Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Sestry z Mořkova zabil zřejmě jedovatý plyn ze sporáku
  • Ministr kultury slíbil peníze pro Slezské divadlo
  • Vysoké školy ruší pobyty čínských studentů
  • Lidé v Havířově bojují proti stavbě rezidenčního bydlení
  • Kavárna Radhošť si rychle našla své stálé hosty

Sestry z Mořkova zabil zřejmě jedovatý plyn ze sporáku

AKTUALIZUJEME: Posádky ZZS MSK zasahovaly ve čtvrtek 6. února večer u tragické události na Novojičínsku. Ve tři čtvrtě na šest přijali pracovníci krajského zdravotnického operačního střediska informaci o dvou osobách v Mořkově, které nejeví známky života. Na pomoc ihned vyjel tým rychlé zdravotnické pomoci z Nového Jičína a lékařská posádka rendez-vous z Frenštátu pod Radhoštěm.

Sestry ve věku 80 a 75 let žily samy v domu v Mořkově. Starší sestra se celý život starala o mladší, která byla postižená. V čtvrtek k večeru si jejich sousedka všimla, že si z okna stále nevzaly nosiče s obědem, které jim přivezla služba. Zalarmovala syna, který šel zjistit, co se děje. “Pane bože, dělejte něco, ty hrnce tam pořád jsou, tam se něco stalo! To není normální. Syn se podíval přes okno a viděl je tam. Ta postižená ležela na posteli a ta druhá seděla v kolečkovém křesle,” popisuje sousedka. 

Ženy nejevily známky života. Sousedé ucítili zápach plynu a nejprve vyvětrali, zavolali záchrannou službu a zároveň se sami snažili o jejich oživení. To se nakonec povedlo až zdravotníkům u 80leté ženy. Mladší byla mrtvá na místě. O příčině otravy nebylo sporu. Čidla zdravotníků ji odhalila okamžitě. “Čidla detekující přítomnost oxidu uhelnatého, která mají záchranáři ve výbavě, začala týmům po vstupu do domu signalizovat přítomnost nebezpečného plynu. V domku se nacházely dvě ženy seniorského věku. U jedné z postižených zjistil zasahující lékař přítomnost známek jisté smrti, její záchrana již nebyla možná. Druhá žena byla převezena v kritickém stavu do novojičínské nemocnice,” popisuje mluvčí ZZS MS kraje Lukáš Humpl.

I ta ale později také bohužel zemřela. Policisté ve spolupráci s hasiči musí nyní zjistit, kde se jedovatý oxid uhelnatý v domě vzal. Je možné, že si ženy ráno vařili na plynovém sporáku a nedostatečně ho uzavřely. Plyn pak po celou dobu unikal do vzduchu. Velký význam má v těchto případech instalace detektorů plynu. “Je to základní technický prostředek, který upozorní toho, kdo je v nebezpečí, že se něco děje,” potvrzuje ředitel HZS MS kraje Vladimír Vlček.

Detektory plynu a hlásiče požáru mohou přitom získat senioři nad 65 let zdarma. Stačí o ně zažádat v Senior pointech na 15 místech celého MS kraje.

---

Ministr kultury slíbil peníze pro Slezské divadlo

Sólisté opery Slezského divadla dostali výpověď. Kvůli letošnímu vládnímu navýšení platů pracovníků v kultuře, chyběly v rozpočtu peníze. Z šestice zaměstnanců se teď stanou externí spolupracovníci. A divadlo tak ušetří.

Slezské divadlo dostalo na tento rok od svého zřizovatele o pět milionů korun méně, než původně požadovalo. A tak bylo nutné začít šetřit.
"Chceme převést sólové zpěváky na externí smlouvy. Není to o tom, že bychom s nimi nechtěli spolupracovat," říká ředitel divadla Ilja Racek.
Zpěváky si nyní bude divadlo kvůli úsporám do jednotlivých inscenací najímat.
Rozpočet Slezského divadla pro rok 2020 výrazně navýšilo vládní nařízení, které od ledna zvedlo pracovníkům v kultuře platy nejméně o 1 500 korun. Ve Slezském divadle bylo navýšení 12 milionů korun . Což bylo pro zřizovatele, magistrát, nepřijatelné.
"Není v silách obcí, aby zasaturovaly to, co nějakým způsobem, ať už rozvážným či nerozvážným, zavinil stát,“ glosovala situaci Hana Brňáková (Piráti), 1. náměstkyně primátora Opavy.
Mïnistr kultury Lubomír Zaorálek při návštěvě Opavy slíbil, že peníze pro operu najde:
"Pokud pomůže kraj, tak by bylo možné finančně pomoci a některé ty sólisty tady udržet," řekl.
I přes finanční těžkosti hodlá ředitel divadla operu v Opavě zachovat. Existence operního i činoherního souboru je také předmětem koaliční smlouvy, kterou uzavřeli představitelé města po volbách v roce 2018.

---

Vysoké školy ruší pobyty čínských studentů

V souvislosti se šířením koronaviru dočasně odkládají některé vysoké školy plánované pobyty čínských studentů. Například Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné začala s čínskou stranou vyjednávat už v době, kdy epidemie nebyla tak rozsáhlá.

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné přijala preventivní opatření kvůli šíření koronaviru jako jedna z prvních vysokých škol vůbec. Kvůli plánovanému pobytu 38 studentů z partnerských čínských univerzit v souvislosti s  letním semestrem začala s čínskou stranou vyjednávat už v době, kdy epidemie neměla takový rozsah.

“Je třeba říct, že ta jednání nebyla příliš jednoduchá, česká vláda v tu chvíli uplatňovala pouze symbolická opatření jako informační tabule na letištích a podobně. Navíc v té době, v té provincii, která má 36 milionů obyvatel, bylo pouze 27 nakažených koronavirem a zároveň většina z nich měla realizaci pobytu v pokročilé fázi, měli víza, koupené letenky,” vysvětlil Daniel Stavárek, děkan OPF Karviná.

V krátké době se ale podařilo dosáhnout dohody a termín odložit. “Vývoj ukázal, že to rozhodnutí bylo jediné správné a oprávněné,” dodal Stavárek.

Opatření přijaly i další školy v Moravskoslezském kraji, například Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava, která poskytuje vzdělání bezmála 90 čínským studentům.

 "Přibližně polovina těchto studentů je v Ostravě, v Číně nebyli, druhá polovina, která je na místě, se zpátky vrátit nemůže. My s nimi nyní řešíme jejich studijní povinnosti, pedagogové s nimi komunikují prostřednictvím emailů a snaží se, aby neměli zameškanou výuku," vysvětlila mluvčí VŠB-TUO Petra Halíková.

Termín pobytu posunula i Ostravská univerzita, opatření se týká šesti čínských studentů. Koronaviru dosud podlehlo více jak 600 lidí a přes 30.000 je nakažených. Kvůli epidemii vyhlásila světová zdravotnická organizace minulý týden globální stav zdravotní nouze.

---

Lidé v Havířově bojují proti stavbě rezidenčního bydlení

Obyvatelé panelového domu v Družstevnické ulici v Havířově sepisují petici. Nelíbí se jim, že stavební úřad vyhověl v jedné části řízení soukromému vlastníkovi, který chce před jejich domem přestavět rodinný dům na rezidenční bydlení.

Majitel tohoto rodinného domu v Havířově chce už několik let přestavět objekt na bytové jednotky s parkovištěm. Proti tomu ale bojují zejména družstevníci, kteří bydlí v bezprostřední blízkosti. Už podruhé sepisují petici, protože stavební úřad vyhověl podnikateli v jedné části jeho žádosti.

"Nechceme, aby nám tady auta jezdila pod okny. Byl by tu velký hluk a nešla by otevřít okna," řekla obyvatelka domu.

"Podepíšu to hned, protože s tím nesouhlasím. Máme tady plno starších nemocných lidí. A on nám neřekne nic," dodala jiná žena.

"Byty, které tady jsou do třetího patra, budou neprodejné," zmínila argument další paní.

Stavební úřad udělil vlastníkovi výjimku, která povoluje menší počet metrů mezi dvěma domy.

"Stavební úřad udělil výjimku na základě žádosti stavebníka, který doložil světelně-technický posudek, který deklaroval, že navrhovanou novostavbou bytového domu nedojde k zastínění stávajících bytových jednotek. To ale neznamená, že celý stavební proces je u konce. Účastníci celého řízení i nadále budou moci vznášet své připomínky,” řekla mluvčí havířovského magistrátu Michaela Adamcová.

Místní lidé mají také obavy z toho, že v objektu vzniknou sociální byty. 

"Jsou to nadstandardní byty. Je jich deset a dokonce jsme se museli písemně zavázat obci, že tam nebude žádné sociální bydlení, žádná ubytovna a to jsme udělali,” řek vlastník nemovitost Lukáš Klus. 

Stavební řízení může trvat ještě mnoho měsíců. Zda nakonec získá vlastník povolení, není vůbec jisté. 

---

Kavárna Radhošť si rychle našla své stálé hosty

Na sklonku loňského roku začala znovu fungovat secesní kavárna Radhošť. Město ji za symbolické nájemné poskytlo Střední škola gastronomie, oděvnictví a služeb. Během tří měsíců provozu si rychle našla své stále hosty.

Vraťme se o pár měsíců zpátky, kdy v říjnu loňského roku byla ve Frýdku-Místku slavnostně znovuotevřena zrekonstruovaná kavárna Radhošť. Město ji do užívání na základě Memoranda o spolupráci svěřilo Střední škole gastronomie, oděvnictví a služeb.

“Jsem moc rád, že Frýdek-Místek našel tu odvahu, že tady vložil peníze, že rekonstruoval tu kavárnu a že ji poskytl naší střední škole. My jako Kraj jsem také přispěli určitou částkou na vybavení této kavárny a doufám, že bude do budoucna plná spokojených hostů,” řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství Stanislav Folwarczny.

Od slavnostního otevření uplynuly tři měsíce a i za tak krátkou dobu si kavárna našla své stále hosty nejen z města, ale i okolí. A stále přicházejí další.

Anketa, hosté kavárny Radhošť: 1. “Jsem tady po dlouhé době. Vypravily jsme se s kamarádkou a je to tu nádherné, pohodové. Výběr zákusků je výborný, je to super.” 2. “Jsem tu poprvé a nádhera. Ta výzdoba je pěkně udělaná.”

O provoz cukrárny a kavárny v prvorepublikovém stylu se pod vedením učitelů v rámci odborného výcviku starají sami žáci.

“Kavárna dává žákům především praxi, ať už v cukrárenských oborech, oborech Kuchař-číšník, maturitní Gastronomie. Starají se v reálném provoze o reálné zákazníky, což je to nejpodstatnější. Jsme za to rádi a jsme rádi i za to, že kavárna v odpoledních hodinách bývá zcela zaplněná,” řekl ředitel SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb Lukáš Smutný.

Praxi v rámci studia oboru Kuchař-číšník teď v kavárně vykonává také budoucí barmanka Kristýna, která se už dnes může pyšnit prvním místem v prestižní mezinárodní barmanské soutěži.

“Přibližně od 15 let jsme chtěla dělat v tomto oboru. Naplňovalo mě to. Tuto školu jsem si vybrala kvůli rodině, protože tam taky studovala. Třeba babička se tu vyučila jako Kuchař-číšník. Takže jsem se rozhodla, že do Frýdku taky půjdu. A proč jsme si vybrala zrovna barmanství? Jsou to ty krásné první minuty, když chytnete do ruky shaker a cítíte, že je to něco, co vás naplňuje,” řekla studentka Kristýna Bolfová.

Město, které má se střední školou uzavřenou smlouvu o výpůjčce, věří, že se veškerá podpora zúročí v podobě funkční stylové kavárny, což se v tuto chvíli také daří.

“Jsem velmi rád, že se v minulém roce podařilo spolupráci mezi městem a školou dotáhnout. Podle ohlasů, které mám, tak těm, co kavárnu navštívili, se líbilo hlavně příjemné prostředí, a chutnaly jim zákusky s kávou,” sdělil náměstek primátora Frýdku-Místku Pavel Machala.

Kavárna je veřejnosti otevřená v pracovní dny od pondělí do pátku vždy od 10 do 18 hodin.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
07. února 2020, 16:00

Sestry z Mořkova zabil zřejmě jedovatý plyn ze sporáku

AKTUALIZUJEME: Posádky ZZS MSK zasahovaly ve čtvrtek 6. února večer u tragické události na Novojičínsku. Ve tři čtvrtě na šest přijali pracovníci krajského zdravotnického operačního střediska informaci o dvou osobách v Mořkově, které nejeví známky života. Na pomoc ihned vyjel tým rychlé zdravotnické pomoci z Nového Jičína a lékařská posádka rendez-vous z Frenštátu pod Radhoštěm.

Sestry ve věku 80 a 75 let žily samy v domu v Mořkově. Starší sestra se celý život starala o mladší, která byla postižená. V čtvrtek k večeru si jejich sousedka všimla, že si z okna stále nevzaly nosiče s obědem, které jim přivezla služba. Zalarmovala syna, který šel zjistit, co se děje. “Pane bože, dělejte něco, ty hrnce tam pořád jsou, tam se něco stalo! To není normální. Syn se podíval přes okno a viděl je tam. Ta postižená ležela na posteli a ta druhá seděla v kolečkovém křesle,” popisuje sousedka. 

Ženy nejevily známky života. Sousedé ucítili zápach plynu a nejprve vyvětrali, zavolali záchrannou službu a zároveň se sami snažili o jejich oživení. To se nakonec povedlo až zdravotníkům u 80leté ženy. Mladší byla mrtvá na místě. O příčině otravy nebylo sporu. Čidla zdravotníků ji odhalila okamžitě. “Čidla detekující přítomnost oxidu uhelnatého, která mají záchranáři ve výbavě, začala týmům po vstupu do domu signalizovat přítomnost nebezpečného plynu. V domku se nacházely dvě ženy seniorského věku. U jedné z postižených zjistil zasahující lékař přítomnost známek jisté smrti, její záchrana již nebyla možná. Druhá žena byla převezena v kritickém stavu do novojičínské nemocnice,” popisuje mluvčí ZZS MS kraje Lukáš Humpl.

I ta ale později také bohužel zemřela. Policisté ve spolupráci s hasiči musí nyní zjistit, kde se jedovatý oxid uhelnatý v domě vzal. Je možné, že si ženy ráno vařili na plynovém sporáku a nedostatečně ho uzavřely. Plyn pak po celou dobu unikal do vzduchu. Velký význam má v těchto případech instalace detektorů plynu. “Je to základní technický prostředek, který upozorní toho, kdo je v nebezpečí, že se něco děje,” potvrzuje ředitel HZS MS kraje Vladimír Vlček.

Detektory plynu a hlásiče požáru mohou přitom získat senioři nad 65 let zdarma. Stačí o ně zažádat v Senior pointech na 15 místech celého MS kraje.

---

Ministr kultury slíbil peníze pro Slezské divadlo

Sólisté opery Slezského divadla dostali výpověď. Kvůli letošnímu vládnímu navýšení platů pracovníků v kultuře, chyběly v rozpočtu peníze. Z šestice zaměstnanců se teď stanou externí spolupracovníci. A divadlo tak ušetří.

Slezské divadlo dostalo na tento rok od svého zřizovatele o pět milionů korun méně, než původně požadovalo. A tak bylo nutné začít šetřit.
"Chceme převést sólové zpěváky na externí smlouvy. Není to o tom, že bychom s nimi nechtěli spolupracovat," říká ředitel divadla Ilja Racek.
Zpěváky si nyní bude divadlo kvůli úsporám do jednotlivých inscenací najímat.
Rozpočet Slezského divadla pro rok 2020 výrazně navýšilo vládní nařízení, které od ledna zvedlo pracovníkům v kultuře platy nejméně o 1 500 korun. Ve Slezském divadle bylo navýšení 12 milionů korun . Což bylo pro zřizovatele, magistrát, nepřijatelné.
"Není v silách obcí, aby zasaturovaly to, co nějakým způsobem, ať už rozvážným či nerozvážným, zavinil stát,“ glosovala situaci Hana Brňáková (Piráti), 1. náměstkyně primátora Opavy.
Mïnistr kultury Lubomír Zaorálek při návštěvě Opavy slíbil, že peníze pro operu najde:
"Pokud pomůže kraj, tak by bylo možné finančně pomoci a některé ty sólisty tady udržet," řekl.
I přes finanční těžkosti hodlá ředitel divadla operu v Opavě zachovat. Existence operního i činoherního souboru je také předmětem koaliční smlouvy, kterou uzavřeli představitelé města po volbách v roce 2018.

---

Vysoké školy ruší pobyty čínských studentů

V souvislosti se šířením koronaviru dočasně odkládají některé vysoké školy plánované pobyty čínských studentů. Například Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné začala s čínskou stranou vyjednávat už v době, kdy epidemie nebyla tak rozsáhlá.

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné přijala preventivní opatření kvůli šíření koronaviru jako jedna z prvních vysokých škol vůbec. Kvůli plánovanému pobytu 38 studentů z partnerských čínských univerzit v souvislosti s  letním semestrem začala s čínskou stranou vyjednávat už v době, kdy epidemie neměla takový rozsah.

“Je třeba říct, že ta jednání nebyla příliš jednoduchá, česká vláda v tu chvíli uplatňovala pouze symbolická opatření jako informační tabule na letištích a podobně. Navíc v té době, v té provincii, která má 36 milionů obyvatel, bylo pouze 27 nakažených koronavirem a zároveň většina z nich měla realizaci pobytu v pokročilé fázi, měli víza, koupené letenky,” vysvětlil Daniel Stavárek, děkan OPF Karviná.

V krátké době se ale podařilo dosáhnout dohody a termín odložit. “Vývoj ukázal, že to rozhodnutí bylo jediné správné a oprávněné,” dodal Stavárek.

Opatření přijaly i další školy v Moravskoslezském kraji, například Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava, která poskytuje vzdělání bezmála 90 čínským studentům.

 "Přibližně polovina těchto studentů je v Ostravě, v Číně nebyli, druhá polovina, která je na místě, se zpátky vrátit nemůže. My s nimi nyní řešíme jejich studijní povinnosti, pedagogové s nimi komunikují prostřednictvím emailů a snaží se, aby neměli zameškanou výuku," vysvětlila mluvčí VŠB-TUO Petra Halíková.

Termín pobytu posunula i Ostravská univerzita, opatření se týká šesti čínských studentů. Koronaviru dosud podlehlo více jak 600 lidí a přes 30.000 je nakažených. Kvůli epidemii vyhlásila světová zdravotnická organizace minulý týden globální stav zdravotní nouze.

---

Lidé v Havířově bojují proti stavbě rezidenčního bydlení

Obyvatelé panelového domu v Družstevnické ulici v Havířově sepisují petici. Nelíbí se jim, že stavební úřad vyhověl v jedné části řízení soukromému vlastníkovi, který chce před jejich domem přestavět rodinný dům na rezidenční bydlení.

Majitel tohoto rodinného domu v Havířově chce už několik let přestavět objekt na bytové jednotky s parkovištěm. Proti tomu ale bojují zejména družstevníci, kteří bydlí v bezprostřední blízkosti. Už podruhé sepisují petici, protože stavební úřad vyhověl podnikateli v jedné části jeho žádosti.

"Nechceme, aby nám tady auta jezdila pod okny. Byl by tu velký hluk a nešla by otevřít okna," řekla obyvatelka domu.

"Podepíšu to hned, protože s tím nesouhlasím. Máme tady plno starších nemocných lidí. A on nám neřekne nic," dodala jiná žena.

"Byty, které tady jsou do třetího patra, budou neprodejné," zmínila argument další paní.

Stavební úřad udělil vlastníkovi výjimku, která povoluje menší počet metrů mezi dvěma domy.

"Stavební úřad udělil výjimku na základě žádosti stavebníka, který doložil světelně-technický posudek, který deklaroval, že navrhovanou novostavbou bytového domu nedojde k zastínění stávajících bytových jednotek. To ale neznamená, že celý stavební proces je u konce. Účastníci celého řízení i nadále budou moci vznášet své připomínky,” řekla mluvčí havířovského magistrátu Michaela Adamcová.

Místní lidé mají také obavy z toho, že v objektu vzniknou sociální byty. 

"Jsou to nadstandardní byty. Je jich deset a dokonce jsme se museli písemně zavázat obci, že tam nebude žádné sociální bydlení, žádná ubytovna a to jsme udělali,” řek vlastník nemovitost Lukáš Klus. 

Stavební řízení může trvat ještě mnoho měsíců. Zda nakonec získá vlastník povolení, není vůbec jisté. 

---

Kavárna Radhošť si rychle našla své stálé hosty

Na sklonku loňského roku začala znovu fungovat secesní kavárna Radhošť. Město ji za symbolické nájemné poskytlo Střední škola gastronomie, oděvnictví a služeb. Během tří měsíců provozu si rychle našla své stále hosty.

Vraťme se o pár měsíců zpátky, kdy v říjnu loňského roku byla ve Frýdku-Místku slavnostně znovuotevřena zrekonstruovaná kavárna Radhošť. Město ji do užívání na základě Memoranda o spolupráci svěřilo Střední škole gastronomie, oděvnictví a služeb.

“Jsem moc rád, že Frýdek-Místek našel tu odvahu, že tady vložil peníze, že rekonstruoval tu kavárnu a že ji poskytl naší střední škole. My jako Kraj jsem také přispěli určitou částkou na vybavení této kavárny a doufám, že bude do budoucna plná spokojených hostů,” řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství Stanislav Folwarczny.

Od slavnostního otevření uplynuly tři měsíce a i za tak krátkou dobu si kavárna našla své stále hosty nejen z města, ale i okolí. A stále přicházejí další.

Anketa, hosté kavárny Radhošť: 1. “Jsem tady po dlouhé době. Vypravily jsme se s kamarádkou a je to tu nádherné, pohodové. Výběr zákusků je výborný, je to super.” 2. “Jsem tu poprvé a nádhera. Ta výzdoba je pěkně udělaná.”

O provoz cukrárny a kavárny v prvorepublikovém stylu se pod vedením učitelů v rámci odborného výcviku starají sami žáci.

“Kavárna dává žákům především praxi, ať už v cukrárenských oborech, oborech Kuchař-číšník, maturitní Gastronomie. Starají se v reálném provoze o reálné zákazníky, což je to nejpodstatnější. Jsme za to rádi a jsme rádi i za to, že kavárna v odpoledních hodinách bývá zcela zaplněná,” řekl ředitel SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb Lukáš Smutný.

Praxi v rámci studia oboru Kuchař-číšník teď v kavárně vykonává také budoucí barmanka Kristýna, která se už dnes může pyšnit prvním místem v prestižní mezinárodní barmanské soutěži.

“Přibližně od 15 let jsme chtěla dělat v tomto oboru. Naplňovalo mě to. Tuto školu jsem si vybrala kvůli rodině, protože tam taky studovala. Třeba babička se tu vyučila jako Kuchař-číšník. Takže jsem se rozhodla, že do Frýdku taky půjdu. A proč jsme si vybrala zrovna barmanství? Jsou to ty krásné první minuty, když chytnete do ruky shaker a cítíte, že je to něco, co vás naplňuje,” řekla studentka Kristýna Bolfová.

Město, které má se střední školou uzavřenou smlouvu o výpůjčce, věří, že se veškerá podpora zúročí v podobě funkční stylové kavárny, což se v tuto chvíli také daří.

“Jsem velmi rád, že se v minulém roce podařilo spolupráci mezi městem a školou dotáhnout. Podle ohlasů, které mám, tak těm, co kavárnu navštívili, se líbilo hlavně příjemné prostředí, a chutnaly jim zákusky s kávou,” sdělil náměstek primátora Frýdku-Místku Pavel Machala.

Kavárna je veřejnosti otevřená v pracovní dny od pondělí do pátku vždy od 10 do 18 hodin.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-07-02-2020-16-00