Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Návnada s hřebíky málem ublížila psovi v Novém Jičíně
  • V rodinném domku v Hrabyni uhořel majitel
  • Senior taxi začne jezdit v Opavě od dubna
  • Inspektoři dali další pokutu za odběr vody pro sjezdovky
  • Karvinští házenkáři nesouhlasí s kontumací utkání

Návnada s hřebíky málem ublížila psovi v Novém Jičíně

Pohozené kousky sýra se zapíchnutými hřebíky našel pejskař u rybníka Lamberk v Novém Jičíně. Nebezpečnou návnadu zlikvidoval a o události informoval na sociálních sítích.

Asi čtyři kousky sýra s nastraženými hřebíky našel v trávě při venčení svého psa mladý muž v Novém Jičíně, v místní části Žilině. O nepříjemnou zkušenost se okamžitě podělil na sociálních sítích. 

Nebezpečná návnada se měla objevit u rybníka Lamberk, v blízkosti jednoho z odpadkových košů. Právě tato lokalita je častým místem vycházek pejskařů. 

V těchto dnech ji také o něco intenzivněji procházejí i novojičínští strážníci. 

“Městská policie nasdílela informaci o tom, že byla nalezena nebezpečná návnada, která mohla být určena pro pejsky. Informaci jsme uveřejnili na našem facebooku,” uvedla Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín.

Údajně ale pejskař sýrové kostky s hřebíky zlikvidoval, což byla z pohledu případného vyšetřování incidentu chyba.

“Člověka, který zjistil, že se na místě nachází tato nebezpečná návnada, jsme informovali o tom, že ji neměl vyhazovat a měl okamžitě uvědomit Policii České republiky,” upozornila Ilona Majorošová. 

Kolegy ze státního sboru tak kontaktovali až strážníci. 

„V případě, že vznikla jakékoli osobě nějaká újma na životě a zdraví jejich domácího zvířete či finanční škoda, nechť tuto skutečnost osobně oznámí na nejbližší policejní služebně případně na bezplatné lince tísňového volání 158,“ uvedl René Černohorský, tiskový mluvčí Policie ČR, ÚO Nový Jičín.

Namátkové kontroly  strážníků v okolí rybníka budou pokračovat. 

  

---

V rodinném domku v Hrabyni uhořel majitel

Tragická událost se odehrála brzy ráno v Hrabyni. Při požáru rodinného domku uhořel jeho majitel. Hasiči zachránili zraněnou manželku a záchranáři ji po ošetření převezli do nemocnice. Oheň zřejmě vznikl od kamen.

O půl šesté ráno přivolali svědci hasiče k požáru rodinného domku v Hrabyni na Opavsku. Zasahující jednotka vyvedla z plamenů 72letou ženu a záchranáři ji odvezli do nemocnice v Opavě. Hasiči uhasili požár během krátké doby. "Do Hrabyně ihned vyjela jednotka Hasičského záchranného sboru HZS MS kraje ze stanice Opava, společně s ní tři jednotky dobrovolných hasičů – Hrabyně, Velká Polom a Mokré Lazce. Hasiči dostali oheň pod kontrolu za dvacet minut, několik desítek minut jim zabralo dohašování s vynášením zařízení bytu před dům," potvrzuje mluvčí HZS MS kraje Petr Kůdela.

Bohužel ale také v objektu hasiči našli tělo 81letého majitele, kterému už nebylo pomoci. Příčinu požáru zjišťují hasiči. Podle sousedů měli v domku velký nepořádek a je možné, že při přikládání do kamen mohla do hromad papíru odskočit jiskra. Obětí požáru je údajně bývalý starosta Hrabyně. "Měli tam nepořádek. Už to tam byl s nimi řešit i starosta. Oni vůbec nevycházeli. V poslední době žili nějak divně. Asi si chtěli přitopit," přemýšlela sousedka o příčině požáru.

Předběžná škoda na plameny poničeném domku je odhadována na 100 tisíc korun. Téměř celé dopoledne musela být uzavřena silnice, která kolem domu vedle. Kvůli vodě z hašení byla vozovka silně namrzlá.

---

Senior taxi začne jezdit v Opavě od dubna

Opava se přidá k městům, které umožní seniorům přepravovat se po městě za zvýhodněnou cenu. Automobil dopraví cestující k lékaři nebo na úřad. Za jednu cestu zaplatí 30 korun. Senior taxi začne fungovat na jaře. Prozatím ve zkušebním provozu.

Stejně jako třeba v Karviné, Českém Těšíně nebo v Nové Jičíně bude mít také Opava městem dotovanou dopravu. Pro seniory či zdravotně handicapované ji bude zajišťovat zdejší dopravní podnik.
„Z naší strany bude služba zajištěná dispečerem, který bude přijímat objednávky a řidičů, kteří budou fyzicky provádět taxi službu,“ říká Pavel Gebauer, ředitel Městského dopravního podniku Opava.
Tento způsob dopravy začne fungovat od dubna v půlročním pilotním programu. Provoz senior taxi podpoří město půl milionem korun.
„Budeme vozit potřebné seniory i lidi ZTP apod. specifikovanou skupinu po Opavě hlavně k lékaři, na úřad nebo i na hřbitov,“ upřesňuje Michal Jedlička (KDU-ČSL), náměstek primátora Opavy.
Důležité ale je, aby se zájemci o tento způsob dopravy nejprve zaregistrovali, a to v Předprodeji jízdenek opavského dopravního podniku. To bude možné ale až od 1. února. Tedy nejdříve dva měsíce před zahájením provozu Senior taxi. K dispozici bude prozatím pouze jeden automobil. Svézt se jím bude moci jeden zájemce pouze 4x do měsíce. Každou cestu si bude muset předem objednat.
“Počítáme, že tato služba bude hned ze začátku hojně využívána. Podle toho zareagujeme a možná se tato služba rozšíří,“ dodává Jedlička.
Nejspíš přibudou další automobily a možná se také rozšíří dosah této služby. Kromě Opavy by Senior taxi mohlo zajíždět i do městských částí. Dotovanou dopravu spustí opavský magistrát od 1. dubna.

---

Inspektoři dali další pokutu za odběr vody pro sjezdovky

Lyžařské areály bez umělého zasněžování jsou dnes již výjimkou. Ani výše položená střediska se nemohou spoléhat na dostatečně vydatnou sněhovou nadílku. Lyžařskou sezonu proto už několik let zahajují zpravidla na technickém sněhu a s jeho pomocí si sezonu také prodlužují až do jara. S umělým zasněžováním však souvisí spotřeba vody potřebné pro sněžná děla. Tu provozovatelé berou přímo z vodních toků, nebo si ji od léta střádají v rezervoárech.

Právě s čerpáním vody však mají provozovatelé největší problémy a někteří už zaplatili pokuty za překročení povoleného množství, nebo dokonce černý odběr. 

Česká inspekce životního prostředí pokuty vypočítává podle odebraných kubických metrů vody. V Beskydech i Jeseníkách šlo o sankce vyměřené ve statisících. 

"Inspekce se zabývá kontrolní činností ve skiareálech systematicky řadu let. Z výsledků je vidět mírný pokles zjištěných porušení. Inspektoři provádějí při své kontrolní činnosti nejen samotnou kontrolu dodržování vodního zákona a všech podmínek pravomocných rozhodnutí, ale významnou roli při vlastní kontrole sehrává i prevence, šíření osvěty, poskytované provozovatelům skiareálů. I přes zlepšení, ke kterému nepochybně přispěly kontroly ČIŽP, se budeme kontrole skiareálů věnovat i nadále. Kontroly v letošní sezoně už začaly," uvedla mluvčí České inspekce životního prostředí Jana Jandová. 

Provozovatelé se zpravidla brání, že životní prostředí nepoškozují. Voda se do přírody vrací po roztátí sněhu. Argumentují i tím, že zasněžování přírodě prospívá, když postupně odtávající voda ze sjezdovek na jaře udržuje vláhu v krajině. 

Pokutu za překročení povoleného odběru vody dostali také v beskydském Bukovci. Lyžařský areál tam provozuje obecní společnost Technické služby Bukovec, s.r.o. Pro zasněžování čerpá vodu z řeky Olše. Už několik let se snaží získat povolení pro navýšení odběru, což úředníci zamítají s odvoláním na ochranu vodních živočichů. 

Od roku 2016 do loňska v Bukovci z řeky odčerpali téměř 17 tisíc kubíků vody nad povolený limit. Inspektoři jim vyměřili 10 korun za každý kubík, tedy necelých 170 tisíc korun.

Firma měla vodoprávním úřadem povoleno odebrat z řeky maximálně 3500 metrů krychlových měsíčně. V prosinci 2016, v prosinci 2017, v lednu a prosinci 2018 a v lednu 2019 ale tuto hranici výrazně překročila. „Nejvíce byl povolený limit překročen v prosinci 2018, kdy firma odebrala z řeky 6064 metrů krychlových navíc, tedy 73 procent nad povolenou měsíční hranici. V prosinci 2016 to bylo například 4662 metrů krychlových nad limit,“  uvedl Karel Kozubek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě.

Pokuta byla určena výpočtem, a to ve výši 10 korun za každý metr krychlový nelegálně odebrané povrchové vody. „Podle zákona je přitom možné za tento přestupek uložit pokutu ve výši 40 korun za metr krychlový. Nicméně vzhledem k tíživým majetkovým poměrům odvolatele a tomu, že neoprávněným odběrem nedošlo k poškození životního prostředí, byly uplatněny takzvané důvody zvláštního zřetele hodné, kterými zákon umožňuje základní pokutovou sazbu za nelegální odběr snížit,“  vysvětlil Kozubek. Pokuta nabyla 16. prosince právní moci.

Dokud úředníci nevyhoví žádosti o navýšení odběru vody z řeky Olše, budou muset provozovatelé Kempalandu své sjezdovky zasněžovat jen omezeně. 

---

Karvinští házenkáři nesouhlasí s kontumací utkání

Soutěžní komise Českého svazu házené zkontumovala domácí utkání karvinských házenkářů s Lovosicemi. Karvinští kontumaci nepřijali. V otevřeném dopise také komisi upozorňují na možnost bránit se soudní cestou.

Soutěžní komise házenkářského svazu zkontumovala domácí utkání karvinských házenkářů s Lovosicemi. Mezi oběma týmy nedošlo k dohodě a vybrání náhradního termínu.

"Utkání s Lovosicemi bylo zkontumováno, dozvěděli jsme se to 2. ledna dopisem z ČSH, rozhodnuto bylo na konci loňského roku. Nesouhlasíme s tím, navrhovali jsme několik termínů Lovosicím i samotnému ČSH na schůzce 14. prosince, po konferenci v Olomouci jsme dokonce nabízeli i to, že bychom utkání odehráli v Lovosicích," říká prezident HCB Karviná Roman Mucha.

Původně se měl domácí zápas Karviná-Lovosice odehrát 24. listopadu. Termínově šlo ale o kolizi s Evropskými poháry, které Karviná hraje. Zástupci obou klubů se pak písemně zkoušeli dohodnout na novém termínu, Lovosice trvaly pouze na předehrání zápasu, navrhli termín 20. listopad a 12. listopad.

"Nejprve chtěli utkání Lovosice odehrát 20. listopadu, bohužel, v tom termínu jsme hráli televizní utkání v Plzni, tak to nešlo, a potom nám Lovosice navrhli termín 12. listopadu," řekl Mucha.

V tomto případě nebyla volná hala, proto svaz navrhl termín 13. listopadu. Oba tyto termíny byly ale pár dní před odjezdem do srbské Niši,  kde měli karvinští odehrát další utkání v rámci evropských pohárů.

"Bylo to těsně před odjezdem, chtěli jsme se soustředit na ten zápas v srbské Niši, byla pro nás priorita, jsou to velké ekonomické náklady, možnost reprezentovat Karvinou v Evropských pohárech byla velká, tudíž nechtěli jsme těsně před zápasem plýtvat síly  v utkání extraligovém s Lovosicemi," vysvětlil prezident klubu a dodal: "Myslíme si, že když někdo reprezentuje na úrovni Evropy v pohárech, měl by být trochu zvýhodněn. My jsem nechtěli ani tak zvýhodnění, jako spíš to, aby ta soutěžní komise rozhodla o dohrávce třeba v lednu nebo z kraje února. My jsme v loňském roce dohrávali utkání s Duklou a nebyl v tom problém."

Soutěžní komisi Českého svazu házené jsme požádali o oficiální stanovisko a odůvodnění kontumace. Písemné rozhodnutí obsahuje devět bodů. Ve druhém se říká, že dle článku 25 Soutěžního řádu ČSH a článku 6 Rozpisu soutěže musí být utkání v případě kolize s utkáním pohárů EHF předehráno.  V bodě 6 je ještě doplněno, že dohrávka soutěžního utkání je možná pouze se souhlasem obou soupeřů a řídícího orgánu. K dohodě obou soupeřů však nedošlo. Zatímco Karviná měla eminentní zájem na tom utkání odehrát, Lovosicím šlo o pravý opak a chtěly pouze dva body za kontumační výhru.

"Kdyby se to utkání odehrálo, tak bychom šli na druhé místo, bodem za první Plzní, co se týče Lovosic, tam jde o spodní patra, těsně před play off se počítá každý bod, ty dva body mohou v konečném součtu pro ně znamenat plus. Ty celky, které hrají spodní patra, těm to bude chybět a  může se stát, že Lovosice projdou do play of zvýhodněné oproti ostatním celkům ze spodních příček. Myslím si, že to není o sportu, Lovosice chtěly získat body kontumačně, myslím si, že při síle současné Karviné, by ty body v Karviné nezískaly," tvrdí Mucha.

Karvinští nesouhlasné stanovisko vyjádřili v otevřeném dopise, který je zveřejněn na stránkách klubu.

"Budeme posílat v tomto týdnu odvolání, jednáme i s právní kanceláří. V případě, že by to nešlo jinak, tak to budeme řešit soudním sporem. Jedná se nám opravdu o to, že jsme to utkání chtěli odehrát, tvrdíme, že se to mělo odehrát na hřišti a ne u zeleného stolu," uzavřel Roman Mucha.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
08. ledna 2020, 17:00

Návnada s hřebíky málem ublížila psovi v Novém Jičíně

Pohozené kousky sýra se zapíchnutými hřebíky našel pejskař u rybníka Lamberk v Novém Jičíně. Nebezpečnou návnadu zlikvidoval a o události informoval na sociálních sítích.

Asi čtyři kousky sýra s nastraženými hřebíky našel v trávě při venčení svého psa mladý muž v Novém Jičíně, v místní části Žilině. O nepříjemnou zkušenost se okamžitě podělil na sociálních sítích. 

Nebezpečná návnada se měla objevit u rybníka Lamberk, v blízkosti jednoho z odpadkových košů. Právě tato lokalita je častým místem vycházek pejskařů. 

V těchto dnech ji také o něco intenzivněji procházejí i novojičínští strážníci. 

“Městská policie nasdílela informaci o tom, že byla nalezena nebezpečná návnada, která mohla být určena pro pejsky. Informaci jsme uveřejnili na našem facebooku,” uvedla Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín.

Údajně ale pejskař sýrové kostky s hřebíky zlikvidoval, což byla z pohledu případného vyšetřování incidentu chyba.

“Člověka, který zjistil, že se na místě nachází tato nebezpečná návnada, jsme informovali o tom, že ji neměl vyhazovat a měl okamžitě uvědomit Policii České republiky,” upozornila Ilona Majorošová. 

Kolegy ze státního sboru tak kontaktovali až strážníci. 

„V případě, že vznikla jakékoli osobě nějaká újma na životě a zdraví jejich domácího zvířete či finanční škoda, nechť tuto skutečnost osobně oznámí na nejbližší policejní služebně případně na bezplatné lince tísňového volání 158,“ uvedl René Černohorský, tiskový mluvčí Policie ČR, ÚO Nový Jičín.

Namátkové kontroly  strážníků v okolí rybníka budou pokračovat. 

  

---

V rodinném domku v Hrabyni uhořel majitel

Tragická událost se odehrála brzy ráno v Hrabyni. Při požáru rodinného domku uhořel jeho majitel. Hasiči zachránili zraněnou manželku a záchranáři ji po ošetření převezli do nemocnice. Oheň zřejmě vznikl od kamen.

O půl šesté ráno přivolali svědci hasiče k požáru rodinného domku v Hrabyni na Opavsku. Zasahující jednotka vyvedla z plamenů 72letou ženu a záchranáři ji odvezli do nemocnice v Opavě. Hasiči uhasili požár během krátké doby. "Do Hrabyně ihned vyjela jednotka Hasičského záchranného sboru HZS MS kraje ze stanice Opava, společně s ní tři jednotky dobrovolných hasičů – Hrabyně, Velká Polom a Mokré Lazce. Hasiči dostali oheň pod kontrolu za dvacet minut, několik desítek minut jim zabralo dohašování s vynášením zařízení bytu před dům," potvrzuje mluvčí HZS MS kraje Petr Kůdela.

Bohužel ale také v objektu hasiči našli tělo 81letého majitele, kterému už nebylo pomoci. Příčinu požáru zjišťují hasiči. Podle sousedů měli v domku velký nepořádek a je možné, že při přikládání do kamen mohla do hromad papíru odskočit jiskra. Obětí požáru je údajně bývalý starosta Hrabyně. "Měli tam nepořádek. Už to tam byl s nimi řešit i starosta. Oni vůbec nevycházeli. V poslední době žili nějak divně. Asi si chtěli přitopit," přemýšlela sousedka o příčině požáru.

Předběžná škoda na plameny poničeném domku je odhadována na 100 tisíc korun. Téměř celé dopoledne musela být uzavřena silnice, která kolem domu vedle. Kvůli vodě z hašení byla vozovka silně namrzlá.

---

Senior taxi začne jezdit v Opavě od dubna

Opava se přidá k městům, které umožní seniorům přepravovat se po městě za zvýhodněnou cenu. Automobil dopraví cestující k lékaři nebo na úřad. Za jednu cestu zaplatí 30 korun. Senior taxi začne fungovat na jaře. Prozatím ve zkušebním provozu.

Stejně jako třeba v Karviné, Českém Těšíně nebo v Nové Jičíně bude mít také Opava městem dotovanou dopravu. Pro seniory či zdravotně handicapované ji bude zajišťovat zdejší dopravní podnik.
„Z naší strany bude služba zajištěná dispečerem, který bude přijímat objednávky a řidičů, kteří budou fyzicky provádět taxi službu,“ říká Pavel Gebauer, ředitel Městského dopravního podniku Opava.
Tento způsob dopravy začne fungovat od dubna v půlročním pilotním programu. Provoz senior taxi podpoří město půl milionem korun.
„Budeme vozit potřebné seniory i lidi ZTP apod. specifikovanou skupinu po Opavě hlavně k lékaři, na úřad nebo i na hřbitov,“ upřesňuje Michal Jedlička (KDU-ČSL), náměstek primátora Opavy.
Důležité ale je, aby se zájemci o tento způsob dopravy nejprve zaregistrovali, a to v Předprodeji jízdenek opavského dopravního podniku. To bude možné ale až od 1. února. Tedy nejdříve dva měsíce před zahájením provozu Senior taxi. K dispozici bude prozatím pouze jeden automobil. Svézt se jím bude moci jeden zájemce pouze 4x do měsíce. Každou cestu si bude muset předem objednat.
“Počítáme, že tato služba bude hned ze začátku hojně využívána. Podle toho zareagujeme a možná se tato služba rozšíří,“ dodává Jedlička.
Nejspíš přibudou další automobily a možná se také rozšíří dosah této služby. Kromě Opavy by Senior taxi mohlo zajíždět i do městských částí. Dotovanou dopravu spustí opavský magistrát od 1. dubna.

---

Inspektoři dali další pokutu za odběr vody pro sjezdovky

Lyžařské areály bez umělého zasněžování jsou dnes již výjimkou. Ani výše položená střediska se nemohou spoléhat na dostatečně vydatnou sněhovou nadílku. Lyžařskou sezonu proto už několik let zahajují zpravidla na technickém sněhu a s jeho pomocí si sezonu také prodlužují až do jara. S umělým zasněžováním však souvisí spotřeba vody potřebné pro sněžná děla. Tu provozovatelé berou přímo z vodních toků, nebo si ji od léta střádají v rezervoárech.

Právě s čerpáním vody však mají provozovatelé největší problémy a někteří už zaplatili pokuty za překročení povoleného množství, nebo dokonce černý odběr. 

Česká inspekce životního prostředí pokuty vypočítává podle odebraných kubických metrů vody. V Beskydech i Jeseníkách šlo o sankce vyměřené ve statisících. 

"Inspekce se zabývá kontrolní činností ve skiareálech systematicky řadu let. Z výsledků je vidět mírný pokles zjištěných porušení. Inspektoři provádějí při své kontrolní činnosti nejen samotnou kontrolu dodržování vodního zákona a všech podmínek pravomocných rozhodnutí, ale významnou roli při vlastní kontrole sehrává i prevence, šíření osvěty, poskytované provozovatelům skiareálů. I přes zlepšení, ke kterému nepochybně přispěly kontroly ČIŽP, se budeme kontrole skiareálů věnovat i nadále. Kontroly v letošní sezoně už začaly," uvedla mluvčí České inspekce životního prostředí Jana Jandová. 

Provozovatelé se zpravidla brání, že životní prostředí nepoškozují. Voda se do přírody vrací po roztátí sněhu. Argumentují i tím, že zasněžování přírodě prospívá, když postupně odtávající voda ze sjezdovek na jaře udržuje vláhu v krajině. 

Pokutu za překročení povoleného odběru vody dostali také v beskydském Bukovci. Lyžařský areál tam provozuje obecní společnost Technické služby Bukovec, s.r.o. Pro zasněžování čerpá vodu z řeky Olše. Už několik let se snaží získat povolení pro navýšení odběru, což úředníci zamítají s odvoláním na ochranu vodních živočichů. 

Od roku 2016 do loňska v Bukovci z řeky odčerpali téměř 17 tisíc kubíků vody nad povolený limit. Inspektoři jim vyměřili 10 korun za každý kubík, tedy necelých 170 tisíc korun.

Firma měla vodoprávním úřadem povoleno odebrat z řeky maximálně 3500 metrů krychlových měsíčně. V prosinci 2016, v prosinci 2017, v lednu a prosinci 2018 a v lednu 2019 ale tuto hranici výrazně překročila. „Nejvíce byl povolený limit překročen v prosinci 2018, kdy firma odebrala z řeky 6064 metrů krychlových navíc, tedy 73 procent nad povolenou měsíční hranici. V prosinci 2016 to bylo například 4662 metrů krychlových nad limit,“  uvedl Karel Kozubek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě.

Pokuta byla určena výpočtem, a to ve výši 10 korun za každý metr krychlový nelegálně odebrané povrchové vody. „Podle zákona je přitom možné za tento přestupek uložit pokutu ve výši 40 korun za metr krychlový. Nicméně vzhledem k tíživým majetkovým poměrům odvolatele a tomu, že neoprávněným odběrem nedošlo k poškození životního prostředí, byly uplatněny takzvané důvody zvláštního zřetele hodné, kterými zákon umožňuje základní pokutovou sazbu za nelegální odběr snížit,“  vysvětlil Kozubek. Pokuta nabyla 16. prosince právní moci.

Dokud úředníci nevyhoví žádosti o navýšení odběru vody z řeky Olše, budou muset provozovatelé Kempalandu své sjezdovky zasněžovat jen omezeně. 

---

Karvinští házenkáři nesouhlasí s kontumací utkání

Soutěžní komise Českého svazu házené zkontumovala domácí utkání karvinských házenkářů s Lovosicemi. Karvinští kontumaci nepřijali. V otevřeném dopise také komisi upozorňují na možnost bránit se soudní cestou.

Soutěžní komise házenkářského svazu zkontumovala domácí utkání karvinských házenkářů s Lovosicemi. Mezi oběma týmy nedošlo k dohodě a vybrání náhradního termínu.

"Utkání s Lovosicemi bylo zkontumováno, dozvěděli jsme se to 2. ledna dopisem z ČSH, rozhodnuto bylo na konci loňského roku. Nesouhlasíme s tím, navrhovali jsme několik termínů Lovosicím i samotnému ČSH na schůzce 14. prosince, po konferenci v Olomouci jsme dokonce nabízeli i to, že bychom utkání odehráli v Lovosicích," říká prezident HCB Karviná Roman Mucha.

Původně se měl domácí zápas Karviná-Lovosice odehrát 24. listopadu. Termínově šlo ale o kolizi s Evropskými poháry, které Karviná hraje. Zástupci obou klubů se pak písemně zkoušeli dohodnout na novém termínu, Lovosice trvaly pouze na předehrání zápasu, navrhli termín 20. listopad a 12. listopad.

"Nejprve chtěli utkání Lovosice odehrát 20. listopadu, bohužel, v tom termínu jsme hráli televizní utkání v Plzni, tak to nešlo, a potom nám Lovosice navrhli termín 12. listopadu," řekl Mucha.

V tomto případě nebyla volná hala, proto svaz navrhl termín 13. listopadu. Oba tyto termíny byly ale pár dní před odjezdem do srbské Niši,  kde měli karvinští odehrát další utkání v rámci evropských pohárů.

"Bylo to těsně před odjezdem, chtěli jsme se soustředit na ten zápas v srbské Niši, byla pro nás priorita, jsou to velké ekonomické náklady, možnost reprezentovat Karvinou v Evropských pohárech byla velká, tudíž nechtěli jsme těsně před zápasem plýtvat síly  v utkání extraligovém s Lovosicemi," vysvětlil prezident klubu a dodal: "Myslíme si, že když někdo reprezentuje na úrovni Evropy v pohárech, měl by být trochu zvýhodněn. My jsem nechtěli ani tak zvýhodnění, jako spíš to, aby ta soutěžní komise rozhodla o dohrávce třeba v lednu nebo z kraje února. My jsme v loňském roce dohrávali utkání s Duklou a nebyl v tom problém."

Soutěžní komisi Českého svazu házené jsme požádali o oficiální stanovisko a odůvodnění kontumace. Písemné rozhodnutí obsahuje devět bodů. Ve druhém se říká, že dle článku 25 Soutěžního řádu ČSH a článku 6 Rozpisu soutěže musí být utkání v případě kolize s utkáním pohárů EHF předehráno.  V bodě 6 je ještě doplněno, že dohrávka soutěžního utkání je možná pouze se souhlasem obou soupeřů a řídícího orgánu. K dohodě obou soupeřů však nedošlo. Zatímco Karviná měla eminentní zájem na tom utkání odehrát, Lovosicím šlo o pravý opak a chtěly pouze dva body za kontumační výhru.

"Kdyby se to utkání odehrálo, tak bychom šli na druhé místo, bodem za první Plzní, co se týče Lovosic, tam jde o spodní patra, těsně před play off se počítá každý bod, ty dva body mohou v konečném součtu pro ně znamenat plus. Ty celky, které hrají spodní patra, těm to bude chybět a  může se stát, že Lovosice projdou do play of zvýhodněné oproti ostatním celkům ze spodních příček. Myslím si, že to není o sportu, Lovosice chtěly získat body kontumačně, myslím si, že při síle současné Karviné, by ty body v Karviné nezískaly," tvrdí Mucha.

Karvinští nesouhlasné stanovisko vyjádřili v otevřeném dopise, který je zveřejněn na stránkách klubu.

"Budeme posílat v tomto týdnu odvolání, jednáme i s právní kanceláří. V případě, že by to nešlo jinak, tak to budeme řešit soudním sporem. Jedná se nám opravdu o to, že jsme to utkání chtěli odehrát, tvrdíme, že se to mělo odehrát na hřišti a ne u zeleného stolu," uzavřel Roman Mucha.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-08-01-2020-17-00