Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Teplárny se zásobily uhlím, v bytech zima nebude
  • Rekonstrukce na čas omezí kapacitu dětského odd.
  • Psí hřiště bude místem pro hry a volný pohyb psů
  • Pivovar v Janovicích vítá další zahraniční dobrovolníky
  • SVČ Opava uspořádalo tábory pro rekordních 810 účastníků

Teplárny se zásobily uhlím, v bytech zima nebude

Nadcházející zima bude drahá. Dražší je elektřina, plyn, uhlí i dřevo. Obavy však nemají jen domkaři, ale i lidé, kteří bydlí v bytech a jsou odkázáni na teplárny. Velcí dodavatelé tepla však ujišťují, že uhlí mají dostatek a lidé se studených radiátorů obávat nemusejí.

Dlouho připravovaný útlum těžby uhlí kvůli ekologii a také energetická krize vyvolaná válečným konfliktem na Ukrajině vzbudily oprávněné obavy, zda se podaří zajistit dostatek tepla pro domácnosti. Lidé bydlící v bytech v Bohumíně, Orlové, Karviné nebo Havířově se obávat nemusejí. Hlavní dodavatelé tepla mají dostatek uhlí na celou zimu.

Zygmunt Recman, vedoucí závodu Teplárny Karviná, Veolia: “Na závodě Karviná jako hlavní palivo využíváme uhlí a spoluspalujeme biomasu. Dodávky máme zasmluvněné na celou sezonu. Plyn je pro nás důležité palivo, protože ho používáme pro startování našich kotlů. Nicméně naším hlavním palivem je uhlí a to je stěžejní. Uhlí využíváme hlavně z OKD.”

Vladislav Sobol, mluvčí ČEZ: “My v tuto chvíli v Dětmarovicích i v létě vyrábíme elektřinu a samozřejmě jsme připraveni zajistit teplo a teplou vodu pro všechny naše zákazníky v Orlové či Bohumíně. Uhlí máme na skládkách dostatek.”

Dostatek uhlí má zajistit prodloužení těžby v Dole ČSM ve Stonavě.

Roman Sikora, předseda představenstva společnosti OKD: “Naší prioritou je zásobit místní výrobce energií a velké hutní firmy tak, aby se dokázali popasovat s nástrahami blížící se topné sezony a zimního období.”

O kolik bude nadcházející zima dražší ukáže až vyúčtování příští rok na jaře. Lidem v bytech však ve finále nezbude nic jiného, než se s vyšší cenou smířit. Jedinou obranou je své domácnosti zbytečně nepřetápět a teplem neplýtvat při otevřených oknech.

---

Rekonstrukce na čas omezí kapacitu dětského odd.

Slezská nemocnice v Opavě rekonstruuje dětské oddělení. Až do začátku září zde bude omezený provoz. Kvůli snížení počtu lůžek na polovinu musí být někteří malí pacienti hospitalizováni v okolních nemocnicích. V Krnově či v Ostravě.

Naposledy pavilon dětského oddělení prošel stavebními úpravami před 20 lety. Hlavním důvodem nynější rekonstrukce byly dnes už nevyhovující hygienické podmínky. Chyběl zde dostatek toalet a sprch. Třípodlažní budova v areálu Slezské nemocnice se teď postupně modernizuje.

Karel Siebert, ředitel, Slezská nemocnice v Opavě: „My budeme rekonstrukci provádět na dvě etapy, a to podle poschodí a podle jednotek, které jsou na dětském oddělení. Takže bude k dispozici pouze omezená kapacita.“

Během dvou červencových týdnů bylo oddělení kvůli stavebnímu ruchu úplně uzavřeno. Dělníci se nejprve pustili do přestavby 1. patra, kde jsou pokoje pro starší děti a JIP. Tato část budovy už je v provozu a přijímá pacienty. Dělníci se nyní přesunuli do dalšího podlaží, a tak hospitalizovaní musí počítat se sníženým komfortem během pobytu v nemocnici.

Lucie Bartkovská, matka dětského pacienta: „Slyšíme tady ruch ráno, ale nějak nás to neobtěžuje. Není to něco, co by se nedalo vydržet.“

Zatímco v běžném provozu dětské oddělení disponuje třemi desítkami lůžek, během rekonstrukce se jejich počet výrazně snížil.

Dalibor Hudec, primář, dětské odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Máme zhruba poloviční kapacitu, než za běžných podmínek. Máme otevřená  dvě ze tří oddělení. S tím, že přijímáme všechny věkové kategorie na jedno zprovozněné oddělní.

Děti jsou zde nyní hospitalizovány nejčastěji s komplikovanými angínami či letními virózami.

Kamila Krčmová, dětská sestra, Slezská nemocnice v Opavě: „Ta práce je teď náročnější. Více musíme konzultovat s lékaři, jak si představují uložení na pokoje kvůli diagnózám a věku dětí.“

V létě už tradičně přibývá malých pacientů s infekčními onemocněními. Nejčastěji jsou to průjmy a nyní také koronavirus. Tyto diagnózy vyžadují izolovaný pobyt na lůžku Pro ten nejsou v době rekonstrukce oddělení podmínky, atak musí být tyto děti hospitalizovány krnovské, případně v ostravské Městské nemocnici.


---

Krátké zprávy, 5. 8. 2022, 16 h - 1

Fakultní nemocnice Ostrava řeší nedostatek krve a hledá nové dárce. Během prázdnin jich totiž ubývá, navíc přibývá komplikovaných úrazů i akutních operací. Darovat krev může každý zdravý člověk ve věku 18-65 let, s váhou nad 50 kg a zdravotním pojištěním v EU.

V pátek ráno vyjelo na pomoc do NP České Švýcarsko dalších 45 profesionálních a dobrovolných hasičů z MS kraje se zásahovými a dopravními vozidly. Doplní stavy u dohašování rozsáhlého požáru a vystřídají unavené kolegy.

---

Psí hřiště bude místem pro hry a volný pohyb psů

Frýdek-Místek chce být město přátelské k pejskařům. Po nedávném snížení poplatků za psy přichází další příjemná novinka. Ve městě vzniká psí hřiště. To bude především místem pro volný výběh psů i k setkávání jejich majitelů. K dispozici bude také několik herních prvků.

Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Zodpovědní majitelé ho proto vždy dobře vychovají a snaží se mu dopřát i správné vyžití. Ve Frýdku-Místku chtějí být ke psům a jejich majitelům přátelští. Přišli proto s projektem psího hřiště, které vyrůstá na louce v ulici Viléma Závady.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Psí hřiště je vstřícným krokem moderních světových měst vůči obyvatelům města, vůči pejskařům. Je to místo určené k volnému pohybu psů bez vodítka, i venčení a hraní. Psí hřiště bude obsahovat několik agility prvků, ale není určeno primárně k výcviku psů. Je to spíš pro jejich zábavu."

Anketa: "Super, mi to nevadí, jsem pejskař. Lepší než nějaká stavba betonová. Tak mi to nevadí, jsem spíš ráda. Určitě to využiju. Já jsem si říkala, že ve městě není žádná taková plocha, kde by psi mohli být navolno a tak je to fajne."

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Psí hřiště bude mít dvě dvojité branky. Dvojité proto, aby pejsek nevyklouzl při vstupu nebo výstupu toho občana s pejskem. Hřiště bude obsahovat šestero laviček, osm agility prvků, včetně tunelu, kladiny, místa pro přeskok a tak podobně. Celá plocha toho hřiště bude zabírat téměř 1000 metrů čtverečních."

Hřiště bude sloužit k bezpečnému pohybu psů a socializaci, a to i jejich majitelů.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Určitě bych chtěl vyvrátit obavy z toho, že by tady byla nějaká zvýšená hlučnost. My kolem toho psího hřiště vysadíme nové stromořadí z jedné strany, z druhé strany bude nový pás křovin. Provozním řádem toho hřiště bude upravený maximální počet pejsků na tom hřišti i provozní doba bude pouze od 6:00 ráno do 21:00 do večera."

Kompletní realizace s výstavbou a instalací všech prvků vyjde na 666 tisíc bez DPH. Podobná hřiště mají už například v Ostravě, Karviné, Havířově, Bruntále a dalších městech.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Technické služby se v těchto dnech pouštějí do realizace a my chceme mít hotovo 26. srpna, což je mezinárodní den psů. A v ten den by mělo proběhnout slavnostní otevření, na které bych tímto všechny majitele pejsků chtěl pozvat. A nejenom je, uděláme si tady hezké páteční odpoledne."

Ve Frýdku-Místku je už přes 5 tisíc registrovaných psů. Od letošního roku už město například vyšlo vstříc jejich majitelům a výrazně snížilo poplatky.

---

Pivovar v Janovicích vítá další zahraniční dobrovolníky

V bývalém zámeckém pivovaru rodu Harrachů v Janovicích se vařilo pivo až do roku 1946. Od té doby chátral a jen díky aktivitám jeho nových majitelů znovu ožívá. Na rekonstrukci jeho částí se sem sjíždějí dobrovolníci z celého světa na sérii work campů organizace Inex.

Letošní dobrovolnické aktivity se soustředí na opravu památkově chráněné stěny pivovaru.

Jakub Kříž, spolumajitel, předseda Spolku pro obnovu pivovaru: „Během letošního léta nás navštívily dvě velké skupiny dobrovolníků, tou první bylo 50 belgických skautů z La Hulpe. Prováděli hlavně přípravné práce právě na této zdi, na které pracují dobrovolníci z Inexu.“

Dobrovolníci z této skupiny zde pracují ve dvou směnách dva týdny, kromě toho si užívají i poznávaní regionu.

Ludmila Zandlová, vedoucí skupiny: „Dobrovolníci jsou naprosto úžasní, nemůžu si je vynachválit, vůbec jsem nečekala, že budou takhle pracovití.“

Laurent, Francie: „Ahoj, jsem z Francie, jsem Noah, jsem zde na dobrovolnické práci, abych pomohl znovu postavit tuto stěnu.“

Robin, Německo: „Jsem z Německa jsem tady, protože rád potkávám lidi a pomáhám s touto zdí.“

Joep, Holandsko: „Jsem Joep, jsem z Holandska, jsem tady, protože se mi líbí, že vracíme opět život i této historické stavbě.“

Konečným cílem všech prací je vytvoření nového kulturního a společenského místa u janovického zámku.

Zdeněk Strnadel, spolumajitel: „Tento pivovar by měl v budoucnosti opět vyrábět pivo, ale mimo to bychom tady určitě měli rádi prostor pro loutkové divadlo, pro nějaké krátkodobé ubytování a mou osobní ambicí je mít svou osobní veřejnou knihovnu.

Kromě obnovy výroby piva tedy na Rýmařovsku vzniká i nový velmi zajímavý turistický cíl.

---

Krátké zprávy, 5. 8. 2022, 16 h - 2

Uzdravení pacienti, ale i mláďata, která se narodila v Záchranné stanici v Bartošovicích, si už vychutnávají volnou přírodu. Pracovníci stanice je vypustili na louce nedaleko Bartošovic.

---

SVČ Opava uspořádalo tábory pro rekordních 810 účastníků

Rekordní zájem o příměstské i pobytové tábory letos zaznamenalo opavské středisko volného času. O prázdninách připravilo aktivity pro osm stovek účastníků, to je o sto zájemců více, než vloni. Nejvíce lákaly tábory, kde se děti učily pečovat o zvířata.

Pro letošní prázdniny připravilo Středisko volného času Opava pestrou nabídku letních táborů s nejrůznějším zaměřením. Na sport, techniku, výtvarné činnosti, tanec nebo divadlo. Ještě před začátkem prázdnin bylo všech 810 nabízených míst obsazených.

Soňa Wenzelová, ředitelka, SVČ Opava: „Je to rekordní číslo v tomto roce. Na druhou stranu jsme nebyli schopni uspokojit všechny zájemce o tábory. Byť jsme nabízeli místa pro náhradníky.“

Nejvíce táhly tábory, které byly zaměřeny na péči o zvířata. Těchto šestnáct milovníků koní mohlo strávit týden na ranči.

Jiří Sedláček, vedoucí tábora, SVČ Opava: „Koňské tábory jsou velmi atraktivní. Máme letos připraveny dva turnusy pro děti.“

Děti se učily pečovat o zvířata, dozvěděly se mnohé o jejich chování. A každý den trénovaly jízdu na koni. Poté, co zvládli přípravu v hale, vyrazili v sedle do přírody.

Radka Dostálová, Ranč Na Pomezí, Opava: „Jezdit na koni ve volné přírodě je odlišné od toho, jízdy na jízdárně. Každý, kdo chtěl jezdit na koni, si určitě představoval, že na koňském hřbetě projíždí přírodou a ne, jak krouží v hale.“

Příměstské tábory Prázdniny v minizoo nebo Hafík sice nabízely místo pro tři desítky dětí, ovšem ani to nestačilo a organizátoři museli přidat ještě další turnusy. Během jednoho prázdninového týdne dělali dětem společnost třeba tito dva pejsci Jimi a Ason.

dívka z příměstského tábora Hafík: „Dozvěděli jsme se, jak máme chodit se psy na procházku, jak často je máme krmit. Jak dlouho mají třeba spát.“

Romana Hejduková, vedoucí tábora, SVČ Opava: „Tábor je vhodný pro děti, které mají psa. Ale jsou tady také děti, které doma psa nemají, ale chtěly by. Tak si tady vyzkouší, co to obnáší. Dozví se informace o psech a hlavně se s nimi mohou pomazlit.“

Letní tábory vyhlašuje opavské středisko volného času vždy na začátku roku. V posledních letech se většina z nich zaplnila během několika týdnů. Pořadatelé se letos snažili udržet příznivou cenu navzdory vysoké inflaci.

Soňa Wenzelová, ředitelka, SVČ Opava: „Zdražovali jsme minimálně. Jen náklady na dopravu u příměstských táborů. Jinak jsme se snažili dodržet cenu tak, jak jsme ji vyhlásili.“

Opavské středisko volného času připravilo letos 31 pobytových a příměstských táborů. táborů pro víc jak 800 dětí. Ve srovnání s loňským rokem se počet účastníků navýšil o stovku.



---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
05. srpna 2022, 16:00

Teplárny se zásobily uhlím, v bytech zima nebude

Nadcházející zima bude drahá. Dražší je elektřina, plyn, uhlí i dřevo. Obavy však nemají jen domkaři, ale i lidé, kteří bydlí v bytech a jsou odkázáni na teplárny. Velcí dodavatelé tepla však ujišťují, že uhlí mají dostatek a lidé se studených radiátorů obávat nemusejí.

Dlouho připravovaný útlum těžby uhlí kvůli ekologii a také energetická krize vyvolaná válečným konfliktem na Ukrajině vzbudily oprávněné obavy, zda se podaří zajistit dostatek tepla pro domácnosti. Lidé bydlící v bytech v Bohumíně, Orlové, Karviné nebo Havířově se obávat nemusejí. Hlavní dodavatelé tepla mají dostatek uhlí na celou zimu.

Zygmunt Recman, vedoucí závodu Teplárny Karviná, Veolia: “Na závodě Karviná jako hlavní palivo využíváme uhlí a spoluspalujeme biomasu. Dodávky máme zasmluvněné na celou sezonu. Plyn je pro nás důležité palivo, protože ho používáme pro startování našich kotlů. Nicméně naším hlavním palivem je uhlí a to je stěžejní. Uhlí využíváme hlavně z OKD.”

Vladislav Sobol, mluvčí ČEZ: “My v tuto chvíli v Dětmarovicích i v létě vyrábíme elektřinu a samozřejmě jsme připraveni zajistit teplo a teplou vodu pro všechny naše zákazníky v Orlové či Bohumíně. Uhlí máme na skládkách dostatek.”

Dostatek uhlí má zajistit prodloužení těžby v Dole ČSM ve Stonavě.

Roman Sikora, předseda představenstva společnosti OKD: “Naší prioritou je zásobit místní výrobce energií a velké hutní firmy tak, aby se dokázali popasovat s nástrahami blížící se topné sezony a zimního období.”

O kolik bude nadcházející zima dražší ukáže až vyúčtování příští rok na jaře. Lidem v bytech však ve finále nezbude nic jiného, než se s vyšší cenou smířit. Jedinou obranou je své domácnosti zbytečně nepřetápět a teplem neplýtvat při otevřených oknech.

---

Rekonstrukce na čas omezí kapacitu dětského odd.

Slezská nemocnice v Opavě rekonstruuje dětské oddělení. Až do začátku září zde bude omezený provoz. Kvůli snížení počtu lůžek na polovinu musí být někteří malí pacienti hospitalizováni v okolních nemocnicích. V Krnově či v Ostravě.

Naposledy pavilon dětského oddělení prošel stavebními úpravami před 20 lety. Hlavním důvodem nynější rekonstrukce byly dnes už nevyhovující hygienické podmínky. Chyběl zde dostatek toalet a sprch. Třípodlažní budova v areálu Slezské nemocnice se teď postupně modernizuje.

Karel Siebert, ředitel, Slezská nemocnice v Opavě: „My budeme rekonstrukci provádět na dvě etapy, a to podle poschodí a podle jednotek, které jsou na dětském oddělení. Takže bude k dispozici pouze omezená kapacita.“

Během dvou červencových týdnů bylo oddělení kvůli stavebnímu ruchu úplně uzavřeno. Dělníci se nejprve pustili do přestavby 1. patra, kde jsou pokoje pro starší děti a JIP. Tato část budovy už je v provozu a přijímá pacienty. Dělníci se nyní přesunuli do dalšího podlaží, a tak hospitalizovaní musí počítat se sníženým komfortem během pobytu v nemocnici.

Lucie Bartkovská, matka dětského pacienta: „Slyšíme tady ruch ráno, ale nějak nás to neobtěžuje. Není to něco, co by se nedalo vydržet.“

Zatímco v běžném provozu dětské oddělení disponuje třemi desítkami lůžek, během rekonstrukce se jejich počet výrazně snížil.

Dalibor Hudec, primář, dětské odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Máme zhruba poloviční kapacitu, než za běžných podmínek. Máme otevřená  dvě ze tří oddělení. S tím, že přijímáme všechny věkové kategorie na jedno zprovozněné oddělní.

Děti jsou zde nyní hospitalizovány nejčastěji s komplikovanými angínami či letními virózami.

Kamila Krčmová, dětská sestra, Slezská nemocnice v Opavě: „Ta práce je teď náročnější. Více musíme konzultovat s lékaři, jak si představují uložení na pokoje kvůli diagnózám a věku dětí.“

V létě už tradičně přibývá malých pacientů s infekčními onemocněními. Nejčastěji jsou to průjmy a nyní také koronavirus. Tyto diagnózy vyžadují izolovaný pobyt na lůžku Pro ten nejsou v době rekonstrukce oddělení podmínky, atak musí být tyto děti hospitalizovány krnovské, případně v ostravské Městské nemocnici.


---

Krátké zprávy, 5. 8. 2022, 16 h - 1

Fakultní nemocnice Ostrava řeší nedostatek krve a hledá nové dárce. Během prázdnin jich totiž ubývá, navíc přibývá komplikovaných úrazů i akutních operací. Darovat krev může každý zdravý člověk ve věku 18-65 let, s váhou nad 50 kg a zdravotním pojištěním v EU.

V pátek ráno vyjelo na pomoc do NP České Švýcarsko dalších 45 profesionálních a dobrovolných hasičů z MS kraje se zásahovými a dopravními vozidly. Doplní stavy u dohašování rozsáhlého požáru a vystřídají unavené kolegy.

---

Psí hřiště bude místem pro hry a volný pohyb psů

Frýdek-Místek chce být město přátelské k pejskařům. Po nedávném snížení poplatků za psy přichází další příjemná novinka. Ve městě vzniká psí hřiště. To bude především místem pro volný výběh psů i k setkávání jejich majitelů. K dispozici bude také několik herních prvků.

Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Zodpovědní majitelé ho proto vždy dobře vychovají a snaží se mu dopřát i správné vyžití. Ve Frýdku-Místku chtějí být ke psům a jejich majitelům přátelští. Přišli proto s projektem psího hřiště, které vyrůstá na louce v ulici Viléma Závady.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Psí hřiště je vstřícným krokem moderních světových měst vůči obyvatelům města, vůči pejskařům. Je to místo určené k volnému pohybu psů bez vodítka, i venčení a hraní. Psí hřiště bude obsahovat několik agility prvků, ale není určeno primárně k výcviku psů. Je to spíš pro jejich zábavu."

Anketa: "Super, mi to nevadí, jsem pejskař. Lepší než nějaká stavba betonová. Tak mi to nevadí, jsem spíš ráda. Určitě to využiju. Já jsem si říkala, že ve městě není žádná taková plocha, kde by psi mohli být navolno a tak je to fajne."

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Psí hřiště bude mít dvě dvojité branky. Dvojité proto, aby pejsek nevyklouzl při vstupu nebo výstupu toho občana s pejskem. Hřiště bude obsahovat šestero laviček, osm agility prvků, včetně tunelu, kladiny, místa pro přeskok a tak podobně. Celá plocha toho hřiště bude zabírat téměř 1000 metrů čtverečních."

Hřiště bude sloužit k bezpečnému pohybu psů a socializaci, a to i jejich majitelů.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Určitě bych chtěl vyvrátit obavy z toho, že by tady byla nějaká zvýšená hlučnost. My kolem toho psího hřiště vysadíme nové stromořadí z jedné strany, z druhé strany bude nový pás křovin. Provozním řádem toho hřiště bude upravený maximální počet pejsků na tom hřišti i provozní doba bude pouze od 6:00 ráno do 21:00 do večera."

Kompletní realizace s výstavbou a instalací všech prvků vyjde na 666 tisíc bez DPH. Podobná hřiště mají už například v Ostravě, Karviné, Havířově, Bruntále a dalších městech.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Technické služby se v těchto dnech pouštějí do realizace a my chceme mít hotovo 26. srpna, což je mezinárodní den psů. A v ten den by mělo proběhnout slavnostní otevření, na které bych tímto všechny majitele pejsků chtěl pozvat. A nejenom je, uděláme si tady hezké páteční odpoledne."

Ve Frýdku-Místku je už přes 5 tisíc registrovaných psů. Od letošního roku už město například vyšlo vstříc jejich majitelům a výrazně snížilo poplatky.

---

Pivovar v Janovicích vítá další zahraniční dobrovolníky

V bývalém zámeckém pivovaru rodu Harrachů v Janovicích se vařilo pivo až do roku 1946. Od té doby chátral a jen díky aktivitám jeho nových majitelů znovu ožívá. Na rekonstrukci jeho částí se sem sjíždějí dobrovolníci z celého světa na sérii work campů organizace Inex.

Letošní dobrovolnické aktivity se soustředí na opravu památkově chráněné stěny pivovaru.

Jakub Kříž, spolumajitel, předseda Spolku pro obnovu pivovaru: „Během letošního léta nás navštívily dvě velké skupiny dobrovolníků, tou první bylo 50 belgických skautů z La Hulpe. Prováděli hlavně přípravné práce právě na této zdi, na které pracují dobrovolníci z Inexu.“

Dobrovolníci z této skupiny zde pracují ve dvou směnách dva týdny, kromě toho si užívají i poznávaní regionu.

Ludmila Zandlová, vedoucí skupiny: „Dobrovolníci jsou naprosto úžasní, nemůžu si je vynachválit, vůbec jsem nečekala, že budou takhle pracovití.“

Laurent, Francie: „Ahoj, jsem z Francie, jsem Noah, jsem zde na dobrovolnické práci, abych pomohl znovu postavit tuto stěnu.“

Robin, Německo: „Jsem z Německa jsem tady, protože rád potkávám lidi a pomáhám s touto zdí.“

Joep, Holandsko: „Jsem Joep, jsem z Holandska, jsem tady, protože se mi líbí, že vracíme opět život i této historické stavbě.“

Konečným cílem všech prací je vytvoření nového kulturního a společenského místa u janovického zámku.

Zdeněk Strnadel, spolumajitel: „Tento pivovar by měl v budoucnosti opět vyrábět pivo, ale mimo to bychom tady určitě měli rádi prostor pro loutkové divadlo, pro nějaké krátkodobé ubytování a mou osobní ambicí je mít svou osobní veřejnou knihovnu.

Kromě obnovy výroby piva tedy na Rýmařovsku vzniká i nový velmi zajímavý turistický cíl.

---

Krátké zprávy, 5. 8. 2022, 16 h - 2

Uzdravení pacienti, ale i mláďata, která se narodila v Záchranné stanici v Bartošovicích, si už vychutnávají volnou přírodu. Pracovníci stanice je vypustili na louce nedaleko Bartošovic.

---

SVČ Opava uspořádalo tábory pro rekordních 810 účastníků

Rekordní zájem o příměstské i pobytové tábory letos zaznamenalo opavské středisko volného času. O prázdninách připravilo aktivity pro osm stovek účastníků, to je o sto zájemců více, než vloni. Nejvíce lákaly tábory, kde se děti učily pečovat o zvířata.

Pro letošní prázdniny připravilo Středisko volného času Opava pestrou nabídku letních táborů s nejrůznějším zaměřením. Na sport, techniku, výtvarné činnosti, tanec nebo divadlo. Ještě před začátkem prázdnin bylo všech 810 nabízených míst obsazených.

Soňa Wenzelová, ředitelka, SVČ Opava: „Je to rekordní číslo v tomto roce. Na druhou stranu jsme nebyli schopni uspokojit všechny zájemce o tábory. Byť jsme nabízeli místa pro náhradníky.“

Nejvíce táhly tábory, které byly zaměřeny na péči o zvířata. Těchto šestnáct milovníků koní mohlo strávit týden na ranči.

Jiří Sedláček, vedoucí tábora, SVČ Opava: „Koňské tábory jsou velmi atraktivní. Máme letos připraveny dva turnusy pro děti.“

Děti se učily pečovat o zvířata, dozvěděly se mnohé o jejich chování. A každý den trénovaly jízdu na koni. Poté, co zvládli přípravu v hale, vyrazili v sedle do přírody.

Radka Dostálová, Ranč Na Pomezí, Opava: „Jezdit na koni ve volné přírodě je odlišné od toho, jízdy na jízdárně. Každý, kdo chtěl jezdit na koni, si určitě představoval, že na koňském hřbetě projíždí přírodou a ne, jak krouží v hale.“

Příměstské tábory Prázdniny v minizoo nebo Hafík sice nabízely místo pro tři desítky dětí, ovšem ani to nestačilo a organizátoři museli přidat ještě další turnusy. Během jednoho prázdninového týdne dělali dětem společnost třeba tito dva pejsci Jimi a Ason.

dívka z příměstského tábora Hafík: „Dozvěděli jsme se, jak máme chodit se psy na procházku, jak často je máme krmit. Jak dlouho mají třeba spát.“

Romana Hejduková, vedoucí tábora, SVČ Opava: „Tábor je vhodný pro děti, které mají psa. Ale jsou tady také děti, které doma psa nemají, ale chtěly by. Tak si tady vyzkouší, co to obnáší. Dozví se informace o psech a hlavně se s nimi mohou pomazlit.“

Letní tábory vyhlašuje opavské středisko volného času vždy na začátku roku. V posledních letech se většina z nich zaplnila během několika týdnů. Pořadatelé se letos snažili udržet příznivou cenu navzdory vysoké inflaci.

Soňa Wenzelová, ředitelka, SVČ Opava: „Zdražovali jsme minimálně. Jen náklady na dopravu u příměstských táborů. Jinak jsme se snažili dodržet cenu tak, jak jsme ji vyhlásili.“

Opavské středisko volného času připravilo letos 31 pobytových a příměstských táborů. táborů pro víc jak 800 dětí. Ve srovnání s loňským rokem se počet účastníků navýšil o stovku.



---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-05-08-2022-16-00