V Havířově začala další etapa výstavby cyklostezky
Havířov chce mít město co nejvíce propojené cyklostezkami. Dva metry široká cyklostezka za 13 milionů korun se nyní začala stavět na Národní třídě. Radnice má už nyní v plánu i další úseky.
V loňském roce radnice v Havířově investovala do výstavby cyklostezky v centru města na Dlouhé třídě. Nyní začaly práce na další etapě, která povede dále po Národní třídě až po ulici 17. listopadu.
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Cyklostezka bude mít šířku dva metry a věřím, že zbezpeční ten prostor. Ona bude obousměrná, bude se jezdit v jednom i v druhém směru tak, aby se cyklisté na cyklostezku vlezli a aby celý ten pohyb byl v tom prostoru bezpečný."
anketa: "Já s tím souhlasím, je to dobře. Já na kole sice nejezdím, ale myslím, že by to bylo dobře, protože na silnici je to nebezpečné.”
anketa: “To určitě uvítám. Bude to přehlednější, než mezi těmi chodci jezdit. I když já si dávám pozor, abych nesrazila někoho, ale bude to velké plus.”
Stavba potrvá zřejmě až do poloviny příštího roku.
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Je to v celku náročná stavba, protože se nachází právě v centru města, je realizována za velkého provozu. Tady denně projede nějakých 15 až 20 tisíc aut. Je to v objemu 13 milionů korun a je to vcelku dlouhý úsek cyklostezky."
Město plánuje další výstavbu cyklostezek například na Moskevské ulici, nebo Československé armády.
---
Dopravní preventisté zviditelnili novojičínské chodce
Policisté ve spolupráci s BESIPEM uskutečnili v Novém Jičíně další preventivní akci zaměřenou na viditelnost za šera. Na nošení reflexních prvků upozorňovali u přechodu pro chodce vedle autobusového nádraží.
Tento chlapec kráčející do školy už na sedmou hodinu ranní je teď počátkem října v šeru v černém oblečení téměř neviditelný, tedy i pro řidiče. Právě na podobné případy byla zaměřena preventivní akce policie a BESIPu. Jejich společnou hlídku mohli lidé v Novém Jičíně potkat na Štefánikově ulici mezi autobusovým nádražím a centrem města.
Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP: “Mnozí chodci jsou málo zviditelnění, opravdu používají tmavé oblečení, navíc brzy dojde ke změně času, ten chodec je více ohroženější a měl by více myslet na své zdraví.”
Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Ten reflexní pásek by měl být nejlépe umístěný na ruce, aby byl viditelný ze všech stran, a nebo v oblasti kolenou.”
Filip Gregor, vedoucí Dopravního inspektorátu Nový Jičín, PČR: “Každý den v České republice dochází k vážným dopravním nehodám s účastí chodce. Chodci jsou nejzranitelnější účastníci silničního provozu. Proto zdůrazňujeme, aby chodci byli vybaveni reflexními prvky.”
Tuto povinnost mají chodci za tmy a šera pouze mimo obec, policisté nabádají, aby se takto zviditelňovali i v obcích.
---
Policisté pokračují v kontrolách na hranicích se s Slovenskem. Během prvních dvou dnů tohoto mimořádného opatření zadrželi už 56 migrantů. Oznámila to krajská mluvčí Pavla Jiroušková.
V Záchranné stanici v Bartošovicích se rozrůstá skupina ježků. Lidé je sem nosí poměrně pravidelně. Aktuálně je ve stanici skoro stovka těchto zvířat. Ochránci přírody zveřejnili i fotografii na svém facebooku.
---
Projekt Fajne školní bistro zavítal do MŠ Ukrajinská
Projekt ostravského magistrátu Fajne školní bistro prošel úpravami. Rozšířil se i na mateřské školy a nově připravují menu místo jednoho hned 4 šéfkuchaři. Jídelníček sestavují podle přání kuchařek, které ví nejlépe, v čem by se chtěly zlepšit.
Do projektu Fajne školní bistro se mohou nově hlásit i školky. Využila toho i MŠ Ukrajinská, ve které se kuchařky chtěly zdokonalit ve vaření bezmasých pokrmů.
Michal Adam, učitel odborných předmětů, SŠSS Ostrava-Hrabůvka: “Máme pro ně nachystané dvě svačinky a oběd i s polévkou. Na první svačinku jsme měli chlebíček jako borůvkový čískejk, na oběd máme dýňový krém s praženými dýňovými semínky, jako hlavní chod máme rýži a kari omáčku. Takovou trošku do sladká, skořicovou, pečený květák, to máme bez masa.”
Adéla Mikesková, ředitelka MŠ Ukrajinská: "Paní kuchařky z toho byly nadšené, děti jsou nadšené taky. Pomazánka jim ráno chutnala, teď polévka do nich padá, takže je to velká pomoc."
anketa: děti MŠ Ukrajinská: “Moc je ta polévka dobrá.
“Ta polévka mi moc chutná.”
Dnešní menu jsme dostali samozřejmě taky ochutnat a musím říct, že jak dýňová polévka, tak kari omáčka s rýží a květákem byla velice chutná.
Tuto aktivitu vítá i porubská radnice.
Martina Dušková (Piráti), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Nám to jako zřizovateli šetří prostředky, protože magistrát pořádá i různá školení v rámci hygienických norem nebo dalších výživových norem pro ty kuchařky.”
V rámci Fajneho školního bistra totiž pomáhají školám i školkám dvě odbornice na vedení jídelen, a to nutriční specialistka a specialistka na spotřební koše.
---
Předání cen soutěže Knihovnická K2
Na zámek Nová Horka se sjeli zástupci nominovaných knihoven soutěže Knihovnická K2 z celé Moravy. Tak jako každý lichý rok, i letos MS kraj s Moravskou vědeckou knihovnou ocenili nejlepší knihovny roku.
Knihovny jsou i v současné digitální době velmi důležitými středisky obcí a měst.
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: „Jsou takovým centrem vzdělanosti, setkávání různých generací, pořádají různé výstavy, věnují se handicapovaným spoluobčanům, jsou informačním centrem. Zkrátka jsou to takové buňky inteligence.“
Knihovnám v kraji rozhodně nehrozí pokles zájmu ani jejich důležitosti.
Karin Veselá, vedoucí odboru kultury a pam. péče MS kraje: „Nic digitálního nemůže nahradit vůni nových knížek.“
Libuše Foberová, ředitelka Moravské vědecké knihovny Ostrava: „Velmi slavnostní den, kdy jednou v roce máme možnost oslavit tu skvělou knihovnickou práci a vůbec oslovit knihovnickou komunitu.“
Za mimořádný přínos oboru byla oceněna Regionální knihovna Ostrava, Čestným diplom v soutěži získala Místní knihovna v Ostravici. Vítězem soutěže Knihovnická K2 se nakonec stala Regionální knihovna Karviná
Martina Klímková, ředitelka knihovny v Ostravici: „Naše knihovna je vlastně spojená s informačním centrem a galerií. Pořádáme akce i pro ty nejmenší děti od školky po školu.“
Markéta Kukrechtová,ředitelka Regionální knihovny Karviná: „V letošním roce slaví stoleté výročí od svého založení. Karvinská knihovna má např. jako jediná v ČR polské oddělení kompletně celé v polském jazyce. Máme také městskou galerii, máme infocentrum.“
Jako velmi aktivní a úspěšné byly hodnoceny i knihovny malých měst a obcí, například z Jiříkova, Píště, Holčovic, Vrážného či Vrbna pod Pradědem.
---
Povodí Odry zhodnotilo hydrologickou situaci za uplynulý měsíc září. I přes nižší srážkové úhrny mají všechny významné vodní nádrže dobrý stupeň naplnění zásobního objemu a bez omezení dodávají vodu pro obyvatele, průmysl a současně zajišťují průtoky v řekách. Na nádrži Morávka je nadále snížená hladina kvůli probíhající stavbě.
Policistům se podařilo vypátrat 38letou ženu, kterou hledal Interpol spolu s policisty z Německa. Tam odešla ze zdravotnického zařízení a mohla být nebezpečná sobě nebo svému okolí. Policisté díky informacím zhruba hodinu po oznámení ženu našli i s jejím přítelem v čekárně na vlakovém nádraží v obci Dobrá. Hlídka ji na místě zajistila.
---
Odborníci radí v Ostravě pedagogům, jak rozvíjet talenty
Ostrava se už potřetí zhostila pořádání ojedinělé konference Talent City, určené pro pedagogy, ale i další zájemce, kteří pracují s dětmi. Workshopy, přednášky i debaty se zabývají především rozvojem moderního vzdělávání se zaměřením na talenty.
Moto konference Talent City je "Otevíráme dětem cestu k talentu" a vlastně hovoří za vše. Kvalitní vzdělání je to nejdůležitější, co můžeme dětem dát do života a čerpá z toho celá společnost. Jenže, jak talenty najít a jak je správně rozvíjet je už složitější. Konference řadu otázek zodpověděla.
Tereza Krčíková, organizátorka Talent City 2023: "Konference je určena jak odborné, tak laické veřejnosti. Za odbornou veřejnost považujeme zejména učitele mateřských , základních i středních škol. Konference je třídenní."
Andrea Hoffmanová, náměstkyně primátora Ostravy: "I letos se mohou lidé seznámit s trendy ve vzdělávání a podpoře talentů a to hned ve třech odvětvích. Jeden blok je Talent a kreativita další Talent a podnikání a třetí Talent technika."
Hned na několika místech v Ostravě se konaly nejrůznější přednášky a debaty s odborníky. Tématem byla kreativita, podnikavost a technika. Jak s talenty pracuje Ostrava prezentoval učitel z Vysoké školy báňské Jiří Arleth.
Jiří Arleth, pedagog VŠB Technická univerzita: "Ostrava je na tom velice dobře. Činnosti, které má vymyšleny VŠB, jako technická univerzita, tak jsou součástí jakéhosi ekosystému, který se v Ostravě a okolí podařilo vybudovat."
Část konference byla určena i přímo pro žáky základních škol. Šlo o workshopy zaměřené na kreativitu, vědu, digitální kompetence a techniku. organizátoři potvrdili, že mezi odborníky zájem o tuto konferenci každým rokem roste.
---