Ostravská mapa pro handicapované je stále vylepšována
Handicapovaní se mohou v Ostravě snáze orientovat díky interaktivní mapové aplikaci, která je neustále vylepšována a aktualizována. Mapu ale samozřejmě využijí i rodiče s kočárky, kteří si dopředu mohou snadno zjistit, zda je jejich cíl bezbariérový.
Už 1 800 ostravských objektů bylo zmapováno a zveřejněno v interaktivní mapě přístupnosti a na webu Bez bariér Ostravsko. Handicapovaní, využívající vozík, stejně jako senioři se zhoršenou mobilitou, ale třeba i rodiče s kočárky, mohou na jednom místě nalézt potřebné informace, dříve, než vyrazí na cestu a zjistit tímto způsobem, zda je jejich cíl bezbariérový.
Andrea Hoffmanová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: "Odbor IT digitalizuje veškeré mapy a jednou z map, které jsme společně se strategickým odborem připravili, je i mapa pro handicapované. Na mapě mohu najít třeba místa, kde jsou veřejné toalety apod."
Objekty jsou v mapě barevně rozlišeny podle stupně bezbariérovosti od objektů přístupných, které jsou značeny zelenou barvou až po místa obtížně přístupná nebo nepřístupná, která jsou červená. Nově jsou v mapě černě označeny zrušené či přemístěné provozovny. Jde většinou o pošty.
Tomáš Dvořák, předseda ostravské organizace vozíčkářů: "Mapovač vyrazí do terénu a zaznamenává poznatky podle kritérií, kdy zelená je přístupná, oranžová přístupná s doprovodem a červená nepřístupná neboli nebezpečně přístupná i s doprovodem."
Na mapování jednotlivých míst spolupracují i vozíčkáři. Informace naleznou zájemci na interaktivní mapě přístupnosti města Ostravy mapy.ostrava.cz a nebo na ostrava-bezbarier.cz.
---
Letošní povodně způsobily v Ostravě-Svinově velké škody
Velká voda, která se v září prohnala naším krajem, páchala škody také v Ostravě-Svinově. Poničeno bylo více než sto domů, obecní majetek, vlakové nádraží, ale také místní komunikace. Ušetřen nebyl ani most přes řeku Porubku.
Radim Smetana (Náš Svinov), starosta MOb Ostrava-Svinov: "Je to městská silnice s tím, že most má poškozený pilíř. Udělali statické posouzení, jsou přípravy k opravě a teď bude most uveden do provozu z hlediska jednoho jízdního pruhu dočasně. Připravují se projekční práce a bude se provádět celá oprava tohoto mostu."
Škody mohly být daleko horší. Dílčí protipovodňová opatření na řece Odře ale naštěstí zafungovala.
Radim Smetana (Náš Svinov), starosta MOb Ostrava-Svinov: "Některá protipovodňová opatření byla účinná, ale některá musíme zvážit, případně doplnit o další činnost. Tyhle věci samozřejmě budeme konzultovat s Povodím Odry, které je správcem tohoto toku a budeme s nimi řešit samozřejmě úpravu a případné doplnění."
Michal Lach, dobrovolník a člen povodňové komise: "V roce 1997 nás vyplavila Porubka, protože se zarazila o Odru a tady se vrátila a neměla kam odtékat. Teď Odra Porubku odebrala a potom nás vyplavila přímo Odra, protože přetekla přes povodňovou hráz. Vody bylo tak moc."
Letošní povodně napsaly také spoustu příběhů, lidé se semkli a navzájem si pomáhali.
Michal Lach, dobrovolník a člen povodňové komise: "Nikde jsem neviděl, že by byl nějaký konflikt. Silných příběhů je tady mnoho. Od vytopených domů, kde ještě teď je spousta vody a nedá se tam spát... Paní spala na půdě a vypadalo to, že tam může umrznout... Evakuovali jsme lidi na člunu, vysloveně s dobrovolníky."
Pomáhaly desítky lidí, zaměstnanci obecního úřadu, fanoušci ostravského Baníku, ale také místní firmy s těžkou technikou nebo rozvozem jídla.
---
Zprávy krátké 4. 11. 2024 17.00 - 1
SRÁŽKA VLAKU A KAMIONU NA NOVOJIČÍNSKU
V Jakubčovicích nad Odrou se v pondělí dopoledne srazil osobní vlak s kamionem. Záchranáři ošetřili čtyři zraněné ženy ve věku 57 až 80 let. Nejvážněji zraněná osmdesátiletá žena utrpěla poranění hrudníku a byla letecky transportována do Fakultní nemocnice Ostrava. Dechové zkoušky u strojvedoucího i u řidiče kamiony, byly negativní.
STIPENDIA A KAMPAŇ PRO BUDOUCÍ ŘEMESLNÍKY
Moravskoslezský kraj pokračuje v kampani „Řemeslo má respekt,“ která mladým lidem představuje řemeslné profese jako atraktivní kariéru. Budoucí řemeslníci mohou v rámci stipendijního programu získat až 50 tisíc korun během studia. Stipendia jsou určena pro 27 ohrožených oborů.
---
Nový Jičín začal budovat polopodzemní kontejnery
Nový Jičín začal s budováním polopodzemních kontejnerů na odpady. První tři lokality jsou ve velkých sídlištích v oblasti ulice Dlouhá a v Loučce. Přínos bude estetický a časem i ekonomický.
Na území Nového Jičína je vytipováno 24 stanovišť, kde by mohly být polopodzemní nebo podzemní kontejnery na směsný a tříděný odpad vybudovány. Teď na podzim začala realizace prvních tří míst.
Eva Rusková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Právě se nacházíme na Dlouhé 1, další stanoviště je rozpracované Na Lani 228 a Na Lani 265. Na stanovištích bude obvyklá sada kontejnerů na tříděné odpady, a na těch stanovištích, kde jsou i nádoby na gastroodpad nebo oleje budou i tyto nádoby zahrnuty do toho stanoviště tak, aby působil uceleným dojmem a umožňovaly občanům nadále třídit odpady.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Náklady na jedno stání jsou zhruba jeden milion sto tisíc korun. Ale důležité je, že potom ty provozní náklady jsou mnohem nižší, protože do klasického kontejneru se vejde asi 1100 litrů, kdežto do toho podzemního až 5000 litrů, takže je tam výrazně větší objem a tím pádem svoz nemusí probíhat tak často.”
Tento typ kontejnerů také zlepšuje estetiku okolí. Prioritně je chce radnice zavádět v exponovaných sídlištích a v městské památkové rezervaci. Ne všude ale bude možné odpadní nádoby pod zem zabudovat.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Velkou překážkou mohou být inženýrské sítě, takže na tom to může často ztroskotat. Takže nepočítejme s tím, že po celém městě budou kontejnerová stání nahrazena těmi podzemními, to prostě není možné.”
V příštím roce město plánuje vybudovat další tři podzemní stanoviště, opět v oblasti sídliště Dlouhá.
---
ZŠ Dvorského získala ocenění Hrdá škola
Hrdá škola. Tak si mohou nově říkat v ZŠ Dvorského, jelikož vyhrála první místo ve stejnojmenné soutěži z patnácti set zapojených v Česku i na Slovensku. Převzetí výhry se uskutečnilo v rámci Dne profesí, což je další akce tohoto mezinárodního projektu.
Všeobecné veselí zachvátilo tělocvičnu Základní školy Bohumíra Dvorského v Bělském Lese. Umístila se totiž na prvním místě projektu Hrdá škola z patnácti set zaregistrovaných škol v rámci České i Slovenské republiky. Získala tak nejen certifikát Hrdé školy a speciální pečeť na webové stránky ale také pingpongový stůl s příslušenstvím pro děti.
Miloš Kosík a Ivana Dybalová, ředitel a zástupkyně ředitele, ZŠ Dvorského: „Není to pouze o vzdělávání, ale také o tom uvolnit se a pojmout tu školu trochu jinak.“ – „Určitě jde i o nějakou sounáležitost a hrdost ke škole a myslím si, že je to tady nádherně vidět na té atmosféře, jak všichni se školou cítíme a máme ji rádi.“
Slavnostní předávání se uskutečnilo v rámci Dne profesí, kdy se děti převlékli do kostýmů nejrůznějších povolání.
Ema, žačka ZŠ: „Jsem oblečená za záchranářku, protože můj taťka jezdí se záchrannou službou a já chci být jako on.“
Bastian, žák ZŠ: „Já jsem se převlékl za byznysmena, protože umím dobře pracovat na počítači, tak by to pro mě byla dobrá práce.“
Den profesí byl již pátou akcí projektu Hrdá škola v tomto školním roce. Následovat bude ještě Tajný Ježíšek, Valentýnská pošta, Ztřeštěný den módy či Den netradičních sportů a her.
---
Zprávy krátké 4. 11. 2024 17.00 - 2
FOJTSTVÍ V BLUDOVICÍCH ČEKÁ DEMOLICE
Radní Nového Jičína rozhodli o demolici budovy fojtství v Bludovicích, která je ve špatném technickém stavu. Původní záměr rekonstrukce odborníci nedoporučili kvůli poškozeným dřevěným prvkům a vlhkosti. V budoucnu zde město plánuje výstavbu nového společenského domu. Tamní osadní výbor byl proti demolici.
ČISTÍRNY PO POVODNÍCH OPĚT V PROVOZU
Čistírny v Opavě, Bohumíně a Orlové po zářijové povodni obnovily svůj provoz a zajišťují vypouštění vyčištěné vody do vodotečí. Informovala o tom společnost SM VAK. Odstraňování povodňových škod stále pokračuje, některá zničená zařízení jsou teprve na cestě k výměně.
---
Diamantová svatba manželů Ruskových
Psal se říjen roku 1964. Do společného svazku manželského tehdy vstoupili v Táboře dva snoubenci Bohuslav a Helena. V tomto svazku přečkali mnohá dobrá i složitá období a dnes jejich krásné manželství trvá přesné 60 let. Ve stupnici našich svateb se tato svatba nazývá svatbou diamantovou.
Oba manželé, jejich tři děti i celá početná rodina se setkali, aby toto krásné výročí oslavili
Tomáš Hradil (nez.), starosta Krnova: „Je to úžasné. Já se přiznám, že po těch povodních jsem neměl pořádně ještě jediný volný den, mám toho plný brejle, ale obřad diamantové svatby, to jsem prostě odmítnout nemohl, 60 let společného života, to je něco úžasného, myslím si, že ta nová manželství už se toho těžko budou dožívat, protože se lidé berou většinou až po třicítce, ale toto je krásné. Já jsem ženatý 13 let a nevím, jestli i já se toho dožiju, ale manželé Ruskovi mají můj obrovský obdiv.“
Na recept na takto dlouhé a úspěšné manželství jsme se zeptali i jich samotných.
Bohuslav Rusek, „novomanžel“: „Nechat vést bohem, to je důležité. No bez boha bychom to nezvládli.“
Helena Rusková, „novomanželka“: „Já nevím, já myslím, že jednoduchý, jednotný recept neexistuje, ten si musíte vytvořit vy dva spolu.“
Děti jim k jejich diamantové svatbě připravily krásnou kulisu a nacvičily i společné písně.
Elena Čipcová, dcera: „Já už jsem to asi řekla všechno. Toho je strašně moc. To bychom tady stáli a byli bychom tady dlouho. Hlavní věc: že se podporují vzájemně a že opravdu ukázali nám, jak ta správná, fungující rodina má vypadat a že byli opravdovými milujícími rodiči a že ta jejich láska je živá.“
Oba oslavenci obnovili svůj manželský slib také před zástupcem jejich církve.
Mikoláš Pavlík, kazatel: „Byl jsem potěšen pozváním a potěšilo mě, že můžu jako pastor církve adventistů vlastně obnovit svatební sliby diamantové a přeji novomanželům, diamantovým manželům mnoho lásky, mnoho pohody, zdraví a aby se měli stejně rádi, jako doposud.“
---