Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Čistička havířovské nemocnice projde modernizací
  • Záchranka dá zraněnému krev už ve vrtulníku
  • Chlapec našel sekerku z doby bronzové
  • V AVE ARTU poprvé vyrobili obří keramické sochy
  • Fotbalový turnaj Bruntálské bodlo

Čistička havířovské nemocnice projde modernizací

Kraj bude investovat zhruba 30 milionů korun do komplexní rekonstrukce čističky odpadních vod havířovské nemocnice. Celé zařízení už je ve špatném technickém stavu a lidé si také začali stěžovat na zápach.

Čistička odpadních vod havířovské nemocnice byla postavena v roce 1969. A podle toho také vypadá její současný stav, který je na hraně životnosti.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Už mí předchůdci ve funkci ředitele Nemocnice Havířov poukazovali na to, že je velmi důležité tu rekonstrukci udělat. Jelikož se jedná o stavbu v jednotkách několika desítek milionů korun, tak nemocnice ze svého rozpočtu na to neměla samozřejmě nikdy peníze. Jsme velmi rádi, že kraj to jako prioritní investici považoval.”

Nemocnice v poslední době obdržela také stížnosti od lidí, kteří upozorňují na zápach.

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MSK: "V určitých momentech, kdy je vyšší teplota, nebo změna tlaku, tak ty zápachy obtěžují okolí. Z toho důvodu jsme se rozhodli, že zahájíme výběr zhotovitele na rekonstrukci celé čističky odpadních vod a celkové náklady čítají 31 milionů korun.”

Petr Baránek, provozně-technický náměstek Nemocnice Havířov: “To řešení spočívá v tom, že budou zbourány tyto odkalovací nádrže, plus objekt, který stojí tady za mnou. Technologie bude z velké části v podzemí, nebo ukrytá v objektu, který tady zůstane.”

Rekonstrukce čističky odpadních vod by měla začít nejpozději v říjnu a potrvá devět měsíců.

---

Záchranka dá zraněnému krev už ve vrtulníku

Záchranná služba MS kraje zavádí převratnou novinku a jako druhá v zemi bude dávat těžce zraněným pacientům krev už na palubě vrtulníku. Značně to zvyšuje jejich šanci na přežití. Inspirace k této metodě pochází z americké armády.

Zdravotnická záchranná služba MS kraje patří k nejlepším v zemi a stále se snaží zlepšovat a modernizovat své postupy podle nejnovějších lékařských trendů a poznatků. Jako druhá v zemi po Hradci Králové proto zavádí podávání krve už na palubě vrtulníku. 

David Holeš, primář ZZS MS kraje: „Použití krve v terénu bylo přitom ještě před dvěma lety určeno výhradně pro vojenské zdravotnictví. Studie zjišťující přežití těžce zraněných vojáků ve válečných konfliktech ukázaly, že ideální čas pro zahájení aplikace krve je asi 15 minut po závažném úraze. Proto má tato metoda i jednoznačné uplatnění v podmínkách přednemocniční péče v Evropě, kde se průměrný čas předání pacienta do traumacentra pohybuje kolem 60 minut."

Zavedení této novinky předcházela dlouhá a pečlivá příprava a také velmi úzká spolupráce s Krevním centrem FNO, které musí krev pro účely záchranné služby speciálně připravena.  

Zuzana Čermáková, primářka Krevního centra FN Ostrava: „Používá se univerzální krev skupiny 0, Rh negativní, ochuzená o bílé krvinky. Pacienti tak dostávají zpět tekutinu, jejíž složení se co nejvíce blíží krvi, kterou po úrazu ztratili."

Roman Gřegoř, ředitel ZZS MS kraje: "Z dosavadních zkušeností lze předpokládat, že vhodnými příjemci této metody léčby přímo na místě zásahu a během transportu vrtulníkem, se stane v našem kraji skupina asi 20 pacientů rok.

Je také prokázáno, že čím dříve je zahájeno podávání krve, tím menší je u daného pacienta celková potřeba krevních derivátů později v nemocnici.

---

Krátké zprávy 10. 8. 2022 17.00 - 1

Ostrava má nové muzeum. Je určené pro nadšence vojenské historie, zaměřuje se především na období 2. světové války. Nabízí pohled na nejrůznější vojenské uniformy a další předměty spojené s vojenskou historií.

---

Chlapec našel sekerku z doby bronzové

Teprve pětiletý Matyáš a jeho táta našli víc jak 3 000 let starou sekerku z doby bronzové. Pomohl jim při tom detektor kovu. Předmět odevzdali do Slezského zemského muzea, kde odborníci potvrdili jeho pravost. Předmět teď bude uložený v některém z muzeí, které zřizuje Moravskoslezský kraj.

Najít poklad je snem snad každého kluka, nebo i dospělého muže. Objevit jej pod zemí může pomoci technika – detektor kovů. Tento dostal předškolák Matyáš od svého otce a oba začali zkoumat, co se pod zemí nachází.

Matyáš měl štěstí. Na místě, kde přístroj signalizoval nález, našel předmět, který používali lidé na přelomu mladší a střední doby bronzové.

Matyáš: „Já jsem tak šel rovně, pak něco zapípalo. Já jsem kopal a našel jsem sekerku.“

Radek Dušek, Matyášův otec: „Je to odměna, že něco tak starého držel v ruce. To se každému nepoštěstí.“

Otec hned tušil, že se jedná o vzácný nález. Když spatřil, že je předmět potažený typickou nazelenalou barvou, věděl, že jde o bronz. A archeologové ze Slezského zemského muzea, kam nálezci poklad odevzdali, to potvrdili.

Jiří Juchelka, ved. odd. archeologie, Slezské zemské muzeum, Opava: „Datace je kolem roku 1 300 př. n. l. Čili je to přelom střední a mladší doby bronzové.“

Období vzniku, chemické složení a také pravost zkoumala neinvazivní analýza materiálu, kterou odborníci vzápětí provedli.

Sekerka byla odlita před 3000lety z mědi a cínu do formy např. z vosku či hlíny, její ostří se pak zbrousilo a nástroj se připevnil na topůrko.

Jiří Juchelka, ved. odd. archeologie, Slezské zemské muzeum, Opava: „ Pak se použila se větev, která se zasadila do těchto otvorů. Celé se to to zpevnilo nějakým organickým, pravděpodobně konopným provazcem a mohlo se to pak ještě pryskyřicí zafixovat.“

Takováto sekera mohla být použita, stejně jako dnes, k sekání dřeva. Ale také třeba jako zbraň. Podobných nálezů mají ve Slezském zemském muzeu už několik.

Tento zdokumentují, ovšem do svých sbírek neuloží. Protože předmět našla soukromá osoba, nikoliv archeologové, je jejím vlastníkem Moravskoslezský kraj.

Radost otce a syna z nálezu pokladu trochu kazí fakt, že zákon zakazuje vyzvedávat ze země jakékoliv historické předměty. A tak budou muset své počínání zřejmě ještě vysvětlit úřadům.



---

V AVE ARTU poprvé vyrobili obří keramické sochy

Umělecká škola AVE ART se stala místem keramického sympozia, na kterém umělci z celé republiky tvořili díla o velikosti až 130 centimetrů na výšku, což dosud nebylo možné. Nebylo je totiž kde vypálit.

Jiří Břenek, hrnčíř a keramik: “Tak velké plastiky se musí dělat z několika kusů a pak lepit dohromady. Samozřejmě to bylo složitější, ale proto jsme to dělali. Chtěli jsme si to vyzkoušet.”

Jaroslav Prokop, ředitel, AVE ART: “Je to takové světýlko na konci tunelu pro ty naše žáky, kteří studují obor užitá keramika je to něco, za čím mohou jít a mají představu, kam se ten obor vyvíjí, protože ty velké objekty, velké věci, které tady vznikly, ve výuce nemáme.”

Tereza Klečková, technoložka, SEEIF Ceramic: “Zde, kde se nacházíme, tak máme dvě tunelové pece, které mají na délku 60 metrů a projíždí jimi pecní vozy, které mají ložnou plochu dva a půl na 3 metry a je možné nasadit do 130 cm výšky.”

Sochy jsou vyrobeny ze speciálního materiálu tak, aby vydržely teplotu 1300 stupňů, na kterou se budou ve speciální peci vypalovat.

Lenka Szilasi, sochařka: “Stala se nám taková věc, že při transportu se nám trošičku ulomily ruce, ale vůbec to nevadí. To zvládneme i s tím. Prostě se to přilepí, hlína je super, tak věřím, že to dobře dopadne. A protože téma sympozia je naděje, tak máme naději, že to dobře dopadne.”

Vypálené sochy budou vystaveny v DK Poklad v Porubě a poté poputují do veřejného prostoru.

---

Krátké zprávy 10. 8. 2022 17.00 - 2

Policisté zadrželi ostravského zloděje katalyzátorů. Svou poslední krádež 28letý muž nedokončil, vyrušila ho totiž přivolaná policejní hlídka. Zloděj sice krádež kamufloval a tvrdil, že opravuje svou opodál stojící motorku, ale policisté si všimli poškozeného auta. Následně zjistili, že muž je v hledáčku kriminalistů. Doznal se k 15 krádežím katalyzátorů, hrozí mu tři roky vězení.

V ostravské MHD budou řídit šoféři z Ukrajiny. Nastupují první tři řidiči autobusů. Od září pak projdou kurzem další čtyři ženy a dva muži z Ukrajiny, tentokrát na tramvajovou trakci. Nejdříve projdou kurzem technické češtiny a potom tříměsíčním kurzem pro získání průkazu způsobilosti k řízení drážních vozidel.

---

Fotbalový turnaj Bruntálské bodlo

Dvakrát ročně, vždy v zimě a v létě, se koná tradiční fotbalový turnaj Bruntálské bodlo. V zimě halový, v létě na travnatém hřišti. Na tom, v sousedním Moravsloslezském Kočově, proběhl právě již desátý ročník.

Mezinárodní punc dodává turnaji pravidelná účast slovenských týmů, které si ho velmi oblíbily.

Marek Nágl, ředitel turnaje: „Je to tady dobré, zázemí skvělé. Je tady původně 10 týmů, jeden tým se dneska nesložil, ale jinak sem jezdí pravidelně týmy ze Slovenska, dneska přijeli Belasí Bratislava a přijeli Hurikáni Svätý Júr.“

Tomáš, Belasí Bratislava: „My jsme přijeli z Bratislavy, jezdíme sem pravidelně každý rok. Zatím se nám daří, jeden zápas jsme vyhráli, jeden prohráli, uvidíme, jak to bude dál.“

Filip Wolf, Belasí Bratislava: „Doufám, že vyhrajeme dnes. Přijeli jsme sem proto, abychom něco hráli.“

Malá kopaná klade velký důraz na techniku, orientaci a pohotovost hráčů.

Marek Nágl, ředitel turnaje: „Hraje se na dvě skupiny, první 4 postupují do play off a pak se hraje vyřazovacím způsobem. V každé skupině je 5 týmů a poslední týmy, které skončí na pátých místech, pak hrají zápas útěchy o 9. a 10. místo.“

I přes zahraniční účast patřily k favoritům turnaje zkušené týmy z celého Bruntálska.

Antonín Chudý, Velká Štáhle: „My jsme z Velké Štáhle, konečně jsme vyhráli nějaký zápas a doufám, že další výhru zopakujeme. Je to tady boží.“

Přání týmu se nakonec vyplnilo. Velká Štáhle zvítězila před dvěma bruntálskými týmy. Zahraniční hosté se umístili na 5. a 7. místě.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
10. srpna 2022, 17:00

Čistička havířovské nemocnice projde modernizací

Kraj bude investovat zhruba 30 milionů korun do komplexní rekonstrukce čističky odpadních vod havířovské nemocnice. Celé zařízení už je ve špatném technickém stavu a lidé si také začali stěžovat na zápach.

Čistička odpadních vod havířovské nemocnice byla postavena v roce 1969. A podle toho také vypadá její současný stav, který je na hraně životnosti.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Už mí předchůdci ve funkci ředitele Nemocnice Havířov poukazovali na to, že je velmi důležité tu rekonstrukci udělat. Jelikož se jedná o stavbu v jednotkách několika desítek milionů korun, tak nemocnice ze svého rozpočtu na to neměla samozřejmě nikdy peníze. Jsme velmi rádi, že kraj to jako prioritní investici považoval.”

Nemocnice v poslední době obdržela také stížnosti od lidí, kteří upozorňují na zápach.

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MSK: "V určitých momentech, kdy je vyšší teplota, nebo změna tlaku, tak ty zápachy obtěžují okolí. Z toho důvodu jsme se rozhodli, že zahájíme výběr zhotovitele na rekonstrukci celé čističky odpadních vod a celkové náklady čítají 31 milionů korun.”

Petr Baránek, provozně-technický náměstek Nemocnice Havířov: “To řešení spočívá v tom, že budou zbourány tyto odkalovací nádrže, plus objekt, který stojí tady za mnou. Technologie bude z velké části v podzemí, nebo ukrytá v objektu, který tady zůstane.”

Rekonstrukce čističky odpadních vod by měla začít nejpozději v říjnu a potrvá devět měsíců.

---

Záchranka dá zraněnému krev už ve vrtulníku

Záchranná služba MS kraje zavádí převratnou novinku a jako druhá v zemi bude dávat těžce zraněným pacientům krev už na palubě vrtulníku. Značně to zvyšuje jejich šanci na přežití. Inspirace k této metodě pochází z americké armády.

Zdravotnická záchranná služba MS kraje patří k nejlepším v zemi a stále se snaží zlepšovat a modernizovat své postupy podle nejnovějších lékařských trendů a poznatků. Jako druhá v zemi po Hradci Králové proto zavádí podávání krve už na palubě vrtulníku. 

David Holeš, primář ZZS MS kraje: „Použití krve v terénu bylo přitom ještě před dvěma lety určeno výhradně pro vojenské zdravotnictví. Studie zjišťující přežití těžce zraněných vojáků ve válečných konfliktech ukázaly, že ideální čas pro zahájení aplikace krve je asi 15 minut po závažném úraze. Proto má tato metoda i jednoznačné uplatnění v podmínkách přednemocniční péče v Evropě, kde se průměrný čas předání pacienta do traumacentra pohybuje kolem 60 minut."

Zavedení této novinky předcházela dlouhá a pečlivá příprava a také velmi úzká spolupráce s Krevním centrem FNO, které musí krev pro účely záchranné služby speciálně připravena.  

Zuzana Čermáková, primářka Krevního centra FN Ostrava: „Používá se univerzální krev skupiny 0, Rh negativní, ochuzená o bílé krvinky. Pacienti tak dostávají zpět tekutinu, jejíž složení se co nejvíce blíží krvi, kterou po úrazu ztratili."

Roman Gřegoř, ředitel ZZS MS kraje: "Z dosavadních zkušeností lze předpokládat, že vhodnými příjemci této metody léčby přímo na místě zásahu a během transportu vrtulníkem, se stane v našem kraji skupina asi 20 pacientů rok.

Je také prokázáno, že čím dříve je zahájeno podávání krve, tím menší je u daného pacienta celková potřeba krevních derivátů později v nemocnici.

---

Krátké zprávy 10. 8. 2022 17.00 - 1

Ostrava má nové muzeum. Je určené pro nadšence vojenské historie, zaměřuje se především na období 2. světové války. Nabízí pohled na nejrůznější vojenské uniformy a další předměty spojené s vojenskou historií.

---

Chlapec našel sekerku z doby bronzové

Teprve pětiletý Matyáš a jeho táta našli víc jak 3 000 let starou sekerku z doby bronzové. Pomohl jim při tom detektor kovu. Předmět odevzdali do Slezského zemského muzea, kde odborníci potvrdili jeho pravost. Předmět teď bude uložený v některém z muzeí, které zřizuje Moravskoslezský kraj.

Najít poklad je snem snad každého kluka, nebo i dospělého muže. Objevit jej pod zemí může pomoci technika – detektor kovů. Tento dostal předškolák Matyáš od svého otce a oba začali zkoumat, co se pod zemí nachází.

Matyáš měl štěstí. Na místě, kde přístroj signalizoval nález, našel předmět, který používali lidé na přelomu mladší a střední doby bronzové.

Matyáš: „Já jsem tak šel rovně, pak něco zapípalo. Já jsem kopal a našel jsem sekerku.“

Radek Dušek, Matyášův otec: „Je to odměna, že něco tak starého držel v ruce. To se každému nepoštěstí.“

Otec hned tušil, že se jedná o vzácný nález. Když spatřil, že je předmět potažený typickou nazelenalou barvou, věděl, že jde o bronz. A archeologové ze Slezského zemského muzea, kam nálezci poklad odevzdali, to potvrdili.

Jiří Juchelka, ved. odd. archeologie, Slezské zemské muzeum, Opava: „Datace je kolem roku 1 300 př. n. l. Čili je to přelom střední a mladší doby bronzové.“

Období vzniku, chemické složení a také pravost zkoumala neinvazivní analýza materiálu, kterou odborníci vzápětí provedli.

Sekerka byla odlita před 3000lety z mědi a cínu do formy např. z vosku či hlíny, její ostří se pak zbrousilo a nástroj se připevnil na topůrko.

Jiří Juchelka, ved. odd. archeologie, Slezské zemské muzeum, Opava: „ Pak se použila se větev, která se zasadila do těchto otvorů. Celé se to to zpevnilo nějakým organickým, pravděpodobně konopným provazcem a mohlo se to pak ještě pryskyřicí zafixovat.“

Takováto sekera mohla být použita, stejně jako dnes, k sekání dřeva. Ale také třeba jako zbraň. Podobných nálezů mají ve Slezském zemském muzeu už několik.

Tento zdokumentují, ovšem do svých sbírek neuloží. Protože předmět našla soukromá osoba, nikoliv archeologové, je jejím vlastníkem Moravskoslezský kraj.

Radost otce a syna z nálezu pokladu trochu kazí fakt, že zákon zakazuje vyzvedávat ze země jakékoliv historické předměty. A tak budou muset své počínání zřejmě ještě vysvětlit úřadům.



---

V AVE ARTU poprvé vyrobili obří keramické sochy

Umělecká škola AVE ART se stala místem keramického sympozia, na kterém umělci z celé republiky tvořili díla o velikosti až 130 centimetrů na výšku, což dosud nebylo možné. Nebylo je totiž kde vypálit.

Jiří Břenek, hrnčíř a keramik: “Tak velké plastiky se musí dělat z několika kusů a pak lepit dohromady. Samozřejmě to bylo složitější, ale proto jsme to dělali. Chtěli jsme si to vyzkoušet.”

Jaroslav Prokop, ředitel, AVE ART: “Je to takové světýlko na konci tunelu pro ty naše žáky, kteří studují obor užitá keramika je to něco, za čím mohou jít a mají představu, kam se ten obor vyvíjí, protože ty velké objekty, velké věci, které tady vznikly, ve výuce nemáme.”

Tereza Klečková, technoložka, SEEIF Ceramic: “Zde, kde se nacházíme, tak máme dvě tunelové pece, které mají na délku 60 metrů a projíždí jimi pecní vozy, které mají ložnou plochu dva a půl na 3 metry a je možné nasadit do 130 cm výšky.”

Sochy jsou vyrobeny ze speciálního materiálu tak, aby vydržely teplotu 1300 stupňů, na kterou se budou ve speciální peci vypalovat.

Lenka Szilasi, sochařka: “Stala se nám taková věc, že při transportu se nám trošičku ulomily ruce, ale vůbec to nevadí. To zvládneme i s tím. Prostě se to přilepí, hlína je super, tak věřím, že to dobře dopadne. A protože téma sympozia je naděje, tak máme naději, že to dobře dopadne.”

Vypálené sochy budou vystaveny v DK Poklad v Porubě a poté poputují do veřejného prostoru.

---

Krátké zprávy 10. 8. 2022 17.00 - 2

Policisté zadrželi ostravského zloděje katalyzátorů. Svou poslední krádež 28letý muž nedokončil, vyrušila ho totiž přivolaná policejní hlídka. Zloděj sice krádež kamufloval a tvrdil, že opravuje svou opodál stojící motorku, ale policisté si všimli poškozeného auta. Následně zjistili, že muž je v hledáčku kriminalistů. Doznal se k 15 krádežím katalyzátorů, hrozí mu tři roky vězení.

V ostravské MHD budou řídit šoféři z Ukrajiny. Nastupují první tři řidiči autobusů. Od září pak projdou kurzem další čtyři ženy a dva muži z Ukrajiny, tentokrát na tramvajovou trakci. Nejdříve projdou kurzem technické češtiny a potom tříměsíčním kurzem pro získání průkazu způsobilosti k řízení drážních vozidel.

---

Fotbalový turnaj Bruntálské bodlo

Dvakrát ročně, vždy v zimě a v létě, se koná tradiční fotbalový turnaj Bruntálské bodlo. V zimě halový, v létě na travnatém hřišti. Na tom, v sousedním Moravsloslezském Kočově, proběhl právě již desátý ročník.

Mezinárodní punc dodává turnaji pravidelná účast slovenských týmů, které si ho velmi oblíbily.

Marek Nágl, ředitel turnaje: „Je to tady dobré, zázemí skvělé. Je tady původně 10 týmů, jeden tým se dneska nesložil, ale jinak sem jezdí pravidelně týmy ze Slovenska, dneska přijeli Belasí Bratislava a přijeli Hurikáni Svätý Júr.“

Tomáš, Belasí Bratislava: „My jsme přijeli z Bratislavy, jezdíme sem pravidelně každý rok. Zatím se nám daří, jeden zápas jsme vyhráli, jeden prohráli, uvidíme, jak to bude dál.“

Filip Wolf, Belasí Bratislava: „Doufám, že vyhrajeme dnes. Přijeli jsme sem proto, abychom něco hráli.“

Malá kopaná klade velký důraz na techniku, orientaci a pohotovost hráčů.

Marek Nágl, ředitel turnaje: „Hraje se na dvě skupiny, první 4 postupují do play off a pak se hraje vyřazovacím způsobem. V každé skupině je 5 týmů a poslední týmy, které skončí na pátých místech, pak hrají zápas útěchy o 9. a 10. místo.“

I přes zahraniční účast patřily k favoritům turnaje zkušené týmy z celého Bruntálska.

Antonín Chudý, Velká Štáhle: „My jsme z Velké Štáhle, konečně jsme vyhráli nějaký zápas a doufám, že další výhru zopakujeme. Je to tady boží.“

Přání týmu se nakonec vyplnilo. Velká Štáhle zvítězila před dvěma bruntálskými týmy. Zahraniční hosté se umístili na 5. a 7. místě.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-10-08-2022-17-00