Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Blesková výměna na postu hejtmana MSK, Ivo Vondrák rezignoval, novým hejtmanem zvolen Jan Krkoška
  • V Porubě oživují prostor vodními prvky
  • Jeďte na prohlídky textilek historickou Karosou
  • Průkopník speciálního školství z NJ slaví 30 let
  • V Karviné se konal 16. ročník triatlonu

Blesková výměna na postu hejtmana MSK, Ivo Vondrák rezignoval, novým hejtmanem zvolen Jan Krkoška

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák v úvodu dnešního jednání krajského zastupitelstva rezignoval na svoji funkci, předešel tak svému odvolání v důsledku podpory Petra Pavla při prezidentských volbách. Novým hejtmanem byl zvolen dosavadní náměstek pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška. Zastupitelé poté 44 hlasy zvolili novým hejtmanem Moravskoslezského kraje dosavadního náměstka pro regionální rozvoj a turistický ruch Jana Krkošku (ANO).

Hejtman MS kraje Ivo Vondrák v úvodu jednání zastupitelstva Moravskoslezského kraje rezignoval na svou funkci. Důvodem byl tlak, který na něj byl vyvíjen Hnutím ANO poté, co ve volbě prezidenta nepodpořil jeho předsedu Andreje Babiše.

Ivo Vondrák (zvolen za ANO), odstupující hejtman MS kraje: „Je pro mne otázkou cti vzdát se funkce hejtmana, byť jsem předpokládal, že to bude za jiných okolností na konci volebního období bez přídechu hořkosti."

Zastupitelský klub Hnutí ANO pak za nového hejtmana vybral Jana Krkošku, který zastával funkci náměstka pro regionální rozvoj a cestovní ruch.

Josef Bělica (ANO), předseda zastupitelského klubu Hnutí ANO: "Věřím, že do budoucna bude rozvoj MS kraje pokračovat podle schválených dokumentů, strategického plánu a podle schváleného programového prohlášení rady kraje."

Jan Krkoška (ANO), nový hejtman MS kraje: "Před námi je velká výzva, které si velmi vážím po dnešním jednání a věřím že, jak Ivo Vondrák připravil MS kraj, ve všech těch věcech budeme pracovat nadále a rozvíjet a posouvat kraj dopředu."

Koaliční strany prý rozhodnutí Hnutí ANO respektují, což potvrdili i hlasováním, kdy pro Jana Krkošku zvedlo ruku 44 z 65 zastupitelů. Vondrák stál v čele Moravskoslezského kraje od roku 2016, po rezignaci označil za smutné, že 30 let po revoluci nemůže člověk říct svůj názor.

Ivo Vondrák (zvolen za ANO), odstupující hejtman MSK: “Jsem stále poslancem, druhá věc je, že jsem v "zápřahu" od roku 1985, takže té práce bylo strašně moc. Teď si naplánuji několik týdnů, abych vydechnul a vyklusal ten tlak. Co mě překvapilo, byl postoj některých lidí, kterým jsem skutečně věřil. Celé se to začalo skutečně tlačit způsobem, že jsem si někdy připadal štvaný. Je pravda, že to nebylo nic moc příjemného. Je třeba se nevymlouvat na politiku a říci si, kde je moje osobní integrita a jak se chci chovat.”

Na uvolněné pozici náměstka hejtmana pro regionální rozvoj a turistický ruch Jana Krkošku nahradí Šárka Šimoňáková (ANO).

---

V Porubě oživují prostor vodními prvky

Do Poruby se postupně vrací vodní prvky. V pořadí už třetí se aktuálně instaluje v parku u kulturního domu Poklad. Jde o kašnu Vladislava Gajdy, která kdysi zdobila Masarykovo náměstí.

V loňském roce prošel proměnou první ze dvou parků u kulturního domu Poklad. V jeho centrální části už chybí jen kašna, která se aktuálně instaluje. Vodních prvků tak v Porubě přibývá.

anketa: obyvatelé Ostravy-Poruby: “Mi se to líbí hodně, protože jsem znal jak ten park vypadal předtím a rád tady chodím. Je to tady krásné.”

“Super, úplně nádhera. Proti tomu, co tady bylo, že tady bývali i bezdomovci, tak to je fajn."

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Kašna, která bude umístěna v tomto parku, je vlastně takovým nízkým diskem o průměru zhruba 7 a půl metru a výšce zhruba jednoho metru, který tvoří leštěné žulové desky. Ty jsou zakončeny bronzovou růžicí s vodními tryskami.”

Žulové částí kašny jsou původní a v minulosti prošly odbornou repasí. Betonová podpěrná část a samotná technologie a strojovna jsou samozřejmě nové.

pan Roman, realizační firma: “Nejtěžší práce asi budou opravdu ty poslední dvě řady, protože ty kameny jsou nejtěžší. Tady tento malý asi 130 kilo a ty ostatní zhruba okolo 200.”

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: "Kromě kašny bude do tohoto prvku nainstalováno také pítko."

Půjde už o třetí pítko v Porubě. Jedno funguje v prostoru u Floridy, druhé v novém parku na náměstí Družby.

---

Krátké zprávy 8. 6.2023 16.00 - 1

Nezaměstnanost v MS kraji klesla v květnu o 0,1 procentního bodu na 4,8 %. Práci nemělo 39.624 lidí. Oproti loňskému květnu bylo uchazečů o 473 více. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR.

Národní divadlo moravskoslezské připravuje druhou etapu rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona. Zahrne modernizaci hlediště a jevištních technologií, rekonstrukci zázemí divadelního provozu a revitalizaci vnitrobloku s technickým zázemím. Rekonstrukce je návrhem architekta Szymona Rozwalky a jeho týmu, který zvítězil ve výběrovém řízení mezi 26 přihlášenými.

---

Jeďte na prohlídky textilek historickou Karosou

Na prohlídky textilek přes 50 let starým autobusem. Novinka, kterou zavádí Frýdek-Místek ve spolupráci s Turistickým informačním centem v rámci krajské Technotrasy. Kromě jízdy autobusem a komentovaných prohlídek areálů Slezanu budou k dispozici také zajímavé suvenýry.

Nasednout do starého autobusu a jet jako na šichtu do fabriky. Tak se budou cítit návštěvníci, kteří absolvují komentovanou zážitkovou prohlídku areálů textilek Slezan ve Frýdku-Místku.

Jiří Kadula, řidič autobusu: "Nacházíme se v autobuse Karosa ŠL11 z roku 1980. Je to jeden z posledních kusů, který byl vyroben ve Vysokém Mýtě v Karose. Pak se začaly vyrábět řady 700. Je přezdívaný Bobík. Tuto přezdívku dostal od mého taťky a už se to zažilo. A Většinou odpovídáme tak, že je to autobus s duší."

Kateřina Švarcová, průvodkyně: "Když jsem sestavovala ty texty tady k těmto prohlídkám, tak jsem chtěla dát důraz právě na příběh těch lidí. Jak těch zaměstnanců, tak zaměstnavatelů."

Návštěvníci se podívají do ředitelství Slezanu, přádelny a tkalcovny.

Kateřina Švarcová, průvodkyně: "Dozví se třeba, že Adolf Landsberger, o kterém mluvil pan primátor, tak že měl o 30 let mladší manželku. Nebo to, kolik vydělávali takoví dělníci. Kdo byli hlavně ti zaměstnanci těch továren. Spíš je to zaměřeno na to 19. století a přelom 20. století."

Monika Konvičná, ředitelka TIC Frýdek-Místek: "V letošním roce jsme projekt inovovali. S tím, že trasy jsme měly skoro dvou a půl hodinové a byly hodně dlouhé. Tak jsme je zkrátili a pomohli jsme těm účastníkům tím, že jsme objednali historický autobus, který pojme 40 účastníků a věřím, že všechny prohlídky, které máme připraveny, je jich 9 celkem, v období červen až srpen. Takže budou obsazeny."

Místo v autobuse je nutné si předem rezervovat na webu technotrasa.cz. První jízda bude už 17. června. Ve spolupráci s Muzeem Beskyd si budou moci zájemci vyzkoušet modrotisk. A Kultura F-M připravila v bývalé záložně výstavu fotografií Slezanu od Lukáše Horkého. Nový život dostane i modrotiskový vzor v podobě suvenýrů nejen do kuchyně. Jako zástěry, ubrusy, chňapky a další.

Lea Duží, jednatelka firmy Wrap Up: "Šablona, která je v Muzeu Beskyd, je z druhé poloviny 19. století a my jsme provedli její digitalizaci a úpravu do moderní šablony. A vznikne látka bavlněná, která bude mít vzor na sobě. A budou se z ní šít moderní výrobky. Čímž by se mohlo podařit vdechnout život tomu starému vzoru Slezanu."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Je to další krok k tomu, zpopularizovat a ukázat to nejzajímavější, co ve městě Frýdek-Místek máme. A to jsou opravdu krásné industriální budovy bývalých textilních továren. Naším cílem je tyto továrny postupně revitalizovat a vrátit zpět městu. Vrátit do nich život. A jsem rád, že už postupně se to děje. Opravdu i v realitě. Vzniká nové sídlo městské policie a na něj navazující bulvár, který by měl v budoucnu nést jméno zakladatele textilního průmyslu Adolfa Landsbergera. A který by měl propojit sídliště Slezská s novým dopravním terminálem u vlakového nádraží."

Obnovou projde i areál v Hálkově ulici, který chce nový majitel Gevorg Avetisjan opravit, předělat na výrobnu a muzeum, i zpřístupnit jako památku veřejnosti.

---

Průkopník speciálního školství z NJ slaví 30 let

Speciální základní a mateřská škola v Novém Jičíně oslavila 30 let existence. Původní název tohoto zařízení byl Dětské centrum, a na počátku devadesátých let bylo průkopníkem školství pro středně a těžce handicapované děti.

Třicet let speciální školy v Novém Jičíně pro děti s těžkým mentálním postižením a s více vadami připomněla oslava na školní zahradě. Potřeba zřídit takové zařízení se ukázala po roce 1989 a tehdy ji iniciovalo město. Do té doby byly tyto děti jen doma nebo v ústavech.

Marcela Komendová, zástupkyně ředitele ZŠ a MŠ speciální v Novém Jičíně: “Ve spolupráci s lékaři, s psychology, se speciálními pedagogy jsme v podstatě tvořili kuchařku. Já jsem byla u toho, kdy se vlastně ověřovaly ty vzdělávací programy, kdy jsem sami vymýšleli metodiky plavání, metodiky činnosti terapií až do dnešní podoby.”

S podporou města tehdy vzniklo dá se říci průkopnické komplexní zařízení, kde poskytují školské, sociální i zdravotní služby.

David Ježek, ředitel ZŠ a MŠ speciální Nový Jičín: “Jsme škola, která v systému školství vzdělává ty děti s nejtěžším hendikepem a od toho se odvíjí potřebnost personální, odborná, vzdělanost pedagogů a materiálně technické vybavení školy.”

rodiče bývalých žáků školy:

“Dcerka tady chodila, teď chodí do denního stacionáře Edenu, ale chodila tady od pěti let. A byla tady nadšená, prostě tady chodila moc ráda.”

“Tady bylo vždycky moc fajn, je tady parta lidí, která je úžasná.”

Od roku 2001 je zřizovatelem této školy Moravskoslezský kraj.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: “Skutečně ty podmínky, jednak prostorové uvnitř i venkovní jsou vynikající, a co je ještě důležitější, tak je péče o děti, a tady skutečně je o děti výborně postaráno.”

Aktuálně v této škole speciální pečují o 70 dětí. Každé tu může strávit až 15 let svého života.

---

Krátké zprávy 8. 6.2023 16.00 - 2

Ceny paliv v MS kraji druhý týden po sobě stouply. Litr benzinu Natural 95 se teď prodává v průměru za 36,81 Kč, před týdnem byl o 23 haléřů levnější. O 12 haléřů na litru zdražila nafta, litr stojí průměrně 30,94 Kč. Údaje zveřejnila společnost CCS, která ceny sleduje.

MS kraj bude mít první přírodní pohřebiště. Vzniká v areálu hřbitova v Lubně ve Frýdlantu nad Ostravicí. Rozložitelné urny se tam budou ukládat do záhonů, náhrobky nahradí dřevěné cedulky. Spolek Na druhý břeh, který vznik pohřebiště inicioval, nyní lokalitu připravuje.

---

V Karviné se konal 16. ročník triatlonu

V Karviné dostali opět po roce amatérští sportovci příležitost zúčastnit se triatlonu. Závod složený s plavání, jízdy na kole a běhu se zúčastnili i závodníci z různých koutů republiky.

Sportovci různého věku a různé fyzické kondice si mohli poměřit své síly v tradičním triatlonu, který každý rok pro zájemce pořádá Táňa Červená ve spolupráci s městskou sportovní organizací Stars a dobrovolníky. 

Taťána Červená, organizátorka triatlonu: "První budeme plavat 30 bazénů, 750 metrů, pak pojedem na kole přes Dětmarovice a budeme se vracet přes Petrovice, to bude 20 km a potom poběžíme kolem Pískovny po dvě kolečka 2,5 km, takže 5 km."

Závodníci si proto museli dobře rozložit své síly, aby všechny disciplíny zvládli. Na startu byli zkušení triatlonisté, ae i ti, kteří se rozhodli vyzkoušet si tuto sportovní kombinaci poprvé. Nikdo se ale nemusel obávat časového limitu.

Karolína Píchová, účastnice triatlonu: "To je pro mě můj srdcový triatlon. To je takový oblíbený domácký triatlon." 

Jan Krpata, účastník triatlonu: "Já vždycky skoro umřu ve vodě, potom to doženu na kole a pak to nějak doběhnu. Spíš to kolo je pro mě nejlepší."

Tomáš Lassak, účastník triatlonu: "Budu doufat, že se neutopím, jsem rád, že jsem v bazénu, že mě když tak někdo vytáhne, viděl jsem plavčíka."

Z mužů byl nejrychlejší Adam Valošek, všechny disciplíny dokončil za 1:16 minut, z žen doběhla první Karolína Píchová a to za 1:29 minut. Poslední závodník doběhl v čase 2:09 minut.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
08. června 2023, 16:00

Blesková výměna na postu hejtmana MSK, Ivo Vondrák rezignoval, novým hejtmanem zvolen Jan Krkoška

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák v úvodu dnešního jednání krajského zastupitelstva rezignoval na svoji funkci, předešel tak svému odvolání v důsledku podpory Petra Pavla při prezidentských volbách. Novým hejtmanem byl zvolen dosavadní náměstek pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška. Zastupitelé poté 44 hlasy zvolili novým hejtmanem Moravskoslezského kraje dosavadního náměstka pro regionální rozvoj a turistický ruch Jana Krkošku (ANO).

Hejtman MS kraje Ivo Vondrák v úvodu jednání zastupitelstva Moravskoslezského kraje rezignoval na svou funkci. Důvodem byl tlak, který na něj byl vyvíjen Hnutím ANO poté, co ve volbě prezidenta nepodpořil jeho předsedu Andreje Babiše.

Ivo Vondrák (zvolen za ANO), odstupující hejtman MS kraje: „Je pro mne otázkou cti vzdát se funkce hejtmana, byť jsem předpokládal, že to bude za jiných okolností na konci volebního období bez přídechu hořkosti."

Zastupitelský klub Hnutí ANO pak za nového hejtmana vybral Jana Krkošku, který zastával funkci náměstka pro regionální rozvoj a cestovní ruch.

Josef Bělica (ANO), předseda zastupitelského klubu Hnutí ANO: "Věřím, že do budoucna bude rozvoj MS kraje pokračovat podle schválených dokumentů, strategického plánu a podle schváleného programového prohlášení rady kraje."

Jan Krkoška (ANO), nový hejtman MS kraje: "Před námi je velká výzva, které si velmi vážím po dnešním jednání a věřím že, jak Ivo Vondrák připravil MS kraj, ve všech těch věcech budeme pracovat nadále a rozvíjet a posouvat kraj dopředu."

Koaliční strany prý rozhodnutí Hnutí ANO respektují, což potvrdili i hlasováním, kdy pro Jana Krkošku zvedlo ruku 44 z 65 zastupitelů. Vondrák stál v čele Moravskoslezského kraje od roku 2016, po rezignaci označil za smutné, že 30 let po revoluci nemůže člověk říct svůj názor.

Ivo Vondrák (zvolen za ANO), odstupující hejtman MSK: “Jsem stále poslancem, druhá věc je, že jsem v "zápřahu" od roku 1985, takže té práce bylo strašně moc. Teď si naplánuji několik týdnů, abych vydechnul a vyklusal ten tlak. Co mě překvapilo, byl postoj některých lidí, kterým jsem skutečně věřil. Celé se to začalo skutečně tlačit způsobem, že jsem si někdy připadal štvaný. Je pravda, že to nebylo nic moc příjemného. Je třeba se nevymlouvat na politiku a říci si, kde je moje osobní integrita a jak se chci chovat.”

Na uvolněné pozici náměstka hejtmana pro regionální rozvoj a turistický ruch Jana Krkošku nahradí Šárka Šimoňáková (ANO).

---

V Porubě oživují prostor vodními prvky

Do Poruby se postupně vrací vodní prvky. V pořadí už třetí se aktuálně instaluje v parku u kulturního domu Poklad. Jde o kašnu Vladislava Gajdy, která kdysi zdobila Masarykovo náměstí.

V loňském roce prošel proměnou první ze dvou parků u kulturního domu Poklad. V jeho centrální části už chybí jen kašna, která se aktuálně instaluje. Vodních prvků tak v Porubě přibývá.

anketa: obyvatelé Ostravy-Poruby: “Mi se to líbí hodně, protože jsem znal jak ten park vypadal předtím a rád tady chodím. Je to tady krásné.”

“Super, úplně nádhera. Proti tomu, co tady bylo, že tady bývali i bezdomovci, tak to je fajn."

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Kašna, která bude umístěna v tomto parku, je vlastně takovým nízkým diskem o průměru zhruba 7 a půl metru a výšce zhruba jednoho metru, který tvoří leštěné žulové desky. Ty jsou zakončeny bronzovou růžicí s vodními tryskami.”

Žulové částí kašny jsou původní a v minulosti prošly odbornou repasí. Betonová podpěrná část a samotná technologie a strojovna jsou samozřejmě nové.

pan Roman, realizační firma: “Nejtěžší práce asi budou opravdu ty poslední dvě řady, protože ty kameny jsou nejtěžší. Tady tento malý asi 130 kilo a ty ostatní zhruba okolo 200.”

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: "Kromě kašny bude do tohoto prvku nainstalováno také pítko."

Půjde už o třetí pítko v Porubě. Jedno funguje v prostoru u Floridy, druhé v novém parku na náměstí Družby.

---

Krátké zprávy 8. 6.2023 16.00 - 1

Nezaměstnanost v MS kraji klesla v květnu o 0,1 procentního bodu na 4,8 %. Práci nemělo 39.624 lidí. Oproti loňskému květnu bylo uchazečů o 473 více. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR.

Národní divadlo moravskoslezské připravuje druhou etapu rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona. Zahrne modernizaci hlediště a jevištních technologií, rekonstrukci zázemí divadelního provozu a revitalizaci vnitrobloku s technickým zázemím. Rekonstrukce je návrhem architekta Szymona Rozwalky a jeho týmu, který zvítězil ve výběrovém řízení mezi 26 přihlášenými.

---

Jeďte na prohlídky textilek historickou Karosou

Na prohlídky textilek přes 50 let starým autobusem. Novinka, kterou zavádí Frýdek-Místek ve spolupráci s Turistickým informačním centem v rámci krajské Technotrasy. Kromě jízdy autobusem a komentovaných prohlídek areálů Slezanu budou k dispozici také zajímavé suvenýry.

Nasednout do starého autobusu a jet jako na šichtu do fabriky. Tak se budou cítit návštěvníci, kteří absolvují komentovanou zážitkovou prohlídku areálů textilek Slezan ve Frýdku-Místku.

Jiří Kadula, řidič autobusu: "Nacházíme se v autobuse Karosa ŠL11 z roku 1980. Je to jeden z posledních kusů, který byl vyroben ve Vysokém Mýtě v Karose. Pak se začaly vyrábět řady 700. Je přezdívaný Bobík. Tuto přezdívku dostal od mého taťky a už se to zažilo. A Většinou odpovídáme tak, že je to autobus s duší."

Kateřina Švarcová, průvodkyně: "Když jsem sestavovala ty texty tady k těmto prohlídkám, tak jsem chtěla dát důraz právě na příběh těch lidí. Jak těch zaměstnanců, tak zaměstnavatelů."

Návštěvníci se podívají do ředitelství Slezanu, přádelny a tkalcovny.

Kateřina Švarcová, průvodkyně: "Dozví se třeba, že Adolf Landsberger, o kterém mluvil pan primátor, tak že měl o 30 let mladší manželku. Nebo to, kolik vydělávali takoví dělníci. Kdo byli hlavně ti zaměstnanci těch továren. Spíš je to zaměřeno na to 19. století a přelom 20. století."

Monika Konvičná, ředitelka TIC Frýdek-Místek: "V letošním roce jsme projekt inovovali. S tím, že trasy jsme měly skoro dvou a půl hodinové a byly hodně dlouhé. Tak jsme je zkrátili a pomohli jsme těm účastníkům tím, že jsme objednali historický autobus, který pojme 40 účastníků a věřím, že všechny prohlídky, které máme připraveny, je jich 9 celkem, v období červen až srpen. Takže budou obsazeny."

Místo v autobuse je nutné si předem rezervovat na webu technotrasa.cz. První jízda bude už 17. června. Ve spolupráci s Muzeem Beskyd si budou moci zájemci vyzkoušet modrotisk. A Kultura F-M připravila v bývalé záložně výstavu fotografií Slezanu od Lukáše Horkého. Nový život dostane i modrotiskový vzor v podobě suvenýrů nejen do kuchyně. Jako zástěry, ubrusy, chňapky a další.

Lea Duží, jednatelka firmy Wrap Up: "Šablona, která je v Muzeu Beskyd, je z druhé poloviny 19. století a my jsme provedli její digitalizaci a úpravu do moderní šablony. A vznikne látka bavlněná, která bude mít vzor na sobě. A budou se z ní šít moderní výrobky. Čímž by se mohlo podařit vdechnout život tomu starému vzoru Slezanu."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Je to další krok k tomu, zpopularizovat a ukázat to nejzajímavější, co ve městě Frýdek-Místek máme. A to jsou opravdu krásné industriální budovy bývalých textilních továren. Naším cílem je tyto továrny postupně revitalizovat a vrátit zpět městu. Vrátit do nich život. A jsem rád, že už postupně se to děje. Opravdu i v realitě. Vzniká nové sídlo městské policie a na něj navazující bulvár, který by měl v budoucnu nést jméno zakladatele textilního průmyslu Adolfa Landsbergera. A který by měl propojit sídliště Slezská s novým dopravním terminálem u vlakového nádraží."

Obnovou projde i areál v Hálkově ulici, který chce nový majitel Gevorg Avetisjan opravit, předělat na výrobnu a muzeum, i zpřístupnit jako památku veřejnosti.

---

Průkopník speciálního školství z NJ slaví 30 let

Speciální základní a mateřská škola v Novém Jičíně oslavila 30 let existence. Původní název tohoto zařízení byl Dětské centrum, a na počátku devadesátých let bylo průkopníkem školství pro středně a těžce handicapované děti.

Třicet let speciální školy v Novém Jičíně pro děti s těžkým mentálním postižením a s více vadami připomněla oslava na školní zahradě. Potřeba zřídit takové zařízení se ukázala po roce 1989 a tehdy ji iniciovalo město. Do té doby byly tyto děti jen doma nebo v ústavech.

Marcela Komendová, zástupkyně ředitele ZŠ a MŠ speciální v Novém Jičíně: “Ve spolupráci s lékaři, s psychology, se speciálními pedagogy jsme v podstatě tvořili kuchařku. Já jsem byla u toho, kdy se vlastně ověřovaly ty vzdělávací programy, kdy jsem sami vymýšleli metodiky plavání, metodiky činnosti terapií až do dnešní podoby.”

S podporou města tehdy vzniklo dá se říci průkopnické komplexní zařízení, kde poskytují školské, sociální i zdravotní služby.

David Ježek, ředitel ZŠ a MŠ speciální Nový Jičín: “Jsme škola, která v systému školství vzdělává ty děti s nejtěžším hendikepem a od toho se odvíjí potřebnost personální, odborná, vzdělanost pedagogů a materiálně technické vybavení školy.”

rodiče bývalých žáků školy:

“Dcerka tady chodila, teď chodí do denního stacionáře Edenu, ale chodila tady od pěti let. A byla tady nadšená, prostě tady chodila moc ráda.”

“Tady bylo vždycky moc fajn, je tady parta lidí, která je úžasná.”

Od roku 2001 je zřizovatelem této školy Moravskoslezský kraj.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: “Skutečně ty podmínky, jednak prostorové uvnitř i venkovní jsou vynikající, a co je ještě důležitější, tak je péče o děti, a tady skutečně je o děti výborně postaráno.”

Aktuálně v této škole speciální pečují o 70 dětí. Každé tu může strávit až 15 let svého života.

---

Krátké zprávy 8. 6.2023 16.00 - 2

Ceny paliv v MS kraji druhý týden po sobě stouply. Litr benzinu Natural 95 se teď prodává v průměru za 36,81 Kč, před týdnem byl o 23 haléřů levnější. O 12 haléřů na litru zdražila nafta, litr stojí průměrně 30,94 Kč. Údaje zveřejnila společnost CCS, která ceny sleduje.

MS kraj bude mít první přírodní pohřebiště. Vzniká v areálu hřbitova v Lubně ve Frýdlantu nad Ostravicí. Rozložitelné urny se tam budou ukládat do záhonů, náhrobky nahradí dřevěné cedulky. Spolek Na druhý břeh, který vznik pohřebiště inicioval, nyní lokalitu připravuje.

---

V Karviné se konal 16. ročník triatlonu

V Karviné dostali opět po roce amatérští sportovci příležitost zúčastnit se triatlonu. Závod složený s plavání, jízdy na kole a běhu se zúčastnili i závodníci z různých koutů republiky.

Sportovci různého věku a různé fyzické kondice si mohli poměřit své síly v tradičním triatlonu, který každý rok pro zájemce pořádá Táňa Červená ve spolupráci s městskou sportovní organizací Stars a dobrovolníky. 

Taťána Červená, organizátorka triatlonu: "První budeme plavat 30 bazénů, 750 metrů, pak pojedem na kole přes Dětmarovice a budeme se vracet přes Petrovice, to bude 20 km a potom poběžíme kolem Pískovny po dvě kolečka 2,5 km, takže 5 km."

Závodníci si proto museli dobře rozložit své síly, aby všechny disciplíny zvládli. Na startu byli zkušení triatlonisté, ae i ti, kteří se rozhodli vyzkoušet si tuto sportovní kombinaci poprvé. Nikdo se ale nemusel obávat časového limitu.

Karolína Píchová, účastnice triatlonu: "To je pro mě můj srdcový triatlon. To je takový oblíbený domácký triatlon." 

Jan Krpata, účastník triatlonu: "Já vždycky skoro umřu ve vodě, potom to doženu na kole a pak to nějak doběhnu. Spíš to kolo je pro mě nejlepší."

Tomáš Lassak, účastník triatlonu: "Budu doufat, že se neutopím, jsem rád, že jsem v bazénu, že mě když tak někdo vytáhne, viděl jsem plavčíka."

Z mužů byl nejrychlejší Adam Valošek, všechny disciplíny dokončil za 1:16 minut, z žen doběhla první Karolína Píchová a to za 1:29 minut. Poslední závodník doběhl v čase 2:09 minut.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-08-06-2023-16-00