Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Starý nábytek ke kontejnerům nepatří
  • V Havířově kandiduje do zastupitelstva devět subjektů
  • V Ostravici končí bourací práce a začíná budování
  • Umělečtí kováři vytvářejí originální odpadkové koše
  • V novojičínské Žilině byl otevřen spolkový dům
  • Komentované prohlídky opavských kostelů

Starý nábytek ke kontejnerům nepatří

V Ostravě se stále často objevuje nešvar ukládání nepotřebných věcí ke kontejnerům. Strážníci se ale na toto přestupkové jednání zaměřují a tak se jim v uplynulých dnech podařilo odhalit hned čtyři takové případy. Pachatelům hrozí vysoké pokuty.

V Ostravě není výjimkou, že jsou kontejnery obložené starým nábytkem nebo jiným velkoobjemovým odpadem. Původci těchto černých skládek chtějí, aby za ně někdo odpad zlikvidoval, ale dopouštějí se přitom přestupku. Ostravští strážníci se na to zaměřují a v posledních dnech se jim podařilo vyřešit hned 4 takové případy.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: Ve třech případech to bylo na základě zjištění strážníka u kamerového systému a v jednom případě jsme vyjížděli na základě oznámení občana." 

Kamerový systém je pro strážníky velkým pomocníkem. na tomto záběru vidíte, jak muž se ženou odnášejí ke kontejnerům nábytek. Tady zase můžete vidět zárubně dveří, které si po příjezdu strážníků majitel zase odvezl, včetně stavební suti. OZO přitom občanům nabízí několik způsobů legální likvidace odpadu.

Aleš Staniczek, vedoucí provozovny Služby pro obce OZO Ostrava: "Můžu to odevzdat do sběrného dvora a pokud toho mám více, mohu to odvézt do Kunčic. Také lze přes náš eshop objednat kontejner, kde se to nahází a my to odvezeme." 

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Strážníci mohou na místě uložit pokutu až do výše 10 tisíc korun a v případě, že je to oznámeno správnímu orgánu, hrozí sankce do výše 100 tisíc korun." 

Pokud tyto případy strážníci řeší, je samozřejmostí, že kromě pokuty musejí občané tento odpad zlikvidovat legálně. 

---

V Havířově kandiduje do zastupitelstva devět subjektů

Komunální volby se blíží. V Havířově se o místa v zastupitelstvu budou ucházet osobnosti z celkem devíti politických uskupení. V roce 2018 kandidovalo do 43 členného zastupitelstva 13 stran a hnutí.

Jak se daná obec rozvíjí, kam investuje peníze, tak o tom rozhodují zvolení zastupitelé. Vysvědčení jim pak lidé dají při volbách. V Havířově do nadcházejících komunálních voleb kandiduje devět politických subjektů. Přesto, že už politická uskupení rozjela naplno své kampaně, mnozí lidé prozatím nemají přehled o kandidátkách.

anketa: “Ještě jsem se nedíval, nemám zatím přehled."

anketa: “Já se zatím o to nezajímám, ale hnutí ANO má tady velkou perspektivu v Havířově.”

anketa: “Nedívala jsem se ještě přesně, ale něco jsem už sledovala."

anketa: “Já to moc nesleduji, ale většinou si nechám poradit od dobrých známých, kterým věřím v jejich úsudek."

anketa: “Jedině koho bych volila tak Okamuru, protože zbytek té tlupy co tam je, je banda darmožroutu." 

Hlasovací lístky pro volby do zastupitelstva už jsou na magistrátu.

Milan Menšík, tajemník havířovského magistrátu: “Následně je předáme zapisovatelům, kteří je zabalí a nejpozději tři dny před konáním voleb je budou mít voliči ve svých schránkách."

V roce 2018 kandidovalo do 43 členného zastupitelstva 13 politických uskupení. Pětiprocentní hranici pak překonalo 8 subjektů. Nejvíce 13 mandátů získalo hnutí ANO, KSČM obsadilo 7 křesel, ČSSD 6, HPH, Koalici KDU-ČSL a NEZÁVISLÍ a také Piráty zastupují 4 zastupitelé, SPD 3 a stranu ODS 2.

---

V Ostravici končí bourací práce a začíná budování

Rekonstrukce Ostravice je plném proudu. V těchto dnech končí bourací práce a začíná budování interiéru. Budova bude plná unikátních a zajímavých řešení. Po dokončení by se měla stát chloubou města.

Módní dům Ostravica chátral dlouhých 20 let, až se ze slavného obchodního domu stala ostuda města. Letos na jaře dům obsadila stavební firma a dnes již musí i největší pesimisté tleskat. Ostravica se skutečně opravuje a po dokončení by měla být minimálně stejně krásná, jako kdysi. Vše probíhá pod dohledem památkářů.

Michal Bystroň, majitel dodavatelské stavební firmy: "V tuto chvíli jsme ukončili bourací práce. Objekt se kompletně vyčistil do podoby, aby mohly být prováděny povrchové úpravy, podlahy a příčky." 

Investor se snaží zachovat co nejvíce původních prvků, které ještě vylepšuje a zdokonaluje pomocí moderních technologií. Zachován tak zůstane například obrovský světlík, s jehož konstrukcí pomáhali experti s univerzity. 

Daniel Zeman, manažer projektu: "Odborníci našli technické řešení - kombinaci ocelové a hliníkové konstrukce, které už je spočítáno. Byl to náročný úkol." 

Ostravica bude navazovat na náměstí Edvarda Beneše, které by mělo také projít revitalizací na základě vítězné architektonicko- urbanistické studie.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Budovy budou otevřeny směrem do náměstí, takže si tady představte kavárnu s parterem do náměstí, ale v druhé fázi se předpokládá, že se část náměstí může i zastavět." 

Po dokončení rekonstrukce by se měl objekt stát centrem kreativního průmyslu a bude sloužit jako zázemí pro laboratoře, ateliéry, ale i kanceláře a přednáškové sály. V přízemí bude restaurace. 

---

Umělečtí kováři vytvářejí originální odpadkové koše

V historické kovárně umělecké školy AVE Art v Ostravě-Vítkovicích probíhá už 8. ročník Mezinárodního sympozia prostorových forem. Letos na téma Odpadkové koše. Každé dílo bude jiné a zároveň unikátní.

V Ostravě se objeví originální městský mobiliář. Konkrétně odpadkové koše, které tvoří umělečtí kováři na už tradičním Mezinárodním sympoziu prostorových forem, které jednou ročně pořádá umělecká škola AVE ART.

Jaroslav Prokop, ředitel, střední umělecká škola AVE ART: “Odpadkový koš jako sochu pojímáme a je to také o tom, co naše města potřebují ve svých intravilánech.” 

Letos na sympoziu pracuje 10 kovářů. Pracují ve dvojicích a celkem vznikne 5 uměleckých děl.

Lukáš Dvorský, umělecký kovář: “Já jsem si dovolil udělat koš s názorem a můj názor je takový, že tu naši trikoloru poslední dobou a už dlouhou dobu překrývá něco, co nikdo neví, co to je a jediné, co vím jistě, že to je něco růžového, co se nám tváří sladce. Koš bude v barvách trikolory, bude to jako pentle, ale zevnitř z toho koše vytéká a přetéká přes všechny ty naše tři barvy růžová, která všechno potom pokrývá.”

Martin Šimek, umělecký kovář: “My jsme vymysleli koš, který bude s motýli dokola. Chtěli bysme to nechat v černém stylu, ale zároveň tam bude jeden motýl, který bude z nerezu, takže bude vyleštěný a jiný. Bude takovou třešničkou na dortu.”

Originální odpadkové koše budou po dokončení vystaveny před kulturním domem Akord a poté rozmístěny převážně po Ostravě-Jihu.

---

V novojičínské Žilině byl otevřen spolkový dům

Žilina byla poslední z pěti novojičínských místních částí, která neměla svůj prostor pro schůzky osadního výbor a různých společenství. Teď tu byl otevřen spolkový dům. Vznikl rekonstrukcí bývalé čističky odpadních vod.

Hasiči, myslivci, Klub přátel Žiliny a v neposlední řadě místní osadní výbor - tyto skupiny lidí se v novojičínské Žilině mohou scházet za příznivého počasí, na jaře a v létě, venku pod přístřeškem. Když je zima, nebylo kde schůzky organizovat. Od počátku září už je to jinak - v této místní části Nového Jičína byl otevřen spolkový dům.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině: “V zimě se nemáme kde scházet, neměli jsme kde uskutečňovat záměry našich spolků. Takže 12 let trvalo, než se našel vhodný objekt, než došlo k politické shodě a našly se peníze. Díky tomu všemu jsem získali ten náš žilinský spolkový dům.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “V těch ostatních místních částech, jako je Loučka, Bludovice, Straník, Kojetín, tam to zázemí ty osadní výbory, ale i ty zapsané spolky mají. Doposud Žilina tu spolkovou činnost mohla vést jen v tom zastřešeném přístřešku, takže nějakým způsobem fungoval ten letní provoz. Dnes mohou fungovat celoročně.”

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Původně tento objekt, stavba technického vybavení, sloužil jako čistička odpadních vod. Následně po vybudování kanalizace sloužil jako sklad bytového odboru, ovšem toto využití nebylo úplně efektivní. Spolu s osadním výborem jsme našli nový účel využití, a to spolkový dům.”

Rekonstrukce budovy na spolkový dům trvala čtyři měsíce, stála dva miliony 300 tisíc korun včetně daně, financovali ji město.

---

Komentované prohlídky opavských kostelů

Komentované prohlídky některých opavských sakrálních památek jsou připraveny v následujících týdnech pro milovníky historie. Během podzimu se mohou zájemci podívat také do ostatních kostelů mimo bohoslužby. Otevřeny budou až do října v rámci akce Otevřené chrámy.

Během září budou moci zájemci nahlédnout do některých opavských kostelů s průvodcem a dozvědět se mnohé o historii těchto staveb i zajímavostech, které se s nimi pojí. S Petrem Tesařem ze Zemského archivu v Opavě, se malá skupinka vypravila na prohlídku Konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie. Je to nejstarší opavský kostel. Jeho stavba začala na konci 13. století.

návštěvnice akce: „Ráda bych věděla něco o historii.“

Prohlídku začali u severní věže. Zastavili se u kovaných dveří, které kdysi vedly do krypty. A také u nepřehlédnutelného opěrného oblouku, který podpírá vysoký presbytář. A místní mu neřeknou jinak než noha.

Ivana Maloušková, historik a kurátor, OKO Opava: „V rámci komentovaných prohlídek je možné se podívat do míst, která např. během bohoslužeb či běžného zpřístupnění bývají zamčena.“

Návštěvníci tak mohli výjimečně vstoupit do chrámu přes kapli sv. Anny, která slouží jako sakristie, Zatímco kostel je postavený v gotickém stylu s patrnými připomínkami renesance, jeho vnitřní přestavba je barokní. Hlavní oltář s baldachýnem je z 18. století.

Petr Tesař, průvodce, Zemský archiv v Opavě: „Hlavní oltář je zpracován podle návrhu německého architekta italského původu Maurizia Pedettiho, což se donedávna nevědělo.“

Průvodce upozornil na epitaf knížete Karla z Lichtenštejna od opavského sochaře J. G. Lehnera umístěný na zdi v presbytáři.

Na závěr se mohli návštěvníci pokochat pohledem na jednu z největších monstrancí v republice. Je vysoká necelý metr. Stříbrné tělo zdobí zlacení a český křišťál.

Během září se budou prohlídky v opavské konkatedrále ještě opakovat. Veřejnost se bude moci podívat s průvodcem také do kostela sv. Vojtěcha nebo do Švédské kaple. Tam bude výjimečně sloužená bohoslužba.

V rámci akce Otevřené chrámy pak mohou zájemci o sakrální památky nahlédnout mimo bohoslužby do 37 chrámů v Moravskoslezském kraji.





---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
07. září 2022, 17:00

Starý nábytek ke kontejnerům nepatří

V Ostravě se stále často objevuje nešvar ukládání nepotřebných věcí ke kontejnerům. Strážníci se ale na toto přestupkové jednání zaměřují a tak se jim v uplynulých dnech podařilo odhalit hned čtyři takové případy. Pachatelům hrozí vysoké pokuty.

V Ostravě není výjimkou, že jsou kontejnery obložené starým nábytkem nebo jiným velkoobjemovým odpadem. Původci těchto černých skládek chtějí, aby za ně někdo odpad zlikvidoval, ale dopouštějí se přitom přestupku. Ostravští strážníci se na to zaměřují a v posledních dnech se jim podařilo vyřešit hned 4 takové případy.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: Ve třech případech to bylo na základě zjištění strážníka u kamerového systému a v jednom případě jsme vyjížděli na základě oznámení občana." 

Kamerový systém je pro strážníky velkým pomocníkem. na tomto záběru vidíte, jak muž se ženou odnášejí ke kontejnerům nábytek. Tady zase můžete vidět zárubně dveří, které si po příjezdu strážníků majitel zase odvezl, včetně stavební suti. OZO přitom občanům nabízí několik způsobů legální likvidace odpadu.

Aleš Staniczek, vedoucí provozovny Služby pro obce OZO Ostrava: "Můžu to odevzdat do sběrného dvora a pokud toho mám více, mohu to odvézt do Kunčic. Také lze přes náš eshop objednat kontejner, kde se to nahází a my to odvezeme." 

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Strážníci mohou na místě uložit pokutu až do výše 10 tisíc korun a v případě, že je to oznámeno správnímu orgánu, hrozí sankce do výše 100 tisíc korun." 

Pokud tyto případy strážníci řeší, je samozřejmostí, že kromě pokuty musejí občané tento odpad zlikvidovat legálně. 

---

V Havířově kandiduje do zastupitelstva devět subjektů

Komunální volby se blíží. V Havířově se o místa v zastupitelstvu budou ucházet osobnosti z celkem devíti politických uskupení. V roce 2018 kandidovalo do 43 členného zastupitelstva 13 stran a hnutí.

Jak se daná obec rozvíjí, kam investuje peníze, tak o tom rozhodují zvolení zastupitelé. Vysvědčení jim pak lidé dají při volbách. V Havířově do nadcházejících komunálních voleb kandiduje devět politických subjektů. Přesto, že už politická uskupení rozjela naplno své kampaně, mnozí lidé prozatím nemají přehled o kandidátkách.

anketa: “Ještě jsem se nedíval, nemám zatím přehled."

anketa: “Já se zatím o to nezajímám, ale hnutí ANO má tady velkou perspektivu v Havířově.”

anketa: “Nedívala jsem se ještě přesně, ale něco jsem už sledovala."

anketa: “Já to moc nesleduji, ale většinou si nechám poradit od dobrých známých, kterým věřím v jejich úsudek."

anketa: “Jedině koho bych volila tak Okamuru, protože zbytek té tlupy co tam je, je banda darmožroutu." 

Hlasovací lístky pro volby do zastupitelstva už jsou na magistrátu.

Milan Menšík, tajemník havířovského magistrátu: “Následně je předáme zapisovatelům, kteří je zabalí a nejpozději tři dny před konáním voleb je budou mít voliči ve svých schránkách."

V roce 2018 kandidovalo do 43 členného zastupitelstva 13 politických uskupení. Pětiprocentní hranici pak překonalo 8 subjektů. Nejvíce 13 mandátů získalo hnutí ANO, KSČM obsadilo 7 křesel, ČSSD 6, HPH, Koalici KDU-ČSL a NEZÁVISLÍ a také Piráty zastupují 4 zastupitelé, SPD 3 a stranu ODS 2.

---

V Ostravici končí bourací práce a začíná budování

Rekonstrukce Ostravice je plném proudu. V těchto dnech končí bourací práce a začíná budování interiéru. Budova bude plná unikátních a zajímavých řešení. Po dokončení by se měla stát chloubou města.

Módní dům Ostravica chátral dlouhých 20 let, až se ze slavného obchodního domu stala ostuda města. Letos na jaře dům obsadila stavební firma a dnes již musí i největší pesimisté tleskat. Ostravica se skutečně opravuje a po dokončení by měla být minimálně stejně krásná, jako kdysi. Vše probíhá pod dohledem památkářů.

Michal Bystroň, majitel dodavatelské stavební firmy: "V tuto chvíli jsme ukončili bourací práce. Objekt se kompletně vyčistil do podoby, aby mohly být prováděny povrchové úpravy, podlahy a příčky." 

Investor se snaží zachovat co nejvíce původních prvků, které ještě vylepšuje a zdokonaluje pomocí moderních technologií. Zachován tak zůstane například obrovský světlík, s jehož konstrukcí pomáhali experti s univerzity. 

Daniel Zeman, manažer projektu: "Odborníci našli technické řešení - kombinaci ocelové a hliníkové konstrukce, které už je spočítáno. Byl to náročný úkol." 

Ostravica bude navazovat na náměstí Edvarda Beneše, které by mělo také projít revitalizací na základě vítězné architektonicko- urbanistické studie.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Budovy budou otevřeny směrem do náměstí, takže si tady představte kavárnu s parterem do náměstí, ale v druhé fázi se předpokládá, že se část náměstí může i zastavět." 

Po dokončení rekonstrukce by se měl objekt stát centrem kreativního průmyslu a bude sloužit jako zázemí pro laboratoře, ateliéry, ale i kanceláře a přednáškové sály. V přízemí bude restaurace. 

---

Umělečtí kováři vytvářejí originální odpadkové koše

V historické kovárně umělecké školy AVE Art v Ostravě-Vítkovicích probíhá už 8. ročník Mezinárodního sympozia prostorových forem. Letos na téma Odpadkové koše. Každé dílo bude jiné a zároveň unikátní.

V Ostravě se objeví originální městský mobiliář. Konkrétně odpadkové koše, které tvoří umělečtí kováři na už tradičním Mezinárodním sympoziu prostorových forem, které jednou ročně pořádá umělecká škola AVE ART.

Jaroslav Prokop, ředitel, střední umělecká škola AVE ART: “Odpadkový koš jako sochu pojímáme a je to také o tom, co naše města potřebují ve svých intravilánech.” 

Letos na sympoziu pracuje 10 kovářů. Pracují ve dvojicích a celkem vznikne 5 uměleckých děl.

Lukáš Dvorský, umělecký kovář: “Já jsem si dovolil udělat koš s názorem a můj názor je takový, že tu naši trikoloru poslední dobou a už dlouhou dobu překrývá něco, co nikdo neví, co to je a jediné, co vím jistě, že to je něco růžového, co se nám tváří sladce. Koš bude v barvách trikolory, bude to jako pentle, ale zevnitř z toho koše vytéká a přetéká přes všechny ty naše tři barvy růžová, která všechno potom pokrývá.”

Martin Šimek, umělecký kovář: “My jsme vymysleli koš, který bude s motýli dokola. Chtěli bysme to nechat v černém stylu, ale zároveň tam bude jeden motýl, který bude z nerezu, takže bude vyleštěný a jiný. Bude takovou třešničkou na dortu.”

Originální odpadkové koše budou po dokončení vystaveny před kulturním domem Akord a poté rozmístěny převážně po Ostravě-Jihu.

---

V novojičínské Žilině byl otevřen spolkový dům

Žilina byla poslední z pěti novojičínských místních částí, která neměla svůj prostor pro schůzky osadního výbor a různých společenství. Teď tu byl otevřen spolkový dům. Vznikl rekonstrukcí bývalé čističky odpadních vod.

Hasiči, myslivci, Klub přátel Žiliny a v neposlední řadě místní osadní výbor - tyto skupiny lidí se v novojičínské Žilině mohou scházet za příznivého počasí, na jaře a v létě, venku pod přístřeškem. Když je zima, nebylo kde schůzky organizovat. Od počátku září už je to jinak - v této místní části Nového Jičína byl otevřen spolkový dům.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině: “V zimě se nemáme kde scházet, neměli jsme kde uskutečňovat záměry našich spolků. Takže 12 let trvalo, než se našel vhodný objekt, než došlo k politické shodě a našly se peníze. Díky tomu všemu jsem získali ten náš žilinský spolkový dům.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “V těch ostatních místních částech, jako je Loučka, Bludovice, Straník, Kojetín, tam to zázemí ty osadní výbory, ale i ty zapsané spolky mají. Doposud Žilina tu spolkovou činnost mohla vést jen v tom zastřešeném přístřešku, takže nějakým způsobem fungoval ten letní provoz. Dnes mohou fungovat celoročně.”

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Původně tento objekt, stavba technického vybavení, sloužil jako čistička odpadních vod. Následně po vybudování kanalizace sloužil jako sklad bytového odboru, ovšem toto využití nebylo úplně efektivní. Spolu s osadním výborem jsme našli nový účel využití, a to spolkový dům.”

Rekonstrukce budovy na spolkový dům trvala čtyři měsíce, stála dva miliony 300 tisíc korun včetně daně, financovali ji město.

---

Komentované prohlídky opavských kostelů

Komentované prohlídky některých opavských sakrálních památek jsou připraveny v následujících týdnech pro milovníky historie. Během podzimu se mohou zájemci podívat také do ostatních kostelů mimo bohoslužby. Otevřeny budou až do října v rámci akce Otevřené chrámy.

Během září budou moci zájemci nahlédnout do některých opavských kostelů s průvodcem a dozvědět se mnohé o historii těchto staveb i zajímavostech, které se s nimi pojí. S Petrem Tesařem ze Zemského archivu v Opavě, se malá skupinka vypravila na prohlídku Konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie. Je to nejstarší opavský kostel. Jeho stavba začala na konci 13. století.

návštěvnice akce: „Ráda bych věděla něco o historii.“

Prohlídku začali u severní věže. Zastavili se u kovaných dveří, které kdysi vedly do krypty. A také u nepřehlédnutelného opěrného oblouku, který podpírá vysoký presbytář. A místní mu neřeknou jinak než noha.

Ivana Maloušková, historik a kurátor, OKO Opava: „V rámci komentovaných prohlídek je možné se podívat do míst, která např. během bohoslužeb či běžného zpřístupnění bývají zamčena.“

Návštěvníci tak mohli výjimečně vstoupit do chrámu přes kapli sv. Anny, která slouží jako sakristie, Zatímco kostel je postavený v gotickém stylu s patrnými připomínkami renesance, jeho vnitřní přestavba je barokní. Hlavní oltář s baldachýnem je z 18. století.

Petr Tesař, průvodce, Zemský archiv v Opavě: „Hlavní oltář je zpracován podle návrhu německého architekta italského původu Maurizia Pedettiho, což se donedávna nevědělo.“

Průvodce upozornil na epitaf knížete Karla z Lichtenštejna od opavského sochaře J. G. Lehnera umístěný na zdi v presbytáři.

Na závěr se mohli návštěvníci pokochat pohledem na jednu z největších monstrancí v republice. Je vysoká necelý metr. Stříbrné tělo zdobí zlacení a český křišťál.

Během září se budou prohlídky v opavské konkatedrále ještě opakovat. Veřejnost se bude moci podívat s průvodcem také do kostela sv. Vojtěcha nebo do Švédské kaple. Tam bude výjimečně sloužená bohoslužba.

V rámci akce Otevřené chrámy pak mohou zájemci o sakrální památky nahlédnout mimo bohoslužby do 37 chrámů v Moravskoslezském kraji.





---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-07-09-2022-17-00