Krematorium Ostrava už nestačí zpopelňovat zemřelé
V posledních dnech natolik přibylo zemřelých v souvislosti s pandemií korovonaviru, že Krematorium Ostrava nestačí těla zpopelňovat. I když jedou tři pece na plný výkon, muselo krematorium znovu navýšit skladovací kapacitu. I dva mobilní mrazící návěsy už ale budou brzy plné.
V listopadu muselo ostravské krematorium vybudovat kvůli nárůstu počtu zemřelých nové skladovací místo pro 50 těl, což dvojnásobně navýšilo kapacitu a situace se zklidnila. Jenže nyní došlo k tak dramatickému nárůstu počtu zemřelých v souvislosti s covidem, že kapacita skladování musela být znovu zdvojnásobena.
Ivo Furmančík, ředitel Krematoria Ostrava: "Proto jsme přistoupili k umístění dvou mrazírenských návěsů s tím, že jeden nich už je v tuto chvíli naplněný."
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Bohužel to je smutná zpráva, ale mám dojem, že by to lidé už také měli slyšet, aby věci nezlehčovali. Já to někdy sleduji na svém profilu, facebookovém i twitterovém, že spousta lidí si neuvědomuje, jakému velkému nebezpečí tady čelíme."
Všechny tři pece jedou v nepřetržitém provozu a denně dokáží zpopelnit asi 57 těl. Jenže pohřební služby vozí i kolem sta nebožtíků a krematorium manko dohání o víkendech. Už to ale nestačí a mrazící boxy s kapacitou 50 těl se taky rychle plní.
Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostrava: "Potřebujeme pomoc přes ústřední krizový štáb, aby se snažil redistribuovat ty zemřelé napříč Českou republikou."
Jediným možným řešením je převoz těl do krematorií v jiných krajích. Pomoci by mohlo například zařízení v Hustopečích u Brna, které má dvě pece. To už ale také jede na plný výkon a příliš volných kapacit nemá.
---
Očkování je pro nás naděje, říkají zdravotníci v nemocnici
Vakcinační látka proti Covidu-19 dorazila v pondělí také do Havířova. S očkováním zdravotníků začali na infekčním oddělení ihned. Unavení lékaři a zdravotní sestry berou očkování jako naději. Nemocnice věří, že se situace začne zlepšovat do dvou měsíců.
Primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení havířovské nemocnice se každý den stará o ty nejtěžší pacienty s covidem. Dívá se i na to, jak mu postupně odpadávají jeho lidé z týmu. Proto byl i on jeden z prvních, kdo se nechal očkovat.
Robert Bocek, primář ARO NsP Havířov: "Pro nás to je určitě velká naděje, že se podaří zvládnout celou pandemickou situaci. Denně vidíme ty nejtěžší průběhy, denně řešíme nedostatek lůžek na intenzivní péči a dnes i na standardních lůžcích."
Nemocnice začala s očkováním zdravotníků v pondělí. Celkově bylo do zařízení dovezeno 45 dávek, ze kterých bude moci být naočkováno 220 lidí.
Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: “Každý den jich tento týden proočkujeme zhruba 50 a samozřejmě čekáme na další závoz, který bude každé pondělí a budeme pokračovat jak u personálu, tak potom najedeme na rizikové skupiny, které jsou ve strategii očkování."
Nemocnice provozuje 420 akutních lůžek, nyní je v provozu pouze 200, a to proto, že o pacienty s covidem, kterých je nyní hospitalizovaných téměř 100, se musí starat více zdravotníků. Zhruba 70 lékařů, či sester je kvůli nákaze v izolaci. Nemocnice věří, že i díky proočkovanosti se situace do dvou měsíců začne zlepšovat.
---
Ovzduší na Ostravsku se pročistilo od prachu
Několik dnů trápilo obyvatele Ostravska znečištěné ovzduší. Mohly za to nepříznivé rozptylové podmínky, které se teď mírně zlepšily.
Teplotní inverze a s ní spojené bezvětří způsobily zvýšení škodlivin v ovzduší. Monitorovací stanice zaznamenávaly především zvýšené hodnoty polétavého prachu, který ohrožuje dýchací cesty.
Nejvyšší hodnoty prašnosti zaznamenává v regionu dlouhodobě stanice ve Věřňovicích nedaleko Bohumína.
Na některých místech se prašnost v hodinových intervalech pohybovala okolo 200 mikrogramů v metru krychlovém vzduchu. Denní limity byly překročeny dvoj až trojnásobně.
Marie Glofáková, ČHMÚ Ostrava: “V dalších dnech, čtvrtek a pátek, očekáváme mírné zlepšení rozptylových podmínek.”
Více prachu v minulých dnech dýchali lidé na celém Ostravsku, včetně Rychvaldu. I tam ale pozorují, že se situace postupně zlepšuje.
Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: “Prašnost v Rychvaldě byla poměrně na vysokém stupni, ale v současné době můžu říct, že se snižuje vlivem zřejmě i kotlíkových dotací. Lidé si uvědomují, že nemohou ovzduší takto zamořovat. Situace, zdá se, že se vyvíjí lépe.”
Zlepšení potvrzují také meteorologové. Loňský rok byl v historii vůbec prvním, kdy ani jednou nebyla vyhlášena smogová situace. Částečně za to může i koronavirová situace.
Blanka Krejčí, ČHMÚ Ostrava: “Což je absolutní primát za tu dobu, co se tyto limitní hodnoty pro PM10 dostaly zpátky do legislativy. Je to kombinací vlivů. Jednak jsou to rozptylové podmínky. Samozřejmě, kdyby nám počasí nepřálo, tak se k tak příznivé situaci se nedopracujeme. Ale samozřejmě se projevuje pokles emisí, a to ze všech typů zdrojů.”
Zda se příznivý vývoj udrží i v letošním roce, to ještě není jisté. Podstatnou roli totiž stále hraje počasí a rozptylové podmínky.
---
Opravené lesní divadlo označkoval vandal
Díky zákroku dobrovolníků a města se podařilo obnovit kamenné divadlo v Novém Jičíně. Cílem záchovných prací bylo udržet jeho přirozené kouzlo. Několik týdnů po jejich dokončení amfiteátr neunikl pozornosti vandala. Fixem označkoval nově instalované lavičky.
Záchovné práce na obnově lesního amfiteátru na Skalkách v Novém Jičíně skončily 1. prosince. Rekonstrukce kamenných zídek, zpevnění schodiště, obnova laviček a další práce přišly na více než 700 tisíc korun. 29. prosince tu neznámý vandal lihovým fixem počmáral desky tří lavic.
Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín: “Událost nám byla oznámena prostřednictvím naší facebookové stránky. A my jsme celou věc předali Policii České republiky pro podezření z trestného činu.”
Pachatel sice nezpůsobil na majetku ve vlastnictví města velkou škodu, nápisy půjdou odstranit, ovšem představitelé radnice mrzí tato neohleduplnost k místu, které patří k oblíbeným cílům procházek Novojičínských. A vlastně sami občané, dobrovolníci začali před čtyřmi lety s jeho údržbou, kdy hrozilo, že se kamenné divadlo působením náletových dřevin rozpadne.
Projekt obnovy kamenného divadla počítal s tím, že na lavičkách budou nápisy, ale budou to citáty významných osobností a budou na kovových tabulkách
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Mně to osobně velmi mrzí, protože jsem si myslel, že toto je místo, které Novojičíňáci považují tak trošičku za svaté, jestli to tak mohu říci, a přiznám se, že mě ani nenapadlo, že by to někdo mohl poškodit.”
Obvodní oddělení policie ČR vyzývá veřejnost k poskytnutí jakýchkoliv informací, které by vedly ke zjištění pachatele.
---
Technické služby jsou na sněhovou nadílku připraveny
Meteorologové předpovídají na další dny sněhovou nadílku. V nižších polohách by mělo sněžit už od čtvrtečního rána a teploty budou klesat pod bod mrazu. Technické služby v Ostravě-Jihu jsou tak v pohotovosti.
Technické služby Ostrava-Jih jsou na sníh připraveny. Ve skladech mají přes 30 tun soli a jiného inertního materiálu, který budou postupně doplňovat podle potřeby.
Petr Štefík dispečer: “Celkem strojů na zásah máme 8, dalších 13 vozidel máme takových podpůrných pro naše zaměstnance a pro převoz materiálu na ruční čištění.”
Technické služby mají na starost zimní údržbu v částech Hrabůvka a Dubina, kde je více než 110 kilometrů silnic 3. a 4. tříd, chodníků a parkovišť. Obě lokality jsou schopny zvládnout zhruba za pět hodin.
Petr Štefík dispečer: “Během jednoho zásahu mineme zhruba 10 až 15 tun soli. Tady ten jeden stroj vlastně během toho zásahu potřebujeme ho minimálně pětkrát naplnit. Uveze 350 až 400 kilo. Využíváme i multikáru, kde vlastně na jedno naplnění dostaneme do ní tunu soli a využíváme ji hlavně na ty cesty."
Technické služby už v letošní sezóně zasahovaly, a to při první sněhové nadílce koncem listopadu.
Zdeněk Hübner, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Máme k dispozici i telefonní číslo 599 430 270, kde případně občané mohou hlásit problémy se zimní údržbou.”
O víkendech a svátcích tuto linku spravuje telefonický dispečink Technických služeb Ostrava-Jih.
---