Výstavba parkovacího domu u MNO začne v říjnu
Z ostravského magistrátu přišla dobrá zpráva. Vedení města se podařilo dohodnout se stavební firmou Geosan na vybudování parkovacího domu u městské nemocnice. Společnosti, které se umístily ve veřejné soutěži na prvních dvou místech totiž odmítly podepsat smlouvu kvůli nárůstu cen stavebních materiálů.
Nárůst ceny stavebních materiálů způsobil Ostravě problém s výstavbou parkovacího domu Městské nemocnice Ostrava. Firma, která nabídla nejnižší cenu a zakázku vyhrála, od smlouvy odstoupila a ani druhá společnost v pořadí nebyla schopná původní cenu dodržet. Magistrát tedy udělal poslední pokus a oslovil firmu Geosan, která byla ve veřejné soutěži třetí. Ta nabídku přijala.
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Parkovací dům bude náročnou stavbou, která potrvá přes dva roky, jedná se však o stavbu důležitou, která přinese parkovací kapacity nejen pro návštěvníky nemocnice, ale také např. náhradu za parkování v místě, kde se brzy začne stavět vědecká knihovna Černá kostka. Zahájení stavby se oproti našemu předpokladu posunulo o čtyři měsíce, důvodem jsou problémy na stavebním trhu v důsledku pandemie covid, které se odrazily v neschopnosti některých firem zakázku dle své původní nabídky realizovat. Jsme proto rádi, že se smlouvu nakonec podařilo podepsat se společností Geosan Group a práce mohou začít.“
Objekt se sedmi patry bude sloužit k parkování zaměstnancům i veřejnosti, stávající kapacita původního parkoviště se zvýší na čtyřnásobek. V přízemí objektu bude lékárna, obchodní prostory i technické zázemí.
Vlasta Končelová, PR manager Geosan Group: "Těší nás, že jsme zakázku nabídli právě proto, že podstatnou část projektu budeme realizovat vlastními kapacitami. V dodávce monolitické konstrukce patříme mezi 5 největších dodavatelů v České republice. Vzhledem k situaci na stavebním trhu nás trápí cena oceli, ale je nás, abychom si s tímto probléme poradili."
Podzemní patra budou sloužit k parkování zaměstnanců nemocnice, nadzemní patra pro veřejnost. Dále budou v parkovacím domě místa pro 54 jízdních kol. Vybaven bude pokročilým automatickým odbavovacím systémem. Město za jeho výstavbu zaplatí 429,4 milionu korun.
---
Dobrovolní hasiči z Havířova Města dostali nový vůz
Dobrovolní hasiči z jednotky Havířov Město dostali nové vozidlo. Cisterna je plně automatizovaná a radnici stála osm milionů korun. Než budou hasiči jezdit k zásahům, musí se s vozem nejdříve seznámit.
Zbrusu nový automobil dostali dobrovolní hasiči z Havířova Města. Se starou cisternou se nedá vůz vůbec srovnat.
Aleš Radvanovský, velitel družstva SDH Havířov Město: "Auto zatím v ostrém zásahovém provozu není, protože naši strojníci se musí s autem seznámit, takže se jezdí na kondiční jízdy, kterými musí projít každý strojník. Musí si projet ulice města. Nové auto pro nás určitě znamená ne jeden krok, ale několik kroků dopředu, protože ta technika je daleko lepší."
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Tu starou cisternu jsme odprodali a uživatel jednotka dobrovolných hasičů si ji koupila za zhruba 1,4 milionu korun. My jsme to vysoutěžili, ale ty parametry se konzultují s hasičským záchranným sborem. Tam upřímně úředník od stolu by asi neměl rozhodovat o tom, jakou techniku budou hasiči používat. O tom, ať si rozhodují oni a my jsme to administrovali a koupili."
Při kondičních jízdách se hasiči setkávají s tím, že se kvůli špatně zaparkovaným vozidlům k místu nedostanou.
Tomáš Brokeš, SDH Havířov Město: “Manipulovaní je plus mínus stejné, ale i s předchozím autem v některých částech je problém. I s tímto jsme neprojeli. Špatně parkují a nedá se vytočit. Nejčastěji je to tady na Šumbarku a pak pár ulic ve městě.”
Na nové vozidlo radnice zaplatila osm milionů korun.
---
Novojičíňáci mohou žádat peníze na “dešťovku”
Novojičínská radnice rozšířila dotační tituly pro občany. Letos poprvé finančně podpoří ty, kteří si u svého domu vybudují nádrže na zachytávání dešťové vody. Žádosti o takzvanou dešťovkou mohou podávat do konce září.
Nový Jičín letos rozděluje v dotačních programech zhruba 24 milionů korun, týkají se například sociální oblasti, sportu, kultury nebo volnočasových aktivit. Poprvé se v tomto roce objevuje i nový dotační program v oblasti životního prostředí, tak zvaná dešťovka.
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “V podstatě vyplývá trošičku i z adaptační strategie na změnu klimatu, kterou jsme schválili na jaře, kde jedním z hlavních prvků je snaha o zadržení vody v krajině a zároveň zabránit i povodním.”
Lidé tedy mohou žádat o dotaci na vybudování nádrže na zachytávání dešťové vody. Do dotačního titulu budou zařazeny podzemní i nadzemní nádrže.
Kateřina Kuželová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “V letošním roce je alokováno 150 tisíc korun na tento program a na webových stránkách mohou žadatelé najít veškeré informace, které k tomu chtějí získat.”
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Maximální výše dotace je 50 procent celkové ceny, nicméně u té nadzemní platí horní limit 10 tisíc korun a u té podzemí potom limit 50 tisíc korun. Důležité je zmínit, že je to dotace ex post, tím pádem je možné žádat až po vybudování té samotné nádrže.”
Zpětným hraničním termínem je 18 měsíců od uvedení do provozu. Zájemci o finanční podporu ve všech vyhlášených programech se mohou o dotace hlásit do 30. září.
---
Prolínání kultur 2021
Karvinské náměstí ožilo krásným festivalem národnostních menšin. Přehlídka nazvaná Prolínání kultur má v Karviné svou tradici a je velmi oblíbená pro svou rozmanitost.
Už po jedenácté se na Masarykově náměstí sešli zástupci národnostních menšin, aby návštěvníkům akce přiblížily svou kulturu tancem, zpěvem i pestrostí krojů. Lidé se tak mohli zaposlouchat do rytmů, které jsou typické pro jiné kraje.
Marcela Heříková, moderátorka festivalu: "Bohužel nám tady letos chybí židovský a řecký soubor, nicméně Řekové jsou zastoupeni alespoň v lahůdkách, jinak tady máme polské soubory, Bystřici, Šmykňu, tradiční, slovenskou, máme tady i Vietnamce a spoustu dalších."
Slovenský folklorní soubor Šmykňa pochází z Ostravy a patří mezi stálice festivalu.
Jiří Machač, vedoucí souboru: " Jste viděli Verbuňk a tanec Podpolaní, který máme nazvaný “Vtáčata”. Je to o tom, jak v dnešní době pořád chybí všude lidi, u nás se líhnout, takže z vajíček se nám vylíhli noví tanečníci."
Lidé také ochutnali jídlo a pití typické pro jednotlivé menšiny.
Festival Prolínání kultur patří neodmyslitelně k oslavám Dnů Karviné
---
Daniel Orsag obhájil prvenství mezi jízdními policisty
Jak už z našeho zpravodajství víte, v Ostravě se uskutečnil další ročník mezinárodního setkání jízdních policií. Jeho součástí je i soutěž ve třech jezdeckých disciplínách a my musíme pogratulovat domácí dvojici Daniel Orsag a kůň Fagar, která ohájila vítězství.
Primátor Ostravy Tomáš Macura už tradičně převzal záštitu nad konáním dalšího, už 23. ročníku mezinárodního setkání jízdních policií. V Komenského sadech se divákům představily týmy Městské policie Ostrava a Praha, dále jízdní oddíly státní policie z Brna a Zlína. Ze zahraničí dorazila jízdní policie z Polska.
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Tato akce má už dlouholetou tradici a je nedílnou součástí konce léta."
Vrcholem setkání je soutěž ve třech disciplínách. Cross parkuru, zrcadlovém skákání a ve speciálním policejním parkuru, který patří k nejtěžším jezdeckým disciplínám. Na start se postavilo 18 jezdců, ze kterých byl nejlepší domácí Daniel Orsag s Fagorem.
Daniel Orsag, MP Ostrava: "Příprava policejního koně na tyto zvody je dlouhá. Kůň se x let učí a stále se učí a i když vyhraje. Toho koně musíte stále udržovat ve formě, aby se nebál."
Dvojice zvítězila ve dvou ze tří disciplín a obhájila prvenství z loňska.
Daniel Orsag, MP Ostrava: "Za úspěch jsem rád a je to i zadostiučinění, protože s koněm celý rok pracujeme. Jsou to hodiny strávené mimo službu."
Akci navštívilo kolem 700 diváků. V rámci doprovodného programu viděli také ukázku čtyřspřeží starokladrubských koní a výcvik služebních psů Městské policie Ostrava.
---