Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Od nárazu rychlíku do mostu ve Studénce uplynulo 14 let
  • V Havířov vznikne Centrum pro využití komunálního odpadu
  • Opravy komunikací ve městě běží naplno
  • Děti v péči OSPODu zažily letní tábor na Morávce
  • V Jablunkově se konal třídenní horalský svátek Gorolski święto

Od nárazu rychlíku do mostu ve Studénce uplynulo 14 let

8. 8. uplynulo 14 let od jednoho z největších železničních neštěstí, kdy ve Studénce spadl před jedoucí vlak most. Následky byly tragické - 8 lidí zemřelo a desítky dalších byly zraněny. Neuvěřitelné je, že viníci stále nebyli potrestáni, ale termín definitivního rozsudku soudu už je znám.

8. 8. 2008 v 10 hodin a 30 minut ve Studénce narazil v rychlosti 90 km/h rychlík Comenius do mostní konstrukce, která se přímo před ním zhroutila. Most zrovna procházel rekonstrukcí. Zemřelo 8 lidí a asi 90 dalších bylo zraněno. Vlak se přitom řítil téměř 140 kilometrovou rychlostí, ale strojvedoucí stihl spustit rychlobrzdu.

O tři roky později vytvořil na místě nehody sochař Miroslav Rybička památník, u kterého se pak každý rok scházeli pozůstalí a účastníci tragédie.

Naděžda Tomíčková, cestující z vlaku Comenius (natočeno 2018)“Od začátku mi pomáhá o tom mluvit. Stejné pocity mám i s těmi lidmi, které mám kolem sebe."

Jiří Šindelář, strojvedoucí vlaku (natočeno 2018): “Rád se setkávám se všem, ale někteří mi tady chybí.”

Setkávání a povídání o tragédii i podle psychologů účastníkům tragédie pomáhá a všichni se také každý rok shodli, že nejvíce by jim pomohlo, kdyby soud pojmenoval a potrestal viníky. Na to ale stále čekají marně. Z původních 10 obžalovaných už jich zůstalo jen 5 a ti by si konečně měli vyslechnout závěrečný verdikt.

Martina Schweterrová, mluvčí krajského soudu Ostrava: "O odvolání pěti odsouzených pracovníků stavebních firem a státního zástupce rozhodne soud 26. září. "

Zářijový rozsudek by měl být definitivní. Proti němu už je možné pouze dovolání k nejvyššímu soudu, to ale nemá odkladný účinek a případní odsouzení budou muset nastoupit tresty. 

---

V Havířov vznikne Centrum pro využití komunálního odpadu

Havířovská společnosti CEVYKO, což je Centrum pro využití komunálního odpadu, definitivně rozhodla, že třídicí linku postaví mezi bývalými doly. Projekt počítá i fotovoltaickou elektrárnou. Provoz by chtěla společnost spustit v roce 2026.

Havířov už několik let pracuje na projektu vybudování třídicí linky pro zpracování komunálního odpadu a založil společnost CEVYKO. Původně byla plánována realizace v průmyslové zóně Dukla, nakonec ale společnost postaví zařízení na rekultivovaném území v Havířově-Prostřední Suché mezi bývalými černouhelnými doly František a Dukla. Projekt vzniká na základě platné legislativy, která po roce 2030 stanovuje zákaz skládkování využitelných odpadů.

Jakub Chlopecký, projektový manažer společnosti CEVYKO: “Je to v územním plánu bráno jako těžký průmysl, lokalita je daleko od obydlí. Dopravní obslužnost bude maximalizována tak, aby se vyhnula veškerému možnému obydlí. Budeme dělat všechno, aby nebylo vůbec zatížené životní prostředí, protože to je zelený projekt. Tato lokalita nám nabízí rozvoj v rámci cirkulární ekonomiky a například obnovitelných zdrojů energie, vybudování velké fotovoltaické elektrárny, kde bychom mohli využívat tuhle energii v zeleném hospodářství.”

Václav Zyder, ředitel společnosti CEVYKO: “Vznikne tady moderní technologické zařízení pro zpracování komunálního odpadu z měst a obcí, které se do projektu CEVYKO zapojily, nebo zapojí. Cílem toho je, abychom naplnili novou legislativu EU v ČR co se týče komunálního odpadu a hlavně, abychom docílili toho, co je hlavním cílem odpadového hospodářství v nadcházejícím období, tedy odklon od skládkování komunálních odpadů. Chceme pomocí tohoto zařízení maximalizovat množství komunálních odpadů, které budou předány k recyklaci, a ty které nebudou předány k recyklaci, ale lze je energeticky využít, tak abychom je předali do vhodného zařízení pro energetické využití. Tím se docílí toho, že na skládku půjde jen to, co je nevyužitelné.”

Třídicí linky na zpracování odpadu jsou už běžnou součástí odpadového hospodářství v Polsku, kde se havířovská společnost také inspirovala. CEVYKO však počítá s modernější technologií.

Václav Zyder, ředitel společnosti CEVYKO: “Můžeme říct, že linka, která se nachází za námi v Bielsko-Bielej byla takovým prvotním impulsem k tomu, abychom se nad touto problematikou tímto směrem zamýšleli a ubírali. Tady jsme začali brát první zkušenosti a znalosti, jak to může fungovat, jak bychom to měli celé projektovat, stavět tak, abychom dosáhli toho, čeho chceme. To znamená, abychom maximalizovali množství odpadu, který přejde do recyklace a minimalizovali odpady, které odejdou na skládku. V následujících letech, co jsme poprvé navštívili tady tuto linku, jsme potom navštěvovali další linky, které byly už v novější době postaveny v Polsku, Německu, Norsku, Švédsku, Španělsku a podobně. Inspirovali jsme se linkami napříč Evropou tak, abychom získali co nejvíce zkušeností, vědomostí, abychom opravdu naši novou linku mohli postavit co nejlépe co nejfunkčnější a nejefektivnější.”

Projekt se bude realizovat zčásti na pozemcích města a společnosti ASENTAL.

Tomáš Neščák, mluvčí společnosti ASENTAL Group: “Těší nás, že se ve spolupráci s CEVYKO podařilo najít vhodné pozemky pro plánované vybudování Centra pro využití komunálního odpadu.”

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Já jsem vděčný a chci poděkovat pánům z CEVYKA, že se podařilo dosáhnout smlouvu o smlouvě budoucí a že tato lokalita bude sloužit pro cirkulární ekonomiku a pro řešení odpadů v Havířově. Je to vlastně první krok k tomu, abychom udrželi cenu odpadu co možná nejnižší a tak, abychom se chovali správně, to znamená ekologicky.”

Projekt je jedním ze dvou, které jsou zahrnuté v plánu odpadového hospodářství MSK.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “Sesterský projekt vzniká v Ostravě pod společností OZO. Ten zahrnuje regiony Ostravska a Frýdeckomístecka. Ten projekt CEVYKA je projektovaný na 90 kilotun zpracování komunálního odpadu a pokud vím, tak ten sesterský v OZO je lehce o něco větší. Tam se jedná o asi 120 kilotun odpadu. V MSK celkově by měla být kapacita zhruba 250 tisíc tun odpadu.”

Zahájení výstavby plánuje CEVYKO v roce 2025. Uvedení centra do provozu pak v roce 2026.

---

Krátké zprávy, 8. 8. 2022 16.00 - 1

Vážná nehoda zkomplikovala v pondělí dopoledne provoz na sjezdu z Plzeňské ulice na Ruskou v Ostravě. Jeden z řidičů tam přejel z neznámého důvodu do protisměru a následně naboural do protijedoucího auta, do kterého pak zezadu narazil ještě další vůz. Dechová zkouška všech tří řidičů byla negativní. Nehoda se obešla bez vážných zranění, záchranná služba na místě ošetřila dvě děti. Sjezd a nájezd byl několik hodin oboustranně uzavřený.

Fakultní nemocnice Ostrava řeší nedostatek krve a hledá nové dárce. Během prázdnin jich totiž ubývá, navíc přibývá komplikovaných úrazů i akutních operací. Darovat krev může každý zdravý člověk ve věku 18-65 let, s váhou nad 50 kg a zdravotním pojištěním v EU.

---

Opravy komunikací ve městě běží naplno

Místní komunikace se i letos opravuji ve městech a obcích ve velkém. Například v Karviné nový kabát dostávají povrchy silnic v různých částech města a místní občané se mohou těšit i na nová parkovací místa.

Miliony korun investuje Karviná každý rok do oprav komunikací a chodníků a také do výstavby a rozšíření parkovišť ve městě. Prioritně se opravují ty úseky, které po rekonstrukci dlouho volaly a působily řidičům i chodcům potíže.

Lukáš Raszyk (ČSSD), náměstek primátora: "Jako každý rok máme itinerář akcí, které budeme dělat podle plánovaného rozpočtu, udělalo se toho velká spousta. ” 

Opraveny byly povrchy kolem ZŠ Školská, tady byla dokončena i další etapa kolem mateřinky, nový povrch má i spojka k ulici Zahradní od hasičského záchranného sboru, dokončena byla i oprava povrchu po rekonstrukci vodovodu na ulici Husova a opravila se komunikace mezi rodinnými domy na ulici Podlesí.

Ač je náročné nacházet ve městě plochy vhodné k novým parkovacím místům kvůli zasíťování, v některých částech se podařilo nová parkovací místa zřídit nebo rozšířit.

Jana Salamonová, vedoucí oddělení provozu a údržby majetku: "V letošním roce byla provedena výstavba parkoviště na ulici Divišova, kde bylo nově zřízeno 36 parkovacích míst. V opravách parkovacích ploch budeme pokračovat i v následujícím období, nyní se jedná o úpravu povrchu na ulici Kašparové.” 

V Karviné-Ráji je v současné době dokončena oprava komunikace v délce 222 metrů na ulici Olbrachtova. Viditelný posun prací je i na rozsáhlé rekonstrukci ulice Březová.


---

Děti v péči OSPODu zažily letní tábor na Morávce

Poznání, skvělé zážitky, prevence i vzdělávání. Tak by se dal shrnout letní tábor pro děti ze sociálně znevýhodněných rodin. Ve Frýdku-Místku ho už řadu let ho pravidelně pořádá odbor sociálně právní ochrany dětí. Cílem je zpříjemnit dětem léto, něco je naučit a odpoutat od strastí, které běžně zažívají.

24 dětí, které by neměly možnost běžně vyjet na letní tábor si užívalo zážitky v malebném prostředí Beskyd. Město Frýdek-Místek je totiž vybralo, aby se táboru zúčastnily a pro všechny to byl nezapomenutelný zážitek.

Tomáš Zapletal, táborový vedoucí: "Celé táborové téma se nese v duchu Harryho Pottera, školy v Bradavicích. Takže veškeré hry, které děti absolvují, jsou koncipovány v této tématice."

Anketa: 1.) "Tábor je strašně dobrý, teď máme třeba téma Harry Potter a máme tři týmy. My jsme Havraspár, je Nebelvír a je ještě Zmijozel. A my jsme sbírali draky a pak jsme ještě vařili lektvary." 2.) "My jsme hráli právě famfrpál a ještě draci a ještě jsme sbírali lektvary." – A jak se ti tady líbí? – "Skvěle." 3.) "Tábor je boží, bydlím se svojí nejlepší kamarádkou na pokoji a my jsme třeba byli včera v bazénu."

Tábor dá dětem příležitost zažít něco nového. Klade se důraz na prevenci a také vzdělávání.

Tomáš Zapletal, táborový vedoucí: "Samozřejmě nechybí i další doprovodné části programu, jako jsou různé ukázky, měli jsme tady kynologickou ukázku, teď se tady představuje se svým preventivním programem útvar prevence Městské policie ve Frýdku-Místku. Děti například absolvovaly celodenní výlet tady po Beskydech. A samozřejmě nechybí ani volnočasové aktivity, jako jsou míčové sporty, koupání, bazén a tak dále."

Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tábor trvá 6 dní, je na Morávce, děti mají bohatý program, chodí na výlety, přes den mají aktivity, soutěže. Každý rok je nějaké téma. Letos je Harry Potter. Já bych chtěl z tohoto místa poděkovat všem, kteří se na organizaci podílí. Zejména vedoucím tábora, protože to není úplně snadná práce. A já věřím, že dětem se tady líbí a že se sem rády vrací."

Tomáš Zapletal, táborový vedoucí: "Sáhnou si na takové přírodní věci, to znamená to sepětí s tou přírodou, když se s nimi bavili, tak mnohé nám říkaly, že třeba na horách jsou poprvé v životě, byť bydlí kousek od Beskyd. Tak je to každopádně něco, co si myslím, že ty děti může posunout trošku dál."

Tábor letos proběhl už dvanáctým rokem a pořádá ho odbor sociálně právní ochrany dětí.

---

Krátké zprávy, 8. 8. 2022 16.00 - 2

Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji stoupla v červenci o 0,1 procenta na 4,8 %. Práci na konci měsíce nemělo 39.219 lidí. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR.

---

V Jablunkově se konal třídenní horalský svátek Gorolski święto

Přírodní amfiteátr v jablunkovském Městském lese se po roce stal opět dějištěm třídenního mezinárodní folklorní setkání Gorolski święto. Horalský svátek už po 75. pořádal místní Polský kulturně-osvětový svaz.

Jestliže loňský ročník byl ještě svázán koronovirovými omezeními, ten letošní už mohli pořadatelé připravit zcela podle svých představ. A bohatý třídenní program do dřevěného městečka přilákal tisíce lidí. 

Jan Ryłko, předseda Organizačního výrobu MFS „Gorolski święto“: “Dneska se to pomalu vrací do těch původních šlépějí, takže doufejme, že my do těch šlépějí také vejdeme, protože když se rok nepracuje a nic se nedělá, tak se to potom může vytratit. Ale zatím nám to díkybohu funguje, tak jak to má.”

Mariam Szya, návštěvnice festivalu: “Jezdím na Gorolski święto pravidelně. Pocházím teda z Karviné, ale vzhledem k tomu, že s manželem oba dva ctíme tradice, tak tady býváme často hosty. Považuji za důležité umět prezentovat svoji příslušnost.”

Horalský svátek začal v centru města, odkud v poledne vyšel průvod do amfiteátru. 

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “V Jablunkově ožívá znovu po dvou letech menšího organizování Gorolski święto. Bylo to vidět na tom, jak šel průvod městem Jablunkovem, kolik přijelo alegorických vozů, kolik souborů se představilo. A v letošním roce si myslím, že všichni přišli na to své. Prostě v programu bylo jak pro mladé, tak starší generace.”

Anketa: “Dcerka chodí do polské základní školy v Bystřici a v rámci školního vzdělávání mají možnost navštěvovat soubor, který je učí těm lidovým tradicím. Už od první třídy tančí v souboru.” 

Součástí programu horalského svátku v Jablunkově je tradičně široká nabídka místního jídla a pití a nechyběly ani ukázky řady lidových řemesel.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
08. srpna 2022, 16:00

Od nárazu rychlíku do mostu ve Studénce uplynulo 14 let

8. 8. uplynulo 14 let od jednoho z největších železničních neštěstí, kdy ve Studénce spadl před jedoucí vlak most. Následky byly tragické - 8 lidí zemřelo a desítky dalších byly zraněny. Neuvěřitelné je, že viníci stále nebyli potrestáni, ale termín definitivního rozsudku soudu už je znám.

8. 8. 2008 v 10 hodin a 30 minut ve Studénce narazil v rychlosti 90 km/h rychlík Comenius do mostní konstrukce, která se přímo před ním zhroutila. Most zrovna procházel rekonstrukcí. Zemřelo 8 lidí a asi 90 dalších bylo zraněno. Vlak se přitom řítil téměř 140 kilometrovou rychlostí, ale strojvedoucí stihl spustit rychlobrzdu.

O tři roky později vytvořil na místě nehody sochař Miroslav Rybička památník, u kterého se pak každý rok scházeli pozůstalí a účastníci tragédie.

Naděžda Tomíčková, cestující z vlaku Comenius (natočeno 2018)“Od začátku mi pomáhá o tom mluvit. Stejné pocity mám i s těmi lidmi, které mám kolem sebe."

Jiří Šindelář, strojvedoucí vlaku (natočeno 2018): “Rád se setkávám se všem, ale někteří mi tady chybí.”

Setkávání a povídání o tragédii i podle psychologů účastníkům tragédie pomáhá a všichni se také každý rok shodli, že nejvíce by jim pomohlo, kdyby soud pojmenoval a potrestal viníky. Na to ale stále čekají marně. Z původních 10 obžalovaných už jich zůstalo jen 5 a ti by si konečně měli vyslechnout závěrečný verdikt.

Martina Schweterrová, mluvčí krajského soudu Ostrava: "O odvolání pěti odsouzených pracovníků stavebních firem a státního zástupce rozhodne soud 26. září. "

Zářijový rozsudek by měl být definitivní. Proti němu už je možné pouze dovolání k nejvyššímu soudu, to ale nemá odkladný účinek a případní odsouzení budou muset nastoupit tresty. 

---

V Havířov vznikne Centrum pro využití komunálního odpadu

Havířovská společnosti CEVYKO, což je Centrum pro využití komunálního odpadu, definitivně rozhodla, že třídicí linku postaví mezi bývalými doly. Projekt počítá i fotovoltaickou elektrárnou. Provoz by chtěla společnost spustit v roce 2026.

Havířov už několik let pracuje na projektu vybudování třídicí linky pro zpracování komunálního odpadu a založil společnost CEVYKO. Původně byla plánována realizace v průmyslové zóně Dukla, nakonec ale společnost postaví zařízení na rekultivovaném území v Havířově-Prostřední Suché mezi bývalými černouhelnými doly František a Dukla. Projekt vzniká na základě platné legislativy, která po roce 2030 stanovuje zákaz skládkování využitelných odpadů.

Jakub Chlopecký, projektový manažer společnosti CEVYKO: “Je to v územním plánu bráno jako těžký průmysl, lokalita je daleko od obydlí. Dopravní obslužnost bude maximalizována tak, aby se vyhnula veškerému možnému obydlí. Budeme dělat všechno, aby nebylo vůbec zatížené životní prostředí, protože to je zelený projekt. Tato lokalita nám nabízí rozvoj v rámci cirkulární ekonomiky a například obnovitelných zdrojů energie, vybudování velké fotovoltaické elektrárny, kde bychom mohli využívat tuhle energii v zeleném hospodářství.”

Václav Zyder, ředitel společnosti CEVYKO: “Vznikne tady moderní technologické zařízení pro zpracování komunálního odpadu z měst a obcí, které se do projektu CEVYKO zapojily, nebo zapojí. Cílem toho je, abychom naplnili novou legislativu EU v ČR co se týče komunálního odpadu a hlavně, abychom docílili toho, co je hlavním cílem odpadového hospodářství v nadcházejícím období, tedy odklon od skládkování komunálních odpadů. Chceme pomocí tohoto zařízení maximalizovat množství komunálních odpadů, které budou předány k recyklaci, a ty které nebudou předány k recyklaci, ale lze je energeticky využít, tak abychom je předali do vhodného zařízení pro energetické využití. Tím se docílí toho, že na skládku půjde jen to, co je nevyužitelné.”

Třídicí linky na zpracování odpadu jsou už běžnou součástí odpadového hospodářství v Polsku, kde se havířovská společnost také inspirovala. CEVYKO však počítá s modernější technologií.

Václav Zyder, ředitel společnosti CEVYKO: “Můžeme říct, že linka, která se nachází za námi v Bielsko-Bielej byla takovým prvotním impulsem k tomu, abychom se nad touto problematikou tímto směrem zamýšleli a ubírali. Tady jsme začali brát první zkušenosti a znalosti, jak to může fungovat, jak bychom to měli celé projektovat, stavět tak, abychom dosáhli toho, čeho chceme. To znamená, abychom maximalizovali množství odpadu, který přejde do recyklace a minimalizovali odpady, které odejdou na skládku. V následujících letech, co jsme poprvé navštívili tady tuto linku, jsme potom navštěvovali další linky, které byly už v novější době postaveny v Polsku, Německu, Norsku, Švédsku, Španělsku a podobně. Inspirovali jsme se linkami napříč Evropou tak, abychom získali co nejvíce zkušeností, vědomostí, abychom opravdu naši novou linku mohli postavit co nejlépe co nejfunkčnější a nejefektivnější.”

Projekt se bude realizovat zčásti na pozemcích města a společnosti ASENTAL.

Tomáš Neščák, mluvčí společnosti ASENTAL Group: “Těší nás, že se ve spolupráci s CEVYKO podařilo najít vhodné pozemky pro plánované vybudování Centra pro využití komunálního odpadu.”

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Já jsem vděčný a chci poděkovat pánům z CEVYKA, že se podařilo dosáhnout smlouvu o smlouvě budoucí a že tato lokalita bude sloužit pro cirkulární ekonomiku a pro řešení odpadů v Havířově. Je to vlastně první krok k tomu, abychom udrželi cenu odpadu co možná nejnižší a tak, abychom se chovali správně, to znamená ekologicky.”

Projekt je jedním ze dvou, které jsou zahrnuté v plánu odpadového hospodářství MSK.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “Sesterský projekt vzniká v Ostravě pod společností OZO. Ten zahrnuje regiony Ostravska a Frýdeckomístecka. Ten projekt CEVYKA je projektovaný na 90 kilotun zpracování komunálního odpadu a pokud vím, tak ten sesterský v OZO je lehce o něco větší. Tam se jedná o asi 120 kilotun odpadu. V MSK celkově by měla být kapacita zhruba 250 tisíc tun odpadu.”

Zahájení výstavby plánuje CEVYKO v roce 2025. Uvedení centra do provozu pak v roce 2026.

---

Krátké zprávy, 8. 8. 2022 16.00 - 1

Vážná nehoda zkomplikovala v pondělí dopoledne provoz na sjezdu z Plzeňské ulice na Ruskou v Ostravě. Jeden z řidičů tam přejel z neznámého důvodu do protisměru a následně naboural do protijedoucího auta, do kterého pak zezadu narazil ještě další vůz. Dechová zkouška všech tří řidičů byla negativní. Nehoda se obešla bez vážných zranění, záchranná služba na místě ošetřila dvě děti. Sjezd a nájezd byl několik hodin oboustranně uzavřený.

Fakultní nemocnice Ostrava řeší nedostatek krve a hledá nové dárce. Během prázdnin jich totiž ubývá, navíc přibývá komplikovaných úrazů i akutních operací. Darovat krev může každý zdravý člověk ve věku 18-65 let, s váhou nad 50 kg a zdravotním pojištěním v EU.

---

Opravy komunikací ve městě běží naplno

Místní komunikace se i letos opravuji ve městech a obcích ve velkém. Například v Karviné nový kabát dostávají povrchy silnic v různých částech města a místní občané se mohou těšit i na nová parkovací místa.

Miliony korun investuje Karviná každý rok do oprav komunikací a chodníků a také do výstavby a rozšíření parkovišť ve městě. Prioritně se opravují ty úseky, které po rekonstrukci dlouho volaly a působily řidičům i chodcům potíže.

Lukáš Raszyk (ČSSD), náměstek primátora: "Jako každý rok máme itinerář akcí, které budeme dělat podle plánovaného rozpočtu, udělalo se toho velká spousta. ” 

Opraveny byly povrchy kolem ZŠ Školská, tady byla dokončena i další etapa kolem mateřinky, nový povrch má i spojka k ulici Zahradní od hasičského záchranného sboru, dokončena byla i oprava povrchu po rekonstrukci vodovodu na ulici Husova a opravila se komunikace mezi rodinnými domy na ulici Podlesí.

Ač je náročné nacházet ve městě plochy vhodné k novým parkovacím místům kvůli zasíťování, v některých částech se podařilo nová parkovací místa zřídit nebo rozšířit.

Jana Salamonová, vedoucí oddělení provozu a údržby majetku: "V letošním roce byla provedena výstavba parkoviště na ulici Divišova, kde bylo nově zřízeno 36 parkovacích míst. V opravách parkovacích ploch budeme pokračovat i v následujícím období, nyní se jedná o úpravu povrchu na ulici Kašparové.” 

V Karviné-Ráji je v současné době dokončena oprava komunikace v délce 222 metrů na ulici Olbrachtova. Viditelný posun prací je i na rozsáhlé rekonstrukci ulice Březová.


---

Děti v péči OSPODu zažily letní tábor na Morávce

Poznání, skvělé zážitky, prevence i vzdělávání. Tak by se dal shrnout letní tábor pro děti ze sociálně znevýhodněných rodin. Ve Frýdku-Místku ho už řadu let ho pravidelně pořádá odbor sociálně právní ochrany dětí. Cílem je zpříjemnit dětem léto, něco je naučit a odpoutat od strastí, které běžně zažívají.

24 dětí, které by neměly možnost běžně vyjet na letní tábor si užívalo zážitky v malebném prostředí Beskyd. Město Frýdek-Místek je totiž vybralo, aby se táboru zúčastnily a pro všechny to byl nezapomenutelný zážitek.

Tomáš Zapletal, táborový vedoucí: "Celé táborové téma se nese v duchu Harryho Pottera, školy v Bradavicích. Takže veškeré hry, které děti absolvují, jsou koncipovány v této tématice."

Anketa: 1.) "Tábor je strašně dobrý, teď máme třeba téma Harry Potter a máme tři týmy. My jsme Havraspár, je Nebelvír a je ještě Zmijozel. A my jsme sbírali draky a pak jsme ještě vařili lektvary." 2.) "My jsme hráli právě famfrpál a ještě draci a ještě jsme sbírali lektvary." – A jak se ti tady líbí? – "Skvěle." 3.) "Tábor je boží, bydlím se svojí nejlepší kamarádkou na pokoji a my jsme třeba byli včera v bazénu."

Tábor dá dětem příležitost zažít něco nového. Klade se důraz na prevenci a také vzdělávání.

Tomáš Zapletal, táborový vedoucí: "Samozřejmě nechybí i další doprovodné části programu, jako jsou různé ukázky, měli jsme tady kynologickou ukázku, teď se tady představuje se svým preventivním programem útvar prevence Městské policie ve Frýdku-Místku. Děti například absolvovaly celodenní výlet tady po Beskydech. A samozřejmě nechybí ani volnočasové aktivity, jako jsou míčové sporty, koupání, bazén a tak dále."

Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tábor trvá 6 dní, je na Morávce, děti mají bohatý program, chodí na výlety, přes den mají aktivity, soutěže. Každý rok je nějaké téma. Letos je Harry Potter. Já bych chtěl z tohoto místa poděkovat všem, kteří se na organizaci podílí. Zejména vedoucím tábora, protože to není úplně snadná práce. A já věřím, že dětem se tady líbí a že se sem rády vrací."

Tomáš Zapletal, táborový vedoucí: "Sáhnou si na takové přírodní věci, to znamená to sepětí s tou přírodou, když se s nimi bavili, tak mnohé nám říkaly, že třeba na horách jsou poprvé v životě, byť bydlí kousek od Beskyd. Tak je to každopádně něco, co si myslím, že ty děti může posunout trošku dál."

Tábor letos proběhl už dvanáctým rokem a pořádá ho odbor sociálně právní ochrany dětí.

---

Krátké zprávy, 8. 8. 2022 16.00 - 2

Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji stoupla v červenci o 0,1 procenta na 4,8 %. Práci na konci měsíce nemělo 39.219 lidí. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR.

---

V Jablunkově se konal třídenní horalský svátek Gorolski święto

Přírodní amfiteátr v jablunkovském Městském lese se po roce stal opět dějištěm třídenního mezinárodní folklorní setkání Gorolski święto. Horalský svátek už po 75. pořádal místní Polský kulturně-osvětový svaz.

Jestliže loňský ročník byl ještě svázán koronovirovými omezeními, ten letošní už mohli pořadatelé připravit zcela podle svých představ. A bohatý třídenní program do dřevěného městečka přilákal tisíce lidí. 

Jan Ryłko, předseda Organizačního výrobu MFS „Gorolski święto“: “Dneska se to pomalu vrací do těch původních šlépějí, takže doufejme, že my do těch šlépějí také vejdeme, protože když se rok nepracuje a nic se nedělá, tak se to potom může vytratit. Ale zatím nám to díkybohu funguje, tak jak to má.”

Mariam Szya, návštěvnice festivalu: “Jezdím na Gorolski święto pravidelně. Pocházím teda z Karviné, ale vzhledem k tomu, že s manželem oba dva ctíme tradice, tak tady býváme často hosty. Považuji za důležité umět prezentovat svoji příslušnost.”

Horalský svátek začal v centru města, odkud v poledne vyšel průvod do amfiteátru. 

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “V Jablunkově ožívá znovu po dvou letech menšího organizování Gorolski święto. Bylo to vidět na tom, jak šel průvod městem Jablunkovem, kolik přijelo alegorických vozů, kolik souborů se představilo. A v letošním roce si myslím, že všichni přišli na to své. Prostě v programu bylo jak pro mladé, tak starší generace.”

Anketa: “Dcerka chodí do polské základní školy v Bystřici a v rámci školního vzdělávání mají možnost navštěvovat soubor, který je učí těm lidovým tradicím. Už od první třídy tančí v souboru.” 

Součástí programu horalského svátku v Jablunkově je tradičně široká nabídka místního jídla a pití a nechyběly ani ukázky řady lidových řemesel.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-08-08-2022-16-00