Začaly volby do Poslanecké sněmovny parlamentu
Ve dvě hodiny odpoledne se samozřejmě také v MS kraji otevřely volební místnosti. O hlasy voličů se u nás v regiony uchází 19 stran a hnutí. Do volebního boje se vydaly všechny současné parlamentní strany. Vítězství z minulých voleb obhajuje v našem kraji hnutí ANO. S kamerou jsme navštívili Mariánské Hory v Ostravě, kde se volí přímo na radnici.
Zájem o volby do Poslanecké sněmovny parlamentu byl v Ostravě - Mariánských Horách jako vždy v prvních minutách velký a velmi rychle se vytvořila fronta. I když šlo prověřování totožnosti členům volební komise od ruky, občas je zdrželi voliči, kteří si odmítli nasadit roušku. Volit samozřejmě mohou, ale musejí být ve volební místnosti sami.
Radomír Čimbura, předseda volební komise Ostrava - Mariánské Hory a Hulváky: "Když někdo přijde bez roušky, tak to přerušíme, vydesinfikuje se místnost a pak e pokračuje."
V Moravskoslezském kraji si občané vybírají z 19 stran a hnutí, což je o 7 méně než v roce 2017. Jedno politické uskupení může mít maximálně 36 kandidátů. Před 4 roky v našem kraji vyhrálo ANO s 35 procenty hlasů, druhé bylo SPD s necelými 14 procenty a třetí Sociální demokracie s 9 procenty. Jak to bude letos se dozvíme v sobotu.
anketa, voliči: "Jsem stabilní volič Sociální demokracie."
"Abych vám řekl pravdu, tak dotěď nevím koho budu volit."
"Chci volit tak, abych měla čisté svědomí."
"Já myslím, že voleb by se měl zúčastnit každý, ať si pak nestěžuje."
Celkem se v Moravskoslezském kraji uchází o poslanecká křesla 506 kandidátů. Vybráno jich bude 22, což je určeno lidnatostí kraje.
---
Ve Staré Bělé bude referendum o obchodním centru
Obyvatelé ostravské městské části Stará Bělá se u voleb do poslanecké sněmovny parlamentu budou moci vyjádřit také k výstavbě nákupního centra. V referendu dostanou jednoduchou otázku. Zda ho chtějí a nebo ne.
Zatímco většina obyvatel bude v pátek a v sobotu vybírat politické strany a uskupení do Poslanecké sněmovny, obyvatelé Ostravy - Staré Bělé se budou navíc moci vyjádřit i k chystané stavbě obchodního centra. Nese název Retail Park Ostrava - Jih, ale leží v kanastru Staré Bělé. Konkrétně na klínu mezi Plzeňskou a Junáckou ulicí. Lidé, kteří bydlí v okolí, obchody nechtějí.
anketa, obyvatelé Staré Bělé: "Komu by se líbilo, když vám tady postaví 12ti metrovou halu, to je nenormální."
"Je to katastrofa, protože mě se to přímo týká a jsem z toho úplně nešťastná."
"V žádném případě to nechceme, jsme proti tomu."
Územní plán lokality stavbu obchodního centra umožňuje, nicméně investor ještě nemá vykoupeny pozemky. Ty vlastní z velké části potomci místních obyvatel a protože už často bydlí jinde, problém s jejich prodejem nemají. Vedení městské části ale chce znát názory místních a proto vypsalo referendum.
Mojmír Krejčíček, Starosta Ostravy - Staré Bělé: "Bereme to, že to má tu největší sílu při jednání s městem nebo orgány města, abychom dokázali vysvětlit, že toto tady skutečně lidé nechtějí a můžeme hledat cesty, jak této stavbě zabránit."
Aby bylo referendum platné, musí se ho zúčastnit alespoň 35 procent voličů a nadpoloviční většina hlasů rozhodne. Zda ale případné odmítavé stanovisko místních obyvatel stavbu obchodního centra zastaví, není jisté.
---
Únik kyseliny u Nového Jičína bude město dále sanovat
V Bludovicích u Nového Jičína došlo zkraje týdne k úniku kyseliny chlorovodíkové z poškozené cisterny. Havárii likvidovalo několik jednotek hasičů. Město následně zajistí specializovanou firmu, která bude zasažené místo sanovat.
Na silnici v Bludovicích, části Nového Jičína, došlo k úniku kyseliny chlorovodíkové z poškozeného kamionu v pondělí 4. října. Na místě zasahovalo 14 jednotek hasičů. Po prvotní likvidaci havárie teď město musí zajistit sanaci zasaženého místa odbornou firmou, zejména odstranění části zeminy.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Co se týče samozřejmě všech nákladů, bude město požadovat po firmě, která převážela tu nebezpečnou látku, samozřejmě náhradu škody. Podle našich informací vytékající kyselina ale nezasáhla pozemky soukromých osob.”
Přesto radnice vydala určitá doporučení podrobně zveřejněná na webu města.
Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Odbor životního prostředí radnice doporučuje lidem, kteří mají do sta metrů od místa ekologické havárie studnu, aby si nechali odbornou firmou změřit pH vody.”
Místní obyvatelé, které jsme oslovili, už událost komentovat nechtěli.
Podle informací Stanislava Kopeckého, který na místě havárie byl, upozornil řidiče cisterny s polskou poznávací značkou na únik kapaliny chodec.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “A de facto se na to přišlo tak, že v Bludovicích se opravuje chodník, byly tam semafory, řidič zastavil a z cisterny mu látka vytékala na chodníkové těleso. Někdo řidiči zaklepal na budku a řekl, že mu něco z nádrže teče. Řidič zastavil u restaurace Boss a zavolal hasiče.”
Případ ekologické havárie dále šetří Policie ČR, vodoprávní úřad a Povodí Odry.
---
Děti se seznámily se zametačem a úklidem ve městě
Technické služby ve Frýdku-Místku seznamují děti z mateřinek s úklidem ve městě. Představí jim strojový zametač a nechají je symbolicky kleštěmi sbírat různé druhy odpadu. Tím děti zároveň motivují ke správnému třídění. Své vlastní vzdělávací programy mají v této oblasti i v mateřinkách.
Děti z mateřské školky Sněženka ve Frýdku-Místku se zájmem obdivovaly malý strojový zametač, který jim zaparkoval přímo na dvorku. Řidič dětem stroj kompletně ukázal a popsal.
Jaroslav Adolt, řidič zametacího vozu: "Povídání o zametači, ukázku v kabině, ať se podívají, jak to tam vypadá. Minule se ptaly, co všechno to dokáže posbírat a kolik toho se udělá za jeden den. Kolik jsem toho odvezl."
Jaromír Kohut, ředitel TS FM: "Děti si mohou vejít do strojního zametače, seznámí se s tím, jak to funguje. Náš vyškolený pracovník jim tu práci ukáže. Děti pak dostanou i takové sběrací kleště, které používají naši zaměstnanci při sběru papírků a úklidových prací. Zhruba taková hodinka si myslím, že pro ty děti je to příjemné zpestření a samozřejmě pro nás i trošku ukázka toho, co na území města děláme."
Anketa: 1.) "Bavilo mě tady toto sbírání." 2.) "Bavilo mě to." 3.) "Sbírání odpadků."
Technické služby přišly s nápadem uspořádat tento program pro děti už v roce 2019.
Jaromír Kohut, ředitel TS FM: "Mělo to docela velký ohlas, připravovali jsme si celý ten projekt na rok 2020, bohužel nám to pandemická situace nedovolila, takže letos je to víceméně taková obnovená premiéra. S tím, že jsme oslovili prakticky všechny mateřské školky na území města Frýdku-Místku. Byli jsme mile překvapeni, protože ten zájem je výborný."
Jana Kaňoková, učitelka MŠ Sněženka: "Já si myslím, že je to určitě kladná věc a dětem to přináší i poznatky, aby věděly, co vlastně to obnáší udržovat ten pořádek ve městě. Protože dneska vidíme, že spousta lidí si klidně odhodí to smetí a vůbec jim nedochází, že je to zase další zbytečná práce pro někoho dalšího."
Mateřské školky mají také řadu vlastních projektů, kdy učí děti, jak správně třídit odpad.
Jana Kaňoková, učitelka MŠ Sněženka: "Máme s nimi vždycky takovou týdenní činnost, kdy paní učitelka má pro ně připravené úkoly a vlastně se učí třídit odpad do těch správných popelnic. Nejenom, co vidí běžně každý den. Ten směsný odpad, ale i ty barevné popelnice, jako sklo, plasty, elektronika a v dnešní době i to oblečení."
Technické služby by chtěly do konce roku udělat ještě tak 5 podobných akcí v jiných školkách. Záležet bude ale na počasí.
Jaromír Kohut, ředitel TS FM: "Ty, na které letos nevyjde, tak budeme pokračovat v jarních měsících po dohodě s řediteli, případně s paní učitelkami. Naše společnost se snaží dlouhodobě komunikovat s místními školami a školkami. V nedávných letech jsme pořádali soutěže o nejhezčí vánoční strom, o nejhezčí květinový záhon, případně o výrobu nejhezčí ptačí budky."
Všechny projekty mají za cíl vést děti k ochraně přírody už od nejmladšího věku.
---
Program Erasmus přivedl do Jeseníků 30 lidí ze 6 zemí
Polsko, Itálie, Portugalsko, Španělsko, Bulharsko a Česká republika. To jsou domovy třiceti mladých lidí, kteří využili Evropský projekt Erasmus plus k výměnnému pobytu a návštěvě Jeseníků. V Karlově pod Pradědem a okolí pobývali celý týden.
Hlavním tématem pobytu mladých lidí od 18 do 30 let byla kulturní výměna, sport a zdravý životní styl. Program jejich pobytu byl opravdu pestrý.
Pavel Vítek, organizátor, předseda spolku: „Nejdříve si naši účastníci museli připravit prezentace o tom, jaká je situace ohledně zdravého životního stylu v jejich zemích a lokálních komunitách. Později jsme také uspořádali veřejnou akci na bruntálském náměstí."
Účastníci poznali také netradiční sporty, jak např. kinball, frisbee, inkluzivní fotbal či polský paland. Při pobytu v Jeseníkách nemohla chybět ani horská turistika vodopády Bílé Opavy.
Pavel Vítek, organizátor, předseda spolku: „Další z aktivit bylo to, že jsme naše účastníky nechali navštívit Praděd, udělali jsme si s nimi túru."
Mateusz, účastník akce, Polsko: „Nejvíc se mi líbil výlet do hor, jelikož krajina je úplně jiná, než v Polsku."
Carolina, účastnice akce, Portugalsko: „Také jsem nalezla přátele, se kterými jsem si mohla povídat o svém životě a podobně."
Francesco, účastník akce, Itálie: „Nejlepší zážitky jsou pro mě zkušenosti z nových sportů, které tu děláme."
Podobné aktivity programu Erasmus plus budou dále pokračovat. Podstatné je to, co mnoho mladých lidí ani neví. Pro účast na výměnném pobytu nemusejí být studenty, stačí jen jejich zájem o nová poznání.
---