Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Opava chystá nařízení o reklamě v centru města
  • Záchranný USAR tým jede i čtvrtý den naplno
  • Onkologicky nemocným pomáhají lékaři i sami pacienti
  • Ve Skalici se otevře třetí třída mateřinky
  • Obědy pro děti zdarma

Opava chystá nařízení o reklamě v centru města

Opava chystá nařízení, které bude upravovat umístění reklamy na budovách v centru města. Jeho cílem je zbavit městskou památkovou zónu reklamního smogu. Nařízení by mělo vstoupit v platnost od příštího roku.

Různé velikosti reklamních tabulí na fasádě, za výkladem, vylepené v oknech. K tomu velkoplošná reklama na budovách. Reklamní smog je v centru Opavy všudypřítomný. A historické domy v městské památkové zóně se tak samy stávají velkou reklamní plochou.

Dalibor Halátek, památkář, Národní památkový ústav, ÚO Ostrava: „Od 90. let se reklama nabaluje na domy nabaluje. A ty potom vypadají divně. Často jsou tam reklamy nájemců, kteří už tam ani nesídlí. A to vlastně vytváří reklamní smog.“

Řád tomuto chaosu by mělo dát chystané nařízení, které přesně určí, jak by reklama na veřejných místech měla vypadat. Už dříve opavská radnice vydala doporučení pro majitele provozoven v budovách ve vlastnictví města, kam reklamu vhodně umístit.

Petr Stanjura, hlavní architekt, Magistrát Opava: „ V tom horním nadsvětlíku má být umístěn název provozovny, polo transparentním způsobem. Ve spodní části výkladu je doporučená reklama zabírající 10 % plochy.“

Teď budou muset upravit poutače na svou firmu všichni majitelé provozoven v centru města. Z památkové zóny zmizí také velkoplošná reklama, nežádoucí jsou i polepy na oknech ve vyšších patrech.

Dalibor Halátek, památkář, Národní památkový ústav, ÚO Ostrava: „Reklama, která je umístěná v parteru, nechává vyniknout kráse historických domů. A když se pak podíváme výš, tak vidíme, že té reklamy je tam už neúměrně mnoho.“

Nařízení se prozatím připravuje, vstoupit v platnost by mohlo v příštím roce. Schválit jej musí městská rada.

Petr Stanjura, hlavní architekt, Magistrát Opava: „Nařízení bude mít tuto schopnost zpětné účinnosti a bude mít tu schopnost toto vymoci.“

Majitelé firem v centru města pak budou mít nějaký čas na nápravu. Inspiraci najdou v připravovaném manuálu. Své záměry budou moci také konzultovat s pracovníky oddělení hlavního architekta.


---

Záchranný USAR tým jede i čtvrtý den naplno

Čas běží a naděje na záchranu osob zavalených při zemětřesení v Turecku se zmenšuje. Přesto náš záchranný tým USAR stále naplno pracuje a snaží se dostat do útrob panelových domů, které se zcela sesunuly. Pod sutinami jsou stále desítky lidí.

Čtvrtý den po zemětřesení v Turecku se toho pro český USAR tým příliš nemění. Záchranáři přešli na směny, ale pracují nepřetržitě 24 hodin. Vždy asi polovina z 69 mužů odpočívá a polovina pracuje. 

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Předpokládáme, že je v sutinách stále ještě několik desítek osob, nepřestáváme pracovat, střídáme se v šestihodinových směnách. Priorita je záchrana živých osob, ale neméně důležité, například pro pro blízké, kteří jsou často na místě a sledují naši práci, je také vyprošťování zemřelých."

Český USAR tým má na starosti dvě zřícené sedmipatrové budovy. Obě padly tzv. palačinkovým kolapsem. V podstatě se zhroutily boční zdi a patra napadala na sebe. Hasiči bohužel zatím vytahují pouze mrtvé. 

Jiří Němčík, velitel USAR týmu (natočeno 8.2.): "V jedné bylo nalezeno 7 mrtvých osob, v tom druhém máme potvrzeny 3. Nemáme potvrzeno, zda je někdo naživu, ale s největší pravděpodobností ne. Záchranáři naplno jedou, celý tým je nasazený. Děláme vše proto, abychom dokázali někomu pomoci. Samozřejmě čas hraje proti nám a proto je to nasazení maximální." 

Byla také vytvořena malá skupina pro rychlé nasazení, která pomáhá i ostatním týmům. Jde o kynologa a velitele se štěrbinovou kamerou. Už označili dvě místa s předpokládaným výskytem živých osob. O jejich vyproštění se postará USAR tým z Alžíru. 

---

Vláda zrušila územní rezervy pro vodní koridor Dunaj-Odra-Labe. Projekt, který prosazoval MIloš Zeman, tím končí. Vládní koalice se ke zrušení kanálu zavázala v programovém prohlášení.

Jakub Unucka (ODS): Moravskoslezský kraj od počátku tu velkou myšlenku považoval za nesmyslnou a jsme rádi, že došlo k definitivnímu zaříznutí této monstrózní akce. Nicméně musím mírnit nadšení všech, protože proces změny státních, krajských a místních územních plánů bude trvat 5 - 7 let, než se bude moci stavět v těch územních koridorech.”

---

Onkologicky nemocným pomáhají lékaři i sami pacienti

Rakovina je jedna z nejobávanějších diagnóz, vyslechne si ji každý třetí člověk. V měsíci únoru připomíná tuto skutečnost Světový den boje proti rakovině. Prevenci, jako klíčovému tématu, se věnuje i Komplexní onkologické centrum novojičínské nemocnice.

V České republice je 14 Komplexních onkologických center, jedno z nich je i součástí novojičínské nemocnice. Nejčastějšími diagnózami, které tady léčí, jsou u mužů karcinom prostaty a u žen nádorové onemocnění prsu.

David Vrána, přednosta KOC, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “My v našem komplexním onkologickém centru léčíme přibližně pět set nových pacientek s karcinomem prsu ročně, přičemž věkově zejména padesát plus, i když nejsou výjimkou ani dvacetileté ženy.”

Klíčovou je prevence, a to v každém věku, tuto osvětu šíří Komplexní onkologické centrum i ve spolupráci se spolkem OvaHelp, uspořádali seminář na téma Nebojme se nádoru prsu.

Zdeňka Hyvnarová, pacientka, zakladatelka spolku OvaHelp: “Když jsem byla rok diagnostikována jako pacientka, tak jsem se rozhodla založit organizaci, kde jsem chtěla poskytnout to, co mě chybělo. Ten azyl pacientkám a kvalitní informace.”

David Vrána, přednosta KOC, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Prevence je naprosto zásadní, protože čím časněji to nádorové onemocnění diagnostikujeme, tím dramaticky vzrůstá šance na úplné vyléčení daného pacienta nebo pacientky.”

S ohledem na narůstající počet pacientů otevírá Komplexní onkologické centrum i spádové ambulance, například v Ostravě, Karviné a nově ve Šternberku.

---

Ve Skalici se otevře třetí třída mateřinky

Ve Skalici se otevře další třída mateřské školy. Škola kvůli velkému zájmu rodičů vyčlenila prostory a požádala město o rozšíření. To vyhovělo a nová třída by měla začít fungovat už od března. Bude do ní moci chodit dalších 14 dětí a z velké části už je třída obsazena.

Základní a mateřská škola ve Skalici u Frýdku-Místku má aktuálně dvě třídy mateřinky a první stupeň školáků. Kvůli velkému zájmu se chytá otevřít ještě jednu třídu mateřské školy.

Denisa Rožnovská Rojíčková, ředitelka ZŠ a MŠ Frýdek-Místek – Skalice: "Když byl zápis, v květnu 2022, tak jsme byli nuceni odmítnout asi 10 dětí a byli to víceméně děti, které už tady mají sourozence. Takže jsme přistoupili k tomu, že by bylo fajn rozšířit ještě o jedno oddělení tu mateřskou školu. A vyjít těm rodičům takto vstříc, aby tady měly ty děti všechny a nemuseli s nimi dojíždět do Frýdku nebo někde do jesliček."

Rodiče hodnotí velmi pozitivně hlavně individuální přístup k dětem.

Anketa: 1.) "Já si myslím, že vzhledem k menšímu počtu dětí ve třídách, tak se jedná o soukromou školu za státní peníze a toho si ceníme." 2.) "Jsme ze Skalice, takže to máme kousek. Skvělé učitelky, empatické a opravdu individuální přístup, rodinná atmosféra. Všichni se navzájem znají." 3.) "Určitě malá anonymita a přátelské prostředí. Takže daleko lepší komunikace i s paními učitelkami, takže i to prostředí a ta příroda. My jsme odsud, tak je to pro nás deviza po všech stránkách."

Nová třída mateřinky vznikne přímo v budově školy. Fungovat by měla už od března. Rozšíření kapacity z 45 na 59 dětí posvětil i magistrát. Stejně jako navýšení kapacity školní jídelny ze 105 stravujících na 120.

Denisa Rožnovská Rojíčková, ředitelka ZŠ a MŠ Frýdek-Místek – Skalice: "Prostory jsme využili, v podstatě tady tohle byla taková herna, sportovna, kde děti chodily za škaredého počasí sportovat. Takže o to jsme se sice připravili, ale zase máme hřiště a máme k dispozici tělocvičnu v kulturním domě, takže to není až taková škoda."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já jsem samozřejmě rád, že město Frýdek-Místek je atraktivní pro mladé rodiny. A v rámci možností, které nám umožňují kapacity stávajících školek a škol, tak samozřejmě, pokud je větší zájem, tak se snažíme vyjít vstříc. Tam, kde nám to umožní normy a rádi vítáme nové žáčky v mateřinkách a ve školách."

Denisa Rožnovská Rojíčková, ředitelka ZŠ a MŠ Frýdek-Místek – Skalice: "Uvidíme, jestli se to naplní hned v březnu, zatím máme tu naplněnost, když to bude tak na těch 55 dětí, takže ještě nějaká volná místa budou."

Škola zároveň přijala jednu novou učitelku a další se vrací z mateřské dovolené.

---

Krajský soud v Ostravě ve čtvrtek ukončil dokazování v projednávání návrhu na obnovu řízení v kauze Petra Kramného. Státní zástupce Vít Legerský žádá, aby soud návrh na obnovu řízení zamítl, rozhodnutí padne v pátek. Kramný byl v r. 2016 odsouzen k 28 letům vězení za vraždu manželky a dcery na dovolené v Egyptě.

---

Obědy pro děti zdarma

Obecně prospěšná společnost Women for Women už deset let pomáhá rodičům, kteří jsou ve finanční tísni, a nemohou platit svým dětem obědy ve školní jídelně. Opavské školy jsou do projektu Obědy pro děti zapojené od roku 2016. Nyní peníze pomáhají také ukrajinským dětem.

Obědy pro děti, tak se jmenuje projekt, který podporuje děti ze základních škol, jejichž rodiče nemají dostatek financí na to, aby jim zaplatili stravování ve školní jídelně. Nadace Women for Women v tomto školním roce podporuje také 106 opavských školáků.

Tereza Glösslová, referentka, odb. školství, Magistrát Opava: „Počet dětí závisí na tom, jak škola vytipuje ty žáky. Třeba když vidí, že dítě nemá stabilní zázemí, nosí skromné svačinky, nabídne pomoc. Je to ovšem podmíněno tím, že rodič se školou spolupracuje.“

Mnohé školní jídelny musely v důsledku zdražování potravin v poslední době navýšit i cenu obědů. Ta se pohybuje okolo třiceti korun. A může být ještě vyšší. Od února totiž vstoupila v platnost novela vyhlášky o školním stravování, která umožní zvýšení ceny až o 20%. Limity se navyšují kvůli udržení požadavků na kvalitu jídla.

Jana Adamcová, tisková mluvčí, Women for Women: „Oproti loňskému školnímu roku jsme zaznamenali 30% nárůst žádostí. Ta novela vešla v platnost zhruba před týdnem, takže data, která by nám řekla o kolik vzrostl počet dětí za ten týden ještě nemáme.“

Z 15 opavských škol se do projektu Obědy pro děti každoročně zapojuje několik desítek žáků. Jejich počet v posledních letech roste.

Odpovědnost výběru potřebných leží na učitelích. Je důležité, aby byli všímaví, a pak také dokázali taktně oslovit s nabídkou pomoci rodiče.

Eva Grambalová, učitelka, ZŠ E. Beneše, Opava: „Každopádně jsem se pak rozhodla, že informace o tomto projektu pošlu všem rodičům, oslovím všechny rodiče. A následně na to se ozvala jedna maminka.“

Od loňského roku pomáhá nadace Women for Women také dětem ukrajinských uprchlíků, kteří se rozhodli zůstat v Česku kvůli válce, a jejich děti jsou zde přihlášené k povinné školní docházce.

Simona Horáková, ředitelka, ZŠ E. Beneše, Opava: „Mají stejné podmínky jako české děti. Maminky se o děti starají, spolupracují se školou. Paní učitelky vyhodnotily, že jsou to samoživitelky a že by jim to pomohlo.“

Vloni se do projektu Obědy pro děti zapojilo v Opavě také 48 ukrajinských dětí. V letošním roce jich je 15.

V Moravskoslezském kraji má obědy zdarma přes 2 100 dětí. Přitom v době před začátkem pandemie koronaviru byl jejich počet zhruba poloviční. 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
09. února 2023, 17:00

Opava chystá nařízení o reklamě v centru města

Opava chystá nařízení, které bude upravovat umístění reklamy na budovách v centru města. Jeho cílem je zbavit městskou památkovou zónu reklamního smogu. Nařízení by mělo vstoupit v platnost od příštího roku.

Různé velikosti reklamních tabulí na fasádě, za výkladem, vylepené v oknech. K tomu velkoplošná reklama na budovách. Reklamní smog je v centru Opavy všudypřítomný. A historické domy v městské památkové zóně se tak samy stávají velkou reklamní plochou.

Dalibor Halátek, památkář, Národní památkový ústav, ÚO Ostrava: „Od 90. let se reklama nabaluje na domy nabaluje. A ty potom vypadají divně. Často jsou tam reklamy nájemců, kteří už tam ani nesídlí. A to vlastně vytváří reklamní smog.“

Řád tomuto chaosu by mělo dát chystané nařízení, které přesně určí, jak by reklama na veřejných místech měla vypadat. Už dříve opavská radnice vydala doporučení pro majitele provozoven v budovách ve vlastnictví města, kam reklamu vhodně umístit.

Petr Stanjura, hlavní architekt, Magistrát Opava: „ V tom horním nadsvětlíku má být umístěn název provozovny, polo transparentním způsobem. Ve spodní části výkladu je doporučená reklama zabírající 10 % plochy.“

Teď budou muset upravit poutače na svou firmu všichni majitelé provozoven v centru města. Z památkové zóny zmizí také velkoplošná reklama, nežádoucí jsou i polepy na oknech ve vyšších patrech.

Dalibor Halátek, památkář, Národní památkový ústav, ÚO Ostrava: „Reklama, která je umístěná v parteru, nechává vyniknout kráse historických domů. A když se pak podíváme výš, tak vidíme, že té reklamy je tam už neúměrně mnoho.“

Nařízení se prozatím připravuje, vstoupit v platnost by mohlo v příštím roce. Schválit jej musí městská rada.

Petr Stanjura, hlavní architekt, Magistrát Opava: „Nařízení bude mít tuto schopnost zpětné účinnosti a bude mít tu schopnost toto vymoci.“

Majitelé firem v centru města pak budou mít nějaký čas na nápravu. Inspiraci najdou v připravovaném manuálu. Své záměry budou moci také konzultovat s pracovníky oddělení hlavního architekta.


---

Záchranný USAR tým jede i čtvrtý den naplno

Čas běží a naděje na záchranu osob zavalených při zemětřesení v Turecku se zmenšuje. Přesto náš záchranný tým USAR stále naplno pracuje a snaží se dostat do útrob panelových domů, které se zcela sesunuly. Pod sutinami jsou stále desítky lidí.

Čtvrtý den po zemětřesení v Turecku se toho pro český USAR tým příliš nemění. Záchranáři přešli na směny, ale pracují nepřetržitě 24 hodin. Vždy asi polovina z 69 mužů odpočívá a polovina pracuje. 

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Předpokládáme, že je v sutinách stále ještě několik desítek osob, nepřestáváme pracovat, střídáme se v šestihodinových směnách. Priorita je záchrana živých osob, ale neméně důležité, například pro pro blízké, kteří jsou často na místě a sledují naši práci, je také vyprošťování zemřelých."

Český USAR tým má na starosti dvě zřícené sedmipatrové budovy. Obě padly tzv. palačinkovým kolapsem. V podstatě se zhroutily boční zdi a patra napadala na sebe. Hasiči bohužel zatím vytahují pouze mrtvé. 

Jiří Němčík, velitel USAR týmu (natočeno 8.2.): "V jedné bylo nalezeno 7 mrtvých osob, v tom druhém máme potvrzeny 3. Nemáme potvrzeno, zda je někdo naživu, ale s největší pravděpodobností ne. Záchranáři naplno jedou, celý tým je nasazený. Děláme vše proto, abychom dokázali někomu pomoci. Samozřejmě čas hraje proti nám a proto je to nasazení maximální." 

Byla také vytvořena malá skupina pro rychlé nasazení, která pomáhá i ostatním týmům. Jde o kynologa a velitele se štěrbinovou kamerou. Už označili dvě místa s předpokládaným výskytem živých osob. O jejich vyproštění se postará USAR tým z Alžíru. 

---

Vláda zrušila územní rezervy pro vodní koridor Dunaj-Odra-Labe. Projekt, který prosazoval MIloš Zeman, tím končí. Vládní koalice se ke zrušení kanálu zavázala v programovém prohlášení.

Jakub Unucka (ODS): Moravskoslezský kraj od počátku tu velkou myšlenku považoval za nesmyslnou a jsme rádi, že došlo k definitivnímu zaříznutí této monstrózní akce. Nicméně musím mírnit nadšení všech, protože proces změny státních, krajských a místních územních plánů bude trvat 5 - 7 let, než se bude moci stavět v těch územních koridorech.”

---

Onkologicky nemocným pomáhají lékaři i sami pacienti

Rakovina je jedna z nejobávanějších diagnóz, vyslechne si ji každý třetí člověk. V měsíci únoru připomíná tuto skutečnost Světový den boje proti rakovině. Prevenci, jako klíčovému tématu, se věnuje i Komplexní onkologické centrum novojičínské nemocnice.

V České republice je 14 Komplexních onkologických center, jedno z nich je i součástí novojičínské nemocnice. Nejčastějšími diagnózami, které tady léčí, jsou u mužů karcinom prostaty a u žen nádorové onemocnění prsu.

David Vrána, přednosta KOC, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “My v našem komplexním onkologickém centru léčíme přibližně pět set nových pacientek s karcinomem prsu ročně, přičemž věkově zejména padesát plus, i když nejsou výjimkou ani dvacetileté ženy.”

Klíčovou je prevence, a to v každém věku, tuto osvětu šíří Komplexní onkologické centrum i ve spolupráci se spolkem OvaHelp, uspořádali seminář na téma Nebojme se nádoru prsu.

Zdeňka Hyvnarová, pacientka, zakladatelka spolku OvaHelp: “Když jsem byla rok diagnostikována jako pacientka, tak jsem se rozhodla založit organizaci, kde jsem chtěla poskytnout to, co mě chybělo. Ten azyl pacientkám a kvalitní informace.”

David Vrána, přednosta KOC, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Prevence je naprosto zásadní, protože čím časněji to nádorové onemocnění diagnostikujeme, tím dramaticky vzrůstá šance na úplné vyléčení daného pacienta nebo pacientky.”

S ohledem na narůstající počet pacientů otevírá Komplexní onkologické centrum i spádové ambulance, například v Ostravě, Karviné a nově ve Šternberku.

---

Ve Skalici se otevře třetí třída mateřinky

Ve Skalici se otevře další třída mateřské školy. Škola kvůli velkému zájmu rodičů vyčlenila prostory a požádala město o rozšíření. To vyhovělo a nová třída by měla začít fungovat už od března. Bude do ní moci chodit dalších 14 dětí a z velké části už je třída obsazena.

Základní a mateřská škola ve Skalici u Frýdku-Místku má aktuálně dvě třídy mateřinky a první stupeň školáků. Kvůli velkému zájmu se chytá otevřít ještě jednu třídu mateřské školy.

Denisa Rožnovská Rojíčková, ředitelka ZŠ a MŠ Frýdek-Místek – Skalice: "Když byl zápis, v květnu 2022, tak jsme byli nuceni odmítnout asi 10 dětí a byli to víceméně děti, které už tady mají sourozence. Takže jsme přistoupili k tomu, že by bylo fajn rozšířit ještě o jedno oddělení tu mateřskou školu. A vyjít těm rodičům takto vstříc, aby tady měly ty děti všechny a nemuseli s nimi dojíždět do Frýdku nebo někde do jesliček."

Rodiče hodnotí velmi pozitivně hlavně individuální přístup k dětem.

Anketa: 1.) "Já si myslím, že vzhledem k menšímu počtu dětí ve třídách, tak se jedná o soukromou školu za státní peníze a toho si ceníme." 2.) "Jsme ze Skalice, takže to máme kousek. Skvělé učitelky, empatické a opravdu individuální přístup, rodinná atmosféra. Všichni se navzájem znají." 3.) "Určitě malá anonymita a přátelské prostředí. Takže daleko lepší komunikace i s paními učitelkami, takže i to prostředí a ta příroda. My jsme odsud, tak je to pro nás deviza po všech stránkách."

Nová třída mateřinky vznikne přímo v budově školy. Fungovat by měla už od března. Rozšíření kapacity z 45 na 59 dětí posvětil i magistrát. Stejně jako navýšení kapacity školní jídelny ze 105 stravujících na 120.

Denisa Rožnovská Rojíčková, ředitelka ZŠ a MŠ Frýdek-Místek – Skalice: "Prostory jsme využili, v podstatě tady tohle byla taková herna, sportovna, kde děti chodily za škaredého počasí sportovat. Takže o to jsme se sice připravili, ale zase máme hřiště a máme k dispozici tělocvičnu v kulturním domě, takže to není až taková škoda."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já jsem samozřejmě rád, že město Frýdek-Místek je atraktivní pro mladé rodiny. A v rámci možností, které nám umožňují kapacity stávajících školek a škol, tak samozřejmě, pokud je větší zájem, tak se snažíme vyjít vstříc. Tam, kde nám to umožní normy a rádi vítáme nové žáčky v mateřinkách a ve školách."

Denisa Rožnovská Rojíčková, ředitelka ZŠ a MŠ Frýdek-Místek – Skalice: "Uvidíme, jestli se to naplní hned v březnu, zatím máme tu naplněnost, když to bude tak na těch 55 dětí, takže ještě nějaká volná místa budou."

Škola zároveň přijala jednu novou učitelku a další se vrací z mateřské dovolené.

---

Krajský soud v Ostravě ve čtvrtek ukončil dokazování v projednávání návrhu na obnovu řízení v kauze Petra Kramného. Státní zástupce Vít Legerský žádá, aby soud návrh na obnovu řízení zamítl, rozhodnutí padne v pátek. Kramný byl v r. 2016 odsouzen k 28 letům vězení za vraždu manželky a dcery na dovolené v Egyptě.

---

Obědy pro děti zdarma

Obecně prospěšná společnost Women for Women už deset let pomáhá rodičům, kteří jsou ve finanční tísni, a nemohou platit svým dětem obědy ve školní jídelně. Opavské školy jsou do projektu Obědy pro děti zapojené od roku 2016. Nyní peníze pomáhají také ukrajinským dětem.

Obědy pro děti, tak se jmenuje projekt, který podporuje děti ze základních škol, jejichž rodiče nemají dostatek financí na to, aby jim zaplatili stravování ve školní jídelně. Nadace Women for Women v tomto školním roce podporuje také 106 opavských školáků.

Tereza Glösslová, referentka, odb. školství, Magistrát Opava: „Počet dětí závisí na tom, jak škola vytipuje ty žáky. Třeba když vidí, že dítě nemá stabilní zázemí, nosí skromné svačinky, nabídne pomoc. Je to ovšem podmíněno tím, že rodič se školou spolupracuje.“

Mnohé školní jídelny musely v důsledku zdražování potravin v poslední době navýšit i cenu obědů. Ta se pohybuje okolo třiceti korun. A může být ještě vyšší. Od února totiž vstoupila v platnost novela vyhlášky o školním stravování, která umožní zvýšení ceny až o 20%. Limity se navyšují kvůli udržení požadavků na kvalitu jídla.

Jana Adamcová, tisková mluvčí, Women for Women: „Oproti loňskému školnímu roku jsme zaznamenali 30% nárůst žádostí. Ta novela vešla v platnost zhruba před týdnem, takže data, která by nám řekla o kolik vzrostl počet dětí za ten týden ještě nemáme.“

Z 15 opavských škol se do projektu Obědy pro děti každoročně zapojuje několik desítek žáků. Jejich počet v posledních letech roste.

Odpovědnost výběru potřebných leží na učitelích. Je důležité, aby byli všímaví, a pak také dokázali taktně oslovit s nabídkou pomoci rodiče.

Eva Grambalová, učitelka, ZŠ E. Beneše, Opava: „Každopádně jsem se pak rozhodla, že informace o tomto projektu pošlu všem rodičům, oslovím všechny rodiče. A následně na to se ozvala jedna maminka.“

Od loňského roku pomáhá nadace Women for Women také dětem ukrajinských uprchlíků, kteří se rozhodli zůstat v Česku kvůli válce, a jejich děti jsou zde přihlášené k povinné školní docházce.

Simona Horáková, ředitelka, ZŠ E. Beneše, Opava: „Mají stejné podmínky jako české děti. Maminky se o děti starají, spolupracují se školou. Paní učitelky vyhodnotily, že jsou to samoživitelky a že by jim to pomohlo.“

Vloni se do projektu Obědy pro děti zapojilo v Opavě také 48 ukrajinských dětí. V letošním roce jich je 15.

V Moravskoslezském kraji má obědy zdarma přes 2 100 dětí. Přitom v době před začátkem pandemie koronaviru byl jejich počet zhruba poloviční. 

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-09-02-2023-17-00