Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Látky, které výbuch způsobily, hledali v sutinách psi
  • Polák nezaplatil v Karviné za benzín, dohonili ho strážníci
  • Orlová nesmí zakazovat družstvu vlastní výrobu tepla
  • Zámek Nová Horka byl scénou akrobatického představení
  • F-M zažil další Festival dětských pěveckých sborů

Látky, které výbuch způsobily, hledali v sutinách psi

Ve čtvrtek v noci otřáslo areálem bývalé textilky Moravolen v Opavě několik explozí. Hasiči museli nejprve uhasit oheň a posléze zajistili staticky narušený objekt, aby sutiny mohli prohledat psi. Nyní vyšetřovatelé zjišťují zda požár způsobil exploze a nebo naopak.

Pět minut před třiadvacátou hodinu bylo na tísňovou linku 150 oznámeno, že v bývalém areálu Moravolenu na Jaselské ulici hoří a bylo slyšet i nějaké výbuchy. Policisté informaci prověřili a potvrdili ale to už byli na místě i hasiči, kteří se pustili do likvidace požáru.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Na místo bylo povoláno 9 jednotek hasičů, ti provedli uhašení požáru a stabilizaci objektu výdřevou. Byli také povoláni psi na sutinové vyhledávání." 

Po zajištění budovy se do práce pustili psi, ale v sutinách naštěstí žádná těla nenašli. Policisté na místě zůstali až do rána a areál hlídali. 

René Černohorský, mluvčí PČR Opava: "Jednalo se o budovu, ve které se nachází hudební zkušebna, ateliér sochaře a také například tělocvična se šatnou, přičemž budova je značně poškozena a s největší pravděpodobností došlo k narušení její statiky."

Ráno na místo dorazili policejní vyšetřovatelé i vyšetřovatelé příčin požáru hasičského záchranného sboru. Klíčové bude nyní určit, zda výbuchy způsobil požár a co způsobilo požár, popřípadě, zdá došlo nejprve k výbuchu a pak až k požáru. 

---

Polák nezaplatil v Karviné za benzín, dohonili ho strážníci

Polský řidič se rozhodl natankovat v Karviné benzín a nezaplatit. Zpátky do Polska ale nedojel, jeho nekalý úmysl zachytili karvinští strážníci a po krátké honičce řidiče zastavili. Nejenže řidič ujel bez placení, neměl dokonce ani řidičské oprávnění.

Polský řidič se svou spolujezdkyní měl v Karviné promyšlený plán. Natankovat a bez zaplacení co nejrychleji ujet. Auto dokonce ke stojanu postavil obráceně, aby mohl co nejrychleji zmizet. V tu chvíli ale kolem projížděla hlídka městské policie.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: “Po chvíli vozidlo vyjelo, vyběhl za ním personál, takže se správně domnívali, že se jednalo o újezd bez zaplacení, vozidlo mířilo na ulici Polská.”

V momentě, kdy hlídka zapnula výstražné a zvukové zařízení s nápisem STOP, zvýšil řidič viditelně rychlost a pokoušel se hlídce ujet. Bez úspěchu.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Jednalo se o cizí státní příslušníky, kdy řidič nespolupracoval, museli být použity donucovací prostředky, kontrola, zda u sebe nemají zbraň a protože se jednalo o cizí státní příslušníky, byla na místo přivolána policie.” 

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "V pondělí 5. prosince předali strážníci MP policistům obvodního oddělení dva cizince, kteří měli odjet od čerpací stanice bez zaplacení. Oba nepředložili žádné doklady, policisté proto kontaktovali své kolegy ze společného pracoviště Chotěbuz. Ti pak cestou spolupráce ověřili nejen totožnost obou, ale také zjistili, že řidič není držitelem oprávnění k řízení motorového vozidla."


Přestupky, kterých se dopustili, byly k dalšímu projednání postoupeny správnímu orgánu.

---

Krátké zprávy, 9. prosince, 16 h - 1

Roste počet nových případů covidu-19. V posledních 7 dnech se v MS kraji oproti předchozímu týdnu zvýšil téměř o 40 %. Za uplynulý týden přibylo 856 potvrzených případů. O týden dříve to bylo 620. Vyplývá to ze statistiky ministerstva zdravotnictví.

Oprava silnice I/59 v úseku Radvanice–Petřvald bude kompletně hotová do konce týdne. Stavbaři frézovali stávající asfalt a hned následovala obnova vozovkového souvrství. Provoz je v průběhu opravy veden vždy v 1 pruhu pro každý směr.

---

Orlová nesmí zakazovat družstvu vlastní výrobu tepla

Rozhodnutí města Orlové zakázat ostatním vlastníkům bytových domů vyrábět si teplo jakýmkoli jiným zařízením bylo nezákonné. Žalobu proti tomu podalo Bytové družstvo Orlová a dřívější rozsudky potvrdil i Nejvyšší správní soud.

Bývalé vedení radnice v Orlové se snažilo udržet monopol pro svou vlastní společnost, která přeprodává teplo i pro jiné odběratele. Družstevníkům se však zdály ceny vysoké a chtěli si teplo pro své domy vyrábět sami levněji. Město jim to zakázalo dodatkem územního plánu. Tím zakázalo například kogenerační jednotky, tepelná čerpadla nebo solární systémy. Soudy však tento zákaz smetly.

Jaroslav Mohyla, ředitel Bytového družstva Orlová: “Snahou bylo zajistit nějakou rovnost v řešení dodávek tepla, nejenom tady mít centrálně jednoho distributora, tedy městskou akciovou společnost SMO. Prostě najít i nějaké alternativní řešení a tím pádem i cenu toho tepla.”

Lenka Brzyszkowská (ANO), starostka Orlové: “V současné době se nové vedení podrobně seznamuje s rozsudkem i celou problematikou jako takovou. Zvažujeme další postup. Ten samozřejmě musí být v souladu s energetickou koncepci města. Samozřejmě v zájmu města je udržet co největší rozsah zásobování tepla centrálním systémem, ale v tuto chvíli musíme reagovat i na potřeby a požadavky na zapojení na obnovitelné zdroje na území města.”

I kdyby se domy od centrálního zásobování teplem přímo neodpojily, mají právo si přitápět levnějším teplem z vlastních zdrojů.

Jaroslav Mohyla, ředitel Bytového družstva Orlová: “Ty nové technologie nás zajímají a proto jsme si chtěli odzkoušet možnosti tepelných čerpadel, plynových kotelen a řekněme máme tady instalováno 17 solárních systémů. Takže nějaké tendence takového by byly historicky dávno. A chtěli bychom investovat do toho, aby ty náklady pro družstevníky byly co nejnižší.”

Lenka Brzyszkowská (ANO), starostka Orlové: “Celá problematika je samozřejmě velmi složitá. V tuto chvíli přijmout jakékoli rozhodnutí by bylo špatně ať už pro město, tak i pro vlastníky nemovitostí, kteří jsou napojení na centrální vytápění teplem. Vejdeme s nimi určitě v jednání a budeme hledat společné řešení.”

Jak přesně Orlová situaci vyřeší, ukáže až čas. Monopol města na dodávky tepla však zřejmě skončil.

---

Zámek Nová Horka byl scénou akrobatického představení

V unikátním zahradním sále zámku Nová Horka u Studénky se konalo akrobatické divadelní představení. Příběh o Lišce, inspirovaný dílem Leoše Janáčka, ztvárnilo netypicky Circus! Dance Studio.

Barokními malbami vyzdobený zahradní sál je srdcem zámku Nová Horka. V tomto unikátním prostoru se odehrála akrobatická pohádka Liška na motivy opery Příběhy lišky Bystroušky Leoše Janáčka. Představení připravila divadelní sekce Aforistky Circus! Dance Studio z Nového Jičína.

Zuzana Tachezy, Circus! Dance Studio: “Malá liška uteče z hájenky, jde do lesa a tam zažívá různá dobrodružství a svobodu, ale poznává, že to není jen tak, seznamovat se s novými zvířátky, začne trochu zlobit. Ale nakonec vše dobře dopadne a napraví se.”

Představení Aforistky stylizovali pro děti a děti v něm také i vystupují.

Eva Glogarová, Circus! Dance Studio: “Ten sál je překrásný, a až potom, co jsme si řekly, že by bylo dobré děti i nějakým způsobem trochu vzdělat, protože Leoš Janáček, světoznámý skladatel, je rodákem Moravskoslezského kraje, tak jsem si říkali, že by to bylo vhodné. A až poté jsme zjistili, že je tady i spojitost.”

Radomír Káňa, správce zámku Nová Horka: “Pokud byste hledala paralelu mezi pohádkou a historií tohoto zámku, tak vězte, že dědeček Leoše Janáčka zde byl učitelem a učil malá hrabata původních vlastníků rodu Vetter, takže jsem velice rádi, že paní Glogarová našla cestu na náš zámek.”

První odpolední avizované představení Lišky bylo okamžitě vyprodáno, akrobatky jej tedy v jeden den odehrály v podvečer ještě jednou.

---

Krátké zprávy, 9. prosince, 16 h - 2

Mariánské Hory vzpomínají na rodáka Josef Sudera, který byl za druhé světové války popraven nacisty za šíření a tisk protinacistických letáků. Je po něm pojmenována ulice a nově mu je věnován památník.

Ondřej Šrámek, potomek J. Sudera: “Jsme rádi, moc si toho celá rodina vážíme a jsem rád, že se toho dožila moje babička. Byl to člověk statečný a nebál se říct, co si myslí, myslím, že statečných lidí je dnes málo, měli bychom si z něj vzít příklad.”

---

F-M zažil další Festival dětských pěveckých sborů

Lidový dům ve Frýdku-Místku opět zažil tradiční Festival dětských pěveckých sborů. Místní i přespolní sbory vystoupily se svými hudebními pásmy a utkaly se v soutěži o zlaté, stříbrné a bronzové pásmo. Cílem nebylo ani tak vyhrát, ale udržet v dětech zájem o zpívání ve sboru.

Dětský sborový zpěv po dvouleté přestávce opět rozezněl Lidový dům ve Frýdku-Místku. Sjelo se sem deset sborů, které představily pásma vánočně laděných písní.

Hana Olková, vedoucí Lidového domu a pěveckého sboru Smetana: "Město náš již tolik podporuje a díky tomu můžeme pozvat nejenom dětské sbory z Frýdku-Místku, ale také z okolí. Takže tradičně k nám jezdí až z Bystřice nad Olší, z Havířova, z Ostravy."

Josef Zajíček, sbormistr, ONDRÁŠEK Novojičínský sbor ZUŠ: "Naše přípravná oddělení se účastní už poněkolikáté tohoto krásného festivalu zde ve Frýdku-Místku. A tentokrát jsme přivezli druhé přípravné oddělení Rarášek a třetí přípravné oddělení Kulihrášek. Patříme do rodiny sborů pod jedním heslem Ondrášek."

Renata Spustová, vedoucí sboru Podsováček z 1. ZŠ Frýdek-Místek: "Přijeli jsme s vánočními písničkami, které jsou součástí velikého pásma, které se jmenuje putování za koledou a které chystáme na příští středu do Rytířského sálu tady u nás ve Frýdku na zámku. Máme celkem 30 členů, jsou to nejenom zpěváci, ale i muzikanti a naším cílem je vytvořit i muzičku, kde spolupracují učitelé a žáci a která ten náš sbor doprovází."

Josef Zajíček, sbormistr, ONDRÁŠEK Novojičínský sbor ZUŠ: "Máme tady nejrůznější písničky od současných autorů. Od Petra Erbena, Zdeňka Lukáše, Otmara Máchy, letošního jubilanta. Takže každý sbormistr má šanci si připravit libovolný program, který by odpovídal tomuto času."

Festival pořádá Lidový dům ve spolupráci s pěveckým sborem Smetana. Letos zažil už 18. ročník.

Hana Olková, vedoucí Lidového domu a pěveckého sboru Smetana: "Je to soutěžní přehlídka, soutěží se ve třech pásmech. Zlaté, stříbrné, bronzové a máme porotu z fundovaných pedagogů, kteří učí zpěv i vedou pěvecké sbory nebo dospělé sbory. Dokáží zhodnotit, a hlavně třeba poradit sbormistrům."

Porota se hlavně snaží děti motivovat k tomu, aby je zpívání dál bavilo.

Hana Olková, vedoucí Lidového domu a pěveckého sboru Smetana: "Jelikož zpíváme v dospělých sborech, víme jak je potřeba mládí podchytit a mít celoživotní koníček. Takže z toho důvodu jsme začali organizovat Festival dětských pěveckých sborů tady zdejšího regionu, který v podstatě má podnítit a jaksi podnítit zájem o ten pěvecký sbor a zpěv."

Sbory tak mezi sebou načerpají také spousty inspirace.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
09. prosince 2022, 16:00

Látky, které výbuch způsobily, hledali v sutinách psi

Ve čtvrtek v noci otřáslo areálem bývalé textilky Moravolen v Opavě několik explozí. Hasiči museli nejprve uhasit oheň a posléze zajistili staticky narušený objekt, aby sutiny mohli prohledat psi. Nyní vyšetřovatelé zjišťují zda požár způsobil exploze a nebo naopak.

Pět minut před třiadvacátou hodinu bylo na tísňovou linku 150 oznámeno, že v bývalém areálu Moravolenu na Jaselské ulici hoří a bylo slyšet i nějaké výbuchy. Policisté informaci prověřili a potvrdili ale to už byli na místě i hasiči, kteří se pustili do likvidace požáru.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Na místo bylo povoláno 9 jednotek hasičů, ti provedli uhašení požáru a stabilizaci objektu výdřevou. Byli také povoláni psi na sutinové vyhledávání." 

Po zajištění budovy se do práce pustili psi, ale v sutinách naštěstí žádná těla nenašli. Policisté na místě zůstali až do rána a areál hlídali. 

René Černohorský, mluvčí PČR Opava: "Jednalo se o budovu, ve které se nachází hudební zkušebna, ateliér sochaře a také například tělocvična se šatnou, přičemž budova je značně poškozena a s největší pravděpodobností došlo k narušení její statiky."

Ráno na místo dorazili policejní vyšetřovatelé i vyšetřovatelé příčin požáru hasičského záchranného sboru. Klíčové bude nyní určit, zda výbuchy způsobil požár a co způsobilo požár, popřípadě, zdá došlo nejprve k výbuchu a pak až k požáru. 

---

Polák nezaplatil v Karviné za benzín, dohonili ho strážníci

Polský řidič se rozhodl natankovat v Karviné benzín a nezaplatit. Zpátky do Polska ale nedojel, jeho nekalý úmysl zachytili karvinští strážníci a po krátké honičce řidiče zastavili. Nejenže řidič ujel bez placení, neměl dokonce ani řidičské oprávnění.

Polský řidič se svou spolujezdkyní měl v Karviné promyšlený plán. Natankovat a bez zaplacení co nejrychleji ujet. Auto dokonce ke stojanu postavil obráceně, aby mohl co nejrychleji zmizet. V tu chvíli ale kolem projížděla hlídka městské policie.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: “Po chvíli vozidlo vyjelo, vyběhl za ním personál, takže se správně domnívali, že se jednalo o újezd bez zaplacení, vozidlo mířilo na ulici Polská.”

V momentě, kdy hlídka zapnula výstražné a zvukové zařízení s nápisem STOP, zvýšil řidič viditelně rychlost a pokoušel se hlídce ujet. Bez úspěchu.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Jednalo se o cizí státní příslušníky, kdy řidič nespolupracoval, museli být použity donucovací prostředky, kontrola, zda u sebe nemají zbraň a protože se jednalo o cizí státní příslušníky, byla na místo přivolána policie.” 

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "V pondělí 5. prosince předali strážníci MP policistům obvodního oddělení dva cizince, kteří měli odjet od čerpací stanice bez zaplacení. Oba nepředložili žádné doklady, policisté proto kontaktovali své kolegy ze společného pracoviště Chotěbuz. Ti pak cestou spolupráce ověřili nejen totožnost obou, ale také zjistili, že řidič není držitelem oprávnění k řízení motorového vozidla."


Přestupky, kterých se dopustili, byly k dalšímu projednání postoupeny správnímu orgánu.

---

Krátké zprávy, 9. prosince, 16 h - 1

Roste počet nových případů covidu-19. V posledních 7 dnech se v MS kraji oproti předchozímu týdnu zvýšil téměř o 40 %. Za uplynulý týden přibylo 856 potvrzených případů. O týden dříve to bylo 620. Vyplývá to ze statistiky ministerstva zdravotnictví.

Oprava silnice I/59 v úseku Radvanice–Petřvald bude kompletně hotová do konce týdne. Stavbaři frézovali stávající asfalt a hned následovala obnova vozovkového souvrství. Provoz je v průběhu opravy veden vždy v 1 pruhu pro každý směr.

---

Orlová nesmí zakazovat družstvu vlastní výrobu tepla

Rozhodnutí města Orlové zakázat ostatním vlastníkům bytových domů vyrábět si teplo jakýmkoli jiným zařízením bylo nezákonné. Žalobu proti tomu podalo Bytové družstvo Orlová a dřívější rozsudky potvrdil i Nejvyšší správní soud.

Bývalé vedení radnice v Orlové se snažilo udržet monopol pro svou vlastní společnost, která přeprodává teplo i pro jiné odběratele. Družstevníkům se však zdály ceny vysoké a chtěli si teplo pro své domy vyrábět sami levněji. Město jim to zakázalo dodatkem územního plánu. Tím zakázalo například kogenerační jednotky, tepelná čerpadla nebo solární systémy. Soudy však tento zákaz smetly.

Jaroslav Mohyla, ředitel Bytového družstva Orlová: “Snahou bylo zajistit nějakou rovnost v řešení dodávek tepla, nejenom tady mít centrálně jednoho distributora, tedy městskou akciovou společnost SMO. Prostě najít i nějaké alternativní řešení a tím pádem i cenu toho tepla.”

Lenka Brzyszkowská (ANO), starostka Orlové: “V současné době se nové vedení podrobně seznamuje s rozsudkem i celou problematikou jako takovou. Zvažujeme další postup. Ten samozřejmě musí být v souladu s energetickou koncepci města. Samozřejmě v zájmu města je udržet co největší rozsah zásobování tepla centrálním systémem, ale v tuto chvíli musíme reagovat i na potřeby a požadavky na zapojení na obnovitelné zdroje na území města.”

I kdyby se domy od centrálního zásobování teplem přímo neodpojily, mají právo si přitápět levnějším teplem z vlastních zdrojů.

Jaroslav Mohyla, ředitel Bytového družstva Orlová: “Ty nové technologie nás zajímají a proto jsme si chtěli odzkoušet možnosti tepelných čerpadel, plynových kotelen a řekněme máme tady instalováno 17 solárních systémů. Takže nějaké tendence takového by byly historicky dávno. A chtěli bychom investovat do toho, aby ty náklady pro družstevníky byly co nejnižší.”

Lenka Brzyszkowská (ANO), starostka Orlové: “Celá problematika je samozřejmě velmi složitá. V tuto chvíli přijmout jakékoli rozhodnutí by bylo špatně ať už pro město, tak i pro vlastníky nemovitostí, kteří jsou napojení na centrální vytápění teplem. Vejdeme s nimi určitě v jednání a budeme hledat společné řešení.”

Jak přesně Orlová situaci vyřeší, ukáže až čas. Monopol města na dodávky tepla však zřejmě skončil.

---

Zámek Nová Horka byl scénou akrobatického představení

V unikátním zahradním sále zámku Nová Horka u Studénky se konalo akrobatické divadelní představení. Příběh o Lišce, inspirovaný dílem Leoše Janáčka, ztvárnilo netypicky Circus! Dance Studio.

Barokními malbami vyzdobený zahradní sál je srdcem zámku Nová Horka. V tomto unikátním prostoru se odehrála akrobatická pohádka Liška na motivy opery Příběhy lišky Bystroušky Leoše Janáčka. Představení připravila divadelní sekce Aforistky Circus! Dance Studio z Nového Jičína.

Zuzana Tachezy, Circus! Dance Studio: “Malá liška uteče z hájenky, jde do lesa a tam zažívá různá dobrodružství a svobodu, ale poznává, že to není jen tak, seznamovat se s novými zvířátky, začne trochu zlobit. Ale nakonec vše dobře dopadne a napraví se.”

Představení Aforistky stylizovali pro děti a děti v něm také i vystupují.

Eva Glogarová, Circus! Dance Studio: “Ten sál je překrásný, a až potom, co jsme si řekly, že by bylo dobré děti i nějakým způsobem trochu vzdělat, protože Leoš Janáček, světoznámý skladatel, je rodákem Moravskoslezského kraje, tak jsem si říkali, že by to bylo vhodné. A až poté jsme zjistili, že je tady i spojitost.”

Radomír Káňa, správce zámku Nová Horka: “Pokud byste hledala paralelu mezi pohádkou a historií tohoto zámku, tak vězte, že dědeček Leoše Janáčka zde byl učitelem a učil malá hrabata původních vlastníků rodu Vetter, takže jsem velice rádi, že paní Glogarová našla cestu na náš zámek.”

První odpolední avizované představení Lišky bylo okamžitě vyprodáno, akrobatky jej tedy v jeden den odehrály v podvečer ještě jednou.

---

Krátké zprávy, 9. prosince, 16 h - 2

Mariánské Hory vzpomínají na rodáka Josef Sudera, který byl za druhé světové války popraven nacisty za šíření a tisk protinacistických letáků. Je po něm pojmenována ulice a nově mu je věnován památník.

Ondřej Šrámek, potomek J. Sudera: “Jsme rádi, moc si toho celá rodina vážíme a jsem rád, že se toho dožila moje babička. Byl to člověk statečný a nebál se říct, co si myslí, myslím, že statečných lidí je dnes málo, měli bychom si z něj vzít příklad.”

---

F-M zažil další Festival dětských pěveckých sborů

Lidový dům ve Frýdku-Místku opět zažil tradiční Festival dětských pěveckých sborů. Místní i přespolní sbory vystoupily se svými hudebními pásmy a utkaly se v soutěži o zlaté, stříbrné a bronzové pásmo. Cílem nebylo ani tak vyhrát, ale udržet v dětech zájem o zpívání ve sboru.

Dětský sborový zpěv po dvouleté přestávce opět rozezněl Lidový dům ve Frýdku-Místku. Sjelo se sem deset sborů, které představily pásma vánočně laděných písní.

Hana Olková, vedoucí Lidového domu a pěveckého sboru Smetana: "Město náš již tolik podporuje a díky tomu můžeme pozvat nejenom dětské sbory z Frýdku-Místku, ale také z okolí. Takže tradičně k nám jezdí až z Bystřice nad Olší, z Havířova, z Ostravy."

Josef Zajíček, sbormistr, ONDRÁŠEK Novojičínský sbor ZUŠ: "Naše přípravná oddělení se účastní už poněkolikáté tohoto krásného festivalu zde ve Frýdku-Místku. A tentokrát jsme přivezli druhé přípravné oddělení Rarášek a třetí přípravné oddělení Kulihrášek. Patříme do rodiny sborů pod jedním heslem Ondrášek."

Renata Spustová, vedoucí sboru Podsováček z 1. ZŠ Frýdek-Místek: "Přijeli jsme s vánočními písničkami, které jsou součástí velikého pásma, které se jmenuje putování za koledou a které chystáme na příští středu do Rytířského sálu tady u nás ve Frýdku na zámku. Máme celkem 30 členů, jsou to nejenom zpěváci, ale i muzikanti a naším cílem je vytvořit i muzičku, kde spolupracují učitelé a žáci a která ten náš sbor doprovází."

Josef Zajíček, sbormistr, ONDRÁŠEK Novojičínský sbor ZUŠ: "Máme tady nejrůznější písničky od současných autorů. Od Petra Erbena, Zdeňka Lukáše, Otmara Máchy, letošního jubilanta. Takže každý sbormistr má šanci si připravit libovolný program, který by odpovídal tomuto času."

Festival pořádá Lidový dům ve spolupráci s pěveckým sborem Smetana. Letos zažil už 18. ročník.

Hana Olková, vedoucí Lidového domu a pěveckého sboru Smetana: "Je to soutěžní přehlídka, soutěží se ve třech pásmech. Zlaté, stříbrné, bronzové a máme porotu z fundovaných pedagogů, kteří učí zpěv i vedou pěvecké sbory nebo dospělé sbory. Dokáží zhodnotit, a hlavně třeba poradit sbormistrům."

Porota se hlavně snaží děti motivovat k tomu, aby je zpívání dál bavilo.

Hana Olková, vedoucí Lidového domu a pěveckého sboru Smetana: "Jelikož zpíváme v dospělých sborech, víme jak je potřeba mládí podchytit a mít celoživotní koníček. Takže z toho důvodu jsme začali organizovat Festival dětských pěveckých sborů tady zdejšího regionu, který v podstatě má podnítit a jaksi podnítit zájem o ten pěvecký sbor a zpěv."

Sbory tak mezi sebou načerpají také spousty inspirace.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-09-12-2022-16-00