Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Seniorovi pomohla strážnice okrskářka z Michálkovic
  • Policisté opět nabádají k opatrnosti na internetu
  • V Novém Jičíně jedná o vedení současná koalice
  • Endoskopisté využívají metody umělé inteligence
  • Tamburaši ze Studénky šíří zvuky Balkánu 110 let

Seniorovi pomohla strážnice okrskářka z Michálkovic

V Ostravě se velmi osvědčují strážníci okrskáři, kterým se lidé naučili důvěřovat. V posledním případě se na svou strážnici obrátila seniorka, která dlouho neviděla svého souseda. Ukázalo se, že důchodci šlo skutečně o život, když sám nemohl už 3 dny vylézt z vany.

Na tísňovou linku ostravských strážníků zavolala vyděšená důchodkyně z Michálkovic a chtěla rychle mluvit se svou okrskářkou, kterou už mnoho let osobně znala. Té pak oznámila, že se bojí o život svého souseda.

sousedka: "Zvonila sem, klepala a pak jsem bouchala i na okno, ale nic se nedělo." 

Okrskářka ihned vyrazila na danou adresu, kde to dobře zná. Věděla dokonce i o kterého souseda se jedná, protože často sedával u okna a pozoroval okolí.

strážník MP: "Slyšíte mně, vy ležíte ve vaně? Nemůžete se dostat ven a ležíte tam už 3 dny? 

Následovala rychlá akce. Hasiči přes koupelnové okno vnikli do bytu a otevřeli zdravotníkům. Ti zesláblého muže odvezli do nemocnice. Hana Jendryková slouží jako okrskářka v Michálkovicích už 10 let a zná tam každý kámen. Znovu se ukázalo, že tento systém funguje.

Hana Jendryková, okrskářka, MP Ostrava: "Často mi lidi volají, když mají nějaký problém nebo když třeba najdou nějakého psa, najdou odhozené koloběžky, auta jsou špatně zaparkovaná i když je celkově nějaký problém s dopravními značkami nebo cokoliv." 

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Snahou vedení MP Ostrava je, aby každý občan znal svého strážníka okrskáře a mohl se na něho s důvěrou obrátit." 

V Ostravě je celkem 109 okrskářů. Lidé už je znají a rádi se obracejí přímo na ně. Kontakty lze podle lokality najít na webu mpostrava.cz. 

---

Policisté opět nabádají k opatrnosti na internetu

Moravskoslezští policisté představují veřejnosti další preventivní projekt nazvaný Poradce - policejní rádce pro bezpečný život. Zaměřuje na osvětu v oblastech bezpečnosti v dopravě, kybernetické kriminality a dalších. V Karviné si studenti gymnázia připomněli problematiku sextingu.

Nebuďte důvěřiví k neznámým kontaktům na sociálních sítích, neposílejte nikomu intimní fotografie a nenechte se vydírat. To jsou tři základní pravidla, které vštěpují policisté mladým lidem na přednáškách týkajících se bezpečného chování na internetu.

Miroslav Kolatek, preventista PČR MSK: "Dnes jsme právě představovali dvě nová videa, která letos v rámci projektu Poradce vznikla, jedno bylo zaměřeno na podvody na internetu, se kterými se člověk může setkat a a druhé bylo zaměřeno na sexting."

Termínem sexting se označuje elektronické rozesílání textových zpráv, fotografií či videí se sexuálním obsahem.

Miroslav Kolatek, preventista PČR MSK: "Jsme probírali právě aby si dávali pozor na ty situace, kdy s někým chodí, někomu věří bezmezně, jsou schopni vyrobit nějakou intimní fotku nebo video, jenže berou na sebe to riziko, že když se rozejdou, tak se dopředu vystavují riziku, že ten, komu dají kopačky, že toho může zneužít a ty fotky zveřejnit."

anketa: studenti gymnázia: "Nebylo to zrovna nic nového, protože jelikož na to jsme byli častokrát varováni." "Dám si určitě pozor na sexting, o tom jsem se dozvěděla hodně nového a určitě se nenechám nachytat na internetu."

---

Krátké zprávy, 4. 10. 2022, 17 h - 1

Mimořádně tragické bylo září na silnicích v Moravskoslezském kraji. Při dopravních nehodách zemřelo deset lidí, o osm více než ve stejném období loni. Zářijová bilance tvoří více než třetinu všech letošních obětí nehod v kraji. Od začátku roku přišlo při nehodách o život 29 lidí.

Moravskoslezský kraj v úterý otevřel svou expozici na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. V expozici tradičně dává prostor i vybraným místním firmám, které podnikají v oblasti chytrých technologií, vysokého strojírenství nebo technologií s vysokou přidanou hodnotou.

---

V Novém Jičíně jedná o vedení současná koalice

V Novém Jičíně se na vedení radnice domlouvá čtyřkoalice, která město řídila i uplynulé volební období. Zatím podepsala memorandum o tom, že spolu bude jednat, a stanovila termín, do kdy by měla být uzavřena koaliční smlouva.

Výsledkem povolebních vyjednávání v Novém Jičíně je v tuto chvíli Memorandum o společném postupu a přípravě koaliční smlouvy. To podepsali hnutí ANO, Strana zelených, která šla do voleb v koalici s Piráty, TOP 09 a STAN, a dále ODS a KDU-ČSL.

Václav Dobrozemský, lídr ODS, Nový Jičín: “Memorandum je procesní krok, který vymezuje, že strany stávající radniční koalice budou spolu jednat, Je tam vymezen termín, do kdy by měla být podepsána koaliční smlouva nebo by ten formát měl padnout.”

Stanislav Kopecký, lídr ANO 2011, Nový Jičín: “Časový rámec, který jsem si stanovili, je do 19. září, kdy by měla být podepsána koaliční smlouva. Další otázkou je vyřešit personálie, co se týče vedení města a to nejdůležitější je ten průnik volebním programem.”

Ondřej Syrovátka, lídr ZELENÝCH s Piráty, TOP 09 a STAN, Nový Jičín: “Během těch jednání jsme dostali dvě nabídky na spolupráci. Jedna z nich ale obsahovala spolupráci s SPD a KSČM, což je pro nás nepřijatelné, protože my odmítáme spolupracovat s těmito extremistickými stranami. A druhá nabídka, kterou jsme dostali byla právě z ANO, ODS a KDU-ČSL.”

Jaroslav Perútka, lídr KDU-ČSL, Nový Jičín: “Memorandem jsme zahájili vyjednání o možných průnicích tak, abychom prosadili co nejvíce ze svého programu. Ty programy byly docela podobné, takže věříme, že se podaří najít co nejvíce společných bodů.”

Pokud se do 19. října těmto čtyřem subjektům podepsat koaliční smlouvu nepodaří, začnou vyjednávání nanovo.

---

Endoskopisté využívají metody umělé inteligence

Nemocnice ve Frýdku-Místku má za sebou už 16. ročník Beskydského endoskopického workshopu. Lékaři a sestry z celé České republiky si tady pravidelně vyměňují zkušenosti a zároveň se učí o nových trendech ve zdravotnictví. Letos se workshop zaměřil například na umělou inteligenci.

Endoskopická diagnostika a léčba, podobně jako další medicínské oblasti, se neustále vylepšuje a rozvíjí. Přesvědčit se o tom mohli i účastníci Beskydského endoskopického workshopu.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Vzhledem k tomu, že se do přístrojů endoskopických a chirurgických dostávají nově metody umělé inteligence. Zaměřili jsme se i trošku v přednáškovém programu i demonstraci některých výkonů na prezentaci právě tady těchto výhod. Použití třeba umělé inteligence v diagnostice nádorů, ve střevě, popřípadě v žaludku. Upozorní během toho vyšetření toho lékaře na to, že je tam nějaká nádorová léze, která je třeba velmi drobná, kterou by mohl přehlédnout."

Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "Digestivní endoskopie v posledních deseti letech udělala obrovský krok v terapiích. Endoskopie je tradičně spojována hlavně s diagnostikou, ale my v současné době jsme na poli terapie. A to vyžaduje kontinuální vzdělávání endoskopických týmů. Jak lékařů, tak sester. A tento workshop je právě o tom, že zde se setkávají tyto endoskopické týmy a společně se radí o tom, jak se ty jednotlivé výkony nejlépe provádějí. Frýdecká gastroenterologie patří mezi nejlepší gastroenterologie na Moravě."

Lékaři a sestry absolvovali přednášky na různá témata a také se účastnili výkonů přímo s pacienty. Umělá inteligence nově pomáhá zlepšovat kvalitu vyšetření.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "V současnosti je v České republice screeningový program kolorektálního karcinomu. Každý občan České republiky by v padesáti letech měl absolvovat ten screening. Buď ve formě testu na okultní krvácení nebo i přímo kolonoskopie. To znamená nechat si prohlédnout celé střevo. Pokud ten výkon je negativní, tak je více než 10 let ochráněný před vznikem nádoru."

Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "Největším úspěchem české digestivní endoskopie je jednoznačně screening kolorektálního karcinomu, což je screening nádoru tlustého střeva pomocí endoskopických metod, protože Česká republika zaznamenává nejlepší výsledky na světě v současnosti."

Workshop pokryl celé spektrum terapeutické endoskopie. Zaměřil se i na výkony na žaludku a dvanáctníku, na tlustém střevě, slinivce i žlučových cestách.

Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "Patříme mezi země v rámci světa i Evropy, které jsou velmi zatíženy různými nádory. Nicméně v gastrointestinální oblasti se právě v oblasti toho kolorektálního karcinomu, to znamená nádoru tlustého střeva a konečníku podařil zlom. Díky screeningu i díky prevenci se snižuje počet těch nádorů a snižuje se také úmrtnost na ty nádory. A v současné době se hlavním nádorem v gastroenterologii stává karcinom slinivky břišní, který je naopak na vzestupu."

Nádor slinivky břišní se v České republice odhalí ročně u 2 350 pacientů.

Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "Incidence národů střeva se v současné době bude pohybovat mezi 70 a 80 na 100 tisíc obyvatel ročně."

Beskydské gastrocentrum Nemocnice ve Frýdku-Místku nyní usiluje o udělení statutu specializovaného Centra digestivní endoskopie, jejichž celostátní síť bude letos ustanovena Ministerstvem zdravotnictví.

---

Krátké zprávy, 4. 10. 2022, 17 h - 2

Handicapovaní hrdinové přebírali na krajském úřadě v Ostravě ocenění. Projekt letos ocenil in memoriam i Petra Langa, který bránil při střelbě na FNO dceru vlastním tělem.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MSK :“Děláme to proto, aby se lidé dozvěděli, že jsou zde handicapovaní, kteří se narodili s nějakým zdravotním postižením, či přišli k tomu postižení během svého života, přesto to nevzdali, přesto bojují dál. A nebo jsou to lidé, kteří těmto lidem s handicapem velmi pomáhají. A aby se veřejnost dozvěděla, že jsou tito lidé tady na světě, je důležité pořádat právě tyto akce.”

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Tamburaši ze Studénky šíří zvuky Balkánu 110 let

Studénka hostila mezinárodní festival Zvuky Balkánu. Ten se konal na počest jubilea zdejšího Tamburašského orchestru Brač. Unikátní hudební těleso tu funguje 110 let.

V České republice existují jen dva tamburašské soubory - v Praze a ve Studénce. Ten z Moravskoslezského kraje, Brač, hraje již 110 let a kulatiny oslavil mezinárodním festivalem Zvuky Balkánu. Jeho vystoupení podpořily ve Studénce soubory z Chorvatska a Srbska.

návštěvníci akce:

“Jsme nadšení, nás to fascinuje, chodíme pokaždé.”

“Bylo to vynikající, všechno, od prvního koncertu až po ten poslední.”

Vrcholem koncertu byly dvě skladby, které všechny tři soubory zahrály dohromady.

Marcela Škarupová Tamburašský orchestr Brač: “Pracuji v orchestru 45 let a takových hráčů je tam už opravdu jen pár, přesně čtyři muzikální hrdinové, kteří vydrželi 45 let navštěvovat soubor. Takže pro mně je to opravdu unikum, takové hrdinství.”

Pavel Hanzelka, moderátor a organizátor festivalu: “Koncert všech tří souborů se maximálně vydařil, soubory měly úspěch.”

Kamil Krahula, ředitel SAK Studénka: “Tamburaši mají ve Studénce opravdu dlouhou a bohatou historii. Takže jsme rádi, že jsou součástí naší organizace věřme, že ji budou součástí nejméně dalších sto let.”

Poměrně unikátní je na souboru Brač také to, že muzikanti stále hrají i na staré farkaš nástroje. Ty jsou v balkánských zemích už jen v muzeích.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry