Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Od střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava uplynuly 2 roky
  • Střední škola elektrotechnická vyučuje bez omezení
  • Věž kostela odhalila staleté vzkazy i ostatky svatých
  • Ve FNO přibývá pacientů s covidem
  • Maniak aerobik uspořádal opět sbírku Krabice pro děti
  • Novojičínský participativní rozpočet podpořil koše na discgolf

Od střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava uplynuly 2 roky

10. prosince 2019 se stal jeden z nejhorších masakrů v novodobé historii naší země. Ve Fakultní nemocnici Ostrava postřílel Ctirad Vitásek 7 lidí a na útěku pak spáchal sebevraždu. I když o motivu můžeme jen spekulovat, zjednodušeně by se dalo říci, že zřejmě nebyl spokojen s lékařskou péčí. V pátek se u památníku před nemocnicí uskutečnil pietní akt.

Uplynuly dva roky ode dne, kdy do čekárny chirurgické ambulance Fakultní nemocnice Ostrava vstoupil 42letý Ctirad Vitásek a začal střílet po pacientech, kteří čekali na vyšetření. Sedm jich zabil a další dva zranil. Loni byl před nemocnicí odhalen památník této události a i letos se u něj konal pietní akt

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Ani za dva roky ten duch té události nevyprchal a stále to máme v myslích, hlavách v srdcích. Je fajn, že si to lidé připomínají." 

Perfektní práci tehdy odvedla policie. Do akce nasadila veškeré síly a prostředky, aby byl pachatel co nejdříve eliminován. Zpočátku nikdo netušil kolek je střelec pouze jeden, kde se pohybuje a co má ještě v plánu. 

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Musím pochválit své policisty, kteří se skutečně postarali o to, že zákrok byl profesionální a velmi rychlý. Měli jsme i trošku štěstí, jak říkal policejní rada Vacátko, že pachatel byl jeden a poměrně rychle jsme zjistili jeho identitu." 

Městský obvod Poruba tehdy prožil několik hodin hrůzy, kdy se lidé báli vyjít na ulici.

Lucie Baránková Vilamová, starostka Ostravy - Poruby: "Pamatuji si, že nejprve to byl velký šok, že se něco takového může u nás stát, pak přišla obava, co bude následovat a nakonec velká úleva, že se to vyřešilo relativně rychle." 

Už od rána přicházeli k památníku lidé a nosili květiny, zapalovali svíčky a nebo jen postáli a zavzpomínali.  

---

Střední škola elektrotechnická vyučuje bez omezení

Vyučování na středních školách v MS kraji silně ovlivňuje pandemie covidu. Hodně škol má řadu tříd v karanténě, ale najdou se i výjimky. Například Střední škola elektrotechnická vyučuje své žáky prakticky bez omezení.

Žáci Střední školy elektrotechnické v Ostravě se postavili k pandemii zodpovědně.

Tomáš Führer, ředitel SŠ elektrotechnické Ostrava: „V naší škole, která má 537 žáků musíme testovat pouze 170 žáků. Z toho vyplývá, že drtivá většina žáků je očkovaná. Proto s nějakým výpadkem výuky nemáme problém.“

Na ostatních školách ale většinou situace tak růžová není.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje pro školství: „Jsou školy, třídy, které jsou v karanténě, takže probíhá prezenční i distanční výuka. Do toho nám vstupují karantény a nemoci učitelů, tak není co školství závidět.“

Moravskoslezský kraj proto nabízí dobrovolné antigenní testování i těm, kteří ho nemají povinné, tedy žákům a zaměstnancům škol, kteří jsou očkovaní nebo v posledním půlroce prodělali covid. Školským zařízením, které zřizuje, rozdělí postupně 55 tisíc testovacích sad.

---

Věž kostela odhalila staleté vzkazy i ostatky svatých

Po 107 letech se dostaly na světlo schránky uložené v makovici kostela svatého Jana a Pavla v Místku. Předci všem přihlížejícím připravili velké překvapení. V kovových tubusech se našlo nebývalé množství dobových materiálů ve výborném stavu. Tubusy ukrývaly také ostatky svatých.

Před kostelem svatého Jana a Pavla ve Frýdku-Místku se sešlo velké množství místních. Všichni s napětím čekali na sundání kříže a následně hlavně makovice z věže. Ta totiž odhalila více než sto let stará tajemství.

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Pro mě je obrovským překvapením to, že poslední velká rekonstrukce věže byla v roce 1914. Což je rok, kdy začíná válka a také veškeré věci, které jsou nalezeny v této věci, hovoří o tom. Máme zde fotografie, které ukazují na první světovou válku. Je zde dokonce známý dopis, který se všude vyvěšoval. Mým národům, od císaře."

Anketa: "Je tam napsané, že byla válka, jak Rusko vypovědělo Německu válku. Čili to je historická událost."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Osobně jsem ještě nic tak krásného neabsolvoval. A objevili jsme řadu zajímavých dokumentů, které vypovídají o začátku první světové války. Mnoho o tom, jak vypadal život ve městě a jsem rád, že jsme dokumenty našli."

Velké množství dokumentů o historii farnosti a fotografie města i jeho okolí.

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "A co je taky zajímavé, byly zde uloženy ostatky svatých. Ten jeden důležitý, který byl bokem, byl svatý Valentýn, což je dnes svatý, který je poměrně moderní. A potom je zde směsice nejrůznějších ostatků s popiskem, to budeme také zkoumat." - Také tam byly mince. "Byly zde také mince, ano. Jsou zde mince, nejstarší z nich je z roku 1781, což je velké překvapení."

Materiály nyní farnost spolu s památkáři podrobně prozkoumá, následně budou k dispozici všem, ať už v digitalizované podobě nebo v rámci výstavy.

Anketa: "V první řade chci poděkovat Bohu, že jsem se dožila této události. Bylo to velice zajímavé. Jednak, já jsem tady 40 let vdaná, takže jsem mohla některé ty fotky porovnat, jak to bylo předtím."

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Tuto neděli, tedy třetí neděli adventní bude zde v kostele od 14 do 18 hodin vystaven kříž a také makovice, která byla na věži. Tak, aby lidé, kteří mají zájem mohli přijít a vyfotit se, sáhnout na tyto věci, které běžně přístupné nejsou."

Otevírání tubusů se starými dokumenty přihlížely i školáci. A nebylo to náhodou. Město je totiž oslovilo, aby po opravě věže kostela přidali také svá poselství pro budoucí generace.

Zdeňka Jedličková, 4. B, 8. ZŠ Frýdek-Místek: "Přišli jsme se podívat, jaká poselství kdysi lidé napsali a jako vlaštovka pro děti, aby věděly, co mohou poselství napsat pro další období."

Anketa děti: 1.) "My jsme se právě přišli inspirovat." 2.) "Možná uděláme něco o pandemii covidu."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Děti vždy pod vedením pedagoga ve svých třídách připravili vzkaz, který má být velikosti A3 a dohodli jsme se, že k tomu může být přidána na šíři té A3 ještě tuba 5 x 5 cm na výšku a na šířku. A na délku té A3, kde mohou vytvořit cokoliv, co bychom vložili do těch tubusů a poté do restaurované makovice a věže pro další generace, které to objeví po nás.

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Oprava se rozbíhá, to znamená, bude potřeba vyměnit, jak krytinu, tak také bednění, které je ve špatném stavu. Některé části trámů, báň a kříž se odvezou do restaurátorské dílny, kde budou pozlaceny. Tak, aby se potom mohly dát v tom dobrém stavu nahoru. A dříve. Než bude vyvezena nahoru a usazena, tak do ní vložíme zpátky některé z těch historických věcí. A přidáme k nim nové ze současnosti."

Oprava věže vyjde na 4,8 milionu korun. Jeden milion na ni přispělo farnosti město a pomohl také kraj.

---

Ve FNO přibývá pacientů s covidem

Pacientů s covidem v ostravské fakultní nemocnici neustále přibývá. Předpokládá se, že současná vlna pandemie vyvrcholí kolem Vánoc. Celkový počet nově zachycených případů v Česku totiž pomalu začíná klesat.

Situace ve fakultní nemocnici je kritická. Na covidových jednotkách intenzivní péče je úplně plno. Leží na nich i mladí lidé a více než 95 procent z nich jsou neočkovaní.

Řeč je o pacientech v kritickém stavu, kteří jsou napojeni na ecmo přístroje, protože jim vůbec nefungují plíce.

Pavel Ševčík, přednosta, KARIM FNO: “To je obrovské číslo a svědčí o tom, že to očkování chrání proti závažnému především průběhu. Ti nejkritičtěji nemocní v této chvíli jsou lidé pod 60, pod 50, pod 40 roků, prostě mladí lidé. Dále máme k dispozici už několik týdnů neurologickou intenzivní péči."

Plné jsou i covidové jednotky intenzivní péče na klinikách interní a infekční. Velký nápor tak zažívají nejen lékaři, ale i sestry.

Pavel Ševčík, přednosta, KARIM FNO: “Spolupráce na úrovni s jednotlivými pracovišti je naprosto skvělá, takže se nám daří ten nápor udržet v mezích tak, abychom kapacitu pro ty nemocné měli, ale je to na úkor pacientů, kteří by potřebovali takzvané plánované elektivní výkony a to je špatně.”

Renáta Zoubková, vrchní sestra, KARIM FNO: “Máme mraky přesčasové práce. Sester teď momentálně je potřeba tady u nás a opravdu ta časová rotace je teď větší než kdy jindy."

Jen na Ecmo pracuje na směně až 5 sester podle toho, jaký je stav pacientů.

---

Maniak aerobik uspořádal opět sbírku Krabice pro děti

Ne každá rodina má dostatek peněz na nákup vánočních dárků. Pracovníci z odboru sociálních věcí v Havířově a zejména pak z OSPODu to ví nejlépe. Budou to právě oni, kteří děti obdarují ze sbírky Krabice pro děti, do které se zapojily sportovní kluby.

Maniak aerobik uspořádal už počtvrté akci Krabice pro děti. Spřízněné duše dostaly za úkol vložit do krabice libovolný dárek, zabalit ho a jen napsat, zda je určený pro dívku, či chlapce. Všechny dárky pod stromeček jsou nyní na odboru sociálních věcí.

Ivana Hlubínková Kožmínová, vedoucí Maniak aerobik Havířov: "My jsme oslovili lidi, kteří už loni na to a předloni dobře slyšeli. To znamená především děti od nás z fitka a z klubu, ženy, které tam chodí cvičit, rodiče a protože máme dobré zkušenosti i s ostatními sportovními kluby, tak letos se zapojily ve velkém. Pokud vím, tak jsou tam knihy, jsou tam hračky, je tam i nějaké oblečení a pro větší slečny paráda, bych řekla, aby měly radost i ony."

Dárky půjdou konkrétním rodinám, které osloví OSPOD.

Ivana Lišková, referentka OSPOD: "Putují pro děti, pro sociálně potřebné děti, které jsme vytipovali na našem oddělení. Pozveme je s maminkami tady, nebo maminky přijdou samy a dají si je pod stromeček u nich v domácnosti.”

Tato akce se nekoná poprvé. Jaké jsou reakce těch rodin, které to nemají v životě jednoduché?

Ivana Lišková, referentka OSPOD: “Jsou velmi pozitivní, máme zpětné vazby. Jsou to kolikrát jediné dárečky, které tam mají.”

Pracovníci OSPODu v rámci cílené terénní sociální práci zaznamenávají, že musí pomáhat stále více dětem a jejich rodinám.

---

Novojičínský participativní rozpočet podpořil koše na discgolf

V různých částech Nového Jičína se nově objevily koše na discgolf. Radnice tak plní vítězný projekt letošního participativního rozpočtu. Ten dává prostor občanům, aby si sami rozhodli, co ve městě realizovat.

Nový Jičín letos čtvrtým rokem umožnil občanům rozhodnout, do čeho ve městě investovat 200 tisíc korun - tedy jak využít částku přidělenou pro tzv. participativní rozpočet. Do finále postoupily dva ze šesti návrhů. Do života se před koncem roku podařilo uvést projekt za 59 tisíc korun, který předložil místní discgolfový klub.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Předmětem toho projektu bylo vybudování čtyř discgolfových arén, které umožňují komukoliv si discgolf vyzkoušet. Půjčit si disky mohou i v Návštěvnickém centru.”

Individuální koše na discgolf, které mají zlepšit dostupnost tohoto sportu ve více lokalitách, jsou například za základními školami na ulici Komenská nebo u sídliště Loučka.

Druhý úspěšný projekt, Novojičínské houpačky, které mají být umístěny v krajině s krásným výhledem, zatím realizován nebyly.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Protože se ještě hledá vhodné místo i ve spolupráci s odborem životního prostředí a krajským úřadem, protože ty lokality se některé nachází v okolí Svince, kde je přírodní rezervace.”

Participativní rozpočet vyhlásí Zdravé město i v příštím roce, tentokrát s navýšenou částku, tedy 400 tisíc korun.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
10. prosince 2021, 17:00

Od střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava uplynuly 2 roky

10. prosince 2019 se stal jeden z nejhorších masakrů v novodobé historii naší země. Ve Fakultní nemocnici Ostrava postřílel Ctirad Vitásek 7 lidí a na útěku pak spáchal sebevraždu. I když o motivu můžeme jen spekulovat, zjednodušeně by se dalo říci, že zřejmě nebyl spokojen s lékařskou péčí. V pátek se u památníku před nemocnicí uskutečnil pietní akt.

Uplynuly dva roky ode dne, kdy do čekárny chirurgické ambulance Fakultní nemocnice Ostrava vstoupil 42letý Ctirad Vitásek a začal střílet po pacientech, kteří čekali na vyšetření. Sedm jich zabil a další dva zranil. Loni byl před nemocnicí odhalen památník této události a i letos se u něj konal pietní akt

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Ani za dva roky ten duch té události nevyprchal a stále to máme v myslích, hlavách v srdcích. Je fajn, že si to lidé připomínají." 

Perfektní práci tehdy odvedla policie. Do akce nasadila veškeré síly a prostředky, aby byl pachatel co nejdříve eliminován. Zpočátku nikdo netušil kolek je střelec pouze jeden, kde se pohybuje a co má ještě v plánu. 

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Musím pochválit své policisty, kteří se skutečně postarali o to, že zákrok byl profesionální a velmi rychlý. Měli jsme i trošku štěstí, jak říkal policejní rada Vacátko, že pachatel byl jeden a poměrně rychle jsme zjistili jeho identitu." 

Městský obvod Poruba tehdy prožil několik hodin hrůzy, kdy se lidé báli vyjít na ulici.

Lucie Baránková Vilamová, starostka Ostravy - Poruby: "Pamatuji si, že nejprve to byl velký šok, že se něco takového může u nás stát, pak přišla obava, co bude následovat a nakonec velká úleva, že se to vyřešilo relativně rychle." 

Už od rána přicházeli k památníku lidé a nosili květiny, zapalovali svíčky a nebo jen postáli a zavzpomínali.  

---

Střední škola elektrotechnická vyučuje bez omezení

Vyučování na středních školách v MS kraji silně ovlivňuje pandemie covidu. Hodně škol má řadu tříd v karanténě, ale najdou se i výjimky. Například Střední škola elektrotechnická vyučuje své žáky prakticky bez omezení.

Žáci Střední školy elektrotechnické v Ostravě se postavili k pandemii zodpovědně.

Tomáš Führer, ředitel SŠ elektrotechnické Ostrava: „V naší škole, která má 537 žáků musíme testovat pouze 170 žáků. Z toho vyplývá, že drtivá většina žáků je očkovaná. Proto s nějakým výpadkem výuky nemáme problém.“

Na ostatních školách ale většinou situace tak růžová není.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje pro školství: „Jsou školy, třídy, které jsou v karanténě, takže probíhá prezenční i distanční výuka. Do toho nám vstupují karantény a nemoci učitelů, tak není co školství závidět.“

Moravskoslezský kraj proto nabízí dobrovolné antigenní testování i těm, kteří ho nemají povinné, tedy žákům a zaměstnancům škol, kteří jsou očkovaní nebo v posledním půlroce prodělali covid. Školským zařízením, které zřizuje, rozdělí postupně 55 tisíc testovacích sad.

---

Věž kostela odhalila staleté vzkazy i ostatky svatých

Po 107 letech se dostaly na světlo schránky uložené v makovici kostela svatého Jana a Pavla v Místku. Předci všem přihlížejícím připravili velké překvapení. V kovových tubusech se našlo nebývalé množství dobových materiálů ve výborném stavu. Tubusy ukrývaly také ostatky svatých.

Před kostelem svatého Jana a Pavla ve Frýdku-Místku se sešlo velké množství místních. Všichni s napětím čekali na sundání kříže a následně hlavně makovice z věže. Ta totiž odhalila více než sto let stará tajemství.

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Pro mě je obrovským překvapením to, že poslední velká rekonstrukce věže byla v roce 1914. Což je rok, kdy začíná válka a také veškeré věci, které jsou nalezeny v této věci, hovoří o tom. Máme zde fotografie, které ukazují na první světovou válku. Je zde dokonce známý dopis, který se všude vyvěšoval. Mým národům, od císaře."

Anketa: "Je tam napsané, že byla válka, jak Rusko vypovědělo Německu válku. Čili to je historická událost."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Osobně jsem ještě nic tak krásného neabsolvoval. A objevili jsme řadu zajímavých dokumentů, které vypovídají o začátku první světové války. Mnoho o tom, jak vypadal život ve městě a jsem rád, že jsme dokumenty našli."

Velké množství dokumentů o historii farnosti a fotografie města i jeho okolí.

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "A co je taky zajímavé, byly zde uloženy ostatky svatých. Ten jeden důležitý, který byl bokem, byl svatý Valentýn, což je dnes svatý, který je poměrně moderní. A potom je zde směsice nejrůznějších ostatků s popiskem, to budeme také zkoumat." - Také tam byly mince. "Byly zde také mince, ano. Jsou zde mince, nejstarší z nich je z roku 1781, což je velké překvapení."

Materiály nyní farnost spolu s památkáři podrobně prozkoumá, následně budou k dispozici všem, ať už v digitalizované podobě nebo v rámci výstavy.

Anketa: "V první řade chci poděkovat Bohu, že jsem se dožila této události. Bylo to velice zajímavé. Jednak, já jsem tady 40 let vdaná, takže jsem mohla některé ty fotky porovnat, jak to bylo předtím."

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Tuto neděli, tedy třetí neděli adventní bude zde v kostele od 14 do 18 hodin vystaven kříž a také makovice, která byla na věži. Tak, aby lidé, kteří mají zájem mohli přijít a vyfotit se, sáhnout na tyto věci, které běžně přístupné nejsou."

Otevírání tubusů se starými dokumenty přihlížely i školáci. A nebylo to náhodou. Město je totiž oslovilo, aby po opravě věže kostela přidali také svá poselství pro budoucí generace.

Zdeňka Jedličková, 4. B, 8. ZŠ Frýdek-Místek: "Přišli jsme se podívat, jaká poselství kdysi lidé napsali a jako vlaštovka pro děti, aby věděly, co mohou poselství napsat pro další období."

Anketa děti: 1.) "My jsme se právě přišli inspirovat." 2.) "Možná uděláme něco o pandemii covidu."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Děti vždy pod vedením pedagoga ve svých třídách připravili vzkaz, který má být velikosti A3 a dohodli jsme se, že k tomu může být přidána na šíři té A3 ještě tuba 5 x 5 cm na výšku a na šířku. A na délku té A3, kde mohou vytvořit cokoliv, co bychom vložili do těch tubusů a poté do restaurované makovice a věže pro další generace, které to objeví po nás.

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Oprava se rozbíhá, to znamená, bude potřeba vyměnit, jak krytinu, tak také bednění, které je ve špatném stavu. Některé části trámů, báň a kříž se odvezou do restaurátorské dílny, kde budou pozlaceny. Tak, aby se potom mohly dát v tom dobrém stavu nahoru. A dříve. Než bude vyvezena nahoru a usazena, tak do ní vložíme zpátky některé z těch historických věcí. A přidáme k nim nové ze současnosti."

Oprava věže vyjde na 4,8 milionu korun. Jeden milion na ni přispělo farnosti město a pomohl také kraj.

---

Ve FNO přibývá pacientů s covidem

Pacientů s covidem v ostravské fakultní nemocnici neustále přibývá. Předpokládá se, že současná vlna pandemie vyvrcholí kolem Vánoc. Celkový počet nově zachycených případů v Česku totiž pomalu začíná klesat.

Situace ve fakultní nemocnici je kritická. Na covidových jednotkách intenzivní péče je úplně plno. Leží na nich i mladí lidé a více než 95 procent z nich jsou neočkovaní.

Řeč je o pacientech v kritickém stavu, kteří jsou napojeni na ecmo přístroje, protože jim vůbec nefungují plíce.

Pavel Ševčík, přednosta, KARIM FNO: “To je obrovské číslo a svědčí o tom, že to očkování chrání proti závažnému především průběhu. Ti nejkritičtěji nemocní v této chvíli jsou lidé pod 60, pod 50, pod 40 roků, prostě mladí lidé. Dále máme k dispozici už několik týdnů neurologickou intenzivní péči."

Plné jsou i covidové jednotky intenzivní péče na klinikách interní a infekční. Velký nápor tak zažívají nejen lékaři, ale i sestry.

Pavel Ševčík, přednosta, KARIM FNO: “Spolupráce na úrovni s jednotlivými pracovišti je naprosto skvělá, takže se nám daří ten nápor udržet v mezích tak, abychom kapacitu pro ty nemocné měli, ale je to na úkor pacientů, kteří by potřebovali takzvané plánované elektivní výkony a to je špatně.”

Renáta Zoubková, vrchní sestra, KARIM FNO: “Máme mraky přesčasové práce. Sester teď momentálně je potřeba tady u nás a opravdu ta časová rotace je teď větší než kdy jindy."

Jen na Ecmo pracuje na směně až 5 sester podle toho, jaký je stav pacientů.

---

Maniak aerobik uspořádal opět sbírku Krabice pro děti

Ne každá rodina má dostatek peněz na nákup vánočních dárků. Pracovníci z odboru sociálních věcí v Havířově a zejména pak z OSPODu to ví nejlépe. Budou to právě oni, kteří děti obdarují ze sbírky Krabice pro děti, do které se zapojily sportovní kluby.

Maniak aerobik uspořádal už počtvrté akci Krabice pro děti. Spřízněné duše dostaly za úkol vložit do krabice libovolný dárek, zabalit ho a jen napsat, zda je určený pro dívku, či chlapce. Všechny dárky pod stromeček jsou nyní na odboru sociálních věcí.

Ivana Hlubínková Kožmínová, vedoucí Maniak aerobik Havířov: "My jsme oslovili lidi, kteří už loni na to a předloni dobře slyšeli. To znamená především děti od nás z fitka a z klubu, ženy, které tam chodí cvičit, rodiče a protože máme dobré zkušenosti i s ostatními sportovními kluby, tak letos se zapojily ve velkém. Pokud vím, tak jsou tam knihy, jsou tam hračky, je tam i nějaké oblečení a pro větší slečny paráda, bych řekla, aby měly radost i ony."

Dárky půjdou konkrétním rodinám, které osloví OSPOD.

Ivana Lišková, referentka OSPOD: "Putují pro děti, pro sociálně potřebné děti, které jsme vytipovali na našem oddělení. Pozveme je s maminkami tady, nebo maminky přijdou samy a dají si je pod stromeček u nich v domácnosti.”

Tato akce se nekoná poprvé. Jaké jsou reakce těch rodin, které to nemají v životě jednoduché?

Ivana Lišková, referentka OSPOD: “Jsou velmi pozitivní, máme zpětné vazby. Jsou to kolikrát jediné dárečky, které tam mají.”

Pracovníci OSPODu v rámci cílené terénní sociální práci zaznamenávají, že musí pomáhat stále více dětem a jejich rodinám.

---

Novojičínský participativní rozpočet podpořil koše na discgolf

V různých částech Nového Jičína se nově objevily koše na discgolf. Radnice tak plní vítězný projekt letošního participativního rozpočtu. Ten dává prostor občanům, aby si sami rozhodli, co ve městě realizovat.

Nový Jičín letos čtvrtým rokem umožnil občanům rozhodnout, do čeho ve městě investovat 200 tisíc korun - tedy jak využít částku přidělenou pro tzv. participativní rozpočet. Do finále postoupily dva ze šesti návrhů. Do života se před koncem roku podařilo uvést projekt za 59 tisíc korun, který předložil místní discgolfový klub.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Předmětem toho projektu bylo vybudování čtyř discgolfových arén, které umožňují komukoliv si discgolf vyzkoušet. Půjčit si disky mohou i v Návštěvnickém centru.”

Individuální koše na discgolf, které mají zlepšit dostupnost tohoto sportu ve více lokalitách, jsou například za základními školami na ulici Komenská nebo u sídliště Loučka.

Druhý úspěšný projekt, Novojičínské houpačky, které mají být umístěny v krajině s krásným výhledem, zatím realizován nebyly.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Protože se ještě hledá vhodné místo i ve spolupráci s odborem životního prostředí a krajským úřadem, protože ty lokality se některé nachází v okolí Svince, kde je přírodní rezervace.”

Participativní rozpočet vyhlásí Zdravé město i v příštím roce, tentokrát s navýšenou částku, tedy 400 tisíc korun.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-10-12-2021-17-00