Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostrava hledá nového dodavatele elektřiny
  • Slezská nemocnice a plánované operace
  • Výstava Kateřiny Olejníčkové v zámecké Sala tereně
  • Z výstavy můžete odejít s vlastním portrétem

Ostrava hledá nového dodavatele elektřiny

Ostrava se snaží najít dodavatele elektrické energie poté, co ten dosavadní oznámil zastavení dodávek. Bohužel se to ale nedaří a tak bude vyhlášeno nové zadávací řízení. Město očekává nárůst nákladů na elektřinu v desítkách milionů korun.

Problémy s energiemi se nevyhnuly téměř nikomu a tak si i mnohá velká města musejí rychle najít nové dodavatele. Ostravě vypověděla v minulém měsíci dodávky elektřiny společnost Lumius, která už prý nedokázala plnit smlouvu. Magistrát, některé obvody a 25 městských organizací tak přešly pod dodavatele poslední instance a platby se navýšily i  čtyřnásobně. Největším odběratelem elektřiny jsou Ostravské komunikace. 

Eva Kijonková, mluvčí Ostravských komunikací: "Pro Ostravské komunikace je problém s dodávkami elektrické energie citelný. Je to proto, že mají na starosti především veřejné osvětlení v Ostravě. Náklady, které běžně v lednu bývají 2 miliony korun, byly letos kolem 10 milionu korun." 

Město ihned začalo hledat na přechodnou dobu nového dodavatele prostřednictvím jednacího řízení bez uveřejnění, ale bohužel nedostalo žádnou přijatelnou nabídku. Řízení bylo tedy zrušeno a nyní je připravováno nové, tentokrát na delší období.

Radim Babinec, náměstek primátora Ostravy: "Neobdrželi jsme žádnou relevantní nabídku a uvedené zadávací řízení muselo být zrušeno. Urychleně je proto připravováno vyhlášení nového zadávacího řízení, tentokrát na období až do konce roku 2023, jehož vypsání předpokládáme 15. února. Očekáváme, že o něj již bude, s ohledem na délku období, větší zájem. V polovině dubna bychom mohli mít výběr dodavatele."

Nárůst nákladů na elektřinu bude v řádu desítek miliónů korun. Město je připraveno tyto zvýšené náklady pokrýt ze své rozpočtové rezervy a šetřit musejí i postižené organizace. 

---

Slezská nemocnice a plánované operace

Slezská nemocnice chystala návrat k běžné péči i k plánovaným operacím. Ovšem kvůli prudkému nárůstu pacientů s koronavirem to není možné. Problém představují také chybějící lékaři a zdravotní sestry, kteří jsou v karanténě nebo izolaci.

Ještě minulý měsíc vedení Slezské nemocnice přemýšlelo o návratu k plánované operativě. Od podzimu loňského roku tady totiž kvůli nárůstu pacientů s koronavirem museli upravit provoz. Ale jak se zdá, prozatím se kvůli stále vysokému počtu hospitalizovaných s covid-19, nic měnit nebude.

Karel Siebert, ředitel Slezské nemocnice v Opavě: „Máme rapidní nárůst hospitalizovaných covidových pacientů. Denně jsme měli přírůstky 10 -15 pacientů denně, včetně víkendu. Z tohoto důvodu jsme museli zřídit další dvě covidové jednotky na geriatrickém oddělení.“

Nyní jsou tedy ve Slezské nemocnici 4 covidové jednotky s celkem 75 lůžky. Počet hospitalizovaných se pohybuje od 60 do 70. Dostatek lékařů a sester je další podmínkou pro návrat nemocnice k plánované operativě.

Karel Siebert, ředitel Slezské nemocnice v Opavě: „Těžko situaci predikovat, nicméně si myslím, že pokud dojde k poklesu nově hospitalizovaných pacientů a vrátí se zpět zaměstnanci z karantény a izolace, tak bychom mohli v dohledné době 14 dnů, operativu opět zprovoznit.“

Někteří bezpříznakoví pozitivně testovaní zaměstnanci na koronavirus mohou pracovat s respirátorem v režimu tzv. pracovní karantény. Ve Slezské nemocnici jde pouze o jednotky zaměstnanců.

---

Moravskoslezští celníci vybrali v loňském roce na clu, daních a poplatcích jednu miliardu, devět set sedmdesát milionů korun. Činnost hlídek už druhý rok ovlivňovala pandemie koronaviru. Celníci vloni zadrželi například 274 ilegálních automatů, tzv. vědomostních her.

Moravskoslezský kraj má zájem podpořit zřízení zubní pohotovosti ve Frýdku-Místku. Vyplynulo to při jednání se zástupci města. Zubní pohotovost má vzniknout ve frýdecko-místecké nemocnici, kde už dříve fungovala. Pokud vše půjde podle plánu, otevřít by se mohlo na podzim.

---

Počet uvolněných bytů po zemřelých v Havířově vzrostl

Za poslední dva roky vzrostl v Havířově počet vrácených bytů po zemřelých. Podepsala se na tom i pandemie. Veškeré volné byty musí projít celkovou rekonstrukcí, což stojí nemalé prostředky. Město ale tyto náklady do nájmu nepromítá.

Městské realitní agentuře v Havířově se ročně vrátí zhruba 450 bytů. A to z důvodu, že se lidé stěhují, nebo zemřou. Právě takový případů v posledních letech přibývá. Než byt obsadí nový nájemník, musí projít rekonstrukcí.

Simona Součková, mluvčí společnosti MRA: "Například v roce 2019 to bylo 79 bytů po zemřelých, v roce 2020 to bylo něco přes 100 a v loňském roce to bylo už 122 bytů. Takže ten nárůst tam je. Byt, který jsme právě viděli, tak je po zemřelém, kde nájemník bydlel několik desetiletí, tak ten byt je v horším stavu, což si vyžaduje potom vyšší náklady v průměru asi 350 tisíc korun. My celá léta opravujeme uvolněné byty takto, kde se dělají kompletní opravy, nicméně na tom nájemném se to neprojeví."

Opravený byt se zpět do nabídky dostane zhruba za dva měsíce.

Petr Valášek, vedoucí provozního oddělení: "Udělá se GO elektroinstalace, udělají se nové omítky, nové podlahy a potom kompletní výměna sociálních prvků. To znamená WC, koupelna, kuchyňská linka."

Je hodně takových bytů v původním stavu?

Petr Valášek, vedoucí provozního oddělení: “Ano, drtivá většina.”

Město má v portfoliu 7678 bytů, ve kterých bydlí přes 14 tisíc lidí. Největší zájem o bydlení je v centru města, nejmenší pak na Šumbarku, kde je i nejvíce volných bytů.

---

Výstava Kateřiny Olejníčkové v zámecké Sala tereně

Průřez svou tvorbou od roku 2016 do dneška nabízí zájemcům učitelka základní umělecké školy a výtvarnice Kateřina Olejníčková. Výstavu je možné zhlédnout v obnovené Sala terreně bruntálského zámku.

Námětem obrazů je zejména krajina Jeseníků, Rychlebských hor a dalších zajímavých koutů naší vlasti. Autorka tato místa poznává při toulkách s celou rodinou, a to v létě i v zimě.

Kateřina Olejníčková, výtvarnice: „V plenéru maluji suchými pastely a jinak jsou tady k vidění i některé malby malované akrylovými barvami.“

Lesy, skály, malé vesničky, jezírka, opuštěné staré lomy a další zajímavosti maluje Kateřina přímo na místě. Malbě přímo na místě dává přednost před tvorbou v ateliéru.

Kateřina Olejníčková, výtvarnice: „Malba v plenéru na rozdíl od ateliéru mi vyhovuje kvůli tomu, že motiv mám před sebou a můžu jakoby zaznamenat ten okamžik v té přírodě, je to lepší."

Danuše Vanotová, fotografka: „Jsem velmi nadšená a to proto, že výtvarné umění pomáhá všem lidem, nejen autorovi.“

Anketa, návštěvníci výstavy: „Nejvíc se mi líbilo z těch míst lom Rampa a další různé další lomy. Lom Rampa, tam jsou takové vysoké skály a dá se z nich skákat.“

„Tahle výstava se mi hodně líbí. Krajinky Jeseníků jsou úžasný a navíc některá místa osobně znám. Jeseníky miluju, takže tady není co řešit.“

 Jeden z vystavených obrazů – Pohled na Uhlířský vrch vydal Klub za starý Bruntál v loňském roce jako pohlednici.

---

Ředitelství silnic a dálnic připravuje rozsáhlou opravu obou směrů dálnice D1 mezi 296. a 341. kilometrem, tedy od Lipníku nad Bečvou až po exit Bravantice. Aktuálně vybírá firmu. Zakázka za zhruba 450 milionů korun zahrnuje lokální opravy povrchů, úpravy středových pásů, sanaci, výškové korekce nebo obnovu značení.

Městská nemocnice Ostrava má schváleno 250 milionů korun z projektu REACT- EU. Peníze jsou určeny na rozvoj, modernizaci a posílení vybavení. Jde o mimořádné dotační zdroje, které jsou určeny na snížení dopadů pandemie covid-19.

---

Z výstavy můžete odejít s vlastním portrétem

Novojičínské městské kulturní středisko používá čas od času jako výstavní prostor také kavárnu v nejvyšším patře svého sídla na Staré poště. Zajímavá výstava se zde koná právě teď. Provází ji portrétování naživo.

Zážitek jako z Karlova mostu mohou získat návštěvníci, kteří v únoru zavírají na novojičínskou Starou poštu. V nejvyšším patře budovy sedává kreslíř Miroslav Poruba, který během deseti minut namaluje váš portrét.

Městské kulturní středisko připravilo výstavu, která je průřezem Porubovy tvorby. Jsou zde k vidění jeho portréty, karikatury, dále volná tvorba s motiv draků, pravěká příroda s dinosaury, lesní živočichové, ale také komiksy nebo kreslený humor.

Miroslav Poruba, portrétista a karikaturista: “Je to moje záliba, koníček už od dětství a v podstatě je to teď i moje profese. Snažím se vyniknout v portrétování naživo.”

návštěvníci výstavy: 

“Přišel jsem se podívat na výstavu a jsem mile překvapený, co dokáže skvělá lidská ruka. Je to úžasné.”

“Já jsem nadšená. Protože kdysi jsem viděla obraz od Mirka a je tam velký posun a jsem ráda, že udělal tuto výstavu.”

Miroslav Poruba teď kromě portrétování intenzivně pracuje i na výrobě loutek, na jaře chce vrazit mezi děti s pojízdným loutkovým divadlem.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
10. února 2022, 16:00

Ostrava hledá nového dodavatele elektřiny

Ostrava se snaží najít dodavatele elektrické energie poté, co ten dosavadní oznámil zastavení dodávek. Bohužel se to ale nedaří a tak bude vyhlášeno nové zadávací řízení. Město očekává nárůst nákladů na elektřinu v desítkách milionů korun.

Problémy s energiemi se nevyhnuly téměř nikomu a tak si i mnohá velká města musejí rychle najít nové dodavatele. Ostravě vypověděla v minulém měsíci dodávky elektřiny společnost Lumius, která už prý nedokázala plnit smlouvu. Magistrát, některé obvody a 25 městských organizací tak přešly pod dodavatele poslední instance a platby se navýšily i  čtyřnásobně. Největším odběratelem elektřiny jsou Ostravské komunikace. 

Eva Kijonková, mluvčí Ostravských komunikací: "Pro Ostravské komunikace je problém s dodávkami elektrické energie citelný. Je to proto, že mají na starosti především veřejné osvětlení v Ostravě. Náklady, které běžně v lednu bývají 2 miliony korun, byly letos kolem 10 milionu korun." 

Město ihned začalo hledat na přechodnou dobu nového dodavatele prostřednictvím jednacího řízení bez uveřejnění, ale bohužel nedostalo žádnou přijatelnou nabídku. Řízení bylo tedy zrušeno a nyní je připravováno nové, tentokrát na delší období.

Radim Babinec, náměstek primátora Ostravy: "Neobdrželi jsme žádnou relevantní nabídku a uvedené zadávací řízení muselo být zrušeno. Urychleně je proto připravováno vyhlášení nového zadávacího řízení, tentokrát na období až do konce roku 2023, jehož vypsání předpokládáme 15. února. Očekáváme, že o něj již bude, s ohledem na délku období, větší zájem. V polovině dubna bychom mohli mít výběr dodavatele."

Nárůst nákladů na elektřinu bude v řádu desítek miliónů korun. Město je připraveno tyto zvýšené náklady pokrýt ze své rozpočtové rezervy a šetřit musejí i postižené organizace. 

---

Slezská nemocnice a plánované operace

Slezská nemocnice chystala návrat k běžné péči i k plánovaným operacím. Ovšem kvůli prudkému nárůstu pacientů s koronavirem to není možné. Problém představují také chybějící lékaři a zdravotní sestry, kteří jsou v karanténě nebo izolaci.

Ještě minulý měsíc vedení Slezské nemocnice přemýšlelo o návratu k plánované operativě. Od podzimu loňského roku tady totiž kvůli nárůstu pacientů s koronavirem museli upravit provoz. Ale jak se zdá, prozatím se kvůli stále vysokému počtu hospitalizovaných s covid-19, nic měnit nebude.

Karel Siebert, ředitel Slezské nemocnice v Opavě: „Máme rapidní nárůst hospitalizovaných covidových pacientů. Denně jsme měli přírůstky 10 -15 pacientů denně, včetně víkendu. Z tohoto důvodu jsme museli zřídit další dvě covidové jednotky na geriatrickém oddělení.“

Nyní jsou tedy ve Slezské nemocnici 4 covidové jednotky s celkem 75 lůžky. Počet hospitalizovaných se pohybuje od 60 do 70. Dostatek lékařů a sester je další podmínkou pro návrat nemocnice k plánované operativě.

Karel Siebert, ředitel Slezské nemocnice v Opavě: „Těžko situaci predikovat, nicméně si myslím, že pokud dojde k poklesu nově hospitalizovaných pacientů a vrátí se zpět zaměstnanci z karantény a izolace, tak bychom mohli v dohledné době 14 dnů, operativu opět zprovoznit.“

Někteří bezpříznakoví pozitivně testovaní zaměstnanci na koronavirus mohou pracovat s respirátorem v režimu tzv. pracovní karantény. Ve Slezské nemocnici jde pouze o jednotky zaměstnanců.

---

Moravskoslezští celníci vybrali v loňském roce na clu, daních a poplatcích jednu miliardu, devět set sedmdesát milionů korun. Činnost hlídek už druhý rok ovlivňovala pandemie koronaviru. Celníci vloni zadrželi například 274 ilegálních automatů, tzv. vědomostních her.

Moravskoslezský kraj má zájem podpořit zřízení zubní pohotovosti ve Frýdku-Místku. Vyplynulo to při jednání se zástupci města. Zubní pohotovost má vzniknout ve frýdecko-místecké nemocnici, kde už dříve fungovala. Pokud vše půjde podle plánu, otevřít by se mohlo na podzim.

---

Počet uvolněných bytů po zemřelých v Havířově vzrostl

Za poslední dva roky vzrostl v Havířově počet vrácených bytů po zemřelých. Podepsala se na tom i pandemie. Veškeré volné byty musí projít celkovou rekonstrukcí, což stojí nemalé prostředky. Město ale tyto náklady do nájmu nepromítá.

Městské realitní agentuře v Havířově se ročně vrátí zhruba 450 bytů. A to z důvodu, že se lidé stěhují, nebo zemřou. Právě takový případů v posledních letech přibývá. Než byt obsadí nový nájemník, musí projít rekonstrukcí.

Simona Součková, mluvčí společnosti MRA: "Například v roce 2019 to bylo 79 bytů po zemřelých, v roce 2020 to bylo něco přes 100 a v loňském roce to bylo už 122 bytů. Takže ten nárůst tam je. Byt, který jsme právě viděli, tak je po zemřelém, kde nájemník bydlel několik desetiletí, tak ten byt je v horším stavu, což si vyžaduje potom vyšší náklady v průměru asi 350 tisíc korun. My celá léta opravujeme uvolněné byty takto, kde se dělají kompletní opravy, nicméně na tom nájemném se to neprojeví."

Opravený byt se zpět do nabídky dostane zhruba za dva měsíce.

Petr Valášek, vedoucí provozního oddělení: "Udělá se GO elektroinstalace, udělají se nové omítky, nové podlahy a potom kompletní výměna sociálních prvků. To znamená WC, koupelna, kuchyňská linka."

Je hodně takových bytů v původním stavu?

Petr Valášek, vedoucí provozního oddělení: “Ano, drtivá většina.”

Město má v portfoliu 7678 bytů, ve kterých bydlí přes 14 tisíc lidí. Největší zájem o bydlení je v centru města, nejmenší pak na Šumbarku, kde je i nejvíce volných bytů.

---

Výstava Kateřiny Olejníčkové v zámecké Sala tereně

Průřez svou tvorbou od roku 2016 do dneška nabízí zájemcům učitelka základní umělecké školy a výtvarnice Kateřina Olejníčková. Výstavu je možné zhlédnout v obnovené Sala terreně bruntálského zámku.

Námětem obrazů je zejména krajina Jeseníků, Rychlebských hor a dalších zajímavých koutů naší vlasti. Autorka tato místa poznává při toulkách s celou rodinou, a to v létě i v zimě.

Kateřina Olejníčková, výtvarnice: „V plenéru maluji suchými pastely a jinak jsou tady k vidění i některé malby malované akrylovými barvami.“

Lesy, skály, malé vesničky, jezírka, opuštěné staré lomy a další zajímavosti maluje Kateřina přímo na místě. Malbě přímo na místě dává přednost před tvorbou v ateliéru.

Kateřina Olejníčková, výtvarnice: „Malba v plenéru na rozdíl od ateliéru mi vyhovuje kvůli tomu, že motiv mám před sebou a můžu jakoby zaznamenat ten okamžik v té přírodě, je to lepší."

Danuše Vanotová, fotografka: „Jsem velmi nadšená a to proto, že výtvarné umění pomáhá všem lidem, nejen autorovi.“

Anketa, návštěvníci výstavy: „Nejvíc se mi líbilo z těch míst lom Rampa a další různé další lomy. Lom Rampa, tam jsou takové vysoké skály a dá se z nich skákat.“

„Tahle výstava se mi hodně líbí. Krajinky Jeseníků jsou úžasný a navíc některá místa osobně znám. Jeseníky miluju, takže tady není co řešit.“

 Jeden z vystavených obrazů – Pohled na Uhlířský vrch vydal Klub za starý Bruntál v loňském roce jako pohlednici.

---

Ředitelství silnic a dálnic připravuje rozsáhlou opravu obou směrů dálnice D1 mezi 296. a 341. kilometrem, tedy od Lipníku nad Bečvou až po exit Bravantice. Aktuálně vybírá firmu. Zakázka za zhruba 450 milionů korun zahrnuje lokální opravy povrchů, úpravy středových pásů, sanaci, výškové korekce nebo obnovu značení.

Městská nemocnice Ostrava má schváleno 250 milionů korun z projektu REACT- EU. Peníze jsou určeny na rozvoj, modernizaci a posílení vybavení. Jde o mimořádné dotační zdroje, které jsou určeny na snížení dopadů pandemie covid-19.

---

Z výstavy můžete odejít s vlastním portrétem

Novojičínské městské kulturní středisko používá čas od času jako výstavní prostor také kavárnu v nejvyšším patře svého sídla na Staré poště. Zajímavá výstava se zde koná právě teď. Provází ji portrétování naživo.

Zážitek jako z Karlova mostu mohou získat návštěvníci, kteří v únoru zavírají na novojičínskou Starou poštu. V nejvyšším patře budovy sedává kreslíř Miroslav Poruba, který během deseti minut namaluje váš portrét.

Městské kulturní středisko připravilo výstavu, která je průřezem Porubovy tvorby. Jsou zde k vidění jeho portréty, karikatury, dále volná tvorba s motiv draků, pravěká příroda s dinosaury, lesní živočichové, ale také komiksy nebo kreslený humor.

Miroslav Poruba, portrétista a karikaturista: “Je to moje záliba, koníček už od dětství a v podstatě je to teď i moje profese. Snažím se vyniknout v portrétování naživo.”

návštěvníci výstavy: 

“Přišel jsem se podívat na výstavu a jsem mile překvapený, co dokáže skvělá lidská ruka. Je to úžasné.”

“Já jsem nadšená. Protože kdysi jsem viděla obraz od Mirka a je tam velký posun a jsem ráda, že udělal tuto výstavu.”

Miroslav Poruba teď kromě portrétování intenzivně pracuje i na výrobě loutek, na jaře chce vrazit mezi děti s pojízdným loutkovým divadlem.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-10-02-2022-16-00-00