Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Ostravě explodovala recyklační linka tonerů
  • Do základních škol se vrátili i žáci II. stupně
  • Odlehčovací služba v Novém Jičíně musela zavřít
  • Památku padlých uctily v Bruntále spolky i vedení města

V Ostravě explodovala recyklační linka tonerů

Nad Ostravou se po celé pondělí vznášely velké mraky černého kouře. Hned ráno totiž explodovala ve Vítkovicích třídící linka ve firmě, která provádí recyklaci autovraků. Po výbuchu začala hořet obrovská hromada starých slisovaných vozidel. Oheň byl tak mohutný, že hasiči vyhlásili nejvyšší, tedy zvláštní stupeň požárního poplachu.

V pondělí ráno krátce před 8 hodinou otřásl Vítkovicemi mohutný výbuch. Nad areálem firmy SPV Recycling cz se objevil mohutný mrak černého kouře, který se stále zvětšoval a byl vidět i z Havířova nebo Poruby. Po pár minutách oheň zachvátil velkou hromadu slisovaných aut určených k recyklaci. 

Vladimír Vlček, ředitel HZS MS kraje: "Požár vznikl ve firmě SPV Recycling, který zpracovává primárně autovraky, ale samozřejmě i různé druhy odpadu. Vznikl na lince při zpracování tonerů, rozšířil se na technologie a pak až na venkovní plochy na velkou skládku vraků."

Zpočátku to vypadalo, že hasiči oheň ovládnou rychle, ale bohužel se rozfoukal silný vítr a během několika desítek minut už hořela skutečně celá hromada autovraků. Navíc se neustále ozývaly detonace zbytků pohonných hmot v nádržích, takže hašení bylo komplikované a hasiči nemohli příliš blízko k ohni. 

 Vladimír Vlček, ředitel HZS MS kraje: "Ten zásah je komplikovaný primárně větrem a druhý důvod je, že ty vraky jsou ve velké hromadě, má na výšku 15 - 20 metrů a tím, že došlo k prohoření té hromady a ve vracích se nacházejí zbytku olejových náplní, tak neustále slyšíme nějaké detonace. Je to velmi nebezpečné i pro zasahující jednotky." 

Policisté se společně s hasičskými vyšetřovateli zajímali o příčinu vzniku požáru, ale ta bude zřejmě zjištěna až mnohem později na základě expertíz. Velitel zásahu musel 10 minut po půl 11 vyhlásit nejvyšší stupeň požárního poplachu a lidé žijící v okolí měli doporučeno zavřít okna a nevětrat. Hořelo totiž vše, co si dokážete představit v autě. Tedy oleje, lak, plasty i sedačky. Kromě toho hořela i hromada plastových tonerů.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Před 8 hodinou ranní došlo k explozi a zahoření několika kontejnerů ve skladu. Od nich pak chytly plastové tonery a následně začaly hořet i autovraky."

Povolány byl také dva vrtulníky s bambivaky, které dokáží najednou pojmout 400 litrů vody.

Andrej Čírtek, mluvčí firmy SPV Recycling cz: "Příčinu požáru nelze stanovit, vzhledem k tomu, že probíhá dohašování a stejně tak nelze stanovit ani vzniklou škodu."

Na místo vyjel také speciální automobil chemické laboratoře hasičů, který provádí měření koncentrací nebezpečných látek v ovzduší. I když škoda půjde jistě do milionů korun, je důležité, že při výbuchu a následném požáru nebyl nikdo zraněn. 

---

Do základních škol se vrátili i žáci II. stupně

Do základních škol v MS kraji se vrátili žáci II. stupně. Samozřejmostí je testování žáků a rotační systém výuky. Třídy se tak budou střídat po týdnech. Zároveň se otevřela i školní hřiště.

Návrat dětí do lavic na druhém stupni základních škol proběhl bez větších komplikací. Vrátila se naprostá většina dětí ze tříd, které mají tento týden prezenční výuku. Jen minimum dětí rodiče nechali doma například kvůli nesouhlasu s testováním.

Marcela Žáková, ředitelka 1. ZŠ Bruntál Jesenická: "Pouze dvě se nedostavili, takže to je stoprocentní úspěch. Děcka se do školy fakt asi těšila."

Žákyně II. stupně ZŠ Bruntál, Jesenická: "Těšila jsem se do školy kvůli tomu, že zase uvidím své kamarády a že to je lehčí než online výuka, protože se to neseká. Protože nejsme v online světě."

Renáta Fialová, ředitelka ZŠ Komenského, Ostrava-Poruba: "Konečně, už jsme se nemohli dočkat. Nejdříve zahájí výuku třídy A a C a v dalším týdnu je zase vystřídají žáci z béčkových tříd. Děti se testují v tělocvičně a nebo ve třídách, druhostupňoví žáci už se budou testovat ve třídách samostatně."

Náročná je zejména organizace ve školních jídelnách, které navíc vydávají i obědy dětem, které jsou na distanční výuce.

Vlasta Turská, vedoucí školní jídelny, ZŠ Komenského, Ostrava-Poruba: “Po každém strávníkovi se vždycky celý stůl musí vydezinfikovat, dočistit a tím pádem je to náročnější. Určitě."

Novinkou je také to, že organizované skupiny už mohou využívat i školní hřiště. Povoleny jsou ale jen volnočasové aktivity. Cvičit se na nich nesmí, stejně jako v tělocvičnách.

---

Odlehčovací služba v Novém Jičíně musela zavřít

Odlehčovací služba Pohoda v Novém Jičíně musela na čas uzavřít provoz. Důvod byl čistě praktický - malování a výměna dveří. Služba poskytuje péči seniorům se sníženou soběstačností v době, kdy se o ně jejich nejbližší starat nemohou.

Malování společných prostor, instalace protipožárních dveří a následně kompletní úklid s ionizací pokojů a dezinfekce vybavení. Údržbové práce za zhruba 200 tisíc korun uzavřely na týden odlehčovací službu Pohoda v Novém Jičíně.

Alice Hynčicová, vedoucí organizace ProSenior, Nový Jičín: “Nebylo úplně jednoduché uvolnit v kalendáři týden, kdy jsme nepřijímali klienty. Měli jsme tady prázdno, abychom měli opravdu důkladně uklidit. Přece jen je stav po kovidu, tak abychom začali s čistým štítem.”

Některé práce zvládli zaměstnanci zařízení i sami. Třeba i vymalování chodby.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Město Nový Jičín vkládá finanční prostředky nejen do velkých investičních akcí, ale i do toho běžného provozu, abychom zvýšili komfort našich obyvatel.”

Odlehčovací služba má kapacitu 8 klientů, určena je seniorům nebo i těžce nemocným lidem, kteří zde mohou strávit šest týdnů, zatímco osoby, které o ně pečují v domácnosti, si tak mohou odpočinout.

Alice Hynčicová, vedoucí organizace ProSenior, Nový Jičín: “Pohoda je hodně vytížení, teď momentálně máme vytížené všechny služby.”

Provozovatelem odlehčovací služby je městské zařízení ProSenior, které dále poskytuje terénní pečovatelskou službu a denní stacionář.

---

Památku padlých uctily v Bruntále spolky i vedení města

V Bruntále každoročně probíhá7. května slavnostní akt k osvobození města a ukončení 2. světové války v Evropě. Letos tomu bylo nejinak, i přes přetrvávající složitou situaci zaviněnou koronavirem.

V pátek 7. května dopoledne se na starém bruntálském hřbitově u památníku padlých vojáků Rudé armády sešlo několik desítek obyvatel Bruntálu.

Antonín Zgažar, Československá obec legionářská: „Připomínáme si 76. Výročí osvobození našeho města Bruntálu, taktéž osvobození Československa a také ukončení 2. světové války v Evropě. Účastní se bruntálské spolky a organizace.“

Účastníci pietní akce se poklonili padlým vojákům, k památníku položili věnce a kytice a společně si připomněli hrůzy 2. světové války.

Bohumil Heřbolt, pamětník: „Pamatuju to období, jaký bylo to válečný. Tohleto všechno mi tak nějak utkvělo v paměti. Je potřeba teda to těm mládeži, která dneska nemá vztah k tomu, co tehdá bylo, ji připomínat a zejména mi staří bychom měli být daleko v tom aktivnější.“

Karel Misař, zastupitel města Bruntálu: „Musíme dělat všechno pro to, aby se historie neopakovala a aby mladí lidé zejména dneska viděli, že se skutečně něco odehrálo a to bylo hrozné a ne to, co jim dneska tlučeno do hlavy, že všechno se odehrálo velice hravě a lehce a v podstatě nás osvobodili Američané."

Po skončení 2. světové války byly během roku 1945 do Bruntálu svezeny ostatky vojáků z celého nynějšího bruntálského okresu. Nejprve byly na čas uloženy v kapli svatého Michala a následně pohřbeny na pohřebišti.

Antonín Zgažar, předseda, Československá obec legionářská: „ Je tady pohřbeno 781 vojáků. Právě tady vidíte novou pamětní desku se jmény většiny těch vojáků, kterou nechalo zhotovit Velvyslanectví Ruské federace u nás.“

Pavel Rapušák, předseda Klub za starý Bruntál: „Pomáhali jsme s archivem, nějaká jména jsme dodali a byli jsme hrozně překvapeni, když jsme přišli v prosinci a tady se instalovala tato deska, která tady je. Je to opravdu velký vděk ruské straně, že takový památník zde instalovala.“

Památku padlých vojáků Rudé armády uctili také představitelé města v čele se starostou Petrem Rysem. Odpoledního slavnostního položení věnců se zúčastnila i Karina Sultanova, tajemnice velvyslanectví Ruské federace v České republice

---Mohlo by Vás také zajímat