Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostravu znovu rozezněly Beats for Love
  • Rekonstrukce pobočky DPS Školská je před dokončením
  • Miss World Krystyna Pyszková opět zavítala do Santé
  • Piloti kluzáků soutěžili v přeletu vytyčených tratí
  • Cesta kolem světa Lukáše Podiuka odstartovala

Ostravu znovu rozezněly Beats for Love

David Guetta, Eric Prydz, Boris Brejcha – to jsou jen tři jména z nabitého programu letošního ročníku Beats for Love, který po roce znovu rozezněl Ostravu. Festival nabídl více než 500 hudebních vystoupení na osmnácti scénách a návštěvnost byla enormní.

Největší hudební festival v České a Slovenské republice a jeden z největších festivalů elektronické a taneční hudby v Evropě opět ovládl areál Dolních Vítkovic. Letošní kulaté výročí oslavily Beats for Love návštěvnickým rekordem. V sobotu sem dorazilo 50 tisíc lidí.

Kamil Rudolf, ředitel festivalu: „Speciální na něm je, že jde o desátý ročník našeho festivalu a samozřejmě je fenomenální hned z několika důvodů. Tím hlavním je asi program, který nemá obdoby v historii naší země. Vystoupí tady na 18 stagích více než 500 interpretů doslova z celého světa, a rovněž máme přes 150 zahraničních headlinerů.“

Hlavními hvězdami letošního desátého ročníku bylo britské duo Chase and Status, švédský DJ Eric Prydz a hlavně David Guetta. Toho se festival snažil dostat do Ostravy sedm let.

anketa: „My jsme přijeli z Hradce Králové a z takové dálky, protože to tady prostě máme rádi. Nejlepší festival v České republice, nemůžeme chybět. Každoročně, několikrát za sebou, čtyři dny, pořádně.“

Za 4 dny prošlo festivalovými branami kolem 160 tisíc návštěvníků. Za týden pak tady začne další festival – Colours of Ostrava.

---

Rekonstrukce pobočky DPS Školská je před dokončením

Rekonstrukce pobočky domova pro seniory ve Frýdku-Místku je před dokončením. Dodělávají se vnitřní stavební práce a v průběhu prázdnin by měl být objekt předán provozovateli, který ho následně začne vybavovat. V domově bude 27 lůžek s vysokým komfortem.

Pobočka domova pro seniory ve Školské ulici ve Frýdku-Místku je na první pohled doslova jako nová.

Marcel Sikora (SPOLU/KDU-ČSL), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Zastupitelstvo schválilo můj návrh na transformaci lůžek sociální služby Domov pro seniory na sociální službu Domov se zvláštním režimem. Abych vysvětlil, co to přesně znamená, tak Domov pro seniory na ulici Školská, kde v tuto chvíli končí celková rekonstrukce, tak vznikne 27 lůžek. A vzhledem k demografickým změnám, kdy stoupá počet seniorů trpících Alzheimerovou chorobou, či různými formami stařecké demence, je daleko větší potřebnost o lůžka se zvláštním režimem."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Já navážu na pana náměstka. Tak, jak hovořil o tom, že to bude domov se zvláštním režimem, tak opravdu otevíráme od 1. 1. 2025. Není to jediná novinka, která bude od nového roku spuštěná. Domov pro seniory rozšíří službu i o půjčovnu kompenzačních pomůcek. Nicméně, abych se vrátil k této budově, tak my v této chvíli čekáme na dokončení stavebních prací. Jde vidět, že některá patra jsou skoro hotová, vymalovaná."

Původní budova už neodpovídala dnešním standardům a take bylo nutné řešit novodobé požadavky na požární bezpečnost i comfort klientů.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "V tuto chvíli je to tak, že půdu nahradilo jedno patro, které umožnilo vybudovat další pokoje. Nicméně ta kapacita opravdu klesla. Ze 40 míst na 27. Nicméně jsou to opravdu už jenom jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje. Zmizely původní tří až čtyřlůžkové, které v tuto chvíli už ani by neměly být. Myslím si osobně, že to je nedůstojné na dožití, mít takový vícelůžkový pokoj. Takže kvalitou jdeme opravdu výrazně nahoru."

Domov pro seniory by měl budovu převzít v srpnu. Následně se ji začne postupně vybavovat, aby se do ní mohli opět nastěhovat klienti a oficiální otevření se stihlo do začátku příštího roku.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Komfort se zvýší dále tím, že na každém pokoji bude hygienické zázemí, minimálně takto sdílená koupelna, kde bude WC, sprcha a umyvadlo, to v minulém režimu nebylo, což vítám za velký přínos. Je to dneska opravdu standard. Takže se dostáváme do toho, že jsme dokázali ty prostory obohatit i o společenskou místnost, kde můžeme pořádat různé aktivity pro seniory. Opravdu, aby ten život byl důstojný."

Marcel Sikora (SPOLU/KDU-ČSL), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek rovněž finančně podporuje takováto zařízení na území města. Jedná se například o Alzheimer home na ulici Hlavní nebo Domov svatého Jana Křtitele v Lysůvkách. Do dvou až tří let vznikne úplně nové zařízení pro lidi s Alzheimerem, a to v lokalitě Berlín II. Kapacita tohoto zařízení bude 100 míst a provozovat ho bude společnost Clementas Medela."

Rekonstrukce budovy ve Školské ulici byla rozpočítána na 63 milionů korun. Z toho 23 milionů má pokrýt dotace z ministerstva práce a sociálních věcí.

---

Krátké zprávy 8. 7. 2024 17.00 - 1

OTEVŘENÝ DOPIS ODBORÁŘŮ LIBERTY

Odboráři Liberty žádají převzetí iniciativy při řešení problémů. Požadují větší pomoc při záchraně huti v řešení insolvenčního řízení, prodeje hutě Liberty novému vlastníkovi i uvolnění emisních povolenek. Vládu vyzývají v otevřeném dopise, který zaslali také poslancům a europoslancům. Ve čtvrtek mají jednat s premiérem Petrem Fialou.

ADRA: 20 LET DOBROVOLNICTVÍ

20 let dobrovolnictví v Česku. Dobrovolnické centrum ADRA Ostrava propojuje svět lidí, kteří chtějí pomáhat, s těmi kteří pomoc potřebují, koordinuje dobrovolnické aktivity v Ostravě a okolí, zaměřuje se na všechny kategorie lidí a mimo jiné také provozuje charitativní ADRA obchody. Ostravská ADRA pomáhá už od roku 2008.

---

Miss World Krystyna Pyszková opět zavítala do Santé

Miss World Krystyna Pyszková opět navštívila hendikepované klienty havířovské organizace Santé. Tentokrát jim darovala speciální tablet. Klienti si pro miss připravili divadelní představení.

Jen málokdo má to štěstí strávit tolik času s Miss World Krystynou Pyszkovou jako hendikepovaní klienti Santé. Ta do zařízení zavítala už několikrát a tentokrát do nového stacionáře V zahradě, kam nepřijela s prázdnou.

Krystyna Pyszková, Miss World 2024: "Je to speciálně přizpůsobeny tablet pro postižené lidi. Lehce se s ním manipuluje, může se naklánět do stran, jsou tam různé hry na rozvoj motoriky, je tam i internet a klienti ho mohou využívat dennodenně.  Dneska jsme si prošli i stacionář V zahradě, který byl otevřen minulý rok po rekonstrukci a je to opravdu nádherný prostor. Cítím se tady moc dobře a věřím, že i klienti. Je skvěle vybavený, byli jsme se podívat na wellness místnost, kde mají klienti rehabilitace."

anketa: "Dnešní den se mi líbil a dostali jsme tablet, na kterém si můžu zahrát hry, písničky si můžu pustit." 

anketa: “Na miss jsem se těšil skvěle, sluší jí to. Jsme rádi, že za námi přijela, že si můžeme popovídat."

anketa: “Já jsem moc rád, že za námi přijela miss a já jsem pro ni hrál divadlo Pod dubem, za dubem. My jsme ten den opékali párky a den jsme si užili společně s miss.”

Krystyna si ke klientům Santé vytvořila vztah a určitě její návštěva nebyla poslední.

---

Piloti kluzáků soutěžili v přeletu vytyčených tratí

Na letišti ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 16. ročník soutěže bezmotorových kluzáků. Piloti měli za úkol v průběhu 10 dnů zdolat trasy o délce několika stovek kilometrů.

Většina větroňů se do vzduchu dostává za vlečným letadlem. Některé mohou startovat i samy za pomocí svého malého motoru. Při soutěži však už musí piloti spoléhat jen na své znalosti, aby využili stoupavé vzdušné proudy.

Jan Mrozek, Aeroklub Frýdlant nad Ostravicí, ředitel soutěže: “V letošním ročníku máme 16 závodníků v třídě klub a 7 závodníků z třídě kombi. Sjíždějí se k nám závodníci, dá se říci, z celé republiky. Takže tady máme závodníky z Broumova či Jaroměře. Princip soutěže je takový, že se vytyčí trať, kterou závodníci mají za úkol uletět. Vytyčuje se většinou podle aktuálního počasí a podle předpovědi, kterou na trati čekáme. Ty tratě se pohybují mezi 100 kilometrů, až řekněme poměrně rekordem z loňského roku, kdy se letěla trať o délce 600 kilometrů.”

Radim Hahn, soutěžící pilot: “Já jsem v podstatě odsud místní. Lítám tady z Frýdlantu. Dneska nás čeká soutěžní úloha o délce zhruba 300 kilometrů v Kombi třídě. To jsou kluzáky, které mají větší rozpětí.”

Málokdo ví, že kluzáky mají v křídlech nádrže na vodu. Tu používají jako zátěž k dosažení vyšší rychlosti a podle typu jí mohou mít téměř 300 litrů.

Lumír Motyka, soutěžící pilot: “Když má větší hmotnost, může při stejné klouzavosti letět vyšší rychlostí. To znamená, že zaletí tu trať rychleji, než kdyby bylo lehké.”

Lumír Motyka prokázal své letité letecké zkušenosti a ve své třídě kombi zvítězil.

---

Krátké zprávy 8. 7. 2024 17.00 - 2

DOTACE NA EKOLOGICKÉ VYTÁPĚNÍ

Až do konce letošního srpna si mohou lidé požádat o dotaci na nízkoemisní kotel nebo tepelné čerpadlo. V 5. kole kotlíkových dotací má Moravskoslezský kraj k dispozici 220 milionů korun.

---

Cesta kolem světa Lukáše Podiuka odstartovala

Na cestu kolem světa se vydal Lukáš Podiuk z Bruntálu na svém motocyklu KTM 690 Enduro. Je prvním obyvatelem města, který se rozhodl pro takovou dlouhou cestu a ke startu ho přišli podpořit kamarádi, motorkáři i zástupci města.

Nápad na cestu kolem světa se zrodil nenápadně a víceméně náhodou.

Lukáš Podiuk, cestovatel: „Někdy v roce 2017, 2018 ve Vietnamu jsem si v zapadlé vesničce na zdi přečetl I want to travel around the world, což v překladu znamená cesta kolem světa, takže bych rád tu cestu zvládl, protože mi to utkvělo v hlavě, takže dneska to musíme dát. Tak dneska vyrazím a doufám, že za roka a půl až dva bych měl být zpátky a svět by měl být objetý.“

Příprava nebyla jednoduchá a vyžádala si mnoho kroků. Můžeme se těšit i na film, který z cestování vznikne.

Lukáš Podiuk, cestovatel: „Samozřejmě spoustu víz, spoustu pasů, mám dva a taky carnet, který se musí zaplatit. Měl by z toho vzniknout další film, třetí v pořadí, ale asi ten největší, jednou byl z Vietnamu, potom z Nového Zélandu a teď bude z cesty kolem světa. Předtím jsem navštívil Afriku, Asii, Nový Zéland, tam jsem žil dva a půl roku, taky jsem žil dva a půl roku v Anglii a mám skoro sjetou celou Evropu.“

Plán cesty je jasný.

Lukáš Podiuk, cestovatel: „Trať jsem si dělal sám, teď pojedu na východ, pojedu na Slovensko do Gruzie. Po Gruzii pojedu do Íránu, Pákistánu, Indie, Nepálu. V Nepálu dám na loď a nebo na letadlo a poletí to do Austrálie nebo Nového Zélandu, to se uvidí podle času.“

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „My jsme jako město rádi přijali pozvání na slavnostní start, protože je to první bruntalák, který se rozhodl absolvovat cestu kolem světa. Není to měsíc ani dva, ale předpoklad je rok a půl až dva roky, takže je to hodně dlouhá doba a my se těšíme na postupné zprávy, které budeme dostávat a které budeme zveřejňovat a uvidíme, kdy se vrátí a s jakou se vrátí.“

Průběh cesty může každý také sledovat na sociálních sítích instagram, facebook či youtube a držet Lukáši Podiukovi palce pro potřebnou dávku štěstí.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
08. července 2024, 17:00

Ostravu znovu rozezněly Beats for Love

David Guetta, Eric Prydz, Boris Brejcha – to jsou jen tři jména z nabitého programu letošního ročníku Beats for Love, který po roce znovu rozezněl Ostravu. Festival nabídl více než 500 hudebních vystoupení na osmnácti scénách a návštěvnost byla enormní.

Největší hudební festival v České a Slovenské republice a jeden z největších festivalů elektronické a taneční hudby v Evropě opět ovládl areál Dolních Vítkovic. Letošní kulaté výročí oslavily Beats for Love návštěvnickým rekordem. V sobotu sem dorazilo 50 tisíc lidí.

Kamil Rudolf, ředitel festivalu: „Speciální na něm je, že jde o desátý ročník našeho festivalu a samozřejmě je fenomenální hned z několika důvodů. Tím hlavním je asi program, který nemá obdoby v historii naší země. Vystoupí tady na 18 stagích více než 500 interpretů doslova z celého světa, a rovněž máme přes 150 zahraničních headlinerů.“

Hlavními hvězdami letošního desátého ročníku bylo britské duo Chase and Status, švédský DJ Eric Prydz a hlavně David Guetta. Toho se festival snažil dostat do Ostravy sedm let.

anketa: „My jsme přijeli z Hradce Králové a z takové dálky, protože to tady prostě máme rádi. Nejlepší festival v České republice, nemůžeme chybět. Každoročně, několikrát za sebou, čtyři dny, pořádně.“

Za 4 dny prošlo festivalovými branami kolem 160 tisíc návštěvníků. Za týden pak tady začne další festival – Colours of Ostrava.

---

Rekonstrukce pobočky DPS Školská je před dokončením

Rekonstrukce pobočky domova pro seniory ve Frýdku-Místku je před dokončením. Dodělávají se vnitřní stavební práce a v průběhu prázdnin by měl být objekt předán provozovateli, který ho následně začne vybavovat. V domově bude 27 lůžek s vysokým komfortem.

Pobočka domova pro seniory ve Školské ulici ve Frýdku-Místku je na první pohled doslova jako nová.

Marcel Sikora (SPOLU/KDU-ČSL), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Zastupitelstvo schválilo můj návrh na transformaci lůžek sociální služby Domov pro seniory na sociální službu Domov se zvláštním režimem. Abych vysvětlil, co to přesně znamená, tak Domov pro seniory na ulici Školská, kde v tuto chvíli končí celková rekonstrukce, tak vznikne 27 lůžek. A vzhledem k demografickým změnám, kdy stoupá počet seniorů trpících Alzheimerovou chorobou, či různými formami stařecké demence, je daleko větší potřebnost o lůžka se zvláštním režimem."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Já navážu na pana náměstka. Tak, jak hovořil o tom, že to bude domov se zvláštním režimem, tak opravdu otevíráme od 1. 1. 2025. Není to jediná novinka, která bude od nového roku spuštěná. Domov pro seniory rozšíří službu i o půjčovnu kompenzačních pomůcek. Nicméně, abych se vrátil k této budově, tak my v této chvíli čekáme na dokončení stavebních prací. Jde vidět, že některá patra jsou skoro hotová, vymalovaná."

Původní budova už neodpovídala dnešním standardům a take bylo nutné řešit novodobé požadavky na požární bezpečnost i comfort klientů.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "V tuto chvíli je to tak, že půdu nahradilo jedno patro, které umožnilo vybudovat další pokoje. Nicméně ta kapacita opravdu klesla. Ze 40 míst na 27. Nicméně jsou to opravdu už jenom jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje. Zmizely původní tří až čtyřlůžkové, které v tuto chvíli už ani by neměly být. Myslím si osobně, že to je nedůstojné na dožití, mít takový vícelůžkový pokoj. Takže kvalitou jdeme opravdu výrazně nahoru."

Domov pro seniory by měl budovu převzít v srpnu. Následně se ji začne postupně vybavovat, aby se do ní mohli opět nastěhovat klienti a oficiální otevření se stihlo do začátku příštího roku.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Komfort se zvýší dále tím, že na každém pokoji bude hygienické zázemí, minimálně takto sdílená koupelna, kde bude WC, sprcha a umyvadlo, to v minulém režimu nebylo, což vítám za velký přínos. Je to dneska opravdu standard. Takže se dostáváme do toho, že jsme dokázali ty prostory obohatit i o společenskou místnost, kde můžeme pořádat různé aktivity pro seniory. Opravdu, aby ten život byl důstojný."

Marcel Sikora (SPOLU/KDU-ČSL), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek rovněž finančně podporuje takováto zařízení na území města. Jedná se například o Alzheimer home na ulici Hlavní nebo Domov svatého Jana Křtitele v Lysůvkách. Do dvou až tří let vznikne úplně nové zařízení pro lidi s Alzheimerem, a to v lokalitě Berlín II. Kapacita tohoto zařízení bude 100 míst a provozovat ho bude společnost Clementas Medela."

Rekonstrukce budovy ve Školské ulici byla rozpočítána na 63 milionů korun. Z toho 23 milionů má pokrýt dotace z ministerstva práce a sociálních věcí.

---

Krátké zprávy 8. 7. 2024 17.00 - 1

OTEVŘENÝ DOPIS ODBORÁŘŮ LIBERTY

Odboráři Liberty žádají převzetí iniciativy při řešení problémů. Požadují větší pomoc při záchraně huti v řešení insolvenčního řízení, prodeje hutě Liberty novému vlastníkovi i uvolnění emisních povolenek. Vládu vyzývají v otevřeném dopise, který zaslali také poslancům a europoslancům. Ve čtvrtek mají jednat s premiérem Petrem Fialou.

ADRA: 20 LET DOBROVOLNICTVÍ

20 let dobrovolnictví v Česku. Dobrovolnické centrum ADRA Ostrava propojuje svět lidí, kteří chtějí pomáhat, s těmi kteří pomoc potřebují, koordinuje dobrovolnické aktivity v Ostravě a okolí, zaměřuje se na všechny kategorie lidí a mimo jiné také provozuje charitativní ADRA obchody. Ostravská ADRA pomáhá už od roku 2008.

---

Miss World Krystyna Pyszková opět zavítala do Santé

Miss World Krystyna Pyszková opět navštívila hendikepované klienty havířovské organizace Santé. Tentokrát jim darovala speciální tablet. Klienti si pro miss připravili divadelní představení.

Jen málokdo má to štěstí strávit tolik času s Miss World Krystynou Pyszkovou jako hendikepovaní klienti Santé. Ta do zařízení zavítala už několikrát a tentokrát do nového stacionáře V zahradě, kam nepřijela s prázdnou.

Krystyna Pyszková, Miss World 2024: "Je to speciálně přizpůsobeny tablet pro postižené lidi. Lehce se s ním manipuluje, může se naklánět do stran, jsou tam různé hry na rozvoj motoriky, je tam i internet a klienti ho mohou využívat dennodenně.  Dneska jsme si prošli i stacionář V zahradě, který byl otevřen minulý rok po rekonstrukci a je to opravdu nádherný prostor. Cítím se tady moc dobře a věřím, že i klienti. Je skvěle vybavený, byli jsme se podívat na wellness místnost, kde mají klienti rehabilitace."

anketa: "Dnešní den se mi líbil a dostali jsme tablet, na kterém si můžu zahrát hry, písničky si můžu pustit." 

anketa: “Na miss jsem se těšil skvěle, sluší jí to. Jsme rádi, že za námi přijela, že si můžeme popovídat."

anketa: “Já jsem moc rád, že za námi přijela miss a já jsem pro ni hrál divadlo Pod dubem, za dubem. My jsme ten den opékali párky a den jsme si užili společně s miss.”

Krystyna si ke klientům Santé vytvořila vztah a určitě její návštěva nebyla poslední.

---

Piloti kluzáků soutěžili v přeletu vytyčených tratí

Na letišti ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 16. ročník soutěže bezmotorových kluzáků. Piloti měli za úkol v průběhu 10 dnů zdolat trasy o délce několika stovek kilometrů.

Většina větroňů se do vzduchu dostává za vlečným letadlem. Některé mohou startovat i samy za pomocí svého malého motoru. Při soutěži však už musí piloti spoléhat jen na své znalosti, aby využili stoupavé vzdušné proudy.

Jan Mrozek, Aeroklub Frýdlant nad Ostravicí, ředitel soutěže: “V letošním ročníku máme 16 závodníků v třídě klub a 7 závodníků z třídě kombi. Sjíždějí se k nám závodníci, dá se říci, z celé republiky. Takže tady máme závodníky z Broumova či Jaroměře. Princip soutěže je takový, že se vytyčí trať, kterou závodníci mají za úkol uletět. Vytyčuje se většinou podle aktuálního počasí a podle předpovědi, kterou na trati čekáme. Ty tratě se pohybují mezi 100 kilometrů, až řekněme poměrně rekordem z loňského roku, kdy se letěla trať o délce 600 kilometrů.”

Radim Hahn, soutěžící pilot: “Já jsem v podstatě odsud místní. Lítám tady z Frýdlantu. Dneska nás čeká soutěžní úloha o délce zhruba 300 kilometrů v Kombi třídě. To jsou kluzáky, které mají větší rozpětí.”

Málokdo ví, že kluzáky mají v křídlech nádrže na vodu. Tu používají jako zátěž k dosažení vyšší rychlosti a podle typu jí mohou mít téměř 300 litrů.

Lumír Motyka, soutěžící pilot: “Když má větší hmotnost, může při stejné klouzavosti letět vyšší rychlostí. To znamená, že zaletí tu trať rychleji, než kdyby bylo lehké.”

Lumír Motyka prokázal své letité letecké zkušenosti a ve své třídě kombi zvítězil.

---

Krátké zprávy 8. 7. 2024 17.00 - 2

DOTACE NA EKOLOGICKÉ VYTÁPĚNÍ

Až do konce letošního srpna si mohou lidé požádat o dotaci na nízkoemisní kotel nebo tepelné čerpadlo. V 5. kole kotlíkových dotací má Moravskoslezský kraj k dispozici 220 milionů korun.

---

Cesta kolem světa Lukáše Podiuka odstartovala

Na cestu kolem světa se vydal Lukáš Podiuk z Bruntálu na svém motocyklu KTM 690 Enduro. Je prvním obyvatelem města, který se rozhodl pro takovou dlouhou cestu a ke startu ho přišli podpořit kamarádi, motorkáři i zástupci města.

Nápad na cestu kolem světa se zrodil nenápadně a víceméně náhodou.

Lukáš Podiuk, cestovatel: „Někdy v roce 2017, 2018 ve Vietnamu jsem si v zapadlé vesničce na zdi přečetl I want to travel around the world, což v překladu znamená cesta kolem světa, takže bych rád tu cestu zvládl, protože mi to utkvělo v hlavě, takže dneska to musíme dát. Tak dneska vyrazím a doufám, že za roka a půl až dva bych měl být zpátky a svět by měl být objetý.“

Příprava nebyla jednoduchá a vyžádala si mnoho kroků. Můžeme se těšit i na film, který z cestování vznikne.

Lukáš Podiuk, cestovatel: „Samozřejmě spoustu víz, spoustu pasů, mám dva a taky carnet, který se musí zaplatit. Měl by z toho vzniknout další film, třetí v pořadí, ale asi ten největší, jednou byl z Vietnamu, potom z Nového Zélandu a teď bude z cesty kolem světa. Předtím jsem navštívil Afriku, Asii, Nový Zéland, tam jsem žil dva a půl roku, taky jsem žil dva a půl roku v Anglii a mám skoro sjetou celou Evropu.“

Plán cesty je jasný.

Lukáš Podiuk, cestovatel: „Trať jsem si dělal sám, teď pojedu na východ, pojedu na Slovensko do Gruzie. Po Gruzii pojedu do Íránu, Pákistánu, Indie, Nepálu. V Nepálu dám na loď a nebo na letadlo a poletí to do Austrálie nebo Nového Zélandu, to se uvidí podle času.“

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „My jsme jako město rádi přijali pozvání na slavnostní start, protože je to první bruntalák, který se rozhodl absolvovat cestu kolem světa. Není to měsíc ani dva, ale předpoklad je rok a půl až dva roky, takže je to hodně dlouhá doba a my se těšíme na postupné zprávy, které budeme dostávat a které budeme zveřejňovat a uvidíme, kdy se vrátí a s jakou se vrátí.“

Průběh cesty může každý také sledovat na sociálních sítích instagram, facebook či youtube a držet Lukáši Podiukovi palce pro potřebnou dávku štěstí.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-08-07-2024-17-00