Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Policisté z MS kraje přišli na pomoc Krevnímu centru FNO
  • Změní se počet proudů na vytížené Těšínské ulici?
  • Nový Jičín řeší problémy se stavbami, některé se zpozdí
  • Rodné listy novorozenci dostanou už v porodnici
  • Kuří rynek nově zdobí pítko na osvěžení

Policisté z MS kraje přišli na pomoc Krevnímu centru FNO

Nedostatek krve, který v posledních týdnech trápí Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava, pomohli v pondělí snížit policisté z celého našeho kraje. Hned od rána zaplnili odběrové místo a důležité je, že mezi nimi byla řada prvodárců.

V pondělí ráno se do Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava nahrnuly desítky policistů, ale nebojte se, tentokrát nešlo o zásah. Policisté vyslyšeli výzvu k dárcovství, protože nemocnici v poslední době sužuje nedostatek krve. 

Zuzana Čermáková, primářka krevního centra FNO: "V těchto dnech se potýkáme s poměrně významnými výkyvy v našich krevních zásobách. Pacienti přicházejí v horším stavu, protože se za covidu léčba odkládala. Tím pádem jsou větší nároky na spotřebu krve." 

Policisté nepřijeli pouze z Ostravy, ale z celého kraje. Byli mezi nimi kriminalisté, uniformovaní policisté i dopraváci, pěšáci i velitelé. 

anketa, policisté MS kraje: "Policie nás vyzvala, jestli nechceme darovat krev a plno z nás vyslyšelo." 

"Darovat krev je dobré, já už daruju od nějakých dvaceti let."

"Beru to jako pomoc ostatním." 

Krev nakonec darovalo přes čtyřicet policistů. Přibližně polovina z nich jsou prvodárci a dá se tedy předpokládat, že krev budou nyní dávat pravidelně. 

Jiří Havrlant, ředitel FNO: "Znovu se potvrdila ta veliká sounáležitost v našem kraji a já si moc vážím tady těch prvodárců:" 

Jak vidíte, tak stav krevních zásob opravdu není příliš velký a nikdy nevíte, kdy můžete krev potřebovat i vy. Proto pokud zvažuje, že se stanete dárcem, teď je ten správný čas. 

---

Změní se počet proudů na vytížené Těšínské ulici?

Zůstane Těšínská ulice v Opavě čtyřproudou komunikací a nebo se změní na dvoupruh? Na tyto otázky má dát dopověď průzkum, který zjistí, jak vytížená je tato komunikace, která přivádí a odvádí provoz centra města.

Dvou kilometrová silnice se dvěma jízdními pruhy v každém směru, se 6 přechody pro chodce, která přivádí a odvádí dopravu z Opavy od jihu. Podle posledního sčítání dopravy v r. 2016 tudy denně projelo necelých 20 000 vozidel.

Před dvěma lety byla otevřena část obchvatu Opavy, která měla provozu na Těšínské ulici ulevit. Jak se to podařilo, ukáže průzkum.

Jakub Hvězda, referent inženýrských sítí a dopravy, Magistrát Opava: „Zjistit by se při měření měly intenzity dopravy motorové, cyklistů a chodců.“

Následné vypracování simulace provozu dá odpověď na otázku, zda by z nynějšího čtyř pruhu mohla případně vzniknout dvou proudá komunikace.

Michal Jedlička, náměstek primátora Opavy:„ My nyní nemáme žádná data, že v případě, že se tato komunikace přebuduje, tak nebude docházet třeba k zácpám v těchto místech.

Průzkum by měl také řešit bezpečnost chodců.

chodec: „Je tady málo přechodů, je to nebezpečné.“

René Černohorský, mluvčí Policie ČR Opava: „I když se jedná o silnici, kde je velký provoz a pohybují se zde nejen cyklisté, chodci a hlavně motorová vozidla, není zde evidován zvýšení výskyt dopravních nehod.“

Původně silnice I. třídy, dnes III třídy, je v současné době v majetku Moravskoslezského kraje. V budoucnu by ale měla Těšínská ulice přejít pod správu města. To pak bude muset na základě průzkumu rozhodnout, jaký charakter silnice bude mít. Zda bude výhodnější ponechat čtyři silniční proudy nebo snížit jejich počet na dva, s cyklopruhy po obou stranách.


---

Nový Jičín řeší problémy se stavbami, některé se zpozdí

Také město Nový Jičín doplácí na aktuální problémy ve stavebnictví. Některé rekonstrukce ale komplikují i špatné původní projektové dokumentace nebo nutné změny v technologii stavby. Část investičních akcí tak bude dokončena se zpožděním.

Nástavba Střediska volného času Fokus nebo rekonstrukce přístavby Beskydského divadla - to jsou velké investiční projekty Nového Jičína, jejichž průběh naráží na dva druhy překážek. Jednou z nich jsou aktuální problémy ve stavebnictví.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Město jako vyhlašovatel těchto zakázek vnímá nárůst cen materiálů, materiál bývá často i zcela nedostupný. Bohužel manévrovací prostor na změnu podmínek zakázek máme velmi omezený, respektive mámě jasně daný zákonem o zadávání veřejných zakázek.”

Konkrétně u volnočasového Fokus už se nyní ví, že nástavba nebude hotova do konce roku. Dodavatelská firma neměla včas k dispozici podstatné stavební prvky.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Konkrétně to byly dva velké obloukové nosníky, které drží celou tu střechu, a na níž potom závisely i další práce. Protože byly dodány o několik týdnů později, tak tam došlo k tomu zdržení. Naštěstí se nám podařilo vyjednat prodloužení termínu pro vyúčtování dotace, takže to neohrozí tu dotaci samotnou. Ta je tam asi ve výši sedmdesáti procent.”

Stavba má být hotova nejpozději do poloviny května. Jiný důvod zpoždění zakázky je u rekonstrukce přístavby divadla. Po zahájení se ukázaly skryté technické problémy.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Stropy, které se právě vyztužují, mají jiné parametry, než se předpokládalo. Jsou tenčí, takže bylo tam potřeba zpevnit tu výztuž, předělat celý projekt, doplnit nějaké nosné zdi a to si vyžádalo nějaký čas, o který bude tato stavba prodloužená. Prozatím předpokládáme zhruba dva měsíce.”

Prodloužení prací ovšem neohrozilo plánovaný začátek sezony, kterou divadlo zahájilo 1. listopadu.

---

Rodné listy novorozenci dostanou už v porodnici

Karviná ve spolupráci s Nemocnicí s poliklinikou v Karviné-Ráji nabízí v porodnici novou službu. Po porodu nemusí maminky chodit vyřizovat rodný list dítěte na úřad, ale dostanou ho přímo tam.

Maminkám po porodu odpadává díky spolupráci města a rájecké nemocnice jedna povinnost. Nemusí po narození dítěte vyřizovat jeho rodný list na úřadě.

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "Jsme rádi, že jsme mohli v pilotním režimu od 2. listopadu spustit vydávání rodných listů přímo na naší porodnici. Považujeme to v dnešní době za standardní službu, jsme rádi, že nám magistrát města vyšel vstříc."

Miroslav Hajdušík, náměstek primátora: "Není to ale vůbec jednoduché, protože třeba páry, které jsou nesezdané, tak musí splnit několik podmínek, aby mohl být rodný list vystaven."

U manželských párů stačí předložit v porodnici kopii oddacího listu a čísla občanských průkazů, u párů nesezdaných to jsou pak rodné listy rodičů a oběma rodiči podepsaná Hlášenka, čili dohoda rodičů o jménu a příjmení dítěte. Matrikářka přichází za maminkami v porodnici prozatím vždy v úterý.

Martina Skalková, staniční sestra Gynekologicko-porodnického odd. NsP Karviná-Ráj: "Maminky jsou moc spokojené, protože jim to ušetří cestu na úřad, což v dnešní době je už velmi problematické hlavně pro maminku, která se teprve sžívá s miminkem."

Za první dva dny od spuštění vydala deset rodných listů. Od ledna příštího roku by se tato služba měla poskytovat 2x týdně.

---

Kuří rynek nově zdobí pítko na osvěžení

V centrálním obvodu Moravská Ostrava a Přívoz realizují vítězné projekty prvního ročníku participativního rozpočtu. Jedná se o 3 nápady obyvatel, na které radnice vyčlenila jeden milion korun. První z nich už je hotový. Pítko na Kuřím rynku.

V Jiráskovo náměstí v centru Ostravy zdobí nový prvek. Díky prvnímu ročníku participativního rozpočtu Náš obvod tady bylo umístěno pítko, které přijde vhod zejména k osvěžení v jarních a letních měsících.

David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Toto pítko bylo na 3. místě a stálo kolem sta tisíc korun. Objevily se nějaké vícepráce, měli jsme potrubí dál než bylo podle projektu, plus památkáři chtěli kolem toho pítka jinou dlažbu. To všechno se provedlo."

Žaneta Sochorková, autorka návrhu: “Jsem ráda, že to zvítězilo. Myslím, že to bude mít úspěch, že tady lidé budou okolo chodit a bude se jim to líbit. Tím, že je člověk pořád venku, tak má třeba špinavé ruce, nebo se potřebuje trošku napít a chtěl by si doplnit vodu do bandasky, takže tady to je místo, kde je pořád živo, pořád hodně lidí, takže si myslím, že to tady patří.”

Pítek je v obvodu Moravská Ostrava a Přívoz více, teď už jsou všechny zazimované a voda z nich poteče opět na jaře.

Jan Horák, koordinátor participativního rozpočtu: “Pítko na Kuřím rynku je vlastně jeden ze tří projektů, které v loňském roce zvítězily. Další projekt je Komunitní park Jindřich, který se teď realizuje kousek od sadu Petra Bezruče a třetím projektem, který aktuálně realizujeme, je dráha na petanque a zahrádka pro nevidomé přímo v sadu Petra Bezruče.”

Oba projekty budou dokončeny ještě během tohoto měsíce.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
08. listopadu 2021, 16:00

Policisté z MS kraje přišli na pomoc Krevnímu centru FNO

Nedostatek krve, který v posledních týdnech trápí Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava, pomohli v pondělí snížit policisté z celého našeho kraje. Hned od rána zaplnili odběrové místo a důležité je, že mezi nimi byla řada prvodárců.

V pondělí ráno se do Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava nahrnuly desítky policistů, ale nebojte se, tentokrát nešlo o zásah. Policisté vyslyšeli výzvu k dárcovství, protože nemocnici v poslední době sužuje nedostatek krve. 

Zuzana Čermáková, primářka krevního centra FNO: "V těchto dnech se potýkáme s poměrně významnými výkyvy v našich krevních zásobách. Pacienti přicházejí v horším stavu, protože se za covidu léčba odkládala. Tím pádem jsou větší nároky na spotřebu krve." 

Policisté nepřijeli pouze z Ostravy, ale z celého kraje. Byli mezi nimi kriminalisté, uniformovaní policisté i dopraváci, pěšáci i velitelé. 

anketa, policisté MS kraje: "Policie nás vyzvala, jestli nechceme darovat krev a plno z nás vyslyšelo." 

"Darovat krev je dobré, já už daruju od nějakých dvaceti let."

"Beru to jako pomoc ostatním." 

Krev nakonec darovalo přes čtyřicet policistů. Přibližně polovina z nich jsou prvodárci a dá se tedy předpokládat, že krev budou nyní dávat pravidelně. 

Jiří Havrlant, ředitel FNO: "Znovu se potvrdila ta veliká sounáležitost v našem kraji a já si moc vážím tady těch prvodárců:" 

Jak vidíte, tak stav krevních zásob opravdu není příliš velký a nikdy nevíte, kdy můžete krev potřebovat i vy. Proto pokud zvažuje, že se stanete dárcem, teď je ten správný čas. 

---

Změní se počet proudů na vytížené Těšínské ulici?

Zůstane Těšínská ulice v Opavě čtyřproudou komunikací a nebo se změní na dvoupruh? Na tyto otázky má dát dopověď průzkum, který zjistí, jak vytížená je tato komunikace, která přivádí a odvádí provoz centra města.

Dvou kilometrová silnice se dvěma jízdními pruhy v každém směru, se 6 přechody pro chodce, která přivádí a odvádí dopravu z Opavy od jihu. Podle posledního sčítání dopravy v r. 2016 tudy denně projelo necelých 20 000 vozidel.

Před dvěma lety byla otevřena část obchvatu Opavy, která měla provozu na Těšínské ulici ulevit. Jak se to podařilo, ukáže průzkum.

Jakub Hvězda, referent inženýrských sítí a dopravy, Magistrát Opava: „Zjistit by se při měření měly intenzity dopravy motorové, cyklistů a chodců.“

Následné vypracování simulace provozu dá odpověď na otázku, zda by z nynějšího čtyř pruhu mohla případně vzniknout dvou proudá komunikace.

Michal Jedlička, náměstek primátora Opavy:„ My nyní nemáme žádná data, že v případě, že se tato komunikace přebuduje, tak nebude docházet třeba k zácpám v těchto místech.

Průzkum by měl také řešit bezpečnost chodců.

chodec: „Je tady málo přechodů, je to nebezpečné.“

René Černohorský, mluvčí Policie ČR Opava: „I když se jedná o silnici, kde je velký provoz a pohybují se zde nejen cyklisté, chodci a hlavně motorová vozidla, není zde evidován zvýšení výskyt dopravních nehod.“

Původně silnice I. třídy, dnes III třídy, je v současné době v majetku Moravskoslezského kraje. V budoucnu by ale měla Těšínská ulice přejít pod správu města. To pak bude muset na základě průzkumu rozhodnout, jaký charakter silnice bude mít. Zda bude výhodnější ponechat čtyři silniční proudy nebo snížit jejich počet na dva, s cyklopruhy po obou stranách.


---

Nový Jičín řeší problémy se stavbami, některé se zpozdí

Také město Nový Jičín doplácí na aktuální problémy ve stavebnictví. Některé rekonstrukce ale komplikují i špatné původní projektové dokumentace nebo nutné změny v technologii stavby. Část investičních akcí tak bude dokončena se zpožděním.

Nástavba Střediska volného času Fokus nebo rekonstrukce přístavby Beskydského divadla - to jsou velké investiční projekty Nového Jičína, jejichž průběh naráží na dva druhy překážek. Jednou z nich jsou aktuální problémy ve stavebnictví.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Město jako vyhlašovatel těchto zakázek vnímá nárůst cen materiálů, materiál bývá často i zcela nedostupný. Bohužel manévrovací prostor na změnu podmínek zakázek máme velmi omezený, respektive mámě jasně daný zákonem o zadávání veřejných zakázek.”

Konkrétně u volnočasového Fokus už se nyní ví, že nástavba nebude hotova do konce roku. Dodavatelská firma neměla včas k dispozici podstatné stavební prvky.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Konkrétně to byly dva velké obloukové nosníky, které drží celou tu střechu, a na níž potom závisely i další práce. Protože byly dodány o několik týdnů později, tak tam došlo k tomu zdržení. Naštěstí se nám podařilo vyjednat prodloužení termínu pro vyúčtování dotace, takže to neohrozí tu dotaci samotnou. Ta je tam asi ve výši sedmdesáti procent.”

Stavba má být hotova nejpozději do poloviny května. Jiný důvod zpoždění zakázky je u rekonstrukce přístavby divadla. Po zahájení se ukázaly skryté technické problémy.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Stropy, které se právě vyztužují, mají jiné parametry, než se předpokládalo. Jsou tenčí, takže bylo tam potřeba zpevnit tu výztuž, předělat celý projekt, doplnit nějaké nosné zdi a to si vyžádalo nějaký čas, o který bude tato stavba prodloužená. Prozatím předpokládáme zhruba dva měsíce.”

Prodloužení prací ovšem neohrozilo plánovaný začátek sezony, kterou divadlo zahájilo 1. listopadu.

---

Rodné listy novorozenci dostanou už v porodnici

Karviná ve spolupráci s Nemocnicí s poliklinikou v Karviné-Ráji nabízí v porodnici novou službu. Po porodu nemusí maminky chodit vyřizovat rodný list dítěte na úřad, ale dostanou ho přímo tam.

Maminkám po porodu odpadává díky spolupráci města a rájecké nemocnice jedna povinnost. Nemusí po narození dítěte vyřizovat jeho rodný list na úřadě.

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "Jsme rádi, že jsme mohli v pilotním režimu od 2. listopadu spustit vydávání rodných listů přímo na naší porodnici. Považujeme to v dnešní době za standardní službu, jsme rádi, že nám magistrát města vyšel vstříc."

Miroslav Hajdušík, náměstek primátora: "Není to ale vůbec jednoduché, protože třeba páry, které jsou nesezdané, tak musí splnit několik podmínek, aby mohl být rodný list vystaven."

U manželských párů stačí předložit v porodnici kopii oddacího listu a čísla občanských průkazů, u párů nesezdaných to jsou pak rodné listy rodičů a oběma rodiči podepsaná Hlášenka, čili dohoda rodičů o jménu a příjmení dítěte. Matrikářka přichází za maminkami v porodnici prozatím vždy v úterý.

Martina Skalková, staniční sestra Gynekologicko-porodnického odd. NsP Karviná-Ráj: "Maminky jsou moc spokojené, protože jim to ušetří cestu na úřad, což v dnešní době je už velmi problematické hlavně pro maminku, která se teprve sžívá s miminkem."

Za první dva dny od spuštění vydala deset rodných listů. Od ledna příštího roku by se tato služba měla poskytovat 2x týdně.

---

Kuří rynek nově zdobí pítko na osvěžení

V centrálním obvodu Moravská Ostrava a Přívoz realizují vítězné projekty prvního ročníku participativního rozpočtu. Jedná se o 3 nápady obyvatel, na které radnice vyčlenila jeden milion korun. První z nich už je hotový. Pítko na Kuřím rynku.

V Jiráskovo náměstí v centru Ostravy zdobí nový prvek. Díky prvnímu ročníku participativního rozpočtu Náš obvod tady bylo umístěno pítko, které přijde vhod zejména k osvěžení v jarních a letních měsících.

David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Toto pítko bylo na 3. místě a stálo kolem sta tisíc korun. Objevily se nějaké vícepráce, měli jsme potrubí dál než bylo podle projektu, plus památkáři chtěli kolem toho pítka jinou dlažbu. To všechno se provedlo."

Žaneta Sochorková, autorka návrhu: “Jsem ráda, že to zvítězilo. Myslím, že to bude mít úspěch, že tady lidé budou okolo chodit a bude se jim to líbit. Tím, že je člověk pořád venku, tak má třeba špinavé ruce, nebo se potřebuje trošku napít a chtěl by si doplnit vodu do bandasky, takže tady to je místo, kde je pořád živo, pořád hodně lidí, takže si myslím, že to tady patří.”

Pítek je v obvodu Moravská Ostrava a Přívoz více, teď už jsou všechny zazimované a voda z nich poteče opět na jaře.

Jan Horák, koordinátor participativního rozpočtu: “Pítko na Kuřím rynku je vlastně jeden ze tří projektů, které v loňském roce zvítězily. Další projekt je Komunitní park Jindřich, který se teď realizuje kousek od sadu Petra Bezruče a třetím projektem, který aktuálně realizujeme, je dráha na petanque a zahrádka pro nevidomé přímo v sadu Petra Bezruče.”

Oba projekty budou dokončeny ještě během tohoto měsíce.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-08-11-2021-16-00