Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Liberty má na účtech všechny peníze za emisní povolenky
  • Město podpoří dobrovolné i profesionální hasiče
  • Nový Pustkovec a 8. obvod vyrostou do krásy
  • Děti se opět vracejí ke sportu, chybí jim ale fyzička
  • Kluby a spolky vidí v rozvolnění naději a plánují akce
  • Aloisie Goluchová z Karviné oslavila 100 let

Liberty má na účtech všechny peníze za emisní povolenky

Ostravská huť Liberty oznámila, že má na účtu všechny peníze za prodej emisních povolenek do Rumunska. Kvůli této transakci se ve středu sešli pracovníci na protestním mítinku před branou závodu. Vedení oznámilo, že část peněz ze zisku dostanou zaměstnanci jako odměny.

Takto to ve středu vypadalo před hutí Liberty Ostrava. Několik set pracovníků protestovalo proti prodeji emisních povolenek sesterské firmě do Rumunska. Vedení společnosti obchod provedlo bez vědomí dozorčí rady a navíc firma slíbila, že povolenky vůbec prodávat nebude. Proto odboráři mítink svolali. 

Petr Slanina, šéf odborů Liberty Ostrava (natočeno 5.5.2021): "Nesouhlasíme s chováním majitele."

V pátek huť oznámila, že všechny peníze, tedy miliarda a 240 milionů korun jsou na účtu Liberty Ostrava a že budou využity v souladu s dohodami. 

Barbora Černá Dvořáková, mluvčí Liberty Ostrava: "Zisk z tohoto prodeje ve výši 260 milionů korun byl použit na výplatu odměny k 70. výročí od založení huti. Tato odměna ve výši 13070 korun čistého, která v součtu činí 134 milionů korun, již byla všem zaměstnancům vyplacena. Zbylá část bude využita na investiční projekty v LIBERTY Ostrava."

Odměna ale odboráře moc neuklidnila a zůstávají ve střehu.

Petr Slanina, šéf odborů Liberty Ostrava: "Jedna věc je mít peníze na účtu a druhá věc je, jestli budou sloužit k čemu jsme se dohodli a k čemu se pan Gupta zavázal, že budou na modernizaci firmy."

Odboráři jsou ve stávkové pohotovosti od poloviny dubna a budou v ní i nadále. V případě neplnění dohod jsou připraveni ochromit provoz huti. 

---

Město podpoří dobrovolné i profesionální hasiče

Profesionální vybavení a zkušenosti jsou pro dobrovolné hasiče nezbytné k zajištění správnému fungování jednotky. Frýdek-Místek proto hledá cesty, jak zajistit prostředky pro další rozvoj dobrovolných hasičů. Pomoci mohou například dotace, ale také rady zkušených profesionálů.

Frýdek-Místek a jeho městské části mají dohromady šest jednotek dobrovolných hasičů. Tak jako všude jsou tyto jednotky nepostradatelné, protože zvládnou řadu činností a u velkých událostí jako jsou například požáry asistují profesionálním hasičům.

Vojtěch Nezval, ředitel ÚO HZS MSK Frýdek-Místek: "Dobrovolní hasiči jsou nedílnou součástí zajištění požární ochrany v celé České republice."

Každá dobrovolná jednotka bývá speciálně předurčená na konkrétní úkoly. K tomu je potřeba, aby měla správné vybavení. A protože dobrovolní hasiči spadají pod město, tak Frýdek-Místek požádal o spolupráci profesionální hasiče, aby získal rady a doporučení, jak správně dobrovolné jednotky vybavit.

Vojtěch Nezval, ředitel ÚO HZS MSK Frýdek-Místek: "S panem náměstkem jsme probírali úroveň zajištění požární ochrany na území města Frýdku-Místku. Probrali jsme situaci, která se týká požárních zbrojnic a úrovně jejich vybavení. Jak technickými prostředky, tak vybavení zasahujících jednotek."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Obnovení požární techniky je finančně velmi náročné, já jsem teď dostal upřesnění požadavku od dobrovolných hasičů k obnovení vozového parku. Je to v milionech korun a počítáme s tím příští rok. Samozřejmě chceme využít ještě další možnosti."

Vojtěch Nezval, ředitel ÚO HZS MSK Frýdek-Místek: "Základní vybavení nezbytné pro jednotku požární ochrany je definováno vyhláškou. Podle toho se na každou kategorii jednotky požární ochrany vztahují minimální požadavky, ať už se to týká techniky nebo počtu lidí v jednotce."

Profesionální hasiči pravidelně obnovují techniku a řada z ní například může po dohodě s městy ještě dobře sloužit u dobrovolných jednotek. Řeší se ale také například různá školení a předávání zkušeností.

Vojtěch Nezval, ředitel ÚO HZS MSK Frýdek-Místek: "Tu pomoc nabízíme, od toho tady jsme. Naše práce je koordinovat tu požární ochranu na svěřeném území. A naše pomoc spočívá především v konzultacích, ve vyhodnocení aktuálního stavu a pomoci těm správním celkům k tomu, aby ta připravenost dobrovolných hasičů byla na adekvátní úrovni."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Všechno jsme s panem ředitelem probírali včetně dotačních programů. V nejbližších dnech chceme zahájit přípravy na projektovou dokumentaci pro víceúčelové hřiště pro hasiče. Jeho stavba by měla být zahájena v příštím roce. Tady se také budeme snažit získat dotaci."

Frýdek-Místek chce také kromě dobrovolných jednotek pravidelně podporovat i zdejší profesionální hasiče.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jednali jsme o obnovení finanční spolupráce. Konkrétně jsme probrali možnost dotace pro hasičský záchranný sbor ještě v tomto roce. Tato dotace by měla být, pokud všechno půjde dobře, schválena na nejbližším zastupitelstvu města a měla by být použita pro zvýšení úrovně zabezpečení objektů hasičského záchranného sboru."

Spolupráce s profesionálními a dobrovolnými hasiči je pro město nesmírně důležitá, protože povede ke zlepšení požární ochrany, což je vždy a všude maximální priorita.

---

Nový Pustkovec a 8. obvod vyrostou do krásy

Koncepční urbanistická studie 8. stavebního obvodu a Nového Pustkovce je hotová. Komplexně navrhuje budoucí rozvoj těchto porubských částí. K lepšímu se tak změní pěší prostupnost, parkování, zeleň i mobiliář.

Už víme, jak bude v budoucnu vypadat 8. stavební obvod a Nový Pustkovec v Ostravě-Porubě. Na světě je totiž koncepční urbanistická studie, která naznačuje jejich proměnu.

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Opatření, které ta studie navrhuje, nemění nijak zásadně charakter toho území. Pouze doplňuje to území o určité dílčí zásahy."

Nejvýznamnějším motivem je na 8. obvodě vytvoření hlavní pěší trasy, která vede od Duhy až ke stavební fakultě VŠB a která se zároveň stane i centrem volnočasových a společenských aktivit.

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Celá ta trasa je vlastně na jednotlivých místech doplněna o nejrůznější prvky typu sezení, ať už individuálního, nebo společného. Například o altán, o některé herní prvky, cvičící prvky. Například hřiště pro petanque. Podobnou koncepci vlastně studie navrhuje i pro Nový Pustkovec." 

Upraveny budou i vnitrobloky ,zeleň a lidé se mohou těšit i na více parkovacích míst. Celá studie vznikala na základě požadavků obyvatel.

Tomáš Čech koordinátor participativních aktivit: “Podnětu, který právě vzešel z veřejného projednání, bylo ještě dopracování přechodů přes ulici Opavská tak, aby místa byla lépe napojena na veřejný prostor ať už Nového Pustkovce a ulice Slavíkova, tak okolí ulice Bedřicha Nikodéma.”

Koncepční studii úprav 8. stavebního obvodu a Nového Pustkovce si můžete na webových stránkách.

---

Děti se opět vracejí ke sportu, chybí jim ale fyzička

Půlroční pauza se na dětech podepsala. Ztratily fyzičku, mnohé přibraly několik kilogramů. Tak hodnotí fotbalový trenér návrat svého týmu v Horní Suché. Věří ale, že si děti na pohyb brzy zvyknou.

Tito mladí fotbalisté z Horní Suché se neviděli od podzimu. Nyní už trénují opět třikrát týdně. Než se ale dostanou zpět do formy, bude to trvat a asi i bolet.

Gustav Dytko, trenér přípravky SK Horní Suchá: "Já si myslím, že ten koronavirus se na nich hodně podepsal, zvláště co se týče fyzické přípravy, tak jsou na tom velice špatně. Sami můžete vidět váhové příbytky jsou abnormální u některých, takže nám bude nějaký čas trvat, než se to dostane do normálního režimu."

Dětem fotbal chyběl a některé se snažily sportovat v rámci možností.

anketa: "Neviděli jsme se dlouho, netrénovali jsme ani v zimě v hale, tak někdy na podzim jsme se viděli naposled.  Já osobně jsem se snažil chodit každý den ven a když už tak jednou, dvakrát týdně jsem si chodil zahrát fotbal s kamarády co mám u baráku.”

anketa: "Hned z ničeho nic začnu běhat, je to těžší udýchat. Když jsem byl doma, tak jsem běhal okolo domu, celkově jsem cvičil, alespoň něco jsem dělal.”

Pozitivní ale je, že z tohoto týmu se k fotbalu vrátily všechny děti. 

---

Kluby a spolky vidí v rozvolnění naději a plánují akce

Spolky a kluby, které v Novém Jičíně vyvíjí své aktivity, a musely být téměř rok mimo provoz, teď začínají pomalu ale jistě plánovat svou činnost. Některým postačí navázat na přetrhané plány, jiní musí své fungování nastartovat od počátku, i s novými členy

Rozvolňování vládních opatření netrpělivě sledují také spolky a kluby, které působí na území Nového Jičína. V roce 2020 stihly minimum aktivit, ne-li žádné. Například History klub se zaměřuje na práci s dětmi, spolupracují s novojičínským Návštěvnickým centrem a Zámkem Kunín.

Hana Šmídová, vedoucí History klubu: “Loňský rok byl pro nás úplným fiaskem. Vzhledem k tomu, že jsme zaměřeni na práci s menšími dětmi, tak se nám stalo, že nám spousta dětí odrostla. Takže sice budeme rádi, když budou nadále spolupracovat ty starší děti, nicméně budeme se věnovat náboru nových dětí.”

Navázat chce History klub na ověřené projekty a připravuje nový průvodcovský program městem Nový Jičín. O něco lepší období mají za sebou dobrovolní hasiči fungující v místní části Žilina. Částečně mohli trénovat alespoň loni v létě.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Současná situace nám dává naději, že by se to mohlo zlepšit, že bychom mohli začít cvičit. Dohodli jsme se s naším velitelem, že v nejbližší době vypracujeme plán tréninků a dáme dopředu vědět termíny soutěží, aby s tím rodiče mohli počítat.”

Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “V Novém Jičíně chystáme větší akci, Branný den pro děti a mládež, která by se měla odehrávat v prostoru na Skalkách ve spolupráci s Rodinným centrem Mozaika Nový Jičín.”

S Československou obcí legionářskou dále připravují například akci věnovanou osvobození Nového Jičína a okolí, a také by se rádi vrátili do škol, kde vojenskou historii prezentovali v rámci hodin dějepisu.

---

Aloisie Goluchová z Karviné oslavila 100 let

Paní Aloisie Goluchová z Karviné oslavila sté narozeniny. Této celoživotní optimistce, která má ráda společnost, poblahopřál na oddělení sociálních lůžek v Nemocnici s poliklinikou v Karviné-Ráji kromě rodinných příslušníků i primátora města.

Tohle je paní Aloisie Goluchová. Před pár dny oslavila své 100. narozeniny. A protože tráví už nějaký čas na oddělení sociálních lůžek v Nemocnici s poliklinikou v Karviné-Ráji, k tak významnému životnímu jubileu ji přišel poblahopřát primátor města právě sem.

Jan Wolf, primátor Karviné: “100 let je krásný věk, paní Goluchová je čiperná, upovídaná a chtěl bych ji popřát hlavně zdraví a ať se ji tady líbí."

Michaela Dostálová, ambulantní sestra: "Paní Goluchová je u nás klientkou od května loňského roku, je to velmi čiperná paní, soběstačná, chodící, velmi oblíbená mezi klienty." 

Aloisie Goluchová, rozená Sikorová, se narodila 22.4.1921 v Karviné-Dolech, kam také chodila do školy. Po škole pracovala na statku v Darkově. Pochází ze čtyř sourozenců, je matkou jednoho syna, má 5 vnoučat, 8 pravnoučat a jednoho prapravnuka.

Aloisie Goluchová, oslavenkyně: “Tu mají mě rádi, já taky, chodíme na procházky, do divadla. Všechno mám ráda, protože jsme to navštěvovala."

Recept na dlouhověkost ale paní Goluchová nezná.

Aloisie Goluchová, oslavenkyně: "To má každý jinak. Někdo jde spát a ráno nevstane, od toho není pomoci... Já říkám, pokud budu moci a nechají mě, tak tady budu."

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
07. května 2021, 16:00

Liberty má na účtech všechny peníze za emisní povolenky

Ostravská huť Liberty oznámila, že má na účtu všechny peníze za prodej emisních povolenek do Rumunska. Kvůli této transakci se ve středu sešli pracovníci na protestním mítinku před branou závodu. Vedení oznámilo, že část peněz ze zisku dostanou zaměstnanci jako odměny.

Takto to ve středu vypadalo před hutí Liberty Ostrava. Několik set pracovníků protestovalo proti prodeji emisních povolenek sesterské firmě do Rumunska. Vedení společnosti obchod provedlo bez vědomí dozorčí rady a navíc firma slíbila, že povolenky vůbec prodávat nebude. Proto odboráři mítink svolali. 

Petr Slanina, šéf odborů Liberty Ostrava (natočeno 5.5.2021): "Nesouhlasíme s chováním majitele."

V pátek huť oznámila, že všechny peníze, tedy miliarda a 240 milionů korun jsou na účtu Liberty Ostrava a že budou využity v souladu s dohodami. 

Barbora Černá Dvořáková, mluvčí Liberty Ostrava: "Zisk z tohoto prodeje ve výši 260 milionů korun byl použit na výplatu odměny k 70. výročí od založení huti. Tato odměna ve výši 13070 korun čistého, která v součtu činí 134 milionů korun, již byla všem zaměstnancům vyplacena. Zbylá část bude využita na investiční projekty v LIBERTY Ostrava."

Odměna ale odboráře moc neuklidnila a zůstávají ve střehu.

Petr Slanina, šéf odborů Liberty Ostrava: "Jedna věc je mít peníze na účtu a druhá věc je, jestli budou sloužit k čemu jsme se dohodli a k čemu se pan Gupta zavázal, že budou na modernizaci firmy."

Odboráři jsou ve stávkové pohotovosti od poloviny dubna a budou v ní i nadále. V případě neplnění dohod jsou připraveni ochromit provoz huti. 

---

Město podpoří dobrovolné i profesionální hasiče

Profesionální vybavení a zkušenosti jsou pro dobrovolné hasiče nezbytné k zajištění správnému fungování jednotky. Frýdek-Místek proto hledá cesty, jak zajistit prostředky pro další rozvoj dobrovolných hasičů. Pomoci mohou například dotace, ale také rady zkušených profesionálů.

Frýdek-Místek a jeho městské části mají dohromady šest jednotek dobrovolných hasičů. Tak jako všude jsou tyto jednotky nepostradatelné, protože zvládnou řadu činností a u velkých událostí jako jsou například požáry asistují profesionálním hasičům.

Vojtěch Nezval, ředitel ÚO HZS MSK Frýdek-Místek: "Dobrovolní hasiči jsou nedílnou součástí zajištění požární ochrany v celé České republice."

Každá dobrovolná jednotka bývá speciálně předurčená na konkrétní úkoly. K tomu je potřeba, aby měla správné vybavení. A protože dobrovolní hasiči spadají pod město, tak Frýdek-Místek požádal o spolupráci profesionální hasiče, aby získal rady a doporučení, jak správně dobrovolné jednotky vybavit.

Vojtěch Nezval, ředitel ÚO HZS MSK Frýdek-Místek: "S panem náměstkem jsme probírali úroveň zajištění požární ochrany na území města Frýdku-Místku. Probrali jsme situaci, která se týká požárních zbrojnic a úrovně jejich vybavení. Jak technickými prostředky, tak vybavení zasahujících jednotek."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Obnovení požární techniky je finančně velmi náročné, já jsem teď dostal upřesnění požadavku od dobrovolných hasičů k obnovení vozového parku. Je to v milionech korun a počítáme s tím příští rok. Samozřejmě chceme využít ještě další možnosti."

Vojtěch Nezval, ředitel ÚO HZS MSK Frýdek-Místek: "Základní vybavení nezbytné pro jednotku požární ochrany je definováno vyhláškou. Podle toho se na každou kategorii jednotky požární ochrany vztahují minimální požadavky, ať už se to týká techniky nebo počtu lidí v jednotce."

Profesionální hasiči pravidelně obnovují techniku a řada z ní například může po dohodě s městy ještě dobře sloužit u dobrovolných jednotek. Řeší se ale také například různá školení a předávání zkušeností.

Vojtěch Nezval, ředitel ÚO HZS MSK Frýdek-Místek: "Tu pomoc nabízíme, od toho tady jsme. Naše práce je koordinovat tu požární ochranu na svěřeném území. A naše pomoc spočívá především v konzultacích, ve vyhodnocení aktuálního stavu a pomoci těm správním celkům k tomu, aby ta připravenost dobrovolných hasičů byla na adekvátní úrovni."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Všechno jsme s panem ředitelem probírali včetně dotačních programů. V nejbližších dnech chceme zahájit přípravy na projektovou dokumentaci pro víceúčelové hřiště pro hasiče. Jeho stavba by měla být zahájena v příštím roce. Tady se také budeme snažit získat dotaci."

Frýdek-Místek chce také kromě dobrovolných jednotek pravidelně podporovat i zdejší profesionální hasiče.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jednali jsme o obnovení finanční spolupráce. Konkrétně jsme probrali možnost dotace pro hasičský záchranný sbor ještě v tomto roce. Tato dotace by měla být, pokud všechno půjde dobře, schválena na nejbližším zastupitelstvu města a měla by být použita pro zvýšení úrovně zabezpečení objektů hasičského záchranného sboru."

Spolupráce s profesionálními a dobrovolnými hasiči je pro město nesmírně důležitá, protože povede ke zlepšení požární ochrany, což je vždy a všude maximální priorita.

---

Nový Pustkovec a 8. obvod vyrostou do krásy

Koncepční urbanistická studie 8. stavebního obvodu a Nového Pustkovce je hotová. Komplexně navrhuje budoucí rozvoj těchto porubských částí. K lepšímu se tak změní pěší prostupnost, parkování, zeleň i mobiliář.

Už víme, jak bude v budoucnu vypadat 8. stavební obvod a Nový Pustkovec v Ostravě-Porubě. Na světě je totiž koncepční urbanistická studie, která naznačuje jejich proměnu.

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Opatření, které ta studie navrhuje, nemění nijak zásadně charakter toho území. Pouze doplňuje to území o určité dílčí zásahy."

Nejvýznamnějším motivem je na 8. obvodě vytvoření hlavní pěší trasy, která vede od Duhy až ke stavební fakultě VŠB a která se zároveň stane i centrem volnočasových a společenských aktivit.

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Celá ta trasa je vlastně na jednotlivých místech doplněna o nejrůznější prvky typu sezení, ať už individuálního, nebo společného. Například o altán, o některé herní prvky, cvičící prvky. Například hřiště pro petanque. Podobnou koncepci vlastně studie navrhuje i pro Nový Pustkovec." 

Upraveny budou i vnitrobloky ,zeleň a lidé se mohou těšit i na více parkovacích míst. Celá studie vznikala na základě požadavků obyvatel.

Tomáš Čech koordinátor participativních aktivit: “Podnětu, který právě vzešel z veřejného projednání, bylo ještě dopracování přechodů přes ulici Opavská tak, aby místa byla lépe napojena na veřejný prostor ať už Nového Pustkovce a ulice Slavíkova, tak okolí ulice Bedřicha Nikodéma.”

Koncepční studii úprav 8. stavebního obvodu a Nového Pustkovce si můžete na webových stránkách.

---

Děti se opět vracejí ke sportu, chybí jim ale fyzička

Půlroční pauza se na dětech podepsala. Ztratily fyzičku, mnohé přibraly několik kilogramů. Tak hodnotí fotbalový trenér návrat svého týmu v Horní Suché. Věří ale, že si děti na pohyb brzy zvyknou.

Tito mladí fotbalisté z Horní Suché se neviděli od podzimu. Nyní už trénují opět třikrát týdně. Než se ale dostanou zpět do formy, bude to trvat a asi i bolet.

Gustav Dytko, trenér přípravky SK Horní Suchá: "Já si myslím, že ten koronavirus se na nich hodně podepsal, zvláště co se týče fyzické přípravy, tak jsou na tom velice špatně. Sami můžete vidět váhové příbytky jsou abnormální u některých, takže nám bude nějaký čas trvat, než se to dostane do normálního režimu."

Dětem fotbal chyběl a některé se snažily sportovat v rámci možností.

anketa: "Neviděli jsme se dlouho, netrénovali jsme ani v zimě v hale, tak někdy na podzim jsme se viděli naposled.  Já osobně jsem se snažil chodit každý den ven a když už tak jednou, dvakrát týdně jsem si chodil zahrát fotbal s kamarády co mám u baráku.”

anketa: "Hned z ničeho nic začnu běhat, je to těžší udýchat. Když jsem byl doma, tak jsem běhal okolo domu, celkově jsem cvičil, alespoň něco jsem dělal.”

Pozitivní ale je, že z tohoto týmu se k fotbalu vrátily všechny děti. 

---

Kluby a spolky vidí v rozvolnění naději a plánují akce

Spolky a kluby, které v Novém Jičíně vyvíjí své aktivity, a musely být téměř rok mimo provoz, teď začínají pomalu ale jistě plánovat svou činnost. Některým postačí navázat na přetrhané plány, jiní musí své fungování nastartovat od počátku, i s novými členy

Rozvolňování vládních opatření netrpělivě sledují také spolky a kluby, které působí na území Nového Jičína. V roce 2020 stihly minimum aktivit, ne-li žádné. Například History klub se zaměřuje na práci s dětmi, spolupracují s novojičínským Návštěvnickým centrem a Zámkem Kunín.

Hana Šmídová, vedoucí History klubu: “Loňský rok byl pro nás úplným fiaskem. Vzhledem k tomu, že jsme zaměřeni na práci s menšími dětmi, tak se nám stalo, že nám spousta dětí odrostla. Takže sice budeme rádi, když budou nadále spolupracovat ty starší děti, nicméně budeme se věnovat náboru nových dětí.”

Navázat chce History klub na ověřené projekty a připravuje nový průvodcovský program městem Nový Jičín. O něco lepší období mají za sebou dobrovolní hasiči fungující v místní části Žilina. Částečně mohli trénovat alespoň loni v létě.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Současná situace nám dává naději, že by se to mohlo zlepšit, že bychom mohli začít cvičit. Dohodli jsme se s naším velitelem, že v nejbližší době vypracujeme plán tréninků a dáme dopředu vědět termíny soutěží, aby s tím rodiče mohli počítat.”

Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “V Novém Jičíně chystáme větší akci, Branný den pro děti a mládež, která by se měla odehrávat v prostoru na Skalkách ve spolupráci s Rodinným centrem Mozaika Nový Jičín.”

S Československou obcí legionářskou dále připravují například akci věnovanou osvobození Nového Jičína a okolí, a také by se rádi vrátili do škol, kde vojenskou historii prezentovali v rámci hodin dějepisu.

---

Aloisie Goluchová z Karviné oslavila 100 let

Paní Aloisie Goluchová z Karviné oslavila sté narozeniny. Této celoživotní optimistce, která má ráda společnost, poblahopřál na oddělení sociálních lůžek v Nemocnici s poliklinikou v Karviné-Ráji kromě rodinných příslušníků i primátora města.

Tohle je paní Aloisie Goluchová. Před pár dny oslavila své 100. narozeniny. A protože tráví už nějaký čas na oddělení sociálních lůžek v Nemocnici s poliklinikou v Karviné-Ráji, k tak významnému životnímu jubileu ji přišel poblahopřát primátor města právě sem.

Jan Wolf, primátor Karviné: “100 let je krásný věk, paní Goluchová je čiperná, upovídaná a chtěl bych ji popřát hlavně zdraví a ať se ji tady líbí."

Michaela Dostálová, ambulantní sestra: "Paní Goluchová je u nás klientkou od května loňského roku, je to velmi čiperná paní, soběstačná, chodící, velmi oblíbená mezi klienty." 

Aloisie Goluchová, rozená Sikorová, se narodila 22.4.1921 v Karviné-Dolech, kam také chodila do školy. Po škole pracovala na statku v Darkově. Pochází ze čtyř sourozenců, je matkou jednoho syna, má 5 vnoučat, 8 pravnoučat a jednoho prapravnuka.

Aloisie Goluchová, oslavenkyně: “Tu mají mě rádi, já taky, chodíme na procházky, do divadla. Všechno mám ráda, protože jsme to navštěvovala."

Recept na dlouhověkost ale paní Goluchová nezná.

Aloisie Goluchová, oslavenkyně: "To má každý jinak. Někdo jde spát a ráno nevstane, od toho není pomoci... Já říkám, pokud budu moci a nechají mě, tak tady budu."

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-07-05-2021-16-00