Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Grossmannova vila láká návštěvníky už týden
  • Nový Jičín má většinu peněz ze Sberbank zpět
  • S teplým počasím přišel i zvýšený počet úrazů cyklistů
  • Začne oprava silnice přes bohumínskou část Skřečoň
  • F-M chystá rekonstrukci vnitrobloků na Riviéře
  • Velikonoce na Sovinci

Grossmannova vila láká návštěvníky už týden

Grossmannova vila je otevřená teprve týden a dá se říct, že Ostrava určitě získala nový turistický cíl. Zájem o prohlídky je totiž obrovský, což je dobře i kvůli tomu, že výtěžek ze vstupného byl věnován Mobilnímu hospici Ondrášek.

Mimořádně zdařilá rekonstrukce ostravské vily stavebníka Františka Grossmanna si během prvních dní po zpřístupnění získala okamžitě spoustu obdivovatelů a zájemci se zatím musejí objednávat dopředu. Už v době vzniku ji dobový tisk označil za pohádkový palác a to platí i dnes, přesně po 100 letech od kolaudace.

průvodce Grossmannovou vilou: "Přátelé, pojďme se nyní podívat to pánského pokoje. Dnes mohou s námi výjimečně i dámy." 

V prvních dnech se prohlídek účastnili významné osobnosti Ostravy, jako například herec Jiří Sedláček, zpěvačka Hana Fialová či primátor Ostravy Jan Dohnal.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Jsem strašně rád, že už máme Grossmannovu vilu otevřenou i pro veřejnost, že lidé chodí, zájem je a myslím si konec konců, že je na co se dívat, takže bych chtěl pozvat i další návštěvníky."  

Prohlídka s primátorem Janem Dohnalem měla zároveň charitativní podtext, kdy byla pozvána také ředitelka Mobilního hospicu Ondrášek, aby si převzala šek s tržbou za první týden provozu vily.

Bronislava Husovská, ředitelka mobilního hospicu Ondrášek: "Ta vila se mi moc lidí a pak mám velkou radost, že nás město obdarovalo a máme výtěžek z prohlídek."

Vila Grossmann zve k návštěvě i nadále, lidé si ji aktuálně mohou prohlédnout od pátku do neděle v době od 10 do 18 hodin, podrobně na webu vilagrossmann.cz.

---

Nový Jičín má většinu peněz ze Sberbank zpět

Nový Jičín obdržel 98 milionů korun, které měl dva roky zablokované ve Sberbank. Celková pohledávka města u této banky byla 102,8 milionů korun. Radnice bude usilovat i o vyplacení zbývající částky.

Sberbank, u které měl Nový Jičín uloženo 102, 8 milionů korun, se dostala do problémů poté, co Rusko v únoru 2022 napadlo Ukrajinu. Zablokovány v ní zůstaly účty stovky českých měst a obcí. V květnu 2022 Česká národní banka odebrala Sberbank licenci a soud ji poslal do insolvence. Teď, na počátku dubna, se z ní na účet města vrátilo zpět téměř 98 milionů korun.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Vloženo bylo 100 milionů korun a zhruba 2,8 milionů korun jsou úroky z vkladů a úroky z prodlení po dobu do vyhlášení úpadku této banky. Věřitelům Sberbank bylo vyplaceno v tuto chvíli 95% výše jejich pohledávek. Těch zbývajících pět procent by mělo být vyplaceno v průběhu letošního roku.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Navzdory blokaci těchto finančních prostředků nemuselo město omezit realizaci započatých investičních akcí, ani těch plánovaných.”

Jaroslav Dvořák (SOCDEM), zastupitel Nového Jičína: “V té jedné rovině jsme rádi, že se ty finance na účty města vrátily. A ta druhá rovina je to, že se nevrátila celá suma, a my chceme vědět, co budete s těmi pěti miliony, protože tam si myslíme, že ty peníze už se nevrátí.”

Aktuálně má město své finanční prostředky rozloženy na 18 účtech u různých bank.

---

S teplým počasím přišel i zvýšený počet úrazů cyklistů

Je to každý rok stejné. Přijde teplejší víkend a okamžitě to pocítí zdravotnická záchranná služba na zvýšeném počtu úrazů cyklistů. Tentokrát se bohužel odehrál i jeden tragický pád, kdy na Bruntálsku senior na elektrokole narazil do plotu.

Teplé počasí samozřejmě přivede ke sportovním aktivitám spoustu lidí a to přináší i zvýšený počet úrazů. Cyklisté jsou tím nejviditelnějším příkladem. Za oba víkendové dny spěchala záchranná služba ke 12 případům. V sobotu ke pěti a v neděli k sedmi. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Cyklisté utrpěli většinou středně těžká poranění, nejčastěji hlavy nebo končetin. V několika případech byl příčinou střet s automobilem, ve většině však šlo o pády. Zranění byli po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče posádkami ZZS MSK transportováni ponejvíce do spádových zdravotnických zařízení."

Nejvážnější událostí byl pád dvaasedmdesátiletého cyklisty na elektrokole v obci Láryšov na Bruntálsku s nárazem do plotu. Ten bohužel i přes veškerou snahu zdravotníků zemřel. 

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MS kraje: "Jel na elektrokole a z dosud nezjištěných příčin vyjel mimo komunikaci, kde narazil do oplocení. Cyklista měl v době nehody na hlavě přilbu. Další okolnosti zjišťují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty."

Další vážné zranění utrpěla v Razové na Bruntálsku 38letá žena na koloběžce. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Pacientka byla zajištěna krčním límcem, šetrně uložena do podtlakové matrace a záchranáři zajistili žilní vstup, kterým zahájili podávání léků a infuzních roztoků. Ženu následně, za stálé monitorace základních životních funkcí, transportoval do nemocnice vrtulník."

Klíčová je v těchto případech ochranná helma, která minimálně snižuje následky nebo dokonce může zachránit život. 

---

Začne oprava silnice přes bohumínskou část Skřečoň

Páteřní silniční tah městem, ulice 1. máje v Bohumíně-Skřečoni, projde už za pár dní částečnou rekonstrukcí. Ředitelství silnic a dálnic plánuje opravit úsek od kruhového objezdu pod mostem až k autobusové zastávce u pošty. Řidiči musí počítat s kolonami, provoz budou řídit semafory.

Zatímco loni v dubnu se musela ulice 1. máje kvůli opravě skřečoňského mostu uzavřít na tři týdny úplně, letošní rekonstrukce jejího povrchu si vyžádá pouze částečné omezení.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD ČR: "Během rekonstrukce silnice I/67 řidiči projedou obousměrně jedním jízdním pruhem kyvadlově kolem semaforů.”

Na obměnu povrchu silnice I/67 v ulici 1. máje plynule naváže výstavba zhruba půl kilometrového chodníku, v úseku mezi Polní a Úvozní ulicí.

Lumír Macura (SOCDEM), místostarosta Bohumína: “Podél silnice I/67 směrem z Bohumína na Dolní Lutyni je takový kousek, kde místní občané dochází k autobusové zastávce a tam proto chceme vybudovat chodník, aby ten přesun občanů byl bezpečnější."

I tady v tomto úseku během stavby chodníku budou muset řidiči počítat s dopravním omezení.

Lumír Macura (SOCDEM), místostarosta Bohumína: "Pochopitelně to způsobí velkou komplikaci v dopravě, protože všechna doprava, zejména nákladní i osobní směrem od Karviné do Bohumína dálnicí prochází touto městskou částí."

Doprava tady bude také řízena kyvadlově na semafory. 

---

F-M chystá rekonstrukci vnitrobloků na Riviéře

Frýdek-Místek chystá rekonstrukci vnitrobloků na sídlišti Riviéra. Proměnou projdou hlavně stará a zničená asfaltová hřiště. Opraví se chodníky i mobiliář. Na jednom místě má také vzniknout nové parkoviště. Rekonstrukce se zatím naplánovaly na první čtyři vnitrobloky. Práce by měly začít příští rok.

Riviéra je největší a druhé nejstarší sídliště ve Frýdku-Místku. Vznikalo v 60. letech minulého století a většina ploch má dodnes původní podobu. Město už nyní připravuje jejich rekonstrukci.

Anketa: "Byla taková anketa, ale je to už asi čtyři roky, nemýlím-li se, takže o tom vím." – No a teď už konečně by se to mělo dostat na řadu, tak co na to říkáte? – "No myslím si, že ano. Akorát se mi nelíbí, když budou ty betonové, takové ty sedátka, my si tam sedáme rádi, tam se pohodlně sedí, že se to bude likvidovat, údajně." – Ale přece jenom je to už ve špatném stavu, takže to potřebuje. – "Opravit bych řekla nebo nové tam dát."

Lucie Šidlová, hlavní architekta Frýdku-Místku: "Chceme pokračovat ve studiích, které tady byly zpracovány v předchozích obdobích. A to tím, že jsme vyčlenili místa, která potřebují tu změnu nejurgentněji. To znamená, jsou to tady ty velké asfaltové plochy, které jsou hodně devastované, které jsou hodně staré. Takže ty budou odstraněny, bude tady vytvořeno nějaké menší dětské hřiště."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to zase takový dluh minulosti. Je jich hodně. Nevíme, co dřív. Snažíme se to postupně spravovat ta území. Teď už nám běží realizace prostoru před kulturním domem ve Frýdku. Teď jsme zase v Místku, abychom vyváženě opravovali obě části města."

Sídliště je velmi rozsáhlé a komplikované. Projektová dokumentace a stavební povolení se proto bude zpočátku týkat čtyř vnitrobloků.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na třech jsme tady chtěli udělat nějaká kapesní dětská hřiště, plus mobiliář a tak dále, něco pro seniory a udělat tomu normální vzhled. To znamená chodníky, doplnit zeleň, stromy, keře a samozřejmě zázemí pro děti."

Lucie Šidlová, hlavní architekta Frýdku-Místku: "Samozřejmě to bude doplněno lavičkami, mobiliářem, novým trasováním pěších komunikací a všechno by mělo být i podpořeno nějakými prvky zastínění a prvky, které budou v souladu s adaptační strategií města. To znamená zasakovací povrchy a zeleň."

Do jednoho z vnitrobloků chce město umístit nové parkoviště.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ta konfigurace k tomu je vhodná. A chceme tam vybudovat parkování, které je tady potřeba. Lidé jsou docela, bych řekl, zoufalí, protože se objevují druhé a třetí auta v rodinách. To znamená, že pro ty už nejsou dimenzovaná parkoviště na těch sídlištích. To znamená, my to chceme řešit tím, že teď ještě vybereme vhodné plochy na to, abychom doplnili, co možná nejvíce parkovacích míst. Ale to bude dejme tomu po kusech. To znamená desítky. A pak se tomu chceme věnovat ještě v místě bývalého kina, kde tam chceme rozšířit to parkoviště s kapacitou až na 200 až 220 parkovacích míst."

Práce na revitalizaci sídliště by mohly začít příští rok. To je na Riviéře také naplánována výstavba nového volnočasového areálu na břehu Ostravice u Domova pro seniory.

---

Velikonoce na Sovinci

Přestože velikonoční svátky jsou již za námi, ohlédneme se za akcí, která je na rozdíl od jiných, svou délkou přesáhla. Byly jí Velikonoce na hradě Sovinci, které trvaly několik dnů a znamenaly také zahájení letošní návštěvnické sezóny.

Od nejrůznějších jarmarků po celé zemi se sovinecké slavnosti lišily především v tom, že jejich prvotním cílem nebyl prodej zboží.

Josef Plaček, moderátor a průvodce: „Máme tady připravený bohatý doprovodný program, kdy zde vystupují: Šermířská skupina Adorea z Olomouce, šermířská skupina Memento Mori z Uherského Ostrohu, zároveň jsou tady ukázky dravců, je tady záchranná stanice z Pateřína se svými dravci, máme tady taneční skupinu Perchty von Bladen z Mladoňova a samozřejmě je tady také kejklíř Křupíno z Panské Slatiny nad Bílovcem.“

Dagmar Moravcová, Perchty von Bladen: „My jsme Perchty a my jsme z Mladoňova, tady přes dva kopce. Tady na Sovinci, v Třebíči na slavnostech pětilisté růže, na hradě Svojanov, na zámku Poláky, který je až u německých hranic a na městských slavnostech tam, kam nás pozvou a tam, kde prostě se slaví, tam jsou Perchty.“

Martin Tureček, Adorea Oloouc: „My jsme Adorea, šermíři Olomouc, vystupujeme vlastně po celé republice, Evropě a občas zavítáme někam i dále. Adorea znamená vlastně Touhu po vítězství, to je ze starofrancouzštiny a nebo to byl oslavný pokřik za Starého Říma, když se vracela vítězná armáda.“

V teplém jarním počasí byl velký zájem také o prohlídky hradu.

Taťána Polášková, průvodkyně: „Provázíme jak základní okruh, kdy se dostanete do všech vnitřních prostor hradu, tak také můžete jít vnější okruh, kde se dostanete do podzemní chodby, do okolí hradu a také máme zvláštní okruh pro práčata, tedy okruh pro děti ve věku od 5 do 12 let. Můžete si také hrad projít samostatně, vše záleží na vás.

Anketa, návštěvníci hradu: „Nejvíc se mi líbila sova.“

„Nejvíc se mi líbila rozhledna.“

„Líbila se mi tady prohlídka.“

„Mě se líbílo, jak jsme na té prohlídce šli pod zem.“

Došlo také na velikonoční zvyky a stylové velikonoční dárečky.

Taťána Polášková, průvodkyně: Nyní se nacházíme ve strážnici. Vidíte sami, že je vyzdobena velikonočně, tady si povídáme, vzhledem k velkým svátkům v roce, právě o Velikonocích, velikonočních tradicích a zvyklostech.“

Bába kořenářka: „Koření na půl hektaru, co může jiného bába kořenářka nabízet? A dobroty a samé pravé drahokamy.“

Návštěvníci nezůstali ani o hladu. Vybrat si mohli za nabídky klasické i historické, ve stáncích i středověkém baru.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
08. dubna 2024, 17:00

Grossmannova vila láká návštěvníky už týden

Grossmannova vila je otevřená teprve týden a dá se říct, že Ostrava určitě získala nový turistický cíl. Zájem o prohlídky je totiž obrovský, což je dobře i kvůli tomu, že výtěžek ze vstupného byl věnován Mobilnímu hospici Ondrášek.

Mimořádně zdařilá rekonstrukce ostravské vily stavebníka Františka Grossmanna si během prvních dní po zpřístupnění získala okamžitě spoustu obdivovatelů a zájemci se zatím musejí objednávat dopředu. Už v době vzniku ji dobový tisk označil za pohádkový palác a to platí i dnes, přesně po 100 letech od kolaudace.

průvodce Grossmannovou vilou: "Přátelé, pojďme se nyní podívat to pánského pokoje. Dnes mohou s námi výjimečně i dámy." 

V prvních dnech se prohlídek účastnili významné osobnosti Ostravy, jako například herec Jiří Sedláček, zpěvačka Hana Fialová či primátor Ostravy Jan Dohnal.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Jsem strašně rád, že už máme Grossmannovu vilu otevřenou i pro veřejnost, že lidé chodí, zájem je a myslím si konec konců, že je na co se dívat, takže bych chtěl pozvat i další návštěvníky."  

Prohlídka s primátorem Janem Dohnalem měla zároveň charitativní podtext, kdy byla pozvána také ředitelka Mobilního hospicu Ondrášek, aby si převzala šek s tržbou za první týden provozu vily.

Bronislava Husovská, ředitelka mobilního hospicu Ondrášek: "Ta vila se mi moc lidí a pak mám velkou radost, že nás město obdarovalo a máme výtěžek z prohlídek."

Vila Grossmann zve k návštěvě i nadále, lidé si ji aktuálně mohou prohlédnout od pátku do neděle v době od 10 do 18 hodin, podrobně na webu vilagrossmann.cz.

---

Nový Jičín má většinu peněz ze Sberbank zpět

Nový Jičín obdržel 98 milionů korun, které měl dva roky zablokované ve Sberbank. Celková pohledávka města u této banky byla 102,8 milionů korun. Radnice bude usilovat i o vyplacení zbývající částky.

Sberbank, u které měl Nový Jičín uloženo 102, 8 milionů korun, se dostala do problémů poté, co Rusko v únoru 2022 napadlo Ukrajinu. Zablokovány v ní zůstaly účty stovky českých měst a obcí. V květnu 2022 Česká národní banka odebrala Sberbank licenci a soud ji poslal do insolvence. Teď, na počátku dubna, se z ní na účet města vrátilo zpět téměř 98 milionů korun.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Vloženo bylo 100 milionů korun a zhruba 2,8 milionů korun jsou úroky z vkladů a úroky z prodlení po dobu do vyhlášení úpadku této banky. Věřitelům Sberbank bylo vyplaceno v tuto chvíli 95% výše jejich pohledávek. Těch zbývajících pět procent by mělo být vyplaceno v průběhu letošního roku.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Navzdory blokaci těchto finančních prostředků nemuselo město omezit realizaci započatých investičních akcí, ani těch plánovaných.”

Jaroslav Dvořák (SOCDEM), zastupitel Nového Jičína: “V té jedné rovině jsme rádi, že se ty finance na účty města vrátily. A ta druhá rovina je to, že se nevrátila celá suma, a my chceme vědět, co budete s těmi pěti miliony, protože tam si myslíme, že ty peníze už se nevrátí.”

Aktuálně má město své finanční prostředky rozloženy na 18 účtech u různých bank.

---

S teplým počasím přišel i zvýšený počet úrazů cyklistů

Je to každý rok stejné. Přijde teplejší víkend a okamžitě to pocítí zdravotnická záchranná služba na zvýšeném počtu úrazů cyklistů. Tentokrát se bohužel odehrál i jeden tragický pád, kdy na Bruntálsku senior na elektrokole narazil do plotu.

Teplé počasí samozřejmě přivede ke sportovním aktivitám spoustu lidí a to přináší i zvýšený počet úrazů. Cyklisté jsou tím nejviditelnějším příkladem. Za oba víkendové dny spěchala záchranná služba ke 12 případům. V sobotu ke pěti a v neděli k sedmi. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Cyklisté utrpěli většinou středně těžká poranění, nejčastěji hlavy nebo končetin. V několika případech byl příčinou střet s automobilem, ve většině však šlo o pády. Zranění byli po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče posádkami ZZS MSK transportováni ponejvíce do spádových zdravotnických zařízení."

Nejvážnější událostí byl pád dvaasedmdesátiletého cyklisty na elektrokole v obci Láryšov na Bruntálsku s nárazem do plotu. Ten bohužel i přes veškerou snahu zdravotníků zemřel. 

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MS kraje: "Jel na elektrokole a z dosud nezjištěných příčin vyjel mimo komunikaci, kde narazil do oplocení. Cyklista měl v době nehody na hlavě přilbu. Další okolnosti zjišťují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty."

Další vážné zranění utrpěla v Razové na Bruntálsku 38letá žena na koloběžce. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Pacientka byla zajištěna krčním límcem, šetrně uložena do podtlakové matrace a záchranáři zajistili žilní vstup, kterým zahájili podávání léků a infuzních roztoků. Ženu následně, za stálé monitorace základních životních funkcí, transportoval do nemocnice vrtulník."

Klíčová je v těchto případech ochranná helma, která minimálně snižuje následky nebo dokonce může zachránit život. 

---

Začne oprava silnice přes bohumínskou část Skřečoň

Páteřní silniční tah městem, ulice 1. máje v Bohumíně-Skřečoni, projde už za pár dní částečnou rekonstrukcí. Ředitelství silnic a dálnic plánuje opravit úsek od kruhového objezdu pod mostem až k autobusové zastávce u pošty. Řidiči musí počítat s kolonami, provoz budou řídit semafory.

Zatímco loni v dubnu se musela ulice 1. máje kvůli opravě skřečoňského mostu uzavřít na tři týdny úplně, letošní rekonstrukce jejího povrchu si vyžádá pouze částečné omezení.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD ČR: "Během rekonstrukce silnice I/67 řidiči projedou obousměrně jedním jízdním pruhem kyvadlově kolem semaforů.”

Na obměnu povrchu silnice I/67 v ulici 1. máje plynule naváže výstavba zhruba půl kilometrového chodníku, v úseku mezi Polní a Úvozní ulicí.

Lumír Macura (SOCDEM), místostarosta Bohumína: “Podél silnice I/67 směrem z Bohumína na Dolní Lutyni je takový kousek, kde místní občané dochází k autobusové zastávce a tam proto chceme vybudovat chodník, aby ten přesun občanů byl bezpečnější."

I tady v tomto úseku během stavby chodníku budou muset řidiči počítat s dopravním omezení.

Lumír Macura (SOCDEM), místostarosta Bohumína: "Pochopitelně to způsobí velkou komplikaci v dopravě, protože všechna doprava, zejména nákladní i osobní směrem od Karviné do Bohumína dálnicí prochází touto městskou částí."

Doprava tady bude také řízena kyvadlově na semafory. 

---

F-M chystá rekonstrukci vnitrobloků na Riviéře

Frýdek-Místek chystá rekonstrukci vnitrobloků na sídlišti Riviéra. Proměnou projdou hlavně stará a zničená asfaltová hřiště. Opraví se chodníky i mobiliář. Na jednom místě má také vzniknout nové parkoviště. Rekonstrukce se zatím naplánovaly na první čtyři vnitrobloky. Práce by měly začít příští rok.

Riviéra je největší a druhé nejstarší sídliště ve Frýdku-Místku. Vznikalo v 60. letech minulého století a většina ploch má dodnes původní podobu. Město už nyní připravuje jejich rekonstrukci.

Anketa: "Byla taková anketa, ale je to už asi čtyři roky, nemýlím-li se, takže o tom vím." – No a teď už konečně by se to mělo dostat na řadu, tak co na to říkáte? – "No myslím si, že ano. Akorát se mi nelíbí, když budou ty betonové, takové ty sedátka, my si tam sedáme rádi, tam se pohodlně sedí, že se to bude likvidovat, údajně." – Ale přece jenom je to už ve špatném stavu, takže to potřebuje. – "Opravit bych řekla nebo nové tam dát."

Lucie Šidlová, hlavní architekta Frýdku-Místku: "Chceme pokračovat ve studiích, které tady byly zpracovány v předchozích obdobích. A to tím, že jsme vyčlenili místa, která potřebují tu změnu nejurgentněji. To znamená, jsou to tady ty velké asfaltové plochy, které jsou hodně devastované, které jsou hodně staré. Takže ty budou odstraněny, bude tady vytvořeno nějaké menší dětské hřiště."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to zase takový dluh minulosti. Je jich hodně. Nevíme, co dřív. Snažíme se to postupně spravovat ta území. Teď už nám běží realizace prostoru před kulturním domem ve Frýdku. Teď jsme zase v Místku, abychom vyváženě opravovali obě části města."

Sídliště je velmi rozsáhlé a komplikované. Projektová dokumentace a stavební povolení se proto bude zpočátku týkat čtyř vnitrobloků.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na třech jsme tady chtěli udělat nějaká kapesní dětská hřiště, plus mobiliář a tak dále, něco pro seniory a udělat tomu normální vzhled. To znamená chodníky, doplnit zeleň, stromy, keře a samozřejmě zázemí pro děti."

Lucie Šidlová, hlavní architekta Frýdku-Místku: "Samozřejmě to bude doplněno lavičkami, mobiliářem, novým trasováním pěších komunikací a všechno by mělo být i podpořeno nějakými prvky zastínění a prvky, které budou v souladu s adaptační strategií města. To znamená zasakovací povrchy a zeleň."

Do jednoho z vnitrobloků chce město umístit nové parkoviště.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ta konfigurace k tomu je vhodná. A chceme tam vybudovat parkování, které je tady potřeba. Lidé jsou docela, bych řekl, zoufalí, protože se objevují druhé a třetí auta v rodinách. To znamená, že pro ty už nejsou dimenzovaná parkoviště na těch sídlištích. To znamená, my to chceme řešit tím, že teď ještě vybereme vhodné plochy na to, abychom doplnili, co možná nejvíce parkovacích míst. Ale to bude dejme tomu po kusech. To znamená desítky. A pak se tomu chceme věnovat ještě v místě bývalého kina, kde tam chceme rozšířit to parkoviště s kapacitou až na 200 až 220 parkovacích míst."

Práce na revitalizaci sídliště by mohly začít příští rok. To je na Riviéře také naplánována výstavba nového volnočasového areálu na břehu Ostravice u Domova pro seniory.

---

Velikonoce na Sovinci

Přestože velikonoční svátky jsou již za námi, ohlédneme se za akcí, která je na rozdíl od jiných, svou délkou přesáhla. Byly jí Velikonoce na hradě Sovinci, které trvaly několik dnů a znamenaly také zahájení letošní návštěvnické sezóny.

Od nejrůznějších jarmarků po celé zemi se sovinecké slavnosti lišily především v tom, že jejich prvotním cílem nebyl prodej zboží.

Josef Plaček, moderátor a průvodce: „Máme tady připravený bohatý doprovodný program, kdy zde vystupují: Šermířská skupina Adorea z Olomouce, šermířská skupina Memento Mori z Uherského Ostrohu, zároveň jsou tady ukázky dravců, je tady záchranná stanice z Pateřína se svými dravci, máme tady taneční skupinu Perchty von Bladen z Mladoňova a samozřejmě je tady také kejklíř Křupíno z Panské Slatiny nad Bílovcem.“

Dagmar Moravcová, Perchty von Bladen: „My jsme Perchty a my jsme z Mladoňova, tady přes dva kopce. Tady na Sovinci, v Třebíči na slavnostech pětilisté růže, na hradě Svojanov, na zámku Poláky, který je až u německých hranic a na městských slavnostech tam, kam nás pozvou a tam, kde prostě se slaví, tam jsou Perchty.“

Martin Tureček, Adorea Oloouc: „My jsme Adorea, šermíři Olomouc, vystupujeme vlastně po celé republice, Evropě a občas zavítáme někam i dále. Adorea znamená vlastně Touhu po vítězství, to je ze starofrancouzštiny a nebo to byl oslavný pokřik za Starého Říma, když se vracela vítězná armáda.“

V teplém jarním počasí byl velký zájem také o prohlídky hradu.

Taťána Polášková, průvodkyně: „Provázíme jak základní okruh, kdy se dostanete do všech vnitřních prostor hradu, tak také můžete jít vnější okruh, kde se dostanete do podzemní chodby, do okolí hradu a také máme zvláštní okruh pro práčata, tedy okruh pro děti ve věku od 5 do 12 let. Můžete si také hrad projít samostatně, vše záleží na vás.

Anketa, návštěvníci hradu: „Nejvíc se mi líbila sova.“

„Nejvíc se mi líbila rozhledna.“

„Líbila se mi tady prohlídka.“

„Mě se líbílo, jak jsme na té prohlídce šli pod zem.“

Došlo také na velikonoční zvyky a stylové velikonoční dárečky.

Taťána Polášková, průvodkyně: Nyní se nacházíme ve strážnici. Vidíte sami, že je vyzdobena velikonočně, tady si povídáme, vzhledem k velkým svátkům v roce, právě o Velikonocích, velikonočních tradicích a zvyklostech.“

Bába kořenářka: „Koření na půl hektaru, co může jiného bába kořenářka nabízet? A dobroty a samé pravé drahokamy.“

Návštěvníci nezůstali ani o hladu. Vybrat si mohli za nabídky klasické i historické, ve stáncích i středověkém baru.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-08-04-2024-17-00