Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Vařiče drog zadržela zásahová jednotka na statku
  • Nové zubní ordinace v Bruntále
  • Ve Slezské Ostravě ubývá sociálně vyloučených lokalit
  • Jižané dobrovolně udržují opravenou kapličku
  • Mladí automechanici z MSK soutěžili v Jablunkově

Vařiče drog zadržela zásahová jednotka na statku

Zásahová jednotka ukončila řádění gangu, který na Novojičínsku vařil pervitin, který pak prodával po celém kraji. Centrálu měli v pronajatém statku na samotě, kde stihli vyrobit asi 2 kilogramy drogy. Suroviny jim dodávala spřátelená skupina ze Zlínska.

Na záběrech ze zadržení gangu výrobců a distributorů pervitinu můžete zároveň vidět v jakých podmínkách drogu vyráběli. Na Novojičínsku si na odlehlém místě pronajali bývalý statek a tam byli také zatčeni zásahovou jednotkou.

Část celého procesu výroby pervitinu, ale neprobíhala na statku. Kvůli silnému zápachu si v přilehlém lese postavili jakousi polní kuchyni a některé práce prováděli tam. 

Jakub Mohyla, kriminalista PČR MSK: "Ta výroba může být rozdělena i do třech nebo čtyřech fází, takže ta závěrečná část probíhala třeba v tom volném prostranství."

Pachatelé spolupracovali ještě s gangem ze Zlínska, který je zásoboval prekursory pro výrobu drogy. Dovážel je z Balkánu. Zadrženo bylo celkem 8 lidí.

Tomáš Kvičala, ředitel PČR Nový Jičín: "Šéf gangu byl movitější a ten zajistil finance na nákup dodávky, pronájem nemovitosti a nákup dalších věcí na výrobu pervitinu. Další dva muže řídil a oni měli na starosti výrobu pervitinu. Žena se starala o logistiku."

Pavel Tic, kriminalista PČR Nový Jičín: "Získané finanční prostředky utráceli za drahé dovolené, oděvy, vozidla a žili si na vysoké noze." 

Pervitin skupina prodával po 600 korunách za gram. Celkem prodali více než 2 kg drogy, ale při prohlídkách byly nalezeny suroviny na více než 100 kilogramů pervitinu. Všem zadrženým hrozí až 12 let vězení. 

---

Nové zubní ordinace v Bruntále

V Bruntále vznikly dvě nové zubní ambulance v adaptovaných prostorách domova pro seniory Pohoda. Vše díky spolupráci města, MS kraje a krnovské nemocnice na přestavbě i financování nových ordinací. Obyvatelé Bruntálu a okolí měli v posledních 14 dnech možnost provést předregistraci k lékaři. Toho využilo více než 5 tisíc zájemců.

Nemocnici v Krnově, která bude ambulance provozovat se podařilo sehnat jednoho lékaře, druhého intenzivně hledá.

Ladislav Václavec, senátor, ředitel SZZ Krnov: „Je výborná zpráva, že se nám tady podařilo zajistit paní doktorku Bystřickou, což je skvělá lékařka. Která je z Bruntálu, která tady bude pracovat a věřím, že i lékaře na druhé křeslo brzy najdeme.“ 

Tereza Bystřická, zubní lékařka: „Pracovala jsem v Brně několik let a pak jsem se vrátila po mateřské tady do Bruntálu a pracuji už tady. Pracuji už asi 13 let. Já mám Bruntál velice ráda. Pocházím z Bruntálu a moc ráda jsem se sem vrátila. Je tady krásná příroda, mám ráda to menší město.“

Nemocnici v Krnově, která bude ambulance provozovat se podařilo sehnat jednoho lékaře, druhého intenzivně hledá.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Město se zasloužilo o financování a o stavební přípravu. Za stavební přípravu bych chtěl poděkovat hlavně hospodářské správě, to znamená panu řediteli Luďku Holanovi a panu inženýru architektovi Radimu Lýskovi, který to vlastně celé namaloval, zprojektoval a dělal i autorský dozor.“

Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Příprava a vybudování nové ordinace je skutečně mnohaměsíční martyrium. Ale i přesto, že se v průběhu projekčních prací zvyšovaly náklady, tak si myslím, že to dílo, které je dnes předáno a které se uvádí do provozu, je krásné.“

Přístrojově a technicky ambulance vybavila krnovská nemocnice s pomocí MS kraje.

Ladislav Václavec, senátor, ředitel SZZ Krnov: „Já jsem strašně rád, že se nám podaří otevřít zubní ambulanci i v Bruntále, je to v pořadí sedmá ordinace, sedmé město, kde otevíráme ordinaci. My jsme to jako nemocnice vybavili, máme peníze z Krajského úřadu, kdy kraj na tento projekt přistoupil a budeme to provozovat my, jako nemocnice Krnov.“

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje: „Já jsem strašně rád, že se v okrese Bruntál daří otevírat nové a nové zubní ambulance, toto je sedmá zubní ambulance, která se vlastně otevírá ve spolupráci se SZZ Krnov a že se poskytuje ta péče ne jenom místním obyvatelům, ale včera jsem slyšel kolegu z Ostravy, že říkal Našel jsem zubaře v Bruntále. Kraj financuje vybavení těch zubních ambulancí a takové vybavení zubní ambulance stojí zhruba dva a půl milionu korun.“

MS kraj připravuje také systémové změny pro budoucnost stomatologické péče v regionu.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „MS kraj podpořil už částkou 50 milionů právě rozvoj stomatologického oboru jako takového, ty peníze nejdou jenom do rozvoje ordinací a hledání lékařů, ale hlavně taé na lékařskou fakultu, kde vlastně vychováváme nové zubaře. V září se nám podařilo otevřít v Ostravě na lékařské fakultě nový zubní obor a za to jsme velmi rádi, protože se domnívám, že když si budeme u nás vychovávat nové mediky, tak ti budou potom ordinovat v našem kraji.“

Od dubna bude v již v nové ambulanci ošetřováno prvních 1500 pacientů, kteří budou vylosováni z předregistrovaných zájemců.

---

Krátké zprávy 6. 3. 2024 16.00 - 1

Cévní mozková příhoda je u dětí poměrně výjimečná. Ve FNO ale v průběhu jednoho měsíce řešili dva případy.

Hana Medřická, primářka Oddělení dětské neurologie, FNO: "Cévní mozkové příhody postihují děti všech věkových kategorií. Nevyhýbají se novorozeneckému věku, adolescentnímu věku a mohou nás provázet až do dospělosti a stáří.”

---

Ve Slezské Ostravě ubývá sociálně vyloučených lokalit

Ve Slezské Ostravě postupně ubývá sociálně vyloučených lokalit. V posledních pěti letech se městskému obvodu podařilo snížit jejich počet na polovinu. V oblastech dochází k rekonstrukcím, zvyšování bezpečnosti a realizaci různých komunitních projektů.

Městskému obvodu se ve spolupráci se soukromými investory daří počet sociálně vyloučených lokalit snižovat. Před pěti lety jich bylo na území Slezské Ostravy šest, tři lokality ale byly v posledních letech zrušeny.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Jedná se zejména o ulici Riegrova, která patřila mezi ty nejvíce nebezpečné a opravdu ulice, do kterých člověk nechtěl úplně zavítat. Jedná se také o lokalitu Zárubku. A v neposlední řadě se jedná zde o lokalitu v Kunčičkách, kde je již část – větší část – domů, zrekonstruovaná."

Společnost Heimstaden zrekonstruovala 19 domů, dalších 16 je v pořadí. Lokalita Osady Míru byla totiž dlouhodobě podinvestovaná a stav nemovitostí tomu odpovídal.

Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden: "Ano, je to lokalita, která prošla výraznou změnou a obměnilo se i obyvatelstvo, ale pokud se na to díváme z dlouhodobého hlediska, tak určitě víc takových projektů té Ostravě jenom prospěje."

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Neméně důležité pak jsou i investice městského obvodu, kde se snažíme v těchto lokalitách budovat dětská hřiště, workoutová hřiště, ale také třeba nejrůznější komunitní projekty."

Městský obvod usiluje také o zvyšování bezpečnosti v daných oblastech. Dochází proto ke kontrolám bytů, k instalaci bezpečnostních kamer, nebo zvyšování hlídek městské policie.

---

Jižané dobrovolně udržují opravenou kapličku

Od května bude spuštěn další ročník participativního rozpočtu Náš Jih. Jednou z prvních vlaštovek programu byla oprava kapličky v Pískových dolech v Zábřehu. Někteří obyvatelé si dodnes rekonstrukce velmi cení a kapličku udržují v čistotě.

Odstranit pavučiny, oprášit, vytřít a zapálit svíčku. O nedávno zrekonstruovanou kapličku sv. Josefa se s láskou stará paní Kubištová. Navštěvuje ji dvakrát do týdne.

Rosalia Kubištová, obyvatelka Pískových dolů, dobrovolnice: „Za týden v tu středu, když je den sv. Josefa, jako dneska, a v sobotu, aby to bylo na tu neděli nasvícené.“

Sv. Josef je v křesťanské tradici patronem všem pracujících.

anketa, obyvatelka Pískových dolů: „Každé ráno jsem se snažila a dělala jsem si takovou pouť, aspoň na pár minut, protože jsem si hledala práci.“

Oprava kapličky byla jednou z prvních vlaštovek participativního rozpočtu Náš Jih. Její rekonstrukce proběhla v roce 2018. Navrhovatelem byl Petr Lexa Přendík, který chtěl kapličce vrátit původní podobu z konce 19. století.

Petr Lexa Přendík, kronikář obvodu Ostrava-Jih: „Kdy vypadala přesně tak, jak vypadá dneska. Pak máme další snímky z roku 1964. Tam už ta kaplička se jeví jako vysoce zanedbaná, podmáčená no a v 90. letech si ji já, jako dítě, pamatuju jako takovou ruinu, která vlastně vůbec kapličku nepřipomínala.“

Rosalia Kubištová, dobrovolná pomocnice: „Začalo to žít, když to pak Přendík tady zrekonstruoval a je to taková naše perla Pískových dolů, jak říkáme.“

Termín pro podávání projektů do dalšího ročníku participativního rozpočtu vypukne 1. května.

---

Krátké zprávy 6. 3. 2024 16.00 - 2

Z Krásné na Frýdecko-Místecku na Lysou horu bylo vybudováno nové vedení elektřiny. Výměna nefunkčního kabelu přišla na 40 milionů korun. Na vedení jsou na vrcholu napojeny meteorologická stanice, televizní vysílač, stanice horské služby i horské chaty.

Dopravní nehoda se zraněním motocyklisty v Bystřici. Ke střetu motorkáře s osobním autem označeným jako Taxi došlo 3. března v podvečer. Motorkář upadl a zranil se. Policisté hledají svědky nehody.

---

Mladí automechanici z MSK soutěžili v Jablunkově

Nejlepší budoucí automechanici ze středních škol v Moravskoslezském kraji se sešli v Jablunkově. Konala se tam postupová soutěž, kde museli prokázat teoretické a především praktické znalosti ve svém oboru.

Krajské kolo soutěže automechaniků už potřetí pořádala Střední škola v Jablunkově. Soutěžícím šlo o postup do celostátního finále ve Škodě Mladá Boleslav.

Radomír Rojčík, zástupce ředitele pro praktickou výuku: “Jedná se o soutěž Automechanik junior, které se účastní 12 krajských škol, které vyučují obor automechanik. Celkem máme 15 soutěžících, protože některé školy vyslaly do soutěže dva žáky, protože mají větší počet žáků. Žáci soutěží ve třech disciplínách a jednotlivé body se potom sečtou a ten, který má nejvíce bodů vyhrává. Soutěží se v opravárenské části, v testu z teoretických znalostí, plus ještě v poznávací části.”

Martin Širaniec, žák SŠ Jablunkov: “V jedné disciplíně jsem musel na motoru shodit hlavu motoru, abych změřil přesah pístů a podle toho jsme pak musel zvolit správné těsnění.”

Radomír Rojčík, zástupce ředitele pro praktickou výuku: “Jsou to víceméně běžné věci autoopravárenské branže, které prostě musí opravit. Mají na to 20 minut a každý ten soutěžící má stejné podmínky, aby za 20 minut třeba vyměnil klínový řemen u motoru tdi, nebo například za 20 minut seřídil světla na vozidle.”

Budoucí automechanici musí po vyučení umět opravit starší, ale i nové moderní automobily. Proto škola průběžně vybavuje své dílny moderní technikou.

Roman Szotkowski, ředitel SŠ Jablunkov: “Tato soutěž je zaměřená pro obor automechanik, který zde vyučujeme už více jak 20 let v Jablunkově. Jsme rádi, že můžeme tuto soutěž také i pořádat. Postupuje se na republikové finále. V této souvislosti zde máme i stanoviště, které vybavené na pneuservis a toto stanoviště bude taktéž na republikovém finále v Mladé Boleslavi.

Postup do finále si vybojovali jen dva nejlepší soutěžící.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
06. března 2024, 16:00

Vařiče drog zadržela zásahová jednotka na statku

Zásahová jednotka ukončila řádění gangu, který na Novojičínsku vařil pervitin, který pak prodával po celém kraji. Centrálu měli v pronajatém statku na samotě, kde stihli vyrobit asi 2 kilogramy drogy. Suroviny jim dodávala spřátelená skupina ze Zlínska.

Na záběrech ze zadržení gangu výrobců a distributorů pervitinu můžete zároveň vidět v jakých podmínkách drogu vyráběli. Na Novojičínsku si na odlehlém místě pronajali bývalý statek a tam byli také zatčeni zásahovou jednotkou.

Část celého procesu výroby pervitinu, ale neprobíhala na statku. Kvůli silnému zápachu si v přilehlém lese postavili jakousi polní kuchyni a některé práce prováděli tam. 

Jakub Mohyla, kriminalista PČR MSK: "Ta výroba může být rozdělena i do třech nebo čtyřech fází, takže ta závěrečná část probíhala třeba v tom volném prostranství."

Pachatelé spolupracovali ještě s gangem ze Zlínska, který je zásoboval prekursory pro výrobu drogy. Dovážel je z Balkánu. Zadrženo bylo celkem 8 lidí.

Tomáš Kvičala, ředitel PČR Nový Jičín: "Šéf gangu byl movitější a ten zajistil finance na nákup dodávky, pronájem nemovitosti a nákup dalších věcí na výrobu pervitinu. Další dva muže řídil a oni měli na starosti výrobu pervitinu. Žena se starala o logistiku."

Pavel Tic, kriminalista PČR Nový Jičín: "Získané finanční prostředky utráceli za drahé dovolené, oděvy, vozidla a žili si na vysoké noze." 

Pervitin skupina prodával po 600 korunách za gram. Celkem prodali více než 2 kg drogy, ale při prohlídkách byly nalezeny suroviny na více než 100 kilogramů pervitinu. Všem zadrženým hrozí až 12 let vězení. 

---

Nové zubní ordinace v Bruntále

V Bruntále vznikly dvě nové zubní ambulance v adaptovaných prostorách domova pro seniory Pohoda. Vše díky spolupráci města, MS kraje a krnovské nemocnice na přestavbě i financování nových ordinací. Obyvatelé Bruntálu a okolí měli v posledních 14 dnech možnost provést předregistraci k lékaři. Toho využilo více než 5 tisíc zájemců.

Nemocnici v Krnově, která bude ambulance provozovat se podařilo sehnat jednoho lékaře, druhého intenzivně hledá.

Ladislav Václavec, senátor, ředitel SZZ Krnov: „Je výborná zpráva, že se nám tady podařilo zajistit paní doktorku Bystřickou, což je skvělá lékařka. Která je z Bruntálu, která tady bude pracovat a věřím, že i lékaře na druhé křeslo brzy najdeme.“ 

Tereza Bystřická, zubní lékařka: „Pracovala jsem v Brně několik let a pak jsem se vrátila po mateřské tady do Bruntálu a pracuji už tady. Pracuji už asi 13 let. Já mám Bruntál velice ráda. Pocházím z Bruntálu a moc ráda jsem se sem vrátila. Je tady krásná příroda, mám ráda to menší město.“

Nemocnici v Krnově, která bude ambulance provozovat se podařilo sehnat jednoho lékaře, druhého intenzivně hledá.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Město se zasloužilo o financování a o stavební přípravu. Za stavební přípravu bych chtěl poděkovat hlavně hospodářské správě, to znamená panu řediteli Luďku Holanovi a panu inženýru architektovi Radimu Lýskovi, který to vlastně celé namaloval, zprojektoval a dělal i autorský dozor.“

Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Příprava a vybudování nové ordinace je skutečně mnohaměsíční martyrium. Ale i přesto, že se v průběhu projekčních prací zvyšovaly náklady, tak si myslím, že to dílo, které je dnes předáno a které se uvádí do provozu, je krásné.“

Přístrojově a technicky ambulance vybavila krnovská nemocnice s pomocí MS kraje.

Ladislav Václavec, senátor, ředitel SZZ Krnov: „Já jsem strašně rád, že se nám podaří otevřít zubní ambulanci i v Bruntále, je to v pořadí sedmá ordinace, sedmé město, kde otevíráme ordinaci. My jsme to jako nemocnice vybavili, máme peníze z Krajského úřadu, kdy kraj na tento projekt přistoupil a budeme to provozovat my, jako nemocnice Krnov.“

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje: „Já jsem strašně rád, že se v okrese Bruntál daří otevírat nové a nové zubní ambulance, toto je sedmá zubní ambulance, která se vlastně otevírá ve spolupráci se SZZ Krnov a že se poskytuje ta péče ne jenom místním obyvatelům, ale včera jsem slyšel kolegu z Ostravy, že říkal Našel jsem zubaře v Bruntále. Kraj financuje vybavení těch zubních ambulancí a takové vybavení zubní ambulance stojí zhruba dva a půl milionu korun.“

MS kraj připravuje také systémové změny pro budoucnost stomatologické péče v regionu.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „MS kraj podpořil už částkou 50 milionů právě rozvoj stomatologického oboru jako takového, ty peníze nejdou jenom do rozvoje ordinací a hledání lékařů, ale hlavně taé na lékařskou fakultu, kde vlastně vychováváme nové zubaře. V září se nám podařilo otevřít v Ostravě na lékařské fakultě nový zubní obor a za to jsme velmi rádi, protože se domnívám, že když si budeme u nás vychovávat nové mediky, tak ti budou potom ordinovat v našem kraji.“

Od dubna bude v již v nové ambulanci ošetřováno prvních 1500 pacientů, kteří budou vylosováni z předregistrovaných zájemců.

---

Krátké zprávy 6. 3. 2024 16.00 - 1

Cévní mozková příhoda je u dětí poměrně výjimečná. Ve FNO ale v průběhu jednoho měsíce řešili dva případy.

Hana Medřická, primářka Oddělení dětské neurologie, FNO: "Cévní mozkové příhody postihují děti všech věkových kategorií. Nevyhýbají se novorozeneckému věku, adolescentnímu věku a mohou nás provázet až do dospělosti a stáří.”

---

Ve Slezské Ostravě ubývá sociálně vyloučených lokalit

Ve Slezské Ostravě postupně ubývá sociálně vyloučených lokalit. V posledních pěti letech se městskému obvodu podařilo snížit jejich počet na polovinu. V oblastech dochází k rekonstrukcím, zvyšování bezpečnosti a realizaci různých komunitních projektů.

Městskému obvodu se ve spolupráci se soukromými investory daří počet sociálně vyloučených lokalit snižovat. Před pěti lety jich bylo na území Slezské Ostravy šest, tři lokality ale byly v posledních letech zrušeny.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Jedná se zejména o ulici Riegrova, která patřila mezi ty nejvíce nebezpečné a opravdu ulice, do kterých člověk nechtěl úplně zavítat. Jedná se také o lokalitu Zárubku. A v neposlední řadě se jedná zde o lokalitu v Kunčičkách, kde je již část – větší část – domů, zrekonstruovaná."

Společnost Heimstaden zrekonstruovala 19 domů, dalších 16 je v pořadí. Lokalita Osady Míru byla totiž dlouhodobě podinvestovaná a stav nemovitostí tomu odpovídal.

Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden: "Ano, je to lokalita, která prošla výraznou změnou a obměnilo se i obyvatelstvo, ale pokud se na to díváme z dlouhodobého hlediska, tak určitě víc takových projektů té Ostravě jenom prospěje."

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Neméně důležité pak jsou i investice městského obvodu, kde se snažíme v těchto lokalitách budovat dětská hřiště, workoutová hřiště, ale také třeba nejrůznější komunitní projekty."

Městský obvod usiluje také o zvyšování bezpečnosti v daných oblastech. Dochází proto ke kontrolám bytů, k instalaci bezpečnostních kamer, nebo zvyšování hlídek městské policie.

---

Jižané dobrovolně udržují opravenou kapličku

Od května bude spuštěn další ročník participativního rozpočtu Náš Jih. Jednou z prvních vlaštovek programu byla oprava kapličky v Pískových dolech v Zábřehu. Někteří obyvatelé si dodnes rekonstrukce velmi cení a kapličku udržují v čistotě.

Odstranit pavučiny, oprášit, vytřít a zapálit svíčku. O nedávno zrekonstruovanou kapličku sv. Josefa se s láskou stará paní Kubištová. Navštěvuje ji dvakrát do týdne.

Rosalia Kubištová, obyvatelka Pískových dolů, dobrovolnice: „Za týden v tu středu, když je den sv. Josefa, jako dneska, a v sobotu, aby to bylo na tu neděli nasvícené.“

Sv. Josef je v křesťanské tradici patronem všem pracujících.

anketa, obyvatelka Pískových dolů: „Každé ráno jsem se snažila a dělala jsem si takovou pouť, aspoň na pár minut, protože jsem si hledala práci.“

Oprava kapličky byla jednou z prvních vlaštovek participativního rozpočtu Náš Jih. Její rekonstrukce proběhla v roce 2018. Navrhovatelem byl Petr Lexa Přendík, který chtěl kapličce vrátit původní podobu z konce 19. století.

Petr Lexa Přendík, kronikář obvodu Ostrava-Jih: „Kdy vypadala přesně tak, jak vypadá dneska. Pak máme další snímky z roku 1964. Tam už ta kaplička se jeví jako vysoce zanedbaná, podmáčená no a v 90. letech si ji já, jako dítě, pamatuju jako takovou ruinu, která vlastně vůbec kapličku nepřipomínala.“

Rosalia Kubištová, dobrovolná pomocnice: „Začalo to žít, když to pak Přendík tady zrekonstruoval a je to taková naše perla Pískových dolů, jak říkáme.“

Termín pro podávání projektů do dalšího ročníku participativního rozpočtu vypukne 1. května.

---

Krátké zprávy 6. 3. 2024 16.00 - 2

Z Krásné na Frýdecko-Místecku na Lysou horu bylo vybudováno nové vedení elektřiny. Výměna nefunkčního kabelu přišla na 40 milionů korun. Na vedení jsou na vrcholu napojeny meteorologická stanice, televizní vysílač, stanice horské služby i horské chaty.

Dopravní nehoda se zraněním motocyklisty v Bystřici. Ke střetu motorkáře s osobním autem označeným jako Taxi došlo 3. března v podvečer. Motorkář upadl a zranil se. Policisté hledají svědky nehody.

---

Mladí automechanici z MSK soutěžili v Jablunkově

Nejlepší budoucí automechanici ze středních škol v Moravskoslezském kraji se sešli v Jablunkově. Konala se tam postupová soutěž, kde museli prokázat teoretické a především praktické znalosti ve svém oboru.

Krajské kolo soutěže automechaniků už potřetí pořádala Střední škola v Jablunkově. Soutěžícím šlo o postup do celostátního finále ve Škodě Mladá Boleslav.

Radomír Rojčík, zástupce ředitele pro praktickou výuku: “Jedná se o soutěž Automechanik junior, které se účastní 12 krajských škol, které vyučují obor automechanik. Celkem máme 15 soutěžících, protože některé školy vyslaly do soutěže dva žáky, protože mají větší počet žáků. Žáci soutěží ve třech disciplínách a jednotlivé body se potom sečtou a ten, který má nejvíce bodů vyhrává. Soutěží se v opravárenské části, v testu z teoretických znalostí, plus ještě v poznávací části.”

Martin Širaniec, žák SŠ Jablunkov: “V jedné disciplíně jsem musel na motoru shodit hlavu motoru, abych změřil přesah pístů a podle toho jsme pak musel zvolit správné těsnění.”

Radomír Rojčík, zástupce ředitele pro praktickou výuku: “Jsou to víceméně běžné věci autoopravárenské branže, které prostě musí opravit. Mají na to 20 minut a každý ten soutěžící má stejné podmínky, aby za 20 minut třeba vyměnil klínový řemen u motoru tdi, nebo například za 20 minut seřídil světla na vozidle.”

Budoucí automechanici musí po vyučení umět opravit starší, ale i nové moderní automobily. Proto škola průběžně vybavuje své dílny moderní technikou.

Roman Szotkowski, ředitel SŠ Jablunkov: “Tato soutěž je zaměřená pro obor automechanik, který zde vyučujeme už více jak 20 let v Jablunkově. Jsme rádi, že můžeme tuto soutěž také i pořádat. Postupuje se na republikové finále. V této souvislosti zde máme i stanoviště, které vybavené na pneuservis a toto stanoviště bude taktéž na republikovém finále v Mladé Boleslavi.

Postup do finále si vybojovali jen dva nejlepší soutěžící.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-06-03-2024-16-00