Na začátku záchrany života byli vycvičení policisté
Řetězec přežití, na jehož začátku byla policejní hlídka, znamená záchranu života pro muže, který v Ostravě zkolaboval přímo na ulici. Policisté zahájili oživování, které přebrala záchranná služba a dokončili zdravotníci v nemocnici.
Policisté obvodního oddělení Ostrava-Hrabůvka vykonávali běžnou hlídkovou službu ve svém rajónu. Když projížděli průmyslovou zónou Hrabová všimli si hloučku lidí na zastávce a na zemi ležícího muže. Nezaváhali ani vteřinu.
Tomáš Kocmánek, zasahující policista: "Hned jsme viděli, že nedýchá, je promodralý, pohmatem jsme zjistili, že má zástavu srdce a tak jsme zahájili resuscitaci. Kolega zajišťoval průchodnost dýchacích cesta a já jsem masíroval."
Svědkyně, která stála na zastávce, zavolala i záchrannou službu. Telefon přepnula na handsfree a operátor vedl policisty při první pomoci.
hovor s operátorem zdravotnické záchranné služby: "Já jsme v policista. Výborně, takže sto krát za minutu, 5 - 6 cm do hloubky teď, teď, teď."
Zatímco policista masíroval muži srdce, záchranka se už řítila na místo události.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Za šest minut od kontaktování linky tísňového volání dorazila na místo první posádka ZZS a převzala si pacienta do odborné péče. Ten se nacházel ve stavu selhání základních životních funkcí."
Záchranáři pak muže přepravili do nemocnice. Podle lékaře z jednotky intenzivní péče přispěl k záchraně pacienta řetězec přežití, který fungoval perfektně už od svědků, přes policisty, zdravotníky až po nemocnici. Díky všem článkům řetězce je muž naživu.
---
O Den ledvin v havířovské nemocnici byl menší zájem
Havířovská nemocnice uspořádala po tříleté covidové pauze opět preventivní akci Den ledvin. Zdravotníci čekali, že čekárna bude tradičně praskat ve švech. To se však nestalo a lidí přišlo znatelně méně.
Říká se, že ledviny nebolí a když bolí, má pacient už vážné problémy. Že není něco v pořádku přitom odhalí jednoduché vyšetření jako je změření krevního tlaku, hladiny cukru v krvi a test z moči. Právě tato preventivní vyšetření si mohli nechat udělat lidé v nemocnici v Havířově, která opět uspořádala Den ledvin.
Veronika Zagrobová Kráľová, primářka nefrologické ambulance: "Oni nemusí vůbec vědět, že mají problém s tlakem, protože ani vysoký tlak nebolí. Pak už se k nám dostane a často se to stává, že přijdou jenom s tím, že mají špatně korigovaný tlak a už je tam i to poškození ledvin."
anketa: “Ledviny máme zdravé, a proto, že máme trochu zvýšený tlak a z toho jsou právě nemoci ledvin, tak právě proto jsme přišly. A říkala paní doktorka, že tu budu strašit ještě dalších dvacet let.”
anketa: "Tři měsíce zpátky se mi objevily kameny v ledvině a musel jsem si je nechat vytáhnout. Takže jsem se přišel otestovat, jestli jsem v pořádku.”
Bohužel preventivního dne lidé moc nevyužili. Takto to v čekárně nefrologické ambulance vypadalo při poslední akci. Nebylo se doslova kam hnout.
Irma Kaňová, PR manažer Nemocnice Havířov: "Dnešní den ledvin je znovu obnovená tradice, kdy jsme měli tříletou pauzu bohužel kvůli covidu a je to vidět, že si lidé odvykli chodit na tyto preventivní akce. Je to škoda."
Na preventivní vyšetření ledvin by měli pravidelně co čtyři roky chodit lidé nad padesát let, také lidé s genetickou predispozicí a jednou ročně pak pacienti, kteří se léčí s vysokým krevním tlakem.
---
Zprávy krátké 9. 3. 2023 16.00 - 1
Fakultní nemocnici Ostrava navštívila ředitelka české pobočky Světové zdravotnické organizace Zsofia Pusztai. Zjišťovala informace o organizaci péče o dětské pacienty na psychiatrickém oddělení. Členové multidisciplinárního týmu oddělení jsou totiž aktivně zapojeni do projektu na pomoc ukrajinským uprchlíkům, který WHO finančně podporuje.
Policie vyšetřuje tragickou dopravní nehodu, která se stala ve středu 8. března před 18. hodinou v Ostravě-Heřmanicích. Na ulici Koněvova devětašedesátiletý řidič v autě Dacia vyjel ze silnici a narazil do plotu. I přes rychlou pomoc zemřel. Policistům by pomohly výpovědi případných svědků nebo záznamy z palubních kamer projíždějících vozidel.
---
Nová cvičná kuchyň pro klienty chráněného bydlení
Klienti chráněného bydlení opavské Charity mají novu cvičnou kuchyň, kde se učí společně vařit. Je prostorná a plná moderních spotřebičů. Prostor za kuchyní, slouží nejen jako jídelna, ale také jako místnost pro setkávání.
Klienty chráněného bydlení Charity Opava jsou lidé s psychickými problémy, jejichž zdravotní stav jim nedovoluje, aby vedli zcela samostatný život. Pod dohledem zdejších pracovníků ale mohou dobře zvládat některé činnosti z běžného života. Třeba vaření, u kterého se několikrát týdně scházejí.
Pavel Gilášek, pracovník v sociálních službách, Charita Opava: „Snažím se dělat recepty co nejjednodušší. Takové, aby u nich mohli klienti spolupracovat, a taky se něco naučili. Nezvládnou třeba celý recept, ale třeba alespoň jednoduchý postup, který pak využijí při vaření u sebe doma.“
Koprová omáčka, vepřové výpečky nebo zapečené těstoviny... A spoustu dalších receptů se ve cvičné kuchyni naučí připravovat.
Karel, klient chráněného bydlení, Charita Opava: „Já teď míchám bramborový guláš. Dělám to opatrně, ať se mi to nepřipálí.“
Kvůli nedostatku prostoru dříve vařili ve stísněných suterénních místnostech chráněného bydlení. To však bylo zcela nevyhovující.
Kateřina Víchová vedoucí Chráněného bydlení, Charita Opava „Tím pádem to s sebou nese zvýšenou vlhkost, je tam i šero. V podstatě to znamenalo při každém přívalovém dešti či větší bouřce se tam dostávala voda. Takže z hygienických ohledů to nesplňovalo na 100 % jak by měla kuchyně vypadat.“
Nyní mají k dispozici prostornou, nově zařízenou kuchyň, která vznikla v 1. patře. Je tady nová kuchyňská linka s troubou a indukční varnou deskou.
Pavel Gilášek, pracovník v sociálních službách, Charita Opava: „Je to větší plocha, mohu tam dát větší hrnce, větší nádobí. A každou plotýnku si mohu nastavit časově zvlášť a nemusím hlídat, ať se mi něco nepřipálí.“
V nové kuchyni se připravují nejen tradiční česká jídla, ale také třeba francouzské pokrmy, které má v oblibě Pavel Gilášek. Ten s klienty vaří už dvě desetiletí.
Ovšem prostřením stolu nic nekončí, ale právě začíná. Na řadě jsou příjemné chvíle u společného jídla a také povídání.
---
Tři ulice na Slezské Ostravě procházejí velkou rekonstrukcí
Tři ulice na Slezské procházejí důležitou rekonstrukcí. Aktuálně probíhá oprava kanalizace a poté bude následovat nový povrch i chodníky. Připravuje se také instalace zapuštěných kontejnerů na komunální odpad. Celkové náklady vyjdou na téměř 27 milionů korun.
Slezská Ostrava začala v březnu s náročnou a rozsáhlou rekonstrukcí ulic Zámostní, Vilová a Sazečská.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Jedná se o dlouho připravovanou investiční akci, která defacto stála od roku 2004. A to z důvodů špatného stavu kanalizace. Nám se v minulých letech podařilo sehnat finanční prostředky právě na opravu kanalizace, která v těchto dnech probíhá. A na ni pozvolna naváže právě oprava povrchu komunikací. Jak vozovky, tak chodníků na zmíněných třech ulicích. Tyto vozovky i chodníky jsou ve velmi špatném technickém stavu. Na což si často stěžovali například rodiče, kteří vozili své děti do školky na ulici Zámostní. Proto věříme, že bude oceněna rekonstrukce těchto ulic. Zároveň vznikne nová piazzetta mezi ulicemi Zámostní a Sazečská. A bude také upraven celkově veřejný prostor."
Vladimír Lyčka (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: "Ty práce na kanalizaci a vodě by měly trvat zhruba do konce března. A potom bychom měli pokračovat my na rekonstrukci těchto ulic. Včetně samozřejmě chodníků a sadových a parkových úprav. Tuto akci provádějí Inženýrské dopravní stavby Olomouc a veřejná zakázka je za necelých 27 milionů korun. Souběžně probíhá tady rekonstrukce nebo spíš zhotovení čtyř polozapuštěných kontejnerů. Tady na ulici Zámostní, kde v podstatě jsme i v souladu a jsme rádi za součinnost s paní Řepkovou, majitelkou sousedního pozemku a rovněž té budovy, kde se snažíme i podchytit ujíždění svahu, pokud by nastalo. Tak abychom byli v souladu. Takže toto jsou teď hlavní věci, které tady probíhají."
Instalace nových kontejnerů by měla být hotová do konce března. Opravy silnic a chodníků by měly trvat až do konce listopadu. V ulicích bude umístěn také nový mobiliář a rozsáhlou obměnou projde i zeleň.
---
Zprávy krátké 9. 3. 2023 16.00 - 2
Na půdě gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci vznikne holubník řízený počítačem. Škola navázala spolupráci s ostravskou iniciativou Městské holubníky a chce přirozeným způsobem pomoct snižovat populaci divokých holubů. Do projektu se zapojí i žáci. Na místě budou kamery, váhy a počítadla. Hlavním principem regulace je výměna vajíček holubů za atrapy.
Tři největší česká města Praha, Brno, Ostrava a společně s nimi i Moravskoslezský kraj se od 14. do 17. března budou dohromady prezentovat na dalším ročníku MIPIM ve Francii. Jde o prestižní veletrh investičních příležitostí ve městě Cannes.
---
Nejlepší truhlář se učí v novojičínské škole
Nejlepší mladý truhlář se učí v novojičínské škole. Lukáš Kléz, učeň teprve prvního ročníku Střední školy technické a zemědělské, se stal ve svém oboru mistrem republiky. Vyrobil dokonalou stoličku.
V oboru truhlář Střední školy technické a zemědělské v Novém Jičíně se Lukáš Klézl učí teprve pár měsíců, a už je v tomto řemesle mistrem České republiky. Na soutěži, kterou vyhlašuje Klastr českých nábytkářů a konala se v rámci Veletrhu nábytku a interiérového designu v Brně, vyrobil nejdokonalejší stoličku.
Lukáš Klézl, SŠ technická a zemědělská Nový Jičín: “Ze začátku se mi moc nedařilo, ale potom jsem se nějak chytlo už to šlo. Hodnotili výrobu, bezpečnost práce, celkový vzhled a čas.”
Soutěže se zúčastnili učni z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska. Na splnění úkolu měli pět hodin, Lukáš Klézl vynikl i tím, že už po dvou a půl hodinách byl se základní prací hotovou a dolaďoval povrchovou úpravu.
Barbora Bezunková, ředitelka SŠ technické a zemědělské Nový Jičín: “On už vyhrál regionální kolo v rámci Moravskoslezského kraje a postoupil a teď tedy vyhrál první místo v republice. Je to obrovský úspěch i proto, že je žákem prvního ročníku a soutěžil s mnohem staršími truhláři.”
Zdeněk Černoch, učitel odborného výcviku, SŠ technické a zemědělské Nový Jičín: “Vnímám to pořád s takovým dojetím, jako učitel praxe toho kluka se musím hluboce poklonit jeho vědomostem. Za 22 let, co pracuji ve školství, jsem ještě u nikoho neviděl, že by dělal a učil se s takovou pokorou.”
Zajímavostí je, že před pěti lety dosáhl stejného úspěchu, prvního místa v republikové soutěži, i Lukášův starší bratr, který se v této škole učil stejnému řemeslu.
---