Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • MS kraj a Ostrava se prezentují na veletrhu v Mnichově
  • Cvičení hasičů: únik čpavku ze zimního stadionu
  • V pojízdné učebně zaujala NJ školáky hydraulika
  • Moravskoslezský kraj vidí budoucnost ve vodíku
  • Parní mašinka se po 50 letech vrátila do Krnova
  • Noc vědců 2022

MS kraj a Ostrava se prezentují na veletrhu v Mnichově

Ostrava a celý MS kraj zažívá v posledních letech velmi zásadní změny ve směřování a rozvoji. Proto je velmi důležitá účast a prezentace na nejvýznamnějším evropském veletrhu nemovitostí v Mnichově EXPO REAL. Expozici sdílí Ostrava a kraj i s Prahou.

Veletrh EXPO REAL je nejvýznamnějším evropským místem setkání v oboru nemovitostí. Po omezeních v posledních dvou letech v důsledku pandemie se Ostrava a Moravskoslezský kraj, ale i Praha prezentují na tomto prestižním mezinárodním veletrhu ve společné expozici s názvem Czech Cities & Regions.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Pro nás má účast na těch investičních veletrzích velký význam, protože jsme rozvíjející se region a potřebujeme  možná více, než jiné části republiky lákat investory na své území." 

Území  Ostravy je z urbanistického hlediska velmi rozlehlé, proto je hlavní prioritou města zastavování brownfieldů a proluk, a to zejména v centru města. Že se to daří, potvrzují zrekonstruovaná jatka a jejich okolí. Velmi atraktivní mohou být ale pro investory i další místa v kraji.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Jedním z cílů naší účasti je představit Moravskoslezský kraj jako místo, které v tuto chvíli stojí před velkou výzvou, a to, jak co nejefektivněji využít transformační peníze z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci. Kraj je připraven z těchto peněz podpořit přípravu developerských projektů, a tím nabídnout potenciálním partnerům a investorům možnost podílet se na rozvoji našeho regionu."

Ostrava nabízí pro bydlení, administrativu a služby plochy na ulicích Českobratrská, Masná, Polská, Opavská a Plzeňská. Připraveny jsou i pozemky ve Strategické průmyslové zóně Mošnov. MS kraj nabízí území o rozloze asi 60 km čtverečních na Karvinsku, kde bude realizován transformační program POHO 2030.

---

Cvičení hasičů: únik čpavku ze zimního stadionu

Šest jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů se zúčastnilo cvičení, které bylo zaměřené na únik čpavku ze zimního stadionu v Opavě. Na místě byli také zdravotníci a policisté. Celá akce trvala hodinu.

Amoniak neboli čpavek je toxický plyn, který se používá k chlazení ledových ploch. Tady, na zimním stadionu v Opavě se uchovává ve velkých zásobnících. Tuto místnost, stejně jako strojovnu, hlídají čidla.

René Holuša, výkonný ředitel, HC Slezan Opava: „Je to hlavní strojovna zimního stadionu. Jsou tady tři kompresní motory, které chladí chladící směs čpavku, která se potom potrubím dostává pod ledovou plochu.“

Každé dopoledne je opavský zimní stadion plný malých hokejistů ze sportovní školy, kteří zde pilně trénují. Přípravu na ledě tentokrát přerušilo vyhlášení cvičného poplachu. Ze strojovny pod střechou budovy měl uniknout čpavek.

Petr Serafin, velitel stanice, HZS Moravskoslezského kraje ÚO Opava: „Budeme používat diskotékový dým, kterým se budeme snažit nasimulovat únik čpavku. Který se bude ze strojovny tlačit do prostor hrací plochy.“

Zvýšenou koncentraci nebezpečného plynu už čidlo ohlásilo nejen zaměstnancům, ale také hasičům. Čpavek je toxický plyn, dráždí oči i dýchací cesty, způsobuje poleptání kůže a je hořlavý. A tak museli všichni přítomní stadion urychleně opustit a odejít do bezpečné vzdálenosti.

Lukáš Vnenk, trenér, HC Slezan Opava: „Teď rychle vezmeme kluky do kabiny. Převlečeme je do botů a půjdeme ven.“

Mezitím dorazili na místo hasiči. Ze všeho nejdříve hledali zraněné. Pro figuranta se simulovaným poleptáním obličeje a končetin se musela průzkumná skupina vypravit až do strojovny.

Aleš Martinek, řídící důstojník, ÚO Opava, HZS Moravskoslezského kraje: „Druhá průzkumná skupina prováděla skrápění čpavkové pračky, která má vyústění na střeše objektu, aby docházelo k zamezení úniku čpavkové páry.“

Do objektu mohli hasiči vstoupit ve speciálním obleku. A při odchodu museli projít dekontaminačním centrem.

Petr Serafin, velitel stanice, HZS Moravskoslezského kraje ÚO Opava: „Standartně se pohybujeme v čase okolo 6 - 7 minut. Kdy se hasič musí připravit. Musí si ho velitel v nástupním prostoru zkontrolovat tak, aby byl připraven na zásah v nebezpečné zóně.“

Na místě zasahovaly dvě profesionální jednotky a čtyři dobrovolné. Celé cvičení trvalo hodinu.

---

V pojízdné učebně zaujala NJ školáky hydraulika

Pojízdná učebna techniky, kterou napříč republikou vyslalo ministerstvo průmyslu a obchodu, dorazila také do Nového Jičína. Vzdělávací kamion na jeden zaparkoval u základní školy Jubilejní.

Proniknout do trochu jiného světa techniky, než který nabízí třeba běžné hodiny fyziky, mohli žáci druhého stupně základní školy Jubilejní v Novém Jičíně. Právě zde zaparkoval na jeden den kamion s pojízdnou učebnou techniky.

Tomáš Hamberger, technické vzdělávání, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR: “Cílem projektu je u dětí, zejména základních škol, vzbuzovat zájem o techniku a řemeslo a třeba je nadchnout až tak, že třeba si dají přihlášky na středoškolská nebo učňovská studia technického směru.”

Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní a Dlouhá Nový Jičín: “Myslím, že jsme už známí tím, že technické předměty výrazně podporujeme. Tento kamion k nám přijel a může naše děti obohatit o řadu nových technických prvků, které jim ve škole běžně ukázat nemůžeme.”

Školáci se v kamiony mohli setkat s 3D tiskem, různými digitálními technologiemi, robotickými stavebnicemi a zaujala je především hydraulika.

Zdeněk Konečný, žák ZŠ Jubilejní: “Mně tam zaujalo, že podle schématu pracujeme s hadičkami, různými technickými součástmi a se stlačeným vzduchem.”

Anna Grossmannová, žákyně ZŠ Jubilejní: “Zaujaly mě ty tabule, do kterých se zasouvají různé součástky a staví se z toho různá schémata. Líbí se mi ta práce a ti roboti.”

Po základních školách České republiky putuje technická učebna v kamionu třetím rokem. Do Moravskoslezského kraje zajela podruhé.

---

Moravskoslezský kraj vidí budoucnost ve vodíku

V Brně odstartoval další ročník strojírenského veletrhu. Z Moravskoslezského kraje na něm předvádí své produkty hned tři firmy. Budoucnost vidí hlavně v používání vodíku.

4. října Moravskoslezský kraj slavnostně otevřel svůj stánek na strojírenském veletrhu v Brně. Každoročně sem jezdí ukazovat nejrůznější technologie. Letos to bylo například jízdní kolo poháněné vodíkem nebo speciální důlní mobiliář s ostrovním nabíjecím systémem.

Jakub Unucka, náměstek Moravskoslezského kraje (ODS): „Chceme ukázat, že i když má kraj průmyslovou tradici, tak už to není těžba uhlí ale těžba dat a technologií. Hlavně je to vodík, což je budoucnost. Chceme být zelení ve smyslu životního prostředí. Baterka je mrtvá cesta. Předpokládáme, že do roku 2030 bude celý kraj na vodíku, ať už autobusy nebo vlaky.“

Během pár let se na veletrhu vystřídalo na 20 firem z Moravskoslezského kraje. Letos zde předvádí své produkty tři společnosti.

Jan Zámečník, náměstek hejtmana JMK kraje: „Moravskoslezský kraj v posledních letech prochází velkou transformací a digitalizací. Jsem rád za tuto spolupráci nejen mezi podniky ale i mezi vysokými školami a agenturami.“

Lukáš Dubec, náměstek hejtmana JMK kraje: „Moravskoslezskému kraji přeji to, aby se mu povedlo zavést ty technologie, které chtějí bez nějakých komplikací. Mohou pro náš kraj být velkou inspirací hlavně v ohledu zelených technologií.“

Letošního ročníku strojírenského veletrhu se účastní přes 1200 firem. Trvat bude až do 7. října.

---

Parní mašinka se po 50 letech vrátila do Krnova

Dechový orchestr mladých, kapely, výstavy, jízdy historických vlaků. Taková byla oslava stopadesátého výročí trati Olomouc-Krnov-Opava. Hlavním bodem oslav byl návrat renovované parní lokomotivy Bufan po 50 letech na podstavec před krnovské nádraží.

Na návrat mašinky se těšily stovky dětí i dospělých. Mnozí ji považují za symbol.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Pro Krnov je to historie, která se vrací zpátky na podstavec. Důležité je, že v tom našem okolí krnovská parní lokomotiva zdůrazňovala nějakou historii a ta se dneska vrátila zpátky tam, kam patří.“

Vrácení lokomotivy do Krnova nebylo vůbec jednoduché, čekalo ho několik překážek.

Igor Kozelek, autor a realizátor myšlenky: „Největší oříšek bylo opravdu zjistit, kdo je vlastníkem té mašinky. Po dlouhé době přes Zemský archiv v Bruntále jsme zjistili, že to patří Krnovanům. A pak ten další oříšek bylo, mašinku přetáhnout těch 370 kilometrů z Kněževsi na Rakovnicku zpátky do Krnova.“

Marek Plochý, ředitel Centra historických vozidel: „Já jsem rád za České dráhy, že jsme se s městem Krnov domluvili. Je to důstojný bod oslav 150 let železnice Olomouc – Krnov – Opava."

Opětovnou instalaci na podstavec přivítaly nejen děti, ale i pamětníci.

Bohumil Koukola, pamětník: „Je to úžasné. Já jsem rád, že se vrátila historie do Krnova. Je to takovým symbol, který tady stál mnoho let a já myslím, že všichni občané Krnova budou na tu mašinku pyšní.“

Pamětnice: „Pamatuji si tu mašinku jako děcko, potom dlouho dlouho nic a dneska tedy je to úplně perfektní.“

V dalším plánu Krnova je zrychlení celé trati i budování moderního dopravního terminálu.

---

Noc vědců 2022

Vysoké školy a vědecká pracoviště ve městech napříč Českou republikou zorganizovaly velkou akci nazvanou Noc vědců. V Karviné si organizaci vzala na starosti Obchodně podnikatelská fakulta.

Obchodně podnikatelská fakulta se připojila k celostátní akci nazvané Noc vědců. Konala se v areálu Na Vyhlídce, kde má fakulta svou univerzitní knihovnu, studentské koleje a také nové multifunkční profesní centrum.

Daniel Stavárek, děkan OPF Karviná: "Náš program je docela pestrý, můžou se podívat jak všemi smysly poznat pravé bankovky od falešných, mohou si vyzkoušet, jaké to je pohybovat se třeba poslepu, podívat se, jaké marketingové triky ovlivňující smysly chystají marketingové firmy na spotřebitele, mohou se sami poznat jakožto psychologové a zároveň připravujeme gastronomické okénko, kde mohou ochutnat trendy makromolekulární gastronomie."

anketa: návštěvníci akce Noc vědců: "Je to zajímavé, nečekala jsem, že tam bude kopr, je to takové jako želatina." "Zajímavé, celkově to pojetí, krásné no."

V tělocvičně se mohli zájemci v rámci zóny vnímání pohybu všemi smysly zapojit do různých aktivit.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
06. října 2022, 16:00

MS kraj a Ostrava se prezentují na veletrhu v Mnichově

Ostrava a celý MS kraj zažívá v posledních letech velmi zásadní změny ve směřování a rozvoji. Proto je velmi důležitá účast a prezentace na nejvýznamnějším evropském veletrhu nemovitostí v Mnichově EXPO REAL. Expozici sdílí Ostrava a kraj i s Prahou.

Veletrh EXPO REAL je nejvýznamnějším evropským místem setkání v oboru nemovitostí. Po omezeních v posledních dvou letech v důsledku pandemie se Ostrava a Moravskoslezský kraj, ale i Praha prezentují na tomto prestižním mezinárodním veletrhu ve společné expozici s názvem Czech Cities & Regions.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Pro nás má účast na těch investičních veletrzích velký význam, protože jsme rozvíjející se region a potřebujeme  možná více, než jiné části republiky lákat investory na své území." 

Území  Ostravy je z urbanistického hlediska velmi rozlehlé, proto je hlavní prioritou města zastavování brownfieldů a proluk, a to zejména v centru města. Že se to daří, potvrzují zrekonstruovaná jatka a jejich okolí. Velmi atraktivní mohou být ale pro investory i další místa v kraji.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Jedním z cílů naší účasti je představit Moravskoslezský kraj jako místo, které v tuto chvíli stojí před velkou výzvou, a to, jak co nejefektivněji využít transformační peníze z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci. Kraj je připraven z těchto peněz podpořit přípravu developerských projektů, a tím nabídnout potenciálním partnerům a investorům možnost podílet se na rozvoji našeho regionu."

Ostrava nabízí pro bydlení, administrativu a služby plochy na ulicích Českobratrská, Masná, Polská, Opavská a Plzeňská. Připraveny jsou i pozemky ve Strategické průmyslové zóně Mošnov. MS kraj nabízí území o rozloze asi 60 km čtverečních na Karvinsku, kde bude realizován transformační program POHO 2030.

---

Cvičení hasičů: únik čpavku ze zimního stadionu

Šest jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů se zúčastnilo cvičení, které bylo zaměřené na únik čpavku ze zimního stadionu v Opavě. Na místě byli také zdravotníci a policisté. Celá akce trvala hodinu.

Amoniak neboli čpavek je toxický plyn, který se používá k chlazení ledových ploch. Tady, na zimním stadionu v Opavě se uchovává ve velkých zásobnících. Tuto místnost, stejně jako strojovnu, hlídají čidla.

René Holuša, výkonný ředitel, HC Slezan Opava: „Je to hlavní strojovna zimního stadionu. Jsou tady tři kompresní motory, které chladí chladící směs čpavku, která se potom potrubím dostává pod ledovou plochu.“

Každé dopoledne je opavský zimní stadion plný malých hokejistů ze sportovní školy, kteří zde pilně trénují. Přípravu na ledě tentokrát přerušilo vyhlášení cvičného poplachu. Ze strojovny pod střechou budovy měl uniknout čpavek.

Petr Serafin, velitel stanice, HZS Moravskoslezského kraje ÚO Opava: „Budeme používat diskotékový dým, kterým se budeme snažit nasimulovat únik čpavku. Který se bude ze strojovny tlačit do prostor hrací plochy.“

Zvýšenou koncentraci nebezpečného plynu už čidlo ohlásilo nejen zaměstnancům, ale také hasičům. Čpavek je toxický plyn, dráždí oči i dýchací cesty, způsobuje poleptání kůže a je hořlavý. A tak museli všichni přítomní stadion urychleně opustit a odejít do bezpečné vzdálenosti.

Lukáš Vnenk, trenér, HC Slezan Opava: „Teď rychle vezmeme kluky do kabiny. Převlečeme je do botů a půjdeme ven.“

Mezitím dorazili na místo hasiči. Ze všeho nejdříve hledali zraněné. Pro figuranta se simulovaným poleptáním obličeje a končetin se musela průzkumná skupina vypravit až do strojovny.

Aleš Martinek, řídící důstojník, ÚO Opava, HZS Moravskoslezského kraje: „Druhá průzkumná skupina prováděla skrápění čpavkové pračky, která má vyústění na střeše objektu, aby docházelo k zamezení úniku čpavkové páry.“

Do objektu mohli hasiči vstoupit ve speciálním obleku. A při odchodu museli projít dekontaminačním centrem.

Petr Serafin, velitel stanice, HZS Moravskoslezského kraje ÚO Opava: „Standartně se pohybujeme v čase okolo 6 - 7 minut. Kdy se hasič musí připravit. Musí si ho velitel v nástupním prostoru zkontrolovat tak, aby byl připraven na zásah v nebezpečné zóně.“

Na místě zasahovaly dvě profesionální jednotky a čtyři dobrovolné. Celé cvičení trvalo hodinu.

---

V pojízdné učebně zaujala NJ školáky hydraulika

Pojízdná učebna techniky, kterou napříč republikou vyslalo ministerstvo průmyslu a obchodu, dorazila také do Nového Jičína. Vzdělávací kamion na jeden zaparkoval u základní školy Jubilejní.

Proniknout do trochu jiného světa techniky, než který nabízí třeba běžné hodiny fyziky, mohli žáci druhého stupně základní školy Jubilejní v Novém Jičíně. Právě zde zaparkoval na jeden den kamion s pojízdnou učebnou techniky.

Tomáš Hamberger, technické vzdělávání, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR: “Cílem projektu je u dětí, zejména základních škol, vzbuzovat zájem o techniku a řemeslo a třeba je nadchnout až tak, že třeba si dají přihlášky na středoškolská nebo učňovská studia technického směru.”

Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní a Dlouhá Nový Jičín: “Myslím, že jsme už známí tím, že technické předměty výrazně podporujeme. Tento kamion k nám přijel a může naše děti obohatit o řadu nových technických prvků, které jim ve škole běžně ukázat nemůžeme.”

Školáci se v kamiony mohli setkat s 3D tiskem, různými digitálními technologiemi, robotickými stavebnicemi a zaujala je především hydraulika.

Zdeněk Konečný, žák ZŠ Jubilejní: “Mně tam zaujalo, že podle schématu pracujeme s hadičkami, různými technickými součástmi a se stlačeným vzduchem.”

Anna Grossmannová, žákyně ZŠ Jubilejní: “Zaujaly mě ty tabule, do kterých se zasouvají různé součástky a staví se z toho různá schémata. Líbí se mi ta práce a ti roboti.”

Po základních školách České republiky putuje technická učebna v kamionu třetím rokem. Do Moravskoslezského kraje zajela podruhé.

---

Moravskoslezský kraj vidí budoucnost ve vodíku

V Brně odstartoval další ročník strojírenského veletrhu. Z Moravskoslezského kraje na něm předvádí své produkty hned tři firmy. Budoucnost vidí hlavně v používání vodíku.

4. října Moravskoslezský kraj slavnostně otevřel svůj stánek na strojírenském veletrhu v Brně. Každoročně sem jezdí ukazovat nejrůznější technologie. Letos to bylo například jízdní kolo poháněné vodíkem nebo speciální důlní mobiliář s ostrovním nabíjecím systémem.

Jakub Unucka, náměstek Moravskoslezského kraje (ODS): „Chceme ukázat, že i když má kraj průmyslovou tradici, tak už to není těžba uhlí ale těžba dat a technologií. Hlavně je to vodík, což je budoucnost. Chceme být zelení ve smyslu životního prostředí. Baterka je mrtvá cesta. Předpokládáme, že do roku 2030 bude celý kraj na vodíku, ať už autobusy nebo vlaky.“

Během pár let se na veletrhu vystřídalo na 20 firem z Moravskoslezského kraje. Letos zde předvádí své produkty tři společnosti.

Jan Zámečník, náměstek hejtmana JMK kraje: „Moravskoslezský kraj v posledních letech prochází velkou transformací a digitalizací. Jsem rád za tuto spolupráci nejen mezi podniky ale i mezi vysokými školami a agenturami.“

Lukáš Dubec, náměstek hejtmana JMK kraje: „Moravskoslezskému kraji přeji to, aby se mu povedlo zavést ty technologie, které chtějí bez nějakých komplikací. Mohou pro náš kraj být velkou inspirací hlavně v ohledu zelených technologií.“

Letošního ročníku strojírenského veletrhu se účastní přes 1200 firem. Trvat bude až do 7. října.

---

Parní mašinka se po 50 letech vrátila do Krnova

Dechový orchestr mladých, kapely, výstavy, jízdy historických vlaků. Taková byla oslava stopadesátého výročí trati Olomouc-Krnov-Opava. Hlavním bodem oslav byl návrat renovované parní lokomotivy Bufan po 50 letech na podstavec před krnovské nádraží.

Na návrat mašinky se těšily stovky dětí i dospělých. Mnozí ji považují za symbol.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Pro Krnov je to historie, která se vrací zpátky na podstavec. Důležité je, že v tom našem okolí krnovská parní lokomotiva zdůrazňovala nějakou historii a ta se dneska vrátila zpátky tam, kam patří.“

Vrácení lokomotivy do Krnova nebylo vůbec jednoduché, čekalo ho několik překážek.

Igor Kozelek, autor a realizátor myšlenky: „Největší oříšek bylo opravdu zjistit, kdo je vlastníkem té mašinky. Po dlouhé době přes Zemský archiv v Bruntále jsme zjistili, že to patří Krnovanům. A pak ten další oříšek bylo, mašinku přetáhnout těch 370 kilometrů z Kněževsi na Rakovnicku zpátky do Krnova.“

Marek Plochý, ředitel Centra historických vozidel: „Já jsem rád za České dráhy, že jsme se s městem Krnov domluvili. Je to důstojný bod oslav 150 let železnice Olomouc – Krnov – Opava."

Opětovnou instalaci na podstavec přivítaly nejen děti, ale i pamětníci.

Bohumil Koukola, pamětník: „Je to úžasné. Já jsem rád, že se vrátila historie do Krnova. Je to takovým symbol, který tady stál mnoho let a já myslím, že všichni občané Krnova budou na tu mašinku pyšní.“

Pamětnice: „Pamatuji si tu mašinku jako děcko, potom dlouho dlouho nic a dneska tedy je to úplně perfektní.“

V dalším plánu Krnova je zrychlení celé trati i budování moderního dopravního terminálu.

---

Noc vědců 2022

Vysoké školy a vědecká pracoviště ve městech napříč Českou republikou zorganizovaly velkou akci nazvanou Noc vědců. V Karviné si organizaci vzala na starosti Obchodně podnikatelská fakulta.

Obchodně podnikatelská fakulta se připojila k celostátní akci nazvané Noc vědců. Konala se v areálu Na Vyhlídce, kde má fakulta svou univerzitní knihovnu, studentské koleje a také nové multifunkční profesní centrum.

Daniel Stavárek, děkan OPF Karviná: "Náš program je docela pestrý, můžou se podívat jak všemi smysly poznat pravé bankovky od falešných, mohou si vyzkoušet, jaké to je pohybovat se třeba poslepu, podívat se, jaké marketingové triky ovlivňující smysly chystají marketingové firmy na spotřebitele, mohou se sami poznat jakožto psychologové a zároveň připravujeme gastronomické okénko, kde mohou ochutnat trendy makromolekulární gastronomie."

anketa: návštěvníci akce Noc vědců: "Je to zajímavé, nečekala jsem, že tam bude kopr, je to takové jako želatina." "Zajímavé, celkově to pojetí, krásné no."

V tělocvičně se mohli zájemci v rámci zóny vnímání pohybu všemi smysly zapojit do různých aktivit.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-06-10-2022-16-00