Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V rodinném domku v Hrabyni uhořel majitel
  • Návnada s hřebíky málem ublížila psovi v Novém Jičíně
  • Inspektoři dali další pokutu za odběr vody pro sjezdovky
  • Ambulantní centrum K-centra nahradí terénní program
  • Pomůcky pro výuku vymýšlí učitel se svými žáky

V rodinném domku v Hrabyni uhořel majitel

Tragická událost se odehrála brzy ráno v Hrabyni. Při požáru rodinného domku uhořel jeho majitel. Hasiči zachránili zraněnou manželku a záchranáři ji po ošetření převezli do nemocnice. Oheň zřejmě vznikl od kamen.

O půl šesté ráno přivolali svědci hasiče k požáru rodinného domku v Hrabyni na Opavsku. Zasahující jednotka vyvedla z plamenů 72letou ženu a záchranáři ji odvezli do nemocnice v Opavě. Hasiči uhasili požár během krátké doby. "Do Hrabyně ihned vyjela jednotka Hasičského záchranného sboru HZS MS kraje ze stanice Opava, společně s ní tři jednotky dobrovolných hasičů – Hrabyně, Velká Polom a Mokré Lazce. Hasiči dostali oheň pod kontrolu za dvacet minut, několik desítek minut jim zabralo dohašování s vynášením zařízení bytu před dům," potvrzuje mluvčí HZS MS kraje Petr Kůdela.

Bohužel ale také v objektu hasiči našli tělo 81letého majitele, kterému už nebylo pomoci. Příčinu požáru zjišťují hasiči. Podle sousedů měli v domku velký nepořádek a je možné, že při přikládání do kamen mohla do hromad papíru odskočit jiskra. Obětí požáru je údajně bývalý starosta Hrabyně. "Měli tam nepořádek. Už to tam byl s nimi řešit i starosta. Oni vůbec nevycházeli. V poslední době žili nějak divně. Asi si chtěli přitopit," přemýšlela sousedka o příčině požáru.

Předběžná škoda na plameny poničeném domku je odhadována na 100 tisíc korun. Téměř celé dopoledne musela být uzavřena silnice, která kolem domu vedle. Kvůli vodě z hašení byla vozovka silně namrzlá.

---

Návnada s hřebíky málem ublížila psovi v Novém Jičíně

Pohozené kousky sýra se zapíchnutými hřebíky našel pejskař u rybníka Lamberk v Novém Jičíně. Nebezpečnou návnadu zlikvidoval a o události informoval na sociálních sítích.

Asi čtyři kousky sýra s nastraženými hřebíky našel v trávě při venčení svého psa mladý muž v Novém Jičíně, v místní části Žilině. O nepříjemnou zkušenost se okamžitě podělil na sociálních sítích. 

Nebezpečná návnada se měla objevit u rybníka Lamberk, v blízkosti jednoho z odpadkových košů. Právě tato lokalita je častým místem vycházek pejskařů. 

V těchto dnech ji také o něco intenzivněji procházejí i novojičínští strážníci. 

“Městská policie nasdílela informaci o tom, že byla nalezena nebezpečná návnada, která mohla být určena pro pejsky. Informaci jsme uveřejnili na našem facebooku,” uvedla Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín.

Údajně ale pejskař sýrové kostky s hřebíky zlikvidoval, což byla z pohledu případného vyšetřování incidentu chyba.

“Člověka, který zjistil, že se na místě nachází tato nebezpečná návnada, jsme informovali o tom, že ji neměl vyhazovat a měl okamžitě uvědomit Policii České republiky,” upozornila Ilona Majorošová. 

Kolegy ze státního sboru tak kontaktovali až strážníci. 

„V případě, že vznikla jakékoli osobě nějaká újma na životě a zdraví jejich domácího zvířete či finanční škoda, nechť tuto skutečnost osobně oznámí na nejbližší policejní služebně případně na bezplatné lince tísňového volání 158,“ uvedl René Černohorský, tiskový mluvčí Policie ČR, ÚO Nový Jičín.

Namátkové kontroly  strážníků v okolí rybníka budou pokračovat. 

  

---

Inspektoři dali další pokutu za odběr vody pro sjezdovky

Lyžařské areály bez umělého zasněžování jsou dnes již výjimkou. Ani výše položená střediska se nemohou spoléhat na dostatečně vydatnou sněhovou nadílku. Lyžařskou sezonu proto už několik let zahajují zpravidla na technickém sněhu a s jeho pomocí si sezonu také prodlužují až do jara. S umělým zasněžováním však souvisí spotřeba vody potřebné pro sněžná děla. Tu provozovatelé berou přímo z vodních toků, nebo si ji od léta střádají v rezervoárech.

Právě s čerpáním vody však mají provozovatelé největší problémy a někteří už zaplatili pokuty za překročení povoleného množství, nebo dokonce černý odběr. 

Česká inspekce životního prostředí pokuty vypočítává podle odebraných kubických metrů vody. V Beskydech i Jeseníkách šlo o sankce vyměřené ve statisících. 

"Inspekce se zabývá kontrolní činností ve skiareálech systematicky řadu let. Z výsledků je vidět mírný pokles zjištěných porušení. Inspektoři provádějí při své kontrolní činnosti nejen samotnou kontrolu dodržování vodního zákona a všech podmínek pravomocných rozhodnutí, ale významnou roli při vlastní kontrole sehrává i prevence, šíření osvěty, poskytované provozovatelům skiareálů. I přes zlepšení, ke kterému nepochybně přispěly kontroly ČIŽP, se budeme kontrole skiareálů věnovat i nadále. Kontroly v letošní sezoně už začaly," uvedla mluvčí České inspekce životního prostředí Jana Jandová. 

Provozovatelé se zpravidla brání, že životní prostředí nepoškozují. Voda se do přírody vrací po roztátí sněhu. Argumentují i tím, že zasněžování přírodě prospívá, když postupně odtávající voda ze sjezdovek na jaře udržuje vláhu v krajině. 

Pokutu za překročení povoleného odběru vody dostali také v beskydském Bukovci. Lyžařský areál tam provozuje obecní společnost Technické služby Bukovec, s.r.o. Pro zasněžování čerpá vodu z řeky Olše. Už několik let se snaží získat povolení pro navýšení odběru, což úředníci zamítají s odvoláním na ochranu vodních živočichů. 

Od roku 2016 do loňska v Bukovci z řeky odčerpali téměř 17 tisíc kubíků vody nad povolený limit. Inspektoři jim vyměřili 10 korun za každý kubík, tedy necelých 170 tisíc korun.

Firma měla vodoprávním úřadem povoleno odebrat z řeky maximálně 3500 metrů krychlových měsíčně. V prosinci 2016, v prosinci 2017, v lednu a prosinci 2018 a v lednu 2019 ale tuto hranici výrazně překročila. „Nejvíce byl povolený limit překročen v prosinci 2018, kdy firma odebrala z řeky 6064 metrů krychlových navíc, tedy 73 procent nad povolenou měsíční hranici. V prosinci 2016 to bylo například 4662 metrů krychlových nad limit,“  uvedl Karel Kozubek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě.

Pokuta byla určena výpočtem, a to ve výši 10 korun za každý metr krychlový nelegálně odebrané povrchové vody. „Podle zákona je přitom možné za tento přestupek uložit pokutu ve výši 40 korun za metr krychlový. Nicméně vzhledem k tíživým majetkovým poměrům odvolatele a tomu, že neoprávněným odběrem nedošlo k poškození životního prostředí, byly uplatněny takzvané důvody zvláštního zřetele hodné, kterými zákon umožňuje základní pokutovou sazbu za nelegální odběr snížit,“  vysvětlil Kozubek. Pokuta nabyla 16. prosince právní moci.

Dokud úředníci nevyhoví žádosti o navýšení odběru vody z řeky Olše, budou muset provozovatelé Kempalandu své sjezdovky zasněžovat jen omezeně. 

---

Ambulantní centrum K-centra nahradí terénní program

Orlová zavedla novou službu, Terénní program, který v podstatě nahradí stávající K-centrum. Lidé v jeho okolí si totiž stěžovali na blízkost této služby jak u bytových domů, tak vedle školy. Od nového roku tak přestalo fungovat.

Ambulantní službu K-centra od letošního roku nahradí terénní služba, Zapojí se do ní 3 sociální pracovníci, kteří budou pomáhat zejména lidem závislých na drogách v ulicích města každý pracovní den od 8 do 15 hodin. 

“Popřípadě existuje i možnost se individuálně domluvit. Uživatelé mají na nás telefonický kontakt, mají i informační leták s místy, kde se budeme nacházet. V kolik hodin, v který den apod. Kromě výměnného programu jim budeme poskytovat také základní poradenství, mastičky, obvazový materiál na drobné poranění a podobně,” říká jedna ze sociálních pracovnic

V K-centru měli loni registrovaných přes 460 klientů, Aktivně tuto službu využívalo zhruba 150 z nich. Většinou se jednalo o dlouhodobé uživatele pervitinu. Jejich věkový průměr byl 37 let.

“Jinak naše zázemí jako terénních pracovníků bude na Doubravanu, kde kromě nás bude taky působit ČČK, který těmto lidem bude poskytovat  hygienický servis, potravinový servis plus každý čtvrtek by měl červený kříž provádět i zdravotnické ošetření lidem bez domova v terénu,” uvádí jedna ze sociálních pracovnic

“Tato služba bude zpoplatněna  10 korunami. Za těch 10 korun tam lidé, kteří budou bez přístřeší, budou moci využívat jednak hygienický servis, jednak si tam budou moci vyprat své prádlo a také si uvařit nějakou sáčkovou polévku, eventuálně teplý nápoj,” dodává Naděžda Kubalová, místostarostka Orlové

Odborné poradenství pak bude lidem s jakoukoli závislostí poskytovat Modrý kříž, který má zázemí v centru Maják. 

Ambulantní službu K-centra od letošního roku nahradí terénní služba, Zapojí se do ní 3 sociální pracovníci, kteří budou pomáhat zejména lidem závislých na drogách v ulicích města každý pracovní den od 8 do 15 hodin. 

“Popřípadě existuje i možnost se individuálně domluvit. Uživatelé mají na nás telefonický kontakt, mají i informační leták s místy, kde se budeme nacházet. V kolik hodin, v který den apod. Kromě výměnného programu jim budeme poskytovat také základní poradenství, mastičky, obvazový materiál na drobné poranění a podobně,” 

V K-centru měli loni registrovaných přes 460 klientů, Aktivně tuto službu využívalo zhruba 150 z nich. Většinou se jednalo o dlouhodobé uživatele pervitinu. Jejich věkový průměr byl 37 let.

“Jinak naše zázemí jako terénních pracovníků bude na Doubravanu, kde kromě nás bude taky působit ČČK, který těmto lidem bude poskytovat  hygienický servis, potravinový servis plus každý čtvrtek by měl červený kříž provádět i zdravotnické ošetření lidem bez domova v terénu,” uvádí Kubalová

“Tato služba bude zpoplatněna  10 korunami. Za těch 10 korun tam lidé, kteří budou bez přístřeší, budou moci využívat jednak hygienický servis, jednak si tam budou moci vyprat své prádlo a také si uvařit nějakou sáčkovou polévku, eventuálně teplý nápoj,” dodává 

Odborné poradenství pak bude lidem s jakoukoli závislostí poskytovat Modrý kříž, který má zázemí v centru Maják. 

---

Pomůcky pro výuku vymýšlí učitel se svými žáky

Žáci ze Základní školy ve Vávrovicích spolu se svým učitelem vymýšlejí originální školní pomůcky pro výuku. Některé z nich tiskárna vydala a používají je školy napříč republikou.

Vypadá to jako desková hra, ale jde o praktickou školní pomůcku. Na podložce jsou nakresleny různé typy kontejnerů na tříděný. Děti mají k dipozici nejrůznější věci, které je potřeba vyhodit do správné popelnice. Učí se tak správně třídit odpad.                                                                                                                                             "Tohle používáme v hodinách přírodovědy a také pracovních činností," hlásí jeden zdejší páťák.
Vlastní školní pomůcky na této škole vymýšlejí už dobrá dvě desetiletí.  Učitelé viděli, že při probírání některých témat je dobré použít také vizuální vjemy. Třeba opaky tady učí s pomocí pexesa. Spolu s dalšími  výukovými materiály jej vymysleli a vyrobili učitelé přesně „na tělo“ svým žákům. Ti pak přidali své zkušenosti, připomínky i vylepšení.
"Ke tvorbě vlastních pomůcek nás vedla přemíra interaktivních materiálů - počítače, interaktivní tabule. Dětem chyběla manipulace s předměty," míní ředitel školy a učitel v jedné osobě  Pavel Gregor.
Dějepis je s kreslenými středověkými postavami hned zábavnější. Děti hledají dvojice, které k sobě patří.  Tyto magnety byly původně vytvořeny pro jednoho zdejšího žáka - chlapce s těžkou vadou řeči. Obrázky mu pomohly s vyjadřováním. Teď je školáci používají ve výuce běžně.                                                                          Mnohé pomůcky z vávrovické malotřídky se dočkaly svého vydání a používají je na hodinách češtiny, matematiky nebo prvouky také na dalších školách.
"Samozřejmě každou novou pomůcku, kterou chceme vytisknout, ladíme a testujeme ve školách.  Jak dlouho to může trvat? Může to trvat měsíce někdy i kratší dobu, třeba měsíc," říká  Alena Strnadlová z vydavatelské firmy Optys.
Velký zájem je v současné době především o pomůcky, které lze přichytit na tabuli s pomocí magnetů. Do popředí se ale dostávají také ty ze dřeva, které jsou po děti příjemné i na dotek.   

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
08. ledna 2020, 16:00

V rodinném domku v Hrabyni uhořel majitel

Tragická událost se odehrála brzy ráno v Hrabyni. Při požáru rodinného domku uhořel jeho majitel. Hasiči zachránili zraněnou manželku a záchranáři ji po ošetření převezli do nemocnice. Oheň zřejmě vznikl od kamen.

O půl šesté ráno přivolali svědci hasiče k požáru rodinného domku v Hrabyni na Opavsku. Zasahující jednotka vyvedla z plamenů 72letou ženu a záchranáři ji odvezli do nemocnice v Opavě. Hasiči uhasili požár během krátké doby. "Do Hrabyně ihned vyjela jednotka Hasičského záchranného sboru HZS MS kraje ze stanice Opava, společně s ní tři jednotky dobrovolných hasičů – Hrabyně, Velká Polom a Mokré Lazce. Hasiči dostali oheň pod kontrolu za dvacet minut, několik desítek minut jim zabralo dohašování s vynášením zařízení bytu před dům," potvrzuje mluvčí HZS MS kraje Petr Kůdela.

Bohužel ale také v objektu hasiči našli tělo 81letého majitele, kterému už nebylo pomoci. Příčinu požáru zjišťují hasiči. Podle sousedů měli v domku velký nepořádek a je možné, že při přikládání do kamen mohla do hromad papíru odskočit jiskra. Obětí požáru je údajně bývalý starosta Hrabyně. "Měli tam nepořádek. Už to tam byl s nimi řešit i starosta. Oni vůbec nevycházeli. V poslední době žili nějak divně. Asi si chtěli přitopit," přemýšlela sousedka o příčině požáru.

Předběžná škoda na plameny poničeném domku je odhadována na 100 tisíc korun. Téměř celé dopoledne musela být uzavřena silnice, která kolem domu vedle. Kvůli vodě z hašení byla vozovka silně namrzlá.

---

Návnada s hřebíky málem ublížila psovi v Novém Jičíně

Pohozené kousky sýra se zapíchnutými hřebíky našel pejskař u rybníka Lamberk v Novém Jičíně. Nebezpečnou návnadu zlikvidoval a o události informoval na sociálních sítích.

Asi čtyři kousky sýra s nastraženými hřebíky našel v trávě při venčení svého psa mladý muž v Novém Jičíně, v místní části Žilině. O nepříjemnou zkušenost se okamžitě podělil na sociálních sítích. 

Nebezpečná návnada se měla objevit u rybníka Lamberk, v blízkosti jednoho z odpadkových košů. Právě tato lokalita je častým místem vycházek pejskařů. 

V těchto dnech ji také o něco intenzivněji procházejí i novojičínští strážníci. 

“Městská policie nasdílela informaci o tom, že byla nalezena nebezpečná návnada, která mohla být určena pro pejsky. Informaci jsme uveřejnili na našem facebooku,” uvedla Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín.

Údajně ale pejskař sýrové kostky s hřebíky zlikvidoval, což byla z pohledu případného vyšetřování incidentu chyba.

“Člověka, který zjistil, že se na místě nachází tato nebezpečná návnada, jsme informovali o tom, že ji neměl vyhazovat a měl okamžitě uvědomit Policii České republiky,” upozornila Ilona Majorošová. 

Kolegy ze státního sboru tak kontaktovali až strážníci. 

„V případě, že vznikla jakékoli osobě nějaká újma na životě a zdraví jejich domácího zvířete či finanční škoda, nechť tuto skutečnost osobně oznámí na nejbližší policejní služebně případně na bezplatné lince tísňového volání 158,“ uvedl René Černohorský, tiskový mluvčí Policie ČR, ÚO Nový Jičín.

Namátkové kontroly  strážníků v okolí rybníka budou pokračovat. 

  

---

Inspektoři dali další pokutu za odběr vody pro sjezdovky

Lyžařské areály bez umělého zasněžování jsou dnes již výjimkou. Ani výše položená střediska se nemohou spoléhat na dostatečně vydatnou sněhovou nadílku. Lyžařskou sezonu proto už několik let zahajují zpravidla na technickém sněhu a s jeho pomocí si sezonu také prodlužují až do jara. S umělým zasněžováním však souvisí spotřeba vody potřebné pro sněžná děla. Tu provozovatelé berou přímo z vodních toků, nebo si ji od léta střádají v rezervoárech.

Právě s čerpáním vody však mají provozovatelé největší problémy a někteří už zaplatili pokuty za překročení povoleného množství, nebo dokonce černý odběr. 

Česká inspekce životního prostředí pokuty vypočítává podle odebraných kubických metrů vody. V Beskydech i Jeseníkách šlo o sankce vyměřené ve statisících. 

"Inspekce se zabývá kontrolní činností ve skiareálech systematicky řadu let. Z výsledků je vidět mírný pokles zjištěných porušení. Inspektoři provádějí při své kontrolní činnosti nejen samotnou kontrolu dodržování vodního zákona a všech podmínek pravomocných rozhodnutí, ale významnou roli při vlastní kontrole sehrává i prevence, šíření osvěty, poskytované provozovatelům skiareálů. I přes zlepšení, ke kterému nepochybně přispěly kontroly ČIŽP, se budeme kontrole skiareálů věnovat i nadále. Kontroly v letošní sezoně už začaly," uvedla mluvčí České inspekce životního prostředí Jana Jandová. 

Provozovatelé se zpravidla brání, že životní prostředí nepoškozují. Voda se do přírody vrací po roztátí sněhu. Argumentují i tím, že zasněžování přírodě prospívá, když postupně odtávající voda ze sjezdovek na jaře udržuje vláhu v krajině. 

Pokutu za překročení povoleného odběru vody dostali také v beskydském Bukovci. Lyžařský areál tam provozuje obecní společnost Technické služby Bukovec, s.r.o. Pro zasněžování čerpá vodu z řeky Olše. Už několik let se snaží získat povolení pro navýšení odběru, což úředníci zamítají s odvoláním na ochranu vodních živočichů. 

Od roku 2016 do loňska v Bukovci z řeky odčerpali téměř 17 tisíc kubíků vody nad povolený limit. Inspektoři jim vyměřili 10 korun za každý kubík, tedy necelých 170 tisíc korun.

Firma měla vodoprávním úřadem povoleno odebrat z řeky maximálně 3500 metrů krychlových měsíčně. V prosinci 2016, v prosinci 2017, v lednu a prosinci 2018 a v lednu 2019 ale tuto hranici výrazně překročila. „Nejvíce byl povolený limit překročen v prosinci 2018, kdy firma odebrala z řeky 6064 metrů krychlových navíc, tedy 73 procent nad povolenou měsíční hranici. V prosinci 2016 to bylo například 4662 metrů krychlových nad limit,“  uvedl Karel Kozubek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě.

Pokuta byla určena výpočtem, a to ve výši 10 korun za každý metr krychlový nelegálně odebrané povrchové vody. „Podle zákona je přitom možné za tento přestupek uložit pokutu ve výši 40 korun za metr krychlový. Nicméně vzhledem k tíživým majetkovým poměrům odvolatele a tomu, že neoprávněným odběrem nedošlo k poškození životního prostředí, byly uplatněny takzvané důvody zvláštního zřetele hodné, kterými zákon umožňuje základní pokutovou sazbu za nelegální odběr snížit,“  vysvětlil Kozubek. Pokuta nabyla 16. prosince právní moci.

Dokud úředníci nevyhoví žádosti o navýšení odběru vody z řeky Olše, budou muset provozovatelé Kempalandu své sjezdovky zasněžovat jen omezeně. 

---

Ambulantní centrum K-centra nahradí terénní program

Orlová zavedla novou službu, Terénní program, který v podstatě nahradí stávající K-centrum. Lidé v jeho okolí si totiž stěžovali na blízkost této služby jak u bytových domů, tak vedle školy. Od nového roku tak přestalo fungovat.

Ambulantní službu K-centra od letošního roku nahradí terénní služba, Zapojí se do ní 3 sociální pracovníci, kteří budou pomáhat zejména lidem závislých na drogách v ulicích města každý pracovní den od 8 do 15 hodin. 

“Popřípadě existuje i možnost se individuálně domluvit. Uživatelé mají na nás telefonický kontakt, mají i informační leták s místy, kde se budeme nacházet. V kolik hodin, v který den apod. Kromě výměnného programu jim budeme poskytovat také základní poradenství, mastičky, obvazový materiál na drobné poranění a podobně,” říká jedna ze sociálních pracovnic

V K-centru měli loni registrovaných přes 460 klientů, Aktivně tuto službu využívalo zhruba 150 z nich. Většinou se jednalo o dlouhodobé uživatele pervitinu. Jejich věkový průměr byl 37 let.

“Jinak naše zázemí jako terénních pracovníků bude na Doubravanu, kde kromě nás bude taky působit ČČK, který těmto lidem bude poskytovat  hygienický servis, potravinový servis plus každý čtvrtek by měl červený kříž provádět i zdravotnické ošetření lidem bez domova v terénu,” uvádí jedna ze sociálních pracovnic

“Tato služba bude zpoplatněna  10 korunami. Za těch 10 korun tam lidé, kteří budou bez přístřeší, budou moci využívat jednak hygienický servis, jednak si tam budou moci vyprat své prádlo a také si uvařit nějakou sáčkovou polévku, eventuálně teplý nápoj,” dodává Naděžda Kubalová, místostarostka Orlové

Odborné poradenství pak bude lidem s jakoukoli závislostí poskytovat Modrý kříž, který má zázemí v centru Maják. 

Ambulantní službu K-centra od letošního roku nahradí terénní služba, Zapojí se do ní 3 sociální pracovníci, kteří budou pomáhat zejména lidem závislých na drogách v ulicích města každý pracovní den od 8 do 15 hodin. 

“Popřípadě existuje i možnost se individuálně domluvit. Uživatelé mají na nás telefonický kontakt, mají i informační leták s místy, kde se budeme nacházet. V kolik hodin, v který den apod. Kromě výměnného programu jim budeme poskytovat také základní poradenství, mastičky, obvazový materiál na drobné poranění a podobně,” 

V K-centru měli loni registrovaných přes 460 klientů, Aktivně tuto službu využívalo zhruba 150 z nich. Většinou se jednalo o dlouhodobé uživatele pervitinu. Jejich věkový průměr byl 37 let.

“Jinak naše zázemí jako terénních pracovníků bude na Doubravanu, kde kromě nás bude taky působit ČČK, který těmto lidem bude poskytovat  hygienický servis, potravinový servis plus každý čtvrtek by měl červený kříž provádět i zdravotnické ošetření lidem bez domova v terénu,” uvádí Kubalová

“Tato služba bude zpoplatněna  10 korunami. Za těch 10 korun tam lidé, kteří budou bez přístřeší, budou moci využívat jednak hygienický servis, jednak si tam budou moci vyprat své prádlo a také si uvařit nějakou sáčkovou polévku, eventuálně teplý nápoj,” dodává 

Odborné poradenství pak bude lidem s jakoukoli závislostí poskytovat Modrý kříž, který má zázemí v centru Maják. 

---

Pomůcky pro výuku vymýšlí učitel se svými žáky

Žáci ze Základní školy ve Vávrovicích spolu se svým učitelem vymýšlejí originální školní pomůcky pro výuku. Některé z nich tiskárna vydala a používají je školy napříč republikou.

Vypadá to jako desková hra, ale jde o praktickou školní pomůcku. Na podložce jsou nakresleny různé typy kontejnerů na tříděný. Děti mají k dipozici nejrůznější věci, které je potřeba vyhodit do správné popelnice. Učí se tak správně třídit odpad.                                                                                                                                             "Tohle používáme v hodinách přírodovědy a také pracovních činností," hlásí jeden zdejší páťák.
Vlastní školní pomůcky na této škole vymýšlejí už dobrá dvě desetiletí.  Učitelé viděli, že při probírání některých témat je dobré použít také vizuální vjemy. Třeba opaky tady učí s pomocí pexesa. Spolu s dalšími  výukovými materiály jej vymysleli a vyrobili učitelé přesně „na tělo“ svým žákům. Ti pak přidali své zkušenosti, připomínky i vylepšení.
"Ke tvorbě vlastních pomůcek nás vedla přemíra interaktivních materiálů - počítače, interaktivní tabule. Dětem chyběla manipulace s předměty," míní ředitel školy a učitel v jedné osobě  Pavel Gregor.
Dějepis je s kreslenými středověkými postavami hned zábavnější. Děti hledají dvojice, které k sobě patří.  Tyto magnety byly původně vytvořeny pro jednoho zdejšího žáka - chlapce s těžkou vadou řeči. Obrázky mu pomohly s vyjadřováním. Teď je školáci používají ve výuce běžně.                                                                          Mnohé pomůcky z vávrovické malotřídky se dočkaly svého vydání a používají je na hodinách češtiny, matematiky nebo prvouky také na dalších školách.
"Samozřejmě každou novou pomůcku, kterou chceme vytisknout, ladíme a testujeme ve školách.  Jak dlouho to může trvat? Může to trvat měsíce někdy i kratší dobu, třeba měsíc," říká  Alena Strnadlová z vydavatelské firmy Optys.
Velký zájem je v současné době především o pomůcky, které lze přichytit na tabuli s pomocí magnetů. Do popředí se ale dostávají také ty ze dřeva, které jsou po děti příjemné i na dotek.   

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-08-01-2020-16-00