Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostrava podpoří opravy významných staveb a kostelů
  • Velké firmy motivují zaměstnance k očkování výhodami a příspěvky
  • Charita v Novém Jičíně roznáší spacáky a potraviny
  • ZŠ Prameny zavádí prvky Montessori pedagogiky v 1.třídě
  • Kulturní dům ve Skalici má nové ozvučení

Ostrava podpoří opravy významných staveb a kostelů

I pro příští rok Ostrava nabídne majitelům historicky významných objektů nebo kulturních památek finance na jejich rekonstrukce. Jejich opravy jsou většinou možné jen po konzultaci s památkáři a většinou je to i prodraží.

Ostrava nepatří mezi historická města, která se mohu pyšnit stovkami nádherných staveb a kulturních památek. O to více tedy musí pečovat o ty, které zde jsou. Proto už řadu let nabízí majitelům historicky cenných staveb nebo významných památek finance na jejich opravy a rekonstrukce.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora: „Smysluplný program, jež motivuje majitele k obnovám jejich nemovitostí, mohou obyvatelé i návštěvníci města zhodnotit každodenně. Rekonstruované zajímavé, historicky výjimečné stavby a památky jsou bohatstvím každého města. Díky dotacím se nám dlouhodobě daří obnovit zašlou krásu často architektonických perel Ostravy."

Na městské domy a industriální dědictví je příspěvek města od 50 tisíc do 1,5 milionu korun na jeden projekt. Druhá výzva je cílena k obnově sakrálních staveb s příspěvkem od 50 do o 500 tisíc korun. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora: "V obou případech lze dotací hradit maximálně polovinu přímých nákladů, zbylé náklady financuje majitel objektu. Zájemci podávají žádost elektronicky a následně i v listinné podobě nebo prostřednictvím datových schránek."

V letošním roce bylo s rozděleno 5 a půl milionu korun na 12 projektů. Mezi nimi například na domy ve štítové kolonii ve Vítkovicích a obnovy se dočkaly i domy ve stylu Sorela v Porubě. Finance získal také Hudební svět v centru města.

Jan Petro, majitel Hudebního světa: "Je to pro mě i trošku satisfakce, že se to povedlo zrovna teď v tak těžké době. To jsem skoro až dojat. Barvičky řešil architekt Ondřej Turoň z Ateliéru Tur s památkáři a nakonec našli průsečík v kávově hnědých odstínech."

Pro letošní rok je připraveno 5 milionů korun. Žádosti mohou zájemci posílat od 2. ledna do 18. února příštího roku. 

---

Velké firmy motivují zaměstnance k očkování výhodami a příspěvky

Na stále přísnější podmínky související s koronavirem reagují také velcí zaměstnavatelé v regionu. V zájmu co nejnižší nemocnosti se snaží svým zaměstnancům nabízet výhodnější podmínky při očkování.

Motivace zaměstnanců k očkování je různá. Někde zajišťují očkování přímo na pracovištích, jinde dávají finanční odměny. Například v OKD dostávají naočkovaní pracovníci příspěvek ve výši 3000 korun.

Naďa Chatová, mluvčí OKD: “V OKD máme v tuto chvíli 77 % všech zaměstnanců, kteří prošli už kompletní vakcinací. Samozřejmě snažíme se dále motivovat. To znamená, že finanční příspěvek, který byl do konce roku, tak jsme prodloužili tak, že ti zaměstnanci, kteří projdou alespoň první dávkou do konce roku, mohou pak v příštím roce také po dokončení vakcinace o tento příspěvek požádat. Samozřejmě i nadále jsme připraveni zorganizovat očkování přímo na šachtách, co jsme udělali už několikrát, naposledy loni v listopadu. To mělo velký úspěch, kdy během vlastně jednoho dne přišlo 103 našich zaměstnanců a také 33 rodinných příslušníků.”

Ve vlastním očkovacím centru očkovali v průběhu roku také v Třineckých železárnách. Proočkovanost tam přesahuje 50 procent. Ze 7 tisíc zaměstnanců se jich přímo na pracovišti nechaly naočkovat zhruba 3 tisíce a další se očkovali v jiných centrech nebo u lékařů.

Očkování chystají také na šachtách společnost DIAMO.

Jana Dronská, mluvčí DIAMO: “Ve spolupráci se zdravotní pojišťovnou připravujeme speciální očkovací den pro naše zaměstnance, případně jejich rodinné příslušníky mobilním týmem. Bude přímo i tady na závodě Darkova a na dalších šachtách. Proočkovanost máme poměrně vysokou kolem 80 % a i přesto se ukazuje, že takováto akce má význam. Máme poměrně hodně zájemců.”

Příspěvky nebo jiné výhody nabízejí také další firmy nebo i radnice. Například v Havířově dostávají zaměstnanci za očkování 2500 korun.

---

Charita v Novém Jičíně roznáší spacáky a potraviny

Charita v Novém Jičíně pomáhá lidem bez domova a také rodinám, které se ocitly v obtížné finanční situaci, už deset let. Místo oslav se ale s nástupem zimy vrhla do intenzivní práce, roznáší spacáky a potraviny.

Dekret o zřízení novojičínské Charity je ostravsko-opavským biskupem datován ke 14. prosinci 2011. Deset let fungování chtěla organizace připomenout v divadle koncertem. Nicméně situace nebyla oslavám nakloněna, a tak se pracovníci vrhli do intenzivních příprav na zimu.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Ten barák, který je tady za námi, tak je taková krabička poslední pomoci pro lidi, kteří jsou v nějaké životní krizi.”

Jakmile denní teploty klesnou pod nulu, mění se provoz zařízení. Denní centrum, které jinak funguje od pondělí do pátku, je otevřeno i o víkendech a ve svátky.

Marek Procházka, terénní pracovník, Charita Nový Jičín: “Už jsme také darovali poměrně hodně spacích pytlů lidem, kteří spí venku. Od mínus pěti bude tak zvaná židlička, to znamená, že mohou přijít v devět hodin večer a strávit noc zdarma v teple, na židličce nebo si třeba lehnou na zem.”

Pečovat o potřebné pomáhají Charitě ale také různé potravinové sbírky, které se konají na podzim.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Potravinové sbírky nám dodají do našich skladů spoustu jídla, jenom do prosince letošního roku jsme vybrali 25 tun materiálu, který postupně distribuujeme potřebným.”

Ovšem největší dobročinná sbírka pro Charitu, ta Tříkrálová, je ještě před námi.

---

ZŠ Prameny zavádí prvky Montessori pedagogiky v 1.třídě

Základní a Mateřská škola Prameny v Karviné se v tomto školním roce zařadila mezi školská zařízení v republice nabízející rodičům vzdělávání dětí v předškolním věku prostřednictvím Montessori pedagogiky. Od příštího školního roku se tato výuka rozšíří i do první třídy.

Třída s Montessori prvky se odlišuje od ostatních běžných tříd mateřských škol svým vybavením, místo hraček mají děti k dispozici vzdělávací pomůcky, rozvíjející jejich kreativitu, šikovnost a soběstačnost. Děti pracují individuálně nebo v kolektivu na různá témata, aktuálně jsou jejich aktivity plné Mikuláše, čerta a Anděla.

Martina Zahatlanová, zástupkyně ředitelky pro předškolní vzdělávání: "Jsou to různá sčítání, odčítání, formou her, děti stříhají čísla i písmena, přiřazují ke slovům, mají různé mozaiky a vybarování. "

Pomůcky a materiál k výrobě pomůcek se pro potřeby dětí v Monetessori třídě neustále doplňuje a rozšiřuje.

Dagmar Czinege, ředitelka ZŠ a MŠ Prameny: “Ve třídě, kde používáme prvky Montessori pedagogiky, jsme dostali zásluhou Magistrátu města Karviné a Odboru školství a rozvoje finanční příspěvek na nové pomůcky, které mají velký úspěch."

A nejen to, vedení školy plánuje prvky Montessori rozšířit i do první třídy.

Lucie Bugla, učitelka: "V novém školním roce otevíráme dvě první třídy, jedna bude s prvky Montessori pedagogiky. Děti povedeme k větší samostatnosti, budou pracovat na koberečku, s pomůckami."

Prozatím se s některými pomůckami seznámily děti, které již školu navštěvují.

---

Kulturní dům ve Skalici má nové ozvučení

Kulturní dům ve Skalici u Frýdku-Místku dostal nové moderní ozvučení. Má dostatečný výkon a pokryje všechny typy společenských akcí. Od přednášek až po hudební zábavu. Zajistit aparaturu pomohlo město Frýdek-Místek a investice vyšla do 100 tisíce korun.

Čtyři kvalitní reproduktory rozmístěné do dvou sálů a k nim subwoofer. Velmi výkonná zvuková aparatura, za kterou by se nemuseli stydět leckteří pořadatelé kulturních akcí. Teď už dělá radost také v Kulturním domě ve Skalici u Frýdku-Místku.

Petr Volný, audiotechnik: "My jsme to vybrali, pověsili, nastavili. Protože už neděláme to poprvé. Takže máme nějaké zkušenosti. Je to vždycky kus od kusu, protože každý sál je trochu jiný a ve své podstatě se to vždycky musí vyladit na místě. Začne se odhadem, pak se to udělá naostro."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Já jsem rád, že se podařilo tady realizovat ozvučení v sále Kulturního domu ve Skalici. Byl to požadavek osadního výboru. Nebyl problém mu vyhovět a osadní výbor byl iniciativní v této věci. Částečně se na tom podílel i Kulturní dům Frýdek-Místek. V té prvotní fázi a částečně pak i správa obecního majetku."

Petr Volný, audiotechnik: "Je to dimenzované na 1,5 této velikosti, takže mají nějakou výkonovou rezervu a jde o to, že i kdyby si tu dělali i nějakou diskotéku nebo nějakou zábavu, tak to neuštvou."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "V ceně do 100 tisíc korun bylo pořízeno ozvučení, které by mělo vyhovovat a být vhodné pro všechny typy společenských akcí, přednášky, oslavy, hudební produkce. Takže doufám, že to tady ve Skalici pomůže, aby ten provoz kulturního domu byl zase na vyšší úrovni a byl lepší."

Petr Volný, audiotechnik: "Je tady 2x 650 Wattů na normální zvuk plus kilowatt toho subwoferu. Což nedoporučuju pouštět úplně naplno, protože pak opadává omítka."

Věra Melichaříková, členka osadního výboru Skalice: "Jsme velmi rádi a jsme vděční městu, že přispělo finančně a že to poslouží na společných akcích pro občany, pro děti, pro školu, pro klub seniorů, pro složky, jako je například Akční tělovýchovná jednota Sokol."

Na Vánoce před třemi lety vypukl v budově Kulturního domu velký požár. Odnesla to hlavně knihovna, která prošla kompletní opravou. Další prostory pak byly zakouřeny. Všeobecně jsou místní rádi, že je Kulturní dům opět v plném provozu, může se využívat k řadě různých akcí a postupně se opravuje, co je potřeba.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
08. prosince 2021, 16:00

Ostrava podpoří opravy významných staveb a kostelů

I pro příští rok Ostrava nabídne majitelům historicky významných objektů nebo kulturních památek finance na jejich rekonstrukce. Jejich opravy jsou většinou možné jen po konzultaci s památkáři a většinou je to i prodraží.

Ostrava nepatří mezi historická města, která se mohu pyšnit stovkami nádherných staveb a kulturních památek. O to více tedy musí pečovat o ty, které zde jsou. Proto už řadu let nabízí majitelům historicky cenných staveb nebo významných památek finance na jejich opravy a rekonstrukce.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora: „Smysluplný program, jež motivuje majitele k obnovám jejich nemovitostí, mohou obyvatelé i návštěvníci města zhodnotit každodenně. Rekonstruované zajímavé, historicky výjimečné stavby a památky jsou bohatstvím každého města. Díky dotacím se nám dlouhodobě daří obnovit zašlou krásu často architektonických perel Ostravy."

Na městské domy a industriální dědictví je příspěvek města od 50 tisíc do 1,5 milionu korun na jeden projekt. Druhá výzva je cílena k obnově sakrálních staveb s příspěvkem od 50 do o 500 tisíc korun. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora: "V obou případech lze dotací hradit maximálně polovinu přímých nákladů, zbylé náklady financuje majitel objektu. Zájemci podávají žádost elektronicky a následně i v listinné podobě nebo prostřednictvím datových schránek."

V letošním roce bylo s rozděleno 5 a půl milionu korun na 12 projektů. Mezi nimi například na domy ve štítové kolonii ve Vítkovicích a obnovy se dočkaly i domy ve stylu Sorela v Porubě. Finance získal také Hudební svět v centru města.

Jan Petro, majitel Hudebního světa: "Je to pro mě i trošku satisfakce, že se to povedlo zrovna teď v tak těžké době. To jsem skoro až dojat. Barvičky řešil architekt Ondřej Turoň z Ateliéru Tur s památkáři a nakonec našli průsečík v kávově hnědých odstínech."

Pro letošní rok je připraveno 5 milionů korun. Žádosti mohou zájemci posílat od 2. ledna do 18. února příštího roku. 

---

Velké firmy motivují zaměstnance k očkování výhodami a příspěvky

Na stále přísnější podmínky související s koronavirem reagují také velcí zaměstnavatelé v regionu. V zájmu co nejnižší nemocnosti se snaží svým zaměstnancům nabízet výhodnější podmínky při očkování.

Motivace zaměstnanců k očkování je různá. Někde zajišťují očkování přímo na pracovištích, jinde dávají finanční odměny. Například v OKD dostávají naočkovaní pracovníci příspěvek ve výši 3000 korun.

Naďa Chatová, mluvčí OKD: “V OKD máme v tuto chvíli 77 % všech zaměstnanců, kteří prošli už kompletní vakcinací. Samozřejmě snažíme se dále motivovat. To znamená, že finanční příspěvek, který byl do konce roku, tak jsme prodloužili tak, že ti zaměstnanci, kteří projdou alespoň první dávkou do konce roku, mohou pak v příštím roce také po dokončení vakcinace o tento příspěvek požádat. Samozřejmě i nadále jsme připraveni zorganizovat očkování přímo na šachtách, co jsme udělali už několikrát, naposledy loni v listopadu. To mělo velký úspěch, kdy během vlastně jednoho dne přišlo 103 našich zaměstnanců a také 33 rodinných příslušníků.”

Ve vlastním očkovacím centru očkovali v průběhu roku také v Třineckých železárnách. Proočkovanost tam přesahuje 50 procent. Ze 7 tisíc zaměstnanců se jich přímo na pracovišti nechaly naočkovat zhruba 3 tisíce a další se očkovali v jiných centrech nebo u lékařů.

Očkování chystají také na šachtách společnost DIAMO.

Jana Dronská, mluvčí DIAMO: “Ve spolupráci se zdravotní pojišťovnou připravujeme speciální očkovací den pro naše zaměstnance, případně jejich rodinné příslušníky mobilním týmem. Bude přímo i tady na závodě Darkova a na dalších šachtách. Proočkovanost máme poměrně vysokou kolem 80 % a i přesto se ukazuje, že takováto akce má význam. Máme poměrně hodně zájemců.”

Příspěvky nebo jiné výhody nabízejí také další firmy nebo i radnice. Například v Havířově dostávají zaměstnanci za očkování 2500 korun.

---

Charita v Novém Jičíně roznáší spacáky a potraviny

Charita v Novém Jičíně pomáhá lidem bez domova a také rodinám, které se ocitly v obtížné finanční situaci, už deset let. Místo oslav se ale s nástupem zimy vrhla do intenzivní práce, roznáší spacáky a potraviny.

Dekret o zřízení novojičínské Charity je ostravsko-opavským biskupem datován ke 14. prosinci 2011. Deset let fungování chtěla organizace připomenout v divadle koncertem. Nicméně situace nebyla oslavám nakloněna, a tak se pracovníci vrhli do intenzivních příprav na zimu.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Ten barák, který je tady za námi, tak je taková krabička poslední pomoci pro lidi, kteří jsou v nějaké životní krizi.”

Jakmile denní teploty klesnou pod nulu, mění se provoz zařízení. Denní centrum, které jinak funguje od pondělí do pátku, je otevřeno i o víkendech a ve svátky.

Marek Procházka, terénní pracovník, Charita Nový Jičín: “Už jsme také darovali poměrně hodně spacích pytlů lidem, kteří spí venku. Od mínus pěti bude tak zvaná židlička, to znamená, že mohou přijít v devět hodin večer a strávit noc zdarma v teple, na židličce nebo si třeba lehnou na zem.”

Pečovat o potřebné pomáhají Charitě ale také různé potravinové sbírky, které se konají na podzim.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Potravinové sbírky nám dodají do našich skladů spoustu jídla, jenom do prosince letošního roku jsme vybrali 25 tun materiálu, který postupně distribuujeme potřebným.”

Ovšem největší dobročinná sbírka pro Charitu, ta Tříkrálová, je ještě před námi.

---

ZŠ Prameny zavádí prvky Montessori pedagogiky v 1.třídě

Základní a Mateřská škola Prameny v Karviné se v tomto školním roce zařadila mezi školská zařízení v republice nabízející rodičům vzdělávání dětí v předškolním věku prostřednictvím Montessori pedagogiky. Od příštího školního roku se tato výuka rozšíří i do první třídy.

Třída s Montessori prvky se odlišuje od ostatních běžných tříd mateřských škol svým vybavením, místo hraček mají děti k dispozici vzdělávací pomůcky, rozvíjející jejich kreativitu, šikovnost a soběstačnost. Děti pracují individuálně nebo v kolektivu na různá témata, aktuálně jsou jejich aktivity plné Mikuláše, čerta a Anděla.

Martina Zahatlanová, zástupkyně ředitelky pro předškolní vzdělávání: "Jsou to různá sčítání, odčítání, formou her, děti stříhají čísla i písmena, přiřazují ke slovům, mají různé mozaiky a vybarování. "

Pomůcky a materiál k výrobě pomůcek se pro potřeby dětí v Monetessori třídě neustále doplňuje a rozšiřuje.

Dagmar Czinege, ředitelka ZŠ a MŠ Prameny: “Ve třídě, kde používáme prvky Montessori pedagogiky, jsme dostali zásluhou Magistrátu města Karviné a Odboru školství a rozvoje finanční příspěvek na nové pomůcky, které mají velký úspěch."

A nejen to, vedení školy plánuje prvky Montessori rozšířit i do první třídy.

Lucie Bugla, učitelka: "V novém školním roce otevíráme dvě první třídy, jedna bude s prvky Montessori pedagogiky. Děti povedeme k větší samostatnosti, budou pracovat na koberečku, s pomůckami."

Prozatím se s některými pomůckami seznámily děti, které již školu navštěvují.

---

Kulturní dům ve Skalici má nové ozvučení

Kulturní dům ve Skalici u Frýdku-Místku dostal nové moderní ozvučení. Má dostatečný výkon a pokryje všechny typy společenských akcí. Od přednášek až po hudební zábavu. Zajistit aparaturu pomohlo město Frýdek-Místek a investice vyšla do 100 tisíce korun.

Čtyři kvalitní reproduktory rozmístěné do dvou sálů a k nim subwoofer. Velmi výkonná zvuková aparatura, za kterou by se nemuseli stydět leckteří pořadatelé kulturních akcí. Teď už dělá radost také v Kulturním domě ve Skalici u Frýdku-Místku.

Petr Volný, audiotechnik: "My jsme to vybrali, pověsili, nastavili. Protože už neděláme to poprvé. Takže máme nějaké zkušenosti. Je to vždycky kus od kusu, protože každý sál je trochu jiný a ve své podstatě se to vždycky musí vyladit na místě. Začne se odhadem, pak se to udělá naostro."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Já jsem rád, že se podařilo tady realizovat ozvučení v sále Kulturního domu ve Skalici. Byl to požadavek osadního výboru. Nebyl problém mu vyhovět a osadní výbor byl iniciativní v této věci. Částečně se na tom podílel i Kulturní dům Frýdek-Místek. V té prvotní fázi a částečně pak i správa obecního majetku."

Petr Volný, audiotechnik: "Je to dimenzované na 1,5 této velikosti, takže mají nějakou výkonovou rezervu a jde o to, že i kdyby si tu dělali i nějakou diskotéku nebo nějakou zábavu, tak to neuštvou."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "V ceně do 100 tisíc korun bylo pořízeno ozvučení, které by mělo vyhovovat a být vhodné pro všechny typy společenských akcí, přednášky, oslavy, hudební produkce. Takže doufám, že to tady ve Skalici pomůže, aby ten provoz kulturního domu byl zase na vyšší úrovni a byl lepší."

Petr Volný, audiotechnik: "Je tady 2x 650 Wattů na normální zvuk plus kilowatt toho subwoferu. Což nedoporučuju pouštět úplně naplno, protože pak opadává omítka."

Věra Melichaříková, členka osadního výboru Skalice: "Jsme velmi rádi a jsme vděční městu, že přispělo finančně a že to poslouží na společných akcích pro občany, pro děti, pro školu, pro klub seniorů, pro složky, jako je například Akční tělovýchovná jednota Sokol."

Na Vánoce před třemi lety vypukl v budově Kulturního domu velký požár. Odnesla to hlavně knihovna, která prošla kompletní opravou. Další prostory pak byly zakouřeny. Všeobecně jsou místní rádi, že je Kulturní dům opět v plném provozu, může se využívat k řadě různých akcí a postupně se opravuje, co je potřeba.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-08-12-2021-16-00