Úhrady za poskytování soc. služeb se zřejmě zvýší
Od 1.3. by měla platit úprava vyhlášky, která zvedne maximální výši úhrad za poskytování některých sociálních služeb. Na konkrétních parametrech ještě ministerstvo práce a sociálních věcí pracuje. Zda se legislativa stihne do konce měsíce, není jisté.
Provozovatelé sociálních služeb dlouhodobě upozorňují na náklady, které se stále rapidně zvyšují a volají po úpravě vyhlášky nastavení maximálních úhrad. Ty se nezměnily od roku 2014.
Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů: "170 korun na celodenní stravu je opravdu málo a momentálně ještě při zvyšování cen potravin, energií a všeho ostatního prostě není možné stravovat tyto lidi za tyto peníze.”
Ministerstvo nyní připravuje novelu vyhlášky, která by měla začít platit od 1. března.
Milan Černý, ředitel Sociálních služeb města Havířova: "Tam je předpoklad v tuto chvíli, že co se týká obědů pro seniory v rámci pečovatelské služby, tam by se mělo v návrhu navýšit o 15 korun. Co se týká celodenní stravy, tam to je 35 korun. Ale v tuto chvíli hovoříme o návrhu této vyhlášky a může se to ještě změnit."
Ministerstvo prozatím není schopno na sto procent garantovat, že vyhláška vejde k 1. 3. v platnost.
Jakub Augusta, tiskový mluvčí MPSV: “V současné době má vyhláška platit od 1. března s tím, že probíhá meziresortní připomínkové řízení, ale jestli se tak stane, musíme počkat na březen.”
Organizace také doufají, že zvýšení úhrad nepůjde na úkor dotace na provoz.
---
Ostrava chce rozjet kulturu a proto rozdá vyšší dotace
Ostrava chce v letošním roce opět zase rozjet kulturní dění a proto vydá na projekty o třetinu více peněz, než loni. Kormě toho budou podpořeny i významné akce, které se konají každý rok, jako je Svatováclavský hudební festival nebo Colours of Ostrava.
Ostrava se snaží po covidových omezeních znovu rozproudit kulturu ve městě. Zastupitelstvo hned na začátku roku schválilo dotaci téměř 14 milionů korun, kterou si mezi sebe rozdělí projekty z oblasti divadla, hudby, ale i literatury nebo vzdělávání.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Je skutečností, že pandemická situace a dopady v podobě vládních opatření, se i v Ostravě v období posledních dvou let, podepsaly na nutnosti výrazného omezení rozsahu zdejší kulturní nabídky, kterou nám jinak všichni záviděli. Věřím, že vedle toužebně očekávaného ústupu kovidové nákazy s možností ukončení omezujících opatření, také i nyní poskytnuté dotace v objemu nezanedbatelně vyšším, než tomu bylo v roce minulém, opět nastartují oživení naší ostravské kulturní scény do původní podoby."
Mimo žádosti o jednoleté akce, Ostrava podpoří i víceleté projekty, které dostaly jistotu dotace od roku 2021 do roku 2024. Je jich 20. Nejznámější je festival Colours of Ostrava, který za 4 roky dostane 21 milionů korun a nebo také Svatováclavský hudební festival, který získá 14 milionů.
Igor Františák, ředitel Svatováclavského hudebního festivalu: "Máme víceletý grant a tím pádem si můžeme dovolit plánovat ty projekty s větším předstihem a tou jistotou, že dotace je rozložena na 4 roky. Pro Svatováclavský hudební festival je tato podpora zcela zásadní."
Aktivity města v oblasti kultury mohou zájemci sledovat prostřednictvím FB skupiny Kultura 2030 nebo v pravidelném měsíčním newsletteru.
---
Krátké zprávy, 8. 2. 2022, 3
V pondělí přibylo v MS kraji 5180 pozitivních lidí, v neděli jich bylo 1033. Údaje zveřejnila Krajská hygienická stanice Ostrava. Nejhorší situace setrvává na Ostravsku, Karvinsku, FM a Opavsku, výrazně méně pozitivních je na Bruntálsku.
V ulici U Nádraží v Havířově-Šumbarku v pondělí odpoledne havaroval mladý řidič. Ve vysoké rychlosti narazil do betonové patky sloupu ve středovém pásu silnice. Podle svědků jej z vozidla vytáhl kolemjdoucí a poskytl mu první pomoc. Auto, které řídil, je silně poškozeno.
---
Zatoulanou ženu hledaly v Jeseníkách desítky lidí
Hasiči, policisté a také členové Horské služby Jeseníky pátrali v pondělí večer po ženě, která se ztratila u Anenského vrchu na Bruntálsku. Po asi dvou hodinách byla nalezena a hasiči k jejímu převozu využili pásový speciál.
Krátce před 18. hodinou zavolala na tísňovou linku žena, že si vyšla na horskou túru v okolí Anenského vrchu a ztratila se. V horském terénu někde špatně zahnula a ztratila orientaci. Byla už tma a teplota se pohybovala pod bodem mrazu. Okamžitě se rozjela pátrací akce.
Ondřej Škovránek, Horská služba Jeseníky: "Paní byla dezorientovaná, nevěděla, kde se nachází. Věděla jen zhruba lokalitu, odkud šla a kam. Byla v lesích nad Karlovou Studánkou, kde těch cest je spousta, takže než jsme to projezdili, tak to trošku trvalo."
Kromě profesionálních hasičů z Bruntálu pomáhaly i dobrovolné jednotky z okolních obcí. Jednotka Světlá Hora si v lyžařském areálu vypůjčila sněžný skútr a vyrazila po stopách ženy. Nakonec ji po třech hodinách vypátrali.
František Lukovský, velitel SDH Světlá Hora: "Začali jsme prohledávat žlutou a modrou běžkařskou trasu. Šlo se po jejích stopách, které zanechala, když šla od Karlovy Studánky. Tam jsme na paní potom narazili."
Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "K transportu na sedlo Hvězda hasiči využili pásový speciál BV206 Hägglunds z bruntálské stanice. Žena se jevila nezraněná, jen “promrzlá” - stroj tak díky nezávislému vytápění poskytl pro transport dostatečný komfort."
Horská služba doporučuje turistům, aby se do hor vydávali v zimě nejméně ve dvou a raději ve dne. Aby zásadně využívali pouze značené turistické trasy a měli u sebe vždy mobilní telefon, nejlépe s aplikací Záchranka.
---
Technické služby podporují alternativní dopravu
Technické služby Ostrava-Jih mají nové vozidlo na svoz komunálního odpadu. Pořídily si ho díky dotaci ve výši půl milionů korun, které získalo od Ministerstva životního prostředí.
Technické služby Ostrava-Jih rozšířily svůj vozový park o nové vozidlo na svoz odpadků, které zároveň šetří životní prostředí. Je totiž elektrické.
Zdeněk Hübner, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Tento malý nákladní automobil se používá pro svoz těch malých odpadkových nádob. Výhodou je to, že vozidlo je úzké, je malé. To znamená, že může jezdit po chodnících, proplete se i těmi uličkami malými mezi domy a další výhoda je, že je elektrické, takže nezatěžuje životní prostředí exhalacemi.”
Dojezd vozidla je na jedno nabití až 150 km. Bez problémů tak za den zvládne vše, co je potřeba. Navíc je pro zaměstnance mnohem komfortnější.
Petra Čadová, řidička: “Je tam teplo, je to pohodlnější, tam to auto už bylo fakt staré. Měli jsme tam prosezená sedadla, všechno. Takže tohle je sice malá kabinka, ale zatím je to nové, takže to je pohodlnější. Je to tiché teda.”
Adéla Kovářová, pracovnice TSOJ: “Tady, co vidíte ten odpad, tak to je Ostrava-Dubina. Je to Albert, jenom tady v tom, co jsme nasbírali a uvidíme dál. To už máme druhou, ještě není teda plná, ale za chvilku bude, takže počítám 3, 4. V pondělí toho je strašně hodně.”
Technické služby měsíčně vyvezou zhruba 8 tun odpadu. Na starost mají všechny odpadkové koše v obvodu, kterých je bezmála 600.
---
Krátké zprávy, 8. 2. 2022, 4
Organica - tak se bude jmenovat nejmodernější kancelářská budova v Ostravě, která by měla být hotova v roce 2023. Stát bude mezi Novou Karolinou a Trojhalím a na jaře by se měla začít stavět její nadzemní část. Budova je navržena tak, aby se chovala šetrně k životnímu prostředí. Teplota a kvalita vnitřního vzduchu je kontrolována pomocí čidel a reaguje na koncentraci lidí v prostoru.
---
V Novém Jičíně je nejlepší pečovatelka roku
V chráněných dílnách Slezské diakonie v Novém Jičíně pracuje nejlepší pečovatelka v České republice v oblasti ambulantních služeb. Lidem s mentálním postižením se tu věnuje 10 let, vede keramickou dílnu a hraje s nimi divadlo.
Sociálně terapeutické dílny Effatha pomáhají v Novém Jičíně lidem s mentálním a kombinovaným postižením naplňovat jejich život a realizovat se. Průvodcem je jim tu už 10 let také Daniela Kotalová, která po celou dobu vede keramickou dílnu. Slezská diakonie ji navrhla na celostátní ocenění Národní cena sociálních služeb, kterou vyhlašuje Asociace poskytovatelů sociálních služeb spolu s Diakonií Českobratrské církve evangelické.
Gabriela Lhotská, Slezská diakonie, vedoucí oblasti Novojičínsko: “Za naši oblast jsme si vybrali právě paní Kotalovou pro její úžasnou schopnost pracovat s klienty, pro její nápaditost, kreativitu a také proto, že dlouhodobě hraje s klienty maňáskové divadlo, se kterým dochází do mateřských školek a speciálních zařízení.”
Svou nominaci proměnila novojičínská pečovatelka v titul nejlepší pracovník v ambulantních sociálních službách za rok 2021. Že je absolutní vítězkou své kategorie zjistila až při ceremoniálu v Praze.
Daniela Kotalová, sociálně terapeutické dílny Effatha: “Já jsem už jela s tím, že jsem měla pocit, že si to úplně nezasloužím, protože vždycky je to práce celého kolektivu. Kdyby jeden z toho kolektivu nefungoval, tak se výsledku dosáhne. A potom, tedy to hlavní ocenění, to byl šok.”
Daniela Kotalová nejraději sdílí svůj úspěch se svými klienty, se kterými teď na jaro tvoří zahradní dekorace.
---