Zdravotníky i pacienty FNO hlídají inteligentní systémy
Už je to čtyři roky, co se ve Fakultní nemocnici Ostrava odehrála tragédie, jaké jsme do té doby znali pouze z televize. V jedné z čekáren vytáhl vyšinutý muž pistoli a začal popravovat pacienty. Jeho řádění si vyžádalo 7 mrtvých. Útok přinesl řadu změn v ochraně měkkých cílů a nemocnici hlídá automatický systém, který upozorní na podezřelého člověka.
10. prosince 2019 vyvrcholila frustrace Ctirada Vitáska z Jilešovic, který se domníval, že má rakovinu, ale doktoři se mu dostatečně nevěnují. Proto ve Fakultní nemocnici v čekárně úrazového oddělení vytáhl pistoli a začal střílet do lidí. Zabil jich 7 a naštěstí se mu zasekla pistole, tak utekl. Na tragickou událost se každoročně vzpomíná u pietního místa před nemocnicí.
Lucie Baránková Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy: "My jsme se snažili hlavně lidi uklidňovat. Radili jsme jim, aby nevycházeli z domu a čekali, co se bude dít dále a že to má v rukou krizový štáb, který to tehdy perfektně vyřešil."
Dobrou práci odvedli policisté, kteří už střelce měli na mušce, ale předešel je a v Děhylově spáchal sebevraždu.
Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Jen příjezdový čas zásahové jednotky a nebo speciální pořádkové jednotky z Frýdku-Místku a taktéž prvosledových hlídek byl výborný."
V ochraně měkkých cílů se po udělal velký pokrok a lídrem je fakultní nemocnice, kde se o bezpečnost stará inteligentní automatický systém.
Jiří Havrlant, ředitel FNO: "V tom hnízdě to umí vyhodnocovat věci jako pády, obličeje, odložené předměty i nestandardní pohyb lidí po areálu."
Systém se stále vylepšuje a kromě podezřelého chování už brzy bude detekovat i podezřelé zvuky.
---
Noční můra řidičů: chodec ve tmě a dešti
Na Karvinsku došlo během měsíce října a listopadu ke 14 dopravním nehodám s účastí chodců. Policisté apelují na pěší, aby byli zvláště při snížené viditelnosti obezřetní a používali reflexní prvky na svém oblečení.
Na těchto záběrech vidíte chodce v tmavém oblečení poblíž silnice z pohledu řidiče. Ve tmě při dešti a sněžení. Bez reflexních prvků na oblečení jsou vidět velmi špatně. To se také projevilo v počtu dopravních nehod. Během pouhých dvou měsíců řešili policisté 14 nehod, v devíti případech skončil střet chodce s autem lehkým zraněním, dvě zranění byla těžká a bohužel tři chodci přišli při nehodě o život.
Martin Dyskiewicz, dopravní inženýr Dopravního inspektorátu Karviná: Viditelnost je omezená do značné míry, přes sloupek nemusí vidět pan řidič nebo ta cesta se taky leskne. A opravdu jde ten chodec vidět na poslední chvíli.”
Na zvýšený počet nehod s chodci policisté zareagovali a zvýšili dohled na silnicích.
Miroslav Kolátek, preventista PČR MSK: "Tohle období je typické nedostatkem slunečního svitu a tak je pro nás nesmírně důležité upozornit chodce na to, aby k přecházení vozovky používali především přechody pro chodce a taky, aby se vhodným způsobem zviditelnili.”
Při přecházení vozovky by měl se měl chodec neustále dívat okolo sebe a navazovat s řidiči oční kontakt.
V tomto počasí jsou komunikace velmi kluzké, je tedy třeba myslet na to, že ovladatelnost vozidla i samotná brzdná dráha se několikanásobně prodlužují.
---
Zprávy krátké, 8. 12. 2023 16.00 - 1
Zastupitelstvo Moravskoslezského kraje schválilo rozpočet pro rok 2024. Hospodařit bude s téměř 40 miliardami i když příjmy budou o 3 miliardy nižší. Rozdíl bude pokryt úsporami a úvěrem.
Jan Krkoška (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: “Tyto peníze, které dnes v rozpočtu byly schváleny, budou garantovat zajištění chodu krajských příspěvkových organizací, například školy, nemocnice, sociální ústavy, také nesmíme zapomenout na povinnost kraje garantovat dopravní obslužnost.”
---
NJ vydal nový jízdní řád, skibus pojede už o Vánocích
Tuto neděli vstoupí v platnost nové jízdní řády, mimo jiné také městské hromadné dopravy. V Novém Jičíně čekají cestující místními autobusy jen drobné změny. Dříve začne jezdit skibus.
Nový jízdní řád s platností od 10. prosinec vydal Nový Jičín i pro svou městskou hromadnou dopravu. Změny místních spojů jsou jen minimální. Změny spíše zaznamenala nově vydaná rozšířená brožura, obsahuje i některé příměstské spoje.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Doplnili jsme tam například odjezdy do našich místních částí, kam nejezdí městská hromadná doprava, což znamená Bludovice, Straník a Žilina. Dále je tam jízdní řád skibusu, který se nám opět podařilo zavést ve spolupráci s Kopřivnicí a Příborem. Společně se také podílíme na jeho financování.”
Je zde také informace, že skibus do Beskyd bude jezdit už od 26. prosince. Brožura také obsahuje jízdní řád speciální autobusové linky, která je přímým spojem z Nového Jičína na vlaky z Hranic na Moravě.
Nikola Maňáková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Od dnešního dne máme v Návštěvnickém centru k dispozici jízdní řády pro další rok, máme dva druhy, velikost A5 a A6. Máme tam i novou maku města, aby se v ní mohli občané lépe orientovat.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Nechali jsme vytvořit novou mapu městské hromadné dopravy, která je podobná jako například mapa pražského metra.”
Co se cen jízdného městské hromadné dopravy týká, zůstávají pro rok 2024 beze změny.
---
Zprávy krátké, 8. 12. 2023 16:00 - 2
Těžkou techniku museli nasadit hasiči, kteří zasahovali u nehody nákladního automobilu, ten na vleku převážel traktorbagr a naboural se u lázní Darkov. Na místě zasahoval jeřáb a vyprošťovací automobil OMARS.
Patologie Městské nemocnice Ostrava má po rekonstrukci novou pitevnu. Po její modernizaci se snížil počet stolů z původních čtyř na dva. Díky stále se zdokonalujícím diagnostickým a zobrazovacím metodám totiž nutnost provádění pitev a jejich počet snižuje. Za rok jich lékaři provedou asi 120.
---
V hale Letiště Ostrava besedoval pilot Martin Šonka
Netradiční akce se konala na ostravském letišti v Mošnově, které tentokrát patřilo akrobatickému létání. Přímo v odletové hale se totiž konalo setkání fanoušků s pilotem Martinem Šonkou.
Patrně nejznámější český pilot Martin Šonka, který dlouhodobě sbírá úspěchy na světových soutěžích, přijel na ostravské letiště představit knihu o svém příběhu, ale hlavně povídat o své reprezentaci v akrobatickém létání.
Martin Šonka, pilot: “Je to setkání s fanoušky, povídání o tom, co bylo a hlavně o tom, co bude, spojené s charitou a povídáním o naší knize a spoustě témat. Takže proto tady a o tom bude dnešní večer. Akrobatické létání běží tak nějak víceméně pořád stejně. Jsem členem reprezentace. Letos bylo mistrovství Evropy, příští rok bude mistrovství světa. Snažím se trénovat, jak to jde, i když časově kvůli nějakým pracovnímu vytížení není úplně tolik času, kolik bych si představoval a hodlám to trošku usměrnit.”
Velkou změnou prošla divácky atraktivní série závodů, při kterých piloti létají mezi vysokými pylony. Z finančních důvodů se reálný let spojil s virtuálním.
Martin Šonka, pilot: “Co se rychlostní soutěže týče, tak tam je už 4 sezony přerušen Red Bull Air Race a neustále se hledá investor, který by tu sérii zastřešil a vezme si ji finančně pod svá křídla. To už se mělo rozjet loni, ale zatím se to nepodařilo, ale v letošním roce vznikl zcela nový projekt, takový Air Race na dálku, aby odpadla ta finanční náročnost cestování po světě. Každý si to odletíme doma a pošleme data z letadla, organizují to Japonci, takže do Japonska, a oni na základě těch našich dat porovnají ty naše lety, upraví na aktuální teplotu a tlak, aby ty výkony byly porovnatelné a udělají z toho závod. Takže tohle proběhlo vlastně jako první soutěž teď v říjnu a bylo to hrozně fajn. Ten závod byl tentokrát v Tokiu a dá se to samozřejmě dělat v lokacích po celém světě, ale já si musím tu trať vytyčit. Oni tomu říkají pylon maker, ale není to skutečný pylon, který byl 25 m vysoký, ale jsou to prakticky plachty na zemi, nebo nějaké pylony, které se dají sehnat. Takže třeba v našem případě jsme použili aspoň čtyři pylony od kolegů z motorového paraglidingu. Ti mají krosnu na zádech a nad sebou padák, když lítají slalom. Tak tyhle jejich pylony, i když jsou mnohem kratší než ty naše, ale aspoň jsou víc viditelné na zemi, tak ty jsem si od nich půjčil. Dali jsme aspoň 4 pylony, byť jsem jich potřeboval 8, ale ta trať byla lépe vidět. Samozřejmě není to to samé, jako letět v centru Budapešti nebo v Rio de Janeiru. Ale já jsem to lítal v Táboře na letišti, takže na svém domácím letišti a tam se mi to líbilo taky. Ale je to zatím první varianta toho, jak udělat aspoň levnější verzi toho, aby ten sport mohl nějak fungovat, dokud nepřijde investor, který to nastartuje tak, že zase budeme cestovat po světě.”
Přesto, že je virtuální realita zajímavá, Martin Šonka doufá, že se brzy bude opět létat přímo v centrech skutečných měst.
Martin Šonka, pilot: “Protože, když to letadlo stojí v hangáru a práší se na něj a lezou po něm pavouci, tak by bylo fajn ho oprášit a pořádně protáhnout po trati.”
Besedu s Martinem Šonkou si nenechali ujít ani jeho kolegové z armády.
Roman Bencalik, bývalý vojenský pilot: “Nejsem příliš sledovatel tohoto air racingu, ale samozřejmě jim fandím, protože tam je vidět tu profesionalitu kluků, umí to, je to hezká podívaná, takže si myslím, že to jsou správné věci a pro lidi je to zajímavé. A zrovna dneska, když kolega Šonka, bývalý pilot gripenu, my jsme teda lítali tady jako dopraváci, no, tak zhlídnul se zrovna v téhle profesi, tak proč ne, dělá to dobře, dělá to rád.
Jaromír Radkovský, ředitel Letiště Ostrava: “Máme radost, že Honza Svoboda zorganizoval takovou akci. On je vlastně hlavní organizátor a my Martina Šonku máme rádi, protože se pravidelně zúčastňuje našich dnů NATO. Takže to, že představuje svou knížku a že bude mluvit o akrobatickém létání, je v pořádku a my jsme rádi, že se vrací zase zpátky k nám na letiště Leoše Janáčka v Ostravě.”
Martin Šonka, pilot: “Je to kniha o létání, o mé kariéře, o tom, proč jsem začal lítat a hlavně o tom, jak je lítání krásné a doufám, že se to bude líbit i lidem, kteří jako s lítáním nemají nic společného a třeba je to bude nějakým způsobem motivovat k tomu, že je dobré na sobě pracovat. A pro ty, co lítání mají rádi, tak věřím, že si přijdou na své, že tam je opravdu spousta zajímavých fotek. A samozřejmě jsem se tam snažil dostat to nejzajímavější z toho mého příběhu.”
---
Mistrovství ČR družstev ve sportovní gymnastice žen
Ostrava hostila Mistrovství České republiky družstev ve sportovní gymnastice žen. Dvoudenního klání v několika kategoriích se zúčastnilo 25 oddílů z celé země. Své výkony předvedly také současné i bývalé olympioničky. Domácí gymnastky skončily nejlépe čtvrté.
Tělocvična Tělovýchovné jednoty Ostrava v areálu na Varenské se stala dějištěm Mistrovství České republiky družstev ve sportovní gymnastice žen. V Ostravě bylo už popáté.
Lenka Šotolová, předsedkyně technické komise Sportovní gymnastiky žen ČGF a mezinárodní rozhodčí: "Zúčastňují se extraliga, první liga a druhá liga. Celkově je to přes 25 oddílů z celé České republiky."
Josef Bučko, předseda Moravskoslezského gymnastického svazu: "Je to nejvyšší úroveň gymnastiky, kde se nám představila ta nejlepší děvčata, včetně čerstvě postupující závodnice ze Sokola Brno 1 na Olympiádu do Paříže, slečny Artamonové. Sportovní gymnastika žen závodí na čtyřech nářadích v pořadí přeskok, bradla, kladina a prostná. V družstvu je šest závodnic, z toho 4 závodnice jsou na jednotlivém nářadí, závodí. A tři nejlepší závodnice se potom počítají do výsledku družstva."
Sobotní závody patřily extralize, kde bylo 8 družstev a neděle byla ve znamení druhé ligy, kde závodilo 24 družstev.
Lucie Maříková, závodnice TJ Bohemians Praha: "My jsme závodily za Prahu. Konkrétně za klub TJ Bohemians. Skončily jsme druhé. Řekla bych, že se nám to velmi podařilo."
Lenka Šotolová, předsedkyně technické komise Sportovní gymnastiky žen ČGF a mezinárodní rozhodčí: "I v extralize startují naše nejúspěšnější reprezentantky, včetně Soni Artamonové, která se kvalifikovala na olympiádu. Dále se nám zde v extralize představila Vanesa Mašová, která je naší nejúspěšnější juniorskou reprezentantkou pro letošní rok a přechází pro příští rok do seniorek a bude usilovat o možnost startu na olympijských hrách. Další, vrátila se po zranění naše bývalá olympionička Aneta Holasová, která se předvedla na třech nářadích a její výkony byly po zranění velmi uspokojivé."
První ligu, extraligu i absolutní vítězství ovládla děvčata ze Sokola Brno 1, kde mají právě budoucí olympioničku.
Petr Veselka (ANO), starosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Málokdo ví, že my máme tady výborný tým na Moravské Ostravě a Přívozu, kteří skončili čtvrtí v této extralize. A byl to pro mě velký zážitek. Sám jsem udělil Cenu starosty nejlepší gymnastce celého večera. Už třetím rokem podporuji různá mistroství v gymnastice žen. A tentokrát pan Bučko, který je opravdu otcem veškerých těchto činností u nás. A já jsem ho i ocenil na této akci, abych mu zdůraznil, že si vážím jeho práce."
Nedělní závody nakonec celkově ovládlo družstvo TJ Bohemians Praha „A“, které si tím zajistilo postup do první ligy.
---