Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Policisté si u přejezdů posvítili na řidiče i chodce
  • SAREZA zvýší vstupné ve svých areálech
  • Velkou skládku v Karviné-Dolech se podařilo uklidit
  • Křížovkářská liga byla v kraji rekordní
  • Zahájení letošní lyžařské sezóny v Karlově

Policisté si u přejezdů posvítili na řidiče i chodce

V minulých dnech jste mohli u železničních přejezdů po celém MS kraji narazit na policejní hlídky. Strážci zákona totiž provádějí speciální dopravní akci zaměřenou na dodržování pravidel silničního provozu v jejich okolí. Nehody na přejezdech mohou totiž mít fatální následky.

Železniční přejezd ve Studénce je nejznámějším místem, kde řidiči často ignorují výstražné semafory a vjíždějí na kolejiště. Ti šťastnější ještě stihnou ujet, ale někteří už skončili uvěznění mezi závorami a v roce 2015 zemřeli při srážce vlaku a nákladního vozu 3 lidé. Policisté se na přejezdy zaměřují a v těchto dnech provedli po celém kraji akci. 

Petr Štencel, vedoucí dopravní policie MS kraje: "Akce je rozdělena na více dnů, aby řidiči nevěděli kde, který den jsme. Každý územní odbor si dělá svou akci s vytipovaným železničním přejezdem, popřípadě, kde je nejvíce trápí přecházení chodců mimo vyhrazená místa."   

V Děhylově na Opavsku byla nejčastějším prohřeškem rychlá jízda. Řidiči by před každým přejezdem, i chráněným závorami, měli zpomalit. Závory mohou být zkažené. 

Petr Štencel, vedoucí dopravní policie MS kraje: "Přes železniční přejezd, kde blikají bílé semafory, se přejíždí 50, pokud není osazen světelnou signalizací tak 30 km v hodině."

Dopravní předpisy se ale týkají i chodců. Vlaky každoročně usmrtí přes 200 osob a téměř vždy srážku sami zaviní. Předpisy jsou přitom jednoduché. 

Kateřina Kubzová, mluvčí PČR MS kraje: "Nechoďte po vlakových kolejích mezi stanicemi, nevstupujte do tunelů nebo na mosty, které jsou určeny pro vlaky, přecházejte koleje jen tam, kde je to povoleno a respektujte výstražné signalizační zařízení na přejezdech." 

Stejně jako řidičům, hrozí také chodcům pokuty. Mohou dosáhnout až dvou tisíce korun, ale chodci by si měli uvědomit, že téměř každá srážka z vlakem je smrtelně nebezpečná. 

---

SAREZA zvýší vstupné ve svých areálech

Za vstup na kryté bazény a sportovní zařízení společnosti SAREZA si od ledna připlatíme. Může za to zdražování cen energií. Nepomohla ani zavedená úsporná opatření.

Společnost SAREZA přijala několik úsporných opatření. Mimo jiné vyměnila halogeny za LED osvětlení ve svých areálech a omezila provoz v Ozdravném centru Ještěrka. Přesto se od ledna kvůli vysokým cenám energií nevyhne zdražování.

Lenka Papajová, mluvčí Sarezy: “Nebude to plošně, budeme zdražovat dle areálů a služeb. Průměrně to bude zhruba 18 %.”

Anketa: návštěvníci bazénu: “Asi to zvládnu. Jakože pořád mě ta aktivita dost baví na to, abych to zaplatil.”

“Voda je pro mě všechno. Jiný sport nedělám. Vodu miluju prostě.”

Teplota vody ve vodních areálech zůstane stejná jako doposud. 26 a půl až 27 stupňů.

Lenka Papajová, mluvčí Sarezy: “V případě, že bysme snížili teplotu vody, tak by se to našim návštěvníkům určitě nelíbilo a možná bysme si spíš ublížili než pomohli.”

I když se návštěvnost krytých bazénů zvyšuje, zdaleka nedosahují čísel, která byla před covidem v roce 2019.

Návštěvníci krytých bazénů se většinou chovají zodpovědně. Najdou se ale i takoví, co skáčou do vody z míst, ze kterých je to zakázáno, nebo se ve vodě perou.

Igor, mistr plavčík, SAREZA: “Návštěvní řád a doporučení plavčíků nedodržují zejména návštěvníci, kteří náš krytý bazén navštěvují nepravidelně.”

Nejvíce práce tak mají plavčíci zejména v letních měsících.

---

Krátké zprávy, 5. prosince, 16 h - 1

Společnost OZO Ostrava získala Národní cenu České republiky za společenskou odpovědnost a udržitelný rozvoj. OZO se umístila na třetím místě v kategorii soukromý sektor a získala ocenění Společensky odpovědná organizace III. stupně a mezinárodní certifikát. Ocenění putuje do ostravské odpadové společnosti podruhé.

Národní památkový ústav již podeváté ocenil nejlepší realizace v oblasti památkové péče. Ceny Patrimonium pro futuro byly vyhlášeny v osmi hlavních kategoriích. Udělena byla také cena veřejnosti Památky děkují a Cena generální ředitelky NPÚ. Toto ocenění putovalo do MS kraje. Vedle záchrany motorového železničního vozu Slovenská strela, byla oceněna také obnova kostela Nejsvětější Trojice s rajským dvorem ve Fulneku.

---

Velkou skládku v Karviné-Dolech se podařilo uklidit

Lokalita v části Karviné-Doly, kde se nacházela gigantická černá skládka je uklizena. Postarali se o to dobrovolníci neziskové organizace Adesse ecology. Úklid si rozložili do několika etap.

Takto zaneřáděná byla část lokality v Karviné-Dolech, bývalá sběrna u Jindřišky, kam si lidé lhostejní k životnímu prostředí zvykli odvážet kde co. Nejčastěji pneumatiky nebo lednice. Partě lidí z Karviné, kterou dali dohromady zakladatelé neziskové organizace Adesse ecology, to nedalo spát a rozhodli se skládku před rokem a půl postupně uklízet až do podoby, jak vypadá dnes.

Jakub Martyčák, zakladatel Adesse ecology: "Máme odvezeny téměř všechen objemný odpad, celkově 24 tun. Na začátku jsme odváželi skelety z ledniček, byly tady dřevěné palety, největší objem byly plastové nárazníky, bužírky a obaly z kabelů."

Spolek oslovil i několik ekologických organizací, firem, vlastníků pozemků, nadací i město. Několik z oslovených subjektů pak dobrovolníkům podalo pomocnou ruku.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Veškeré aktivity ekologických organizací nebo spolků ať už Adesse  ecology nebo Trash Hero, vítáme, protože tyto spolky se snaží zachránit životní prostředí. Dodáváme jim pracovní rukavice, pytle na sběr, pomáháme jim vytipovávat místa ve městě a vítáme tuto aktivitu. Veškeré tyto aktivity vedou k úsporám v rozpočtu města.” 

Na místě zůstal nebezpečný odpad eternit a těžká suť. Tyto odpady budou muset být extra zklikvidovány.

---

Křížovkářská liga byla v kraji rekordní

Skončil další ročník Křížovkářské ligy. V rámci Moravskoslezského kraje byl rekordní, zúčastnilo se ho více než tisíc pět set luštitelů. Poprvé se do soutěže zapojili i ti z Nového Jičína.

Křížovkářská liga má v Novém Jičíně své vítěze. Do soutěže, která je podporována Moravskoslezským krajem, se tu napoprvé přihlásila bezmála čtyřicítka seniorů. V aule radnice teď proběhlo vyhlášení výsledků této soutěže.

Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “První ročník Křížovkářské ligy se nám zapojilo třicet devět seniorů, což je při startu takového projektu veliký úspěch. Všichni luštitelé byli úspěšní, všichni správně vyluštili všech deset křížovek.”

Dárek od města a Moravskoslezského kraje tak dostali všichni, plus čtyři vylosovaní získali i hodnotnější ceny.

Josef Kozár, účastník Křížovkářské ligy: “Protože mě křížovky mě baví, pravidelně odebíráme křížovkářský časopis, tak jsem to s manželkou přivítali.”

Růžena Foldynová, účastnice Křížovkářské ligy: “Je to můj koníček, mám ho ráda, a protože jsem se tady nedávno přestěhovala, a za každou aktivitu jsem ráda, tak jsem si řekla, zapojím se.”

Ivan Sekanina, zakladatel Křížovkářské ligy: “Křížovkářská liga seniorů v Moravskoslezském kraji má letos rekord. Máme čtyřicet tři registračních míst ve městech a obcích a celkově minimálně tisíc pět set hráč. Podrobné číslo bude vědět koncem prosince, takže se nám dařilo hodně.”

Tato soutěž se v Moravskoslezském kraji koná sedm let, jejím cílem je udržet seniory aktivní, pobavit je a pomáhat tříbit mozek.

---

Krátké zprávy, 5. prosince, 16 h - 2

Průměrná hrubá mzda v Moravskoslezském kraji vzrostla ve 3. čtvrtletí meziročně o 7,1 % na 36 588 Kč. Reálná hodnota ale vlivem inflace klesla o 8,9%. Celkově v Česku ve třetím čtvrtletí vzrostla průměrná hrubá měsíční mzda na 39 tisíc 858 Kč.

Od 11. prosince se mění na linkách Dopravního podniku Ostrava jízdní řády. K tomuto datu se vrací zpět do původních tras autobusové linky po ukončení výluk na ul. Frýdecké a Valchařské. A po ukončení výluky na ul. Horní, bude obnoven provoz tramvajových linek směřující na přestupní terminál Dubina, který bude nově obsluhovat také linka X3.

---

Zahájení letošní lyžařské sezóny v Karlově

Jako první v moravskoslezské části Jeseníků zahájili lyžařskou sezónu v Karlově pod Pradědem. Do provozu byla uvedena modrá a červená sjezdovka pod lanovkou Karlov Ski Expres. První lyžaři se mohli projet na půlmetrové, dokonale upravené vrstvě sněhu.

Sezóna byla zahájena prodlouženým večerním lyžováním již od 16 hodin

Bedřich Hrubý, vedoucí provozu: „Další provoz plánujeme od středy prodlouženým večerkem do pátku a od soboty už klasický provoz. Lanová dráha Karlov Ski Expres obslouží za hodinu 2400 osob a na lanovce jezdí 52 odpojitelných vozů, neboli sedaček.

Návštěvníci mohli současně využít i všech obslužných provozů v areálu.

Bedřich Hrubý, vedoucí provozu: „V provozu už máme restauraci U ježka, máme v provozu půjčovnu, školku máme v provozu a máme v provozu ski bar."

Tereza Riedlová, instruktorka lyžařské školky: „Lyže i snowboard, obojí. Od tří let učíme děti až vlastně do dospělosti, kdo přijde, toho berem.“

Lyžaři se na první sjezdy těšili, sjeli se do Karlova z celého kraje.

Anketa, první lyžaři: „Z Ostravy jsme. Jsme lyžařská rodina, tak si to nechceme nechat ujít."

„Jelo se mi dobře, je to hezky upravené, myslím si, že dobré.“

„Sjezdovka je hezky upravená, musíme jenom poděkovat tady místním."

„Sice nejsem na to zvyklý, nejezdil jsem na tom dlouho, ale už vím, jak na tom jezdit."

„Je to úplně super."

„Je to dobré, akorát, že trošku i tvrdé.“

„Bylo to skvělé, akorát, že ty drncavky.“

Přípravné práce dále pokračují, během několika dní bude v Karlově v provozu i nejdelší sjezdovka „Rodinná“ pod lanovkou Roháč.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
05. prosince 2022, 16:00

Policisté si u přejezdů posvítili na řidiče i chodce

V minulých dnech jste mohli u železničních přejezdů po celém MS kraji narazit na policejní hlídky. Strážci zákona totiž provádějí speciální dopravní akci zaměřenou na dodržování pravidel silničního provozu v jejich okolí. Nehody na přejezdech mohou totiž mít fatální následky.

Železniční přejezd ve Studénce je nejznámějším místem, kde řidiči často ignorují výstražné semafory a vjíždějí na kolejiště. Ti šťastnější ještě stihnou ujet, ale někteří už skončili uvěznění mezi závorami a v roce 2015 zemřeli při srážce vlaku a nákladního vozu 3 lidé. Policisté se na přejezdy zaměřují a v těchto dnech provedli po celém kraji akci. 

Petr Štencel, vedoucí dopravní policie MS kraje: "Akce je rozdělena na více dnů, aby řidiči nevěděli kde, který den jsme. Každý územní odbor si dělá svou akci s vytipovaným železničním přejezdem, popřípadě, kde je nejvíce trápí přecházení chodců mimo vyhrazená místa."   

V Děhylově na Opavsku byla nejčastějším prohřeškem rychlá jízda. Řidiči by před každým přejezdem, i chráněným závorami, měli zpomalit. Závory mohou být zkažené. 

Petr Štencel, vedoucí dopravní policie MS kraje: "Přes železniční přejezd, kde blikají bílé semafory, se přejíždí 50, pokud není osazen světelnou signalizací tak 30 km v hodině."

Dopravní předpisy se ale týkají i chodců. Vlaky každoročně usmrtí přes 200 osob a téměř vždy srážku sami zaviní. Předpisy jsou přitom jednoduché. 

Kateřina Kubzová, mluvčí PČR MS kraje: "Nechoďte po vlakových kolejích mezi stanicemi, nevstupujte do tunelů nebo na mosty, které jsou určeny pro vlaky, přecházejte koleje jen tam, kde je to povoleno a respektujte výstražné signalizační zařízení na přejezdech." 

Stejně jako řidičům, hrozí také chodcům pokuty. Mohou dosáhnout až dvou tisíce korun, ale chodci by si měli uvědomit, že téměř každá srážka z vlakem je smrtelně nebezpečná. 

---

SAREZA zvýší vstupné ve svých areálech

Za vstup na kryté bazény a sportovní zařízení společnosti SAREZA si od ledna připlatíme. Může za to zdražování cen energií. Nepomohla ani zavedená úsporná opatření.

Společnost SAREZA přijala několik úsporných opatření. Mimo jiné vyměnila halogeny za LED osvětlení ve svých areálech a omezila provoz v Ozdravném centru Ještěrka. Přesto se od ledna kvůli vysokým cenám energií nevyhne zdražování.

Lenka Papajová, mluvčí Sarezy: “Nebude to plošně, budeme zdražovat dle areálů a služeb. Průměrně to bude zhruba 18 %.”

Anketa: návštěvníci bazénu: “Asi to zvládnu. Jakože pořád mě ta aktivita dost baví na to, abych to zaplatil.”

“Voda je pro mě všechno. Jiný sport nedělám. Vodu miluju prostě.”

Teplota vody ve vodních areálech zůstane stejná jako doposud. 26 a půl až 27 stupňů.

Lenka Papajová, mluvčí Sarezy: “V případě, že bysme snížili teplotu vody, tak by se to našim návštěvníkům určitě nelíbilo a možná bysme si spíš ublížili než pomohli.”

I když se návštěvnost krytých bazénů zvyšuje, zdaleka nedosahují čísel, která byla před covidem v roce 2019.

Návštěvníci krytých bazénů se většinou chovají zodpovědně. Najdou se ale i takoví, co skáčou do vody z míst, ze kterých je to zakázáno, nebo se ve vodě perou.

Igor, mistr plavčík, SAREZA: “Návštěvní řád a doporučení plavčíků nedodržují zejména návštěvníci, kteří náš krytý bazén navštěvují nepravidelně.”

Nejvíce práce tak mají plavčíci zejména v letních měsících.

---

Krátké zprávy, 5. prosince, 16 h - 1

Společnost OZO Ostrava získala Národní cenu České republiky za společenskou odpovědnost a udržitelný rozvoj. OZO se umístila na třetím místě v kategorii soukromý sektor a získala ocenění Společensky odpovědná organizace III. stupně a mezinárodní certifikát. Ocenění putuje do ostravské odpadové společnosti podruhé.

Národní památkový ústav již podeváté ocenil nejlepší realizace v oblasti památkové péče. Ceny Patrimonium pro futuro byly vyhlášeny v osmi hlavních kategoriích. Udělena byla také cena veřejnosti Památky děkují a Cena generální ředitelky NPÚ. Toto ocenění putovalo do MS kraje. Vedle záchrany motorového železničního vozu Slovenská strela, byla oceněna také obnova kostela Nejsvětější Trojice s rajským dvorem ve Fulneku.

---

Velkou skládku v Karviné-Dolech se podařilo uklidit

Lokalita v části Karviné-Doly, kde se nacházela gigantická černá skládka je uklizena. Postarali se o to dobrovolníci neziskové organizace Adesse ecology. Úklid si rozložili do několika etap.

Takto zaneřáděná byla část lokality v Karviné-Dolech, bývalá sběrna u Jindřišky, kam si lidé lhostejní k životnímu prostředí zvykli odvážet kde co. Nejčastěji pneumatiky nebo lednice. Partě lidí z Karviné, kterou dali dohromady zakladatelé neziskové organizace Adesse ecology, to nedalo spát a rozhodli se skládku před rokem a půl postupně uklízet až do podoby, jak vypadá dnes.

Jakub Martyčák, zakladatel Adesse ecology: "Máme odvezeny téměř všechen objemný odpad, celkově 24 tun. Na začátku jsme odváželi skelety z ledniček, byly tady dřevěné palety, největší objem byly plastové nárazníky, bužírky a obaly z kabelů."

Spolek oslovil i několik ekologických organizací, firem, vlastníků pozemků, nadací i město. Několik z oslovených subjektů pak dobrovolníkům podalo pomocnou ruku.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Veškeré aktivity ekologických organizací nebo spolků ať už Adesse  ecology nebo Trash Hero, vítáme, protože tyto spolky se snaží zachránit životní prostředí. Dodáváme jim pracovní rukavice, pytle na sběr, pomáháme jim vytipovávat místa ve městě a vítáme tuto aktivitu. Veškeré tyto aktivity vedou k úsporám v rozpočtu města.” 

Na místě zůstal nebezpečný odpad eternit a těžká suť. Tyto odpady budou muset být extra zklikvidovány.

---

Křížovkářská liga byla v kraji rekordní

Skončil další ročník Křížovkářské ligy. V rámci Moravskoslezského kraje byl rekordní, zúčastnilo se ho více než tisíc pět set luštitelů. Poprvé se do soutěže zapojili i ti z Nového Jičína.

Křížovkářská liga má v Novém Jičíně své vítěze. Do soutěže, která je podporována Moravskoslezským krajem, se tu napoprvé přihlásila bezmála čtyřicítka seniorů. V aule radnice teď proběhlo vyhlášení výsledků této soutěže.

Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “První ročník Křížovkářské ligy se nám zapojilo třicet devět seniorů, což je při startu takového projektu veliký úspěch. Všichni luštitelé byli úspěšní, všichni správně vyluštili všech deset křížovek.”

Dárek od města a Moravskoslezského kraje tak dostali všichni, plus čtyři vylosovaní získali i hodnotnější ceny.

Josef Kozár, účastník Křížovkářské ligy: “Protože mě křížovky mě baví, pravidelně odebíráme křížovkářský časopis, tak jsem to s manželkou přivítali.”

Růžena Foldynová, účastnice Křížovkářské ligy: “Je to můj koníček, mám ho ráda, a protože jsem se tady nedávno přestěhovala, a za každou aktivitu jsem ráda, tak jsem si řekla, zapojím se.”

Ivan Sekanina, zakladatel Křížovkářské ligy: “Křížovkářská liga seniorů v Moravskoslezském kraji má letos rekord. Máme čtyřicet tři registračních míst ve městech a obcích a celkově minimálně tisíc pět set hráč. Podrobné číslo bude vědět koncem prosince, takže se nám dařilo hodně.”

Tato soutěž se v Moravskoslezském kraji koná sedm let, jejím cílem je udržet seniory aktivní, pobavit je a pomáhat tříbit mozek.

---

Krátké zprávy, 5. prosince, 16 h - 2

Průměrná hrubá mzda v Moravskoslezském kraji vzrostla ve 3. čtvrtletí meziročně o 7,1 % na 36 588 Kč. Reálná hodnota ale vlivem inflace klesla o 8,9%. Celkově v Česku ve třetím čtvrtletí vzrostla průměrná hrubá měsíční mzda na 39 tisíc 858 Kč.

Od 11. prosince se mění na linkách Dopravního podniku Ostrava jízdní řády. K tomuto datu se vrací zpět do původních tras autobusové linky po ukončení výluk na ul. Frýdecké a Valchařské. A po ukončení výluky na ul. Horní, bude obnoven provoz tramvajových linek směřující na přestupní terminál Dubina, který bude nově obsluhovat také linka X3.

---

Zahájení letošní lyžařské sezóny v Karlově

Jako první v moravskoslezské části Jeseníků zahájili lyžařskou sezónu v Karlově pod Pradědem. Do provozu byla uvedena modrá a červená sjezdovka pod lanovkou Karlov Ski Expres. První lyžaři se mohli projet na půlmetrové, dokonale upravené vrstvě sněhu.

Sezóna byla zahájena prodlouženým večerním lyžováním již od 16 hodin

Bedřich Hrubý, vedoucí provozu: „Další provoz plánujeme od středy prodlouženým večerkem do pátku a od soboty už klasický provoz. Lanová dráha Karlov Ski Expres obslouží za hodinu 2400 osob a na lanovce jezdí 52 odpojitelných vozů, neboli sedaček.

Návštěvníci mohli současně využít i všech obslužných provozů v areálu.

Bedřich Hrubý, vedoucí provozu: „V provozu už máme restauraci U ježka, máme v provozu půjčovnu, školku máme v provozu a máme v provozu ski bar."

Tereza Riedlová, instruktorka lyžařské školky: „Lyže i snowboard, obojí. Od tří let učíme děti až vlastně do dospělosti, kdo přijde, toho berem.“

Lyžaři se na první sjezdy těšili, sjeli se do Karlova z celého kraje.

Anketa, první lyžaři: „Z Ostravy jsme. Jsme lyžařská rodina, tak si to nechceme nechat ujít."

„Jelo se mi dobře, je to hezky upravené, myslím si, že dobré.“

„Sjezdovka je hezky upravená, musíme jenom poděkovat tady místním."

„Sice nejsem na to zvyklý, nejezdil jsem na tom dlouho, ale už vím, jak na tom jezdit."

„Je to úplně super."

„Je to dobré, akorát, že trošku i tvrdé.“

„Bylo to skvělé, akorát, že ty drncavky.“

Přípravné práce dále pokračují, během několika dní bude v Karlově v provozu i nejdelší sjezdovka „Rodinná“ pod lanovkou Roháč.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-05-12-2022-16-00