Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Od střelby v nemocnici v Ostravě už uplynul měsíc
  • Zdrogovaného řidiče poslal soud do vazby
  • Obálky putují i do prvních lednic v Novém Jičíně
  • Poradíme Vám, jak jednoduše zlikvidovat Vánoční stromeček a seznámíme Vás s novinkami v odpadovém hospodářství
  • Lyžujete bezpečně? Záleží to na vás i na provozovatelích

Od střelby v nemocnici v Ostravě už uplynul měsíc

Je to už měsíc, kdy ve Fakultní nemocnici v Ostravě vystřílel Ctirad Vitásek čekárnu plnou lidí. Policisté na případu stále intenzivně pracují, ale žádné nové informace už nesdělují. Motiv masového vraha je tak stále v rovině spekulací. Podle příbuzných se domníval, že má rakovinu a lékaři ho neléčí. Stále je také nejasné, kde vzal zbraň, kterou zabíjel.

10. prosince všechny šokovala událost, která se odehrála v ostravské fakultní nemocnici. Ctirad Vitásek vytáhl v čekárně plné lidí pistoli a začal je doslova popravovat ranou do obličeje. Celkem usmrtil 7 lidí. Pak, po honičce s policií, spáchal sebevraždu. Při vyšetřování se policie mimo jiné zaměřila na motiv a také na zbraň. Tu měl totiž nelegálně. Ani po měsíci ale závěry kriminalisté nechtějí komentovat. "Neustále pracuje kriminalistická technika, udělaly se prohlídky určitých prostor, pracuje se na motivu, zajímá nás původ zbraně. To jsou všechno věci, na kterých policie pracuje a nejen policie," uvedl ředitel PČR MS kraje Tomáš Kužel.

Důležité slovo budou mít soudní znalci. Přizván byl odborník na balistiku, psycholog i lékař. Motivem může být podle expertů tzv. hypochondrická deprese. Podle příbuzné si prý totiž Vitásek myslel, že má rakovinu. Lékaři ale nic podobného nezjistili a to ho deptalo. Policisté motiv zatím nepotvrdili. Mezitím se také rozpoutala debata o zabezpečení nemocnic a dalších měkkých cílů. "Ochrana měkkých cílů je prioritou ministerstva vnitra. My na to máme projekty a programy a určitě počítáme s prostředky i do budoucna. Koneckonců i fakultní nemocnice použila peníze z některých projektů na například školení personálu," řekl ministr vnitra Jan Hamáček.

Stále také běží sbírka. Aktuálně do ní lidé poslali asi 10 milionů korun. V únoru by mělo být vyplaceno pozůstalým a obětem 300 tisíc korun. Sumu věnuje stát, kraj a Ostrava. Vyšetřování podle odhadu dozorujícího státní zástupce Davida Bartoše potrvá asi půl roku. 

---

Zdrogovaného řidiče poslal soud do vazby

30letý muž skončil za mřížemi vazební věznice, když opakovaně porušil zákaz řízení a pod vlivem drog ujížděl policistům a havaroval.

Řidič AUDI A6 na sebe upozornil v pondělí v noci v Karviné. Policejní hlídce nezastavil a začal ujíždět. Vyjel z města a ujížděl po Ostravské ulici do Orlové. 

Zběsilá jízda po několika minutách skončila v ulici Kpt. Jaroše, kde automobil havaroval. 

“Pronásledování skončilo dopravní nehodou a muži zákona řidiče zadrželi. Následovala dechová zkouška na přítomnost alkoholu v dechu, která byla s negativním výsledkem. Test na drogy však pro řidiče už nedopadl dobře. Potvrdilo se, že při řízení vozidla byl pod vlivem amfetaminu,” informovala policejní mluvčí Eva Michalíková. 

Policisté zjistili, že řidič je nepoučitelný recidivista, který porušil hned dva zákazy řízení.

Vzhledem k tomu, že se jednalo o recidivistu, kriminalisté dali návrh na vzetí do vazby, který byl soudem akceptován,” dodal policejní mluvčí Eva Michalíková. 

30letý muž byl obviněn ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za což mu nyní hrozí trest odnětí svobody až na tři roky.

---

Obálky putují i do prvních lednic v Novém Jičíně

Moravskoslezský kraj do obcí a měst distribuoval tzv. obálky do lednice, které mohou zvýšit bezpečí a efektivitu pomoci seniorům. Informace o svém zdravotním stavu do nich může uložit více než 60 tisíc lidí. Zájem o ně projevil i Nový Jičín.

Tento magnet na lednici upozorňují záchranáře na to, že uvnitř je uložena obálka s informacemi o zdravotním stavu obyvatele dané domácnosti a kontaktech na jeho příbuzné. Pomoci má seniorům, kteří se ve svém bytě ocitnou v nebezpečné situaci v ohrožení života.

“Lednička je v podstatě v každé domácnosti a proto jsme se rozhodli, že to bude místo, kde bude obálka uložena. Je to informativní obálka pro složky záchranného integrovaného systému, která má informovat o tom, co je s člověkem, který je v té domácnosti,” vysvětlil Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK.

Oficiální název projektu je IN.F.Obálka, tedy "INformace jako Forma Ochrany osob seniorského věku." V první fázi nechal Moravskoslezský kraj připravit 61 tisíc kusů těchto obálek. 1 500 je jich k dispozici na sociálním odboru a senior pointu v Novém Jičíně. 

“Poprosili jsme i terénní pracovníky, kteří docházejí do domácností, kde víme, že se nachází osamělý senior, aby tam tu obálku doručili a vyplnili s tím seniorem, ať opravdu  dochází k naplnění cíle projektu,” sdělila Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín.

“My i doporučujeme lidem, pokud jim to nevadí, aby do té obálky přiložili i propouštěcí zprávy z nemocnice nebo zprávy odborných lékařů, aby ty informace pro ten záchranný systém opravdu byly aktuální,” doplnila Šárka Loskotová, odbor sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín. 

Projekt obálek do lednice je spolufinancován ze státního rozpočtu a z rozpočtu Moravskoslezského kraje. 

---

Poradíme Vám, jak jednoduše zlikvidovat Vánoční stromeček a seznámíme Vás s novinkami v odpadovém hospodářství

Vánoce skončily a většina lidí především ze sídlišť řeší, jak se zbavit opadávajícího Vánočního stromečku. Stačí, když jej postavíte ke své odpadní nádobě nebo ke kontejneru.


„V minulosti to bylo tak, že byly svozové dny, ale dneska už tomu tak není. Každý, kdo se rozhodne zlikvidovat svůj Vánoční strom, donese ho k popelnici nebo ke kontejneru a my je průběžně odvážíme a likvidujeme na komunitní kompostárně,“ uvedl Milan Kyjovský vedoucí odboru MHÚM.

S Novým rokem přichází změna otevírací doby Sběrného dvora. Páteční provoz se přesunul na čtvrtek, a to zejména pro zkvalitnění služeb občanům Studénky. Otevírací doba v úterý zůstává stejná a to od 10 hodin.

„Nově nebude otevřen Sběrný dvůr v pátek, ale ve čtvrtek od 10 do 17 hodin a pak v sobotu od 8 do 12 (úterý od 10 do 17, poznámka redakce). Je to z toho důvodu, že když došlo k naplnění kontejnerů v pátek, už nebyla možnost je vyvést a pak v sobotu, kdy je o dvůr největší zájem, byly kontejnery plné,“ vysvětlil Milan Kyjovský, vedoucí odboru MHÚM.

Do Motivačního programu zpětného odběru elektroodpadu se zapojila i Studénka. Kontejnery, určené pro tento druh odpadu, jsou umístěny ve Sběrném dvoře.

„Je to program, do kterého se město zapojilo a je to v podstatě zpětný odběr elektroodpadu. To znamená, že na území Města vybíráme tento elektroodpad. Jedná se zejména o bílou techniku, jsou to pračky, ledničky, vysavače, počítače, monitory, kávovary, v podstatě tady ta bílá technika a shromažďujeme ji na Sběrném dvoře,“ uvedl Milan Kyjovský, vedoucí odboru MHÚM.

V rámci Motivačního programu mohou obce čerpat odměny na manipulační techniku, na kamerový systém, nové kontejnery nebo zpevnění plochy pro kontejnerová stání.

„V loňském roce Město získalo v rámci motivačního programu částku zhruba 25 tisíc korun, kterou jsme použili na pořízení kamerového systému. Takže dneska máme na Sběrném dvoře kamerový systém, abychom snímali pohyb, který tam je,“ vysvětlil Milan Kyjovský, vedoucí odboru MHÚM.

Po dohodě se společností přibydou ve Sběrném dvoře v průběhu letošního i velkoobjemové „Win“ kontejnery, které pojmou i velké spotřebiče.

---

Lyžujete bezpečně? Záleží to na vás i na provozovatelích

Letošní lyžařská sezóna je zatím nejhorší za posledních několik let. Níže položená střediska kvůli teplotám nad 0 nemohla zasněžovat a tak se zatím ani nerozjela. Zato ta, která jsou v provozu, naopak praskají ve švech. Není tak od věci připomenout si bezpečnostní pravidla.

Lyžařská sezóna je v plném proudu. Například v Jeseníkách se lyžuje téměř ve všech velkých areálech kromě Ovčárny a Vrbna pod Pradědem. Ne všechny ale splňují bezpečnostní pravidla.  

„Nejčastější chyby, které se v areálech vyskytují, jsou chyby ve značení sjezdových tratí, dále chyby, které jsou v ohraničení sjezdových tratí a v používání výstražných transparentů. Tam dochází k tomu, že třeba ne všechny jsou takhle správně umísťované,“ popisuje soudní znalec Jaromír Lukáš.

Provozovatel musí na sjezdových tratích zabezpečit rizikové okraje sjezdových tratí, volně stojící předměty jako jsou sněžná děla, nebo různé podpěry lyžařských vleků a na viditelném místě by měl mít vyvěšený přepravní řád. A pravidla musí dodržovat i milovníci zimních sportů

„Každý lyžař by se měl chovat hlavně podle FIS pravidel. Nejčastější nehody bývá, řekl bych v bezohlednosti některých lyžařů Nedávají si pozor, nedodržování těch FIS pravidel zůstávání na sjezdovkách na málo bezpečných místech. Uprostřed, pod hranou,“ dodává Jaromír Lukáš.

Většina námi oslovených lyžařů ví, jak se má na sjezdovce chovat

Anketa, návštěvníci areálu: „Určitě nepít alkohol, tem už dva dny omezuji, jelikož mi bylo strašně špatně.“

„Tak asi musím být ohleduplný vůči ostatním a jezdit opatrně.“

„Základní pravidla? Především by neměl být opilý, pak by se měl dívat kolem sebe, sledovat, co se děje kolem něho a jezdit opatrně hlavně.“

„Dávat pozor na ostatní, dávat pozor a užít si to.“

Lyžaři by neměli zapomínat ani na základní vybavení jako přilbu, páteřní ochranu a dobře seřízené lyže.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
10. ledna 2020, 16:00

Od střelby v nemocnici v Ostravě už uplynul měsíc

Je to už měsíc, kdy ve Fakultní nemocnici v Ostravě vystřílel Ctirad Vitásek čekárnu plnou lidí. Policisté na případu stále intenzivně pracují, ale žádné nové informace už nesdělují. Motiv masového vraha je tak stále v rovině spekulací. Podle příbuzných se domníval, že má rakovinu a lékaři ho neléčí. Stále je také nejasné, kde vzal zbraň, kterou zabíjel.

10. prosince všechny šokovala událost, která se odehrála v ostravské fakultní nemocnici. Ctirad Vitásek vytáhl v čekárně plné lidí pistoli a začal je doslova popravovat ranou do obličeje. Celkem usmrtil 7 lidí. Pak, po honičce s policií, spáchal sebevraždu. Při vyšetřování se policie mimo jiné zaměřila na motiv a také na zbraň. Tu měl totiž nelegálně. Ani po měsíci ale závěry kriminalisté nechtějí komentovat. "Neustále pracuje kriminalistická technika, udělaly se prohlídky určitých prostor, pracuje se na motivu, zajímá nás původ zbraně. To jsou všechno věci, na kterých policie pracuje a nejen policie," uvedl ředitel PČR MS kraje Tomáš Kužel.

Důležité slovo budou mít soudní znalci. Přizván byl odborník na balistiku, psycholog i lékař. Motivem může být podle expertů tzv. hypochondrická deprese. Podle příbuzné si prý totiž Vitásek myslel, že má rakovinu. Lékaři ale nic podobného nezjistili a to ho deptalo. Policisté motiv zatím nepotvrdili. Mezitím se také rozpoutala debata o zabezpečení nemocnic a dalších měkkých cílů. "Ochrana měkkých cílů je prioritou ministerstva vnitra. My na to máme projekty a programy a určitě počítáme s prostředky i do budoucna. Koneckonců i fakultní nemocnice použila peníze z některých projektů na například školení personálu," řekl ministr vnitra Jan Hamáček.

Stále také běží sbírka. Aktuálně do ní lidé poslali asi 10 milionů korun. V únoru by mělo být vyplaceno pozůstalým a obětem 300 tisíc korun. Sumu věnuje stát, kraj a Ostrava. Vyšetřování podle odhadu dozorujícího státní zástupce Davida Bartoše potrvá asi půl roku. 

---

Zdrogovaného řidiče poslal soud do vazby

30letý muž skončil za mřížemi vazební věznice, když opakovaně porušil zákaz řízení a pod vlivem drog ujížděl policistům a havaroval.

Řidič AUDI A6 na sebe upozornil v pondělí v noci v Karviné. Policejní hlídce nezastavil a začal ujíždět. Vyjel z města a ujížděl po Ostravské ulici do Orlové. 

Zběsilá jízda po několika minutách skončila v ulici Kpt. Jaroše, kde automobil havaroval. 

“Pronásledování skončilo dopravní nehodou a muži zákona řidiče zadrželi. Následovala dechová zkouška na přítomnost alkoholu v dechu, která byla s negativním výsledkem. Test na drogy však pro řidiče už nedopadl dobře. Potvrdilo se, že při řízení vozidla byl pod vlivem amfetaminu,” informovala policejní mluvčí Eva Michalíková. 

Policisté zjistili, že řidič je nepoučitelný recidivista, který porušil hned dva zákazy řízení.

Vzhledem k tomu, že se jednalo o recidivistu, kriminalisté dali návrh na vzetí do vazby, který byl soudem akceptován,” dodal policejní mluvčí Eva Michalíková. 

30letý muž byl obviněn ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za což mu nyní hrozí trest odnětí svobody až na tři roky.

---

Obálky putují i do prvních lednic v Novém Jičíně

Moravskoslezský kraj do obcí a měst distribuoval tzv. obálky do lednice, které mohou zvýšit bezpečí a efektivitu pomoci seniorům. Informace o svém zdravotním stavu do nich může uložit více než 60 tisíc lidí. Zájem o ně projevil i Nový Jičín.

Tento magnet na lednici upozorňují záchranáře na to, že uvnitř je uložena obálka s informacemi o zdravotním stavu obyvatele dané domácnosti a kontaktech na jeho příbuzné. Pomoci má seniorům, kteří se ve svém bytě ocitnou v nebezpečné situaci v ohrožení života.

“Lednička je v podstatě v každé domácnosti a proto jsme se rozhodli, že to bude místo, kde bude obálka uložena. Je to informativní obálka pro složky záchranného integrovaného systému, která má informovat o tom, co je s člověkem, který je v té domácnosti,” vysvětlil Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK.

Oficiální název projektu je IN.F.Obálka, tedy "INformace jako Forma Ochrany osob seniorského věku." V první fázi nechal Moravskoslezský kraj připravit 61 tisíc kusů těchto obálek. 1 500 je jich k dispozici na sociálním odboru a senior pointu v Novém Jičíně. 

“Poprosili jsme i terénní pracovníky, kteří docházejí do domácností, kde víme, že se nachází osamělý senior, aby tam tu obálku doručili a vyplnili s tím seniorem, ať opravdu  dochází k naplnění cíle projektu,” sdělila Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín.

“My i doporučujeme lidem, pokud jim to nevadí, aby do té obálky přiložili i propouštěcí zprávy z nemocnice nebo zprávy odborných lékařů, aby ty informace pro ten záchranný systém opravdu byly aktuální,” doplnila Šárka Loskotová, odbor sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín. 

Projekt obálek do lednice je spolufinancován ze státního rozpočtu a z rozpočtu Moravskoslezského kraje. 

---

Poradíme Vám, jak jednoduše zlikvidovat Vánoční stromeček a seznámíme Vás s novinkami v odpadovém hospodářství

Vánoce skončily a většina lidí především ze sídlišť řeší, jak se zbavit opadávajícího Vánočního stromečku. Stačí, když jej postavíte ke své odpadní nádobě nebo ke kontejneru.


„V minulosti to bylo tak, že byly svozové dny, ale dneska už tomu tak není. Každý, kdo se rozhodne zlikvidovat svůj Vánoční strom, donese ho k popelnici nebo ke kontejneru a my je průběžně odvážíme a likvidujeme na komunitní kompostárně,“ uvedl Milan Kyjovský vedoucí odboru MHÚM.

S Novým rokem přichází změna otevírací doby Sběrného dvora. Páteční provoz se přesunul na čtvrtek, a to zejména pro zkvalitnění služeb občanům Studénky. Otevírací doba v úterý zůstává stejná a to od 10 hodin.

„Nově nebude otevřen Sběrný dvůr v pátek, ale ve čtvrtek od 10 do 17 hodin a pak v sobotu od 8 do 12 (úterý od 10 do 17, poznámka redakce). Je to z toho důvodu, že když došlo k naplnění kontejnerů v pátek, už nebyla možnost je vyvést a pak v sobotu, kdy je o dvůr největší zájem, byly kontejnery plné,“ vysvětlil Milan Kyjovský, vedoucí odboru MHÚM.

Do Motivačního programu zpětného odběru elektroodpadu se zapojila i Studénka. Kontejnery, určené pro tento druh odpadu, jsou umístěny ve Sběrném dvoře.

„Je to program, do kterého se město zapojilo a je to v podstatě zpětný odběr elektroodpadu. To znamená, že na území Města vybíráme tento elektroodpad. Jedná se zejména o bílou techniku, jsou to pračky, ledničky, vysavače, počítače, monitory, kávovary, v podstatě tady ta bílá technika a shromažďujeme ji na Sběrném dvoře,“ uvedl Milan Kyjovský, vedoucí odboru MHÚM.

V rámci Motivačního programu mohou obce čerpat odměny na manipulační techniku, na kamerový systém, nové kontejnery nebo zpevnění plochy pro kontejnerová stání.

„V loňském roce Město získalo v rámci motivačního programu částku zhruba 25 tisíc korun, kterou jsme použili na pořízení kamerového systému. Takže dneska máme na Sběrném dvoře kamerový systém, abychom snímali pohyb, který tam je,“ vysvětlil Milan Kyjovský, vedoucí odboru MHÚM.

Po dohodě se společností přibydou ve Sběrném dvoře v průběhu letošního i velkoobjemové „Win“ kontejnery, které pojmou i velké spotřebiče.

---

Lyžujete bezpečně? Záleží to na vás i na provozovatelích

Letošní lyžařská sezóna je zatím nejhorší za posledních několik let. Níže položená střediska kvůli teplotám nad 0 nemohla zasněžovat a tak se zatím ani nerozjela. Zato ta, která jsou v provozu, naopak praskají ve švech. Není tak od věci připomenout si bezpečnostní pravidla.

Lyžařská sezóna je v plném proudu. Například v Jeseníkách se lyžuje téměř ve všech velkých areálech kromě Ovčárny a Vrbna pod Pradědem. Ne všechny ale splňují bezpečnostní pravidla.  

„Nejčastější chyby, které se v areálech vyskytují, jsou chyby ve značení sjezdových tratí, dále chyby, které jsou v ohraničení sjezdových tratí a v používání výstražných transparentů. Tam dochází k tomu, že třeba ne všechny jsou takhle správně umísťované,“ popisuje soudní znalec Jaromír Lukáš.

Provozovatel musí na sjezdových tratích zabezpečit rizikové okraje sjezdových tratí, volně stojící předměty jako jsou sněžná děla, nebo různé podpěry lyžařských vleků a na viditelném místě by měl mít vyvěšený přepravní řád. A pravidla musí dodržovat i milovníci zimních sportů

„Každý lyžař by se měl chovat hlavně podle FIS pravidel. Nejčastější nehody bývá, řekl bych v bezohlednosti některých lyžařů Nedávají si pozor, nedodržování těch FIS pravidel zůstávání na sjezdovkách na málo bezpečných místech. Uprostřed, pod hranou,“ dodává Jaromír Lukáš.

Většina námi oslovených lyžařů ví, jak se má na sjezdovce chovat

Anketa, návštěvníci areálu: „Určitě nepít alkohol, tem už dva dny omezuji, jelikož mi bylo strašně špatně.“

„Tak asi musím být ohleduplný vůči ostatním a jezdit opatrně.“

„Základní pravidla? Především by neměl být opilý, pak by se měl dívat kolem sebe, sledovat, co se děje kolem něho a jezdit opatrně hlavně.“

„Dávat pozor na ostatní, dávat pozor a užít si to.“

Lyžaři by neměli zapomínat ani na základní vybavení jako přilbu, páteřní ochranu a dobře seřízené lyže.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-10-01-2020-16-00