Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Asistenční centrum odbaví asi 800 uprchlíků denně
  • TJ Sokol Poruba pomáhá házenkářkám z Ukrajiny
  • Studénka počítá s výstavbou bytových domů
  • Zastupitelé se jeli podívat na kogenerační jednotky
  • Vyhlášení ankety Nejlepší sportovci okresu roku 2021

Asistenční centrum odbaví asi 800 uprchlíků denně

V úterý byl spuštěn provoz v Krajském asistenčním centru pro Ukrajinu na Černé louce v centru Ostravy. Uprchlíci jsou přiváženi autobusy nebo auty a v centru je pro ně připraven kompletní servis od zajištění ubytování až po pracovní uplatnění. Od rána přišly požádat o pomoc stovky lidí.

Hlavní výstavní pavilon na Černé louce se začal plnit uprchlíky hned od rána a v 10 hodin už čekali na odbavení stovky lidí, zejména žen a dětí. V asistenčním centru je k dispozici 13 přepážek. 

Jiří Němčík, HZS MS kraje: "Občané z Ukrajiny, kteří hledají nějakou pomoc a pobyt v ČR tady mají kompletní servis z hlediska formalit, které potřebují k tomu, aby tady mohli zůstat." 

Mezi uprchlíky je i paní Naďa z Kyjeva, kterou její manžel odvezl na hranice a přes Polsko se dostala až do Ostravy, kde na ni čekali příbuzní, kteří zde pracují. Za pomoc je moc vděčná.

obyvatelka Kyjeva: "Když jsme odjížděli bylo už předměstí Kyjeva hodně poničené a velmi často houkaly sirény. Je tam mnoho dětí, které potřebují pomoc, ale nemohou se dostat do nemocnic. Měli jsme hrozný strach. Je to pro nás moc těžké. " 

Koordinaci má na starosti i Český červený kříž, v jehož prostorách bylo centrum ze začátku, ale kapacita už nevyhovovala. 

Alžběta Hrabovská, ředitelka ČČK Ostrava: "Když jsme se přestěhovali sem, tak se nám výrazně ulevilo, protože máme více prostoru. Kapacita je mnohonásobně větší, máme tady větší komfort, přebalovací pulty pro maminky, interventy." 

Uprchlíci si vyřídí, vše co potřebují k pobytu v naší zemi, ale mohou také požádat o pomoc psychology. Pomoc potřebují většinou maminky, které se bojí o děti.

Dagmar Fišerová, psycholožka HZS MS kraje: "Aktuálně ti lidé potřebují především informace. Samozřejmě zjišťujeme i nějakou míru zátěže." 

Krajské asistenční centrum funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. K dispozici je i 50 postelí k odpočinku a dětské koutky.

---

TJ Sokol Poruba pomáhá házenkářkám z Ukrajiny

Do humanitární pomoci se zapojil i TJ Sokol Poruba. Stará se o čtyři profesionální házenkářky, které utekly před válkou z ukrajinského města Čop. Úplně samy, bez rodiny. Jejich bratři a otcové bojují a maminky je nechtěly opustit.

Jediný telefonát stačil k tomu, aby se TJ Sokol Poruba postaral o 4 dívky z Ukrajiny. Zajistil jim vše, co potřebují. Ubytování, jídlo i oblečení.

Přemysl Blaha, starosta, TJ Sokol Poruba: “My jsme dostali informaci od trenéra Borise Petrovského, který nám pomáhal v historii trénovat dorostenky. Z vlastních zdrojů se snažíme, aby se měly dobře."

Cesta z ukrajinského Čopu pro ně byla dlouhá a vyčerpávající. Trvala 31 hodin, další hodiny házenkářky strávily na cizinecké policii. Nejmladší z nich přitom ještě není plnoletá.

Tea Chikovani, HC Karpaty Užhorod: “Děvčata jsou všechna z Kyjeva a naši otcové, matky, bratři a sestry tam zůstali. Můj bratr je momentálně na vojně, bratr jedné z našich dívek a otec také bojují. Když jim voláme, slyšíme střelbu a křik. Je to válka, lidé umírají.”

Maria Hurkova, HC Karpaty Užhorod: “Tady jsou skvělí lidé, moc pomáhají Ukrajině a my jsme za to všem moc vděční.”

Házenkářky z Ukrajiny už mají veškeré formality za sebou a mohou se tak připojit k tréninku. Trénovat budou s ženami jednou až dvakrát denně.

Přemysl Blaha, starosta, TJ Sokol Poruba: “Za nás hrát samozřejmě nemůžou, protože přestupní termíny a to všechno skončilo.”

Sokol Poruba uspořádá i humanitární sbírku, a to 12. března během prvoligového utkání porubských házenkářek s Kynžvartem.

---

Zprávy krátké, 8. 3. 2022 - 1

Ostravští strážníci podruhé v krátké době zachránili život člověka díky pohotové resuscitaci. Městská policie zveřejnila už druhý letošní případ. Hlídka strážníků resuscitovala 27letého muže, který ležel na zastávce v Moravské Ostravě.

---

Studénka počítá s výstavbou bytových domů

Studénka schválila prodej pozemku na výstavbu bytových domů. Územní plán počítá se stavbou šesti nadzemních podlaží. Součástí budou i nové parkovací plochy, kterých je ve městě nedostatek. Radnice plánuje rozvíjet i další lokality ve městě.

Zastupitelé Studénky na svém poslední zasedání schválili prodej pozemku v lokalitě Armádního Generála Ludvíka Svobody v Butovicích. Územní plán města, který byl schválen v roce 2015, zde počítá s výstavbou bytových domů.

Libor Slavík, starosta města Studénky: „Už v minulosti projevili zájem o pozemky developeři, kteří by zde rádi stavěli. Nechali jsme si zpracovat studii.“

Radmila Nováková, vedoucí odboru SŘÚPaR: „Navrhujeme bytové domy ve výšce šesti nadzemních podlaží. Jejich umístění na pozemcích je na investorovi nebo developerovi.“

Územní studie bytové výstavby počítá se stavbou parkovacích ploch, kterých je ve městě nedostatek. U nové zástavby by tak v budoucnu mělo najít místo na dvacet řidičů. Lokalita Armádního generála Ludvíka Svobody není jediná, kterou by chtělo město rozvíjet.

Libor Slavík, starosta města Studénky: „Nechceme se soustředit jen na jednu lokalitu, kterou momentálně nabízíme developerům. Máme zde další lokality, kde bychom chtěli vybudovat bytové domy a to na ulici Sjednocení a u letního stadionu, kde bychom chtěli vybudovat dva až tři domy.“

Studénka počítá s prodejem pozemků i na rodinnou výstavbu v Nové horce. V letošním roce nechává město zpracovat projekt na zástavbu v ulic Moravská.



---

Zastupitelé se jeli podívat na kogenerační jednotky

Primátor Havířova pozval zastupitele do Prostějova, kde mají zkušenosti s vytápěním pomocí kogeneračních jednotek. Všichni zúčastnění se tak mohli podívat, jak systém v praxi funguje. Zejména opoziční zastupitelé exkurzi uvítali, měla však podle nich přijít už dříve.

Vedení havířovské radnice čelí na každém zastupitelstvu kritice, že byl založen společný podnik se společností ČEZ ESCO ENVEZ, který má najít alternativy vytápění po odklonu od uhlí. I proto primátor pozval zastupitele do Prostějova, kde přešli ze spalování v klasických kotelnách na kogenerační jednotky.

Vladimír Průša, jednatel Domovní správy Prostějov: "Kogenerační jednotky, které spalují plyn, tak jsou tak dokonalé, že žádné nečistoty do ovzduší nejdou. To, co vidíte z komínů, je kondenzovaná pára."

Obě města si dobře uvědomují, co se děje na trhu s cenami plynu.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Jestli budeme vytápět my plynem, budou vytápět plynem všichni ostatní kolem nás. Je to rozdíl, když vyrobíte to teplo tady, dodáte ho do domu, a nebo ho vyrobíte x desítek kilometrů mimo město a potom ho musíte energovody převádět a tam dochází k dalším ztrátám." 

Opoziční zastupitelé ocenili návštěvu Prostějova. Někteří mají stále ale obavy ze znečištění.

Martin Rédr (Piráti), zastupitel: "To je asi zásadní problém a potom je také dost nejasností, co provází celý ten vznik projektu. Nebylo to řečeno dopředu, což je škoda.”

Daria Škutová (SPD), zastupitelka: "Nemyslím si, že to jsou dva totožné projekty. Navíc víme, že společnost ČEZ ESCO investovala v Prostějově na výstavbu ze svých zdrojů, zatímco v Havířově se na tom bude podílet město 49 procenty.”

Projekt, který by měl navrhnout nejlepší řešení pro Havířov, by mohl být zpracován do roka a půl. Pak bude na rozhodnutí nového zastupitelstva, kterou cestou se město vydá.

---

Zprávy krátké, 8. 3. 2022 - 2
Krajský úřad práce zveřejnil aktuální statistiku nezaměstnanosti. V našem regionu bylo na konci února evidováno celkem 42 715 uchazečů o práci. Tři připadají na jedno volné pracovní místo. O jednu desetinu procenta se snížil podíl nezaměstnaných, na pět a dvě desetiny procenta.

Ve Frýdku-Místku skončila rekonstrukce bývalé Banky Haná. Do historické budovy v Radniční ulici se nastěhuje část magistrátu, a to odbor životního prostředí a zemědělství.

---

Vyhlášení ankety Nejlepší sportovci okresu roku 2021

V bruntálském hotelu Slezan se opět sešli nejlepší sportovci okresu Bruntál. Přivítali je zde  představitelé Regionálního sdružení České unie sportu a starostové měst a obcí, odkud sportovci pocházejí.

Okres Bruntál každoročně oceňuje deset svých nejlepších sportovců. Určuje je anketa, kterou organizuje Česká unie sportu.

Jan Urban, manažer RS ČUS Bruntál: „Jsme moc rádi, že za letošní anketa má své opodstatnění, protože naši sportovci úspěšně reprezentovali na mistrových světa, Evropy i republikových šampionátech.“

Adam Simko, plavec, Bruntál: „Já bych chtěl hlavně pokračovat jako hlavně v tom plavání a chci, abych tam dlouho vydržel.“

Karolína Mitová, plavkyně, Staré Město: „Zase chci dosáhnout zase třeba republiku, možná někdy i Evropu, až budu starší.“

Matěj Mydlář, šachista, Lichnov: „Vyhrál jsem třeba mistrovství České republiky a byl jsem třeba čtvrtý na mistrovství EU.“

Letos se mezi deset nejlepších sportovců dostali i zástupkyně sportů, pro ženy poněkud neobvyklých.

Katrin Ivanovová, boxerka, Krnov: „Tak přivedl mě k tomu taťka a brácha hlavně, taťka má svůj vlastní klub.“

Anna Michalcová, zápasnice, Krnov: „Tak určitě to třetí místo na Mistrovství Evropy, hlavně i pro mého trenéra.“

Vyhlášení nejlepších sportovců se konalo pravidelně každoročně. Výjimkou byl až loňský rok, kdy se vyhlášení kvůli covidové nákaze nekonalo.

Jan Urban, manažer RS ČUS Bruntál: „Je to pro nás velká pomoc a jsme moc rádi, že v městech a obcích našeho okresu je velká podpora sportu.“

Ladislav Velebný předseda RS ČUS Bruntál: „Můžu říct, že jsem pravdu rád, že opět po dvou letech se setkáváme s nejlepšími sportovci.“

Anketa o nejlepší sportovce se letos konala po třiačtyřicáté. Je to nejstarší akce podobného druhu v celé České republice.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
08. března 2022, 17:00

Asistenční centrum odbaví asi 800 uprchlíků denně

V úterý byl spuštěn provoz v Krajském asistenčním centru pro Ukrajinu na Černé louce v centru Ostravy. Uprchlíci jsou přiváženi autobusy nebo auty a v centru je pro ně připraven kompletní servis od zajištění ubytování až po pracovní uplatnění. Od rána přišly požádat o pomoc stovky lidí.

Hlavní výstavní pavilon na Černé louce se začal plnit uprchlíky hned od rána a v 10 hodin už čekali na odbavení stovky lidí, zejména žen a dětí. V asistenčním centru je k dispozici 13 přepážek. 

Jiří Němčík, HZS MS kraje: "Občané z Ukrajiny, kteří hledají nějakou pomoc a pobyt v ČR tady mají kompletní servis z hlediska formalit, které potřebují k tomu, aby tady mohli zůstat." 

Mezi uprchlíky je i paní Naďa z Kyjeva, kterou její manžel odvezl na hranice a přes Polsko se dostala až do Ostravy, kde na ni čekali příbuzní, kteří zde pracují. Za pomoc je moc vděčná.

obyvatelka Kyjeva: "Když jsme odjížděli bylo už předměstí Kyjeva hodně poničené a velmi často houkaly sirény. Je tam mnoho dětí, které potřebují pomoc, ale nemohou se dostat do nemocnic. Měli jsme hrozný strach. Je to pro nás moc těžké. " 

Koordinaci má na starosti i Český červený kříž, v jehož prostorách bylo centrum ze začátku, ale kapacita už nevyhovovala. 

Alžběta Hrabovská, ředitelka ČČK Ostrava: "Když jsme se přestěhovali sem, tak se nám výrazně ulevilo, protože máme více prostoru. Kapacita je mnohonásobně větší, máme tady větší komfort, přebalovací pulty pro maminky, interventy." 

Uprchlíci si vyřídí, vše co potřebují k pobytu v naší zemi, ale mohou také požádat o pomoc psychology. Pomoc potřebují většinou maminky, které se bojí o děti.

Dagmar Fišerová, psycholožka HZS MS kraje: "Aktuálně ti lidé potřebují především informace. Samozřejmě zjišťujeme i nějakou míru zátěže." 

Krajské asistenční centrum funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. K dispozici je i 50 postelí k odpočinku a dětské koutky.

---

TJ Sokol Poruba pomáhá házenkářkám z Ukrajiny

Do humanitární pomoci se zapojil i TJ Sokol Poruba. Stará se o čtyři profesionální házenkářky, které utekly před válkou z ukrajinského města Čop. Úplně samy, bez rodiny. Jejich bratři a otcové bojují a maminky je nechtěly opustit.

Jediný telefonát stačil k tomu, aby se TJ Sokol Poruba postaral o 4 dívky z Ukrajiny. Zajistil jim vše, co potřebují. Ubytování, jídlo i oblečení.

Přemysl Blaha, starosta, TJ Sokol Poruba: “My jsme dostali informaci od trenéra Borise Petrovského, který nám pomáhal v historii trénovat dorostenky. Z vlastních zdrojů se snažíme, aby se měly dobře."

Cesta z ukrajinského Čopu pro ně byla dlouhá a vyčerpávající. Trvala 31 hodin, další hodiny házenkářky strávily na cizinecké policii. Nejmladší z nich přitom ještě není plnoletá.

Tea Chikovani, HC Karpaty Užhorod: “Děvčata jsou všechna z Kyjeva a naši otcové, matky, bratři a sestry tam zůstali. Můj bratr je momentálně na vojně, bratr jedné z našich dívek a otec také bojují. Když jim voláme, slyšíme střelbu a křik. Je to válka, lidé umírají.”

Maria Hurkova, HC Karpaty Užhorod: “Tady jsou skvělí lidé, moc pomáhají Ukrajině a my jsme za to všem moc vděční.”

Házenkářky z Ukrajiny už mají veškeré formality za sebou a mohou se tak připojit k tréninku. Trénovat budou s ženami jednou až dvakrát denně.

Přemysl Blaha, starosta, TJ Sokol Poruba: “Za nás hrát samozřejmě nemůžou, protože přestupní termíny a to všechno skončilo.”

Sokol Poruba uspořádá i humanitární sbírku, a to 12. března během prvoligového utkání porubských házenkářek s Kynžvartem.

---

Zprávy krátké, 8. 3. 2022 - 1

Ostravští strážníci podruhé v krátké době zachránili život člověka díky pohotové resuscitaci. Městská policie zveřejnila už druhý letošní případ. Hlídka strážníků resuscitovala 27letého muže, který ležel na zastávce v Moravské Ostravě.

---

Studénka počítá s výstavbou bytových domů

Studénka schválila prodej pozemku na výstavbu bytových domů. Územní plán počítá se stavbou šesti nadzemních podlaží. Součástí budou i nové parkovací plochy, kterých je ve městě nedostatek. Radnice plánuje rozvíjet i další lokality ve městě.

Zastupitelé Studénky na svém poslední zasedání schválili prodej pozemku v lokalitě Armádního Generála Ludvíka Svobody v Butovicích. Územní plán města, který byl schválen v roce 2015, zde počítá s výstavbou bytových domů.

Libor Slavík, starosta města Studénky: „Už v minulosti projevili zájem o pozemky developeři, kteří by zde rádi stavěli. Nechali jsme si zpracovat studii.“

Radmila Nováková, vedoucí odboru SŘÚPaR: „Navrhujeme bytové domy ve výšce šesti nadzemních podlaží. Jejich umístění na pozemcích je na investorovi nebo developerovi.“

Územní studie bytové výstavby počítá se stavbou parkovacích ploch, kterých je ve městě nedostatek. U nové zástavby by tak v budoucnu mělo najít místo na dvacet řidičů. Lokalita Armádního generála Ludvíka Svobody není jediná, kterou by chtělo město rozvíjet.

Libor Slavík, starosta města Studénky: „Nechceme se soustředit jen na jednu lokalitu, kterou momentálně nabízíme developerům. Máme zde další lokality, kde bychom chtěli vybudovat bytové domy a to na ulici Sjednocení a u letního stadionu, kde bychom chtěli vybudovat dva až tři domy.“

Studénka počítá s prodejem pozemků i na rodinnou výstavbu v Nové horce. V letošním roce nechává město zpracovat projekt na zástavbu v ulic Moravská.



---

Zastupitelé se jeli podívat na kogenerační jednotky

Primátor Havířova pozval zastupitele do Prostějova, kde mají zkušenosti s vytápěním pomocí kogeneračních jednotek. Všichni zúčastnění se tak mohli podívat, jak systém v praxi funguje. Zejména opoziční zastupitelé exkurzi uvítali, měla však podle nich přijít už dříve.

Vedení havířovské radnice čelí na každém zastupitelstvu kritice, že byl založen společný podnik se společností ČEZ ESCO ENVEZ, který má najít alternativy vytápění po odklonu od uhlí. I proto primátor pozval zastupitele do Prostějova, kde přešli ze spalování v klasických kotelnách na kogenerační jednotky.

Vladimír Průša, jednatel Domovní správy Prostějov: "Kogenerační jednotky, které spalují plyn, tak jsou tak dokonalé, že žádné nečistoty do ovzduší nejdou. To, co vidíte z komínů, je kondenzovaná pára."

Obě města si dobře uvědomují, co se děje na trhu s cenami plynu.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Jestli budeme vytápět my plynem, budou vytápět plynem všichni ostatní kolem nás. Je to rozdíl, když vyrobíte to teplo tady, dodáte ho do domu, a nebo ho vyrobíte x desítek kilometrů mimo město a potom ho musíte energovody převádět a tam dochází k dalším ztrátám." 

Opoziční zastupitelé ocenili návštěvu Prostějova. Někteří mají stále ale obavy ze znečištění.

Martin Rédr (Piráti), zastupitel: "To je asi zásadní problém a potom je také dost nejasností, co provází celý ten vznik projektu. Nebylo to řečeno dopředu, což je škoda.”

Daria Škutová (SPD), zastupitelka: "Nemyslím si, že to jsou dva totožné projekty. Navíc víme, že společnost ČEZ ESCO investovala v Prostějově na výstavbu ze svých zdrojů, zatímco v Havířově se na tom bude podílet město 49 procenty.”

Projekt, který by měl navrhnout nejlepší řešení pro Havířov, by mohl být zpracován do roka a půl. Pak bude na rozhodnutí nového zastupitelstva, kterou cestou se město vydá.

---

Zprávy krátké, 8. 3. 2022 - 2
Krajský úřad práce zveřejnil aktuální statistiku nezaměstnanosti. V našem regionu bylo na konci února evidováno celkem 42 715 uchazečů o práci. Tři připadají na jedno volné pracovní místo. O jednu desetinu procenta se snížil podíl nezaměstnaných, na pět a dvě desetiny procenta.

Ve Frýdku-Místku skončila rekonstrukce bývalé Banky Haná. Do historické budovy v Radniční ulici se nastěhuje část magistrátu, a to odbor životního prostředí a zemědělství.

---

Vyhlášení ankety Nejlepší sportovci okresu roku 2021

V bruntálském hotelu Slezan se opět sešli nejlepší sportovci okresu Bruntál. Přivítali je zde  představitelé Regionálního sdružení České unie sportu a starostové měst a obcí, odkud sportovci pocházejí.

Okres Bruntál každoročně oceňuje deset svých nejlepších sportovců. Určuje je anketa, kterou organizuje Česká unie sportu.

Jan Urban, manažer RS ČUS Bruntál: „Jsme moc rádi, že za letošní anketa má své opodstatnění, protože naši sportovci úspěšně reprezentovali na mistrových světa, Evropy i republikových šampionátech.“

Adam Simko, plavec, Bruntál: „Já bych chtěl hlavně pokračovat jako hlavně v tom plavání a chci, abych tam dlouho vydržel.“

Karolína Mitová, plavkyně, Staré Město: „Zase chci dosáhnout zase třeba republiku, možná někdy i Evropu, až budu starší.“

Matěj Mydlář, šachista, Lichnov: „Vyhrál jsem třeba mistrovství České republiky a byl jsem třeba čtvrtý na mistrovství EU.“

Letos se mezi deset nejlepších sportovců dostali i zástupkyně sportů, pro ženy poněkud neobvyklých.

Katrin Ivanovová, boxerka, Krnov: „Tak přivedl mě k tomu taťka a brácha hlavně, taťka má svůj vlastní klub.“

Anna Michalcová, zápasnice, Krnov: „Tak určitě to třetí místo na Mistrovství Evropy, hlavně i pro mého trenéra.“

Vyhlášení nejlepších sportovců se konalo pravidelně každoročně. Výjimkou byl až loňský rok, kdy se vyhlášení kvůli covidové nákaze nekonalo.

Jan Urban, manažer RS ČUS Bruntál: „Je to pro nás velká pomoc a jsme moc rádi, že v městech a obcích našeho okresu je velká podpora sportu.“

Ladislav Velebný předseda RS ČUS Bruntál: „Můžu říct, že jsem pravdu rád, že opět po dvou letech se setkáváme s nejlepšími sportovci.“

Anketa o nejlepší sportovce se letos konala po třiačtyřicáté. Je to nejstarší akce podobného druhu v celé České republice.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-08-03-2022-17-00