Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Od střelby v nemocnici v Ostravě už uplynul měsíc
  • Obálky putují i do prvních lednic v Novém Jičíně
  • Nemocnice v Třinci má nejmodernější rentgeny
  • MSIC pomáhá s rozvojem malých a středních firem v kraji
  • V karvinské nemocnici přibyly knihovničky

Od střelby v nemocnici v Ostravě už uplynul měsíc

Je to už měsíc, kdy ve Fakultní nemocnici v Ostravě vystřílel Ctirad Vitásek čekárnu plnou lidí. Policisté na případu stále intenzivně pracují, ale žádné nové informace už nesdělují. Motiv masového vraha je tak stále v rovině spekulací. Podle příbuzných se domníval, že má rakovinu a lékaři ho neléčí. Stále je také nejasné, kde vzal zbraň, kterou zabíjel.

10. prosince všechny šokovala událost, která se odehrála v ostravské fakultní nemocnici. Ctirad Vitásek vytáhl v čekárně plné lidí pistoli a začal je doslova popravovat ranou do obličeje. Celkem usmrtil 7 lidí. Pak, po honičce s policií, spáchal sebevraždu. Při vyšetřování se policie mimo jiné zaměřila na motiv a také na zbraň. Tu měl totiž nelegálně. Ani po měsíci ale závěry kriminalisté nechtějí komentovat. "Neustále pracuje kriminalistická technika, udělaly se prohlídky určitých prostor, pracuje se na motivu, zajímá nás původ zbraně. To jsou všechno věci, na kterých policie pracuje a nejen policie," uvedl ředitel PČR MS kraje Tomáš Kužel.

Důležité slovo budou mít soudní znalci. Přizván byl odborník na balistiku, psycholog i lékař. Motivem může být podle expertů tzv. hypochondrická deprese. Podle příbuzné si prý totiž Vitásek myslel, že má rakovinu. Lékaři ale nic podobného nezjistili a to ho deptalo. Policisté motiv zatím nepotvrdili. Mezitím se také rozpoutala debata o zabezpečení nemocnic a dalších měkkých cílů. "Ochrana měkkých cílů je prioritou ministerstva vnitra. My na to máme projekty a programy a určitě počítáme s prostředky i do budoucna. Koneckonců i fakultní nemocnice použila peníze z některých projektů na například školení personálu," řekl ministr vnitra Jan Hamáček.

Stále také běží sbírka. Aktuálně do ní lidé poslali asi 10 milionů korun. V únoru by mělo být vyplaceno pozůstalým a obětem 300 tisíc korun. Sumu věnuje stát, kraj a Ostrava. Vyšetřování podle odhadu dozorujícího státní zástupce Davida Bartoše potrvá asi půl roku. 

---

Obálky putují i do prvních lednic v Novém Jičíně

Moravskoslezský kraj do obcí a měst distribuoval tzv. obálky do lednice, které mohou zvýšit bezpečí a efektivitu pomoci seniorům. Informace o svém zdravotním stavu do nich může uložit více než 60 tisíc lidí. Zájem o ně projevil i Nový Jičín.

Tento magnet na lednici upozorňují záchranáře na to, že uvnitř je uložena obálka s informacemi o zdravotním stavu obyvatele dané domácnosti a kontaktech na jeho příbuzné. Pomoci má seniorům, kteří se ve svém bytě ocitnou v nebezpečné situaci v ohrožení života.

“Lednička je v podstatě v každé domácnosti a proto jsme se rozhodli, že to bude místo, kde bude obálka uložena. Je to informativní obálka pro složky záchranného integrovaného systému, která má informovat o tom, co je s člověkem, který je v té domácnosti,” vysvětlil Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK.

Oficiální název projektu je IN.F.Obálka, tedy "INformace jako Forma Ochrany osob seniorského věku." V první fázi nechal Moravskoslezský kraj připravit 61 tisíc kusů těchto obálek. 1 500 je jich k dispozici na sociálním odboru a senior pointu v Novém Jičíně. 

“Poprosili jsme i terénní pracovníky, kteří docházejí do domácností, kde víme, že se nachází osamělý senior, aby tam tu obálku doručili a vyplnili s tím seniorem, ať opravdu  dochází k naplnění cíle projektu,” sdělila Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín.

“My i doporučujeme lidem, pokud jim to nevadí, aby do té obálky přiložili i propouštěcí zprávy z nemocnice nebo zprávy odborných lékařů, aby ty informace pro ten záchranný systém opravdu byly aktuální,” doplnila Šárka Loskotová, odbor sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín. 

Projekt obálek do lednice je spolufinancován ze státního rozpočtu a z rozpočtu Moravskoslezského kraje. 

---

Nemocnice v Třinci má nejmodernější rentgeny

V Nemocnici Třinec byl ve čtvrtek odpoledne slavnostně zahájen provoz rekonstruovaného radiodiagnostického oddělení. Moderní plně polohovatelné digitální rentgeny ocení pacienti i zdravotnický personál.


Do modernizace radiodiagnostického oddělení investovala krajská nemocnice v Třinci více než 30 milionů korun.

“Součástí rekonstrukce byl nákup dalšího ultrazvukového přístroje vyšší kategorie. Celková výše zakázky dosáhla 32,5 milionu korun, z toho 27 milionů jsme získali ze strukturálních fondů Evropské unie. Zbylých 5,5 milionu na stavební úpravy nám poskytl náš zřizovatel Moravskoslezský kraj,” řekl ředitel Nemocnice Třinec Zdeněk Matušek.

“Tady se nejednalo jenom jenom o přístrojovou techniku, ale ty stavební úpravy, které byly, ač to není zcela vidět, řádově asi 5,5 milionu korun. My jsme obměňovali techniku, která tady byla stávající, ale proto, abychom mohli využít přístroje, které tady máme, museli jsme upravovat statiku těchto místností. Jednotlivé zavěšení těch přístrojů bylo provedeno úplně nově,” vysvětlil provozně-technický náměstek ředitele nemocnice Jaroslav Brzyszkowski. 

Ve srovnání se starými přístroji jsou moderní rentgeny k pacientům šetrnější a zdravotníci oceňují jejich širokou polohovatelnost a díky plné digitalizaci také rychlost zpracování snímků. 

“Ve srovnání s původními konvenčními přístroji jsou tyto modernější přístroje lepší zejména v úspoře času. Je tam redukce dávky pro pacienty, celý proces rentgenování je daleko komfortnější a rychlejší. Můžeme říct, že ta kompaktnosti je nejen ze strany pacienta, ale i samotného obsluhujícího personálu,” dodal náměstek Jaroslav Brzyszkowski. 

Na novém rentgenu mohou podstoupit vyšetření i silně obézní pacienti, a to až do hmotnosti 300 kilogramů.

---

MSIC pomáhá s rozvojem malých a středních firem v kraji

Hlavním úkolem Moravskoslezského inovačního centra je pomáhat s rozvojem malých a středních firem a zlepšovat prostředí pro podnikání a inovace v našem regionu. Jak se to dařilo v roce 2019, informoval MSIC na své výroční konferenci.

MSIC vznikl v roce 2017 a během krátké doby své existence si vybudoval slušné renomé. Především v oblasti poskytování služeb podporujících růst a inovace ve firmách.

„Když naši klienti uspějí na zahraničních trzích, je to pro nás ta nejlepší odměna,“ říká Pavel Csank, výkonný ředitel MSIC Ostrava.

Majitelé společnosti navíc managementu výrazně rozšířili vlastnické zadání.

„Vedle toho, co už děláme, se máme věnovat i výstavbě a rozšiřování Technologického parku v Ostravě,“ dodává Pavel Csank.

Hlavní vlastníci MSIC, tedy Moravskoslezský kraj a město Ostrava, vidí roli MSIC zcela jasně:

„Ekonomiku našeho průmyslového kraje nebude nikdy z 95 procent táhnout podnikání malých a středních firem, ale přesto je nutné navýšit ten počet těchto malých a středních společností, aby byly minimálně stejně silné jako je dnes ten tradiční průmysl,“ zdůrazňuje hejtman MS kraje Ivo Vondrák.

MSIC plánuje v roce 2020 také pomoci s modernizací budov v Ostravě.

---

V karvinské nemocnici přibyly knihovničky

Zaměstnanci Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji uspořádali sbírku knih pro své pacienty na lůžkových odděleních. Oslovili i místní knihovnu, která do regálů knihovniček přidala přes dvě stě titulů beletrie, naučné literatury i knihy pro děti.

Pacienti na všech lůžkových odděleních Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji si mohou čas na lůžku při zotavování krátit nově i četbou knih, které mají nově blízko pokojů. Na každém oddělení totiž přibyly malé knihovničky. 


“V rámci zlepšení prostředí pro pacienty jsme se rozhodli, že uspořádáme sbírku knih, kterou jsme vyhlásili mezi zaměstnanci nemocnice. Ta akce byla velmi spontánní,  zaměstnanci nosili různé knihy, dětské, beletrii, kriminálky, ale i časopisy. Jsou to knihy použité, ale i nové a myslím si, že udělaly pacientům radost, protože mohou v době nemoci a nutném pobytu přijít na jiné myšlenky s pěknou knihou,” řekla Radmila Fleischerová, mluvčí NsP Karviná-Ráj.

 Knihovničku uvítala i pacientka Lenka z dětského oddělení: “Ty knihovničky jsou dobré, když tady někdo tráví delší dobu, může si vybrat knížku a číst ve volném čase. Já jsem si vybrala knihu Robinson Crusoe, protože to máme i povinnou četbu.” 

Nemocnice také oslovila karvinskou regionální knihovnu, ta jejich žádost s radostí vyslyšela.

 “My jsem byli moc rádi, už dříve jsme uvažovali o tom, že oslovíme nemocnice a jiné organizace a instituce, kde by se daly pořídit knihobudky. Domluvili jsme se, vytřídili jsme knihy jak dětské, tak dospělé a koncem loňského roku jsme je tam převezli,” řekla Markéta Kukrechtová, ředitelka RKK

Všechny knihy ještě nejsou rozděleny, dodávány jsou postupně. Rozmístěny jsou na všechna lůžková oddělení nemocnice od šestého patra až po přízemí.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
10. ledna 2020, 17:00

Od střelby v nemocnici v Ostravě už uplynul měsíc

Je to už měsíc, kdy ve Fakultní nemocnici v Ostravě vystřílel Ctirad Vitásek čekárnu plnou lidí. Policisté na případu stále intenzivně pracují, ale žádné nové informace už nesdělují. Motiv masového vraha je tak stále v rovině spekulací. Podle příbuzných se domníval, že má rakovinu a lékaři ho neléčí. Stále je také nejasné, kde vzal zbraň, kterou zabíjel.

10. prosince všechny šokovala událost, která se odehrála v ostravské fakultní nemocnici. Ctirad Vitásek vytáhl v čekárně plné lidí pistoli a začal je doslova popravovat ranou do obličeje. Celkem usmrtil 7 lidí. Pak, po honičce s policií, spáchal sebevraždu. Při vyšetřování se policie mimo jiné zaměřila na motiv a také na zbraň. Tu měl totiž nelegálně. Ani po měsíci ale závěry kriminalisté nechtějí komentovat. "Neustále pracuje kriminalistická technika, udělaly se prohlídky určitých prostor, pracuje se na motivu, zajímá nás původ zbraně. To jsou všechno věci, na kterých policie pracuje a nejen policie," uvedl ředitel PČR MS kraje Tomáš Kužel.

Důležité slovo budou mít soudní znalci. Přizván byl odborník na balistiku, psycholog i lékař. Motivem může být podle expertů tzv. hypochondrická deprese. Podle příbuzné si prý totiž Vitásek myslel, že má rakovinu. Lékaři ale nic podobného nezjistili a to ho deptalo. Policisté motiv zatím nepotvrdili. Mezitím se také rozpoutala debata o zabezpečení nemocnic a dalších měkkých cílů. "Ochrana měkkých cílů je prioritou ministerstva vnitra. My na to máme projekty a programy a určitě počítáme s prostředky i do budoucna. Koneckonců i fakultní nemocnice použila peníze z některých projektů na například školení personálu," řekl ministr vnitra Jan Hamáček.

Stále také běží sbírka. Aktuálně do ní lidé poslali asi 10 milionů korun. V únoru by mělo být vyplaceno pozůstalým a obětem 300 tisíc korun. Sumu věnuje stát, kraj a Ostrava. Vyšetřování podle odhadu dozorujícího státní zástupce Davida Bartoše potrvá asi půl roku. 

---

Obálky putují i do prvních lednic v Novém Jičíně

Moravskoslezský kraj do obcí a měst distribuoval tzv. obálky do lednice, které mohou zvýšit bezpečí a efektivitu pomoci seniorům. Informace o svém zdravotním stavu do nich může uložit více než 60 tisíc lidí. Zájem o ně projevil i Nový Jičín.

Tento magnet na lednici upozorňují záchranáře na to, že uvnitř je uložena obálka s informacemi o zdravotním stavu obyvatele dané domácnosti a kontaktech na jeho příbuzné. Pomoci má seniorům, kteří se ve svém bytě ocitnou v nebezpečné situaci v ohrožení života.

“Lednička je v podstatě v každé domácnosti a proto jsme se rozhodli, že to bude místo, kde bude obálka uložena. Je to informativní obálka pro složky záchranného integrovaného systému, která má informovat o tom, co je s člověkem, který je v té domácnosti,” vysvětlil Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK.

Oficiální název projektu je IN.F.Obálka, tedy "INformace jako Forma Ochrany osob seniorského věku." V první fázi nechal Moravskoslezský kraj připravit 61 tisíc kusů těchto obálek. 1 500 je jich k dispozici na sociálním odboru a senior pointu v Novém Jičíně. 

“Poprosili jsme i terénní pracovníky, kteří docházejí do domácností, kde víme, že se nachází osamělý senior, aby tam tu obálku doručili a vyplnili s tím seniorem, ať opravdu  dochází k naplnění cíle projektu,” sdělila Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín.

“My i doporučujeme lidem, pokud jim to nevadí, aby do té obálky přiložili i propouštěcí zprávy z nemocnice nebo zprávy odborných lékařů, aby ty informace pro ten záchranný systém opravdu byly aktuální,” doplnila Šárka Loskotová, odbor sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín. 

Projekt obálek do lednice je spolufinancován ze státního rozpočtu a z rozpočtu Moravskoslezského kraje. 

---

Nemocnice v Třinci má nejmodernější rentgeny

V Nemocnici Třinec byl ve čtvrtek odpoledne slavnostně zahájen provoz rekonstruovaného radiodiagnostického oddělení. Moderní plně polohovatelné digitální rentgeny ocení pacienti i zdravotnický personál.


Do modernizace radiodiagnostického oddělení investovala krajská nemocnice v Třinci více než 30 milionů korun.

“Součástí rekonstrukce byl nákup dalšího ultrazvukového přístroje vyšší kategorie. Celková výše zakázky dosáhla 32,5 milionu korun, z toho 27 milionů jsme získali ze strukturálních fondů Evropské unie. Zbylých 5,5 milionu na stavební úpravy nám poskytl náš zřizovatel Moravskoslezský kraj,” řekl ředitel Nemocnice Třinec Zdeněk Matušek.

“Tady se nejednalo jenom jenom o přístrojovou techniku, ale ty stavební úpravy, které byly, ač to není zcela vidět, řádově asi 5,5 milionu korun. My jsme obměňovali techniku, která tady byla stávající, ale proto, abychom mohli využít přístroje, které tady máme, museli jsme upravovat statiku těchto místností. Jednotlivé zavěšení těch přístrojů bylo provedeno úplně nově,” vysvětlil provozně-technický náměstek ředitele nemocnice Jaroslav Brzyszkowski. 

Ve srovnání se starými přístroji jsou moderní rentgeny k pacientům šetrnější a zdravotníci oceňují jejich širokou polohovatelnost a díky plné digitalizaci také rychlost zpracování snímků. 

“Ve srovnání s původními konvenčními přístroji jsou tyto modernější přístroje lepší zejména v úspoře času. Je tam redukce dávky pro pacienty, celý proces rentgenování je daleko komfortnější a rychlejší. Můžeme říct, že ta kompaktnosti je nejen ze strany pacienta, ale i samotného obsluhujícího personálu,” dodal náměstek Jaroslav Brzyszkowski. 

Na novém rentgenu mohou podstoupit vyšetření i silně obézní pacienti, a to až do hmotnosti 300 kilogramů.

---

MSIC pomáhá s rozvojem malých a středních firem v kraji

Hlavním úkolem Moravskoslezského inovačního centra je pomáhat s rozvojem malých a středních firem a zlepšovat prostředí pro podnikání a inovace v našem regionu. Jak se to dařilo v roce 2019, informoval MSIC na své výroční konferenci.

MSIC vznikl v roce 2017 a během krátké doby své existence si vybudoval slušné renomé. Především v oblasti poskytování služeb podporujících růst a inovace ve firmách.

„Když naši klienti uspějí na zahraničních trzích, je to pro nás ta nejlepší odměna,“ říká Pavel Csank, výkonný ředitel MSIC Ostrava.

Majitelé společnosti navíc managementu výrazně rozšířili vlastnické zadání.

„Vedle toho, co už děláme, se máme věnovat i výstavbě a rozšiřování Technologického parku v Ostravě,“ dodává Pavel Csank.

Hlavní vlastníci MSIC, tedy Moravskoslezský kraj a město Ostrava, vidí roli MSIC zcela jasně:

„Ekonomiku našeho průmyslového kraje nebude nikdy z 95 procent táhnout podnikání malých a středních firem, ale přesto je nutné navýšit ten počet těchto malých a středních společností, aby byly minimálně stejně silné jako je dnes ten tradiční průmysl,“ zdůrazňuje hejtman MS kraje Ivo Vondrák.

MSIC plánuje v roce 2020 také pomoci s modernizací budov v Ostravě.

---

V karvinské nemocnici přibyly knihovničky

Zaměstnanci Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji uspořádali sbírku knih pro své pacienty na lůžkových odděleních. Oslovili i místní knihovnu, která do regálů knihovniček přidala přes dvě stě titulů beletrie, naučné literatury i knihy pro děti.

Pacienti na všech lůžkových odděleních Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji si mohou čas na lůžku při zotavování krátit nově i četbou knih, které mají nově blízko pokojů. Na každém oddělení totiž přibyly malé knihovničky. 


“V rámci zlepšení prostředí pro pacienty jsme se rozhodli, že uspořádáme sbírku knih, kterou jsme vyhlásili mezi zaměstnanci nemocnice. Ta akce byla velmi spontánní,  zaměstnanci nosili různé knihy, dětské, beletrii, kriminálky, ale i časopisy. Jsou to knihy použité, ale i nové a myslím si, že udělaly pacientům radost, protože mohou v době nemoci a nutném pobytu přijít na jiné myšlenky s pěknou knihou,” řekla Radmila Fleischerová, mluvčí NsP Karviná-Ráj.

 Knihovničku uvítala i pacientka Lenka z dětského oddělení: “Ty knihovničky jsou dobré, když tady někdo tráví delší dobu, může si vybrat knížku a číst ve volném čase. Já jsem si vybrala knihu Robinson Crusoe, protože to máme i povinnou četbu.” 

Nemocnice také oslovila karvinskou regionální knihovnu, ta jejich žádost s radostí vyslyšela.

 “My jsem byli moc rádi, už dříve jsme uvažovali o tom, že oslovíme nemocnice a jiné organizace a instituce, kde by se daly pořídit knihobudky. Domluvili jsme se, vytřídili jsme knihy jak dětské, tak dospělé a koncem loňského roku jsme je tam převezli,” řekla Markéta Kukrechtová, ředitelka RKK

Všechny knihy ještě nejsou rozděleny, dodávány jsou postupně. Rozmístěny jsou na všechna lůžková oddělení nemocnice od šestého patra až po přízemí.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-10-01-2020-17-00