Za nočním požárem domu v NJ Žilině je zřejmě žhář
V novojičínské Žilině v noci hasiči zasahovali u požáru rodinného domu. Uvnitř spala rodina s dvěma malými dětmi. Požár vyšetřují i kriminalisté, a to kvůli podezření z úmyslného zapálení.
To, že jejich dům v Žilině u Nového Jičína hoří, zaznamenali Zimulovi v noci před tři čtvrtě na tři. Z podkrovních pokojů odvedli své dvě malé děti a volali hasiče.
Petr Zimula, spolumajitel domu: “Žena mě vzbudila, na okno lítaly jiskry, okamžitě jsem běžel dolů pro hasící přístroj, žena zburcovala děti, vyběhli ven k dědovi a babičce. Hasicími přístroji jsem se snažil hasit, co šlo a žena zavolala hasiče.”
Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: “Tři jednotky hasičů zasahovaly ve středu brzy ráno v Žilině, místní části Nového Jičína, u požáru sedlové střechy rodinného domu. Předběžnou škodu jsme odhadli na půl milionu korun, příčina vzniku požáru je zatím v šetření.”
Petr Zimula se nadýchal kouře a musel být odvezen do nemocnice. Tu ale opustil a k domu se vrátil. Případem se totiž zabývá i policie. S největší pravděpodobností dům zapálil žhář.
Petr Zimula, spolumajitel domu: “Tady má dcera pokoj, ona tady přímo spí. Pořád si říkám proč, co jsme komu udělali. Nemáme žádné dluhy, máme spokojené zákazníky, pro které děláme práci, nechápu, nevím vůbec proč.”
Zimulovi už počátkem minulého týdne zjistili u domu jeden pokus o zapálení a z pátku na sobotu objevili kousek vedle ohořelý asfalt. Pokaždé volali policii.
René Černohorský, tiskový mluvčí Policie ČR, ÚO Nový Jičín: “Zjišťuje se přesné místo ohniska vzniku požáru, a je zde důvodné podezření z úmyslného spáchání přečinu poškození cizí věci, a to ze strany doposud neznámé osoby nebo neznámých osob.”
Rodina Petra Zimuly je vyděšená a doufá, že se pachatele podaří chytit co nejrychleji.
---
Opavské školy testují podruhé
Žáci a studenti mají za sebou druhé kolo testování. Pozitivní antigenní test měl ve srovnání s minulým týdnem trojnásobný počet žáků opavských základních škol. Ředitelé vidí smysl v pravidelném testování. Raději by ale používali přesnější PCR testy.
Kvůli vysokému výskytu koronaviru se museli podruhé v tomto měsíci s týdenním rozestupem podrobit antigennímu testování také opavští žáci a studenti. Na ZŠ Vrchní se počet pozitivně testovaných žáků zvýšil od minulého týdně téměř 5 krát.
Danuše Seidlová, zástupkyně ředitele ZŠ Vrchní v Opavě: „Měli jsme 14 pozitivních dětí. Celkem nás překvapilo toto číslo. Minulé testování jsme měli tři pozitivní děti.“
Zatímco testování z 1. listopadu odhalilo na opavských základní školách 16 pozitivních, o týden později už jich bylo 47.
Andrea Štenclová, ved. odb. školství, Magistrát Opava: „Počet pozitivních případů, které odhalily antigenní testy na opavských základních školách mají, bohužel, stoupající tendenci.“
Na základních školách je proočkovanost dětí nízká kvůli věku, mnozí středoškoláci už vakcinaci podstoupili. Na Mendelově gymnáziu jsou to 2/3 studentů, kteří nepodléhají testování.
Monika Klapková, ředitelka Mendelova Gymnázia v Opavě: „Určitě ty testy jsou fajn, když zachytí někoho. Otázka je, nakolik jsou testy validní a odhalí nemocného.“
Vedení škol by uvítalo, kdyby testování žáků a studentů pokračovalo.
Danuše Seidlová, zástupkyně ředitele ZŠ Vrchní v Opavě: „Určitě bych byla za to, aby se tady testovalo. Protože si myslím, že je to ta cesta, abychom mohli dál fungovat.“
Podle Seidlové by se měli testovat všichni žáci, i ti očkovaní. Stejně jako učitelé. Kvůli vyjmutí ze screeningu se totiž stává, že tito nakažení nejsou odhaleni včas.
---
Lidé řešili v parlamentu EU ve Štrasburku budoucnost Evropy
Ekonomika, sociální spravedlnost, demokracie, změny klimatu i migrace. Evropská unie se rozhodla v těchto otázkách požádat o radu své občany. Ti byli náhodně vybráni do čtyř diskuzních panelů a osobně mohli říct svůj názor na různou problematiku, kterou unie v současnosti intenzivně řeší.
Panelové diskuze na téma Budoucnost Evropy proběhly přímo tady v sídle Evropského parlamentu ve Štrasburku a účastnilo se jich celkem 800 občanů.
Dubravka Šuica, místopředsedkyně Evropské komise: "Tato aktivita vznikla z toho důvodu, že politici jsou většinou voleni na období 4-5 let. To je dost dlouhá doba spolu s tím, jak rychle se vyvíjí technologie, abychom měli kvalitní informace a názory občanů na politiku Evropské unie. Součástí participativní demokracie je to, že se občané vyjadřují skrze své názory a přání k aktuálnímu dění a my díky tomu můžeme ovlivňovat tvorbu politiky Evropské unie."
Guy Verhofstadt, člen Výkonné rady Konference, poslanec Evropského parlamentu: "Občané jsou přizváni k aktivní účasti na spolurozhodování a tvorbě plánů o budoucnosti Evropské unie a Evropy samotné. Role Evropské unie na celosvětové úrovni je poměrně slabá, aktuálně ještě oslabená situací skrze covid-19. Dále řešíme oblast zelené ekonomiky. Palčivou oblastí je také samotné zvolení evropských politiků a systém, jak jsou voleni. Na tato všechna témata se ptáme v rámci setkání a diskutujeme o nich s vybranými občany."
Občané byli vybráni náhodně, ale tady poměrné zastoupení mužů a žen ve všech věkových kategoriích. Česká republika má v každém ze čtyř panelů vždy šest zástupců.
Daniel Joudal, účastník panelové diskuze: "Byl jsem hrozně překvapený, když mi zavolali někdy v červnu. Jestli bych vůbec měl zájem se něčeho takového vůbec zúčastnit. Tak jsem samozřejmě souhlasil, protože si myslím, že je dobré, že se Evropská unie zajímá o názory svých občanů."
Pavel Skulil, účastník panelové diskuze: "Jsem tady rád. Myslím, že jsem tady našel spousty názorů, které mě obohatily. A dokonce mám dobrý pocit, že i to co třeba já tady lidem říkám, tak to má smysl a že ten dialog tady funguje."
Hana Hamtáková, účastnice panelové diskuze: "Handicap je můj, že neumím anglicky nebo jakoukoliv cizí řeč, ale prostě je to pro mě veliká zkušenost. A kdybych se nebála toho dál, tak s klidem tam hodím i ten svůj hlas."
Zajímavostí také bylo, že v každém panelu byla třetina mladých lidí ve věku od 16 do 25 let.
Dubravka Šuica, místopředsedkyně Evropské komise: "Mladí lidé jsou pro nás nejdůležitější, jestliže se bavíme o budoucnosti příští generace, tu nelze plánovat bez názorů a vizí právě této generace."
Panelové diskuze probíhaly vždy tři dny na různá témata. Řešila se silnější ekonomika, sociální spravedlnost a pracovní místa, vzdělání, kultura i sport. Dále evropská demokracie a bezpečnost. Změny klimatu a životní prostředí a poslední diskuze byla o migraci.
Daniel Joudal, účastník panelové diskuze: "Jsme rozdělení do jednotlivých pracovních skupin, je nás tam zhruba 12, 13 lidí z různých zemí. Zatím proběhlo takové to seznamovací kolečko. Ptali se nás na názory na Evropskou unii. Na to, co tady od toho sezení čekáme."
Pavel Skulil, účastník panelové diskuze: "Teďka jsem v nějakém diskuzním panelu, který řeší budoucnost Evropské unie ve vztahu k zahraničí a vidím, že se tady třeba hodně diskutuje vztah ke Spojeným státům a Evropské unii. Jestli někdo to vnímá jako konkurenci, někdo naopak jako spojence. Ta diskuze se mi celkem líbí."
Hana Hamtáková, účastnice panelové diskuze: "Je to velice zajímavé a můžete opravdu říct svůj názor. Ale nevím, jestli si z toho někdo něco vezme. Byl tam dotaz, jak si to představuju za 50 let, tak jsem říkala, že já teda nevím, protože mě už se to týkat nebude. Ale jako pro budoucnost dětí a rodin, takže v první řadě musí být lidi zdraví. Klimatický změny, ty budou a jsou, takže nejdřív to musí být vyřešený a pak něco zakázat a ne obráceně."
Ľuboš Pečálka, účastník panelové diskuze: "S čím jsem já přišel? Tak uvidíme. My máma tu migraci, já jsem se s tím až dnes seznámil. Mám takové svoje názory, jakože uvidíme, jak bude vypadat aj ta diskuze. Je rozdíl migrace a migrace a také čím je zapříčiněná. Podle toho, Z toho Evropského hlediska si myslím, že ano, Evropanů původních ubývá, mnoho lidí z jiných států přichází a nevím. Nějakým způsobem se to bude muset regulovat anebo něco. Ale zase záleží, z jakých důvodů ti lidé emigrují."
Guy Verhofstadt, člen Výkonné rady Konference, poslanec Evropského parlamentu: "Migrační politika je velké téma, zejména pokud stále hovoříme o tom, že nemáme žádnou jednotnou migrační politiku na úrovni EU, ale tato oblast je stále v kompetenci jednotlivých 27 členských států."
Panely následně zformovaly doporučení, která budou začleněna do závěrečné zprávy konference, kterou na jaře příštího roku připraví výkonná rada.
---
V Havířově začala demolice bývalé ZŠ Mánesova
V Havířově by se měl postavit nový sportovní areál. První krok byl zahájen. Soukromý investor začal s demolicí bývalé Základní školy Mánesova. Projekt počítá i s vybudováním nových parkovacích stání.
Těžká technika najela do areálu bývalé Základní školy Mánesova v Havířově. Osud celého komplexu je zpečetěn. Jde k zemi. Místo chátrající školy má vzniknout sportovní hala s ledovou plochou. Zároveň radnice investuje přes patnáct milionů korun do vybudování velkého parkoviště, které v lokalitě chybí.
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Nebude to jediné parkoviště v této lokalitě. Má tady vzniknout soukromým investorem, kterému zastupitelstvo odprodalo bývalou budovy Mánesky a jak vidíme, už jde dolů, tak bude mít také ještě parkovací plochy a měl by tady vzniknout druhý zimní stadion. Mně se ten projekt celý líbí, protože je to spojení soukromých peněz s těmi obecními."
Město by chtělo parkoviště dodělat v co nejkratším čase.
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Kdyby počasí bylo dobré a vydrželo do prosince, tak by se teoreticky mohlo podařit, že v prosinci již by bylo hotovo. Ale uvidíme, jak nás počasí pustí.”
Do konce roku by chtěl také investor dokončit demolici bývalé školy. Stavba druhé ledové plochy se bude odvíjet od získání dotace.
Petr Malíř, investor a jednatel HC Wolves Český Těšín: “Čekáme na otevření dotačního titulu z Národní sportovní agentury, což má být důležitou součástí financování té výstavby, ale ten dotační titul není ještě otevřený.”
Pokud investor získá dotaci, samotná výstavba by mohla začít v příštím roce a trvat by měla devět měsíců. Otevření areálu se plánuje pro sezonu 2023 - 2024.
---
Autogramiáda nové knihy Obonete S. Ubama
Nově otevřená zámecká Sala terrena v Bruntále hostila vzácnou návštěvu. Nigerijský panovník a místní rodák Obonete Ubam představil své nové dvě knihy, které letos vydal. První se jmenuje „Náš černobílý svět“ a obsahem je zcela odlišná od knihy „7 let v Africe“, kterou v Bruntále pokřtil před dvěma lety.
Obonete Ubam se v Bruntále narodil a absolvoval základní školu i gymnázium. Po krátkém pobytu v Praze se stal nástupníkem svého biologického otce, krále v Nigérii. Nyní se zařadil také mezi spisovatele.
Obonete S. Ubam, spisovatel: "Podtitulem této knížky je „České rozhovory o afrických kořenech a splněných snech“ a v podstatě je to soubor deseti rozhovorů s nejvýraznějšími afročechy v české společnosti. Jsou to rozhovory s osobnostmi, jako je Ray Koranteng, Lejla Abbasová, Teo Gebre Selassie."
Monika Ben Thabetová, přítelkyně: „Žiji mezi Itálií a Španělskem, ale původem pocházím z Lysic, z Jižní Moravy. A pan spisovatel Obonete Ubam mě oslovil, jestli bych chtěla být součástí téhle knihy."
Autogramiádu obohatila také druhá menší dárková knížka.
Obonete S. Ubam, spisovatel: „To je taková malá dárková knížečka, kterou jsme vydali v loňském roce, jmenuje se „Kalangu – africká moudrost pro každý den“ a je to taková sbírky afrických přísloví, aforismů a takových bajek, které, si myslím, potěší jak děti, tak dospělé.“
Mezi mnoha hosty a známými na autogramiádě nemohla chybět ani spisovatelova maminka.
Alena Petrošová, maminka: „Určitě jsem šťastná, že přijel zpátky do Bruntálu po dvou letech a jinak každý den jsem s ním v kontaktu přes sociální sítě. Každý den mám zprávy, co se děje.“
První kniha Obonete Ubama „7 let v Africe“ se po svém vydání stala nejprodávanější knihou v České republice. Stejný úspěch přejeme i novému dílu slavného čechoafričana.
---
Redakčně upraveno / zkráceno.