Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Lidé by ocenili veřejné toalety u parkoviště pod Javorovým
  • Rozpočet Ostravy bude nejvyšší v historii města
  • Opravená kaplička sv. Jana Nepomuckého v Suchých Lazcích
  • KD Heřmanice zažil první akci po rekonstrukci
  • Vánoční přání novojičínských dětí bylo vyslyšeno

Lidé by ocenili veřejné toalety u parkoviště pod Javorovým

Lidé, kteří bydlí poblíž parkoviště pod spodní stanicí lanovky na Javorový vrch, si stěžují, že jim turisti znečišťují okolí jejich domů. Důvodem jsou chybějící veřejné toalety.

Javorový je jedním z velmi frekventovaných cílů v Beskydech. Lidé, kteří přijedou na parkoviště pod lanovkou, si však nemají kam odskočit a obyvatelům blízkých domů se samozřejmě nelíbí, že jim turisté znečišťují okolí.

Ladislav Kaszper, muž bydlící v sousedství parkoviště: “Je to nepříjemné, protože tady jezdí turisti a nemají tady sociální zařízení. Všude tady okolo je potom svinčík.”

Po veřejných toaletách volá i provozovatel paraglidingového parku.

Dalibor Carbol, Flight Park Javorový: “Z toho místa se stal takový příměstský sportovní park a fakt tady chodí hodně lidí a když vystoupí z auta, tak potřebují si někde zajít na záchod a když tady není, tak tu potřebu vykonávají všude na soukromých pozemcích.”

Soukromý provozovatel nabídl městu, že veřejné toalety postaví na hranici městského a svého pozemku. Jednání se však protahují.

Dalibor Carbol, Flight Park Javorový: “Už rok se domlouváme a pořád jsou nějaké problémy v jednání o těch věcech, kde to má stát a jestli to může stát tady pod stromy, nebo ne.”

Ivo Kaleta (SNK Osobnosti pro Třinec), místostarosta Třince: “Tady samozřejmě nezáleží jen na tom přístupu města, ale i na přístupu státních orgánů, tzn. orgánů ochrany přírody a na druhé straně také záleží na tom, jak se k tomu bude stavět pan Carbol a jestli těm orgánům vyhoví. Takže ta hra je rozehraná.”

Pokud se jednání nakonec zdaří, mohli by se návštěvníci lokality pod Javorovým veřejných toalet přece jen dočkat. Inspirací mohou být například ty, jaké vybudovali u horské chaty Prašivá, kde ke splachování využívají dešťovou vodu.

---

Rozpočet Ostravy bude nejvyšší v historii města

Ostravské má na příští rok chválen rekordní rozpočet. Příjmy i výdaje by měly přesáhnout 14 miliard korun a je to nejvíce v historii města. Více než třetina rozpočtu půjde na investice.

Ostrava bude v roce 2023 hospodařit se 14 miliardami a 318 miliony korun. Na investice přitom půjde rekordních téměř 5 miliard korun, tedy více než třetina z celého rozpočtu.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Našimi prioritami při sestavování rozpočtu na rok 2023 bylo pomoci občanům města v současné nelehké situaci zachováním co nejnižších cen městem poskytovaných služeb, dále pak alokace co nejvyššího objemu investičních prostředků pro pokračování slibně nastartovaného rozvoje města, a to vše při nezvyšování, ale naopak snížení zadluženosti Ostravy."

Rozpočet je o téměř 2 miliardy vyšší než v letošním roce a je to především díky výběru sdílených daní, které by měly právě o tuto částku narůst. Zdroje navyšují převody z minulých let a také úvěr z roku 2020. 

Miroslav Svozil, náměstek primátora Ostravy: „Pro město je zásadní schválení státního rozpočtu České republiky na rok 2023 dne 30. listopadu 2022. Obsahuje totiž mj. financování projektu čtyř kulturních staveb pro čtyři největší česká města. Pro Ostravu to znamená státní spolufinancování klíčové stavby investičního rozpočtu – Koncertní haly a související rekonstrukci Domu kultury města Ostravy."

Největší investice půjdou jako obvykle do rozvoje vodohospodářské infrastruktury, hlavně na budování kanalizace, dále na rekonstrukci domova pro seniory Korýtko nebo na modernizaci městské nemocnice.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Kapitálový rozpočet města umožňuje jak realizaci drobných, avšak důležitých investic, tak zároveň strategických a investičně náročných projektů. Zároveň reagujeme na nově vznikající potřeby. Do rozpočtu jsme proto nově zařadili zdroje na obnovu cyklistické infrastruktury ve výši 25 milionů korun či projekty s cílem energetických úspor a využívání alternativních zdrojů energií."

Pro městské obvody se ve schváleném rozpočtu počítá s částkou asi 2 a půl miliardy korun, což je o 400 milionů korun více než letos.

---

Krátké zprávy, 7. prosince, 16 h - 1

20. prosince uplynou 4 roky od tragického výbuchu metanu v podzemí Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku. Výbuch v hloubce zhruba 800 metrů vyvolal tlakovou vlnu a požár. V šachtě tehdy zahynulo 12 polských a jeden český havíř. Několik dalších bylo zraněno. Vyšetřování neštěstí ještě stále není ukončeno.

Největší nedostatek praktických lékařů je na Novojičínsku a Karvinsku. Ke kvalitní zdravotní péči se nemůže dostat v okrese Nový Jičín přibližně 44 tisíc lidí, v okrese Karviná pak 16 tisíc pacientů. Největším problémem je nerovnoměrná dostupnost a věk praktiků. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti MOJE AMBULANCE

---

Opravená kaplička sv. Jana Nepomuckého v Suchých Lazcích

V Suchých Lazcích mají nově opravenou barokní kapličku sv. Jana Nepomuckého. Obnovy se dočkala také dřevěná socha světce uvnitř. Protože v nevysokém obecním rozpočtu se peníze na opravy hledaly jen těžko, vypsala obec na záchranu této sochy veřejnou sbírku.

Kaplička sv. Jana Nepomuckého je nejstarší stavbou na území Suchých Lazců. U silnice, která prochází obcí, stojí už tři století. Patřila k tvrzi pánů Tvorkovských z Kravař , která byla vystavěna naproti. Její zbytky zde byly patrné ještě ve 40. letech minulého století. Rekonstrukce, do které se během tohoto roku pustili dobrovolníci, navrátila svatostánku původní vzhled.

David Závěšický, kronikář obce Suché Lazce: „Úpravy z r. 1968 spočívaly v břizolitové omítce, která de facto zpevnila stavbu. My jsme navrátili zpátky hladkou omítku, která tam původně byla. Plus jsme dodělali římsy okrasné, které tam byly.“

Betonové střešní tašky nahradila břidlice, která předtím krov pokrývala. Opravený byl také kovaný kříž s postavou Ježíše Krista umístěný na hřebenu střechy. A tak kaplička opět získala barokní ráz.

Nyní se sem vrátila i obnovená dřevěná socha Jana Nepomuckého. Socha v životní velikosti byla vytesána z jednoho kusu ořechového dřeva. Restaurátoři objevili pod několika nánosy barev i ty původní.

Tomáš Oršový, restaurátor: „S památkáři jsme se domluvili, že způsob restaurování bude vedený do stylu konzervace. Že necháme původní vrstvu prosvítat. A doplníme ji průhlednou lazurou, která sjednotí povrch.“

Díky pečlivé analýze sochy byla upřesněná doba výstavby kapličky.

Dalibor Halátek, památkář, Národní památkový ústav: „Díky restaurování a nálezu nápisu na soklu se zpřesnilo datum výstavby, a to na 20. léta 18. století. Je zde totiž monogram zdejšího pána, který sídlil na tvrzi, Adama Gottfieda Tvorkovského z Kravař.

Oprava kapličky a rekonstrukce sochy stála 250 000 korun a zaplatila je obec. Část peněz přidali také občané formou veřejné sbírky.

Petr Orieščík (ČSSD), starosta Suchých Lazců: „Byli bychom rádi, kdyby tato kaplička byla prohlášena kulturní památkou. U sochy jsme v průběhu opravy zjistili, že už kulturní památkou je.“

V příštím roce budou restaurovány také vnitřní stěny kaple. Sondy zde totiž odhalily původní, barokních malby.



---

KD Heřmanice zažil první akci po rekonstrukci

Kulturní dům v Ostravě-Heřmanicích má za sebou kompletní rekonstrukci. Slezská Ostrava v něm ještě před oficiálním otevřením uspořádala první zatěžkávací akci – tradiční Ples seniorů.

Kulturní dům v Ostravě-Heřmanicích je doslova jako nový. Na první akci po rekonstrukci přišlo 120 účastníků, což je zároveň maximální kapacita.

Anketa: 1.) "Tak já jsem tady ještě nebyla, ale je to krásné, jsem tady poprvé." 2.) "Jo, je to opravené pěkně, jo, jo." 3.) "No je to krásné tady. My jsme tady sice nebyli, když to bylo ještě v původním stavu, ale teď se nám to líbí." - A obecně k akcím, které pro vás obvod dělá? Jako pro seniory? - 4.) "Úžasné, my jsme tak spokojení, že si to nedovedete představit. A my jsme za to strašně vděčni, že se tak dostaneme mezi sobě rovné, mezi vrstevníky, máme si co popovídat, hodně se známe. A když se neznáme, tak se seznámíme." 5.) "Vzhledem k tomu, že jsem byla zaměstnanec Slezské Ostravy, tak jsem byla správce kulturních domů. A tady den jsem také měla ve své péči. Je pěkně udělaný, každopádně. Škoda, že nejsou větší prostory."

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Je to první akce ještě před slavnostním otevřením, taková zatěžkávací, abychom doladili poslední věci, které tady v tom kulturním domě třeba ještě chybí. Nebo jsme se ještě nenaučili s nimi pracovat. A vybrali jsme jako zatěžkávací akci Ples seniorů, což je tradiční akce, která se dříve konávala v Kulturním domě v Michálkovicích, protože Slezská Ostrava nedisponovala moderním kulturním domem, kde by se mohla konat."

Rekonstrukce kulturního domu vyšla na 38 milionů korun a trvala necelý rok.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "V rámci ní se zrekonstruovala fasáda kulturního domu. Kulturní dům získal novou střechu, ale také izolace a kompletní proměnou prošly také interiéry, v rámci kterých se mimo jiné rozšířila pobočka zdejší knihovny."

O víkendu 17. a 18. prosince budou pro veřejnost připraveny Dny otevřených dveří.

---

Krátké zprávy, 7. prosince, 16 h - 2

Úterní dopravní nehoda na Opavsku si vyžádala zranění dvou osob. Srážka osobního a nákladního vozidla se stala kolem 18 hodin v Dolním Benešově.

Lukáš Humpl, mluvčí HZS MSK: “V osobním automobilu byly zraněny dvě osoby: Třiaosmdesátiletá žena utrpěla poranění hrudníku a zad. Byla zajištěna krčním límcem, uložena do podtlakové matrace, záchranáři podali nitrožilně léky a infuzní roztok. Poté pacientku transportovali na urgentní příjem ostravské Fakultní nemocnice. Na chirurgickou ambulanci téhož zdravotnického zařízení byl po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče přepraven také o rok starší muž, a to s poraněním horní končetiny.”

---

Vánoční přání novojičínských dětí bylo vyslyšeno

Projekt Vánoční překvapení opět zajistil dárky pod stromeček pro novojičínské děti ze sociálně znevýhodněného prostředí. Akci zorganizovalo Rodinné centrum Mozaika ve spolupráci s městským úřadem

Podpořit štědré Vánoce i v rodinách, kde sociálně-ekonomická situace není dobrá, pomáhá v Novém Jičíně projekt Vánoční překvapení, už čtvrtým rokem je myšlenkou Rodinného centra Mozaika a sociálního odboru města. Letos tak díky této akci a štědrosti dárců bude mít o něco větší radost u stromečku 41 dětí.

Zuzana Rosová, RC Mozaika: “Během dvaceti čtyř hodin byl seznam zaplněn. Takže zájem dárců by velký. Líbilo se mi i to, že oni už jako by na to čekali, kdy rodinné centrum vyhlásí tu výzvu. Někteří rodiče vybírali dárečky ve věku a pohlaví svých dětí a pak to šli i společně koupit. Moc se nám líbí ta štědrost i to, že to má takový hlubší kontext, že s učíme dobrotě v celé rodině.”

Seznam dětí, tedy zda se jedná o děvče nebo chlapce, kolik je jim let a co by si asi přáli, zveřejnila Mozaika na svém Facebooku. Vytvořilo ho oddělení sociálně právní ochrany dětí.

Richard Pešat, vedoucí oddělení sociálně právní ochrany dětí: “My jsme vytipovali skutečně ty nejpotřebnější děti, které pochází ze sociálně znevýhodněného prostředí, které je spojeno s tím, že je tam problematické bydlení, zadluženost nebo ztráta zaměstnání. takže tyto děti budou obdarovány.”

Zuzana Rosová, RC Mozaika: “Menší děti si přály stavebnice, holčičky samozřejmě panenky plus nějaké tvořivé sady. A v letošním roce se sešlo na seznamu víc dětí mezi desátým a čtrnáctým rokem a ty si přály oblečení, mikiny, trička, a také dekorativní kosmetiku.”

Dárky teď bude sociální odbor postupně distribuovat do rodin tak, aby je všechny děti 24. prosince mohly u stromečku rozbalit.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
07. prosince 2022, 16:00

Lidé by ocenili veřejné toalety u parkoviště pod Javorovým

Lidé, kteří bydlí poblíž parkoviště pod spodní stanicí lanovky na Javorový vrch, si stěžují, že jim turisti znečišťují okolí jejich domů. Důvodem jsou chybějící veřejné toalety.

Javorový je jedním z velmi frekventovaných cílů v Beskydech. Lidé, kteří přijedou na parkoviště pod lanovkou, si však nemají kam odskočit a obyvatelům blízkých domů se samozřejmě nelíbí, že jim turisté znečišťují okolí.

Ladislav Kaszper, muž bydlící v sousedství parkoviště: “Je to nepříjemné, protože tady jezdí turisti a nemají tady sociální zařízení. Všude tady okolo je potom svinčík.”

Po veřejných toaletách volá i provozovatel paraglidingového parku.

Dalibor Carbol, Flight Park Javorový: “Z toho místa se stal takový příměstský sportovní park a fakt tady chodí hodně lidí a když vystoupí z auta, tak potřebují si někde zajít na záchod a když tady není, tak tu potřebu vykonávají všude na soukromých pozemcích.”

Soukromý provozovatel nabídl městu, že veřejné toalety postaví na hranici městského a svého pozemku. Jednání se však protahují.

Dalibor Carbol, Flight Park Javorový: “Už rok se domlouváme a pořád jsou nějaké problémy v jednání o těch věcech, kde to má stát a jestli to může stát tady pod stromy, nebo ne.”

Ivo Kaleta (SNK Osobnosti pro Třinec), místostarosta Třince: “Tady samozřejmě nezáleží jen na tom přístupu města, ale i na přístupu státních orgánů, tzn. orgánů ochrany přírody a na druhé straně také záleží na tom, jak se k tomu bude stavět pan Carbol a jestli těm orgánům vyhoví. Takže ta hra je rozehraná.”

Pokud se jednání nakonec zdaří, mohli by se návštěvníci lokality pod Javorovým veřejných toalet přece jen dočkat. Inspirací mohou být například ty, jaké vybudovali u horské chaty Prašivá, kde ke splachování využívají dešťovou vodu.

---

Rozpočet Ostravy bude nejvyšší v historii města

Ostravské má na příští rok chválen rekordní rozpočet. Příjmy i výdaje by měly přesáhnout 14 miliard korun a je to nejvíce v historii města. Více než třetina rozpočtu půjde na investice.

Ostrava bude v roce 2023 hospodařit se 14 miliardami a 318 miliony korun. Na investice přitom půjde rekordních téměř 5 miliard korun, tedy více než třetina z celého rozpočtu.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Našimi prioritami při sestavování rozpočtu na rok 2023 bylo pomoci občanům města v současné nelehké situaci zachováním co nejnižších cen městem poskytovaných služeb, dále pak alokace co nejvyššího objemu investičních prostředků pro pokračování slibně nastartovaného rozvoje města, a to vše při nezvyšování, ale naopak snížení zadluženosti Ostravy."

Rozpočet je o téměř 2 miliardy vyšší než v letošním roce a je to především díky výběru sdílených daní, které by měly právě o tuto částku narůst. Zdroje navyšují převody z minulých let a také úvěr z roku 2020. 

Miroslav Svozil, náměstek primátora Ostravy: „Pro město je zásadní schválení státního rozpočtu České republiky na rok 2023 dne 30. listopadu 2022. Obsahuje totiž mj. financování projektu čtyř kulturních staveb pro čtyři největší česká města. Pro Ostravu to znamená státní spolufinancování klíčové stavby investičního rozpočtu – Koncertní haly a související rekonstrukci Domu kultury města Ostravy."

Největší investice půjdou jako obvykle do rozvoje vodohospodářské infrastruktury, hlavně na budování kanalizace, dále na rekonstrukci domova pro seniory Korýtko nebo na modernizaci městské nemocnice.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Kapitálový rozpočet města umožňuje jak realizaci drobných, avšak důležitých investic, tak zároveň strategických a investičně náročných projektů. Zároveň reagujeme na nově vznikající potřeby. Do rozpočtu jsme proto nově zařadili zdroje na obnovu cyklistické infrastruktury ve výši 25 milionů korun či projekty s cílem energetických úspor a využívání alternativních zdrojů energií."

Pro městské obvody se ve schváleném rozpočtu počítá s částkou asi 2 a půl miliardy korun, což je o 400 milionů korun více než letos.

---

Krátké zprávy, 7. prosince, 16 h - 1

20. prosince uplynou 4 roky od tragického výbuchu metanu v podzemí Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku. Výbuch v hloubce zhruba 800 metrů vyvolal tlakovou vlnu a požár. V šachtě tehdy zahynulo 12 polských a jeden český havíř. Několik dalších bylo zraněno. Vyšetřování neštěstí ještě stále není ukončeno.

Největší nedostatek praktických lékařů je na Novojičínsku a Karvinsku. Ke kvalitní zdravotní péči se nemůže dostat v okrese Nový Jičín přibližně 44 tisíc lidí, v okrese Karviná pak 16 tisíc pacientů. Největším problémem je nerovnoměrná dostupnost a věk praktiků. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti MOJE AMBULANCE

---

Opravená kaplička sv. Jana Nepomuckého v Suchých Lazcích

V Suchých Lazcích mají nově opravenou barokní kapličku sv. Jana Nepomuckého. Obnovy se dočkala také dřevěná socha světce uvnitř. Protože v nevysokém obecním rozpočtu se peníze na opravy hledaly jen těžko, vypsala obec na záchranu této sochy veřejnou sbírku.

Kaplička sv. Jana Nepomuckého je nejstarší stavbou na území Suchých Lazců. U silnice, která prochází obcí, stojí už tři století. Patřila k tvrzi pánů Tvorkovských z Kravař , která byla vystavěna naproti. Její zbytky zde byly patrné ještě ve 40. letech minulého století. Rekonstrukce, do které se během tohoto roku pustili dobrovolníci, navrátila svatostánku původní vzhled.

David Závěšický, kronikář obce Suché Lazce: „Úpravy z r. 1968 spočívaly v břizolitové omítce, která de facto zpevnila stavbu. My jsme navrátili zpátky hladkou omítku, která tam původně byla. Plus jsme dodělali římsy okrasné, které tam byly.“

Betonové střešní tašky nahradila břidlice, která předtím krov pokrývala. Opravený byl také kovaný kříž s postavou Ježíše Krista umístěný na hřebenu střechy. A tak kaplička opět získala barokní ráz.

Nyní se sem vrátila i obnovená dřevěná socha Jana Nepomuckého. Socha v životní velikosti byla vytesána z jednoho kusu ořechového dřeva. Restaurátoři objevili pod několika nánosy barev i ty původní.

Tomáš Oršový, restaurátor: „S památkáři jsme se domluvili, že způsob restaurování bude vedený do stylu konzervace. Že necháme původní vrstvu prosvítat. A doplníme ji průhlednou lazurou, která sjednotí povrch.“

Díky pečlivé analýze sochy byla upřesněná doba výstavby kapličky.

Dalibor Halátek, památkář, Národní památkový ústav: „Díky restaurování a nálezu nápisu na soklu se zpřesnilo datum výstavby, a to na 20. léta 18. století. Je zde totiž monogram zdejšího pána, který sídlil na tvrzi, Adama Gottfieda Tvorkovského z Kravař.

Oprava kapličky a rekonstrukce sochy stála 250 000 korun a zaplatila je obec. Část peněz přidali také občané formou veřejné sbírky.

Petr Orieščík (ČSSD), starosta Suchých Lazců: „Byli bychom rádi, kdyby tato kaplička byla prohlášena kulturní památkou. U sochy jsme v průběhu opravy zjistili, že už kulturní památkou je.“

V příštím roce budou restaurovány také vnitřní stěny kaple. Sondy zde totiž odhalily původní, barokních malby.



---

KD Heřmanice zažil první akci po rekonstrukci

Kulturní dům v Ostravě-Heřmanicích má za sebou kompletní rekonstrukci. Slezská Ostrava v něm ještě před oficiálním otevřením uspořádala první zatěžkávací akci – tradiční Ples seniorů.

Kulturní dům v Ostravě-Heřmanicích je doslova jako nový. Na první akci po rekonstrukci přišlo 120 účastníků, což je zároveň maximální kapacita.

Anketa: 1.) "Tak já jsem tady ještě nebyla, ale je to krásné, jsem tady poprvé." 2.) "Jo, je to opravené pěkně, jo, jo." 3.) "No je to krásné tady. My jsme tady sice nebyli, když to bylo ještě v původním stavu, ale teď se nám to líbí." - A obecně k akcím, které pro vás obvod dělá? Jako pro seniory? - 4.) "Úžasné, my jsme tak spokojení, že si to nedovedete představit. A my jsme za to strašně vděčni, že se tak dostaneme mezi sobě rovné, mezi vrstevníky, máme si co popovídat, hodně se známe. A když se neznáme, tak se seznámíme." 5.) "Vzhledem k tomu, že jsem byla zaměstnanec Slezské Ostravy, tak jsem byla správce kulturních domů. A tady den jsem také měla ve své péči. Je pěkně udělaný, každopádně. Škoda, že nejsou větší prostory."

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Je to první akce ještě před slavnostním otevřením, taková zatěžkávací, abychom doladili poslední věci, které tady v tom kulturním domě třeba ještě chybí. Nebo jsme se ještě nenaučili s nimi pracovat. A vybrali jsme jako zatěžkávací akci Ples seniorů, což je tradiční akce, která se dříve konávala v Kulturním domě v Michálkovicích, protože Slezská Ostrava nedisponovala moderním kulturním domem, kde by se mohla konat."

Rekonstrukce kulturního domu vyšla na 38 milionů korun a trvala necelý rok.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "V rámci ní se zrekonstruovala fasáda kulturního domu. Kulturní dům získal novou střechu, ale také izolace a kompletní proměnou prošly také interiéry, v rámci kterých se mimo jiné rozšířila pobočka zdejší knihovny."

O víkendu 17. a 18. prosince budou pro veřejnost připraveny Dny otevřených dveří.

---

Krátké zprávy, 7. prosince, 16 h - 2

Úterní dopravní nehoda na Opavsku si vyžádala zranění dvou osob. Srážka osobního a nákladního vozidla se stala kolem 18 hodin v Dolním Benešově.

Lukáš Humpl, mluvčí HZS MSK: “V osobním automobilu byly zraněny dvě osoby: Třiaosmdesátiletá žena utrpěla poranění hrudníku a zad. Byla zajištěna krčním límcem, uložena do podtlakové matrace, záchranáři podali nitrožilně léky a infuzní roztok. Poté pacientku transportovali na urgentní příjem ostravské Fakultní nemocnice. Na chirurgickou ambulanci téhož zdravotnického zařízení byl po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče přepraven také o rok starší muž, a to s poraněním horní končetiny.”

---

Vánoční přání novojičínských dětí bylo vyslyšeno

Projekt Vánoční překvapení opět zajistil dárky pod stromeček pro novojičínské děti ze sociálně znevýhodněného prostředí. Akci zorganizovalo Rodinné centrum Mozaika ve spolupráci s městským úřadem

Podpořit štědré Vánoce i v rodinách, kde sociálně-ekonomická situace není dobrá, pomáhá v Novém Jičíně projekt Vánoční překvapení, už čtvrtým rokem je myšlenkou Rodinného centra Mozaika a sociálního odboru města. Letos tak díky této akci a štědrosti dárců bude mít o něco větší radost u stromečku 41 dětí.

Zuzana Rosová, RC Mozaika: “Během dvaceti čtyř hodin byl seznam zaplněn. Takže zájem dárců by velký. Líbilo se mi i to, že oni už jako by na to čekali, kdy rodinné centrum vyhlásí tu výzvu. Někteří rodiče vybírali dárečky ve věku a pohlaví svých dětí a pak to šli i společně koupit. Moc se nám líbí ta štědrost i to, že to má takový hlubší kontext, že s učíme dobrotě v celé rodině.”

Seznam dětí, tedy zda se jedná o děvče nebo chlapce, kolik je jim let a co by si asi přáli, zveřejnila Mozaika na svém Facebooku. Vytvořilo ho oddělení sociálně právní ochrany dětí.

Richard Pešat, vedoucí oddělení sociálně právní ochrany dětí: “My jsme vytipovali skutečně ty nejpotřebnější děti, které pochází ze sociálně znevýhodněného prostředí, které je spojeno s tím, že je tam problematické bydlení, zadluženost nebo ztráta zaměstnání. takže tyto děti budou obdarovány.”

Zuzana Rosová, RC Mozaika: “Menší děti si přály stavebnice, holčičky samozřejmě panenky plus nějaké tvořivé sady. A v letošním roce se sešlo na seznamu víc dětí mezi desátým a čtrnáctým rokem a ty si přály oblečení, mikiny, trička, a také dekorativní kosmetiku.”

Dárky teď bude sociální odbor postupně distribuovat do rodin tak, aby je všechny děti 24. prosince mohly u stromečku rozbalit.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-07-12-2022-16-00