Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Karvinští strážníci zachraňovali lidský život
  • Upečte s Adrou něco dobrého pro zdravotníky
  • Domov Kamenec vydal knihu zážitků svých seniorů
  • Zimní údržba silnic letos začala později než loni
  • Iniciativa Dokořán zpříjemnila zdravotníkům den

Karvinští strážníci zachraňovali lidský život

Karvinští strážníci byli opět ve správný čas na správném místě. Tentokrát přispěli k záchraně života muže, který upadl do bezvědomí přímo na rušné vozovce.

Na záběrech z městské kamery vidíte staršího muže, který přechází silnici poblíž čerpací stanice směrem k Lidlu. Při posledním kroku na chodník se ale bezvládně zhroutí k zemi přímo na vozovku. Přispěchají k němu dvě ženy a na pomoc přichází i lidé z projíždějího auta a od čerpací stanice běží i jeden z městských strážníků Marek Bárta.

Marek Bárta, strážník MP Karviná: "Provedl jsem kontrolu dýchacích cest, záklon hlavy, muž nedýchal. Zdálo se mi, že chroptí, provedl jsem masáž srdce s tím, že asi po minutě pán naskočil. Po celou dobu jsem na muže mluvil, vyrozuměl záchranou službu, která přijela na místo."

Popsal situaci Marek Bárta, strážník, který za 25 let práce u městské policie zachraňoval lidský život několikrát.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Štěstí v neštěstí bylo v tom, že strážníci byli opravdu poblíž. Chtěl bych ocenit vysokou profesionalitu strážníků, nasazení, že neváhali a tu pomoc poskytli. Nebyli to jen strážníci, byli to i občané, kteří byli poblíž a také neváhali a tomu člověku pomohli."

Strážníci jsou vybaveni k poskytování první pomoci, k dispozici mají i defibrilátor. Strážníci jsou také pravidelně proškolováni v poskytování první pomoci.

---

Upečte s Adrou něco dobrého pro zdravotníky

Pečeme s vámi – To je název nové iniciativy dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek, která má za cíl podpořit zdravotníky v nemocnici. ADRA vyzývá veřejnost, aby se také zapojila. Stačí upéct něco dobrého, čím byste chtěli udělat zdravotníkům radost a přinést to do charitativního obchůdku. ADRA pak zajistí předání přímo zdravotníkům.

Nemocnice v Moravskoslezském kraji hlásí už přes 1 000 hospitalizovaných s koronavirem. O více než desetinu z nich se starají zdravotníci na čtyřech covidových jednotkách ve Frýdku-Místku. Pracovní vypětí je obrovské a pomáhají i vojáci. Dobrovolnická organizace ADRA přišla s iniciativou, která má zdravotníky alespoň trochu potěšit.

Stanislav Staněk, vedoucí dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Vzhledem k tomu, že ta dnešní covidová doba často rozděluje společnost na očkované a neočkované. A nám se to nelíbí. A vnímáme to, že i v nemocnici jsou zdravotníci, kteří to nemohou řešit a musí se věnovat jedné i druhé skupině. Tak jsme se rozhodli, že je nějakým způsobem podpoříme. Vzhledem k tomu, že se často ozývají negativní projevy na zdravotníky ve společnosti, tak chceme i takovou akcí, kterou jsme nazvali Pečeme s vámi, upozornit na to, že nemocnice jsou stále přeplněné, že potřebují naši podporu zdravotníci."

A zapojit se do akce můžete i vy.

Hana Vítová, koordinátorka dobrovolníků: "Akce Pečeme s vámi si klade za cíl podpořit zdravotníky. A to konkrétně ve frýdecké nemocnici. Záleží hlavně na lidech. A proto bychom chtěli lidi vyzvat, aby přinesli tady k nám do Adry něco dobrého. Aby si našli chvilku a upekli třeba buchtu, bábovku, dort, roládu, klidně i nějaký slaný koláč a zpříjemnili tím ty chvíle zdravotníkům v nemocnicích, které jsou mnohdy velmi často přeplněné."

Stanislav Staněk, vedoucí dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "A tak chceme vyzvat město k tomu, aby se za tuto aktivitu postavilo a nějakým způsobem projevilo to, že si váží práce těch, kteří nám zachraňují životy."

Hana Vítová, koordinátorka dobrovolníků: "Časově to není omezené, ale máme vyhrazené dny. A to konkrétně pondělí a čtvrtek, vždy od 9 do 16 hodin v otevírací době charitativního ADRA obchodu."

V Adře budou rádi za každého nejen domácího pekaře i pekařku, kteří tak ukážou zdravotníkům, že Pečou s nimi.

---

Domov Kamenec vydal knihu zážitků svých seniorů

Unikátní knihu vydal v minulých dnech Domov pro seniory Kamenec v Ostravě. Jde o soubor krátkých vzpomínek z mládí jeho obyvatel, kterou sepsala novinářka Scarlett Wilková. Knihu s názvem Tváře a osudy opatřil působivými fotografiemi ostravský fotograf Adolf Horsinka.

Emanuel Kolajta, který žije v Domově pro seniory Kamenec, má 93 let. Když končila válka bylo mu 15 a byl nuceně nasazen na práce v Nové Huti. Právě z této doby pochází jedna z jeho nejsilnějších životních vzpomínek. 

Emanuel Kolajta, obyvatel Domova pro seniory kamenec : "Zahoukaly sirény a jak jsme byli v těch roztrhaných montérkách a škrpálech, tak kdo měl nohy utíkal kam mohl.  V Mariánských Horách byla vodárna a byly tam vyschlé studny, které měly uprostřed takové tyče. Tak jsme do toho vklouzli a byli jsme v bezpečí."

Kniha Tváře a osudy obsahuje 40 podobných silných příběhů, které autorka Scarlett Wilková vybrala po dlouhých povídáních s obyvateli Domova pro seniory Kamenec.

Scarlett Wilková, autorka knihy Tváře a osudy: "Oni mají ten život tak hrozně zajímavý, na rozdíl od nás, že nevíte, co vybrat dříve. My ty životy máme nudné, tam se nic neděje." 

Každý z vypravěčů má v knize i svou fotografii, která vznikla v improvizovaném ateliéru. Postaral se o ně Adolf Horsinka. 

Adolf Horsinka, fotograf: "Snažil jsem se tu fotografii postavit jen na výrazu tváře, na obličeji. Hodně těch obrázků je veselých. Senioři si to opravdu užívali a nasmáli jsme se při tom." 

Domov pro seniory Kamenec chce příběhy svých obyvatel zaznamenávat i do budoucna, takže pravděpodobně budou podobné knihy vznikat pravidelně. 

---

Zimní údržba silnic letos začala později než loni

Zimní údržba silnic a chodníků letos začala později než loni Silničáři poprvé se svými stroji vyjeli 24. listopadu. Loni to bylo pátého. Například Ostravské komunikace, které se starají o silnice I. a II. tříd v celé Ostravě už letos spotřebovaly víc než půl tuny soli a 120 litrů solanky.

Do ulic teď téměř denně vyjíždí zimní technika. Důvodem jsou teploty pod bodem mrazu a sněhové přeháňky. V Ostravě-Porubě se o zimní údržbu silnic a chodníků starají nejen Ostravské komunikace, ale také externí firma, se kterou radnice podepsala smlouvu na dva roky.

Martin Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba: “Městský obvod Poruba se stará o 61 km chodníků a 127 km cest. Nestará se samozřejmě o všechny silnice, které jsou na území městského obvodu Poruba. Stará se o takzvané komunikace III. a IV. třídy. Komunikace III. třídy jsou jednoduše řečeny všechny cesty, po kterých nejezdí MHD."

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My máme taky nastaven přesný proces toho, jak monitorujeme stav. K tomu slouží dispečink zhotovitele, který nás informuje o možnostech výjezdu a my potom potvrzujeme, zdali skutečně ty mechanismy vyjedou či nikoliv.”

Ostravské komunikace, které se nejen v Porubě starají o páteřní komunikace, mají v zásobách asi 6 tisíc tun soli. Loni ji na celou Ostravu spotřebovaly 4 600 tun, což bylo nejvíc za posledních 8 let.

Eva Kijonková, mluvčí Ostravských komunikací: “Pokud jde o nějakou techniku, která samozřejmě musí být už v tuto chvíli plně zapojena a jezdí v podstatě už pravidelně v plném počtu, tak to je 19 sypačů, 3 nákladní vozidla se zadním pluhem a také sněhové frézy a podobně.”

Pokud by nastala kalamitní situace, což se zatím nestalo, mohou silničáři požádat o pomoc hasiče.

---

Iniciativa Dokořán zpříjemnila zdravotníkům den

Velkou radost udělali lidé z karvinské Iniciativy Dokořán zdravotníkům z rájecké nemocnice. Do vestibulu postavili stánek s horkou kávou a malým občerstvením pro zpříjemnění jejich náročných dnů.

Vnést trochu klidu a pohody v předvánočním čase do náročného pracovního nasazení se rozhodli lidé z Iniciativy Dokořán. Vybrali si zdravotnický personál v rájecké nemocnici a nabídli jim prostřednictvím dobré kávy a malého občerstvení malé zastavení v náročné době.

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán: "Nápad se nám zrodil když se zrušily vánoční trhy, kde jsme měli být, prodávat kafe a další suroviny a nevěděli jsme, co s tou kávou, tak nás napadlo jít do nemocnice, nabízet kafe zdarma zaměstnancům a podpořit je alespoň tímto v této těžké době."

Kateřina Tomčalová, členka Iniciativy Dokořán: "Zdravotníkům podáváme kávu, mají na výběr s mlékem nebo bez, koláčky dáváme ke kávě jako něco sladkého na zub. Jsme tady od osmi do osmi večera. Můžou si přijít kolikrát chtějí, zdálo se nám to jako dobrá iniciativa v těchto časech."

Nápad zdravotníci ocenili.

anketa: zdravotnický personál NsP Karviná-Ráj: "Jsme úplně překvapeni, nečekali jsme to a je to příjemné zpestření po dobrém obědě." "Potěší takové rozptýlení i zájem pro zaměstnance."

Vánoční trhy vláda sice zrušila, město nabídlo prostory Centrální tržnice trhovcům k možnosti prodeje vánočního zboží.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
09. prosince 2021, 16:00

Karvinští strážníci zachraňovali lidský život

Karvinští strážníci byli opět ve správný čas na správném místě. Tentokrát přispěli k záchraně života muže, který upadl do bezvědomí přímo na rušné vozovce.

Na záběrech z městské kamery vidíte staršího muže, který přechází silnici poblíž čerpací stanice směrem k Lidlu. Při posledním kroku na chodník se ale bezvládně zhroutí k zemi přímo na vozovku. Přispěchají k němu dvě ženy a na pomoc přichází i lidé z projíždějího auta a od čerpací stanice běží i jeden z městských strážníků Marek Bárta.

Marek Bárta, strážník MP Karviná: "Provedl jsem kontrolu dýchacích cest, záklon hlavy, muž nedýchal. Zdálo se mi, že chroptí, provedl jsem masáž srdce s tím, že asi po minutě pán naskočil. Po celou dobu jsem na muže mluvil, vyrozuměl záchranou službu, která přijela na místo."

Popsal situaci Marek Bárta, strážník, který za 25 let práce u městské policie zachraňoval lidský život několikrát.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Štěstí v neštěstí bylo v tom, že strážníci byli opravdu poblíž. Chtěl bych ocenit vysokou profesionalitu strážníků, nasazení, že neváhali a tu pomoc poskytli. Nebyli to jen strážníci, byli to i občané, kteří byli poblíž a také neváhali a tomu člověku pomohli."

Strážníci jsou vybaveni k poskytování první pomoci, k dispozici mají i defibrilátor. Strážníci jsou také pravidelně proškolováni v poskytování první pomoci.

---

Upečte s Adrou něco dobrého pro zdravotníky

Pečeme s vámi – To je název nové iniciativy dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek, která má za cíl podpořit zdravotníky v nemocnici. ADRA vyzývá veřejnost, aby se také zapojila. Stačí upéct něco dobrého, čím byste chtěli udělat zdravotníkům radost a přinést to do charitativního obchůdku. ADRA pak zajistí předání přímo zdravotníkům.

Nemocnice v Moravskoslezském kraji hlásí už přes 1 000 hospitalizovaných s koronavirem. O více než desetinu z nich se starají zdravotníci na čtyřech covidových jednotkách ve Frýdku-Místku. Pracovní vypětí je obrovské a pomáhají i vojáci. Dobrovolnická organizace ADRA přišla s iniciativou, která má zdravotníky alespoň trochu potěšit.

Stanislav Staněk, vedoucí dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Vzhledem k tomu, že ta dnešní covidová doba často rozděluje společnost na očkované a neočkované. A nám se to nelíbí. A vnímáme to, že i v nemocnici jsou zdravotníci, kteří to nemohou řešit a musí se věnovat jedné i druhé skupině. Tak jsme se rozhodli, že je nějakým způsobem podpoříme. Vzhledem k tomu, že se často ozývají negativní projevy na zdravotníky ve společnosti, tak chceme i takovou akcí, kterou jsme nazvali Pečeme s vámi, upozornit na to, že nemocnice jsou stále přeplněné, že potřebují naši podporu zdravotníci."

A zapojit se do akce můžete i vy.

Hana Vítová, koordinátorka dobrovolníků: "Akce Pečeme s vámi si klade za cíl podpořit zdravotníky. A to konkrétně ve frýdecké nemocnici. Záleží hlavně na lidech. A proto bychom chtěli lidi vyzvat, aby přinesli tady k nám do Adry něco dobrého. Aby si našli chvilku a upekli třeba buchtu, bábovku, dort, roládu, klidně i nějaký slaný koláč a zpříjemnili tím ty chvíle zdravotníkům v nemocnicích, které jsou mnohdy velmi často přeplněné."

Stanislav Staněk, vedoucí dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "A tak chceme vyzvat město k tomu, aby se za tuto aktivitu postavilo a nějakým způsobem projevilo to, že si váží práce těch, kteří nám zachraňují životy."

Hana Vítová, koordinátorka dobrovolníků: "Časově to není omezené, ale máme vyhrazené dny. A to konkrétně pondělí a čtvrtek, vždy od 9 do 16 hodin v otevírací době charitativního ADRA obchodu."

V Adře budou rádi za každého nejen domácího pekaře i pekařku, kteří tak ukážou zdravotníkům, že Pečou s nimi.

---

Domov Kamenec vydal knihu zážitků svých seniorů

Unikátní knihu vydal v minulých dnech Domov pro seniory Kamenec v Ostravě. Jde o soubor krátkých vzpomínek z mládí jeho obyvatel, kterou sepsala novinářka Scarlett Wilková. Knihu s názvem Tváře a osudy opatřil působivými fotografiemi ostravský fotograf Adolf Horsinka.

Emanuel Kolajta, který žije v Domově pro seniory Kamenec, má 93 let. Když končila válka bylo mu 15 a byl nuceně nasazen na práce v Nové Huti. Právě z této doby pochází jedna z jeho nejsilnějších životních vzpomínek. 

Emanuel Kolajta, obyvatel Domova pro seniory kamenec : "Zahoukaly sirény a jak jsme byli v těch roztrhaných montérkách a škrpálech, tak kdo měl nohy utíkal kam mohl.  V Mariánských Horách byla vodárna a byly tam vyschlé studny, které měly uprostřed takové tyče. Tak jsme do toho vklouzli a byli jsme v bezpečí."

Kniha Tváře a osudy obsahuje 40 podobných silných příběhů, které autorka Scarlett Wilková vybrala po dlouhých povídáních s obyvateli Domova pro seniory Kamenec.

Scarlett Wilková, autorka knihy Tváře a osudy: "Oni mají ten život tak hrozně zajímavý, na rozdíl od nás, že nevíte, co vybrat dříve. My ty životy máme nudné, tam se nic neděje." 

Každý z vypravěčů má v knize i svou fotografii, která vznikla v improvizovaném ateliéru. Postaral se o ně Adolf Horsinka. 

Adolf Horsinka, fotograf: "Snažil jsem se tu fotografii postavit jen na výrazu tváře, na obličeji. Hodně těch obrázků je veselých. Senioři si to opravdu užívali a nasmáli jsme se při tom." 

Domov pro seniory Kamenec chce příběhy svých obyvatel zaznamenávat i do budoucna, takže pravděpodobně budou podobné knihy vznikat pravidelně. 

---

Zimní údržba silnic letos začala později než loni

Zimní údržba silnic a chodníků letos začala později než loni Silničáři poprvé se svými stroji vyjeli 24. listopadu. Loni to bylo pátého. Například Ostravské komunikace, které se starají o silnice I. a II. tříd v celé Ostravě už letos spotřebovaly víc než půl tuny soli a 120 litrů solanky.

Do ulic teď téměř denně vyjíždí zimní technika. Důvodem jsou teploty pod bodem mrazu a sněhové přeháňky. V Ostravě-Porubě se o zimní údržbu silnic a chodníků starají nejen Ostravské komunikace, ale také externí firma, se kterou radnice podepsala smlouvu na dva roky.

Martin Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba: “Městský obvod Poruba se stará o 61 km chodníků a 127 km cest. Nestará se samozřejmě o všechny silnice, které jsou na území městského obvodu Poruba. Stará se o takzvané komunikace III. a IV. třídy. Komunikace III. třídy jsou jednoduše řečeny všechny cesty, po kterých nejezdí MHD."

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My máme taky nastaven přesný proces toho, jak monitorujeme stav. K tomu slouží dispečink zhotovitele, který nás informuje o možnostech výjezdu a my potom potvrzujeme, zdali skutečně ty mechanismy vyjedou či nikoliv.”

Ostravské komunikace, které se nejen v Porubě starají o páteřní komunikace, mají v zásobách asi 6 tisíc tun soli. Loni ji na celou Ostravu spotřebovaly 4 600 tun, což bylo nejvíc za posledních 8 let.

Eva Kijonková, mluvčí Ostravských komunikací: “Pokud jde o nějakou techniku, která samozřejmě musí být už v tuto chvíli plně zapojena a jezdí v podstatě už pravidelně v plném počtu, tak to je 19 sypačů, 3 nákladní vozidla se zadním pluhem a také sněhové frézy a podobně.”

Pokud by nastala kalamitní situace, což se zatím nestalo, mohou silničáři požádat o pomoc hasiče.

---

Iniciativa Dokořán zpříjemnila zdravotníkům den

Velkou radost udělali lidé z karvinské Iniciativy Dokořán zdravotníkům z rájecké nemocnice. Do vestibulu postavili stánek s horkou kávou a malým občerstvením pro zpříjemnění jejich náročných dnů.

Vnést trochu klidu a pohody v předvánočním čase do náročného pracovního nasazení se rozhodli lidé z Iniciativy Dokořán. Vybrali si zdravotnický personál v rájecké nemocnici a nabídli jim prostřednictvím dobré kávy a malého občerstvení malé zastavení v náročné době.

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán: "Nápad se nám zrodil když se zrušily vánoční trhy, kde jsme měli být, prodávat kafe a další suroviny a nevěděli jsme, co s tou kávou, tak nás napadlo jít do nemocnice, nabízet kafe zdarma zaměstnancům a podpořit je alespoň tímto v této těžké době."

Kateřina Tomčalová, členka Iniciativy Dokořán: "Zdravotníkům podáváme kávu, mají na výběr s mlékem nebo bez, koláčky dáváme ke kávě jako něco sladkého na zub. Jsme tady od osmi do osmi večera. Můžou si přijít kolikrát chtějí, zdálo se nám to jako dobrá iniciativa v těchto časech."

Nápad zdravotníci ocenili.

anketa: zdravotnický personál NsP Karviná-Ráj: "Jsme úplně překvapeni, nečekali jsme to a je to příjemné zpestření po dobrém obědě." "Potěší takové rozptýlení i zájem pro zaměstnance."

Vánoční trhy vláda sice zrušila, město nabídlo prostory Centrální tržnice trhovcům k možnosti prodeje vánočního zboží.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-09-12-2021-16-00