Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Češka žijící na Ukrajině prchala s dítětem rychle domů
  • Na bruntálském Petrinu pomáhají Ukrajině
  • Na Ukrajinu vyrazily dopoledne z Ostravy sanitky
  • ADRA A Heimstaden společně pomáhají lidem z Ukrajiny
  • Historická budova na Klicperově ulici už slouží dětem

Češka žijící na Ukrajině prchala s dítětem rychle domů

Dvacet kilometrů pěšky musela zvládnout mladá česká maminka, která žije na Ukrajině. Tlačenice v koloně zoufalých lidí byla tak velká, že se bála o život dítěte. Do rodné Horní Suché se nakonec po dvou dnech dostala. Ženě ihned pomohl místní spolek Tulipán a také radnice.

22letá paní Kristina z Horní Suché se vdala na Ukrajinu, kde se jim narodila dcera Emilly. Poklidný život na vesnici se během okamžiku změnil a ona i se sedmiměsíční holčičkou musela rychle utéct. Cesta na polské hranice byla děsivá.

paní Kristina: “Odvezli nás co nejblíže k hranicím a potom jsme šly dvacet kilometrů pěšky s kočárkem a bylo to psychicky náročné, jelikož se tam lidé na sebe tlačili, tlačili se na kočárek. Jednu chvíli jsem myslela, že mi udusí malou. Už jsem se tam potom i zhroutila.”

Manžel paní Kristiny nyní se zbraní v ruce hlídá jejich vesnici.

paní Kristina: "Včera mi psal, že ve Stryju, což je město asi dvacet minut od nás, že už jezdí tanky, tak nevím, co bude zítra.”

Žena se obrátila o pomoc na spolek Tulipán, který následně kontaktoval radnici.

Josef Žerdík, místostarosta Horní Suché: "Doufám, že si zvyknou babičky, protože se nám uvolnilo místo v domově s pečovatelskou službou přímo pod úřadem. Je to maličké, ale já myslím, že pro ty dvě dívky to stačí. Oblečení je, jídlo je, ubytování je, elektrika dneska nebo zítra." 

Materiální pomoc mladá maminka už nepotřebuje, zůstala však naprosto bez prostředků. Pokud by chtěl někdo paní Kristinu finančně podpořit, může tak učinit prostřednictvím spolku Tulipán.

---

Na bruntálském Petrinu pomáhají Ukrajině

V září loňského roku zahájila v Bruntále činnost síť školních podnikatelských inkubátorů na základních školách. Ty se nyní vedle své hlavní činnosti rozhodly přispět k pomoci válkou postižené Ukrajině. Příkladem je školní coworkové centrum na Základní škole Petrin.

Jedním z pracovišť podnikatelského inkubátoru na Petrinu je i žákovská kuchyňka a kavárna.

Milena Zatloukalová, ředitelka školy: „Právě se nacházíme v naší nové odborné coworkové učebně, kde se každé úterý žáci snaží provozovat školní kavárnu. Dnes je to výjimečné v tom, že žáci se rozhodli ze sponzorských darů napéct různé cukrářské výrobky a udělat chlebíčky a přitom vybírají dobrovolný příspěvek na pomoc Ukrajině."

Děti se učí podnikat ve službách i obsluhovat. Svá pracoviště přitom využívají pro organizaci sbírky pro Ukrajinu.

Barbora Holbová, lektorka kroužku vařeni: „Dnes nabízíme chlebíčky, máme perníčky s vlajkou Ukrajiny, máme ovocné dezerty, které děti připravují. Máme placky z průmyslové školy a domluvili jsme se na jejich prodeji tady u nás v kavárně.“

Výrobky pro kavárnu děti vyrábějí samy v kuchyňce, rovněž pořízené z projektu podnikatelského inkubátoru.

Kristýna Fojtíková, žákyně školy: „Momentálně máme kafe, čaj, potom ještě zákusky, chlebíčky a nebo perníčky. Buď jsou malé nebo velké, s barvami Ukrajiny.“

Vojtěch Kolda, žáky školy: „My jsme vlastně dělali ty perníčky, jak už se zmiňovalo a vlastně jsme je dělali tak všichni dohromady. Kafe tady děláme, děláme podle toho, jaký máme pressovač a teď momentálně děláme presso.“

Všechny vybrané peníze škola pošle nadaci Člověk v tísni. Jen za prvních pár hodin provozu kavárny to bylo přes šest tisíc korun. Tato sbírka navíc nebyla jedinou aktivitou školy. Na pomoc Ukrajině poputuje také výtěžek školou pořádaného blešího trhu.

---

Krátké zprávy, 9. 3. 2022, 3

V nově zřízeném Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině na Černé louce bylo za prvních 24 hodin odbaveno 896 uprchlíků. Je to více než za celý uplynulý týden.

Právě probíhá 16. ročník soutěže Stavba Moravskoslezského kraje. Zájemci mohou přihlásit svá stavební díla do 15. března. Soutěž je přehlídkou nejzajímavějších realizovaných projektů na území regionu.

---


Na Ukrajinu vyrazily dopoledne z Ostravy sanitky

Velmi významná pomoc vyrazila na Ukrajinu z Ostravy. Záchranná služba MS kraje totiž prostřednictvím Českého červeného kříže vyslala na východ plně vybavené sanitky. Tamní zdravotníci je tak mohou okamžitě vyslat zachraňovat životy.

Peníze, potraviny, oblečení, ale i vojenská technika směřuje nyní na Ukrajinu z různých koutů naší země. Z Ostravy navíc ale vyrazilo 5 sanitek, což je velmi důležité a může to znamenat spoustu zachráněných lidských životů. Zdravotnická záchranná služba je darovala Českému červenému kříži.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: „Starší sanitky by za normálních okolností byly s nejvyšší pravděpodobností prodány. Nápad věnovat je ukrajinskému Červenému kříži nás nadchl, rada kraje tento návrh jednomyslně schválila. Sanitky sice nejsou nové, ale jsou ve velmi dobrém stavu, jsou pravidelně servisované a čerstvě mají po kontrole technického stavu. Jsou vybavené zdravotnickou i transportní technikou, takže bezprostředně po příjezdu na Ukrajinu mohou začít sloužit přepravě pacientů. Po doplnění léčiv pak mohou fungovat i jako vozidla rychlé zdravotnické pomoci."

Červený kříž sanitky nejprve na Ukrajinu zapůjčí, ale až bude více času, vyřídí se i potřebné doklad k jejich darování. 

Alžběta Hrabovská, ředitelka Českého červeného kříže Ostrava: "Sanitní vozy jsou v tuto chvíli pro ně úplně to nejcennější, co mohou mít. Nemocnice jsou bombardovány, podmínky tam nejsou dobré a ta sanitka je jediný možný prostředek, jak se za zraněnými dostat a pomoci jim." 

Problém s řidiči sanitek nebyl. Přihlásili se dobrovolně a jsou hrdí, že mohu pomoci i takto. Doposud se uprchlíkům věnovali především v asistenčním centru. 

Daniel Giera, velitel konvoje sanitek ČČK,: "Samotná cesta a příjezd na Ukrajinu v nás zatím žádný strach nevzbuzuje, uvidíme, jak to bude po cestě. Čeká nás cesta přes celé Slovensko, pojedeme asi 6 hodin." 

Sanitky vyrazily přesně v 10 hodin a musejí spěchat, protože od 22 hodin je na Ukrajině zákaz vycházení. Konvoj doprovází hasiči, kteří pak řidiče přivezou zpátky. 

---

ADRA A Heimstaden společně pomáhají lidem z Ukrajiny

Pomocnou ruku lidem z Ukrajiny společně podaly i dvě organizace, ADRA a vlastník bytů společnost Heimstaden. V těchto dnech třídí darované věci a vybavují jimi bytové jednotky, které poslouží jako dočasný domov uprchlíkům.

Sklady humanitární organizace ADRA jsou plné nejrůznějších věcí, které lidé věnovali na pomoc lidem z Ukrajiny. Dobrovolníci je v těchto dnech třídí a kompletují, aby je následně převezli do bytů, kde budou uprchlíci bydlet.

Marcela Holková, vedoucí sociálního šatníku ADRY v Karviné: "Tato pomoc je určena do rodin, které tady přijíždí z Ukrajiny a těmito věcmi se vybavují holobyty, které připravujeme pro ně. Do bytu je třeba všechno, takže kuchyňské náčiní, povlečení, ručníky, hygiena, drogerie, takže to, co je u nás normální, to potřebujeme i do těch nových holobytů."

Byty lidem z Ukrajiny poskytne společnost Heimstaden napříč celým regionem.

Kateřina Piechowicz, mluvčí společnost Heimstaden: "Okamžitě po vypuknutí konfliktu jsme dali vládě potažmo Správě uprchlických zařízení k dispozici 500 bytů, které mohou lidé z Ukrajiny bezplatně využívat včetně energií. Ve spolupráci s ADROU a Textilní bankou a díky kolegům a dobrovolníkům jsme schopni rodinám zajistit základní vybavení a pomoci se v našem regionu zorientovat."

Žádosti postupně narůstají, v příštím týdnu očekává společnost Heimastaden příjezd pěstounských rodin a pro ně hledají vhodné byty.

---

Krátké zprávy, 8. 3. 2022, 4

Ostravští zastupitelé ve středu schválili 15 milionů korun na pomoc pro Ukrajinu. Peníze jsou rozděleny do tří částí, každá bude bude sloužit k jiným účelům. Nejdelší diskuze byla o částce 5 milionů korun, která má sloužit k nákupu obranného vojenského materiálu.

---

Historická budova na Klicperově ulici už slouží dětem

V Ostravě-Mariánských Horách prošla kompletní rekonstrukcí historická budova na Klicperově ulici, která dlouhá léta chátrala. Radnice ji získala od MS kraje a opravit se ji podařilo díky dotacím z EU a ostravského magistrátu.

Základní škola Gen. Janka v Ostravě-Mariánských Horách se dočkala nové školy. Její detašované pracoviště vzniklo kompletní rekonstrukcí jedné z nejkrásnějších historických budov v obvodu. Budovy na Klicperově ulici.

Šárka Fehérová, ředitelka ZŠ Gen. Janka: “Už budeme moci děti rozdělovat pravidelně do méně početných tříd, což je pro nás prioritou a tady tato rekonstrukce se nám opravdu povedla. Jednak jsme dostali pochvalu za architekturu a všem se to úžasně líbí.”

Patrik Hujdus Nezávislí), starosta MOb Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky: “Je to školní budova, kterou jsme před lety získali od MS kraje. Ta budova nebyla v dobrém technickém stavu, takže v roce 2019 jsme naplánovali velmi odvážnou rekonstrukci, kdy začali projektanti vymýšlet, jak by se ta budova mohla změnit. Navrhli ji historický ráz, aby opravdu zůstaly ty historické prvky zachovány, což se podařilo.”

Škola získala i nový výtah, díky kterému je bezbariérová. Umístěn byl tak, aby nenarušoval architekturu budovy.

Anketa: žáci ZŠ Gen. Janka: “Moc se mi líbí, je tu pěkně vymalováno.”

“Líbí se mi strašně škola. je totiž krásně vyzdobená a je fakt hezká.”

Ve škole sídlí i centrum Sluníčko a nechybí v ní ani přípravná třída a velká družinová učebna.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
09. března 2022, 17:00

Češka žijící na Ukrajině prchala s dítětem rychle domů

Dvacet kilometrů pěšky musela zvládnout mladá česká maminka, která žije na Ukrajině. Tlačenice v koloně zoufalých lidí byla tak velká, že se bála o život dítěte. Do rodné Horní Suché se nakonec po dvou dnech dostala. Ženě ihned pomohl místní spolek Tulipán a také radnice.

22letá paní Kristina z Horní Suché se vdala na Ukrajinu, kde se jim narodila dcera Emilly. Poklidný život na vesnici se během okamžiku změnil a ona i se sedmiměsíční holčičkou musela rychle utéct. Cesta na polské hranice byla děsivá.

paní Kristina: “Odvezli nás co nejblíže k hranicím a potom jsme šly dvacet kilometrů pěšky s kočárkem a bylo to psychicky náročné, jelikož se tam lidé na sebe tlačili, tlačili se na kočárek. Jednu chvíli jsem myslela, že mi udusí malou. Už jsem se tam potom i zhroutila.”

Manžel paní Kristiny nyní se zbraní v ruce hlídá jejich vesnici.

paní Kristina: "Včera mi psal, že ve Stryju, což je město asi dvacet minut od nás, že už jezdí tanky, tak nevím, co bude zítra.”

Žena se obrátila o pomoc na spolek Tulipán, který následně kontaktoval radnici.

Josef Žerdík, místostarosta Horní Suché: "Doufám, že si zvyknou babičky, protože se nám uvolnilo místo v domově s pečovatelskou službou přímo pod úřadem. Je to maličké, ale já myslím, že pro ty dvě dívky to stačí. Oblečení je, jídlo je, ubytování je, elektrika dneska nebo zítra." 

Materiální pomoc mladá maminka už nepotřebuje, zůstala však naprosto bez prostředků. Pokud by chtěl někdo paní Kristinu finančně podpořit, může tak učinit prostřednictvím spolku Tulipán.

---

Na bruntálském Petrinu pomáhají Ukrajině

V září loňského roku zahájila v Bruntále činnost síť školních podnikatelských inkubátorů na základních školách. Ty se nyní vedle své hlavní činnosti rozhodly přispět k pomoci válkou postižené Ukrajině. Příkladem je školní coworkové centrum na Základní škole Petrin.

Jedním z pracovišť podnikatelského inkubátoru na Petrinu je i žákovská kuchyňka a kavárna.

Milena Zatloukalová, ředitelka školy: „Právě se nacházíme v naší nové odborné coworkové učebně, kde se každé úterý žáci snaží provozovat školní kavárnu. Dnes je to výjimečné v tom, že žáci se rozhodli ze sponzorských darů napéct různé cukrářské výrobky a udělat chlebíčky a přitom vybírají dobrovolný příspěvek na pomoc Ukrajině."

Děti se učí podnikat ve službách i obsluhovat. Svá pracoviště přitom využívají pro organizaci sbírky pro Ukrajinu.

Barbora Holbová, lektorka kroužku vařeni: „Dnes nabízíme chlebíčky, máme perníčky s vlajkou Ukrajiny, máme ovocné dezerty, které děti připravují. Máme placky z průmyslové školy a domluvili jsme se na jejich prodeji tady u nás v kavárně.“

Výrobky pro kavárnu děti vyrábějí samy v kuchyňce, rovněž pořízené z projektu podnikatelského inkubátoru.

Kristýna Fojtíková, žákyně školy: „Momentálně máme kafe, čaj, potom ještě zákusky, chlebíčky a nebo perníčky. Buď jsou malé nebo velké, s barvami Ukrajiny.“

Vojtěch Kolda, žáky školy: „My jsme vlastně dělali ty perníčky, jak už se zmiňovalo a vlastně jsme je dělali tak všichni dohromady. Kafe tady děláme, děláme podle toho, jaký máme pressovač a teď momentálně děláme presso.“

Všechny vybrané peníze škola pošle nadaci Člověk v tísni. Jen za prvních pár hodin provozu kavárny to bylo přes šest tisíc korun. Tato sbírka navíc nebyla jedinou aktivitou školy. Na pomoc Ukrajině poputuje také výtěžek školou pořádaného blešího trhu.

---

Krátké zprávy, 9. 3. 2022, 3

V nově zřízeném Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině na Černé louce bylo za prvních 24 hodin odbaveno 896 uprchlíků. Je to více než za celý uplynulý týden.

Právě probíhá 16. ročník soutěže Stavba Moravskoslezského kraje. Zájemci mohou přihlásit svá stavební díla do 15. března. Soutěž je přehlídkou nejzajímavějších realizovaných projektů na území regionu.

---


Na Ukrajinu vyrazily dopoledne z Ostravy sanitky

Velmi významná pomoc vyrazila na Ukrajinu z Ostravy. Záchranná služba MS kraje totiž prostřednictvím Českého červeného kříže vyslala na východ plně vybavené sanitky. Tamní zdravotníci je tak mohou okamžitě vyslat zachraňovat životy.

Peníze, potraviny, oblečení, ale i vojenská technika směřuje nyní na Ukrajinu z různých koutů naší země. Z Ostravy navíc ale vyrazilo 5 sanitek, což je velmi důležité a může to znamenat spoustu zachráněných lidských životů. Zdravotnická záchranná služba je darovala Českému červenému kříži.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: „Starší sanitky by za normálních okolností byly s nejvyšší pravděpodobností prodány. Nápad věnovat je ukrajinskému Červenému kříži nás nadchl, rada kraje tento návrh jednomyslně schválila. Sanitky sice nejsou nové, ale jsou ve velmi dobrém stavu, jsou pravidelně servisované a čerstvě mají po kontrole technického stavu. Jsou vybavené zdravotnickou i transportní technikou, takže bezprostředně po příjezdu na Ukrajinu mohou začít sloužit přepravě pacientů. Po doplnění léčiv pak mohou fungovat i jako vozidla rychlé zdravotnické pomoci."

Červený kříž sanitky nejprve na Ukrajinu zapůjčí, ale až bude více času, vyřídí se i potřebné doklad k jejich darování. 

Alžběta Hrabovská, ředitelka Českého červeného kříže Ostrava: "Sanitní vozy jsou v tuto chvíli pro ně úplně to nejcennější, co mohou mít. Nemocnice jsou bombardovány, podmínky tam nejsou dobré a ta sanitka je jediný možný prostředek, jak se za zraněnými dostat a pomoci jim." 

Problém s řidiči sanitek nebyl. Přihlásili se dobrovolně a jsou hrdí, že mohu pomoci i takto. Doposud se uprchlíkům věnovali především v asistenčním centru. 

Daniel Giera, velitel konvoje sanitek ČČK,: "Samotná cesta a příjezd na Ukrajinu v nás zatím žádný strach nevzbuzuje, uvidíme, jak to bude po cestě. Čeká nás cesta přes celé Slovensko, pojedeme asi 6 hodin." 

Sanitky vyrazily přesně v 10 hodin a musejí spěchat, protože od 22 hodin je na Ukrajině zákaz vycházení. Konvoj doprovází hasiči, kteří pak řidiče přivezou zpátky. 

---

ADRA A Heimstaden společně pomáhají lidem z Ukrajiny

Pomocnou ruku lidem z Ukrajiny společně podaly i dvě organizace, ADRA a vlastník bytů společnost Heimstaden. V těchto dnech třídí darované věci a vybavují jimi bytové jednotky, které poslouží jako dočasný domov uprchlíkům.

Sklady humanitární organizace ADRA jsou plné nejrůznějších věcí, které lidé věnovali na pomoc lidem z Ukrajiny. Dobrovolníci je v těchto dnech třídí a kompletují, aby je následně převezli do bytů, kde budou uprchlíci bydlet.

Marcela Holková, vedoucí sociálního šatníku ADRY v Karviné: "Tato pomoc je určena do rodin, které tady přijíždí z Ukrajiny a těmito věcmi se vybavují holobyty, které připravujeme pro ně. Do bytu je třeba všechno, takže kuchyňské náčiní, povlečení, ručníky, hygiena, drogerie, takže to, co je u nás normální, to potřebujeme i do těch nových holobytů."

Byty lidem z Ukrajiny poskytne společnost Heimstaden napříč celým regionem.

Kateřina Piechowicz, mluvčí společnost Heimstaden: "Okamžitě po vypuknutí konfliktu jsme dali vládě potažmo Správě uprchlických zařízení k dispozici 500 bytů, které mohou lidé z Ukrajiny bezplatně využívat včetně energií. Ve spolupráci s ADROU a Textilní bankou a díky kolegům a dobrovolníkům jsme schopni rodinám zajistit základní vybavení a pomoci se v našem regionu zorientovat."

Žádosti postupně narůstají, v příštím týdnu očekává společnost Heimastaden příjezd pěstounských rodin a pro ně hledají vhodné byty.

---

Krátké zprávy, 8. 3. 2022, 4

Ostravští zastupitelé ve středu schválili 15 milionů korun na pomoc pro Ukrajinu. Peníze jsou rozděleny do tří částí, každá bude bude sloužit k jiným účelům. Nejdelší diskuze byla o částce 5 milionů korun, která má sloužit k nákupu obranného vojenského materiálu.

---

Historická budova na Klicperově ulici už slouží dětem

V Ostravě-Mariánských Horách prošla kompletní rekonstrukcí historická budova na Klicperově ulici, která dlouhá léta chátrala. Radnice ji získala od MS kraje a opravit se ji podařilo díky dotacím z EU a ostravského magistrátu.

Základní škola Gen. Janka v Ostravě-Mariánských Horách se dočkala nové školy. Její detašované pracoviště vzniklo kompletní rekonstrukcí jedné z nejkrásnějších historických budov v obvodu. Budovy na Klicperově ulici.

Šárka Fehérová, ředitelka ZŠ Gen. Janka: “Už budeme moci děti rozdělovat pravidelně do méně početných tříd, což je pro nás prioritou a tady tato rekonstrukce se nám opravdu povedla. Jednak jsme dostali pochvalu za architekturu a všem se to úžasně líbí.”

Patrik Hujdus Nezávislí), starosta MOb Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky: “Je to školní budova, kterou jsme před lety získali od MS kraje. Ta budova nebyla v dobrém technickém stavu, takže v roce 2019 jsme naplánovali velmi odvážnou rekonstrukci, kdy začali projektanti vymýšlet, jak by se ta budova mohla změnit. Navrhli ji historický ráz, aby opravdu zůstaly ty historické prvky zachovány, což se podařilo.”

Škola získala i nový výtah, díky kterému je bezbariérová. Umístěn byl tak, aby nenarušoval architekturu budovy.

Anketa: žáci ZŠ Gen. Janka: “Moc se mi líbí, je tu pěkně vymalováno.”

“Líbí se mi strašně škola. je totiž krásně vyzdobená a je fakt hezká.”

Ve škole sídlí i centrum Sluníčko a nechybí v ní ani přípravná třída a velká družinová učebna.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-09-03-2022-17-00