Vysíleného chlapce vytáhli hasiči z vody do člunu
Povodně, které v září zasáhly celý náš region, byly plné nejrůznějších tragédií a příběhů, které se mnohdy dozvídáme až nyní se zpožděním. Jednou takovou událostí byla i záchrana cyklisty, kterého zcela vysíleného a podchlazeného vytáhli z vody antošovičtí hasiči.
Příběh se šťastným koncem se odehrál v Antošovicích ve Slezské Ostravě v sobotu 16. září, kdy už sice nepršelo, ale hladiny řek se stále zvyšovaly. Lokalita byla evakuovaná a prázdné domy proto hlídali dobrovolní hasiči na člunu. Kalná hladina rozlévající se Odry stále stoupala, když si v dálce všimli něčeho modrého.
Tomáš Fišer, SDH Antošovice: "Podíval jsem se do dáli a viděl jsem nějaký pohybující se předmět, a tak jsme si řekli, že se na to podíváme pořádně. Když jsme tam na člunu přijeli, tak jsme zjistili, že je to mladý kluk s přilbou, který plaval k Antošovicím. V pravé ruce držel kolo, o které nechtěl přijít. Byl úplně vysílený nevím, kolik mu ještě zbývalo.“
Později hasiči zjistili, že chlapec má 13 let a doufal, že na kole ještě stihne projet domů. Voda ale stále stoupala, cesta zmizela a on sjel do hloubky. Kolo ale odhodit nechtěl, protože ho dostal nedávno a nechtěl o něj přijít.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Zdravotničtí záchranáři posléze ošetřili dítě s podchlazením a transportovali ho do Městské nemocnice Ostrava."
Šest členů Jednotky dobrovolných hasičů z Antošovic bylo později oceněno za záchranu života. Nebýt jejich pozornosti, kdo ví, jak by všechno dopadlo.
Jan Dohnal (ODS) primátor Ostravy: "Zářiové povodně ukázaly, že bez dobrovolných hasičů bychom si neporadili. Oni opravdu vykonávali neuvěřitelnou práci. Jednotky byly nasazovány v koordinaci s profesionálními hasiči."
Povodně ukázaly, že Integrovaný záchranný systém Moravskoslezského kraje je výborně připraven na krizové situace a spolupráce jednotlivých složek je na té nejvyšší úrovni.
---
Projekt Corrency v Porubě využil maximální počet lidí
Ostrava-Poruba se opět zapojila do projektu Corrency. Podpořila rodiny s dětmi do 15 let, kterým přispěla tisíc korun na mimoškolní aktivity nebo nákup vybraného zboží. Loňský druhý ročník byl navíc rekordní.
Projekt Corrency využil maximální počet 3500 Porubanů, pro které obvod vyčlenil částku 3,5 milionu korun. Pro každé dítě do 15 let tak mohli rodiče čerpat až 1000 korun prostřednictvím correntů.
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: ,,Je to projekt, kdy si může daná obec vybrat určitou cílovou skupinu, kterou by chtěla nějak podpořit. My jsme si oba ty roky vybrali rodiny s dětmi a především v období, kdy jim začíná školní rok.”
Své correnty mohli obyvatelé Poruby utratit u devětačtyřiceti registrovaných obchodníků a spolků. Až polovinu částky bylo možné zaplatit correnty a zbytek doplatit ze svého.
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: ,,Princip je v tom, že jim městský obvod přispěje 1000 korun a oni k té tisícikoruně mají přidat tu svoji tisícikorunu a utratit ji pokud možno v kamenném obchodě v Porubě. Kromě kamenných obchodů to jde využít samozřejmě na kroužky pro děti.”
Kateřina Paličková Hořejší, ředitelka DDM Ostrava-Poruba, účastník projektu Corrency: ,,V roce 2024 jsme byli v druhém ročníku a oproti tomu předešlému byl nárůst asi o 7 %, to znamená o 100 dětí více. Takže asi 35 % rodičů platí prostřednictvím Corrency a moc si to pochvalují.”
Lucie Bočková, účastnice projektu Corrency: ,,Kdyby tahle akce byla vypsaná i letos, tak se samozřejmě zapojím, protože je to velká pomoc pro rodiny s dětmi. Na začátku roku se platí strašně hodně věcí a ty kroužky nejsou nejlevnější.”
Celkově šlo díky projektu Corrency v roce 2024 na podporu obchodníků v Porubě 6 605 140 korun.
---
Práce na ulici Přemyslovců znovu začnou na jaře
Dnes máme dobrou zprávu pro obyvatele Mariánských Hor a živnostníky z ulice Přemyslovců v Ostravě. Rekonstrukce vodohospodářské infrastruktury je u konce a už na jaře začnou práce na finálním řešení této frekventované komunikace. Nyní je ulice zcela průjezdná.
V červnu roku 2023 začala rekonstrukce vodovodu a kanalizace na ulici Přemyslovců v Mariánských Horách. Infrastruktura už byla ve špatném stavu a její výměna přispěla ke zkvalitnění vody a ke snížení její ztráty. Nyní práce končí. Povrch byl zatím upraven jen provizorně, protože se na jaře práce na komunikaci vrátí.
Jan Kotala, vedoucí Odboru vodohospodářských staveb MMO: " Máme uzavřenu smlouvu se zhotovitelem povrchu. Dojde ke změnám v silničním provozu, nově je definován prostor pro chodce, cyklisty, přibydou krátkodobá parkovací stání pro návštěvníky obchodů a zásobování."
Po celý leden a únor bude Přemyslovců kompletně průjezdná. V březnu začnou postupné uzavírky a omezení.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Vím, že je to nepříjemné. na druhou stranu bych ale chtěl všechny požádat ještě chvilku o strpení, protože ten výsledný stav bude stát za to."
Kvůli dopravním omezením klesly tržby obchodníkům podel rekonstruované ulice tak se vedení městského obvodu rozhodlo ztráty částečně kompenzovat.
Patrik Hujdus (Starostové pro Ostravu): "Poskytneme jim symbolický finanční příspěvek ve výši 50 tisíc korun, aby věděli, že nám není jejich osud lhostejný. Jedná se například o řezníka, potraviny, obchod se smíšeným zbožím, ale taky třeba elektro, second hand a další malé firmy."
Rekonstrukce by měla být zcela hotova do konce letošního roku. Přemyslovců bude první ulicí v Ostravě, kde bude automobilová doprava, chodci a cyklisté v fungovat v symbióze a v rámci modrozeléné infrastruktury.
---
V Heřmanicích zavedli nový způsob třídění odpadu
Čtyři druhy odpadu a jen jediná nádoba. Takový je projekt společnosti OZO Ostrava, který má zjednodušit třídění odpadu, a zároveň zefektivnit jeho svoz. Po úspěšném zavedení v Bartovicích se projekt rozšiřuje i do dalších částí Ostravy včetně slezskoostravských Heřmanic.
Obyvatelé rodinných domů v Heřmanicích mohou od podzimu třídit jednodušeji. Před každý dům byla totiž přistavena nádoba, do které nyní mohou společně vhazovat papír, plast, nápojové kartony i kovové obaly, a to v rámci rozšíření pilotního projektu „single stream“. Ostrava je přitom prvním městem v republice, kde mohlo dojít k jeho zavedení.
Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: „Česká legislativa prozatím neumožňuje společný sběr papíru s těmi dalšími komunitami, které my tady zkoušíme. My tím následným tříděním na naší třídicí lince chceme ukázat, že to jde a že ty odpady jsou kvalitní, protože už to máme ověřeno z předchozího projektu v Bartovicích.“
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Nepochybně se ulehčí těm, kteří již dnes třídili a nebudou tak muset chodit k velkoobjemovým kontejnerům. Zároveň se do budoucna budou moct zrušit i nevzhledná hnízda, kde kontejnery na tříděný odpad byly a často přinášely spoustu negativních vlivů, ať už šlo o zápach, nebo například o hlodavce. Samozřejmě to může podnítit ty, kteří zatím netřídili, aby třídit začali.“
Zároveň s novými nádobami na tříděný odpad došlo v Heřmanicích i k výměně starých nádob na odpad směsný a taky k jejich zmenšení.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Máme samozřejmě podněty i na to, že nádoby na směsný komunální odpad, které u domů zůstaly, jsou nově nedostačující, nicméně po konzultaci se společností OZO bych chtěl občany uklidnit, protože se v rámci běhu systému ukazuje, že ty nádoby dostatečné jsou a musíme se s tím zkrátka jen sžít.“
Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: „Aby fungovalo to, že bude méně hůře využitelného směsného odpadu a více toho tříděného, musíme poměr trochu upravit. Některým to teď možná dělá trochu problém, ale my doufáme, že si na tento systém zvyknou a že tříděného odpadu vytvoří ve své domácnosti více a toho směsného úplné minimum.“
Kromě zvýšení objemu tříděného odpadu na úkor směsného se navíc zefektivní jeho svoz. Ten teď probíhá v Heřmanicích podle nového harmonogramu.
Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: „Svoz tříděného odpadu je jednou za čtrnáct dnů, svoz směsného taky, takže se to střídá ob týden. Je to určitě efektivnější, když mají na tříděný odpad pouze jednu nádobu, a ne zvlášť tu modrou a žlutou, protože my můžeme jet jenom jednou a svezeme si to najednou. Je to určitě levnější a efektivnější způsob.“
Kromě Heřmanic a Bartovic byl zatím projekt zaveden taky v Radvanicích a po vyhodnocení se počítá i s možným rozšířením do dalších částí města.
---
Ostrava zajištuje svoz vánočních stromků
Stejně jako v minulých letech se i tentokrát postará Ostrava o svoz vánočních stromků. Stačí je odnést ke kontejnerovým stáním, odkud je pracovníci OZO podle harmonogramu budou odvážet.
Je po Vánocích a tak ve spoustě domácností začala likvidace jednoho ze symbolů tohoto svátku - stromečku. Jde o zelený odpad, což může být hlavně pro obyvatele sídlišť komplikované a tak Ostrava už tradičně organizuje prostřednictvím společnosti OZO svoz stromků přímo od kontejnerových stanovišť.
Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: „Po změně naší odpadové vyhlášky jsme v letošním roce zavedli pravidelný svoz stromků napříč celým městem tak, aby měli občané bydlící na našich sídlištích a v bytové zástavbě možnost vánoční stromky odložit v blízkosti svého domova a nemuseli s nimi cestovat až do sběrných dvorů, ale také zároveň je neodkládali přímo do kontejnerů a nesnižovali tak jejich kapacitu."
Před odložením vánočního stromku na vybrané místo je nutné stromek kompletně odstrojit a zbavit všech kovových a dalších součástí a jiných vánočních ozdob. Svoz funguje až do 14. února podle harmonogramu, který lze najít na webu Ostravy a jejich obvodů. Provádí se pravidelně od pondělí do pátku.
Vladimíra Karasová, mluvčí OZO: "Vozidla jezdí podle harmonogramu a stromečky odváží na naší kompostárnu v Hrušově, kde se pak drtí na dřevní štěpku a v průběhu celé vegetační sezóny pak budeme tuhletu hmotu přidávat k další zeleni v naší kompostárně."
Obyvatelé rodinných domů mohou stromky nařezat na kousky a odložit do své nádoby na bioodpad, odložit do sběrných dvorů, případně po jejich vyschnutí použít jako palivo do kotle či krbu.
---
Průvod s Třemi králi na koních prošel Novým Jičínem
Tříkrálový průvod k betlému na náměstí v Novém Jičíně je novodobou tradicí, která oživuje atmosféru města po vánočních svátcích. Účastníci v kostýmech podporují nejen probíhající charitní sbírku, ale také připomínají křesťanské tradice.
Průvod, který symbolizuje putování tří mudrců, Kašpara, Melichara a Baltazara, za hvězdou do Betléma, přinesl i letos na novojičínské náměstí slavnostní atmosféru. Tato událost konaná 6. ledna je oslavou křesťanské tradice a současně příležitostí ke společnému setkání.
Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Letos nám to koledování vyšlo tak, že už většina koledníků byla v domácnostech u těch lidí, a ten průvod, řekl bych, že je taková ta třešnička na dortu. Průvod děláme také hlavně pro malé děti, chceme je seznámit s tím, jaké tradice jsou, co znamenají Tři králové, jak celá ta legenda vznikla a proto tady ten dnešní program taky byl.”
Tříkrálový průvod se v Novém Jičíně konal poprvé v roce 2019. Dobrovolníků je v něm rok od roku více.
Vojtěch Rajnoch, účastník Tříkrálového průvodu: “Zapojili jsme se do Tříkrálového pravdu s celou rodinou, protože si myslíme, že je dobré takto pomoci Charitě. Mám miminko, máme malého pasáčka a přišli jsme Ježíškovi donést nějaký dar.”
obyvatelé a návštěvníci Nového Jičína:
“Je to dobře, že se tradice udržuje.”
“Děkujeme za to.”
“Jsme rádi, že to tady je.”
“je to moc pěkné.”
Tříkrálová sbírka skončí 14. ledna. Pomáhá potřebným lidem měnit život k lepšímu už čtvrt století. PD TV POLAR NJ
---