11. 2. si připomínáme Evropský den tísňové linky 112
11. 2. si tradičně připomínáme Evropský den linky 112. Jak asi víte, na toto telefonní číslo můžete volat v jakékoliv krizové situaci a dostane se vám pomoci. Linku obsluhují hasiči, ale podle potřeby ihned volajícího přepojí na ostatní složky záchranného systému.
Pokud v kterémkoliv státě Evropské unie vytočíte v nějaké krizové situaci tísňovou linku 112 dostane se vám pomoci. V České republice známe toto číslo od roku 1996 a naši operátoři jsou schopni pomáhat ve všech světových jazycích.
Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Pokud voláte v našem kraji, dovoláte se na operačního důstojníka MS kraje. Ten si vás vyslechnete a okamžitě, podle toho čeho se to volání týká, to vyřeší a nebo přepne dále."
V MS kraji se tísňová volání sbíhají už 11 let v Integrovaném bezpečnostním centru. Linku zabezpečují hasiči, ale pokud nejde o požár, obratem telefony přepojují podle potřeby na zdravotnickou záchrannou službu nebo policii. V počtu volání na 112 je náš kraj dlouhodobě na druhém místě hned za Prahou.
Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "V MS kraji jsme loni měli 640 tisíc volání na tísňovou linku 112, 155, 150, 156 a 158. Z toho na 112 bylo přes 260 tisíc volání, což je jednoznačně nejvíce.
Na linku 112 se lze dovolat i bez SIM karty, bez kreditu a nezáleží jaký je v daném místě operátor. Operátoři umí také určit přibližně místo, ze kterého je voláno. V případě, že je třeba asistence více složek nebo si nejste jisti, kterou složku kontaktovat, volejte právě toto jednotné evropské číslo tísňového volání 112.
---
Sociální pracovnice pomáhají lidem bez domova
Lidé bez domova v těchto mrazivých dnech plní noclehárny a denní centra. Jejich služby denně využívá kolem stovky z nich. Další stovky ale zůstávají venku. V Ostravě-Porubě bezdomovcům nabízí pomoc i pracovnice sociálního odboru, které za nimi chodí do terénu.
V Ostravě žije zhruba 800 lidí bez domova. Jen v Porubě jich je kolem 40. Větší pozornost jim v těchto dnech, kdy teploty klesají hluboko pod nulou, věnují sociální pracovnice porubské radnice.
Alena Cwiková, vedoucí oddělení sociálních věcí: "Pokud jsou mrazivé dny, tak se je snaží motivovat k získání ubytování, nebo aby aspoň na noclehárně přespali. případně je odkážou na potravinovou banku, případně je odkážou na denní centrum, kde můžou dostat polévku, teplý nápoj."
Ne všichni lidé bez domova ale mají o pomoc zájem. Ti, kteří nejsou schopni dodržovat ubytovací řád, protože mají třeba problémy s alkoholem, zůstávají venku i v těchto mrazivých dnech.
Mají k tomu ale i jiné důvody.
bezdomovec Rosťa: "Nemám moc rád lidi a tam ve městě je zmatek. Já se tady vykoupu i hadry si vyperu."
Jana Glogarová, vedoucí sociálního odboru, MOb Ostrava-Poruba: "Spolupracujeme ale s Armádou spásy, která pomáhá těmto lidem a vlastně dává jim iglu tak zvané, kde lidé potom teda mohou strávit tady tento čas v zimě. Nejčastěji jsou za fakultní nemocnicí, jak je prádelna, nebo potom na výjezdu na Rudné."
Bezdomovcům pomáhá i Ostrava, která každým rokem spouští zimní program, kterým navyšuje počet lůžek v noclehárnách.
---
Moderní technologie pronikly v NJ i do platby odpadů
Nový Jičín patří k městům, která podporují moderní technologie. Po úspěšné aplikaci město v mobilu nebo klikacím rozpočtu teď nastavilo novinku v oblasti úhrady poplatků. Za odpad nebo za psa mohou lidé nově zaplatit i prostřednictvím QR kódu.
Za odpady letos zaplatí lidé v Novém Jičíně stejně jako loni 600 korun za osobu. Platba za psa je různá, například podle bydliště v bytovém nebo rodinném domě, počtu psů a nižší částku mají stanovenou senioři a invalidní důchodci. Oba poplatky mohou nyní občané uhradit novou formou - prostřednictvím QR kódu.
Jiří Kalinec. informatik města Nový Jičín: “Kde občan může po zadání rodného čísla nebo IČO získat informace k platbě za odpady nebo za psy. Po zadání se objeví platební údaje a navíc jako novinka QR kód, který občan může nasnímat ve své mobilní aplikaci a zaplatit prostřednictvím QR kódu.”
Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Chtěla bych ale upozornit, že systém je offline, takže občan po přihlášení nezjistí, zda má nedoplatek nebo přeplatek.”
obyvatel Nového Jičína: “Určitě je to dobrý nápad, jakákoliv další možnost je vítána, takže za mě v pořádku.”
Současně lze také zaplatit klasicky na pokladně úřadu, bezhotovostní platbou z účtu nebo i složenkou.
Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Oba poplatky, za psy i za odpad se platí jednorázově, a to do 30. června. Dítě do jednoho roku je od poplatku osvobozeno.”
QR kód pro platbu odpadu má částku přednastavenou, úhradu za psa musí majitelé doplnit dle sazebníku, případně k ní mohou přičíst nedoplatek z minulých let.
---
Čtenářům v Porubě se otevře zmodernizovaná knihovna
Knihovna v Podroužkově ulici v Ostravě-Porubě se připravuje na znovuotevření. V minulých měsících prošla rozsáhlou rekonstrukcí, díky které získala nejen mnohem větší prostory, ale také moderní a atraktivní vzhled.
Téměř vše už je na svém místě. Interiér, knihy i doplňky a v současné době se ladí už jen detaily a instalují orientační cedulky. Ve zbrusu nově zmodernizované knihovně v Podroužkové ulici v Porubě dělají vše proto, aby ji stihli otevřít v plánovaném termínu, tedy 22. února.
Irena Šťastná, ředitelka knihovny: “Já doufám, že kontex bude takový, že v nouzi okno a v ideálnějším případě běžný provoz s nějakými omezeními."
Knihovna před rekonstrukcí sídlila jen v jedné pětině dvoupodlažní budovy, která byla ve zpustošeném stavu. Fungovala tak v nouzovém režimu.
Irena Šťastná, ředitelka knihovny: “Tady dříve byly kroužky, hospody a restaurace, ale vše bylo v úplně dezolátním stavu. Tak my jsme rádi, že teď jednak jsme naplnili tři čtvrtiny toho prostoru a v rámci Poruby budeme jakoby největší spádová pobočka.”
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: “V minulosti vlastně ten objekt byl oplocen, byl tam takový nevzhledný parčík. V této chvíli je to otevřený prostor, kde máme skutečně zrevitalizovaný park, máme tam parkour vlastně jediný v širokém okolí, dětské hřiště.”
Součástí knihovny je i kavárna s terasou a multifunkční sál.
V knihovně je spousta míst, kde si můžete v klidu a nerušeně číst jako třeba tady v tomto intimním koutku.
Knihovna je vybavena i unikátní RFID technologií, která využívá rádiové vlny k bezkontaktní automatické identifikaci knih.
Irena Šťastná, ředitelka knihovny: "Můžeme dát na pult i celou kupu knih a ta technologie všechny ty čipy vlastně vstřebá naráz."
V okolí knihovny vzniklo i 25 nových parkovacích míst.
---
Havířov zahájí výstavbu kanalizace v další části města
V Havířově jsou už jen dvě části města, kde čekají na kanalizaci. Práce v lokalitě na Důlňáku začnou už během pár týdnů. Místní uvítají také to, že dojde i k opravám místních komunikací.
Paní Hana Kožušníková bydlí v lokalitě na Důlňáku v Havířově již více než deset let. Čtyřikrát do roka musí nechat vyvézt jímku. Proto je ráda, že se město konečně pustí do vybudování kanalizace.
Hana Kožušníková, místní obyvatelka: "Je to pro nás důležité, kanalizace, protože tím, že musíme z domu dávat vodu do žumpy a čtyřikrát do roka čerpat žumpu, což jsou další finance, tak kanalizaci velmi uvítám. A myslím, že tady starousedlíci, kteří jsou sice zvyklí bez kanalizace, mají své žumpy, mají určitě ten samý problém, co mám já.”
Práce na odkanalizování lokality může začít díky tomu, že se městu podařila získat dotace. Kvůli úzkým ulicím, mnohdy nezpevněným, ale bude stavba náročná.
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), námětek primátora: "Je tam spousta naprojektovaných protlaků, je tam výtlačná část, napojujeme se na Šenov a teprve potom na čističku odpadních vod Havířova, ale já věřím, že se to podaří. Součástí bude i asfaltace komunikací, která bude nějakým způsobem řešit tu situaci. Čekáme, že tam mohou vzniknout během stavby nějaké potíže, ale doufám, že jich moc nebude.”
Po dokončení odkanalizování části na Důlňáku připravuje město práce na poslední části Havířova, kde kanalizace chybí. Jedná se o lokalitu Zákostelí v Bludovicích.
---