Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostravská MP v náboru cílí i na starší a zájemce
  • Lidé v Havířově nechtějí stavbu obytného domu s obchody
  • Těrlický domeček bude lépe chráněný proti požáru
  • Vylepšit Nový Jičín chtějí lidé čtyřmi nápady
  • Rekonstrukce Památníku II. světové války v Hrabyni

Ostravská MP v náboru cílí i na starší a zájemce

V Ostravském školícím centru jsou na svou práci připravováni noví strážníci z celého našeho i Olomouckého kraje. V těchto dnech se chystá jubilejní stý kurz a například v Ostravě je o nové strážníky stále velký zájem. Nábor cílí i na starší a zkušenější uchazeče.

Integrované výjezdové centrum Ostrava Jih v Nové Bělé, slouží zároveň také jako školící středisko pro městskou policii. Zájemci o tuto práci musejí nejprve absolvovat tříměsíční kurz zakončený zkouškou.

Martin Čížek, lektor školícího střediska MP Ostrava: "V teoretické rovině je to především studium zákonů. V praktické rovině pak musejí strážníci zvládnout sebeobranu nebo třeba taktiku zákroku."

 Od roku 2011 už připravili na práci téměř tisícovku strážníků. Většina slouží v Ostravě, ale asi 400 jich zamířilo i  do jiných měst po celém kraji. V těchto dnech se připravuje už stý kurz. Uvítají na něm i starší a zkušenější uchazeče.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Rádi bychom v našich řadách přivítali i osoby, které mají určité životní a pracovní zkušenosti. Necílíme jenom na mladé." 

V posledním roce rozšířili řady ostravských strážníků například 37letý Adam Dekický nebo 51letá Marcela Štefková. 

Adam Dekický, strážník MP Ostrava: "Když jsem zjistil, že věk není limit, pokud člověk splní podmínky pro výkon toho zaměstnání, tak jsem to zkusil, prošel jsem kurzem a stal jsem se strážníkem. Práce s lidmi mě doopravdy hodně baví."

Marcela Štefková, strážnice MP Ostrava: "Protože si myslím, že nikdy není pozdě splnit si svůj sen, tak jsem do toho šla i nyní v tomhle věku." 

U Ostravské městské policie nyní slouží 637 strážníků a strážnic a  do plného stavu jich tak schází 43. Pokud vás tato práce láká, neváhejte. Vše potřebné najdete na stránkách mpostrava.cz.

---

Lidé v Havířově nechtějí stavbu obytného domu s obchody

Nechceme, aby vedle našich rodinných domů stál velký obytný dům s obchody. S tímto problémem se obrátili na radnici lidé, kteří žijí na Bludovickém kopci v Havířově. Město však nemůže zasahovat do výkonu státní správy.

Na Bludovickém kopci v Havířově žijí lidé v rodinných domech. Soukromý investor postavil v lokalitě už jeden obytný dům s obchody. Nyní se chystá v rodinné zástavbě postavit další. A to na pozemku, který přímo sousedí s rodinnými domy. Pan Radomír Krygiel, který je účastníkem řízení, si nechal podle projektu vypracovat vizualizaci stavby.

Radomír Krygiel, místní obyvatel: "V centrální části vznikne třípodlažní vysoká budova se dvěma podlažími bytů a jedno podlaží prodejny a obchody. Vadí nám, že ztratíme sousedské bydlení, také se obáváme obtěžování technologií a provozu."

Stejného názoru je i další soused.

Teofil Kubala, místní obyvatel: "Myslím si, že z architektonického hlediska je to mezi těmi rodinnými domky jak pěst na oko. A myslím si, že by to měli zvážit na radnici. Jestli to vůbec povolit."

Místní obyvatelé přišli řešit svůj problém i na zastupitelstvo.

Rosalie Seidl Pokorná, mluvčí havířovského magistrátu: “Prověříme soulad a možnosti územního plánu, které spadají do kompetence samosprávy, potažmo zastupitelstva. Pokud se jedná o stavební řízení, jde o výkon státní správy v přenesené působnosti, do kterého my jako samospráva zasahovat nemůžeme.”

Investora zastupuje v územním řízení Martina Dudková.

Martina Dudková, obecná zmocněnkyně: "Vím, že jsou tam vznesené nějaké námitky, je to i o panu projektantovi, který s tím pracuje."

Obě strany nyní čekají na to, jak dopadne územní řízení. Stavební úřad ve věci prozatím nerozhodl.

---

Krátké zprávy 8. 3. 16.00 - 1

Městská policie Ostrava se jako první v České republice rozhodla testovat osobní kamery, které dokážou přenášet obraz ze zásahu online. Přímo v reálném čase tak může řídící stanoviště sledovat průběh daného zákroku. Do ostré akce půjdou kamery o víkendu na fotbalovém utkání Baníku proti Spartě.

Nájemné v obecních bytech v Bohumíně poroste. 3 800 bytů tak bude mít o deset korun za každý metr čtvereční dražší nájem. U základního nájemného představuje zdražení 18 procent. Aby město nájemce bytů motivovalo k podepsání dohody s novou vyšší cenou, nabízí jim několikaměsíční slevu.

---

Těrlický domeček bude lépe chráněný proti požáru

Vyšší ochranu před případným požárem chtějí mít v těrlickém domě s malometrážními byty, které obývají především starší lidé. Obec tam instaluje požární čidla a modernizuje i systém únikových cest.

Panelový dům v Nábřežní ulici v centru Těrlicka prochází průběžnou modernizací. Radnice Postupně instaluje do bytů detektory kouře, ale modernizací projdou i únikové cesty a nouzové osvětlení.

Anketa: “Já si myslím, že to je dobrá věc. Bydlela jsem 60 roků v Havířově a tam se to dávalo do těch bytu nahoru na stropy. A tady jsou dost takoví už i starší lidé, takže by jim to dost pomohlo, kdyby se něco stalo.”

David Biegun (Naše Těrlicko), starosta Těrlicka: “Protože jsme chtěli na všech obecních objektech zvýšit především požární bezpečnost, rozhodli jsme se i na tzv. Domečku nainstalovat požární hlásiče do zbylých místností. Protože v současné chvíli je jich jenom pět těch požárních hlásičů, v pěti vytipovaných bytech. A my chceme, aby těmito požárními hlásiči byly osazeny všechny zbývající byty, to znamená ještě další 27. A dále, aby byly těmi požárními hlásiči osazený také všechny společné místnosti, abychom předcházeli případnému požáru. Samozřejmě, že požáru to nezabrání, ale včas nás informuje, pokud by k něčemu takovému došlo. Zvažovali jsme dvě varianty. První varianta byla taková, že bychom prostě nainstalovali pouze ty autonomní požární hlásiče, které stojí zhruba 400 Kč jeden. Nakonec jsme se rozhodli jít do dražší varianty, která bude vycházet zhruba do nějakých 100 tisíc korun za celý systém. Ale ta už bude napojena i na samotné hasiče, takže v případě, že by k něčemu takovému došlo, tak se obratem ta informace přenese na mobilní telefony těch daných lidí a ti okamžitě můžou na místo přijet a zasáhnout. Takže chtěli jsme opravdu maximálně zvýšit tu požární bezpečnost."

Požární hlásiče vedle nájemníků vítají také hasiči.

Ladislav Kala, pracovník Těrlických služeb a dobrovolný hasič: “Ty požární hlásiče tady potřebujeme kvůli prevenci, abychom tady byli včas, když něco začne se dít, hořet. Prostě tak, abychom tady byli včas. Tohle je vlastně objekt, kde se pohybuje hodně starých lidí a potřebovali bychom to zabezpečit, aby tady byly protipožární hlásiče, čidla, abychom tady byli rychle k výjezdu.”

---

Vylepšit Nový Jičín chtějí lidé čtyřmi nápady

Nový Jičín vyhlásil šestý ročník participativního rozpočtu. Nápady na vylepšení města podali čtyři lidé nebo spolky. Předložené projekty se většinou týkají místních částí Žilina a Bludovice.

Participativní rozpočet pod názvem “Projekty pro Nový Jičín” vyhlásilo Zdravé město Nový Jičín už pošesté. Chce tímto motivovat občan, aby se více zajímali o své okolí a přinášeli návrhy, co ve městě zlepšit. Své nápady odevzdali čtyři předkladatelé.

Markéta Jánošíková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Prvním návrhem je rodinné hřiště, předkladatelem je spolek TJ Žilina. Překladatel by si přál umístit herní prvky v blízkosti fotbalového hřiště na Lamberku.”

Druhý projet se týká umístění laviček do areálu Hückelových vil. Další nápad je opět zasazen do místní části Žilina, tentokrát jde o workoutovou sestavu. Posledním návrhem je sdílený sklad pro školská a volnočasová zařízení v nevyužitých prostorách budovy Fojtství v další místní části Bludovicích.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Já bych zdůraznil, že jsem velmi rád, že občané opět podali několik návrhů, což znamená, že velmi pravděpodobně dojde i k tomu veřejnému hlasování, protože tam je potřeba vybrat dva z nich, a to hlasování zatraktivní ten samotný projekt a to zase pomůže i do dalších ročníků, že lidé o to budou mít možná větší zájem.”

Projekty nyní posoudí příslušné odbory města, pak je budou předkladatelé prezentovat na otevřeném jednání Komise Zdravého města, o vítězi rozhodne veřejné hlasování. Celkem je na participativní rozpočet vyčleněno 400 tisíc korun.

---

Krátké zprávy 8. 3. 16.00 - 2

Velká poptávka po zaměstnání na zkrácený úvazek, ale minimální nabídka ze strany firem. To byl důvod, proč Úřad práce připravil program na podporu flexibilního zaměstnání. V rámci něj finančně přispívá zaměstnavatelům, kteří taková místa vytvoří. Na Opavsku vzniklo během dvou let díky tomuto programu 24 takových míst.

Krajský úřad Moravskoslezského kraje zve na veřejné projednání záměru Ředitelství silnic a dálnic ČR kvůli obchvatu Vlčovic. 13. března bude v místním Kulturním domě představen projekt nové trasy silnice 1/58 Frenštát pod Radhoštěm – Vlčovice.

---


Rekonstrukce Památníku II. světové války v Hrabyni

Na konci dubna bude otevřená nová expozice hrabyňského Národního památníku II. světové války, který je součástí Slezského zemského muzea. Vévodit jí bude velkolepá bojová scéna odkazující na Ostravsko-opavskou operaci. Expozici doplní také moderní audiovizuální technika.

widget 2021

Památník II. světové války v Hrabyni připomíná ofenzívu Rudé armády a jednotek 1. československého armádního sboru na jaře roku 1945 a jejich průnik na sever Moravy. Přestože venkovní pohled na něj zůstává stejný, expozice uvnitř právě mění svou tvář.

Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku II. světové války, Hrabyně: „Zůstala tady maketa domu Hrabyňského č. 72. Na ni navazuje městský dům a na něj aranžovaná scéna s tankem T-34, která je věnována osvobození a bojům o velká města.“

Velikost makety sovětského tanku odpovídá skutečnosti, ovšem zhotovený je ze dřeva a z plastu. To německý a sovětský kanón jsou originálními zbraněmi. Velkolepou scénu doplní ještě protiletecký kryt s reálnými zvuky letadel pro dokreslení atmosféry války. Na plátno nad scénou se budou promítat historické filmy, které se ostravsko-opavské operace týkají. V expozici budou dotykové obrazovky, které doplní informace také v podobě fotografií, dokumentů nebo vzpomínek pamětníků.

Vitríny se začínají postupně zaplňovat vojenskými uniformami i dobovým oblečením.

Hana Polášová, dokumentaristka, Národní památník II. světové války, Hrabyně: „Tady máme radistku a velitele výsadku. Mají na sobě uniformy, které jsme nechali ušít přímo pro tuto výstavu.“

Na svém místě už jsou figuríny s uniformou protektorátního četníka, vojáků západní i východní fronty nebo německé tajné policie – gestapa. Jednotlivé scény doplní drobnosti každodenního života. Chybí ještě válečné zbraně, které čekají na svou chvíli v depozitáři.

Marek Slanina, kurátor – zbrojíř, Národní památník II. světové války, Hrabyně: „Zbraně se budou instalovat pochopitelně až nakonec, z bezpečnostních důvodů. A také proto, že se musí všechno důkladně nachystat, připravit. Vytáhnout z boxů po konzervaci.“

V expozici budou také nové panely s informacemi o II. světové válce.

Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku II. světové války, Hrabyně: „My jsme více rozšířili to, proč vlastně II.světová válka vypukla. Tzn. rok 1938 a 1939. Zároveň jsme přidali více informací o domácím odboji.

Kvůli kompletní rekonstrukci vnitřní expozice za 35 mil. Kč je od konce roku 2021 památník uzavřený. Ovšem termín otevření už se blíží. Veřejnost si jej bude moci přijít poprvé prohlédnout 29. dubna.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
08. března 2023, 16:00

Ostravská MP v náboru cílí i na starší a zájemce

V Ostravském školícím centru jsou na svou práci připravováni noví strážníci z celého našeho i Olomouckého kraje. V těchto dnech se chystá jubilejní stý kurz a například v Ostravě je o nové strážníky stále velký zájem. Nábor cílí i na starší a zkušenější uchazeče.

Integrované výjezdové centrum Ostrava Jih v Nové Bělé, slouží zároveň také jako školící středisko pro městskou policii. Zájemci o tuto práci musejí nejprve absolvovat tříměsíční kurz zakončený zkouškou.

Martin Čížek, lektor školícího střediska MP Ostrava: "V teoretické rovině je to především studium zákonů. V praktické rovině pak musejí strážníci zvládnout sebeobranu nebo třeba taktiku zákroku."

 Od roku 2011 už připravili na práci téměř tisícovku strážníků. Většina slouží v Ostravě, ale asi 400 jich zamířilo i  do jiných měst po celém kraji. V těchto dnech se připravuje už stý kurz. Uvítají na něm i starší a zkušenější uchazeče.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Rádi bychom v našich řadách přivítali i osoby, které mají určité životní a pracovní zkušenosti. Necílíme jenom na mladé." 

V posledním roce rozšířili řady ostravských strážníků například 37letý Adam Dekický nebo 51letá Marcela Štefková. 

Adam Dekický, strážník MP Ostrava: "Když jsem zjistil, že věk není limit, pokud člověk splní podmínky pro výkon toho zaměstnání, tak jsem to zkusil, prošel jsem kurzem a stal jsem se strážníkem. Práce s lidmi mě doopravdy hodně baví."

Marcela Štefková, strážnice MP Ostrava: "Protože si myslím, že nikdy není pozdě splnit si svůj sen, tak jsem do toho šla i nyní v tomhle věku." 

U Ostravské městské policie nyní slouží 637 strážníků a strážnic a  do plného stavu jich tak schází 43. Pokud vás tato práce láká, neváhejte. Vše potřebné najdete na stránkách mpostrava.cz.

---

Lidé v Havířově nechtějí stavbu obytného domu s obchody

Nechceme, aby vedle našich rodinných domů stál velký obytný dům s obchody. S tímto problémem se obrátili na radnici lidé, kteří žijí na Bludovickém kopci v Havířově. Město však nemůže zasahovat do výkonu státní správy.

Na Bludovickém kopci v Havířově žijí lidé v rodinných domech. Soukromý investor postavil v lokalitě už jeden obytný dům s obchody. Nyní se chystá v rodinné zástavbě postavit další. A to na pozemku, který přímo sousedí s rodinnými domy. Pan Radomír Krygiel, který je účastníkem řízení, si nechal podle projektu vypracovat vizualizaci stavby.

Radomír Krygiel, místní obyvatel: "V centrální části vznikne třípodlažní vysoká budova se dvěma podlažími bytů a jedno podlaží prodejny a obchody. Vadí nám, že ztratíme sousedské bydlení, také se obáváme obtěžování technologií a provozu."

Stejného názoru je i další soused.

Teofil Kubala, místní obyvatel: "Myslím si, že z architektonického hlediska je to mezi těmi rodinnými domky jak pěst na oko. A myslím si, že by to měli zvážit na radnici. Jestli to vůbec povolit."

Místní obyvatelé přišli řešit svůj problém i na zastupitelstvo.

Rosalie Seidl Pokorná, mluvčí havířovského magistrátu: “Prověříme soulad a možnosti územního plánu, které spadají do kompetence samosprávy, potažmo zastupitelstva. Pokud se jedná o stavební řízení, jde o výkon státní správy v přenesené působnosti, do kterého my jako samospráva zasahovat nemůžeme.”

Investora zastupuje v územním řízení Martina Dudková.

Martina Dudková, obecná zmocněnkyně: "Vím, že jsou tam vznesené nějaké námitky, je to i o panu projektantovi, který s tím pracuje."

Obě strany nyní čekají na to, jak dopadne územní řízení. Stavební úřad ve věci prozatím nerozhodl.

---

Krátké zprávy 8. 3. 16.00 - 1

Městská policie Ostrava se jako první v České republice rozhodla testovat osobní kamery, které dokážou přenášet obraz ze zásahu online. Přímo v reálném čase tak může řídící stanoviště sledovat průběh daného zákroku. Do ostré akce půjdou kamery o víkendu na fotbalovém utkání Baníku proti Spartě.

Nájemné v obecních bytech v Bohumíně poroste. 3 800 bytů tak bude mít o deset korun za každý metr čtvereční dražší nájem. U základního nájemného představuje zdražení 18 procent. Aby město nájemce bytů motivovalo k podepsání dohody s novou vyšší cenou, nabízí jim několikaměsíční slevu.

---

Těrlický domeček bude lépe chráněný proti požáru

Vyšší ochranu před případným požárem chtějí mít v těrlickém domě s malometrážními byty, které obývají především starší lidé. Obec tam instaluje požární čidla a modernizuje i systém únikových cest.

Panelový dům v Nábřežní ulici v centru Těrlicka prochází průběžnou modernizací. Radnice Postupně instaluje do bytů detektory kouře, ale modernizací projdou i únikové cesty a nouzové osvětlení.

Anketa: “Já si myslím, že to je dobrá věc. Bydlela jsem 60 roků v Havířově a tam se to dávalo do těch bytu nahoru na stropy. A tady jsou dost takoví už i starší lidé, takže by jim to dost pomohlo, kdyby se něco stalo.”

David Biegun (Naše Těrlicko), starosta Těrlicka: “Protože jsme chtěli na všech obecních objektech zvýšit především požární bezpečnost, rozhodli jsme se i na tzv. Domečku nainstalovat požární hlásiče do zbylých místností. Protože v současné chvíli je jich jenom pět těch požárních hlásičů, v pěti vytipovaných bytech. A my chceme, aby těmito požárními hlásiči byly osazeny všechny zbývající byty, to znamená ještě další 27. A dále, aby byly těmi požárními hlásiči osazený také všechny společné místnosti, abychom předcházeli případnému požáru. Samozřejmě, že požáru to nezabrání, ale včas nás informuje, pokud by k něčemu takovému došlo. Zvažovali jsme dvě varianty. První varianta byla taková, že bychom prostě nainstalovali pouze ty autonomní požární hlásiče, které stojí zhruba 400 Kč jeden. Nakonec jsme se rozhodli jít do dražší varianty, která bude vycházet zhruba do nějakých 100 tisíc korun za celý systém. Ale ta už bude napojena i na samotné hasiče, takže v případě, že by k něčemu takovému došlo, tak se obratem ta informace přenese na mobilní telefony těch daných lidí a ti okamžitě můžou na místo přijet a zasáhnout. Takže chtěli jsme opravdu maximálně zvýšit tu požární bezpečnost."

Požární hlásiče vedle nájemníků vítají také hasiči.

Ladislav Kala, pracovník Těrlických služeb a dobrovolný hasič: “Ty požární hlásiče tady potřebujeme kvůli prevenci, abychom tady byli včas, když něco začne se dít, hořet. Prostě tak, abychom tady byli včas. Tohle je vlastně objekt, kde se pohybuje hodně starých lidí a potřebovali bychom to zabezpečit, aby tady byly protipožární hlásiče, čidla, abychom tady byli rychle k výjezdu.”

---

Vylepšit Nový Jičín chtějí lidé čtyřmi nápady

Nový Jičín vyhlásil šestý ročník participativního rozpočtu. Nápady na vylepšení města podali čtyři lidé nebo spolky. Předložené projekty se většinou týkají místních částí Žilina a Bludovice.

Participativní rozpočet pod názvem “Projekty pro Nový Jičín” vyhlásilo Zdravé město Nový Jičín už pošesté. Chce tímto motivovat občan, aby se více zajímali o své okolí a přinášeli návrhy, co ve městě zlepšit. Své nápady odevzdali čtyři předkladatelé.

Markéta Jánošíková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Prvním návrhem je rodinné hřiště, předkladatelem je spolek TJ Žilina. Překladatel by si přál umístit herní prvky v blízkosti fotbalového hřiště na Lamberku.”

Druhý projet se týká umístění laviček do areálu Hückelových vil. Další nápad je opět zasazen do místní části Žilina, tentokrát jde o workoutovou sestavu. Posledním návrhem je sdílený sklad pro školská a volnočasová zařízení v nevyužitých prostorách budovy Fojtství v další místní části Bludovicích.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Já bych zdůraznil, že jsem velmi rád, že občané opět podali několik návrhů, což znamená, že velmi pravděpodobně dojde i k tomu veřejnému hlasování, protože tam je potřeba vybrat dva z nich, a to hlasování zatraktivní ten samotný projekt a to zase pomůže i do dalších ročníků, že lidé o to budou mít možná větší zájem.”

Projekty nyní posoudí příslušné odbory města, pak je budou předkladatelé prezentovat na otevřeném jednání Komise Zdravého města, o vítězi rozhodne veřejné hlasování. Celkem je na participativní rozpočet vyčleněno 400 tisíc korun.

---

Krátké zprávy 8. 3. 16.00 - 2

Velká poptávka po zaměstnání na zkrácený úvazek, ale minimální nabídka ze strany firem. To byl důvod, proč Úřad práce připravil program na podporu flexibilního zaměstnání. V rámci něj finančně přispívá zaměstnavatelům, kteří taková místa vytvoří. Na Opavsku vzniklo během dvou let díky tomuto programu 24 takových míst.

Krajský úřad Moravskoslezského kraje zve na veřejné projednání záměru Ředitelství silnic a dálnic ČR kvůli obchvatu Vlčovic. 13. března bude v místním Kulturním domě představen projekt nové trasy silnice 1/58 Frenštát pod Radhoštěm – Vlčovice.

---


Rekonstrukce Památníku II. světové války v Hrabyni

Na konci dubna bude otevřená nová expozice hrabyňského Národního památníku II. světové války, který je součástí Slezského zemského muzea. Vévodit jí bude velkolepá bojová scéna odkazující na Ostravsko-opavskou operaci. Expozici doplní také moderní audiovizuální technika.

widget 2021

Památník II. světové války v Hrabyni připomíná ofenzívu Rudé armády a jednotek 1. československého armádního sboru na jaře roku 1945 a jejich průnik na sever Moravy. Přestože venkovní pohled na něj zůstává stejný, expozice uvnitř právě mění svou tvář.

Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku II. světové války, Hrabyně: „Zůstala tady maketa domu Hrabyňského č. 72. Na ni navazuje městský dům a na něj aranžovaná scéna s tankem T-34, která je věnována osvobození a bojům o velká města.“

Velikost makety sovětského tanku odpovídá skutečnosti, ovšem zhotovený je ze dřeva a z plastu. To německý a sovětský kanón jsou originálními zbraněmi. Velkolepou scénu doplní ještě protiletecký kryt s reálnými zvuky letadel pro dokreslení atmosféry války. Na plátno nad scénou se budou promítat historické filmy, které se ostravsko-opavské operace týkají. V expozici budou dotykové obrazovky, které doplní informace také v podobě fotografií, dokumentů nebo vzpomínek pamětníků.

Vitríny se začínají postupně zaplňovat vojenskými uniformami i dobovým oblečením.

Hana Polášová, dokumentaristka, Národní památník II. světové války, Hrabyně: „Tady máme radistku a velitele výsadku. Mají na sobě uniformy, které jsme nechali ušít přímo pro tuto výstavu.“

Na svém místě už jsou figuríny s uniformou protektorátního četníka, vojáků západní i východní fronty nebo německé tajné policie – gestapa. Jednotlivé scény doplní drobnosti každodenního života. Chybí ještě válečné zbraně, které čekají na svou chvíli v depozitáři.

Marek Slanina, kurátor – zbrojíř, Národní památník II. světové války, Hrabyně: „Zbraně se budou instalovat pochopitelně až nakonec, z bezpečnostních důvodů. A také proto, že se musí všechno důkladně nachystat, připravit. Vytáhnout z boxů po konzervaci.“

V expozici budou také nové panely s informacemi o II. světové válce.

Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku II. světové války, Hrabyně: „My jsme více rozšířili to, proč vlastně II.světová válka vypukla. Tzn. rok 1938 a 1939. Zároveň jsme přidali více informací o domácím odboji.

Kvůli kompletní rekonstrukci vnitřní expozice za 35 mil. Kč je od konce roku 2021 památník uzavřený. Ovšem termín otevření už se blíží. Veřejnost si jej bude moci přijít poprvé prohlédnout 29. dubna.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-08-03-2023-16-00