Nová operační metoda je pro pacienty šetrnější
Lékaři v Městské nemocnici Ostrava začali využívat novou operační metodu, která je šetrnější k pacientům. Využívají při ní technologii rázové vlny, která rozbije povrch zvápenatělých tepen a zlepší tak jejich propustnost. Využívat se bude pro pacienty s ischemickou chorobou nohou.
Pouze 10 nemocnice v České republice používá metodu rázové vlny pro zprůchodnění silně kalcifikovaných tepen nohou. Nově tak operují i v Městské nemocnici Ostrava. První pacient, který zákrok podstoupil, je 84letý profesor Rudolf Bernatík z Ostravy.
Rudolf Bernatík, pacient: "Měl jsem už léta potíže. Nohy jsem měl takové těžké, prostě úplně betonové."
Metoda je určena pro pacienty s ischemickou chorobou nohou, kteří mají v důsledku neprůchodnosti tepen problémy s chůzí - silné bolesti, křeče lýtek nebo stehen. U diabetiků mohou rázové vlny dokonce zabránit amputaci. Metoda je přitom k pacientovi velmi šetrná.
Jiří Kozák, primář oddělení Radiologie a zobrazovacích metod MNO: "Budeme tu masivně kalcifikovanou tepnu roztahovat, to kalcium, které je celistvé, účinkem opakovaných rázových vln rozrušíme a céva se krásně roztáhne."
Fifejdská nemocnice plánuje touto metodou ošetřit až 25 pacientů za rok, první dva hned na začátku září.
Jiří Kozák, primář Oddělení Radiologie a zobrazovacích metod MNO: "Tak pane profesore, teď začneme bojovat, abychom tím usazeným vápnem prošli."
Rizikovými faktory pro vznik ischemické choroby je kouření, cukrovka, vysoká hladina tuků a cholesterolu v krvi nebo vysoký krevní tlak a nepřímo také také obezita.
---
Veřejnost se mohla seznámit s projekty Karvinska
Z Fondu spravedlivé transformace poputuje do Moravskoslezského kraje 18,9 miliard korun.Určeny jsou na strategické projekty, které mají pomoc nastartovat a transformovat region po ukončení těžby uhlí. S projekty, které jsou určeny pro rozvoj Karvinska, se seznámila veřejnost v regionální knihovně.
Veřejnost se mohla v literárním salonku karvinské regionální knihovny seznámit se strategickými projekty, které jsou připraveny zejména pro restartování Karvinska.
Jan Wolf, primátor Karviné: "Důležité bude, abychom tady na Karvinsku byli jednotní, neházeli si klacky pod nohy, abychom byli schopni ty projekty dotáhnout do nějaké podoby."
Ivo Vondrák, hejtman MSK: "My máme schváleno v rámci Fondu spravedlivé transformace 18,9 miliard Kč a máme vybráno 13 strategických projektů. Nicméně, těch 13 projektů vyžaduje více peněz, předpokládáme, že ne všechny projekty mohou být realizovány.”
Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK: "Na Karvinsko by měla směřovat jedna třetina, čili 6-7 miliard korun. Něco půjde na excelenci, tzn. na vysoké školy a něco půjde do staveb.”
Jedním ze schválených projektů je výstavba nového centra podnikání, profesních a mezinárodních studií takzvaný Cepis.
Daniel Stavárek, děkan OPF Karviná: "Je to pokračování mise OPF podporovat všemožně rozvoj podnikavosti a podnikání v Karviné a na Karvinsku, v MSK a tím přispět do transformace MSK a našeho regionu."
Dalším projektům se budeme průběžně v rámci Karvinského expresu věnovat.
---
Připravuje se velká rekonstrukce jezu Riviéra
Povodí Odry připravuje rozsáhlou rekonstrukci jezu Riviéra na řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Současný jez bude zbourán a za ním bude vybudován úplně nový. Na březích pak vznikne odpočinková zóna. Začít stavět by se mohlo nejdříve za čtyři až pět let.
Jez Riviéra na řece Ostravici hned za soutokem s řekou Morávkou. Stojí tady už zhruba sto let. Má kamenitý přeliv prolitý betonem a už je na hranici životnosti. Proto se ho Povodí Odry rozhodlo kompletně přestavět.
Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Po úspěšné rekonstrukci Staroměstského stupně na řece Ostravici připravujeme další pro občany zajímavý projekt, který bude kromě stabilizace podélného profilu řeky Ostravice, omezení chodu splavenin, snížení rychlosti vody za povodní a zamezení významné eroze dna také sloužit ke krátkodobé rekreaci občanů Frýdku-Místku, Starého Města a dalších okolních obcí."
Proto byl při zpracování projektu kladen velký důraz na estetiku, vznikne zde totiž také odpočinková zóna.
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "My vítáme každou investici, která zatraktivní prostředí kolem řeky Ostravice. Pro město je to jedno z nejcennějších území a my ho vnímáme jako oblast, která má velký potenciál, ale zároveň chceme zachovat klidový a rekreační charakter toho místa."
Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Tyto opravy jezu vítáme. Jednání mezi Povodí Odry a městem Frýdkem-Místkem neustále probíhají. Jak zpřístupnit břehy Ostravice pro návštěvníky, zpříjemnit to prostředí, jsou stále projednávány. Zároveň plánujeme i další participativní procesy, tak aby se občané mohli zapojit do vzhledu města nejen v okolí a pobřeží Ostravice."
Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Nový stupeň je navržen bezprostředně pod stávajícím objektem, který zanikne. Jeho výška bude 2,8 m, délka 44,1 m včetně nového rybochodu s největší hloubkou ve vývaru 1,3 m. Při vodácké plavbě bude spádový stupeň překonáván přenesením lodi. Pro tento případ bude upraven pravý břeh nad stupněm a pod stupněm jako nástupní a výstupní místo."
Výsledkem bude ještě lepší protipovodňová ochrana, více záchranných prvků pro případ nutnosti zásahu členů integrovaného záchranného systému a celkově lepší a odpočinkové prostředí.
Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Součástí navrženého spádového stupně bude také nový rybochod, který významným způsobem pomůže k migrační prostupnosti řeky Ostravice a umocní celkový efekt s již zprůchodněným Staroměstským stupněm v ichtyologicky zajímavém území soutoku dvou velkých řek Ostravice a Morávky."
Stavět by se mohlo začít kolem roku 2025 až 2026 s předpokládanými náklady kolem osmdesáti milionů korun.
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "A my na to budeme navazovat dalšími projekty, které právě formou spoluúčasti občanů, participací, chceme formovat, co vlastně u té řeky by pro ně bylo nejpřínosnější. Tak jako vznikl nápad slunících lavic, které se potkaly s velkou odezvou. Nějaké další slunící plochy, odpočinkové zóny, možnosti trávení volného času. Čili spíš takové lehké věci. Nechceme tam dělat žádné velké investice, které z toho udělají městskou betonovou zónu. Chceme zachovat přírodní charakter, aby se tam lidé mohli okoupat, projít, vyvětrat. Načerpat novou energii."
Řeka Ostravice byla přes Frýdek-Místek postupně upravena mezi první a druhou světovou válkou. Ochranné říční hráze byly vystavěny až v 60. letech minulého století. Proto je na místě uvažovat o dalších úpravách ku prospěchu řeky i obyvatel v okolí.
---
Dobrovolní hasiči v Žilině jdou znovu do útoku
Stát se hasičem je snem mnoha malých kluků. Ti z novojičínské Žiliny si ho začali plnit tím, že vstoupili do nově založeného dobrovolného sboru. S pořízením techniky pomohlo město i kraj.
Seznámení se s technikou a výcvik základních hasičských dovedností. To je teď hlavní náplň činnosti sboru dobrovolných hasičů v místní části Nového Jičína Žilině, který tu nově vznikl jako zájmová činnost především pro děti.
Jaroslav Perútka, předseda SDH Žilina u Nového Jičína: “Na začátku byli rodiče malých dětí, kteří mě oslovovali s tím, že by byli rádi, kdyby tady byl hasičský kroužek. Hasiči měli v Žilině dlouhou tradici, ale po revoluci skončili, tak jsem si říkal, že by možná stálo za to tu tradici a ten starý hasičský sbor obnovit.”
členové SDH Žilina u Nového Jičína:
“Díval jsem se na zprávy, viděl jsem, že tam jsou hasiči, tak jsem prostě chtěl jít do hasičů.!
“Babička byla hasič.”
“Začalo mě to bavit, proto sem chodím.”
S pořízením základní techniky a dresů pomohlo město Nový Jičín, Moravskoslezský kraj a další podporovatelé.
Jaroslav Perútka, předseda SDH Žilina u Nového Jičína: “Na letošní rok jsme požádali zase kraj a byla nám přidělena dotace na zakoupení hasičské stříkačky.”
Děti tady trénují zatím se zapůjčeným strojem, stříkačka stojí 150 tisíc korun, krajské peníze pokryjí něco přes polovinu této částku, zbytek si musí hasiči sehnat sami.
---
Miloš Holaň: "Dresy jsou pěkné, hlavně aby se nám v nich dařilo"
Hokejisté Vítkovice Ridera vstoupí do nové extraligové sezony v nových dresech. Ty byly vyrobeny podle návrhu jednoho z fanoušků. Podívejte se.
Tak to jsou ony, zbrusu nové dresu vítkovických hokejistů.
Miloš Holaň, trenér HC Vítkovice Ridera: "Návrhů byla spousta, to nás potěšilo. Nakonec vyhrál dres s Vítkem, který ke klubu patří."
Roman Polák, kapitán HC Vítkovice Ridera: "Sledoval jsem výběr na Instagramu a myslím, že to dopadlo dobře."
Vstup do nové sezony, ve které chtějí Vítkovičtí opět proniknout do play off, budou mít o to těžší, že úvodních šest zápasů hrají kvůli vytížení Ostravar Arény volejbalem a tenisem na ledových plochách soupeřů.
Miloš Holaň, trenér HC Vítkovice Ridera: "S tím nic neuděláme, nebudeme se na to vymlouvat. Věřím, že jsme dobře připraveni a nelehký start zvládneme."
Roman Polák, kapitán HC Vítkovice Ridera: "Aspoň se ukáže charakter týmu."
Už tradičním dárkem pro fanoušky byl komentovaný trénink.
---
Redakčně upraveno / zkráceno.