Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Technické služby už vynosily 25 kontejnerů odpadků
  • Město Opava koupí Obchodní dům Breda
  • Zloděj svlíkal v ostravských obchoďácích figuríny
  • Seniorům je k dispozici pro cvičení další Fitpark
  • Mladí včelaři udělali radost handicapované dívce

Technické služby už vynosily 25 kontejnerů odpadků

Jak jsme vás už informovali, Slezská Ostrava začala s likvidací bezdomovecké osady, která byla doslova zavalena odpadky. Než se zhoršilo počasí, stihli pracovníci technických služeb odvést 25 kontejnerů nejrůznějšího nepořádku a zdaleka ještě neskončili.

9. listopadu ráno odstartovala velká akce, kterou radnice Slezské Ostravy připravovala už několik týdnů. Obyvatelé bezdomovecké osady ji měli v předstihu opustit, aby rovnou mohla začít likvidace. Přesto ještě vyrušili poslední obyvatelku. 

strážník MP: "Vezměte si své nejcennější věci a opusťte tuto chatrč." 

Technické služby si najali pracovníky, kteří plnili téměř měsíc kontejnery vším možným nepořádkem. Ten bezdomovci nashromáždili za 6 let. Spousta věcí byla prý i kradená. 

Daniel Tvrdý, vedoucí Oddělení životního prostředí Slezské Ostravy: "S chlapama z technických služeb a z OZO jsme domluveni, že ty věci budeme i třídit. Je tam spousta dřeva, elektrospotřebičů i kovového materiálu."

V minulých dnech ale kvůli počasí pracovníci přerušili práci. Prozatím naplnili neuvěřitelných 25 kontejnerů, které skončily na skládce.

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "Likvidace je zhruba v polovině. Městský obvod už stála více než 250 tisíc a přerušena byla z důvodu povětrnostních podmínek. Pokračovat budeme na jaře." 

I když už radnice investovala do likvidace odpadu čtvrt milionu korun, je připravena les vyčistit úplně. Podle odhadů to bude stát ještě dalších 150 tisíc korun. Peníze chce vymáhat po bezdomovci, který osadě šéfoval. 

---

Město Opava koupí Obchodní dům Breda

Chátrající opavský obchodní dům Breda dostane druhou šanci: od insolvenčního správce tuto kulturní památku koupí za 39,5 mil. korun město. Rozhodli o tom zastupitelé. V budoucnu by tady mohlo být třeba muzeum, galerie, kancelářské prostory nebo byty.

Obchodní dům Breda architekta Leopolda Bauera postavený v roce 1928 je pro Opavany zcela zásadní stavbou: zná ji opravdu každý. Mnozí si pamatují na nákupy v majestátní dvoraně, které ovšem definitivně skončily v roce 2013, kdy kvůli špatnému technickému stavu majitel Kamil Kolek Bredu uzavřel. Nevyjasněné majetkové poměry pak spustily kolotoč soudů. Zdevastovanou nemovitost před 4 lety k prodeji nabídl správce konkurzní podstaty.

Václav Hájek, Národní památkový ústav: „Nejhorší je to, že do objektu zatéká. I když se teď opraví střešní konstrukce a izolace, tak ta vlhkost tam stále zůstane. “

Letos zazářilo do tmy renovované původní vánoční osvětlení, na které se složili dárci.  Chátrání majestátního paláce zastaví 39,5 mil. korun, které za něj zaplatí město. O další finance na opravy bude žádat stát a nebo evropské fondy.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Hrubý předpoklad je 350 - 400 mil. korun. Samozřejmě musíme nejprve připravit provoz, musíme připravit projekty, stavební povolení. Teprve potom můžeme žádat o nějaké peníze.“

Podle opozice ale není nákup nemovitosti od insolvenčního správce dobře připravený.

Marek Veselý (ODS), opoziční zastupitel: „Z našeho právní rozkladu vyplývá, že s p. Cupkou nemůžeme jednat. Je tam několik zástav, právních a majetkových kliček v samotné podstatě majetku.“

Tyto nesrovnalosti by se měly vyřešit během následujícího půl roku.                                                                                                                                   

V bývalém luxusním obchodním domě by mohlo být např. muzeum, galerie, byty nebo kancelářské prostory. Město bude ke spolufinancování rozsáhlé rekonstrukce hledat partnera.



---

Zloděj svlíkal v ostravských obchoďácích figuríny

Ostravským policistům se podařilo udělat město zase o trochu bezpečnější. Zadrželi zloděje, který kradl v obchodních centrech a také v jejich okolí. Jeho specialitou pak byly figuríny z výloh, které okrádal o vystavené oděvy a boty.

Kriminalisté z Ostravy - Vítkovic několik měsíců pátrali po zloději, který řádil především v obchodních centrech, ale když se mu nedařilo, byl schopný krást i jinde. To se pak zaměřoval na jízdní kola před obchody a v jednom případě ukradl z garáže elektrické nářadí  za 100 tisíc korun. To byla ale spíše výjimka. Jeho doménou pak byly figuríny, které doslova svlékal. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Minimálně v sedmi případech měl obviněný muž odcizit oblečení přímo z figurín v prodejnách v obchodních centrech. Cíleně tyto navštěvoval buď brzy ráno, kdy obchody byly ještě zavřené, nebo večer po ukončení pracovní doby. Společné prostory byly dostupné pro veřejnost, proto měl využít malého nebo téměř žádného pohybu osob a pak už stačilo jen několik vteřin."

Podobný modus operandi nedávno využili i další zloději. V podstatě využili toho, že se obchody v nákupních centrech po provozní době uzavírají jen rolovací mříž, přes kterou jde protáhnout ruka. Tito ale ukradli hodinky. Díky záznamu bezpečnostních kamer ale byli dopadeni stejně, jako 28 letý svlékač figurín.  

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař 6. oddělení obecné kriminality v Ostravě proti muži zahájil trestní stíhání a obvinil ho ze spáchání přečinů krádeže a porušování domovní svobody."

Celkem policisté muži zatím prokázali 14 skutků se škodou asi 250 tisíc korun. Hrozí mu až 5 let vězení. 

---

Seniorům je k dispozici pro cvičení další Fitpark

Dvojité šlapadlo, elipsovitý nášlapný stroj a prvek pro procvičování ramen. Ve Frýdku-Místku vznikl v pořadí už druhý malý Fitpark. Jeho vybudování vyšlo na 250 tisíc korun a je určen hlavně pro seniory, kteří se mohou na jednoduchých strojích protahovat.

Pryžový plácek se třemi cvičebními stroji se nově nachází na ulici 17. listopadu ve Frýdku-Místku.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Je to v bezprostřední blízkosti domů pro seniory, to znamená, že senioři to mají víceméně pod okny. U domů, kde jsme před čtyřmi lety opravili fasádu a balkony a zateplili jsme ty domy. A nyní ten Fitpark by jim měl sloužit ke zvýšení tělesné kondice."

Instalaci zahájily technické služby na začátku října. Hotovo mělo být do konce měsíce, nakonec se ale výstavba protáhla.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Samotná realizace Fitparku na ulici 17. listopadu se nám trochu zpozdila. Z toho důvodu, že některé ty cvičební stroje nebyly kvůli covidu a omezením ve výrobě dostupné. Nicméně podařilo se a my doufáme, že to přispěje ke zkvalitnění vyžití obyvatel a seniorů na 17. listopadu."

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Práce byly opožděny o měsíc. S tím, že jsme tam na zelený povrch mezi pryžovou dlažbu instalovali tři fitness prvky. Jednak oboustranné šlapadlo, je tam nějaký prvek na procvičování ramen a pak takové univerzální elipsovité procvičovadlo."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Uvolnili jsme na to 250 tisíc korun, což je poměrně hodně peněz. Z toho 100 tisíc byla dotace z Moravskoslezského kraje pro rozvoj tělesné aktivity seniorů. Doufáme, že to senioři hojně využijí a pokud se to osvědčí, tak samozřejmě bychom rozšířili tento park o další prvky."

Podle průzkumu se měla většina zdejších seniorů vyslovit pro vybudování Fitparku na tomto místě. Nyní se hlavně bojí, aby nebyl kolem nepořádek.

Anketa: 1.) "První jsme si mysleli, že to bude dobré. Už jsme si zkusili na tom zašlapat a zatočit. Ale horší, jak tady budou chodit cizí, mladí. Oni nedávají pozor. Jestli to bude nějak ochráněné nebo něco, proti nepořádku tady." 2.) "Já si myslím, že to mohlo stát v parku někde, ale nemuselo to být přímo pod okny. Protože já si dovedu představit, že když vidíte tam flaška, tam flaška, tam flaška, večer se tu budou shromažďovat mladí. A co s tím budeme dělat? Já, jak z okna na někoho zařvu, tak budu mít tak rozbité okno asi." 3.) "Mě by se to hodilo, protože já mám problémy s kyčlí. Člověk na opera hned nejde, tak aspoň trošku procvičím nohu. O to se mi jedná. A i tak, že člověk má pohyb. Jak jsme pořád zavřený doma, tak je lepší mít pohyb."

Jak to bude ve skutečnosti s obavami některých obyvatel se ukáže zřejmě až po zimě. Každopádně jde už o druhý fitpark, který nechalo město vybudovat. Nejen senioři si mohou zacvičit také v sadech Svobody ve Frýdku poblíž dětského hřiště. Z bezpečnostních důvodů nejsou stroje určeny pro děti.

---

Mladí včelaři udělali radost handicapované dívce

Vždy před Vánocemi se snaží členové včelařského kroužku Ambrožíci potěšit ty, kteří nemají v životě tolik štěstí. S dárkem pro jednu mladou dívku zavítali do školy v Havířově.

25letá Natálka je slečna, která navštěvuje praktickou školu v Havířově Šumbarku. Ráda se učí, poznává nové věci, a proto ji potěšilo, že ji v létě navštívili členové včelařského kroužku Ambrožíci.

Natálka: "Hodně jsem toho věděla a paní učitelka mne za to i chválila, že jsem šikovná. A hlavně to bylo poučné.”

Na společném setkání se také zrodil nápad, jak udělat dívce před Vánocemi radost.

Jiří Vavřík, vedoucí včelařského kroužku Ambrožíci: "Rozhodli jsme se, když jsme prodávali med na medových slavnostech, tak jsme z každé lahve odložili deset korun a tak jsme nastřádali peníze pro Natálku."

Mladí včelaři pravidelně pomáhají lidem, kteří nemají v životě tolik štěstí.

anketa, člen včelařského kroužku Ambrožíci: “Jsem moc rád, že můžeme Natálce nějak pomoct.”

anketa, členka včelařského kroužku Ambrožíci: “Hodně mne těší, že můžeme pomoci lidem, kteří nemohou dělat věci jako my a nechodí do stejné školy a jsou jiní." 

Natálka si dárků moc váží a neubránila se ani slzám.

Natálka: "Strašně bych chtěla poděkovat, je to od nich takové milé."

Je před Vánocemi, koupíš si něco za to?

Natálka: “Asi šperk a nějakou voňavku.”

Mladá slečna má v životě velký sen. Přála by si, aby jednou mohla samostatně bydlet.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
07. prosince 2021, 17:00

Technické služby už vynosily 25 kontejnerů odpadků

Jak jsme vás už informovali, Slezská Ostrava začala s likvidací bezdomovecké osady, která byla doslova zavalena odpadky. Než se zhoršilo počasí, stihli pracovníci technických služeb odvést 25 kontejnerů nejrůznějšího nepořádku a zdaleka ještě neskončili.

9. listopadu ráno odstartovala velká akce, kterou radnice Slezské Ostravy připravovala už několik týdnů. Obyvatelé bezdomovecké osady ji měli v předstihu opustit, aby rovnou mohla začít likvidace. Přesto ještě vyrušili poslední obyvatelku. 

strážník MP: "Vezměte si své nejcennější věci a opusťte tuto chatrč." 

Technické služby si najali pracovníky, kteří plnili téměř měsíc kontejnery vším možným nepořádkem. Ten bezdomovci nashromáždili za 6 let. Spousta věcí byla prý i kradená. 

Daniel Tvrdý, vedoucí Oddělení životního prostředí Slezské Ostravy: "S chlapama z technických služeb a z OZO jsme domluveni, že ty věci budeme i třídit. Je tam spousta dřeva, elektrospotřebičů i kovového materiálu."

V minulých dnech ale kvůli počasí pracovníci přerušili práci. Prozatím naplnili neuvěřitelných 25 kontejnerů, které skončily na skládce.

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "Likvidace je zhruba v polovině. Městský obvod už stála více než 250 tisíc a přerušena byla z důvodu povětrnostních podmínek. Pokračovat budeme na jaře." 

I když už radnice investovala do likvidace odpadu čtvrt milionu korun, je připravena les vyčistit úplně. Podle odhadů to bude stát ještě dalších 150 tisíc korun. Peníze chce vymáhat po bezdomovci, který osadě šéfoval. 

---

Město Opava koupí Obchodní dům Breda

Chátrající opavský obchodní dům Breda dostane druhou šanci: od insolvenčního správce tuto kulturní památku koupí za 39,5 mil. korun město. Rozhodli o tom zastupitelé. V budoucnu by tady mohlo být třeba muzeum, galerie, kancelářské prostory nebo byty.

Obchodní dům Breda architekta Leopolda Bauera postavený v roce 1928 je pro Opavany zcela zásadní stavbou: zná ji opravdu každý. Mnozí si pamatují na nákupy v majestátní dvoraně, které ovšem definitivně skončily v roce 2013, kdy kvůli špatnému technickému stavu majitel Kamil Kolek Bredu uzavřel. Nevyjasněné majetkové poměry pak spustily kolotoč soudů. Zdevastovanou nemovitost před 4 lety k prodeji nabídl správce konkurzní podstaty.

Václav Hájek, Národní památkový ústav: „Nejhorší je to, že do objektu zatéká. I když se teď opraví střešní konstrukce a izolace, tak ta vlhkost tam stále zůstane. “

Letos zazářilo do tmy renovované původní vánoční osvětlení, na které se složili dárci.  Chátrání majestátního paláce zastaví 39,5 mil. korun, které za něj zaplatí město. O další finance na opravy bude žádat stát a nebo evropské fondy.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Hrubý předpoklad je 350 - 400 mil. korun. Samozřejmě musíme nejprve připravit provoz, musíme připravit projekty, stavební povolení. Teprve potom můžeme žádat o nějaké peníze.“

Podle opozice ale není nákup nemovitosti od insolvenčního správce dobře připravený.

Marek Veselý (ODS), opoziční zastupitel: „Z našeho právní rozkladu vyplývá, že s p. Cupkou nemůžeme jednat. Je tam několik zástav, právních a majetkových kliček v samotné podstatě majetku.“

Tyto nesrovnalosti by se měly vyřešit během následujícího půl roku.                                                                                                                                   

V bývalém luxusním obchodním domě by mohlo být např. muzeum, galerie, byty nebo kancelářské prostory. Město bude ke spolufinancování rozsáhlé rekonstrukce hledat partnera.



---

Zloděj svlíkal v ostravských obchoďácích figuríny

Ostravským policistům se podařilo udělat město zase o trochu bezpečnější. Zadrželi zloděje, který kradl v obchodních centrech a také v jejich okolí. Jeho specialitou pak byly figuríny z výloh, které okrádal o vystavené oděvy a boty.

Kriminalisté z Ostravy - Vítkovic několik měsíců pátrali po zloději, který řádil především v obchodních centrech, ale když se mu nedařilo, byl schopný krást i jinde. To se pak zaměřoval na jízdní kola před obchody a v jednom případě ukradl z garáže elektrické nářadí  za 100 tisíc korun. To byla ale spíše výjimka. Jeho doménou pak byly figuríny, které doslova svlékal. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Minimálně v sedmi případech měl obviněný muž odcizit oblečení přímo z figurín v prodejnách v obchodních centrech. Cíleně tyto navštěvoval buď brzy ráno, kdy obchody byly ještě zavřené, nebo večer po ukončení pracovní doby. Společné prostory byly dostupné pro veřejnost, proto měl využít malého nebo téměř žádného pohybu osob a pak už stačilo jen několik vteřin."

Podobný modus operandi nedávno využili i další zloději. V podstatě využili toho, že se obchody v nákupních centrech po provozní době uzavírají jen rolovací mříž, přes kterou jde protáhnout ruka. Tito ale ukradli hodinky. Díky záznamu bezpečnostních kamer ale byli dopadeni stejně, jako 28 letý svlékač figurín.  

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař 6. oddělení obecné kriminality v Ostravě proti muži zahájil trestní stíhání a obvinil ho ze spáchání přečinů krádeže a porušování domovní svobody."

Celkem policisté muži zatím prokázali 14 skutků se škodou asi 250 tisíc korun. Hrozí mu až 5 let vězení. 

---

Seniorům je k dispozici pro cvičení další Fitpark

Dvojité šlapadlo, elipsovitý nášlapný stroj a prvek pro procvičování ramen. Ve Frýdku-Místku vznikl v pořadí už druhý malý Fitpark. Jeho vybudování vyšlo na 250 tisíc korun a je určen hlavně pro seniory, kteří se mohou na jednoduchých strojích protahovat.

Pryžový plácek se třemi cvičebními stroji se nově nachází na ulici 17. listopadu ve Frýdku-Místku.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Je to v bezprostřední blízkosti domů pro seniory, to znamená, že senioři to mají víceméně pod okny. U domů, kde jsme před čtyřmi lety opravili fasádu a balkony a zateplili jsme ty domy. A nyní ten Fitpark by jim měl sloužit ke zvýšení tělesné kondice."

Instalaci zahájily technické služby na začátku října. Hotovo mělo být do konce měsíce, nakonec se ale výstavba protáhla.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Samotná realizace Fitparku na ulici 17. listopadu se nám trochu zpozdila. Z toho důvodu, že některé ty cvičební stroje nebyly kvůli covidu a omezením ve výrobě dostupné. Nicméně podařilo se a my doufáme, že to přispěje ke zkvalitnění vyžití obyvatel a seniorů na 17. listopadu."

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Práce byly opožděny o měsíc. S tím, že jsme tam na zelený povrch mezi pryžovou dlažbu instalovali tři fitness prvky. Jednak oboustranné šlapadlo, je tam nějaký prvek na procvičování ramen a pak takové univerzální elipsovité procvičovadlo."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Uvolnili jsme na to 250 tisíc korun, což je poměrně hodně peněz. Z toho 100 tisíc byla dotace z Moravskoslezského kraje pro rozvoj tělesné aktivity seniorů. Doufáme, že to senioři hojně využijí a pokud se to osvědčí, tak samozřejmě bychom rozšířili tento park o další prvky."

Podle průzkumu se měla většina zdejších seniorů vyslovit pro vybudování Fitparku na tomto místě. Nyní se hlavně bojí, aby nebyl kolem nepořádek.

Anketa: 1.) "První jsme si mysleli, že to bude dobré. Už jsme si zkusili na tom zašlapat a zatočit. Ale horší, jak tady budou chodit cizí, mladí. Oni nedávají pozor. Jestli to bude nějak ochráněné nebo něco, proti nepořádku tady." 2.) "Já si myslím, že to mohlo stát v parku někde, ale nemuselo to být přímo pod okny. Protože já si dovedu představit, že když vidíte tam flaška, tam flaška, tam flaška, večer se tu budou shromažďovat mladí. A co s tím budeme dělat? Já, jak z okna na někoho zařvu, tak budu mít tak rozbité okno asi." 3.) "Mě by se to hodilo, protože já mám problémy s kyčlí. Člověk na opera hned nejde, tak aspoň trošku procvičím nohu. O to se mi jedná. A i tak, že člověk má pohyb. Jak jsme pořád zavřený doma, tak je lepší mít pohyb."

Jak to bude ve skutečnosti s obavami některých obyvatel se ukáže zřejmě až po zimě. Každopádně jde už o druhý fitpark, který nechalo město vybudovat. Nejen senioři si mohou zacvičit také v sadech Svobody ve Frýdku poblíž dětského hřiště. Z bezpečnostních důvodů nejsou stroje určeny pro děti.

---

Mladí včelaři udělali radost handicapované dívce

Vždy před Vánocemi se snaží členové včelařského kroužku Ambrožíci potěšit ty, kteří nemají v životě tolik štěstí. S dárkem pro jednu mladou dívku zavítali do školy v Havířově.

25letá Natálka je slečna, která navštěvuje praktickou školu v Havířově Šumbarku. Ráda se učí, poznává nové věci, a proto ji potěšilo, že ji v létě navštívili členové včelařského kroužku Ambrožíci.

Natálka: "Hodně jsem toho věděla a paní učitelka mne za to i chválila, že jsem šikovná. A hlavně to bylo poučné.”

Na společném setkání se také zrodil nápad, jak udělat dívce před Vánocemi radost.

Jiří Vavřík, vedoucí včelařského kroužku Ambrožíci: "Rozhodli jsme se, když jsme prodávali med na medových slavnostech, tak jsme z každé lahve odložili deset korun a tak jsme nastřádali peníze pro Natálku."

Mladí včelaři pravidelně pomáhají lidem, kteří nemají v životě tolik štěstí.

anketa, člen včelařského kroužku Ambrožíci: “Jsem moc rád, že můžeme Natálce nějak pomoct.”

anketa, členka včelařského kroužku Ambrožíci: “Hodně mne těší, že můžeme pomoci lidem, kteří nemohou dělat věci jako my a nechodí do stejné školy a jsou jiní." 

Natálka si dárků moc váží a neubránila se ani slzám.

Natálka: "Strašně bych chtěla poděkovat, je to od nich takové milé."

Je před Vánocemi, koupíš si něco za to?

Natálka: “Asi šperk a nějakou voňavku.”

Mladá slečna má v životě velký sen. Přála by si, aby jednou mohla samostatně bydlet.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-07-12-2021-17-00