Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Hornickém muzeu vystavují ponorku z orlických vražd
  • MK přispělo na obnovu kulturních památek na Opavsku
  • Lupič táhl seniorku po zemi 10 metrů
  • Zastávky MHD na Michálkovické procházejí modernizací
  • Vodní záchranáři apelují, aby byli lidé u vody zodpovědní

V Hornickém muzeu vystavují ponorku z orlických vražd

Hornické muzeum získalo unikátní exponát. Návštěvníci si mohou na vlastní oči prohlédnout miniponorku, která pomohla k objasnění tzv. orlických vražd. Na dně Orlíku našla sudy s popravenými lidmi. Obsluhovali ji potápěči báňské záchranné služby.

Důležitou roli ve vyřešení orlických vražd hrála Hlavní báňská záchranná služba z Ostravy. Pouze její potápěči měli techniku na ponor do hloubky 40 metrů. Tak hluboko totiž ležely sudy s těly zavražděných. Neocenitelnou roli sehrála miniponorka "Columbo One", která je nyní k vidění v Hornickém muzeu na Landeku.

Dalibor Tekiela, účastník pátrání v Orlické přehradě: "Byly tam velice složité podmínky, velice malá viditelnost, bahno se vířilo při manipulaci s tou ponorkou. Tam se vlastně vychytaly všechny mouchy a ti operátoři se tam vlastně učili pracovat v těžkých podmínkách. Byli vhozeni do ohně." 

Ponorka je ovládána operátorem z hladiny. Pohybovat se může až v hloubce 300 metrů. Pohon zajišťují vrtulové motory umožňující pohyb vpřed a vzad, boční pohyby. Prohlídku ponorky s výkladem o orlických vraždách  muzeum doporučuje až od 15 let. 

Ján Hlobil, ředitel Hornického muzea Landek Park: "Důležitou součástí tohoto zážitkového programu je prezentace odborné zkušenosti a speciální techniky v extrémních podmínkách báňského záchranářství."

Ponorka je součástí zážitkového okruhu „S haviřem na šichtě!“ i klasických prohlídek a na Landeku je zapůjčena do 10. záři. Kvůli omezené kapacitě muzeum doporučuje objednávku přes internet. 

---

MK přispělo na obnovu kulturních památek na Opavsku

Ministerstvo kultury také letos poskytlo peníze na obnovu kulturních památek na Opavsku. V rámci programu „Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností“ na ně uvolnilo více než 600 tisíc korun.

Hned 4 chráněné budovy na Opavsku projdou částečnou rekonstrukcí díky dotacím z Ministerstva kultury. Jedná se o 3 kostely a jeden zámek.

Martin Dostál, referent odboru rozvoje města a strategického plánování opavské radnice: “V rámci našeho správního obvodu bylo vyčleněno přes 606 tisíc korun. Víceméně to směřuje na specifické stavební práce. V Opavě se jedná o kostel v Opavě Kateřinkách, v Háji ve Slezsku je to tuším kostel sv. Valentina, pokud se nepletu a ve Stěbořicích se jedná o tamní kostel, který je památkově chráněný.”

V kostele sv. Kateřiny v Opavě peníze poputují na obnovu kůru, v kostele sv. Valentina v Háji ve Slezsku na opravu fasády na věži a v kostele ve Stěbořicích na restaurování svatostánku hlavního oltáře.

Z dotací se radoval i zámek v Jezdkovicích, který za získané peníze chce opravit dřevěné schodiště vedoucí na půdu.

Věra Burdová, starostka Jezdkovic: “Jedná se konkrétně o repasy nášlapů, o repasy dvoukřídlových dveří. Takové vnitřní dveře, které se nacházejí na to schodiště, dojde k obnově kovového madla a také kovových dveří včetně zámku."


Od zahájení dotačního programu už bylo na Opavsku obnoveno bezpočet kulturních památek, na které stát uvolnil více než 10 a půl milionů korun.

---

Krátké zprávy, 9. 8. 2023 17:00 - 1

Frýdek-Místek se pustil do oprav komunikací. Aktuálně přišla na řadu silnice v části Ostravské ulice, a to v úseku před křižovatkou s ulicí 8. pěšího pluku a končící za křižovatkou s ulicí ČSA. Následně se technické služby přemístí i do frýdeckých ulic Na Kopci, Javorová a Habrová. A v Místku opraví povrch Bezručovy ulice, poblíž autobusového zálivu u Ještěra.

Zemědělci v Moravskoslezském kraji mají sklizeno necelých 30 % polí osetých obilím. Průměrný výnos je zatím vyšší než loni. Je to 7,12 tuny z hektaru. Loni to v prvním srpnovém týdnu bylo 6,72 tuny z hektaru, tehdy ale bylo sklizeno přes 64 % ploch s obilím. Sklizeno je také asi 78 % polí řepky.

---

Lupič táhl seniorku po zemi 10 metrů

Ostravským kriminalistům se podařilo usvědčit lupiče, který doslova řádil po celé Evropě. V Ostravě přepadl seniorku a vyrval jí z rukou kabelku. Zadržen byl v Rumunsku, které ho vydalo české justici.

Loni v říjnu volala svědkyně na tísňovou linku policie, že viděla loupež v Ostravě-Porubě na Vřesinské ulici. Lupič si počínal velmi surově a jeho obětí se stala 75letá žena. 

telefonát na tísňovou linku: "Chtěla bych nahlásit krádež kabelky přímo na ulici. Já jsem svědek a viděla jsem jak pan vystoupil z auta, paní strhl kabelku a shodil jí na zem a s kabelkou ujeli. 

Radim Bena, vedoucí 9. oddělení obecné kriminality Ostrava: "Sáhl ji na popruh kabelky, kterou seniorka držela v ruce, začal se s ní o ni přetahovat, shodil ji při tom na zem a několik metrů ji po zemi táhnul. Nakonec se mu podařilo kabelky zmocnit."

Při pátrání se policisté nestačili divit. Ukázalo se, že jde o gang dvou manželských párů z Rumunska, který jezdí po Česku, vydává se za hluchoněmé a vybírá peníze. Loupež byla prý sólo akce 24letého mladíka. Gang asi získával peníze podobným způsobem po celé Evropě. Interpol zadržel mladíka v Rumunska odkud byl předán do Ostravy.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař 9. oddělení obecné kriminality Ostrava muže obvinil ze zvlášť závažného zločinu loupeže. Ten s kriminalisty spolupracoval, ke svému jednání se plně doznal. V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody od dvou do deseti let. Také byl podán podnět na vzetí do vazby, který byl soudcem akceptován."

Policisté také zjistili, že si gang zřejmě přišel na slušné peníze, protože většinou bydlel v drahých hotelech a stavoval se v kvalitních restauracích. 

---

Zastávky MHD na Michálkovické procházejí modernizací

Chodníky v ulici Michálkovická ve Slezské Ostravě procházejí rozsáhlou rekonstrukcí za téměř 26,5 milionu korun. Součástí stavby je také rekonstrukce osmi zastávek městské hromadné dopravy, které získají novou podobu a sjednocený vzhled v duchu obvodu Slezská Ostrava.

V Michálkovické ulici na Slezské Ostravě probíhá intenzivní pracovní ruch.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "V rámci opravy Michálkovické ulice dochází zejména k opravě chodníků podél této ulice. A to v úseku delším než 1 kilometr. Opravujeme chodníky po obou stranách. Proto je tato stavba rozetapizována. Aktuálně začíná šestá etapa. Přičemž od června v koordinaci také se Správou silnic Moravskoslezského kraje, která bude provádět opravu vozovky. Začala tedy již pokládáním jednořádku a zároveň rekonstrukcí ploch, na kterých zastavují trolejbusy."

Celá stavba je rozčleněna na osm úseků, kdy obvod spolupracuje s různými majiteli sítí, kteří využili rozkopání ulice také ke své modernizaci.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Zejména s ohledem na komplikovanou dopravní situaci na ulici Michálkovické, hlavně o víkendech, kdy zde jezdí řada návštěvníků ostravské zoo, tak probíhají práce trochu pomaleji. A to tak, aby nekomplikovaly právě dopravu a umožnily právě plynulý průjezd vozidel. Oprava chodníků by měla končit na přelomu října a listopadu. A nejpozději v listopadu by měla skončit také oprava vozovky ulice Michálkovická."

Stavba vychází na celkem 26,5 milionu korun a přes 18,5 milionu na ni přispělo město Ostrava.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Součástí rekonstrukce ulice Michálkovická je také výměna všech zastávkových přístřešků městské hromadné dopravy, které dodnes byly zděné, případně různé plechové a nebyly již v dobrém stavu. A tyto přístřešky jsou měněny v jednotném vizuálním stylu, který město vydalo právě pro zastávkové přístřešky."

Anketa: "Já jsem velmi spokojena, že se něco děje. Bude to hezké a chce to trpělivost."

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Zastávky přitom vychází z designu, který vzešel z městského obvodu Slezská Ostrava. Byl poprvé použit v roce 2019 na zábradlí na sídlišti Kamenec. Následně tedy společnost, která tato zábradlí realizovala byla oslovena městem, aby vytvořila zastávky, které mají jedinečný design a budou vystihovat právě to, že se nacházíme v Ostravě. Zastávky tak zobrazují například některé ostravské dominanty. Jeden zastávkový přístřešek vychází zhruba na půl milionu korun, přičemž v rámci každé takové výměny dochází také k předláždění prostoru, zabetonování patek takové zastávky a k demolici původních zastávek včetně jejich následného odvezení na skládku."

Nových zastávek bude v ulici Michálkovická celkem 8.

---

Krátké zprávy, 9. 8. 2023 17:00 - 2

V Havířově začne v září modernizace železniční stanice. Správa železnic tak naváže na opravu havířovské nádražní haly a za 3,4 miliardy korun nechá kompletně zrekonstruovat celou staniční část včetně nástupišť. Zhotovitele už má vybraného.

Ostrava také letos přispěje na potřebné opravy hřbitovů na území města. První část dotací směřovala k žadatelům už na jaře. Nyní bylo z rozpočtu vyčleněno pro rekonstrukce hřbitovů jednotlivých městských obvodů 20 milionů korun a 8 milionů na úpravy Ústředního hřbitova ve Slezské Ostravě.

---

Vodní záchranáři apelují, aby byli lidé u vody zodpovědní

Konzumace alkoholu, nedostatečný dozor rodičů nad dětmi dovádějícími ve vodě. To jsou největší rizika na Těrlické přehradě, na které upozorňuje vodní záchranná služba.


Tito dobrovolníci z řad Vodní záchranné služby ČČK na Těrlické přehradě slouží každý den. Zejména v červenci, kdy díky teplému počasí navštívily přehradu tisíce lidí, museli být záchranáři stále připraveni k zásahu. Největší nebezpečí hrozí dětem.

Jan Bolf, Vodní záchranná služba Těrlicko: "Nejdůležitější je dohled rodičů. Jakmile to dítě jde na vodu, tak by mělo mít vestu. Nedodržuje se to. Potkáváme tady děti, skupinka čtyř paddleboardů, děti jsou tam bez vest. Tady na názorné ukázce jste viděli, že dítě bylo bez rodičů, bez pádla, uneslo ho vítr do větší hloubky vzdálené od břehu."

Max Gruszczyk, návštěvník přehrady: "Ano, bál by sem se, určitě bych volal o pomoc a jsem rád, že pro mě přijeli. Já si myslím, že bych určitě neměl dělat nějaké blbosti u vody."

Velkou roli hraje u vody i alkohol.

Lukáš Fojtík, předseda Vodní záchranné služby Těrlicko: "Je to potom znát jak na jejich chování na pláži, tak na chování ve vodě, šlapadlech, lodích. Podle toho na čem zrovna plují. Zásahy máme různorodé. Je to od úplných banálností, že si někdo pořeže nohu, po vykloubené rameno, bezvědomí, alergické reakce."

Záchranáři v letošním roce prozatím naštěstí nemuseli řešit případ utonutí.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
09. srpna 2023, 17:00

V Hornickém muzeu vystavují ponorku z orlických vražd

Hornické muzeum získalo unikátní exponát. Návštěvníci si mohou na vlastní oči prohlédnout miniponorku, která pomohla k objasnění tzv. orlických vražd. Na dně Orlíku našla sudy s popravenými lidmi. Obsluhovali ji potápěči báňské záchranné služby.

Důležitou roli ve vyřešení orlických vražd hrála Hlavní báňská záchranná služba z Ostravy. Pouze její potápěči měli techniku na ponor do hloubky 40 metrů. Tak hluboko totiž ležely sudy s těly zavražděných. Neocenitelnou roli sehrála miniponorka "Columbo One", která je nyní k vidění v Hornickém muzeu na Landeku.

Dalibor Tekiela, účastník pátrání v Orlické přehradě: "Byly tam velice složité podmínky, velice malá viditelnost, bahno se vířilo při manipulaci s tou ponorkou. Tam se vlastně vychytaly všechny mouchy a ti operátoři se tam vlastně učili pracovat v těžkých podmínkách. Byli vhozeni do ohně." 

Ponorka je ovládána operátorem z hladiny. Pohybovat se může až v hloubce 300 metrů. Pohon zajišťují vrtulové motory umožňující pohyb vpřed a vzad, boční pohyby. Prohlídku ponorky s výkladem o orlických vraždách  muzeum doporučuje až od 15 let. 

Ján Hlobil, ředitel Hornického muzea Landek Park: "Důležitou součástí tohoto zážitkového programu je prezentace odborné zkušenosti a speciální techniky v extrémních podmínkách báňského záchranářství."

Ponorka je součástí zážitkového okruhu „S haviřem na šichtě!“ i klasických prohlídek a na Landeku je zapůjčena do 10. záři. Kvůli omezené kapacitě muzeum doporučuje objednávku přes internet. 

---

MK přispělo na obnovu kulturních památek na Opavsku

Ministerstvo kultury také letos poskytlo peníze na obnovu kulturních památek na Opavsku. V rámci programu „Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností“ na ně uvolnilo více než 600 tisíc korun.

Hned 4 chráněné budovy na Opavsku projdou částečnou rekonstrukcí díky dotacím z Ministerstva kultury. Jedná se o 3 kostely a jeden zámek.

Martin Dostál, referent odboru rozvoje města a strategického plánování opavské radnice: “V rámci našeho správního obvodu bylo vyčleněno přes 606 tisíc korun. Víceméně to směřuje na specifické stavební práce. V Opavě se jedná o kostel v Opavě Kateřinkách, v Háji ve Slezsku je to tuším kostel sv. Valentina, pokud se nepletu a ve Stěbořicích se jedná o tamní kostel, který je památkově chráněný.”

V kostele sv. Kateřiny v Opavě peníze poputují na obnovu kůru, v kostele sv. Valentina v Háji ve Slezsku na opravu fasády na věži a v kostele ve Stěbořicích na restaurování svatostánku hlavního oltáře.

Z dotací se radoval i zámek v Jezdkovicích, který za získané peníze chce opravit dřevěné schodiště vedoucí na půdu.

Věra Burdová, starostka Jezdkovic: “Jedná se konkrétně o repasy nášlapů, o repasy dvoukřídlových dveří. Takové vnitřní dveře, které se nacházejí na to schodiště, dojde k obnově kovového madla a také kovových dveří včetně zámku."


Od zahájení dotačního programu už bylo na Opavsku obnoveno bezpočet kulturních památek, na které stát uvolnil více než 10 a půl milionů korun.

---

Krátké zprávy, 9. 8. 2023 17:00 - 1

Frýdek-Místek se pustil do oprav komunikací. Aktuálně přišla na řadu silnice v části Ostravské ulice, a to v úseku před křižovatkou s ulicí 8. pěšího pluku a končící za křižovatkou s ulicí ČSA. Následně se technické služby přemístí i do frýdeckých ulic Na Kopci, Javorová a Habrová. A v Místku opraví povrch Bezručovy ulice, poblíž autobusového zálivu u Ještěra.

Zemědělci v Moravskoslezském kraji mají sklizeno necelých 30 % polí osetých obilím. Průměrný výnos je zatím vyšší než loni. Je to 7,12 tuny z hektaru. Loni to v prvním srpnovém týdnu bylo 6,72 tuny z hektaru, tehdy ale bylo sklizeno přes 64 % ploch s obilím. Sklizeno je také asi 78 % polí řepky.

---

Lupič táhl seniorku po zemi 10 metrů

Ostravským kriminalistům se podařilo usvědčit lupiče, který doslova řádil po celé Evropě. V Ostravě přepadl seniorku a vyrval jí z rukou kabelku. Zadržen byl v Rumunsku, které ho vydalo české justici.

Loni v říjnu volala svědkyně na tísňovou linku policie, že viděla loupež v Ostravě-Porubě na Vřesinské ulici. Lupič si počínal velmi surově a jeho obětí se stala 75letá žena. 

telefonát na tísňovou linku: "Chtěla bych nahlásit krádež kabelky přímo na ulici. Já jsem svědek a viděla jsem jak pan vystoupil z auta, paní strhl kabelku a shodil jí na zem a s kabelkou ujeli. 

Radim Bena, vedoucí 9. oddělení obecné kriminality Ostrava: "Sáhl ji na popruh kabelky, kterou seniorka držela v ruce, začal se s ní o ni přetahovat, shodil ji při tom na zem a několik metrů ji po zemi táhnul. Nakonec se mu podařilo kabelky zmocnit."

Při pátrání se policisté nestačili divit. Ukázalo se, že jde o gang dvou manželských párů z Rumunska, který jezdí po Česku, vydává se za hluchoněmé a vybírá peníze. Loupež byla prý sólo akce 24letého mladíka. Gang asi získával peníze podobným způsobem po celé Evropě. Interpol zadržel mladíka v Rumunska odkud byl předán do Ostravy.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař 9. oddělení obecné kriminality Ostrava muže obvinil ze zvlášť závažného zločinu loupeže. Ten s kriminalisty spolupracoval, ke svému jednání se plně doznal. V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody od dvou do deseti let. Také byl podán podnět na vzetí do vazby, který byl soudcem akceptován."

Policisté také zjistili, že si gang zřejmě přišel na slušné peníze, protože většinou bydlel v drahých hotelech a stavoval se v kvalitních restauracích. 

---

Zastávky MHD na Michálkovické procházejí modernizací

Chodníky v ulici Michálkovická ve Slezské Ostravě procházejí rozsáhlou rekonstrukcí za téměř 26,5 milionu korun. Součástí stavby je také rekonstrukce osmi zastávek městské hromadné dopravy, které získají novou podobu a sjednocený vzhled v duchu obvodu Slezská Ostrava.

V Michálkovické ulici na Slezské Ostravě probíhá intenzivní pracovní ruch.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "V rámci opravy Michálkovické ulice dochází zejména k opravě chodníků podél této ulice. A to v úseku delším než 1 kilometr. Opravujeme chodníky po obou stranách. Proto je tato stavba rozetapizována. Aktuálně začíná šestá etapa. Přičemž od června v koordinaci také se Správou silnic Moravskoslezského kraje, která bude provádět opravu vozovky. Začala tedy již pokládáním jednořádku a zároveň rekonstrukcí ploch, na kterých zastavují trolejbusy."

Celá stavba je rozčleněna na osm úseků, kdy obvod spolupracuje s různými majiteli sítí, kteří využili rozkopání ulice také ke své modernizaci.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Zejména s ohledem na komplikovanou dopravní situaci na ulici Michálkovické, hlavně o víkendech, kdy zde jezdí řada návštěvníků ostravské zoo, tak probíhají práce trochu pomaleji. A to tak, aby nekomplikovaly právě dopravu a umožnily právě plynulý průjezd vozidel. Oprava chodníků by měla končit na přelomu října a listopadu. A nejpozději v listopadu by měla skončit také oprava vozovky ulice Michálkovická."

Stavba vychází na celkem 26,5 milionu korun a přes 18,5 milionu na ni přispělo město Ostrava.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Součástí rekonstrukce ulice Michálkovická je také výměna všech zastávkových přístřešků městské hromadné dopravy, které dodnes byly zděné, případně různé plechové a nebyly již v dobrém stavu. A tyto přístřešky jsou měněny v jednotném vizuálním stylu, který město vydalo právě pro zastávkové přístřešky."

Anketa: "Já jsem velmi spokojena, že se něco děje. Bude to hezké a chce to trpělivost."

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Zastávky přitom vychází z designu, který vzešel z městského obvodu Slezská Ostrava. Byl poprvé použit v roce 2019 na zábradlí na sídlišti Kamenec. Následně tedy společnost, která tato zábradlí realizovala byla oslovena městem, aby vytvořila zastávky, které mají jedinečný design a budou vystihovat právě to, že se nacházíme v Ostravě. Zastávky tak zobrazují například některé ostravské dominanty. Jeden zastávkový přístřešek vychází zhruba na půl milionu korun, přičemž v rámci každé takové výměny dochází také k předláždění prostoru, zabetonování patek takové zastávky a k demolici původních zastávek včetně jejich následného odvezení na skládku."

Nových zastávek bude v ulici Michálkovická celkem 8.

---

Krátké zprávy, 9. 8. 2023 17:00 - 2

V Havířově začne v září modernizace železniční stanice. Správa železnic tak naváže na opravu havířovské nádražní haly a za 3,4 miliardy korun nechá kompletně zrekonstruovat celou staniční část včetně nástupišť. Zhotovitele už má vybraného.

Ostrava také letos přispěje na potřebné opravy hřbitovů na území města. První část dotací směřovala k žadatelům už na jaře. Nyní bylo z rozpočtu vyčleněno pro rekonstrukce hřbitovů jednotlivých městských obvodů 20 milionů korun a 8 milionů na úpravy Ústředního hřbitova ve Slezské Ostravě.

---

Vodní záchranáři apelují, aby byli lidé u vody zodpovědní

Konzumace alkoholu, nedostatečný dozor rodičů nad dětmi dovádějícími ve vodě. To jsou největší rizika na Těrlické přehradě, na které upozorňuje vodní záchranná služba.


Tito dobrovolníci z řad Vodní záchranné služby ČČK na Těrlické přehradě slouží každý den. Zejména v červenci, kdy díky teplému počasí navštívily přehradu tisíce lidí, museli být záchranáři stále připraveni k zásahu. Největší nebezpečí hrozí dětem.

Jan Bolf, Vodní záchranná služba Těrlicko: "Nejdůležitější je dohled rodičů. Jakmile to dítě jde na vodu, tak by mělo mít vestu. Nedodržuje se to. Potkáváme tady děti, skupinka čtyř paddleboardů, děti jsou tam bez vest. Tady na názorné ukázce jste viděli, že dítě bylo bez rodičů, bez pádla, uneslo ho vítr do větší hloubky vzdálené od břehu."

Max Gruszczyk, návštěvník přehrady: "Ano, bál by sem se, určitě bych volal o pomoc a jsem rád, že pro mě přijeli. Já si myslím, že bych určitě neměl dělat nějaké blbosti u vody."

Velkou roli hraje u vody i alkohol.

Lukáš Fojtík, předseda Vodní záchranné služby Těrlicko: "Je to potom znát jak na jejich chování na pláži, tak na chování ve vodě, šlapadlech, lodích. Podle toho na čem zrovna plují. Zásahy máme různorodé. Je to od úplných banálností, že si někdo pořeže nohu, po vykloubené rameno, bezvědomí, alergické reakce."

Záchranáři v letošním roce prozatím naštěstí nemuseli řešit případ utonutí.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-09-08-2023-17-00