Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Nemocnice v kraji už odkládají kvůli covidu operace
  • Nemocnice přesunula testovací místo a omezí operace
  • Vysoké ceny za energie pociťují také obecní rozpočty
  • V Karviné lidé za odpad v příštím roce platit nebudou
  • Jaro nepřálo medu, teplý podzim podpořil varroázu

Nemocnice v kraji už odkládají kvůli covidu operace

Pandemie v Moravskoslezském kraji neustále zrychluje. Oproti minulému týdnu narostl počet nakažených o téměř 70 procent. Bohužel se plní i zdravotnická zařízení a první nemocnice už hlásí odklad operací. Ve Frýdku-Místku snižují počet operačních sálů a v Městské nemocnici Ostrava v pátek budovali další covidovou stanici z ortopedie.

V Městské nemocnici Ostrava se zdravotníci v pátek ráno starali o 56 pacientů na standardních pokojích a o další 4 na ARO. 29 lidí s covidem pak leží v Léčebně dlouhodobě nemocných v Radvanicích, která pod nemocnici také patří. 

Jan Šmíd, primář Interny MNO: "Naše nemocnice je tomuto problémy bohužel vystavena bez zázemí infekční kliniky, takže musíme na boj s covidem uvolňovat stanice jiných pracovišť."

Pacienti přibývají tak rychle, že v pátek musela nemocnice předělat na covidovou stanici i ortopedii. Což samozřejmě znamená i odklad plánovaných operací. 

Andrea Vojkovská, mluvčí MNO: "V průběhu víkendu začne jako covidová sloužit jedna ze stanic ortopedie. Právě ortopedie začala jako první v tomto týdnu obvolávat své pacienty a rušit některé výkony. V průběhu jednoho týdne je jich až 25 a jedná se nejen o jednodušší operace, ale také třeba o totální výměny kloubů." 

V pátek hygienici ohlásili v MS kraji nárůst o dalších 2129 nemocných za 24 hodin. Od 2. do 4. listopadu přibylo téměř 4400 pozitivních osob, což znamená nárůst 66 procent oproti stejnému období v minulém týdnu.

Jan Šmíd, primář Interny MNO: "My jsme si při vrcholu pandemie vyzkoušeli kapacitu 150 covidových pacientů a věřte mi, že to bylo hrozné. Nikdo na to nevzpomíná rád. Já doufám, že v této vlně tento vrchol nedosáhneme." 

Nejvíce případů je opět v Ostravě, následuje Karviná a Frýdek-Místek. Ohniska nákazy i nadále převažují ve školách.

---

Nemocnice přesunula testovací místo a omezí operace

Na zhoršující se situaci reaguje i Nemocnice ve Frýdku-Místku. Příští týden postupně omezí plánované operace a začne připravovat další covidovou jednotku. Aktuálně zatím přestěhovala testovací místo do vnitřních prostor a také potvrzuje zvýšení zájmu o očkování.

Ani se zrušením proplácení testů pojišťovnami nedošlo k zastavení testování. Nemocnice ve Frýdku-Místku pouze přesunula testovací místo.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Předpokládám, že přes zimu budeme testovat klienty, pacienty nadále. Tak jsme hledali vhodný prostor pro to, aby naši zdravotníci mohli v zimě pracovat. Protože, když to bylo minulou zimu, tak jim mrzly i dezinfekce na rukou. Takže jsme našli prostor. Původně se testovalo v budově ředitelství. Tam vznikla nová lůžková stanice, takže tak už není možné, abychom přesunuli testovací místo, tak jsme našli místo bývalého bufetu, kde jsme upravili prostory pro testovací místo, kde se bude testovat, jak antigenní, tak PCR testování."

Testování probíhá od pondělí do pátku vždy od 7. do 13. hodin.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Klienti mohou přijít pouze po objednání. To znamená, že si musí rezervovat termín v Reservaticu. Je to z toho důvodu, že část klientů je posílána hygienou nebo praktickým lékařem, to znamená, že to jsou potenciálně nemocní lidé nebo ti, kteří se setkali s nějakým pozitivním pacientem. A část klientů chce preventivní nebo chce mít test, který potřebuje, protože nejsou očkovaní. Ti, kteří chtějí test a nejsou očkovaní, samozřejmě samoplátci, tak ti mají na to vyčleněnou dobu, kdy mají do nemocnice do testovacího místa přijít."

Bohužel se zhoršující se situací v oblasti nákazy covid-19 se v nemocnici zároveň rozhodli opět omezovat péči.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Ta situace je špatná, my jsme se dneska dohodli na poradě vedení, že budeme rušit elektivní operace. Od příštího týdne snižujeme počet operačních sálů, na kterých se bude operovat a další týden už jedeme pouze akutní provoz. Je to z toho důvodu, že máme v současné době 65 pozitivních pacientů a chystáme se na rozšíření dalších covidových stanic. Ale hlavně pět covidových pacientů je na ventilátoru na ARO, a to je náš limit, který jsme schopni standardně řešit. Takže se připravujeme na větší vlnu."

70 procent lidí, kteří leží v nemocnici není naočkováno. Ti očkovaní mají převážně lehký průběh nemoci.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: Mají covid, ale jsou tady většinou s jinou nemocí. To znamená, oni tady nepřicházejí primárně kvůli covidu a ti neočkovaní bohužel tady leží kvůli covidu a jsou na kyslíku nebo na ventilátoru."

Odborníci proto dál vyzývají veřejnost, aby se nechala naočkovat. Zároveň doporučují seniorům nad 60 let, aby podstoupili ještě posilující třetí dávku.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: Očkovací centrum funguje, teď je to přibližně 300 až 400 klientů za den, což je opravdu ten desetinásobek, oproti čtrnácti dnům zpět, takže to je dobře. A samozřejmě máme ještě pořád volná místa, takže se dá očkovat dále."

Anketa: "Já jsem tady už potřetí na tu posilňující dávku. Tedy poprvé první, druhou a teď tu posilňující dávky. A je to OK. Nedělá mi to žádné problémy."

Zrušení testování zdarma už přivedlo do očkovacích center větší množství lidí. Vláda navíc zkrátila platnost PCR testů na 3 dny a antigenních na 24 hodin a nařídila kontroly v restauracích. Nově se navíc bude vyžadovat u neočkovaných pouze PCR test při vstupu na akce, kde bude nad 1 000 lidí. Prokázat bezinfekčnost bude třeba také v lyžařských areálech.

---

Vysoké ceny za energie pociťují také obecní rozpočty

Tématem posledních týdnů jsou ceny energií. Dodavatelé plynu a elektrické energie reagují na vysoké nákupní ceny, které promítají do faktur svým odběratelům. Zdražování však nepostihne jen domácnosti, podnikatele a firmy.

Prudké zdražování cen energií pocítí také rozpočty obcí a měst. Někde už se chystají šetřit například na veřejném osvětlení. Například v Rychvaldě ale tak razantní být nechtějí.

Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: “K nějakým drastickým opatřením zatím nepřistupujeme, protože v podstatě ani není kde.”

Město bude pokračovat v opatřeních, která mají snižovat spotřebu energií. Například v modernizaci veřejného osvětlení.

Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: “Měníme to postupně, jakmile nám některá ta stará výbojka vyplivne, vyměníme za novou ledku. V souvislosti s energiemi, které platí město, jsme nedávno soutěžili firmu. Víceméně energie vyskočila o 90 procent, než byla před tou soutěží. Jelikož už nám docházela smlouva, museli jsme vysoutěžit znovu.”

Vysoké ceny energií trápí také Palkovice.

Radim Bača (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), starosta Palkovic: “V souvislosti se současnou energetickou krizí se mi velmi těžko slušně hovoří, protože si myslím, že to je uměle vytvořená krize, jak vytáhnout z lidí peníze.”

Palkovice a několik okolních obcí před časem řešily krach dodavatele energie.

Radim Bača (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), starosta Palkovic: “My už jsme si svým trápením prošli na obci v Palkovicích, protože jsme současně s Povodím Ondřejnice vysoutěžili firmu nebo pseudofirmu One Energy, která zkrachovala zhruba před čtyřmi lety a v podstatě jsme měli taky strach o to, jestli nás nevypnou, nebo jak to všechno dopadne.”

Palkovičtí nyní připravují stavbu fotovoltaické elektrárny na střeše tělocvičny.

---

V Karviné lidé za odpad v příštím roce platit nebudou

Zatímco v některých městech a obcích našeho kraje si v příštím roce občané připlatí za svoz odpadů, v Karviné budou lidé od placení opět osvobozeni. Shodli se na tom zastupitelé na svém listopadovém zasedání, kde projednávali celkem 25 bodů programu.

Některé obce na Karvinsku zvyšují pro příští rok cenu za svoz odpadu, například v Horní Suché, Těrlicku a v Doubravě. Stejnou částku jako letos budou lidé v příštím roce platit v Havířově nebo Českém Těšíně, v Orlové zavádějí úlevu pro poplatníky starší 70 let. Nejlépe jsou na tom občané Karviné, kteří od roku 2018 neplatí za odpad ani korunu a zadarmo je budou mít i v příštím roce.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Vycházeli jsme z té současné situace, kdy ta ekonomika je hodně nestabilní a lidé budou mít docela velké problémy s nárůstem cen energií, inflace, do toho další vlna covidu, takže jsme jim chtěli alespoň touto formou částečně pomoci. Samozřejmě víme, že to dlouhodobě nebude udržitelné."

anketa, obyvatelé města: “To je úžasné, když všechno je drahé.” “To je chválihodné od magistrátu města. Já jsem spokojená, ale aby to ti občané taky ocenili, protože ten nepořádek kolem popelnic je, vyvezou odpadky a za chvíli je to tam znovu.”

Zastupitelé Karviné na svém zasedání projednávali celkem 25 bodů programu, schvalovali například záměry realizace tří přeshraničních projektů, koncepci zeleně nebo dotace do sportu a sociální oblasti.

---

Jaro nepřálo medu, teplý podzim podpořil varroázu

Včelaři už mají svá včelstva připravena na zimu, dalším důležitým krokem právě v tomto období jejich přeléčení proti varroáze. Ta letos postihla i jedno z včelstev, které chová město Nový Jičín.

Letošní rok nebyl pro včelaře ideální. Studené jaro zapříčinilo menší snůšku medu, příliš teplý podzim zase podporoval šíření varroázy. Pocítily to také včely, které chová město Nový Jičín.

Jiří Schindler, včelař a správce městských lesů v NJ: “V současné době máme pět včelstev ve velmi dobré kondici připravené na zimu, dvě včelstva jsou slabší a jedno uhynulo. Byla veliká reinvaze kleštíka Varroa destructor v průběhu měsíce září až října, protože byl velmi teplý podzim.”

Včelař Miroslav Škvarek nyní ošetřuje jako prevenci proti varroáze nejen svá včelstva, ale pomáhá i s těmi městskými. Nový Jičín jako chovatel je i členem Českého svazu včelařů.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “V případě, kdy se léčí v jednu dobu, jedním léčivem všechny včelstva v organizaci, je větší předpoklad pro to, že nákaza varroy postupuje daleko pomaleji a daří se vám ji tlumit.”

Spokojeni letos nejsou včelaři se snůškou medu, byla zhruba třetinová oproti běžné produkci.

Jiří Schindler, včelař a správce městských lesů v NJ: ”To jaro bylo takové chladné právě v období, kdy kvetly stromy a začala kvést další květiny.”

Z těch sedmi městských včelstev se podařilo vytočit asi 120 kilogramů medu.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
05. listopadu 2021, 16:00

Nemocnice v kraji už odkládají kvůli covidu operace

Pandemie v Moravskoslezském kraji neustále zrychluje. Oproti minulému týdnu narostl počet nakažených o téměř 70 procent. Bohužel se plní i zdravotnická zařízení a první nemocnice už hlásí odklad operací. Ve Frýdku-Místku snižují počet operačních sálů a v Městské nemocnici Ostrava v pátek budovali další covidovou stanici z ortopedie.

V Městské nemocnici Ostrava se zdravotníci v pátek ráno starali o 56 pacientů na standardních pokojích a o další 4 na ARO. 29 lidí s covidem pak leží v Léčebně dlouhodobě nemocných v Radvanicích, která pod nemocnici také patří. 

Jan Šmíd, primář Interny MNO: "Naše nemocnice je tomuto problémy bohužel vystavena bez zázemí infekční kliniky, takže musíme na boj s covidem uvolňovat stanice jiných pracovišť."

Pacienti přibývají tak rychle, že v pátek musela nemocnice předělat na covidovou stanici i ortopedii. Což samozřejmě znamená i odklad plánovaných operací. 

Andrea Vojkovská, mluvčí MNO: "V průběhu víkendu začne jako covidová sloužit jedna ze stanic ortopedie. Právě ortopedie začala jako první v tomto týdnu obvolávat své pacienty a rušit některé výkony. V průběhu jednoho týdne je jich až 25 a jedná se nejen o jednodušší operace, ale také třeba o totální výměny kloubů." 

V pátek hygienici ohlásili v MS kraji nárůst o dalších 2129 nemocných za 24 hodin. Od 2. do 4. listopadu přibylo téměř 4400 pozitivních osob, což znamená nárůst 66 procent oproti stejnému období v minulém týdnu.

Jan Šmíd, primář Interny MNO: "My jsme si při vrcholu pandemie vyzkoušeli kapacitu 150 covidových pacientů a věřte mi, že to bylo hrozné. Nikdo na to nevzpomíná rád. Já doufám, že v této vlně tento vrchol nedosáhneme." 

Nejvíce případů je opět v Ostravě, následuje Karviná a Frýdek-Místek. Ohniska nákazy i nadále převažují ve školách.

---

Nemocnice přesunula testovací místo a omezí operace

Na zhoršující se situaci reaguje i Nemocnice ve Frýdku-Místku. Příští týden postupně omezí plánované operace a začne připravovat další covidovou jednotku. Aktuálně zatím přestěhovala testovací místo do vnitřních prostor a také potvrzuje zvýšení zájmu o očkování.

Ani se zrušením proplácení testů pojišťovnami nedošlo k zastavení testování. Nemocnice ve Frýdku-Místku pouze přesunula testovací místo.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Předpokládám, že přes zimu budeme testovat klienty, pacienty nadále. Tak jsme hledali vhodný prostor pro to, aby naši zdravotníci mohli v zimě pracovat. Protože, když to bylo minulou zimu, tak jim mrzly i dezinfekce na rukou. Takže jsme našli prostor. Původně se testovalo v budově ředitelství. Tam vznikla nová lůžková stanice, takže tak už není možné, abychom přesunuli testovací místo, tak jsme našli místo bývalého bufetu, kde jsme upravili prostory pro testovací místo, kde se bude testovat, jak antigenní, tak PCR testování."

Testování probíhá od pondělí do pátku vždy od 7. do 13. hodin.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Klienti mohou přijít pouze po objednání. To znamená, že si musí rezervovat termín v Reservaticu. Je to z toho důvodu, že část klientů je posílána hygienou nebo praktickým lékařem, to znamená, že to jsou potenciálně nemocní lidé nebo ti, kteří se setkali s nějakým pozitivním pacientem. A část klientů chce preventivní nebo chce mít test, který potřebuje, protože nejsou očkovaní. Ti, kteří chtějí test a nejsou očkovaní, samozřejmě samoplátci, tak ti mají na to vyčleněnou dobu, kdy mají do nemocnice do testovacího místa přijít."

Bohužel se zhoršující se situací v oblasti nákazy covid-19 se v nemocnici zároveň rozhodli opět omezovat péči.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Ta situace je špatná, my jsme se dneska dohodli na poradě vedení, že budeme rušit elektivní operace. Od příštího týdne snižujeme počet operačních sálů, na kterých se bude operovat a další týden už jedeme pouze akutní provoz. Je to z toho důvodu, že máme v současné době 65 pozitivních pacientů a chystáme se na rozšíření dalších covidových stanic. Ale hlavně pět covidových pacientů je na ventilátoru na ARO, a to je náš limit, který jsme schopni standardně řešit. Takže se připravujeme na větší vlnu."

70 procent lidí, kteří leží v nemocnici není naočkováno. Ti očkovaní mají převážně lehký průběh nemoci.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: Mají covid, ale jsou tady většinou s jinou nemocí. To znamená, oni tady nepřicházejí primárně kvůli covidu a ti neočkovaní bohužel tady leží kvůli covidu a jsou na kyslíku nebo na ventilátoru."

Odborníci proto dál vyzývají veřejnost, aby se nechala naočkovat. Zároveň doporučují seniorům nad 60 let, aby podstoupili ještě posilující třetí dávku.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: Očkovací centrum funguje, teď je to přibližně 300 až 400 klientů za den, což je opravdu ten desetinásobek, oproti čtrnácti dnům zpět, takže to je dobře. A samozřejmě máme ještě pořád volná místa, takže se dá očkovat dále."

Anketa: "Já jsem tady už potřetí na tu posilňující dávku. Tedy poprvé první, druhou a teď tu posilňující dávky. A je to OK. Nedělá mi to žádné problémy."

Zrušení testování zdarma už přivedlo do očkovacích center větší množství lidí. Vláda navíc zkrátila platnost PCR testů na 3 dny a antigenních na 24 hodin a nařídila kontroly v restauracích. Nově se navíc bude vyžadovat u neočkovaných pouze PCR test při vstupu na akce, kde bude nad 1 000 lidí. Prokázat bezinfekčnost bude třeba také v lyžařských areálech.

---

Vysoké ceny za energie pociťují také obecní rozpočty

Tématem posledních týdnů jsou ceny energií. Dodavatelé plynu a elektrické energie reagují na vysoké nákupní ceny, které promítají do faktur svým odběratelům. Zdražování však nepostihne jen domácnosti, podnikatele a firmy.

Prudké zdražování cen energií pocítí také rozpočty obcí a měst. Někde už se chystají šetřit například na veřejném osvětlení. Například v Rychvaldě ale tak razantní být nechtějí.

Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: “K nějakým drastickým opatřením zatím nepřistupujeme, protože v podstatě ani není kde.”

Město bude pokračovat v opatřeních, která mají snižovat spotřebu energií. Například v modernizaci veřejného osvětlení.

Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: “Měníme to postupně, jakmile nám některá ta stará výbojka vyplivne, vyměníme za novou ledku. V souvislosti s energiemi, které platí město, jsme nedávno soutěžili firmu. Víceméně energie vyskočila o 90 procent, než byla před tou soutěží. Jelikož už nám docházela smlouva, museli jsme vysoutěžit znovu.”

Vysoké ceny energií trápí také Palkovice.

Radim Bača (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), starosta Palkovic: “V souvislosti se současnou energetickou krizí se mi velmi těžko slušně hovoří, protože si myslím, že to je uměle vytvořená krize, jak vytáhnout z lidí peníze.”

Palkovice a několik okolních obcí před časem řešily krach dodavatele energie.

Radim Bača (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), starosta Palkovic: “My už jsme si svým trápením prošli na obci v Palkovicích, protože jsme současně s Povodím Ondřejnice vysoutěžili firmu nebo pseudofirmu One Energy, která zkrachovala zhruba před čtyřmi lety a v podstatě jsme měli taky strach o to, jestli nás nevypnou, nebo jak to všechno dopadne.”

Palkovičtí nyní připravují stavbu fotovoltaické elektrárny na střeše tělocvičny.

---

V Karviné lidé za odpad v příštím roce platit nebudou

Zatímco v některých městech a obcích našeho kraje si v příštím roce občané připlatí za svoz odpadů, v Karviné budou lidé od placení opět osvobozeni. Shodli se na tom zastupitelé na svém listopadovém zasedání, kde projednávali celkem 25 bodů programu.

Některé obce na Karvinsku zvyšují pro příští rok cenu za svoz odpadu, například v Horní Suché, Těrlicku a v Doubravě. Stejnou částku jako letos budou lidé v příštím roce platit v Havířově nebo Českém Těšíně, v Orlové zavádějí úlevu pro poplatníky starší 70 let. Nejlépe jsou na tom občané Karviné, kteří od roku 2018 neplatí za odpad ani korunu a zadarmo je budou mít i v příštím roce.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Vycházeli jsme z té současné situace, kdy ta ekonomika je hodně nestabilní a lidé budou mít docela velké problémy s nárůstem cen energií, inflace, do toho další vlna covidu, takže jsme jim chtěli alespoň touto formou částečně pomoci. Samozřejmě víme, že to dlouhodobě nebude udržitelné."

anketa, obyvatelé města: “To je úžasné, když všechno je drahé.” “To je chválihodné od magistrátu města. Já jsem spokojená, ale aby to ti občané taky ocenili, protože ten nepořádek kolem popelnic je, vyvezou odpadky a za chvíli je to tam znovu.”

Zastupitelé Karviné na svém zasedání projednávali celkem 25 bodů programu, schvalovali například záměry realizace tří přeshraničních projektů, koncepci zeleně nebo dotace do sportu a sociální oblasti.

---

Jaro nepřálo medu, teplý podzim podpořil varroázu

Včelaři už mají svá včelstva připravena na zimu, dalším důležitým krokem právě v tomto období jejich přeléčení proti varroáze. Ta letos postihla i jedno z včelstev, které chová město Nový Jičín.

Letošní rok nebyl pro včelaře ideální. Studené jaro zapříčinilo menší snůšku medu, příliš teplý podzim zase podporoval šíření varroázy. Pocítily to také včely, které chová město Nový Jičín.

Jiří Schindler, včelař a správce městských lesů v NJ: “V současné době máme pět včelstev ve velmi dobré kondici připravené na zimu, dvě včelstva jsou slabší a jedno uhynulo. Byla veliká reinvaze kleštíka Varroa destructor v průběhu měsíce září až října, protože byl velmi teplý podzim.”

Včelař Miroslav Škvarek nyní ošetřuje jako prevenci proti varroáze nejen svá včelstva, ale pomáhá i s těmi městskými. Nový Jičín jako chovatel je i členem Českého svazu včelařů.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “V případě, kdy se léčí v jednu dobu, jedním léčivem všechny včelstva v organizaci, je větší předpoklad pro to, že nákaza varroy postupuje daleko pomaleji a daří se vám ji tlumit.”

Spokojeni letos nejsou včelaři se snůškou medu, byla zhruba třetinová oproti běžné produkci.

Jiří Schindler, včelař a správce městských lesů v NJ: ”To jaro bylo takové chladné právě v období, kdy kvetly stromy a začala kvést další květiny.”

Z těch sedmi městských včelstev se podařilo vytočit asi 120 kilogramů medu.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-05-11-2021-16-00