Nemocnice na Fifejdách má nové sanitky
Městská nemocnice Ostrava pokračuje ve svém rozvoji. Nyní přišla na řadu obnova vozového parku pro přepravu nemocných. Dosluhující vozy nahradilo 6 nových sanitek Renault speciálně vyrobených pro Ostravu.
Od pátku můžete v ulicích Ostravy potkávat tyto zbrusu nové sanitky. Městská nemocnice si jich pořídila šest, aby nahradily dosluhující, přes dvacet let staré vozy. Celkem mají Fifejdy nyní k dispozici pro přepravu nemocných 22 sanitek.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Modernizaci nemocnice zajišťujeme nejen úpravou pavilonů a areálu, výstavbou parkovacího domu, který zahájíme v příštích týdnech, nákupem nového přístrojového vybavení, ale také obnovou vozového parku. Maximální snahou města je vytvořit v nemocnici takové prostředí a podmínky, abychom nejen výrazně zvýšili komfort pro pacienty včetně moderních sanitek na jejich přepravu, ale zároveň zaměstnancům jejich práci v nemocnici co nejvíce ulehčili a zpříjemnili."
Sanitky jsou osazeny motory, které splňují přísné emisní normy Euro 6. Jsou plně klimatizované a uvnitř jsou mnohem prostornější, než starší sanitky. Navíc umožňují pohodlnější nástup zejména pro seniory nebo zraněné osoby.
Jakub Šutera, zástupce dodavatele vozidel: "Sanitka má 4 místa k sezení a z toho jedno je infarktové křeslo. Transportní technika je od českého výrobce. Každé vozidlo má vysílačku a autorádio s bluetooth, protože většina nemocnic funguje na telefonním signálu."
S moderními vozy jsou spokojeni jsou i řidiči.
řidič sanitky: "Jsem nadmíru spokojený. I co se týká poruch nebo manipulace s pacienty."
Nové sanitky stály přes 7 milionů korun a peníze byly uhrazeny z Fondu pro rozvoj Městské nemocnice Ostrava.
Nové sanitky jsou začleněny do Integrovaného záchranného systému MSK jako všechny ostatní sanitní vozy MNO. V rámci integrovaného záchranného systému Zdravotnická dopravní služba nemocnice poskytuje součinnost při provádění záchranných a likvidačních prací jako pomoc při poskytování přednemocniční neodkladné péče a pomoc při likvidaci zdravotnických následků hromadného neštěstí a dalších mimořádných událostí.
---
Děti se opět vracejí ke sportu, chybí jim ale fyzička
Půlroční pauza se na dětech podepsala. Ztratily fyzičku, mnohé přibraly několik kilogramů. Tak hodnotí fotbalový trenér návrat svého týmu v Horní Suché. Věří ale, že si děti na pohyb brzy zvyknou.
Tito mladí fotbalisté z Horní Suché se neviděli od podzimu. Nyní už trénují opět třikrát týdně. Než se ale dostanou zpět do formy, bude to trvat a asi i bolet.
Gustav Dytko, trenér přípravky SK Horní Suchá: "Já si myslím, že ten koronavirus se na nich hodně podepsal, zvláště co se týče fyzické přípravy, tak jsou na tom velice špatně. Sami můžete vidět váhové příbytky jsou abnormální u některých, takže nám bude nějaký čas trvat, než se to dostane do normálního režimu."
Dětem fotbal chyběl a některé se snažily sportovat v rámci možností.
anketa: "Neviděli jsme se dlouho, netrénovali jsme ani v zimě v hale, tak někdy na podzim jsme se viděli naposled. Já osobně jsem se snažil chodit každý den ven a když už tak jednou, dvakrát týdně jsem si chodil zahrát fotbal s kamarády co mám u baráku.”
anketa: "Hned z ničeho nic začnu běhat, je to těžší udýchat. Když jsem byl doma, tak jsem běhal okolo domu, celkově jsem cvičil, alespoň něco jsem dělal.”
Pozitivní ale je, že z tohoto týmu se k fotbalu vrátily všechny děti.
---
Kluby a spolky vidí v rozvolnění naději a plánují akce
Spolky a kluby, které v Novém Jičíně vyvíjí své aktivity, a musely být téměř rok mimo provoz, teď začínají pomalu ale jistě plánovat svou činnost. Některým postačí navázat na přetrhané plány, jiní musí své fungování nastartovat od počátku, i s novými členy
Rozvolňování vládních opatření netrpělivě sledují také spolky a kluby, které působí na území Nového Jičína. V roce 2020 stihly minimum aktivit, ne-li žádné. Například History klub se zaměřuje na práci s dětmi, spolupracují s novojičínským Návštěvnickým centrem a Zámkem Kunín.
Hana Šmídová, vedoucí History klubu: “Loňský rok byl pro nás úplným fiaskem. Vzhledem k tomu, že jsme zaměřeni na práci s menšími dětmi, tak se nám stalo, že nám spousta dětí odrostla. Takže sice budeme rádi, když budou nadále spolupracovat ty starší děti, nicméně budeme se věnovat náboru nových dětí.”
Navázat chce History klub na ověřené projekty a připravuje nový průvodcovský program městem Nový Jičín. O něco lepší období mají za sebou dobrovolní hasiči fungující v místní části Žilina. Částečně mohli trénovat alespoň loni v létě.
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Současná situace nám dává naději, že by se to mohlo zlepšit, že bychom mohli začít cvičit. Dohodli jsme se s naším velitelem, že v nejbližší době vypracujeme plán tréninků a dáme dopředu vědět termíny soutěží, aby s tím rodiče mohli počítat.”
Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “V Novém Jičíně chystáme větší akci, Branný den pro děti a mládež, která by se měla odehrávat v prostoru na Skalkách ve spolupráci s Rodinným centrem Mozaika Nový Jičín.”
S Československou obcí legionářskou dále připravují například akci věnovanou osvobození Nového Jičína a okolí, a také by se rádi vrátili do škol, kde vojenskou historii prezentovali v rámci hodin dějepisu.
---
Město podpoří dobrovolné i profesionální hasiče
Profesionální vybavení a zkušenosti jsou pro dobrovolné hasiče nezbytné k zajištění správnému fungování jednotky. Frýdek-Místek proto hledá cesty, jak zajistit prostředky pro další rozvoj dobrovolných hasičů. Pomoci mohou například dotace, ale také rady zkušených profesionálů.
Frýdek-Místek a jeho městské části mají dohromady šest jednotek dobrovolných hasičů. Tak jako všude jsou tyto jednotky nepostradatelné, protože zvládnou řadu činností a u velkých událostí jako jsou například požáry asistují profesionálním hasičům.
Vojtěch Nezval, ředitel ÚO HZS MSK Frýdek-Místek: "Dobrovolní hasiči jsou nedílnou součástí zajištění požární ochrany v celé České republice."
Každá dobrovolná jednotka bývá speciálně předurčená na konkrétní úkoly. K tomu je potřeba, aby měla správné vybavení. A protože dobrovolní hasiči spadají pod město, tak Frýdek-Místek požádal o spolupráci profesionální hasiče, aby získal rady a doporučení, jak správně dobrovolné jednotky vybavit.
Vojtěch Nezval, ředitel ÚO HZS MSK Frýdek-Místek: "S panem náměstkem jsme probírali úroveň zajištění požární ochrany na území města Frýdku-Místku. Probrali jsme situaci, která se týká požárních zbrojnic a úrovně jejich vybavení. Jak technickými prostředky, tak vybavení zasahujících jednotek."
Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Obnovení požární techniky je finančně velmi náročné, já jsem teď dostal upřesnění požadavku od dobrovolných hasičů k obnovení vozového parku. Je to v milionech korun a počítáme s tím příští rok. Samozřejmě chceme využít ještě další možnosti."
Vojtěch Nezval, ředitel ÚO HZS MSK Frýdek-Místek: "Základní vybavení nezbytné pro jednotku požární ochrany je definováno vyhláškou. Podle toho se na každou kategorii jednotky požární ochrany vztahují minimální požadavky, ať už se to týká techniky nebo počtu lidí v jednotce."
Profesionální hasiči pravidelně obnovují techniku a řada z ní například může po dohodě s městy ještě dobře sloužit u dobrovolných jednotek. Řeší se ale také například různá školení a předávání zkušeností.
Vojtěch Nezval, ředitel ÚO HZS MSK Frýdek-Místek: "Tu pomoc nabízíme, od toho tady jsme. Naše práce je koordinovat tu požární ochranu na svěřeném území. A naše pomoc spočívá především v konzultacích, ve vyhodnocení aktuálního stavu a pomoci těm správním celkům k tomu, aby ta připravenost dobrovolných hasičů byla na adekvátní úrovni."
Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Všechno jsme s panem ředitelem probírali včetně dotačních programů. V nejbližších dnech chceme zahájit přípravy na projektovou dokumentaci pro víceúčelové hřiště pro hasiče. Jeho stavba by měla být zahájena v příštím roce. Tady se také budeme snažit získat dotaci."
Frýdek-Místek chce také kromě dobrovolných jednotek pravidelně podporovat i zdejší profesionální hasiče.
Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jednali jsme o obnovení finanční spolupráce. Konkrétně jsme probrali možnost dotace pro hasičský záchranný sbor ještě v tomto roce. Tato dotace by měla být, pokud všechno půjde dobře, schválena na nejbližším zastupitelstvu města a měla by být použita pro zvýšení úrovně zabezpečení objektů hasičského záchranného sboru."
Spolupráce s profesionálními a dobrovolnými hasiči je pro město nesmírně důležitá, protože povede ke zlepšení požární ochrany, což je vždy a všude maximální priorita.
---
Aloisie Goluchová z Karviné oslavila 100 let
Paní Aloisie Goluchová z Karviné oslavila sté narozeniny. Této celoživotní optimistce, která má ráda společnost, poblahopřál na oddělení sociálních lůžek v Nemocnici s poliklinikou v Karviné-Ráji kromě rodinných příslušníků i primátora města.
Tohle je paní Aloisie Goluchová. Před pár dny oslavila své 100. narozeniny. A protože tráví už nějaký čas na oddělení sociálních lůžek v Nemocnici s poliklinikou v Karviné-Ráji, k tak významnému životnímu jubileu ji přišel poblahopřát primátor města právě sem.
Jan Wolf, primátor Karviné: “100 let je krásný věk, paní Goluchová je čiperná, upovídaná a chtěl bych ji popřát hlavně zdraví a ať se ji tady líbí."
Michaela Dostálová, ambulantní sestra: "Paní Goluchová je u nás klientkou od května loňského roku, je to velmi čiperná paní, soběstačná, chodící, velmi oblíbená mezi klienty."
Aloisie Goluchová, rozená Sikorová, se narodila 22.4.1921 v Karviné-Dolech, kam také chodila do školy. Po škole pracovala na statku v Darkově. Pochází ze čtyř sourozenců, je matkou jednoho syna, má 5 vnoučat, 8 pravnoučat a jednoho prapravnuka.
Aloisie Goluchová, oslavenkyně: “Tu mají mě rádi, já taky, chodíme na procházky, do divadla. Všechno mám ráda, protože jsme to navštěvovala."
Recept na dlouhověkost ale paní Goluchová nezná.
Aloisie Goluchová, oslavenkyně: "To má každý jinak. Někdo jde spát a ráno nevstane, od toho není pomoci... Já říkám, pokud budu moci a nechají mě, tak tady budu."
---
Školáci pomohli s výsadbou vánočních stromků
Některé rodiny z Palkovic budou mít za několik let možná doma vánoční stromky, které v těchto dnech zasadily jejich děti. Tamní základní škola se zapojila do projektu, ve kterém děti pomáhají vysazovat malé jedličky na obecní plantáži.
Svahy pod elektrickým vedením v kopcích nad Palkovicemi a Myslíkem budou brzy zelenější. Protože pod vedením nesmí růst žádné vyšší stromy, nechala tam obec vysadit plantáž vánočních stromků. Ty se budou sklízet ještě dříve, než by přesáhly povolenou výšku.
S výsadbou jedliček, které za několik let ozdobí vánoce právě rodinám z Palkovic, pomohly děti ze základní školy.
Alice Gorelová, třídní učitelka 4. B: “My jsme v rámci projektu obce Vysaď si svůj strom se zapojili jako škola. Je první ročník, ve kterém se střídají všechny ročníky školy, které se účastní prezenční výuky.”
Školáci si své stromečky označili a budou sledovat, jak se jim daří.
Marek Vyvial, školák: “Sázeli jsme to proto, aby byl na světě čistý vzduch, aby tady bylo více lesů a abychom na té planetě vydrželi. Budeme se tady chodit dívat a mám s sebou i metr, tak vždycky svůj stromek změřím, jak je vysoký.”
Elli Jurčová, školačka: “Sázeli jsme tady se spolužáky jedličky. Šlo to dobře. Vždycky jsme si tam dávali kartičku, abychom poznali, od koho je který stromeček. Na tu kartičku jsem si namalovali nějaký znak.”
Samuel Bača, školák: “Bavilo mě to a je to dobré, protože tady bude více stromů a nebude tady taková holá louka. Já to vždycky změřím metrem. Dávali jsme na to visačky a moc mě to bavilo.”
Po práci měly děti čas na odpočinek i občerstvení, které zajistila radnice.
---