Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Daniel Orsag obhájil prvenství mezi jízdními policisty
  • Novojičíňáci mohou žádat peníze na “dešťovku”
  • Učitelé se inspirovali na festivalu o přírodních vědách
  • Zahradní slavnost stacionáře Galaxie
  • Kurt Gebauer a jeho žáci vystavují ve Slezance

Daniel Orsag obhájil prvenství mezi jízdními policisty

Jak už z našeho zpravodajství víte, v Ostravě se uskutečnil další ročník mezinárodního setkání jízdních policií. Jeho součástí je i soutěž ve třech jezdeckých disciplínách a my musíme pogratulovat domácí dvojici Daniel Orsag a kůň Fagar, která ohájila vítězství.

Primátor Ostravy Tomáš Macura už tradičně převzal záštitu nad konáním dalšího, už 23. ročníku mezinárodního setkání jízdních policií. V Komenského sadech se divákům představily týmy Městské policie Ostrava a Praha, dále jízdní oddíly státní policie z Brna a Zlína. Ze zahraničí dorazila jízdní policie z Polska.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Tato akce má už dlouholetou tradici a je nedílnou součástí konce léta."

Vrcholem setkání je soutěž ve třech disciplínách. Cross parkuru, zrcadlovém skákání a ve speciálním policejním parkuru, který patří k nejtěžším jezdeckým disciplínám. Na start se postavilo 18 jezdců, ze kterých byl nejlepší domácí Daniel Orsag s Fagorem.

Daniel Orsag, MP Ostrava: "Příprava policejního koně na tyto zvody je dlouhá. Kůň se x let učí a stále se učí a i když vyhraje. Toho koně musíte stále udržovat ve formě, aby se nebál." 

Dvojice zvítězila ve dvou ze tří disciplín a obhájila prvenství z loňska. 

Daniel Orsag, MP Ostrava: "Za úspěch jsem rád a je to i zadostiučinění, protože s koněm celý rok pracujeme. Jsou to hodiny strávené mimo službu."  

Akci navštívilo kolem 700 diváků. V rámci doprovodného programu viděli také ukázku čtyřspřeží starokladrubských koní a výcvik služebních psů Městské policie Ostrava.

---

Novojičíňáci mohou žádat peníze na “dešťovku”

Novojičínská radnice rozšířila dotační tituly pro občany. Letos poprvé finančně podpoří ty, kteří si u svého domu vybudují nádrže na zachytávání dešťové vody. Žádosti o takzvanou dešťovkou mohou podávat do konce září.

Nový Jičín letos rozděluje v dotačních programech zhruba 24 milionů korun, týkají se například sociální oblasti, sportu, kultury nebo volnočasových aktivit. Poprvé se v tomto roce objevuje i nový dotační program v oblasti životního prostředí, tak zvaná dešťovka.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “V podstatě vyplývá trošičku i z adaptační strategie na změnu klimatu, kterou jsme schválili na jaře, kde jedním z hlavních prvků je snaha o zadržení vody v krajině a zároveň zabránit i povodním.”

Lidé tedy mohou žádat o dotaci na vybudování nádrže na zachytávání dešťové vody. Do dotačního titulu budou zařazeny podzemní i nadzemní nádrže.

Kateřina Kuželová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “V letošním roce je alokováno 150 tisíc korun na tento program a na webových stránkách mohou žadatelé najít veškeré informace, které k tomu chtějí získat.”

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Maximální výše dotace je 50 procent celkové ceny, nicméně u té nadzemní platí horní limit 10 tisíc korun a u té podzemí potom limit 50 tisíc korun. Důležité je zmínit, že je to dotace ex post, tím pádem je možné žádat až po vybudování té samotné nádrže.”

Zpětným hraničním termínem je 18 měsíců od uvedení do provozu. Zájemci o finanční podporu ve všech vyhlášených programech se mohou o dotace hlásit do 30. září.

---

Učitelé se inspirovali na festivalu o přírodních vědách

Diskuze, zajímavé pokusy i badatelské dílny. Tak to vypadalo na druhém ročníku Festivalu inspirace v přírodních vědách. Proběhl v Dobré, kam se sjeli učitelé ze základních škol v širokém okolí, aby si nejen předávali zkušenosti, ale také se inspirovali v nových učebních trendech.

Učitelé z Frýdecko-Místecka dostali příležitost vyměnit si mezi sebou zkušenosti na unikátním Festivalu inspirace v přírodních vědách.

Monika Olšáková, spoluorganizátorka Festivalu inspirace v přírodních vědách: "Zaměřuje se na propojování a síťování učitelů v regionu, kde jim můžeme nabídnout novinky, které jsou na poli přírodovědného vzdělávání v současnosti v České republice."

Na 6 desítek učitelů ze základních škol se sešlo tentokrát v Dobré. Nejprve si vyslechli přednášky kolegů nejen ze základních škol. Pak následoval zajímavý program plný pokusů v podání Smokemana z Vysoké školy báňské v Ostravě a vzápětí usedli učitelé do lavic badatelských dílen.

Monika Olšáková, spoluorganizátorka Festivalu inspirace v přírodních vědách: "Budeme míchat roztoky. Pak bude konstruktivistická matematika pro první stupeň, podle mě velmi záživná dílna. Další bude učíme se venku, takže jak začít učit venku, CLIL angličtina v přírodních vědách, což si myslím, že je velmi důležitá věc. No a robotika, která má neustále nové trendy."

Petr Novotný, inspektor České školní inspekce: "Přál bych si, kdyby opravdu se takto vyučovalo. Nebo kdyby se z toho vzaly ty nápady, které by se daly poté krásně realizovat ve výuce a určitě to zpříjemní výuku. Děti se více naučí a když budu neskromný, tak to potom ušetří i práci nám. Zástupcům České školní inspekce, kteří poté uvidíme tu krásnou výuku a nebudeme muset napravovat nějaké chyby českého školství."

Monika Olšáková, spoluorganizátorka Festivalu inspirace v přírodních vědách: "Něco takového chybí. Na trhu jsou třeba obecné festivaly pedagogické inspirace, ale nejsou zaměřením na přírodní vědy."

Cílem akce je nejen sdílení zkušeností, ale hlavně hledání způsobů, jak inspirovat žáky, aby se zapojili do výuky, byla pro ně zajímavá a snadno pochopitelná.

Tomáš Chrobák, spoluorganizátor Festivalu inspirace v přírodních vědách: "Nejen, že to řekl učitel, ale že je samo chápe a přijímá a že mu to učení vůbec dává smysl. Že nevytváříme nekonečné série příkladů, třeba v té matematice, ale opravdu ideálně to jde z toho života anebo to dítě ví vůbec, proč to má dělat."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Tato možnost sdílet informace, nacházet nové cesty, jak vzdělávat, jak nacházet cestu k dětem, jak jim přinášet poznatky nově a přinášet jim zkušenosti a představovat jim život, je vždycky správná. I když se akce koná již podruhé mimo město, má obrovský přesah a velká část jejich uchazečů je z Frýdku-Místku a my bychom rádi načerpali ty zkušenosti i od pedagogů, kteří jsou i z velké dálky."

Festival inspirace v přírodních vědách se letos konal podruhé a je více než jasné, že se z něj už stane oblíbená tradice.

---

Zahradní slavnost stacionáře Galaxie

Na zahradě karvinského denního stacionáře Galaxie centrum pomoci se konala velká slavnost na podporu zdravotně znevýhodněných osob. Pozváni byli nejen rodinní příslušníci a hosté z jiných stacionářů, ale i lidé žijící na blízkém sídlišti.

Už potřetí se zahrada denního stacionáře Galaxie centrum pomoci z Karviné-Hranic proměnila ve velkou zahradní párty. Nechybělo vůbec nic, od občerstvení, přes hudební program přes stanoviště s nejrůznějšími aktivitami a workshopy pro děti i dospělé.

Marcel Dvořák, ředitel stacionáře Galaxie centrum pomoci: "Jsme oslovili lidi, kteří umí tyto věci, jsou tady výrobky z proutí, je tady Bogdan Kornas, který dělá sochy z proutí, je tady paní co umí drátkovat."

Velkou pozornost budila živá zvířata, která slavnost dokonale zpestřila. Na ponících se děti mohly povozit, setkaly se se s krásnými barzoji a pohladit si mohly i lamy alpaky z Peru.

David Ego-Aguirre, majitel lam: "V Peru se používá jak na maso tak na vlnu, maso neobsahuje cholesterol, alpaky mají 22 druhů odstínů."

Sami uživatelé stacionáře si pro přítomné připravili i malé překvapení. Zazpívali jim za doprovodu jednoduchých hudebních nástrojů, jako jsou ozvučné trubky a další, svou oblíbenou píseň.

Zahradní slavnost nazvanou Třetí galaxie navštívily odpoledne desítky lidí z okolí. To byl také účel zahradní slavnosti. Podpořit zdravotně hendikepované a také sblížit se s lidmi žijícími v panelových domech poblíž.

---

Kurt Gebauer a jeho žáci vystavují ve Slezance

Sochař Kurt Gebauer slaví letos osmdesát let. Studenti jeho ateliéru na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze připravili pro svého oblíbeného pedagoga výstavu svých prací. Místo se našlo také pro dílo slavného sochaře, který pochází z Hradce nad Moravicí. Až do konce měsíce bude výstava k vidění v netradičních prostorách prázdného opavského obchodního centra Slezanka.

Kurt Gebauer vedl atelier sochařství Vysoké školy uměleckoprůmyslové víc jak dvacet let. Přestože své angažmá tady ukončil v roce 2012, přízni svých bývalých studentů se těší pořád. Dokládá to výstava s názvem Okupace Kurtem, která nyní zdobí prázdné prostory bývalého nákupního centra Slezanka.

Martina Vítková, kurátorka výstavy: „Tato výstava jej představuje nejen jako světoznámého umělce, ale také jako pedagoga, který vychoval nejméně na 150 dalších umělců.“

Mnozí z nich přispěli na výstavu svou vlastní tvorbou. 

Kurt Gebauer, sochař a emeritní profesor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze: "Já jsem je neučil, co mají dělat. Jen jsem jim pomáhal dostat ze sebe to správné, co cítí oni.“

Výstavnímu prostoru vévodí obrovský portrét Kurta Gebauera. Mozaika je sestavená z malých snímků, které zachycují jeho studenty v běžném životě i jejich tvorbu.

Diana Winklerová, autorka koláže, žákyně K. Gebauera: „Je tam 10 000 fotek absolventů, studentů, stážistů Kurta Gebauera.“

Výstava kombinuje práce studentů s dílem sochaře Kurta Gebauera. K vidění jsou tady např. jeho plavkyně nebo také studie sochy Utíkající dívka či model sochy ptáka, které zdobí veřejný prostor v Opavě.

Marek Rejent, žák K. Gebauera: „Dokáže (Kurt Gebauer) svoje schopnosti jednoduchým způsobem vyjádřit. A ty věci jakoby z něj pak vycházely snadno.“

Výstava Okupace Kurtem, připravená k osmdesátinám Kurta Gebauera, oživí prostory Slezanky do konce září.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
10. září 2021, 17:00

Daniel Orsag obhájil prvenství mezi jízdními policisty

Jak už z našeho zpravodajství víte, v Ostravě se uskutečnil další ročník mezinárodního setkání jízdních policií. Jeho součástí je i soutěž ve třech jezdeckých disciplínách a my musíme pogratulovat domácí dvojici Daniel Orsag a kůň Fagar, která ohájila vítězství.

Primátor Ostravy Tomáš Macura už tradičně převzal záštitu nad konáním dalšího, už 23. ročníku mezinárodního setkání jízdních policií. V Komenského sadech se divákům představily týmy Městské policie Ostrava a Praha, dále jízdní oddíly státní policie z Brna a Zlína. Ze zahraničí dorazila jízdní policie z Polska.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Tato akce má už dlouholetou tradici a je nedílnou součástí konce léta."

Vrcholem setkání je soutěž ve třech disciplínách. Cross parkuru, zrcadlovém skákání a ve speciálním policejním parkuru, který patří k nejtěžším jezdeckým disciplínám. Na start se postavilo 18 jezdců, ze kterých byl nejlepší domácí Daniel Orsag s Fagorem.

Daniel Orsag, MP Ostrava: "Příprava policejního koně na tyto zvody je dlouhá. Kůň se x let učí a stále se učí a i když vyhraje. Toho koně musíte stále udržovat ve formě, aby se nebál." 

Dvojice zvítězila ve dvou ze tří disciplín a obhájila prvenství z loňska. 

Daniel Orsag, MP Ostrava: "Za úspěch jsem rád a je to i zadostiučinění, protože s koněm celý rok pracujeme. Jsou to hodiny strávené mimo službu."  

Akci navštívilo kolem 700 diváků. V rámci doprovodného programu viděli také ukázku čtyřspřeží starokladrubských koní a výcvik služebních psů Městské policie Ostrava.

---

Novojičíňáci mohou žádat peníze na “dešťovku”

Novojičínská radnice rozšířila dotační tituly pro občany. Letos poprvé finančně podpoří ty, kteří si u svého domu vybudují nádrže na zachytávání dešťové vody. Žádosti o takzvanou dešťovkou mohou podávat do konce září.

Nový Jičín letos rozděluje v dotačních programech zhruba 24 milionů korun, týkají se například sociální oblasti, sportu, kultury nebo volnočasových aktivit. Poprvé se v tomto roce objevuje i nový dotační program v oblasti životního prostředí, tak zvaná dešťovka.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “V podstatě vyplývá trošičku i z adaptační strategie na změnu klimatu, kterou jsme schválili na jaře, kde jedním z hlavních prvků je snaha o zadržení vody v krajině a zároveň zabránit i povodním.”

Lidé tedy mohou žádat o dotaci na vybudování nádrže na zachytávání dešťové vody. Do dotačního titulu budou zařazeny podzemní i nadzemní nádrže.

Kateřina Kuželová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “V letošním roce je alokováno 150 tisíc korun na tento program a na webových stránkách mohou žadatelé najít veškeré informace, které k tomu chtějí získat.”

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Maximální výše dotace je 50 procent celkové ceny, nicméně u té nadzemní platí horní limit 10 tisíc korun a u té podzemí potom limit 50 tisíc korun. Důležité je zmínit, že je to dotace ex post, tím pádem je možné žádat až po vybudování té samotné nádrže.”

Zpětným hraničním termínem je 18 měsíců od uvedení do provozu. Zájemci o finanční podporu ve všech vyhlášených programech se mohou o dotace hlásit do 30. září.

---

Učitelé se inspirovali na festivalu o přírodních vědách

Diskuze, zajímavé pokusy i badatelské dílny. Tak to vypadalo na druhém ročníku Festivalu inspirace v přírodních vědách. Proběhl v Dobré, kam se sjeli učitelé ze základních škol v širokém okolí, aby si nejen předávali zkušenosti, ale také se inspirovali v nových učebních trendech.

Učitelé z Frýdecko-Místecka dostali příležitost vyměnit si mezi sebou zkušenosti na unikátním Festivalu inspirace v přírodních vědách.

Monika Olšáková, spoluorganizátorka Festivalu inspirace v přírodních vědách: "Zaměřuje se na propojování a síťování učitelů v regionu, kde jim můžeme nabídnout novinky, které jsou na poli přírodovědného vzdělávání v současnosti v České republice."

Na 6 desítek učitelů ze základních škol se sešlo tentokrát v Dobré. Nejprve si vyslechli přednášky kolegů nejen ze základních škol. Pak následoval zajímavý program plný pokusů v podání Smokemana z Vysoké školy báňské v Ostravě a vzápětí usedli učitelé do lavic badatelských dílen.

Monika Olšáková, spoluorganizátorka Festivalu inspirace v přírodních vědách: "Budeme míchat roztoky. Pak bude konstruktivistická matematika pro první stupeň, podle mě velmi záživná dílna. Další bude učíme se venku, takže jak začít učit venku, CLIL angličtina v přírodních vědách, což si myslím, že je velmi důležitá věc. No a robotika, která má neustále nové trendy."

Petr Novotný, inspektor České školní inspekce: "Přál bych si, kdyby opravdu se takto vyučovalo. Nebo kdyby se z toho vzaly ty nápady, které by se daly poté krásně realizovat ve výuce a určitě to zpříjemní výuku. Děti se více naučí a když budu neskromný, tak to potom ušetří i práci nám. Zástupcům České školní inspekce, kteří poté uvidíme tu krásnou výuku a nebudeme muset napravovat nějaké chyby českého školství."

Monika Olšáková, spoluorganizátorka Festivalu inspirace v přírodních vědách: "Něco takového chybí. Na trhu jsou třeba obecné festivaly pedagogické inspirace, ale nejsou zaměřením na přírodní vědy."

Cílem akce je nejen sdílení zkušeností, ale hlavně hledání způsobů, jak inspirovat žáky, aby se zapojili do výuky, byla pro ně zajímavá a snadno pochopitelná.

Tomáš Chrobák, spoluorganizátor Festivalu inspirace v přírodních vědách: "Nejen, že to řekl učitel, ale že je samo chápe a přijímá a že mu to učení vůbec dává smysl. Že nevytváříme nekonečné série příkladů, třeba v té matematice, ale opravdu ideálně to jde z toho života anebo to dítě ví vůbec, proč to má dělat."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Tato možnost sdílet informace, nacházet nové cesty, jak vzdělávat, jak nacházet cestu k dětem, jak jim přinášet poznatky nově a přinášet jim zkušenosti a představovat jim život, je vždycky správná. I když se akce koná již podruhé mimo město, má obrovský přesah a velká část jejich uchazečů je z Frýdku-Místku a my bychom rádi načerpali ty zkušenosti i od pedagogů, kteří jsou i z velké dálky."

Festival inspirace v přírodních vědách se letos konal podruhé a je více než jasné, že se z něj už stane oblíbená tradice.

---

Zahradní slavnost stacionáře Galaxie

Na zahradě karvinského denního stacionáře Galaxie centrum pomoci se konala velká slavnost na podporu zdravotně znevýhodněných osob. Pozváni byli nejen rodinní příslušníci a hosté z jiných stacionářů, ale i lidé žijící na blízkém sídlišti.

Už potřetí se zahrada denního stacionáře Galaxie centrum pomoci z Karviné-Hranic proměnila ve velkou zahradní párty. Nechybělo vůbec nic, od občerstvení, přes hudební program přes stanoviště s nejrůznějšími aktivitami a workshopy pro děti i dospělé.

Marcel Dvořák, ředitel stacionáře Galaxie centrum pomoci: "Jsme oslovili lidi, kteří umí tyto věci, jsou tady výrobky z proutí, je tady Bogdan Kornas, který dělá sochy z proutí, je tady paní co umí drátkovat."

Velkou pozornost budila živá zvířata, která slavnost dokonale zpestřila. Na ponících se děti mohly povozit, setkaly se se s krásnými barzoji a pohladit si mohly i lamy alpaky z Peru.

David Ego-Aguirre, majitel lam: "V Peru se používá jak na maso tak na vlnu, maso neobsahuje cholesterol, alpaky mají 22 druhů odstínů."

Sami uživatelé stacionáře si pro přítomné připravili i malé překvapení. Zazpívali jim za doprovodu jednoduchých hudebních nástrojů, jako jsou ozvučné trubky a další, svou oblíbenou píseň.

Zahradní slavnost nazvanou Třetí galaxie navštívily odpoledne desítky lidí z okolí. To byl také účel zahradní slavnosti. Podpořit zdravotně hendikepované a také sblížit se s lidmi žijícími v panelových domech poblíž.

---

Kurt Gebauer a jeho žáci vystavují ve Slezance

Sochař Kurt Gebauer slaví letos osmdesát let. Studenti jeho ateliéru na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze připravili pro svého oblíbeného pedagoga výstavu svých prací. Místo se našlo také pro dílo slavného sochaře, který pochází z Hradce nad Moravicí. Až do konce měsíce bude výstava k vidění v netradičních prostorách prázdného opavského obchodního centra Slezanka.

Kurt Gebauer vedl atelier sochařství Vysoké školy uměleckoprůmyslové víc jak dvacet let. Přestože své angažmá tady ukončil v roce 2012, přízni svých bývalých studentů se těší pořád. Dokládá to výstava s názvem Okupace Kurtem, která nyní zdobí prázdné prostory bývalého nákupního centra Slezanka.

Martina Vítková, kurátorka výstavy: „Tato výstava jej představuje nejen jako světoznámého umělce, ale také jako pedagoga, který vychoval nejméně na 150 dalších umělců.“

Mnozí z nich přispěli na výstavu svou vlastní tvorbou. 

Kurt Gebauer, sochař a emeritní profesor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze: "Já jsem je neučil, co mají dělat. Jen jsem jim pomáhal dostat ze sebe to správné, co cítí oni.“

Výstavnímu prostoru vévodí obrovský portrét Kurta Gebauera. Mozaika je sestavená z malých snímků, které zachycují jeho studenty v běžném životě i jejich tvorbu.

Diana Winklerová, autorka koláže, žákyně K. Gebauera: „Je tam 10 000 fotek absolventů, studentů, stážistů Kurta Gebauera.“

Výstava kombinuje práce studentů s dílem sochaře Kurta Gebauera. K vidění jsou tady např. jeho plavkyně nebo také studie sochy Utíkající dívka či model sochy ptáka, které zdobí veřejný prostor v Opavě.

Marek Rejent, žák K. Gebauera: „Dokáže (Kurt Gebauer) svoje schopnosti jednoduchým způsobem vyjádřit. A ty věci jakoby z něj pak vycházely snadno.“

Výstava Okupace Kurtem, připravená k osmdesátinám Kurta Gebauera, oživí prostory Slezanky do konce září.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-10-09-2021-17-00