Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Nový zákon o odpadech
  • Studie doporučuje zbourat Hotel Cetrum
  • Grossmannovu vilu v Ostravě čeká rekonstrukce
  • V DPS Odborářská vzniká moderní společenský sál
  • Budova NJ Fokusu bude větší a pohlednější

Nový zákon o odpadech

Od ledna začal platit nový zákon o odpadech, který ukládá obcím povinnost více třídit . Navíc bude během následujících let docházet ke zvyšování poplatku za odpad, který na skládku obce vyvážejí. Důsledné třídění má množství tohoto odpadu snížit.

Papír, plast, sklo, bio či elektro odpad, použitý olej - to jsou komodity, které mohou lidé vytřídit. Důslednější rozdělování odpadu teď vyžaduje i nový zákon. Ten také postupně omezuje možnost ukládat odpad na skládku. Obce na to reagují třeba tak, že se chystají omezit četnost vyvážení popelnic. V pilotním projektu si to už vyzkoušeli obyvatelé Vávrovic.


Michal Jedlička (KDU - ČSL), náměstek primátora Opavy: „Tento efekt zapůsobil tak, že směsný komunální odpad, nevytříděný odpad, tam spadl až o 50% hodnoty.“


Důsledné třídění má i praktické důvody: cena za tunu uloženého odpadu se má během deseti let totiž víc jak ztrojnásobit. Prodloužení intervalu vyvážení komunálního odpadu by mělo přimět domácnosti lépe třídit. Budou si na to muset zvyknou i ti, kteří u popelnic nechávají odpad, který patří do sběrného dvora. A vytvářejí černé skládky.


Martin Girášek, náměstek ředitele Technických služeb Opava: "Problém je v tom, že my tam pak musíme jet zvláštním autem a prodražuje se celý systém nakládání s odpady ve městě."


Roční náklady na svoz komunálního odpadu na jednoho člověka činí asi tisíc korun. Občané Opavy zaplatí 660 korun. Zbytek částky hradí město. Navyšování ceny za skládkování by mohlo při nedokonalém třídění vést ke zvyšování poplatku.


POPLATEK ZA SVOZ ODPADU -  Opava


660, - Kč osoba / rok

360,- Kč děti 3 - 18 let/ rok


zdarma děti 0 - 3 roky



---

Studie doporučuje zbourat Hotel Cetrum

Nové byty pro seniory, mladé rodiny nebo matky samoživitelky i zařízení pro sociální služby. Taková byla představa Frýdku-Místku o přebudování bývalého Hotelu Centrum, který magistrát v roce 2018 vydražil a od té doby zatím chátrá. Aktuálně zveřejněná studie ale říká, že je nejlepší hotel zbourat a vše postavit úplně nové.

Frýdek-Místek koupil bývalý Hotel Centrum v dražbě za 41 milionů korun. Hlavním důvodem pořízení bylo, že město chtělo zabránit obchodu s chudobou.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Hrozilo, že tento dům by mohli koupit někteří, kteří by pak z něho udělali ubytovnu a té ubytovny bychom se pak těžko zbavovali. My jsme se v minulosti ubytoven zbavovali a trvalo to mnoho let, než se nám to povedlo, takže to byl jeden cíl a ten druhý cíl byl zabezpečit bydlení pro seniory a startovací byty pro mladé rodiny."

Proto si město nechalo zpracovat studii, která říká, jakou cestou by bylo nejlepší se vydat.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Byly tři varianty, zachovat celý Hotel Centrum, druhá varianta byla zdemolovat část a přistavět něco nového a třetí varianta byla úplně zdemolovat celou budovu a vystavět úplně nové bydlení. Podle studie, kterou máme k dispozici, je o sto milionů levnější varianta celý hotel zbourat a postavit na jeho místě nové domy, které budou splňovat veškeré požadavky pro klienty."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na jeho místě by pak vzniklo pět nových obytných domů a také denní centrum Domovinka. Jedná se o denní stacionář pro osoby s Alzheimerem, či jinými typy demencí. Jelikož současná kapacita již nevyhovuje stávajícím požadavkům, je nutné tuto službu rozšířit."

Rekonstrukce by byla velmi náročná a zároveň by vyšla na zhruba půl miliardy korun. Je také téměř jisté, že by město získalo na rekonstrukci minimální dotace. Zhruba na 12 bytů.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dalším důvodem, proč se přikláním k variantě realizace nových domů je to, že zde plánujeme jak byty pro seniory, tak ale i startovací byty pro mladé rodiny s dětmi. Je lepší tedy více obytných domů než jedno společné bydlení v jednom vysokém objektu. Rovněž ve stávajícím objektu by bylo velmi složité vytvořit bezbariérové byty pro seniory, pro osoby se sníženou pohyblivostí, například pro vozíčkáře."

Do konstrukce nelze zasáhnout, aniž by nedošlo k případnému porušení statiky, jsou zde nízké stropy, objekt nemá balkony a řešit by se musela i akustika.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsme zatím v úvodní fázi. To znamená, jedná se o nějaké úvodní návrhy v rámci studie proveditelnosti, ale samozřejmě nepadlo žádné konečné a definitivní řešení, protože nejsme ani ve fázi projektové dokumentace, kdy se postupně budou ty parametry upřesňovat. Vedení města potřebuje znát odborný názor a podrobněji se zabývat všemi variantami, jak z hlediska nákladů na realizaci, tak z hlediska nákladů na další provoz i komfortu a dispozic jednotlivých bytů."

Nové byty by byly prostornější, měly by i balkony a vznikla by zde i dvě podzemní parkoviště. Město by také při jejich výstavbě získalo zřejmě i dotace. Proces příprav na stavbu může trvat až dva roky. Celkové náklady i s demolicí pak vyjdou na zhruba 400 milionů korun. Tento krok ale ostře kritizuje opozice.

---

Grossmannovu vilu v Ostravě čeká rekonstrukce

Unikátní Grossmanova vila v Ostravě získá zpět svou původní krásu. Jde o jedno z nejstarších honosných rodinných sídel ve městě, které si vybudoval architekt a stavitel František Grossmann. Magistrát chce po opravě vilu využívat k reprezentativním účelům, ale také ji bude pronajímat.

Vilu v ulici Na Zapadlém v Ostravě si navrhl i vybudoval stavitel František Grossmann v roce 1923 pro svou rodinu, ale v přístavbě sídlila i jeho firma. Už tehdy vzbudila velkou pozornost, protože podobných staveb v Ostravě moc nebylo. 

Michal Strakoš, historik architektury: "Lidé z podnikatelských kruhů bydleli jinde. Často ve Vídni, Praze nebo v Brně a tak ve struktuře ostravské zástavby chyběla luxusní sídla. Právě takovou luxusní stavbou je Grossmannova vila. Je to pěkný příklad dekorativismu art deco."

Bohužel Grossmannova stavební firma nepřežila hospodářskou krizi a tak stavebník i jeho žena vyřešili finanční problémy sebevraždou. Po válce byla ve vile školka a později školní družina. Od roku 2005 je dům prázdný. Ostrava se ho snažila několikrát neúspěšně prodat, ale nynější vedení radnice se rozhodlo pro opravu a další využití. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Naším cílem je v maximální možné míře obnovit historickou podobu Grossmannovy vily. Především tam například z těch dominantních věcí vrátit velké schodiště, které tam původně bylo."

Rekonstrukce by měla stát asi 100 milionů korun. Po dokončení by měla vila sloužit městu k reprezentativním účelům. Měly by se v ní konat kulturní i společenské akce a budou v ní i pokoje k ubytování. Ostrava počítá i s komerčním využitím pro firmy a také s možností prohlídek pro veřejnost. 

---

V DPS Odborářská vzniká moderní společenský sál

Jídelna v DPS Odborářská v Hrabůvce získá mnohem větší rozměr. Po rekonstrukci se totiž změní na moderní sál, který bude sloužit nejen seniorům, ale i ostatním lidem, k různým společenským událostem.

Dům s pečovatelskou službou v Odborářské ulici v Hrabůvce bude mít moderní společenský sál. Vzniká rekonstrukcí jídelny, kterou senioři dosud využívali i k různým setkáním. Mimo jiné v rámci klubu seniorů, nebo při hodinách rehabilitačního cvičení.

Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Tento sál prošel naposledy rozsáhlejší rekonstrukcí v 90. letech minulého století. Dojde k výměně podlah, obkladů, dveří, ale sál bude také dovybaven klimatizací a kvalitním ozvučením."

Rekonstrukcí projde i kuchyně a sociální zařízení a nově tady vzniknou i šatny. Výměny se dočká i osvětlení a topení a změní se i dispozice celého prostoru. 

Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih: "Tento sál mohou využívat jednak nájemci přilehlých bytových domů, ale také lidé, kteří si tento sál budou moci pronajmout."

Do společenského sálu se lidé dostanou hned třemi vstupy. Jeden povede z chodby hlavního vchodu, druhý z boku budovy a třetí ze zahrady.

Marek Skřipský, referent vztahů s veřejností: “Já bych ještě rád zdůraznil, že se nejedná o první investici, kterou zde radnice Ostravy-Jihu uskutečnila. V roce 2019, tedy poměrně krátkou dobu předtím, zde bylo provedeno vybudování nových výtahů, které chyběly ve třech domech."

Rekonstrukce společenského sálu by měla skončit na přelomu dubna a května letošního roku.

---

Budova NJ Fokusu bude větší a pohlednější

Budova Střediska volného času Fokus v Novém Jičíně má před sebou výrazný stavební zásah. Dlouho plánovaná přístavba rozšíří zázemí pro provoz kroužků, následně další část projektu zlepší vzhled celého objektu

Nové variabilní klubovny použitelné pro rukodělné nebo i taneční kroužky získá ještě do konce tohoto roku Středisko volného času Fokus v Novém Jičíně.

Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín: “Tady nad tou vstupní částí by měla vzniknout nástavba, jejíž součástí jsou multifunkční sály, o které se budeme převážně opírat."

těší mě na tom to, že tak dostaneme možnost navýšit kapacity kroužků.”

Půjde o nové zájmové lekce v oblasti polytechniky a rukodělných prací. Prostory budou ale sloužit i k činnosti stávajících kroužků nebo táborů. Součástí bude sklad a terasa pro venkovní aktivity. Nástavba ,jejíž realizace má začít ještě v únoru, bude odlehčenou dřevostavbou.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Na tu už máme přislíbenou dotaci ve výši dokonce devadesáti procent. Celkové náklady jsou asi 16 milionů korun, nicméně je potřeba říci, že ta spoluúčast města nebude pouze těch deset procent, ale jsou tam i nějaké neuznatelné náklady.”

Další fází revitalizace Fokusu, už mimo dotaci, je pak také vylepšení stávajícího objektu.

Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín: “I zbylá část budovy by měla být doteplena a bude řešen i technický stav střechy, která se pomalu ale jistě stává ne zcela vyhovující.”

I tento projekt rekonstrukce je hotov a na vizualizaci můžeme vidět, jak by se měl ve výsledku zlepšit i estetický vzhled budovy, do které obvykle dochází více než 1000 dětí a dospělých týdně.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
09. února 2021, 16:00

Nový zákon o odpadech

Od ledna začal platit nový zákon o odpadech, který ukládá obcím povinnost více třídit . Navíc bude během následujících let docházet ke zvyšování poplatku za odpad, který na skládku obce vyvážejí. Důsledné třídění má množství tohoto odpadu snížit.

Papír, plast, sklo, bio či elektro odpad, použitý olej - to jsou komodity, které mohou lidé vytřídit. Důslednější rozdělování odpadu teď vyžaduje i nový zákon. Ten také postupně omezuje možnost ukládat odpad na skládku. Obce na to reagují třeba tak, že se chystají omezit četnost vyvážení popelnic. V pilotním projektu si to už vyzkoušeli obyvatelé Vávrovic.


Michal Jedlička (KDU - ČSL), náměstek primátora Opavy: „Tento efekt zapůsobil tak, že směsný komunální odpad, nevytříděný odpad, tam spadl až o 50% hodnoty.“


Důsledné třídění má i praktické důvody: cena za tunu uloženého odpadu se má během deseti let totiž víc jak ztrojnásobit. Prodloužení intervalu vyvážení komunálního odpadu by mělo přimět domácnosti lépe třídit. Budou si na to muset zvyknou i ti, kteří u popelnic nechávají odpad, který patří do sběrného dvora. A vytvářejí černé skládky.


Martin Girášek, náměstek ředitele Technických služeb Opava: "Problém je v tom, že my tam pak musíme jet zvláštním autem a prodražuje se celý systém nakládání s odpady ve městě."


Roční náklady na svoz komunálního odpadu na jednoho člověka činí asi tisíc korun. Občané Opavy zaplatí 660 korun. Zbytek částky hradí město. Navyšování ceny za skládkování by mohlo při nedokonalém třídění vést ke zvyšování poplatku.


POPLATEK ZA SVOZ ODPADU -  Opava


660, - Kč osoba / rok

360,- Kč děti 3 - 18 let/ rok


zdarma děti 0 - 3 roky



---

Studie doporučuje zbourat Hotel Cetrum

Nové byty pro seniory, mladé rodiny nebo matky samoživitelky i zařízení pro sociální služby. Taková byla představa Frýdku-Místku o přebudování bývalého Hotelu Centrum, který magistrát v roce 2018 vydražil a od té doby zatím chátrá. Aktuálně zveřejněná studie ale říká, že je nejlepší hotel zbourat a vše postavit úplně nové.

Frýdek-Místek koupil bývalý Hotel Centrum v dražbě za 41 milionů korun. Hlavním důvodem pořízení bylo, že město chtělo zabránit obchodu s chudobou.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Hrozilo, že tento dům by mohli koupit někteří, kteří by pak z něho udělali ubytovnu a té ubytovny bychom se pak těžko zbavovali. My jsme se v minulosti ubytoven zbavovali a trvalo to mnoho let, než se nám to povedlo, takže to byl jeden cíl a ten druhý cíl byl zabezpečit bydlení pro seniory a startovací byty pro mladé rodiny."

Proto si město nechalo zpracovat studii, která říká, jakou cestou by bylo nejlepší se vydat.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Byly tři varianty, zachovat celý Hotel Centrum, druhá varianta byla zdemolovat část a přistavět něco nového a třetí varianta byla úplně zdemolovat celou budovu a vystavět úplně nové bydlení. Podle studie, kterou máme k dispozici, je o sto milionů levnější varianta celý hotel zbourat a postavit na jeho místě nové domy, které budou splňovat veškeré požadavky pro klienty."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na jeho místě by pak vzniklo pět nových obytných domů a také denní centrum Domovinka. Jedná se o denní stacionář pro osoby s Alzheimerem, či jinými typy demencí. Jelikož současná kapacita již nevyhovuje stávajícím požadavkům, je nutné tuto službu rozšířit."

Rekonstrukce by byla velmi náročná a zároveň by vyšla na zhruba půl miliardy korun. Je také téměř jisté, že by město získalo na rekonstrukci minimální dotace. Zhruba na 12 bytů.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dalším důvodem, proč se přikláním k variantě realizace nových domů je to, že zde plánujeme jak byty pro seniory, tak ale i startovací byty pro mladé rodiny s dětmi. Je lepší tedy více obytných domů než jedno společné bydlení v jednom vysokém objektu. Rovněž ve stávajícím objektu by bylo velmi složité vytvořit bezbariérové byty pro seniory, pro osoby se sníženou pohyblivostí, například pro vozíčkáře."

Do konstrukce nelze zasáhnout, aniž by nedošlo k případnému porušení statiky, jsou zde nízké stropy, objekt nemá balkony a řešit by se musela i akustika.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsme zatím v úvodní fázi. To znamená, jedná se o nějaké úvodní návrhy v rámci studie proveditelnosti, ale samozřejmě nepadlo žádné konečné a definitivní řešení, protože nejsme ani ve fázi projektové dokumentace, kdy se postupně budou ty parametry upřesňovat. Vedení města potřebuje znát odborný názor a podrobněji se zabývat všemi variantami, jak z hlediska nákladů na realizaci, tak z hlediska nákladů na další provoz i komfortu a dispozic jednotlivých bytů."

Nové byty by byly prostornější, měly by i balkony a vznikla by zde i dvě podzemní parkoviště. Město by také při jejich výstavbě získalo zřejmě i dotace. Proces příprav na stavbu může trvat až dva roky. Celkové náklady i s demolicí pak vyjdou na zhruba 400 milionů korun. Tento krok ale ostře kritizuje opozice.

---

Grossmannovu vilu v Ostravě čeká rekonstrukce

Unikátní Grossmanova vila v Ostravě získá zpět svou původní krásu. Jde o jedno z nejstarších honosných rodinných sídel ve městě, které si vybudoval architekt a stavitel František Grossmann. Magistrát chce po opravě vilu využívat k reprezentativním účelům, ale také ji bude pronajímat.

Vilu v ulici Na Zapadlém v Ostravě si navrhl i vybudoval stavitel František Grossmann v roce 1923 pro svou rodinu, ale v přístavbě sídlila i jeho firma. Už tehdy vzbudila velkou pozornost, protože podobných staveb v Ostravě moc nebylo. 

Michal Strakoš, historik architektury: "Lidé z podnikatelských kruhů bydleli jinde. Často ve Vídni, Praze nebo v Brně a tak ve struktuře ostravské zástavby chyběla luxusní sídla. Právě takovou luxusní stavbou je Grossmannova vila. Je to pěkný příklad dekorativismu art deco."

Bohužel Grossmannova stavební firma nepřežila hospodářskou krizi a tak stavebník i jeho žena vyřešili finanční problémy sebevraždou. Po válce byla ve vile školka a později školní družina. Od roku 2005 je dům prázdný. Ostrava se ho snažila několikrát neúspěšně prodat, ale nynější vedení radnice se rozhodlo pro opravu a další využití. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Naším cílem je v maximální možné míře obnovit historickou podobu Grossmannovy vily. Především tam například z těch dominantních věcí vrátit velké schodiště, které tam původně bylo."

Rekonstrukce by měla stát asi 100 milionů korun. Po dokončení by měla vila sloužit městu k reprezentativním účelům. Měly by se v ní konat kulturní i společenské akce a budou v ní i pokoje k ubytování. Ostrava počítá i s komerčním využitím pro firmy a také s možností prohlídek pro veřejnost. 

---

V DPS Odborářská vzniká moderní společenský sál

Jídelna v DPS Odborářská v Hrabůvce získá mnohem větší rozměr. Po rekonstrukci se totiž změní na moderní sál, který bude sloužit nejen seniorům, ale i ostatním lidem, k různým společenským událostem.

Dům s pečovatelskou službou v Odborářské ulici v Hrabůvce bude mít moderní společenský sál. Vzniká rekonstrukcí jídelny, kterou senioři dosud využívali i k různým setkáním. Mimo jiné v rámci klubu seniorů, nebo při hodinách rehabilitačního cvičení.

Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Tento sál prošel naposledy rozsáhlejší rekonstrukcí v 90. letech minulého století. Dojde k výměně podlah, obkladů, dveří, ale sál bude také dovybaven klimatizací a kvalitním ozvučením."

Rekonstrukcí projde i kuchyně a sociální zařízení a nově tady vzniknou i šatny. Výměny se dočká i osvětlení a topení a změní se i dispozice celého prostoru. 

Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih: "Tento sál mohou využívat jednak nájemci přilehlých bytových domů, ale také lidé, kteří si tento sál budou moci pronajmout."

Do společenského sálu se lidé dostanou hned třemi vstupy. Jeden povede z chodby hlavního vchodu, druhý z boku budovy a třetí ze zahrady.

Marek Skřipský, referent vztahů s veřejností: “Já bych ještě rád zdůraznil, že se nejedná o první investici, kterou zde radnice Ostravy-Jihu uskutečnila. V roce 2019, tedy poměrně krátkou dobu předtím, zde bylo provedeno vybudování nových výtahů, které chyběly ve třech domech."

Rekonstrukce společenského sálu by měla skončit na přelomu dubna a května letošního roku.

---

Budova NJ Fokusu bude větší a pohlednější

Budova Střediska volného času Fokus v Novém Jičíně má před sebou výrazný stavební zásah. Dlouho plánovaná přístavba rozšíří zázemí pro provoz kroužků, následně další část projektu zlepší vzhled celého objektu

Nové variabilní klubovny použitelné pro rukodělné nebo i taneční kroužky získá ještě do konce tohoto roku Středisko volného času Fokus v Novém Jičíně.

Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín: “Tady nad tou vstupní částí by měla vzniknout nástavba, jejíž součástí jsou multifunkční sály, o které se budeme převážně opírat."

těší mě na tom to, že tak dostaneme možnost navýšit kapacity kroužků.”

Půjde o nové zájmové lekce v oblasti polytechniky a rukodělných prací. Prostory budou ale sloužit i k činnosti stávajících kroužků nebo táborů. Součástí bude sklad a terasa pro venkovní aktivity. Nástavba ,jejíž realizace má začít ještě v únoru, bude odlehčenou dřevostavbou.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Na tu už máme přislíbenou dotaci ve výši dokonce devadesáti procent. Celkové náklady jsou asi 16 milionů korun, nicméně je potřeba říci, že ta spoluúčast města nebude pouze těch deset procent, ale jsou tam i nějaké neuznatelné náklady.”

Další fází revitalizace Fokusu, už mimo dotaci, je pak také vylepšení stávajícího objektu.

Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín: “I zbylá část budovy by měla být doteplena a bude řešen i technický stav střechy, která se pomalu ale jistě stává ne zcela vyhovující.”

I tento projekt rekonstrukce je hotov a na vizualizaci můžeme vidět, jak by se měl ve výsledku zlepšit i estetický vzhled budovy, do které obvykle dochází více než 1000 dětí a dospělých týdně.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-09-02-2021-16-00