Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Záchranné službě MS kraje prudce narostl počet výjezdů
  • Domovy seniorů se připravují na první vakcíny
  • Kvůli vládou zavřeným obchodům lidé nakupují v Polsku
  • Strážníci musejí byt v průběhu celé služby v rouškách
  • Karvinská knihovna má pro čtenáře biblioschránku
  • Smrk z náměstí podpoří budoucí vánoční strom

Záchranné službě MS kraje prudce narostl počet výjezdů

Nyní bychom rádi apelovali na všechny občany našeho kraje, aby se chovali zodpovědně. Záchranná služba v posledních dnech totiž zaznamenala dramatický nárůst počtu výjezdů. Spousta lidí ale volá 155 v situacích, které nejsou akutní.

V neděli zasahovala posádka zdravotnické záchranné služby v Beskydech v oblasti Ondřejníku. Kvůli nepřístupnému terénu vzlétl vrtulník a lékař byl připraven, že se ke zraněnému spustí na navijáku. 47letý muž ležel ve sněhu se zlomenou nohou. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Pomoc mu prvotně zajistila horská služba. Pilotovi vrtulníku se nakonec podařilo přistát se strojem ve vzdálenosti zhruba sto metrů od pacienta a vysazení lékaře proto nebylo nutné. Bylo provedeno prvotní vyšetření postiženého, záchranáři zajistili podání potřebných léků a připravili muže k leteckému transportu."

Toto byl jen jeden z více než 400 výjezdů, které v posledních dnech musejí záchranáři denně řešit. Nárůst je enormní. V některých dnech je to až o 40 procent více, než je běžné. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Zatímco dlouhodobý průměr činí okolo 330 výjezdů za čtyřiadvacet hodin, v posledních dnech se počty pohybují okolo 400 i 450. Rekordní přitom byla sobota 2. ledna, kdy záchranáři museli zvládnout celkem 539 událostí, což znamenalo 65% nárůst."

Asi 50 z obsloužených pacientů má zjištěn Covid, což kvůli dekontaminace vozu i posádky zvyšuje délku zásahu.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Apelujeme proto na občany, aby využívali linky tísňového volání 155 a zdravotnické záchranné služby opravdu v akutních případech. Stále běžně volají lidé s drobnými úrazy, nebo stavy, které jsou plně v gesci praktických lékařů."

Pro Covid positivní případy přibylo 5 nových posádek a nyní byly denní služby posíleny ještě o další 4 posádky. Záchranná služba už se dostává na hranici svých možností. 

---

Domovy seniorů se připravují na první vakcíny

Moravskoslezský kraj chce tento týden začít s plošnou vakcinací v sociálních zařízeních, a to látkou od firmy Moderna. Celkem bude proočkováno zhruba 8 240 zaměstnanců i klientů.

Zavolám všem dětem i vnukům a řeknu jim, ať se nechají naočkovat. Takto se staví 86letý pan Piško, který žije v Domově seniorů v Havířově, k vakcinaci proti covidu.

Jozef Piško, klient Domova seniorů Havířov: "Já nejsem sám, je nás více na patře, kteří by se dali očkovat. Čekáme, čekáme a vždycky se to nějak odkládá.”

Do Česka mají dorazit první dávky od firmy Moderna. Podle vyjádření premiéra by vakcína měla putovat právě do Moravskoslezského kraje. Domovy jsou na očkování připraveny.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Samozřejmě máme smluvní lékaře, kteří jsou informováni, odsouhlasili ten způsob, máme připraven zdravotnický personál, kteří jsou našimi zaměstnanci, materiálově jsme připraveni. Jsme schopni naočkovat v řádu hodin."

Celkově žije v pobytových zařízeních MSK zhruba 8 500 uživatelů. Naočkováno bude téměř 5 tisíc. Z 8 800 pracovníků dostane vakcínu téměř 3 250 lidí.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Celkem tedy 8 239 lidí v pobytových službách v MSK je připraveno se nechat očkovat a v současné době očekáváme potvrzení dodávky Moderny do MSK a v ten moment bychom spustili očkování."

Kolik bude mít nakonec kraj k dispozici dávek, není jisté. Původně mělo v pondělí doputovat 20 tisíc dávek. Vakcína dorazí do Česka ale až v úterý v počtu 8 tisíc.

---

Kvůli vládou zavřeným obchodům lidé nakupují v Polsku

Aktuální vládní omezení prodeje komplikuje lidem nákup oblečení, obuvi, školních pomůcek a dalšího sortimentu. Lidem už dochází trpělivost a některé věci si proto jezdí kupovat do Polska, kde je většina prodejen otevřená bez omezení.

Čím déle platí v České republice vládní zákaz prodeje širokého sortimentu zboží, tím častěji si jezdí lidé nakupovat do Polska. Hned za hranicí totiž nakoupí vše, co doma neseženou. Na obou stranách hranice však musejí počítat s případnými policejními kontrolami.

Policisté mohou přímo na hranicích, nebo v jejich blízkosti kontrolovat, zda lidé splnili podmínky vládního nařízení.

Pavla Jiroušková, mluvčí Policie ČR: “Policisté v rámci běžného výkonu služby kontrolují dodržování mimořádných opatření a také oprávněnost vstupu a pobytu cizinců na území České republiky. Dále provádějí namátkové kontroly v souladu s článkem 23 Schengenského hraničního kodexu.”

Vedle pendlerů, kteří přecházejí přes hranice pravidelně za prací, jde také o lidi, kteří si jedou nakoupit.

Zatímco na českém území jsou mnohé prodejny uzavřené, za hraniční řekou Olší si lidé mohou nakoupit vše co potřebují a bez omezení.

Anketa: “Přijeli jsme z Jablunkova nakoupit nějaké potraviny a průmyslové zboží, protože tady ty obchody s průmyslovým zbožím zavřené nejsou."

Jak ale lidé potvrzují, kontroly nejsou časté a někteří se s nimi ještě nesetkali vůbec.

Anketa: “Ani na české, ani na polské straně jsme se nesetkali s žádnou kontrolou.”

Pokud tak lidé splní stanovené podmínky, nemají s cestováním přes hranici problém.

---

Strážníci musejí byt v průběhu celé služby v rouškách

Uplynulý rok nebyl lehký pro nikoho a obzvlášť náročný byl pro lidi z první linie, do které jistě náleží i strážníci. V Ostravě loni museli řešit téměř 54 tisíc událostí, což znamená asi 150 každý den.

Pandemie koronaviru změnila život každému a mnoha lidem změnila i způsob jejich práce. Týká se to i městských policistů, kteří musejí být ve službě v rouškách i dalších ochranných pomůckách. V uplynulém roce se navíc museli zaměřit také na dodržování vládních opatření. V průběhu celého roku řešili v Ostravě strážníci celkem 53 769 událostí.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Rok 2020 byl rokem atypickým a zároveň nelehkým nejen pro ostravské strážníky. Výkon služby v rouškách, ochranných pomůckách či zcela nové úkoly plněné v souvislostí s pandemií COVID19. I přes uvedené skutečnosti však strážníci i v tomto nelehkém období plnili své standardní úkoly a odvedli kus práce."

Kromě přestupků vyřešených přímo strážníky, bylo zadrženo a předáno státní policii 279 pachatelů trestných činů a zajištěno bylo také 210 hledaných osob. Bez řidičského průkazu nebo pod vlivem alkoholu chytli loni strážníci 36 lidí. V tomto roce se chtějí strážníci zaměřit na bezpečnost občanů.

Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "Chceme, stejně jako loni, pracovat v součinnosti s PČR na zvyšování bezpečnosti občanů a to jednak rozšířením kamerového systému, tak celou řadou preventivních projektů. Stěžejní jsou projekty zaměřené na nejzranitelnější skupiny, tedy na seniory a děti."

Městská policie Ostrava má v současné době 650 strážníků, což znamená, že chybí 30 pracovníků. Bohužel se nyní nedají stavy doplnit, protože pandemická situace znemožňuje výuku a přípravu nových městských policistů v rekvalifikačních kurzech. 

---

Karvinská knihovna má pro čtenáře biblioschránku

Karvinská regionální knihovna nechala před centrální knihovnu nainstalovat biblioschránku. Jde o box, do kterého čtenáři mohou bezkontaktně 24 hodin denně 7 dní v týdnu vracet vypůjčené knihy. A to ze všech poboček karvinské knihovny.

Chvilka instalování, upevňování do země a je hotovo. Před regionální knihovnou v Karviné-Mizerově stojí nová biblioschránka. Využívat ji mohu čtenáři k samoobslužnému vrácení vypůjčených přečtených knih.

Markéta Kukrechtová, ředitelka RKK: “V této době si myslím, že je to žádoucí, biblioschránka funguje 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, takže čtenáři mohou chodit prakticky po celý den. Mohou sem vracet knihy zapůjčené ve všech pobočkách karvinské knihovny a my jim je odepíšeme následující pracovní den z jejich čtenářské karty."


Samotný box uvnitř schránky se dá komfortně přemístit dovnitř knihovny. Podobné schránky jsou nyní hojně využívány i v jiných městech a obcích po celé republice.

Michal Žídek, výrobce biblioschránky: "Děláme základní dva formáty, menší pro obce a větší, tam vleze i 50 knih."

Schránka je také zabezpečená proti vandalům i nepříznivému počasí.

Michal Žídek, výrobce biblioschránky: "Někdo tam třeba něco nalije, tak aby ty knihy se nezničily, tak je tam odvodní kanálek, který tu vodu vynáší pryč."


I nadále funguje v karvinské knihovně bezkontaktní okénko pro půjčování knih a také donáška domů po domluvě s knihovnicemi.

---

Smrk z náměstí podpoří budoucí vánoční strom

Vánoční stromky, kterých se lidé v Novém Jičíně postupně zbavují, dostávají svou druhou šanci. Skončí jako rozdrcená hmota v městské zeleni. K praktickému účelu poslouží i dřevo z hlavního stromu z náměstí. Za rok pomůže upevnit v zemi svého následovníka.


Výzdoba a symbolika Vánoc po Třech králích postupně mizí z měst a obcí. Smrk z novojičínského centra, který městu darovala rodina z Mankovic, odvezli pracovníci technických služeb do areálu městské zeleně. Bude tu zpracován k dalšímu využití.

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Jeho větve a tenká část kmene bude přiřazena do kompostu. Zároveň bude taktéž část kmene využita pro výrobu nových klínů, které budou znovu použity pro umístění nového vánočního stromu.”

Užitečné také znovu budou vánoční stromky z domácností, které mají lidé odkládat vedle popelnic. Sváženy jsou na kompostárnu, kde je drtí na dřevní hmotu. Na jaře ji zahradníci vysypou pod keře. V současné době vegetačního klidu ovšem technické služby věnují svou pozornost i dalším stromům, nejen těm vánočním.

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Zaměstnanci střediska zeleně provádějí kácení dřevin, které ohrožují zdraví, bezpečnost a majetek obyvatel Nového Jičína nebo jsou i jinak poškozeny.”

Skácen musel být ze zdravotních důvodů například vzrostlý kaštan na Tyršově ulici. Stromy v havarijním stavu byly v lednu káceny i v místní části Žilina u hlavní silnice, kostela a na hřbitově. Jejich dřevo technické služby nabízí veřejnost, například pro vytápění v krbu.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
11. ledna 2021, 16:00

Záchranné službě MS kraje prudce narostl počet výjezdů

Nyní bychom rádi apelovali na všechny občany našeho kraje, aby se chovali zodpovědně. Záchranná služba v posledních dnech totiž zaznamenala dramatický nárůst počtu výjezdů. Spousta lidí ale volá 155 v situacích, které nejsou akutní.

V neděli zasahovala posádka zdravotnické záchranné služby v Beskydech v oblasti Ondřejníku. Kvůli nepřístupnému terénu vzlétl vrtulník a lékař byl připraven, že se ke zraněnému spustí na navijáku. 47letý muž ležel ve sněhu se zlomenou nohou. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Pomoc mu prvotně zajistila horská služba. Pilotovi vrtulníku se nakonec podařilo přistát se strojem ve vzdálenosti zhruba sto metrů od pacienta a vysazení lékaře proto nebylo nutné. Bylo provedeno prvotní vyšetření postiženého, záchranáři zajistili podání potřebných léků a připravili muže k leteckému transportu."

Toto byl jen jeden z více než 400 výjezdů, které v posledních dnech musejí záchranáři denně řešit. Nárůst je enormní. V některých dnech je to až o 40 procent více, než je běžné. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Zatímco dlouhodobý průměr činí okolo 330 výjezdů za čtyřiadvacet hodin, v posledních dnech se počty pohybují okolo 400 i 450. Rekordní přitom byla sobota 2. ledna, kdy záchranáři museli zvládnout celkem 539 událostí, což znamenalo 65% nárůst."

Asi 50 z obsloužených pacientů má zjištěn Covid, což kvůli dekontaminace vozu i posádky zvyšuje délku zásahu.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Apelujeme proto na občany, aby využívali linky tísňového volání 155 a zdravotnické záchranné služby opravdu v akutních případech. Stále běžně volají lidé s drobnými úrazy, nebo stavy, které jsou plně v gesci praktických lékařů."

Pro Covid positivní případy přibylo 5 nových posádek a nyní byly denní služby posíleny ještě o další 4 posádky. Záchranná služba už se dostává na hranici svých možností. 

---

Domovy seniorů se připravují na první vakcíny

Moravskoslezský kraj chce tento týden začít s plošnou vakcinací v sociálních zařízeních, a to látkou od firmy Moderna. Celkem bude proočkováno zhruba 8 240 zaměstnanců i klientů.

Zavolám všem dětem i vnukům a řeknu jim, ať se nechají naočkovat. Takto se staví 86letý pan Piško, který žije v Domově seniorů v Havířově, k vakcinaci proti covidu.

Jozef Piško, klient Domova seniorů Havířov: "Já nejsem sám, je nás více na patře, kteří by se dali očkovat. Čekáme, čekáme a vždycky se to nějak odkládá.”

Do Česka mají dorazit první dávky od firmy Moderna. Podle vyjádření premiéra by vakcína měla putovat právě do Moravskoslezského kraje. Domovy jsou na očkování připraveny.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Samozřejmě máme smluvní lékaře, kteří jsou informováni, odsouhlasili ten způsob, máme připraven zdravotnický personál, kteří jsou našimi zaměstnanci, materiálově jsme připraveni. Jsme schopni naočkovat v řádu hodin."

Celkově žije v pobytových zařízeních MSK zhruba 8 500 uživatelů. Naočkováno bude téměř 5 tisíc. Z 8 800 pracovníků dostane vakcínu téměř 3 250 lidí.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Celkem tedy 8 239 lidí v pobytových službách v MSK je připraveno se nechat očkovat a v současné době očekáváme potvrzení dodávky Moderny do MSK a v ten moment bychom spustili očkování."

Kolik bude mít nakonec kraj k dispozici dávek, není jisté. Původně mělo v pondělí doputovat 20 tisíc dávek. Vakcína dorazí do Česka ale až v úterý v počtu 8 tisíc.

---

Kvůli vládou zavřeným obchodům lidé nakupují v Polsku

Aktuální vládní omezení prodeje komplikuje lidem nákup oblečení, obuvi, školních pomůcek a dalšího sortimentu. Lidem už dochází trpělivost a některé věci si proto jezdí kupovat do Polska, kde je většina prodejen otevřená bez omezení.

Čím déle platí v České republice vládní zákaz prodeje širokého sortimentu zboží, tím častěji si jezdí lidé nakupovat do Polska. Hned za hranicí totiž nakoupí vše, co doma neseženou. Na obou stranách hranice však musejí počítat s případnými policejními kontrolami.

Policisté mohou přímo na hranicích, nebo v jejich blízkosti kontrolovat, zda lidé splnili podmínky vládního nařízení.

Pavla Jiroušková, mluvčí Policie ČR: “Policisté v rámci běžného výkonu služby kontrolují dodržování mimořádných opatření a také oprávněnost vstupu a pobytu cizinců na území České republiky. Dále provádějí namátkové kontroly v souladu s článkem 23 Schengenského hraničního kodexu.”

Vedle pendlerů, kteří přecházejí přes hranice pravidelně za prací, jde také o lidi, kteří si jedou nakoupit.

Zatímco na českém území jsou mnohé prodejny uzavřené, za hraniční řekou Olší si lidé mohou nakoupit vše co potřebují a bez omezení.

Anketa: “Přijeli jsme z Jablunkova nakoupit nějaké potraviny a průmyslové zboží, protože tady ty obchody s průmyslovým zbožím zavřené nejsou."

Jak ale lidé potvrzují, kontroly nejsou časté a někteří se s nimi ještě nesetkali vůbec.

Anketa: “Ani na české, ani na polské straně jsme se nesetkali s žádnou kontrolou.”

Pokud tak lidé splní stanovené podmínky, nemají s cestováním přes hranici problém.

---

Strážníci musejí byt v průběhu celé služby v rouškách

Uplynulý rok nebyl lehký pro nikoho a obzvlášť náročný byl pro lidi z první linie, do které jistě náleží i strážníci. V Ostravě loni museli řešit téměř 54 tisíc událostí, což znamená asi 150 každý den.

Pandemie koronaviru změnila život každému a mnoha lidem změnila i způsob jejich práce. Týká se to i městských policistů, kteří musejí být ve službě v rouškách i dalších ochranných pomůckách. V uplynulém roce se navíc museli zaměřit také na dodržování vládních opatření. V průběhu celého roku řešili v Ostravě strážníci celkem 53 769 událostí.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Rok 2020 byl rokem atypickým a zároveň nelehkým nejen pro ostravské strážníky. Výkon služby v rouškách, ochranných pomůckách či zcela nové úkoly plněné v souvislostí s pandemií COVID19. I přes uvedené skutečnosti však strážníci i v tomto nelehkém období plnili své standardní úkoly a odvedli kus práce."

Kromě přestupků vyřešených přímo strážníky, bylo zadrženo a předáno státní policii 279 pachatelů trestných činů a zajištěno bylo také 210 hledaných osob. Bez řidičského průkazu nebo pod vlivem alkoholu chytli loni strážníci 36 lidí. V tomto roce se chtějí strážníci zaměřit na bezpečnost občanů.

Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "Chceme, stejně jako loni, pracovat v součinnosti s PČR na zvyšování bezpečnosti občanů a to jednak rozšířením kamerového systému, tak celou řadou preventivních projektů. Stěžejní jsou projekty zaměřené na nejzranitelnější skupiny, tedy na seniory a děti."

Městská policie Ostrava má v současné době 650 strážníků, což znamená, že chybí 30 pracovníků. Bohužel se nyní nedají stavy doplnit, protože pandemická situace znemožňuje výuku a přípravu nových městských policistů v rekvalifikačních kurzech. 

---

Karvinská knihovna má pro čtenáře biblioschránku

Karvinská regionální knihovna nechala před centrální knihovnu nainstalovat biblioschránku. Jde o box, do kterého čtenáři mohou bezkontaktně 24 hodin denně 7 dní v týdnu vracet vypůjčené knihy. A to ze všech poboček karvinské knihovny.

Chvilka instalování, upevňování do země a je hotovo. Před regionální knihovnou v Karviné-Mizerově stojí nová biblioschránka. Využívat ji mohu čtenáři k samoobslužnému vrácení vypůjčených přečtených knih.

Markéta Kukrechtová, ředitelka RKK: “V této době si myslím, že je to žádoucí, biblioschránka funguje 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, takže čtenáři mohou chodit prakticky po celý den. Mohou sem vracet knihy zapůjčené ve všech pobočkách karvinské knihovny a my jim je odepíšeme následující pracovní den z jejich čtenářské karty."


Samotný box uvnitř schránky se dá komfortně přemístit dovnitř knihovny. Podobné schránky jsou nyní hojně využívány i v jiných městech a obcích po celé republice.

Michal Žídek, výrobce biblioschránky: "Děláme základní dva formáty, menší pro obce a větší, tam vleze i 50 knih."

Schránka je také zabezpečená proti vandalům i nepříznivému počasí.

Michal Žídek, výrobce biblioschránky: "Někdo tam třeba něco nalije, tak aby ty knihy se nezničily, tak je tam odvodní kanálek, který tu vodu vynáší pryč."


I nadále funguje v karvinské knihovně bezkontaktní okénko pro půjčování knih a také donáška domů po domluvě s knihovnicemi.

---

Smrk z náměstí podpoří budoucí vánoční strom

Vánoční stromky, kterých se lidé v Novém Jičíně postupně zbavují, dostávají svou druhou šanci. Skončí jako rozdrcená hmota v městské zeleni. K praktickému účelu poslouží i dřevo z hlavního stromu z náměstí. Za rok pomůže upevnit v zemi svého následovníka.


Výzdoba a symbolika Vánoc po Třech králích postupně mizí z měst a obcí. Smrk z novojičínského centra, který městu darovala rodina z Mankovic, odvezli pracovníci technických služeb do areálu městské zeleně. Bude tu zpracován k dalšímu využití.

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Jeho větve a tenká část kmene bude přiřazena do kompostu. Zároveň bude taktéž část kmene využita pro výrobu nových klínů, které budou znovu použity pro umístění nového vánočního stromu.”

Užitečné také znovu budou vánoční stromky z domácností, které mají lidé odkládat vedle popelnic. Sváženy jsou na kompostárnu, kde je drtí na dřevní hmotu. Na jaře ji zahradníci vysypou pod keře. V současné době vegetačního klidu ovšem technické služby věnují svou pozornost i dalším stromům, nejen těm vánočním.

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Zaměstnanci střediska zeleně provádějí kácení dřevin, které ohrožují zdraví, bezpečnost a majetek obyvatel Nového Jičína nebo jsou i jinak poškozeny.”

Skácen musel být ze zdravotních důvodů například vzrostlý kaštan na Tyršově ulici. Stromy v havarijním stavu byly v lednu káceny i v místní části Žilina u hlavní silnice, kostela a na hřbitově. Jejich dřevo technické služby nabízí veřejnost, například pro vytápění v krbu.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-11-01-2021-16-00