký sbor Písnička, který vedu já, mé jméno je Markéta Šímová a další ještě pěvecký sbor, Ženský pěvecký sbor Bohuslava Martinů. A doprovodí nás smyčcový orchestr ze základní umělecké školy pod vedením paní učitelky Sáry Mrázové. A plus ještě je tam spolupráce se Základní uměleckou školou ve Vratimově."

Základní umělecká škola Frýdek-Místek v letošním roce oslavila 85 let a její žáci i absolventi dlouhodobě sklízí řadu úspěchů.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.


Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-04-07-2024-17-00